N°. 3208. Donderdag A°. 1870. 28 Juli. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVKHTENTIEN. Voor iedere» regel....................I........./ 0.1 S, Grootere letten naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 27 Juli. Men schrijft uit Middelburg: De oorlog, die thans aller gedachten bezig houdt, doet ons echter de naderende verkiezing van een lid der Tweede Katner niet uit het oog verliezen. Meer en meer wint de candidatuur van prof. Buys te Leiden veld, daar Mr. P. J. Pické niet geneigd schijnt eene candidatuur te aanvaarden, Mr. Lantsheer bepaald geweigerd heeft casu quo eene verkiezing aan te nemen, en men minder en minder gezind schijnt op Mr. Tak, commies-griffier der Tweede Kamer, de keus te vestigen. Van welke bekwaam heden toch deze heer blijken moge hebben ge geven, op politiek gebied is zijne richting ten eenenmale onbekend, en kan hij niet in de scha duw staan van prof. Buys. Mogen wij aan de vertegenwoordiging in Mr. Tak wellicht een volgeling der liberale richtiDg kunnen schenken, door prof. Buys zon de Tweede Kamer versterkt worden in alles, wat tot een waarachtig liberalen vooruitgang behoort, en zou die vooruitgang geen volgeling, maar een leader verkrijgen. De schrijver van de Politieke Brieven uit de Hof stad in de N. R. Cl. zegt heden Maar wat is er nu van de geruchten, omtrent wijzigingen in het Nederlandsch Ministerie? On derscheidene bladen, die eene verschillende rich ting voorstaan, hebben de meening geuit, dat in deze buitengewone tijden de heer Thorbecke het roer van Staat moest in handen nemenen nauwe lijks was die meening geuit, of het regende ge ruchten vaD Kabinetsveranderingen. Het Vaderland maakte er een einde aan, door ze volkomen on gegrond te verklaren. Het ministerie zal niet ge wijzigd worden. Wil het ook niet gewijzigd wor den? Dat is eene andere vraag. Men zegt, dat sommige ministers gaarne in den heer Thorbecke hun ambtgenoot zouden zien, en hem gaarne met de leiding der buitenlandsche zaken op dit oogen- blik zagen belast. Weer aüderen beweerden, dat de heer Thorbecke minister-president behoorde te worden. Maar de pertinente wijze, waarop de heer Thorbecke in 1848 zich tegen een minister president heeft verklaard, (zie bl. 1013 zijner Bijdrage tot herziening der Grondwet) en de stel lige bepalingen van art. 73 der Grondwet maken onmogelijk, hetgeen zeer velen zouden wenscben. Want, ofschoon men geenszins de bekwaamheden en de diplomatieke ervaring van den heer Roest wil gering scbattenzoo meeuen hier velen, dat de heer Thorbecke in dezen oogenblik meer on- vrikbaar weerstand zou bieden tegenover de be leefde aanzoeken der diplomatie en de mogelijke sympathieën van 's Konings omgeving. De optre ding van den heer Thorbecke zou zeker bijdragen om het vertrouwen in de standvastigheid der re geering te versterken, wier ijver en welwillend- eid boven alle verdenking zijn verheven. Men bericht ons dat hier en daar in Limburg, o. a. te Maastricht, gedurig FranschgeziDde demon- stratiën plaats hebben. Men spreekt van optochten, waarbij de Marseillaise gezongen zal zijn. Wij hopen dat dit bericht overdreven is en dat de RegeeriDg overal streng zal toezien, opdat niet door dergelijke handelwijze onze neutraliteit in gevaar worde gebracht. Sommigen willen weten, dat eergisteren, in de omstreken van Dordrecht, hoog in de lucht een ballon gezien zou zijn. Nauwkeurige waar nemers meenden zelts militairen iu het schuitje opgemerkt te hebbeu. Ofscboou wij de waarheid van dit bericht vooralsuog betwijfelen, is bet toch zoo onwaarschijnlijk niet. Het zou anders niet kwaad zijn als Pruisen en Frankrijk beslo ten de zaak met eenige luchtballons boven de wolken af te doen. Uit alle oorden des lands verneemt men de bijeenkomsten van de meest geachte ingezetenen tot stichting van comité's van de vereeniging het Roode Kruis, en tot vorming van comniissiën om de belangen van de achtergebleven familiebetrek kingen der krijgslieden, die tot handhaving onzer neutraliteit hebben moeten uittrekken, te behar tigen. Men verneemt dat Z. K. li. de prins van Oranje zich uit het hoofdkwartier naar de provincie Noord-Holland zal begeven, ten einde als opper bevelhebber aldaar verschillende inspectiën te houden. Te Brielle is de volgende publikatie gedaan: „De burgemeester van Brielle noodigt bij deze de ingezetenen met aandrang uit, om Diet door gesprekken, noch bij schrift, of hoe ook, meedeelin- gen te doen, welke aanleiding kunnen geven dat de maatregelen, die onder de tegenwoordige tijds omstandigheden ten opzichte van de indeelingen, het emplacement der troepen, de getalsterkte en de toerustingen enz. van het leger worden genomen, in dagbladen of op andere wijze voorbarig of ten nadeele van het algemeen belang worden rucht baar gemaakt." De Tijd verklaart op de verschillende verwij ten dat het in deze dagen onvaderlandlievend handelde, door Nederlandsche jongelingen op te wekken dienst te nemen in het pauselijke leger, slechts tot dendieDstin Rome te hebben opgewekt hen, die uit verveling haar verlaten hadden, maar beloofd hadden terug te keeren. De Tijd verklaart dat „de gedachte zeer ver van hem was om een raad te geven, die ook maar een enkel soldaat of vrijwilliger zou kunnen ont trekken aan het Nederlandsche leger." De somberheid des tijds drukt, gelijk te voor spellen was, loodzwaar op de kermis. Moge het straatgejoel op de punten der stad waar draai molens, poffertjes- en wafelkramen staan, eene zekere gedwongen levendigheid hebben, elders is het stil. De tenten waarin de publieke verma kelijkheden anders zooveel ingezetenen lokken, zijn ontvolkt. Tooneelspelers, zangers en zange ressen, acrobaten en andere reizende gezelschap pen, die de kern der kermis behooren te zijn, missen publiek om bijval in te oogstende direc teuren, toeschouwers om zaken te maken. Intusschen is de kermis nog jong en zonder onze overtuiging te willen prijsgeven, dat de kermis ditmaal niet moet zijn, wat zij andere jaren is, zien wij, nu zij toch eens is begonnen, er volstrekt niets in, van de onschuldige verma- keD, die zij in groote verscheidenheid aanbiedt, gebruik te maken. Wij meenen ons dan ook aan geen inconse quentie schuldig te maken, indien wij overgaan het bijwonen van onderscheidene publieke vermake lijkheden aan te bevelen. Een bezoek aan het vanouds gerenommeerde Thé&tre des Variétés van de heereu Boas en Jo- deli, onder directie van den talentvollen Victor Drlessens, verschaft een genotvollen en aangena- men avond. Getuige de genoeglijke indruk, dien de voorstelling van gisterenavond op het wel is waar Diet talrijk, maar zeer beschaafd publiek, maakte. De avonturen van Peperman is een aller- kluchtigst tooneelspel. De intrige geheel aan het dagelijksch leven ontleend, is geestig en onder houdend. Van het begin tot het einde bevat het stuk alleraardigste en verrassende scènes. Wij zijn zeker dat eene tweede opvoering een veel talrijker publiek zal lokken. De aanwezigen zullen immers links en rechts mededeelen dat dit stuk hen uitermate voldaan heeft, eD dan zullen zij er zeker niet vergeten bij te voegen, hoe uitmun tend de dames en heereu vertooners de rollen vervulden. Daarover behoeven wij inderdaad niet veel te zeggen, als men weet dat de heer Victor Driessens de hooldrol, van den voormaligen koekbakker Peperman, thans rentenier, vervulde. Deze rol is de ziel van hetstuk en vereischt het talent van Dries sens, Judels of Albregt om vervuld te worden, zooals wij dit gisterenavond aanschouwden. De zware taak van dieu heer werd zeer ver licht, door de loffelijke wijze waarop de overige artisten speelden. Run spel was ongedwongen, natuurlijk en vol leven, en de uitspraak der taal, hoewel de meeste artisten Vlamingen zijn, zeer zuiver. De heer Judels, de uitstekende komiek, die gis terenavond nog niet medewerkte, speelt reeds he denavond en voorts de meeste dagen der keruiis- week. Dit is eene reden te meer om voor bet ver volg een druk bezoek te hopen. Ook de voorstelling door liet alhier zoo goed aan geschreven tooneelgezelschap van den Rotterdam- schen schouwburg, onder directie van de heereu Albregt en Van Ollefen, was gisterenavond Diet druk bezocht. Wij bejammeren het waarlijk voor dit uitstekend gezelschap, dat door gansch Nederland, en niet het minst in de residentie, zoo hoog geroemd wordt. Niets werkt ook dit maal mede. De publieke vermakelijkheden heb ben alles tegen zich: temperatuur, oorlog en ook de studentenfeesten, die zeker bij velen nog versch in het geheugen liggen, doen hun in vloed gevoelen. Intusschen kunnen wij van onze zijde der directie slechts toeroepen: houd maar moed, het zal wel gaau. Op de uitstekende hoe danigheden van uw tooneelgezelschap stuiten misschien nog vele bezwaren af. En vooral is het ten tooneele brengen van het groot tooverklucht- spel Flik en Flok, dat op alle kermissen zooveel opgang heeft gemaakt, uitermate geschikt om het publiek naar de schouwburgtent van Albregt en Van Ollefen te doen stroomen. Het Feestlokaal op de Ruïne te Leiden, dat door den ondernemingsgeest van onzen stadgenoot Borgemelster in een aan alle eischen voldoend Café Chantant voorziet, valt af en toe een druk bezoek ten deel. Gisterenavond was er inderdaad een niet gering publiek bijeen, dat herhaaldelijk toonde uitermate voldaan te zijn èn over den zang van de vele Fransche en Duitsche artisten èn over de uitvoeringen van het sterk en weibezet orkest. Maar niet het minst trokken de aandacht de geduchte en sterke toeren van een drietal acro baten en de evolutiën op het ijzerdraad van de bekende koorddanseres Speltrlnl. Men kan dus ook in het Feestlokaal op de Ruïne zeer genoeglijke uren doorbrengen. Dat het tooneelgezelschap van de heeren Stoete en Jacqut door het Leidsche publiek nog niet ver geten is, bleek ook gisterenavond weder; immers voor een goed bezette zaal werd daar ten tooneele gevoerd: Dick Malton, of de lotgevallen van een ont slagen gevangene. Dat het stuk juist in den smaak van het publiek viel, bleek uit de onverdeelde aandacht waarmede het den loop er van volgde. Na hetgeen wij in ons nummer van Dinsdag omtrent het stuk zelf zeiden, merken we hier slechts op, dat de rollen van Jack Supple, Dick Malton en Flora Lee door de HH. Jacqui en Pereira en Mevr. Elert-Lohaus op eene wijze het stuk waardig, vervuld werdeD, terwijl de HH. I. J. Stoete en J. G. Stoete door hunne eigenaar dige karakters, de eeD als medeplichtige van Jack Supple en de ander als geheim agent van politie, het publiek menig genoeglijk oOgeDblik bezorg den. Ze werden door de overige vertooners flink ter zijde gestaan. Voor de lieve kleinen, wien het toch zeer zwaar zou vallen door den oorlog van het zoo lang be loofde kermisvermaak beroofd te worden, bevelen wij zeer aan het Cirque in miniatuur en honden en apenthé&tre van L. Dassle, flrma Verdl. Laat het knaapje en meisje hun vrije keus waar het heen wil gaaD, en zij zullen op de vragen van pa en ma antwoorden„naar de hond jes en aapjes, naar de mooie kleine paardjes." En inderdaad, er is voor kinderen geen aardi ger vermaak dan die aangekleede honden en apen te zien dansen, touwtje-springen, exerceeren en meer van die kunsten van geleerde bondeu en apeD. Het Cirque van den heer L. Dassie valt dan ook nu reeds een druk bezoek ten deel. Onder het bezienswaardige der kermis, dat, naar men ons mededeelt, veel bezichtigers trekt, noemen wij het nieuw Cosmorauia van L. Xhaflalre op de Bloemmarkt, waarin eene groote verschei denheid van prachtig uitgevoerde kunstphotogra- phieën ten toon gesteld is. Italië heeft op de kermis eene schoone Vene- tiaansche vrouw gezonden. De VeDetiaansche vrouwen zijn over het algemeen schoon en de schoonste der schoonen heelt nu den ondernemer naar Nederland vergezeld, die haar eene plaats heeft ingeruimd in zijne tent op den Apothekers- dijk. Of men ook in het buitenland weet, dat de Nederlanders gaarne scboone vrouwen zien! Eergisteren werden te Utrecht laDgs den Rijn- spoor 8 Duitschers vervoerd, die door twee rijks veldwachters naar de grenzen werden gebracht, ten einde in bun vaderland aan de dienstplichtig heid te voldoen. Vanwege de Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Amsterdam, is het volgende algemeen be ken gemaakt: „Ingevolge hel verzoek van Z. Exc. den minis ter van buitenlandsche zaken, waarschuwt de Kamer van Koophandel en FabriekeD den han delsstand zich zorgvuldig te onthouden van elke daad, die als strijdig zou kuDnen aangemerkt worden met het door Nederland aangenomen stel sel van neutraliteit, en vestigt daartoe de aan dacht op de verbodsbepalingen, door de Neder landsche regeering uitgeschreven en vermeld in de Staats-Courant van den 21sten dezer, ten einde gedurende den uitgebroken oorlog te waken voor de inachtneming der strengste neutraliteit, welker niet naleving den staat in moeilijkheden zou kun- Den wikkelen, waarvan de gevolgen niet te bere kenen zijn." Blijkens eene bekendmaking van het Pruisi sche ministerie van marine, zijn alle zeemerken in de Jabde-golf, aan de monden van de Elbe en Weser en in de Kieler-haven weggenomen, en is de laatstgenoemde haven gesloten. In den Pruisischen Staats-Ameiger van den 21"i«> dezer wordt een besluit afgekondigd, waarbij de uit- en doorvoer wordt verboden van klaver eD hooi over de Pruisische greDS tussclien Meinél en Saarbrücken; alsmede van granen, peulvruch ten, rundvee, varkens en schapen, over de grens van Nordhorn tot aan Saarbriicken. De bepaling in 2 van het op den 16d"> dezer uit gevaardigde verbod, betreffende den uitvoer van wapenen, is ook op dit verbod van toepassing. Het Bestuur vau het X_XIV,td Nederlandsch Landhuishoudkuudig Congres, te Arnhem gehou den, heeft het batig slot zijner rekening ter be schikking gesteld van het Hoofdcomité van de Vereeniging het Roode Kruis, en als eerste storting ingezonden een bedrag van honderd gulden 100), met den wensch dat dit voorbeeld van schenking „tot een bij uitnemendheid vaderlandlievend doel" door andere corporatiën en particulieren inOge worden nagevolgd. Tot bevordering der vervulling van dezen wensch wordt, met dankzegging aan het geëerde bestuur voormeld, hiervan openlijk kennis gegeven. Bij Koninklijk besluit van 24 Juli 1870, n*. 27, is aan de na te melden commissiën uit de Staten der provinciën Groningen en Utrecht machtiging verleend tot voortzetting barer werkzaamheden na de sluiting der zomervergadering dier Sta ten van 1870, te weten; aan de commissie uit de Staten van GroniDgen tot vereeniging en verbetering der scheepvaartkanalen en de indee ling der provincie in nieuwe waterschappenaan de commissie uit de Stateu dierzelfde proviucie, belast met het ODderzoek der concept-reglementen voor de waterschappen in de provincie, voor zoover die waterschappen nog niet zijn georga niseerd volgeDS de bepalingen van het daarop be staand grondreglement enz.; en aan de commissie uit de Staten van Utrecht tot onderzoek van een ontwerp-reglement voor het heemraadschap de Eem, Beken en aankleve van dien. Z. M. heeft aan VV. F. Thamer, milicien-stuk- rijder van het regiment veld-artillerie, toegekend de bronzen medaille, ingesteld bij Koninklijk be sluit van 22 September 1855, n". 64, alsmede een loffelijk getuigschrift, wegens de redding van twee personen uit den Ouden Rijn of Leidsche vaart bij Utrecht, op 22 Mei jl. Z. M. heeft aan J. J. Speelman, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der ge meente IJseluionde, onder dankbetuiging voor de vele goede diensten, gedurende ruim twintig jaren in die betrekking deD lande bewezen, en is tot burgemeester dier gemeente benoemd C. A. Mor lenaar. Z. M. heeft aan H. Polman te Nijmegen en W. Sledsens te 's-Hertogenbosch, vergunning verleend tot het aannemen eD dragen van bet kruis Fidei et Virluti, hun door den paus geschouken. Z. M. heeft op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als plaatsvervangend lid van den genees kundigen raad voor Zeeland, aan F. P. J. Was, te Oosterland, en als zoodanig benoemd Dr. H. Goemans Jr., te Zierikzee. Z. M. heeft aaD J. Roldanus, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lsten luit. bij de dienstd. schutterij te Middelbarnis, en benoemd bij de 4de komp. van het 8ste bat. rustende schut terij in de prov. Noord-Brabant: tot lsten luit. W. Van der Hoeven, tbans 2den luit.; tot 2den luit. B. A. Middelkoop. Z. M. heeft Mr. N. G. Cnoop Koopmans be noemd tot auditeur bij den schuttersraad der dienstd. schutterij te Beverwijk. Z. 'M. heeft bij de dienstdoende schntterij te Rotterdam benoemdtot luit.-kol. fl. Kerdijk, thans maj.; tot waj. G. Van Houten, thans kapit. r

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1