lijk was, behooren in de eerste plaats genoemd te worden de salon van de heeren Boas en Ja- dels, onder directie van den heer Victor Dries- sens, en de schouwburg van de heeren AJbrecht en van OUefen. In beide tenten is heel wat af- gelachen. Nu het waren er ook net stukken na: echte kermisstukken, ernst en boert onder elk ander, gelegenheids-coupletten met geestige en flauwe zinspelingen op de politiek en wat dies meer zij. En wat de tooneelspelers en tooneel- speelsters van beide genoemde gezelschappen be treft, zij vereenigen alle goede eigenschappen in zich. Wij verwachten dus dat er Zaterdagavond, als bij Boas en Judels, Ploet, en bij Albrecht en van Ollefen, Een Bruidspartij wordt opgevoerd, zooveel publiek zal opkomen, dat de tenten het niet zullen kunnen bevatten. Als in den Schouwburg van de heeren Stoete en Jacqui morgen-avond dezelfde trouwe opkomst van toeschouwers is als de geheele week, dan hebben deze ondernemers volstrekt geen klagen over de Leidenaars. Een aangenaam en genotvol vereenigingspunt voor familieu is ook het Feestlocaal op de Ruïne. Het is er ruim, frisch en schitterend verlicht. Er doet zich den ganschen avond onder de leiding van den bekwamen violist de heer Buziau een orchest hooren, in welks bezit Leiden eer zou mogeu stellen. Er zijn zangeressen, wier stem men hoogst aangenaam voor het gehoor zijn, en goede zangers. De komieken bieden iederen avond een keur van de koddigste chansonetteu aan, terwijl dit alles wordt afgewisseld door halsbre kende toeren van drie acrobaten. De vertering is goed en goedkoop. Dassi en Verdi kondigen voor morgen avond een Gala-Voorstelling aan. Dus zeker iets buiten gewoons. In eene Woensdag gehouden vergadering der liberale kiesvereeniging te Gouda werd met alge- meene stemmen de navolgende verklaring uitge bracht: „Gelet op den toestand waarin een ge deelte van Europa tegenwoordig verkeert, betreurt de vergadering het, dat wederom geweld in de plaats van recht treedt en wenscht zij vurig, dat weldra de ware begrippen van vrijheid en rede alom mogen zegevieren." Het twaalfde Taal- en Letterkundig Congres is, wegens de tijdsomstandigheden, door derege- lings-commissie met algemeene stemmen uitge steld tot het volgende jaar. De majoor Van Toll, kommanderende de veld- escadrons van het 1ste regiment huzaren, is gis teren door Z. M. den Koning, die genoemde eskadrons inspecteerde, benoemd tot officier der orde van den Eikenkroon. Z. M. heeft aan A. De Haan, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kapitein bij de dienst doende schutterij te Haarlem, en tot kapitein bij die schutterij benoemd J. E. F. B. Sluyterman van Loo, vroeger kapitein bij dezelfde schutterij. Z. M. heeft goedgevonden aan de hieronder genoemde militairen de vergunning te verleenen tot het dragen der vreemde decoratiën en medail les, die bij hunne namen zijn vermeld, als: van het 3de regiment infanterie, voor den soldaat J. Witsiers, tot het dragen van het kruis Fidei et Virtuti, hem door den Paus geschonken van het koloniaal werfdepot: voor den soldaat K.A. Fre- scher: 1°. van het Oostenrijksche kruis voor mili taire verdiensten2°. der versierselen van ridder 3de klasse der Oostenrijksche orde van de IJzeren Kroon en 3°. der Mexicaansche zilveren medaille voor militaire verdiensten; voor den soldaat F. E. Koenen: 1". van het Pruisische Alsen-kruis; 2°. van het Pruisische Herinneringskruis voor deel neming aan den veldtocht van 1864 tegen Dene marken en 3'. van het Herinneringskruis voor den veldtocht van Pruisen tegen Oostenrijk in 1866; voor de soldaten E. Westhaus, G. A. C. F. Nell, C. O. Eberhard en K. F. W. Engelhart, van het Herinneringskruis voor den veldtocht van Pruisen tegen Oostenrijk in 1866; voor den sol daat K. O. F. S. Ott, van het Herinneringskruis voor den veldtocht van Beieren tegen Pruisen in 1866; voor den soldaat D. Helldörffer, van het Herinneringskruis voor den veldtocht van Hessen tegen Pruisen in 1866 en voor de soldaten H. F. Steinbremer en L. Detalla, van het kruis Fidei et Virtuti, hun door den Paus geschonken. Voorschoten, 29 Juli. Op de gisteren alhier gehouden paardenmarkt zijn ruim 800 paarden aan de lijn gebracht. Er was weinig handel- natuurlijk ten gevolge van het verbod om paai-, den uit te voeren. Amstbrdam, 27 Juli. In eene vergadering heden ten huize van den heer Jhr. D. Bickei alhier ge houden, heeft zich geconstitueerd het dames-comité van het Boode Kruit, afdeeling Amsterdam, waar toe reeds een zestigtal daines zijn tosgetreden. Het bestuur is samengesteld als volgt: mevrouw Den Tex-Vriese, presidente; mejufvrosw 11. U. Brugmans, vice presidente; mevrouw Leo-Lipp- man, thesauriere; jonkvrouw E. Bicker, secretaris. Het dames-comité heeft al aanstonds besloten in vereeniging met het hier bestaande heeren-comité werkzaam te zijn en te blijven. Vrijdag a. s. te twee uren zal in het gebouw van het Athenaeum Illustre de eerste algemeene dames-vergadering belegd en over de regeling der werkzsamheden beraadslaagd worden. Rotterdam, 28 Juli. In de zitting van den ge meenteraad alhier zijn ingekomen vier adressen, ten verzoeke om met het oog op de tijdsomstandig heden, de kermis dit jaar niet te laten doorgaan. Het eerste was van den Kerkeraad der Christe lijk Gereformeerde gemeente; de overige waren van verschillende ingezetenen uitgegaan. Het eene daarvan was voorzien van 28), het tweede van 220 en het derde van 12 handteekeningen. De Voorzitter liet aan de beslissing van den Raad over, of die stukken dadelijk, dan wel of zij in eene buitengewone zitting, bijv. op aanstaanden Maandag, in behandeling zouden worden genomen. Na eenige discussie werd besloten de zaak nog in deze zitting af te doen. Alsnu werd door den Voorzitter medegedeeld, dat Burg. en VVeth, reeds vóór er iets van de adressen bekend was, de zaak in nauwgezette overweging genomen, en met eenparige stemmen besloten hadden als hun praeadvies kenbaar te makeD dat zij vermeenen tot eene schorsing der kermis geen voorstel te kunnen doen, zoolang die schor sing niet door het plaatselijk belang van Rotter dam wordt geëischt; dat zoodanig plaatselijk belang op dit oogenblik niet bestaat; dat zij derhalve geene vrijheid vinden om tot aanneming van het verzoek der adressanten te adviseeren en mitsdien voorstellen, de kermis te laten doorgaan. Dit praeadvies gaf aanleiding tot eene uitvoe rige discussie. Tegen het praeadvies, en dus tegen het houden der kermis, werd aangevoerd, dat het onder de tegenwoordige omstandigheden in het algemeen belang is tot de schorsing te besluiten. In den regel kan de kermis alleen worden uit gesteld als er redenen bestaan om te vreezen, dat zij voor de openbare veiligheid of voor de open bare gezondheid gevaarlijk zou zijn. Die redenen bestaan nu op dit oogenblik wel niet, maar de omstandigheden zijn reed3 ernstig, en wie weet of zij niet nog ernstiger worden. Reeds nu is het laat, maar nog niet te laat om tot de schorsing te besluiten. Bovendien, nu eene commissie hier ter stede aanvankelijk reeds met dom van de kleedij. Moge hij spoedig zijn ouders leeren kennen I" „Dat zij zoo! sprak de abt. Alsof hem iets te binnen viel, vroeg hij, „weet gij zijnen naam P" Henna was niet langzaam met de verklaring, dat de naam hun evenmin als de afkomst bekend was; „vermoedelijk" voegde zij met een vroom gezicht er bij, „heeft het lieve wicht niet eens den heiligen doop ontvangen." De anderen bevestigden dit vermoeden. „Eene eerste zaak" begon de abt, „is, dat wij het aanstonds den heiligen doop toedienen, op dat het, mocht het komen te sterven door ge- ledene koude en armoede, niet verloren ga." Eenparig werd dit besluit van den abt toege juicht. „Maar nu de naam," sprak de bedaarde abt, vindt gij, vinders, die dus de meeste aanspraak op het kind hebt, vindt gij niet, dat wij hem een toepasselijken naam moesten geven." „Het zou hard zijn, heer abt," antwoordde de schijnbaar vrome Henna, „dat het kind een naam werd gegeven, die hem naderhand moest herin neren, dat hij door zijne ouders is verlaten en door arme lieden is gevonden cn opgevoed. Hoe zou hen die gedachte nog krenken, ook nadat hij zijne ouders zou gevonden hebben." „Gij hebt gelijk, brave vrouw; hernam goede abt. „Ik dacht hem den naam te geven van heer abt en daardoor tevens onder uwe bij: dere bescherming te stellen," sprak de godvro tige Henna, die van eene duivelin sedert weg van Ittersum naar Windesheim schijn! in een zachtmoedig schaap veranderd was. „Ik vind mij zeer vereerd door uw goed geiner voorstel en de Heer zij u en het kind geriai. sprak de brave abt, terwijl hij toebereidsel: maakte, om den vondeling den doop toe te dient Een bijzonder gevoel overmeesterde in die f 3 wichtige oogenblikken zijn deugdzaam hart. f kon zijne aandoening geenen naam geven; 1 wist niet hoe en waarom, maar nooit had hij hl het toedienen van den doop zijn hart zoo beknt gevoeld. Was het, omdat het kind naar hem zou genoeE en onder zijne bescherming gesteld wordeD, t wist hij niet. Met de meeste plechtigheid begon hij het kit te doopenvoortaan noemde hij hem Engelbf'; en verzocht de vinders, nu opvoeders van het kin gedurig met het wicht bij hem te komen, <S zich te kunnen verlustigen in het aanschouwt van het naar hij hoopte gezonde en welgevorm' kind. Wordt vervolgd.) goed succes werkzaam is om bij de burgers gel den in te zamelen voor de achtergeblevenen van hen, die onder de wapens zijn geroepen, is het te minder raadzaam eene gelegenheid open te stellen tot feestelijke vermakelijkheden. De stem ming, waarmede gewoonlijk aan die amusemen ten wordt deelgenomen, bestaat toch niet, en zij die voordeel van de kermis verwachten, zouden daarin toch teleurgesteld zijn. Men zegt: „laat ieder ten opzichte der kermis vrij zijn;" maar men moet niet vergeten wat daartegenover staat. Wie bijv. op de Hoogstraat wonen en in den te- genwoordigen ernstigen tijd tegen wil en dank al die tooneelen van brooddronkenheid zouden moe ten aanzien, waartoe de kermis aanleiding geeft, waarlijk die hebben het dan ook niet aangenaam. En mag men nu in deien tijd niet zooveel'moge lijk voor menigeen de gelegenheid benemen, om tegen den winter zijn geld te verteren en in een wellicht duren tijd daarvan de gevolgen te on dervinden? Deze en meer andere motieven werden ter bestrijding van het praeadvies van B. en W. aangevoerd. Voor het praeadvies, en dus voor het houden der kermis, werd hoofdzakelijk er op gewezen dat het niet goed zou zijn de tegenwoordige stemming der gemoedereu nog te verzwaren door Raadsbesluiten, die de ongunstige indrukken nog moeten vermeerderen. Het was beter alles in gewonen gang te laten voortgaan. Waartoe noodeloos alarm? Het is immers niet gezegd dat de toestand erger zal worden dan hij reeds is. Nog iets: velen wenschen de kermis hoe eer hoe liever haar eigen dood te zien sterven, welnu, laat er dan juist dit jaar kermis zijD; want wie weet of dat niet een goed middel zal zijn om haar uiteinde te bespoedigen, 't Is niet goed de burgerij als 't ware tot het niet houden van kermis te forceeren. Ten slotte werd, gelijk reeds per telegraaf is medegedeeld, het praeadvies van Burg. en Weth. om de kermis te laten doorgaan, met 17 tegen 13 stemmen aangenomen. Heden hebben zich wederom 13 man opge geven om aan de oefeningen in den wapenhandel en in het schieten van het korps Koninklijke Scherpschutters deel te nemen. In het geheel heb ben zich nu reeds 276 man bij dat korps aan gesloten. Utrecht, 28 Juli. Men verneemt thans, dat Z. M. de Koning waarschijnlijk niet voor de volgende week hier ter stede zal komen. Z. M. zou dan het leger, de schutterij en de weerbaarheid in- specteeren en verschillende vestingwerken in oogenschouw nemen. Z. K. H. de Prins van Oranje was van plan, gisteren de forten in den omtrek der stad te be zoeken. De ongesteldheid aan den voet heeft Z. K. H. daarin verhinderd. Dagelijks werkt de prins ech ter druk met den chef van den staf, kolonel Booms, en de verdere officieren van den staf. De toestand van Z. K. H. was heden iets beter. Z. K. H. prins Alexander is met H. D. gouver neur Jhr. Hooft en adjudant kapt. Beijermansen gevolg gisterenmiddag te half éen alhier in het hotel des Pays-Bas aangekomen, en heeft, na kort na zijne aankomst het dejeuner gebruikt te heb ben, een rijtoer naar de Blauwe Kapel gemaakt. 's-Bosch, 28 Juli. Den 25sten dezer is de audi teur-militair namens den advocaat-fiscaal voor 's Konings zee- en landmacht in hooger beroep gekomen van de vonnissen den 2den bevorens door den krijgsraad alhier gewezen in de zaken tegen den lsten luit.-kwartiermeester H. en den 2den luitenant V., waarbij eerstgenoemde is vrijgesproken van desertie, dronkenschap en het verwekken van nachtelijk gerucht, storende de rust van ingezetenen en de andere eveneens is vrijgesproken van desertie, doch schuldig ver klaard aan moedwillige verwonding, gepaard aan verzachtende omstandigheden, het zich te buiten gaan in drank en nachtelijk gerucht en storende de rust van ingezetenen, en tediel veroordeeld tot éen maand cellulaire ge,J nisstraf. INGEZONDEN. Het zij mij verguud de aandacht vaD dt van het Leidsck Dagblad te vestigen op eet, boekje getiteld Levenstoestanden van Marie Jvf Koningin van Frankrijk. De schrijver, J. p eervol ontslagen hoofdonderwijzer, heeft if eigen rekening uitgegeven, en de prijs h[ één gulden. Behalve dat het boekje om! houd verdient aanbevolen te worden, ieder die het koopt aan den schrijver oo. weldaad. Sommigen mijner stadgenooten 1 het misschien, omdat zij, al langgeleden,! geteekend op den prospectus, waarin ht |f van de uitgave is omschreven. Ik vertrot velen, die het niet kennen, na het lezen regelen, zullen bewogen worden om het te L ten einde alzoo op kiesche wijze iets te dot. een verdienstelijk man, die in zijn ouderdo; vele moeielijkheden te worstelen heeft. Men adresseere zich, door middel van zijti handelaar, aan Mej. Honig, boekhandelare, Burg, eil. Texel. R. Gemengde Berichtet Te Waddinxveen heeft de 76jarige A. De: den burgemeester verzocht, hem als vrijw.fi, aan te nemen; De Bruin is een oud-strijdt Quatrebras en Waterloo. Te Leeuwarden was een 60jarig oud-si van 1830 de eerste, die zich als vrijwilliger 1| aanmelden. De Gaielte de France heeft in de Duitsck den de ontdekking gedaan, dat maarschalk de ongelukkige koningmaker.... een PrJB.j Hij was, zegt zij, vroeger onderofficier te dam, maar ging deserteeren. Toen heette hij 1'wj en de zaak is uitgelekt door een horlogemii- Potsdam, die vroeger den jongen krijgsman horloge had verkocht, dat deze had vergeit betalen. Hij kwam, toen hij in de courante: dikwijls den naam Prim zag, op het denktr dat deze misschien zijn schuldenaar zou zijn schreef eene rekening en deed die door den Ne Duitschen consul te Madrid aan den ma&rsc1 presenteeren, die dadelijk betaalde. Voegen er nog bij, dat in de Philipsstrasse te Berlijn e treurende Penolope zit, die tot iedereen „Maarschalk Prim moet mijn man zijn, dte voor 22 jaren op de laagste wijze heeft verlalt De vrouw verzekert haren trouweloozen eet noot herkend te hebben in Prims portret. KOLOMEN. NED. WEST-IND1Ë. Suriname. Paramaribo, 5 Juli. Den l"»" dt is het zevende feest ter herinnering aan de f raaking der slaven, bij de Moravische Broet v gemeente alhier, even als vroeger, godsdie: #j gevierd. Broeder Hellstrein hield eene redeiM aanleiding van Lucas VI vers 4344. De di: werd gesloten met het aanheffen van het bekt: emancipatie lied: Gi Koning Willem III bigiii'jj waarvan de beide eerste verzen door de kit ren en het laatste door de gemeente, sta» gezongen werd. De Surinaamsche Bank had den 2J«» Juli, een specievoorraad van 318,888.02 voor (t som van ƒ548,115 minder aan bankbiljettet omloop, dan waartoe zij gerechtigd is; teirV de specievoorraad op zijne beurt 182,705.80 ik bedraagt dan tot dekking der opvraagbare1 biutenissen door de wet wordt gevorderd. en dat voorzeker onder Windesheim te huis be hoort," sprak de vrouw in drift. Deze gezegden hadden elkander zoo schielijk opgevolgd, dat de goede pater geen tijd had, er over na te denken: alleen het laatste trof zijne bijzondere aandacht. „Een pasgeboren kind hier in de gemeente ge vonden." „Ja, heer pater! vermoedelijk van eene jeugdige gevallene; gij weet de ondeugd „Genoeg, goede lieden! komt binnen en wij zul len zien, wat er gedaan kan worden. Dit zeggende opende hij de groote deur en drie mannen met eene vrouw, welke laatste iets in wollen doeken gewikkeld droeg, traden het kloos ter binnen. De abt werd nu spoedig geroepen. Een persoon van middelbaren leeftijd kwam te voorschijnhet was hem duidelijk aan te zien, dat hij tot de hoogere klasse des volks behoorde, een fijn besneden gezicht, blikken, waaruit een vaste wil sprak, doch de meeste goedheid en zachtheid straalden, alles toonde een man uit de aanzienlijkste familie aan. Met de meeste welwillendheid luisterde hij naar het verhaal der Herculoërs. Wij toch begrijpen zeer goed, dat het de Herculoërs waren met het pasgeboren kind met den helm, dat zij van het kasteel Ittersum medegenomen hadden. De goede abt kende de Herculoërs niet en ge loofde gaarne, dat zij, gelijk zij zeiden, zwervende lieden waren, die overal woonden, waar God en goede raenschen in hun levensonderhoud voor zien. Met de nauwkeurigste beschrijving der bijzon derheden deed Henna verslag van de plaats, waar, en den toestand, waarin zij het onnoozele bloed gevonden hadden. „Wij mannen kunnen ons met kinderen moeie- lijk bezighouden," begon hij na aandachtig naar het verhaal geluisterd en de bijzonderheden opge- teekend te hebben. Dat begrijp ik, goede heer abt, het was ons te doen, vooreerst het kleine wicht hier te verwarmen en van u de aanwijzing te ontvangen, hoe wij verder daarmede moeten handelen. „Onze omstandigheden," voegde Harmen er bij, „zijn niet van dien aard, dat wij ons met een kind kunnen ophouden zonder eene bijzondere vergoe ding te ontvangen voor tijd, moeite en opoffering. „Die zal u geworden" sprak de abt, terwijl hij het kind eenigzins ontblootte. „Een lief kind!" ging hij voort, „dat tot eere van God en tot sieraad van de maatschappij kan opgroeien. „En dat voorzeker rijk is in aardsche goede ren," sprak Nol de Herculoër, „aanschouw den rijk-

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2