DICK HALTON, ADVERTENTIE M. Koflijhuis EIGENZORG. SCHOUWBURG - RUÏNE. ALBREGT VAN OLLEFEN. DE KREKEL, TWEE ECHTSCHEIDINGEN, Theatre des Variétés. DE AVONTUREN VAN PEPERMAN, Georgette en Justine i>i. drie wijken; de mannen- de paarden- en de ka- nonnenwijk. Gij moogt mij gelooven, wanneer ik u zeg, dat men in die steden van tenten den tijd niet heeft om zich te vervelen. Welk een bedrij vigheid heerscht er! Welk een beweging en leven! Niemand is werkeloos. Dezen exercee- en, genen zorgen voor den pot; anderen was- chen hun linnengoed, en weer anderen poetsen hunne wapens. Wat hier liet meest outbreekt, 's schaduw. Geen boom ziet men. Men is aan de elle zonnestralen onverbiddelijk blootgesteld, laar wanneer men het te warm heeft, gaat men .,n den Moezel een bad nemen, en dat verfrisclit. 's Avonds brengt men den tijd veelal door met kaartspel of lotto. Over het geheel is de gezondheidstoestand der troepen voortreffelijk, en hun vertrouwen op de overwinning groot. De Siècle, hoewel betuigende niet te weten welke de ware drijfveer, het wezenlijk doel der rejgeering is met den aan Pruisen verklaarden oorlog, meent toch dat het doel geen ander kan zijn dan om aan Frankrijk de grenzen terug te geven, welke het in 1815 heeft verloren en die bet kunnen beschermen tegen het gevaar, hetwelk dat land zou bedreigen, indien een gedeelte zij- Her grenzen, na eene volledige centralisate van Duitschland, open moest blijven liggen. „De te ruggave aan Frankrijk van Landau en Saarlouis," zegt het blad, „met de daartoe behoorende dis tricten, en bijgevolg de dekking van den Elzas en van Lotharingen, zijn het minimum dat wij, nu het zwaard eenmaal de schede heeft verlaten, verplicht zijn te eischen, alvorens het zwaard 'weder op te steken." Het Journal Ofjiciel behelst eene nota in dezen zin. Men verzekert aan de Beurs, dat Donderdag eene vergadering is gehouden van al de wissel agenten en dat daarin zou besloten zijn, om met 'alle middelen, waarover men beschikken kan, den koers der Fransche fondsen staande te houden. Ik meen de goede houding der Beurs sedert Vrijdag aan eene andere oorzaak te mogen toe schrijven. Men weet namelijk op stellige, ik mag wel zeggen op officieele wijze, dat Rusland Zater dag aan het Fransch Gouvernement zijne verkla ring van neutraliteit heeft doen toekomen, rus tende op dit dubbel idéé, dat de oorlog zal wor den beperkt en dat de vrede zoo spoedig mogelijk zal worden verkregen. Daar dit dubbel verlangen geheel met de politiek van Frankrijk overeen komt beginnen de meest zwaartillende gemoede ren zich gerust te stellen. De Parijsche correspondent van de Daily Newt deelt het gerucht mede, dat de politie in de laatste dagen /200,000 heeft besteed, om de „va derlandlievende beweging" op touw te zetten, welke te Parijs heeft plaats gehad. Sedert de af kondiging van het bevel om deze na te laten, heelt men er ook geen spoor meer van ontdekt. Daarentegen hebben er wel demonstraties plaats ten voordeele van den vrede. Eene van deze werd door vijfduizend menschen bijgewoond. In den avond van den 19d,n dezer is aan het spoorstation te Ludwigshaven een persoon in da- meskleederen, naar men vermoedde een Fransche spion, aangehouden. Hertog Karei van Holstein-Glucksburg, broeder van den koning van Denemarken, heeft vol gens de Neue Freie Prette besloten den veldtocht met de Pruisen mede te maken. Een Fransch fregat, dat in de nabijheid van Helgoland kruiste, heeft schoten gelost op twee Engelsche stoombooten, de Tyne en de Southwick. Beide schepen heschen de Engelsche vlag, waarop het fregat zich verwijderde, zonder er zich om te bekommeren of de afgevuurde kogels ook let sel hadden berokkend. ontkenden iets van een komplot af te weten: sommigen verdedigden zich zelfs op vrij spotten- den en bijtenden toon. wijk F, N°. 97, sectie A, N°. 1629 en 1630. Op gehouden op f 3805. TELEGBAMMEN. Verleden Maandag-avond, zoo verhaalt de Peuple Beige, heeft zich in het station te Antwerpen een ge val voorgedaan, dat zeer erge gevolgen had kun nen hebben. In de wachtkamer waren een me nigte Duitschers, Oostenrijkers, Nederlanders, enz., die naar hun land moesten terugkeeren; er heerschte veel geestdrift onder de jongelingen. De Hollanders zongen het „Wien Neêrlands bloed," en de Duitschers de nationale Pruisische hymne. Eensklaps roept een persoon, men meent een Belg, die zich op dit oogenblik insgelijks in de wachtkamer bevond: „Leve Frankrijk! Weg met de Pruisen!" Onmiddellijk ontstond er eene groote verwarring in de zaal; woedend wierpen de Pruisen zich op den persoon, welke dien on bezonnen kreet had geuit, en deze zou er waar schijnlijk zeer slecht zijn afgekomen, indien de stationschef en eenige bedienden niet waren toe gesneld. Dank zij de woorden van verzoening, door hen gesproken, slaagde men er in, de Duit schers tot bedaren te brengen. De behandeling van het proces wegens het komplot, voor het Hooggerechtshof te Blois, heeft tot dusver weinig nieuws aan het licht gebracht. De meeste der beschuldigden, die in de zitting van 20 dezer zijn gehoord, zijn mannen, die blijk baar eene goede opvoeding hebben genoten. Allen Petenburg, 25 Juli. Men leest in het officieele blad: „Het keizerlijk gouvernement heeft al het mogelijke gedaan om een oorlog tusschen Frank rijk en Pruisen te voorkomen. Ongelukkig zijn de beslissingen zoo haastig genomen, dat de po gingen, om den vrede te handhaven, mislukt zijn. „De keizer heeft besloten, tegenover beid6 mo gendheden de onzijdigheid in acht te nemen, zoo lang de belangen van Rusland geen schade lijden door de gebeurtenissen des oorlogs. „Het Russische gouvernement zegt zijne onder steuning toe aan iedere poging, die ten doel heeft, de grenzen der krijgs-operatiën te beperken en den duur van den strijd te bekorten. Pary», 25 Juli. Het Journal Ofjiciel bevat de benoeming van Treilhart tot gezant te Washington. Verder bevat het een artikel, waarin herin nerd wordt, dat Frankrijk nauwkeurig de bepa lingen van de declaratie van 1856 zal in acht nemen en er wordt bijgevoegd, dat men geen vijandelijk goed in Spaansche of Amerikaansche schepen zal buit maken, ofschoon Spanje en de Ver. Staten niet tot de verklaring van 1856 zijn toegetreden. De minister van oorlog heeft bevolen de for ten om Parijs te wapenen en in staat van verde diging te stellen. Het officieele blad zegt, dat vele dagbladen in weerwil van het verbod, voortgaan met melding te maken van de militaire bewegingen, tot groot nadeel der nationale zaak. De regeering had ge hoopt, dat een beroep op de vaderlandsliefde vol doende zou geweest zijn; zij zou ongaarne zich genoopt zien om gebruik te maken van de wet. Parfja, 24 Juli. Het Journal Officiel deelt het Keizerlijk decreet mede tot sluiting van de zit tingen der Kamers. Gisteren heeft de Senaat het budget en de an dere ontwerpen aangenomen. Florence, 24 Juli. Het officieel orgaan zegt, dat het gouvernement de kennisgeving der oor logsverklaring tusschen Frankrijk en Pruisen heeft ontvangen. Tevens wordt medegedeeld „De toestand van oorlog tusschen Mogendheden met welke Italië op voet van vrede staat, legt ons de verplichting op om nauwgezet de wetten der neutraliteit en de beginselen van interna tionaal recht te handhaven. Zij, die hierin te kort komen, verliezen de bescherming van het gouvernement en vallen in de termen der straf fen, door speciale wetten vastgesteld." De Kamer van afgevaardigden heeft de arti kelen tot ratificatie der conventie met de Nationale Bank met 180 tegen 128 stemmen aangenomen. Zeven leden hebben zich van stemming ont houden. BruMel, 24 Juli. Uit Forbach wordt bericht dat de Pruisen gisteren voortrukten. Zij werden echter krachtig teruggeslagen door de Fransche jagers te voet, terwijl een Fransch regiment ja gers te paard doordrong op Pruisisch grond gebied en een verkenningstocht deed. De Pruisen nemen eene offensieve houding aan. G4EV KILDE PEBCEELEN. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op Zaterdag, den 2S•<•,, Juli, ten overstaan van de Notarissen P. Muller en J. A. Prijn. N". 1. Een huis en erf met pakhuis, aan den Rijn of Apothekersdijk, aan den hoek der Paar- densteeg, wijk VI, N'. 10 en 10rood, sectie H, N\ 2202. In bod gebracht op f 4000 en niet ge mijnd. N°. 2. Een huis en erf met tuintje, aan de westzijde van de Hooigracht, wijk VII, N'. 822, sectie I, N'. 397. Kooper A. Loeber voor f 1925. N'. 3. Een pakhuis, aan de westzijde van de Kraaierstraat, aan den hoek der Spilsteeg, wijk III, N®. 485 en 485n>od, sectie D, N°. 846. Kooper Ph. v. d. Heyden voor f 630. Ten overstaan van den Notaris Mr. J. L. Klaverwijden N». 1 en 2. Een heerenhuis, erf met tuin, ach terhuis en pakhuis, aan den Nieuwen Rijn en de Hartesteeg, wijk VII, N°. 52 en 52n>od, sectie 1, N°. 1497 en wijk VII, N°. 90S a en 908 a rood, sectie I, N°. 1498, gecombineerd. Kooper J. Van Lith qq. voor f 9509. N°. 3. Een pakhuis, op de Nieuwstraat, aan den hoek van de Hartesteeg, wijk VII, N®. 908 5, 908 c, 908 c rood en N° öirood, sectie I, No. 1499, 1500 en 1501. Kooper J. P. Rietbergen qq. voor f 2210. N°. 4. Een huis en erf, aan de westzijde van de Hooigracht, wijk VII, N°. 829, sectie I, N"413. In bod gebracht op f 4500 en niet gemijnd. N°. 5. Een dito, aan de oostzijde van de Heeren gracht, wijk VIII, N°. 804, sectie C, N°. 1363. In bod gebracht op f 1800 en niet gemijnd. N°. 6. Een zomer-en winterverblijf, met fraaien tuin, aan de trekvaart buiten de voormalige Witte-poort, onder de gemeente Soeterwoude, LAATSTE BEHICHTEN. Zooeven vernemen wij dat de heeren Bakker en Driessen wegens zeer geldige redenen ge meend hebben de benoeming als lid der com missie voor de ondersteuning van de achterge bleven betrekkingen van gehuwde militairen enz. niet te moeten aanvaarden. Ter vervanging van den heer Bakker is ge kozen de heer J. Swemer, kommandant van het Invaliedenhuis, terwijl in eene vergadering der commissie op Woensdag-avond, de tweede vaca ture zal vervuld worden Nog wordt ons medegedeeld dat de heer wet houder Stoffels, na gehouden overleg met burge meester en wethouders, volgaarne het hem aan geboden lidmaatschap der Zaterdag-avond be noemde commissie op zich zal nemen. Men leest in de Alkmaanche Courant het volgende „Mijne heeren! Een jaar geleden beu ik door uwe keus volksvertegenwoordiger geworden. Ik heb naar mijn beste weten getracht, mij die eer volle onderscheiding waardig te maken en te be antwoorden aan het door u in mij gestelde ver trouwen. „Op dit oogenblik inaken de omstandigheden het mij echter onmogelijk langer lid van de Ka mer te blijven; de ernstige toestand waarin thans ons Vaderland verkeert, maakt het mij ten plicht mij weer in de rijen van het leger te plaatsen. Tot mijn groot leedwezen moet ik dus van u afscheid nemenmaar ik kan dit niet doen zon der u nogmaals mijn oprechten en innigen dank te betuigen voor de eer mij bewezen met de verkiezing van het vorige jaar; eene eer, te groo- ter omdat wij elkander geheel vreemd waren. Zijt verzekerd dat deze uwe handeling op mij een diepen en blijvenden indruk heeft gemaakt, en dat ik altijd hoogachting en sympathie blijf gevoelen voor Noordholland en voor zijne krach tige, vrijheidslievende bevolking. Mijne beste wen- schen zijn met ul (tv. g.) W. J. KNOOP." 's-Gkavenhasx, 25 Juli. Bij Koninklijk Besluit van 23 dezer, N°. 29, is bij het departement van financiën benoemd tot adjunct-commies, de le klerk, de heer J. J. A. Telders. Hedenmorgen werd op de begraafplaats Eik en Duinen, eenvoudig doch waardiglijk ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer Her- manus van den Heuvel, in leven hoofd-onderwij- zer aan eene der openbare armenscholen alhier. De stoet werd door eenige leden der plaatse lijke schoolcommissie, waaronder men den school opziener, Jhr. Mr. De la Bassecour Caan opmerkte, op het kerkhof afgewachtreeds waren daar vele ingezetenen van alle standen van 's Graven hage aanwezig. Ook vele dames onderwijzeressen, oud-leerlingen des overledenen waren niet ach terlijk gebleven hem deze hulde te brengen. Voordat het lijk in de groeve werd nedergela- ten, nam de heer De la Bassecour Caan het woord en hield een treffende toespraak. Daarna sprak de heer J. P. Schaberg, hoofd onderwijzer en vice-president der eerste afdeeling van het onderwijzersgezelschap alhier. De schoonzoon van den overledene, de heer A. L. Stuart, hoofd-onderwijzer te Kralingen, heeft daarna uit naam der geheele familie harte lijk dank gezegd voor de belangstelling, eerbied hoogachting op dezen stond aan zijnen schoonva der gebracht. Amsterdam, 26 Juli. Tarwe, stemming 15 gul den hooger, O. B. Pools 400; rogge, stemming iets lager; Galatz 204 c. z./k., dito 203 v. b., N. Pruis. 204 c. z./k., Levering, stemming: lager verkocht, Juli 188, 187; October 200, 199, 200, 201. Raapolie vliegend 43; najaar 40(4, 40(4,40*. Lijnolie vlie gend 31; najaar 31)4. Rotterdam, 25 Juli. Granen. Aanvoer ruim grootste gedeelte onverkocht gebleven. Tarwe flauw, vorige prijzen. Rogge 20 ets. per heet. lager, en blauwe erwten f 1 per heet. hooger; overige artikelen als voren. Koolzaad, aanvoer 32 last; verkocht dC 76. HUWELIJKEN, GEBOORTEN EN STERFGEVALLEN. Eerste Huwelijks-Afkondiging van Leiden van den 24sten Juli. H. P. Mullar jm. 29 j. en J. C. L. Vogclensank jd. 28 j. G. M. Houwaard jra. 26 j. en C, Yrij jd. 29 j. A. Venderboi wedr. 55 j. en M. B. C. T. Kooj jd. 33 j. J. Keider jm. 30 j. en M. Ven den Arend jd. 28 j. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. morg. morg. nam. Dam. nam. avoud avond 5 u. 8 u. 12 Q. 4 u. 5 u. 8 u. 10 B. Zaturd. 73» 68° 63' Zondag 60* 65' 81' 2* oc 00 70° 64° Maand 62° 67° 80° 82* Wind: Zaterdag-namiddag 6 uren Z. O. Zoudag-morgen 5 uren Z. O. Heden overleed mijn hartelijk geliefde echtge noot Dr. ISIDOR LEONIDES VAN PRAAG, in den leeftijd van 44 jaren, diep betreurd door zijn grijzen vader, zijne zusters en verdere betrekkin gen, mij nalatende vier jeugdige kinderen en de herinnering aan eene gelukkige echtvereoniging van bijna negen jaren, welke mijne smart, over zijn henengaan, voor mij te grievender maakt. Leiden, U. A. VAN PRAAG, Tofield. 24 Juli 1870. Volstrekt eenige kennisgeving. Heden ovcrloed in den ouderdom van 53 jaar mijne hartelijk geliefde echtgenoot CATHARIN A HOPMAN, na eene gelukkige echtvereeniging van bijna 34 jaar. Leiden, A. PARMENTIER. 24 Juli 1870. Eenige kennisgeving. Gedurende de Kermis echt Amsterdamsch Beyerseh Bier versch van 't vat, k 1© ct. per Glas. Directie Sloete—Jacqui A Comp. Dinsdag 26 Juli Tooneelspel in 6 Tafereelen, met een voor spel in 2 Tafereelen. Nooit alhier maar in onderscheidene steden met ongemeen succes vertoond. Aanvang te 6 uren, VOORSTELLINGEN door het Tooneelgezelschap van den Rottcrdam- •chen Schouwburg onder directie van De tent, uitmuntend ingericht tot de ontvangst van het publiek, is geplaatst op de Ruïne. Dinsdag 26 Juli 1816, Tot opening van het Tooneel Tooneelspel in zeven Tafereelen, naar het Hoogd. van Ch. BIRCH PFEIFFER. Gevolgd door: Blijspel in éen Bedrijf, met nieuwe Coupletten van W. N. PETPERS. (Belde stukken nooit vertoond.) Aanvang te 8 uren. Plaatgen zijn van 1© tot 3 uren aan het Bu reau te bespreken. BOAS en JUBELS Directie: VICTOR DRIESSENS. De directie heeft de eer te berigten, dat zij gedurende de Leidsche Kermis met de beide ver- eenigde Tooneelgezelschappen eenige voorstellin gen zal geven met medewerking der Heeren TICTOR DRIESSENS en N. JUBELS, bestaande in de opvoering der nieuwste en schoonste stukken van het Repertoire, die zoowel in Frankrijk, Duitschland en België als te Amsterdam en el ders hier te lande den algemeenen bijval hebben verworven. Staande de weliugerigte Schouwburgteut op de Ruïne. eerste voorstelling Dlngsdag 26 July Tooneelspel in 4 Bedrijven naar het Fransch door B. L., 120 maal te Parijs in het Theatre Gymnasse met groot succes opgevoerd, lste Bedrijf: Een pleizierreisje naar Spa. 2de La Célèbre Grot te Ronmanchon. 3de u Dankbare Ondankbaarheid. 4de Duel en Verzoening. Peperman de Heer VICTOR DRIESSEN9. gevolgd door of DE GEVOLGEN VAN SPEL EN SPAARZAAMHEID, Blijspel met zang in één bedrijf van N. Dis- TONBERG. Aanvang ten acht ure. Prijzen der plaateen: Eerste Rang 1.49. Tweede Rang Derde Rang f 0.75. Vierde Rang f 0.40. Plaatsen zijn te bespreken a 10 cents extra,

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3