die gisteren zoo vroolijk huiswaarts gekeerd wa ren. Eveneens zijn alle officieren der K. M. Aca demie per telegram teruggeroepen en moeten morgenochtend te 10 uren aan de Academie pre sent zijn. Meer dan 3000 schutters zullen deelnemen aan den schietwedstrijd op de Wieselsche heide. Het kon. park, de kortste weg naar het kamp, zal voor ieder toegankelijk zijn; de weg door'tpark naar 't kamp zal des daags door vlaggetjes en 's avonds door lantarens worden aangewezen. Als een bewijs, hoe te Utrecht gisteren de toe stand gespannen was omtrent de oorlogzuchtige berichten, kan, zegt het U. D., dienen, dat hier aan het hoofdkantoor van de telegraaf 48 en aan het hulpkantoor 87 berichten verzonden zijneen handelshuis alhier ontving 20 telegrammen. Men schrijft uit Luxemburg aan de Amst. Cl., dat, sedert de oorlogsgeruchten zijn ontstaan, de groothertogelijke regeering uit Parijs aanschrijving heeft gekregen te zorgen voor het bespoedigen der ontmanteling van de vesting. Men vreest in Frankrijk, dat deze bij het eerste kanonschot opnieuw door de Pruisen bezet worde, die daar bekend zijn met den weg, en men wil dat zij buiten staat van verdediging gebracht worde. Zulke aanzoeken zijn niet nieuw; men is er ge woon aan, en het antwoord is altoos eensluidend „Wtj doen wat wij kunnen; maar wij kunnen niet veel bij gebrek aan geld." Dezen keer spreekt Frankrijk op zoo dreigenden toon, dat bezwaarlijk met gemeenplaatsen geantwoord kan worden. Reeds eeuige dagen zijn dan ook zeer veel werk lieden in dienst gesteld, om de wallen te slechten en de gronden te effenen. Bij een wet van 2 Juli 1870 dus pas eenige dagen oud worden 100,000 fr. ter beschikking van de regeering ge steld, voor de sloopingswerken. Waarschijnlijk zal dit bedrag bij een Amsterdamschen bankier opgenomen worden, die vrij goede voorwaarden stelt, mits men hem een groote uitgestrektheid terrein afsta, behoorende tot het domein der vesting. Gisterennacht kwam te Arnhem eene voor den Koning bestemde telegrafische dépêche aan, die per extra-koerier dadelijk naar het Loo is ver zonden. Tot leden van de hoofdcommissie voor het Por- tugeesch-Israëlietisch kerkgenootschap in Neder land (krachtens de nieuwe wettelijke organisatie) zijn benoemd: te Amsterdam de heeren S. Mendes da Costa en D. Meudes en te 's-Gravenhage de heer Mr. A. De Pinto; en tot hunne plaatsver vangers, te Amsterdam de heeren J. Teixeira de Manos en Mr. J. L. De Leao Lag una; te 's-Gra- veuhage J. Belinfante. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 118 tot 131 vol wassen personen en van 50 tol 55 kinderen. Aan de zwem- en badinrichting Rhgmigt zijn gedurende deze week 1505 baden genomen. De Pruisische Staals-Anieiger deelt in zijn jongst verschenen nummer mede, dat aan den regent van Bandong op Java, Rhaden Adipati Kira Nata Koilosmo, door den koning van Pruisen de Kroonorde 2de klasse is geschonken. Bij Zijner Majesteits besluit van 5 Juni jl. is de heer W. K. J. Van Dedem, generaal-majoor, be velhebber in de tweede militaire afdeeling te 's-Uertogenbosch, erkend als te behooren tot dén Nederlandschen adel, met het recht, zoo voor zich als voor zijne wettige, zoo mannelijke als vrou welijke afstammelingen, tot het voeren van de titels van baron en baronet. De officier van gezondheid der 2de klasse E. M. Vau Lier wordt uiet den 16den dezer geplaatst op het koloniaal stoouivaartuig Argus. Z. M. heeft aan G. E. De Mey Mecima op zijn verzoek eervol omslag verleend als 2den luitenant bij de rustende schutterij in de provincie Zuid- Holland, 11de bataljon, 1ste kompagnie, en be noemd lot 2deu luitenant F. P. Erkelens, vroeger officier van gezondheid der 3de klasse bij de dienstdoende schutterij te Edam. Z. M. heeft H. J. Versteeg benoemd tot burge meester van Nieuwendam. Z. M. heeft op hun daartoe gedaan verzoek een eervol ontslag verleend aan A. Van Weel Dz., als dijkgraaf, en aan J. Van Weel Pz., als gezworen van den Molenpolder, gemeente den Bommel, pro vincie Zuid-Holland, en beuoeuid tot hoogheemra den vau Rijnland, provinciën Zuid- en Noord-Hol land, J. Vau der Bieggen Fz. en S. DeClercq Wz. 's-Gravenhage, 16 Juli. H. M. de Koningin is, vergezeld van Z. K. H. Prins Alexander, gisteren morgen te 7 uren per spoortrein naar Alkmaar vertrokken, ten eiude die stad bij gelegenheid van de aldaar te houden groote kaasmarkt met een bezoek te vereeren. die met den hond in betrekking stoud, zoodat hunne angst geenszins door het gezicht van eene menschelijke gedaante verminderde. (Wordt vervolgd.) Apeldoorn, 15 Juli. Hedenmiddag te halftwee is Z. K. H. Grootvorst Wladimir, tweede zoon des keizers van Rusland, op het paleis het Loo afgestapt. Het gevolg van Z. K. H. bestaat uit de heeren: graaf Perovsky, adjudant-generaal des Keizers; De Bock, schout-bij-nacht, toegevoegd aan Z. K. H.; graaf Schouvalow, huzaren-officier van de garde, dienstdoend adjudant bij Z. K. H., en Knorring, Russisch gezant bij het Nederland- sche hof. Z. K. H. zal, na het diner, hedenavond te 8 uren naar de residentie vertrekken. Ook Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden is gisterenavond op het Loo aangekomen. BU1TKNLAND. Eegeeringsverklaringen in de zitting van het Fransohe Wetgevend Liohaam van gisteren, afgelegd door den minister Oliivier. „Mijne Heeren I De wijze waarop gij op den 6den dezer onze verklaringen hebt ontvangen gaf ons zekerheid, dat gij onze staatkunde zoudt goedkeuren en dat wij op uw steun kunnen rekenen. Wij zijn toen onderhandelingen met de vreemde mogendheden begonnen, om hunne goede diensten bij Pruisen te vragen. Eindelijk erkende men, dat onze grie ven gewettigd waren; dat wij niets aan Spanje gevraagd hadden, omdat wij de gevoeligheid van dien Slaat wilden ontzien; dat wij niet op den prins van Hohenzollern hebben gewerkt, omdat wij hem gedekt achtten door den koning van Pruisen; dat wij geweigerd hebben ons te men gen in eenige andere zaak of beschuldiging over andere aangelegenheden. De meeste mogendheden bewonderen met meer of minder warmte de juistheid van onze bezwaren. Het Pruisisch mi nisterie stelde tegen ods verzoek over eene ver klaring van met-ontvankelijkheid, voorgevende dat het van de zaak niets wist, en dat het ka binet te Berlijn geheel vreemd daaraan gebleven was. Toen hebben wij ons tot den koning zelf gewend. De koning erkende dat hij den prins van Hohenzollern had gemachtigd de candidatuur aan te nemen; maar hield vol, dat hij vreemd gebleven was aan de onderhandelingen tusschen den prins en Spanje, dat hij er zich mede be moeid had als familiehoofd, niet als souverein. De koning erkende echter dat hij de zaak aan Von Bismarck had medegedeeld. Wij konden deze fijne onderscheiding tusschen familiehoofd en sou verein niet toegeven. Ondertusscheu ontvingen wij van den Spaanschen gezant de kennisgeving, dat de prins van Hohenzollern voor de candida tuur had bedankt. Wij verzochten toen den ko ning zich te vereenigen met deze afwijzende be schikking van den prins en vroegen hem zich te verbinden, dat hij zijoe autorisatie zou weigeren ingeval de kroon van Spanje den prins opnieuw werd aangeboden. Ons verzoek was gematigd en in even gematigde uitdrukkingen gekleed. Wij schreven aan Benedetti om te doen uitkomen dat wij geen enkel bijoogmerk hadden, en geen pre texten zochten in deze zaak van den prins van Hohenzollern. De koning weigerde de gevraagde verbintenis aan te gaan en eindigde het gesprek met Benedetti met de woorden, dat hij daarom trent evenals omtrent elke andere zaak zich de vrijheid wilde voorbehouden om de omstandig heden te raadplegen. Ondanks dit antwoord, uit begeerte den vrede te bewaren, braken wij de onderhandelingen niet af. Groot was dan ook onze verwondering toen wij vernamen, dat de koning van Pruisen geweigerd had Benedetti te ontvangen, en aan het kabinet officieel van dit feit kennis had gegeven. Wij vernamen van den heer Von Werther, dat hij bevel had gekregen te vertrekken en het bericht, dat Pruisen zich wapende omdat het in deze omstandigheden zich aan verzuim ten opzichte zijner waardigheid, en aan onvoorzichtigheid meende schuldig te maken, indien het geene voorbereidende maatregelen nam. Wij hebben ons dus voorbereid den oorlog te voeren, dien men ons aanbiedt, aan een ieder de verantwoordelijkheid latende van hetgeen hem toekomt. Opgewonden en langdurige toejuichingen). Sedert gisteren hebben wij de reserve opgeroe pen, wij zullen de maatregelen nemen, welke noodzakelijk zijn om de belangen, de veiligheid en de eer vau Frankrijk te beschermen." Op nieuw toejuichingen). Uuitschland. Wij ontleenen aan de Köln. Zeitung: Ems, 15 Juli. Kooing Wilhelm, die het voor nemen had tot den 2U,l"n a. s. alhier te verblijven, is hedenmorgen wegens eene ongesteldheid, die den graaf Von Bismarck verhinderde herwaarts te komen, vroegtijdig met een extra-trein naar Ber lijn teruggekeerd. Volgens de genomen beschik kingen zal ZM. een uur te Cassel vertoeven (zie telegram) en te Maagdenburg den minister president ontmoeten. Bij zijn vertrek op heden heerschte een groote geestdrift. Overal hoorde men leve de Kouiug. Z. M. nam met deze woor den afscheid: „Op hoop van wederziens." Deze hoop wordt door geheel Duitschlaud gedeeld. Ko ning Wilhelm heeft hier aller harte gewonen. Karakteristiek is eene alhier bekend geworden uitdrukking van Z. M. De koning zeide voor eenige dagen: „God is mijn getuige, dat ik geen oorlog wil; indien;ik echter daartoe gedwongen wordt, dan zal ik de eer van Duitschland tot den laatsten man verdedigen." KRIJGSTOERUSTINGEN De Independence en l'Eloile Beige verzekeren dat het Belgische leger in twee legerkorpsen zal ver deeld worden, het een van twee, het ander van drie divisiën, en dat over een van die korpsen het opperbevel aan den luitenant-generaal baron Chazal is opgedragen. Voorts is alles voorbereid om zoo noodig drie lichtingen onder de wapenen te roepen. Uit MaiDz wordt aan de Köln. Zeit. gemeld, dat de gouverneur dezer vesting, prins Woldemar van Sleeswijk-HolsteiD, vergezeld van een talrijke staf naar Berlijn is vertrokken, naar men zegt, met het doel om bijeenkomsten te houden om trent den aanstaanden veldtocht. Uit Parijs wordt gemeld: De krijgstoerustingen worden met buitenge wonen ijver voortgezet. Reeds beginnen de troe penbewegingen. Te Parijs zijn reeds vele troepen uit de departementen aangekomen, terwijl eenige regimenten van het garnizoen van Parijs en een gedeelte der artillerie van Vincennes, reeds naar de Oostelijke grens zijn vertrokken. Gisterennacht vertrok het 61ste regiment van Vincennes met den Oosterspoorweg. Twaalfhonderd waggons met meel en ander proviand zijn naar de Elzas ge voerd. De zeven transportschepen, die de troepen uit Algerië moeten halen, hebben, naar men verze kert, reeds Toulon verlaten. Het leger van Chêlon3 kan in 16 uren door den Ooster-spoorweg naar de grenzen worden vervoerd. De Figaro van heden deelt mede dat admiraal Rigault de Genouilly, minister van marine, het bevel over de vloot op zich zal nemen. Het dagblad van Havre meldt dat aldaar een telegram is ontvangen dat alle matrozen, die nog geen zes jaren buiten dienst zijn, opgeroepen moe ten worden. De veertien regimenten artillerie van Frankrijk hebben bevel ontvangen om ieder vijf rijdende batterijen gereed te houden en een batterij voor den dienst der mitrailleuses. Die batterijen moeten binnen vier dagen ge reed zijn. VEESPKEEDE BERICHTEN. Volgens het katholieke Journal de Bruxelles ver- keeren zij in een dwaling die onderstellen, dat de uit Rome ontvangen bevelen ten opzichte van de viering van het vijfde eeuwgetijde van het Wonderdoende Sacrament, ten doel zouden heb ben om die viering geheel op te heffen. Te Rome is eukel het besluit genomen, om de voor dit jaar aangekondigde processie tot een later tijdstip uit te stellen. „De hooge geestelijkheid", zegt het blad, „heeft teveus den wensch te kennen gegeven om die plechtigheden, waaraan de Brusselsche bevolking zooveel waarde hecht, in persoon te leiden." Het aantal der werkstakers te Miihlhausen is in de laatste dagen aanmerkelijk toegenomen; o. a. hebben thans ook de huisschilders en sloten makersden arbeid gestaakt; honderden arbeiders trekken, soms in optocht, door de strateD. De eischen der werklieden komen hoofdzakelijk op het volgende neder. Vermindering van den arbeid tot 10 uren per dag; afschaffing der boeten; werkloon 3 franken per dag en schade aan de gereedschappen, enz. voor rekening der patroons. Het comité der werkstakers heeft van deze voor waarden aan den onderprefect kennis gegeven, opdat hij die aan de patroons mededeele. Bij de onthulling van Jan Van Rijswijcks Denkmaal op het Stuivenbergkerkhof bij Ant werpen heeft Jhr. Salvador van Haarlem een lijkrede gehouden, waarin deze zinsneden, aan het Antwerpsche dagblad de Koophandel ontleend, voorkomen: „Steeds neemt hij gaarne de gelegenheid waar, om van zijnen innigeu wensch van toenadering en samenwerking tusschen Noord-en Zuid-Neder- laDd te doen blijken, in het bijzonder met die Vlaamsche provinciën, door gelijken oorsprong en overeenstemming van taal als stamgenooten verbonden. In Jan Van Rijswijck, dien hij per soonlijk sedert 1866 had leeren kennen, heeft hij vereerd den warmen geestdriftigen Vlaming, den hoogschatter en zelf een sieraad der letterkunde van zijn land, en den moedigen patriot, zijne gaven en krachten aanwendende tot het wakker roepen en het politiek zedelijk vrijmaken en ont wikkelen van zijne stamgenooten. Daaraan wijdde hij zich als dichter, als een zeer ODgewoon, uit stekend volksredenaar." TELEGRAMMEN. Stockholm, 14 Juli. Men verzekert ten stellig ste dat, voor het geval de oorlog tusschen Pruisen en Frankrijk mocht uitbreken, Zweden en Noor wegen de strengste neutraliteit zal handhaven, zoodat deze mogendheid eene andere gedragslijn zal volgeD, dan men onderstelt dat Denemarken wil aannemen. Bntaael, 15 Juli. Men verzekert dat het kabi net zijne demissie heeft, en dat een Dieuw ininij ^i terie met Rogier aan 't hoofd zal gevormd wordea Men voegt er bij, dat de verkiezingen zijn uitgesteld fdale en de oude Kamer bijeengeroepen is om krachtig maatregelen te nemen, opdat een inval op ltI grondgebied worde belet. De dagbladen maken melding van geruchte De luit c ctievi lemrr betreffende de vorming van een nationaal mini-.J terie uit liberale Katholieken. Rogier is bij den koning geroepen. De regeering neeint kraclHio,.jjj^| maatregelen om de neutraliteit te handhaven. ,jih0i De Etoile Beige meldt, dat het gouverneuiet jje uit Berlijn en Londen, alsook uit Parijs voldoenif.ralnl verzekeringen ontvangen heeft omtrent de hand,ac|lt having van Belgies onzijdigheid. ,geV( Rremen, 15 Juli. De Bondskanselarij heeft detien Senaat officieel kennis gegeven, dat de Noordjuve Duitsche schepen op alle zeeën voor oorlogsgecht vaar zijn gewaarschuwd en den raad hebbeten ontvangen binnen te loopen. a(j;e Cassel, 15 Juli. De koning is te halféeiie d hier aangekomen en door de autoriteiten en d-en, bevolking met groote geestdrift ontvangen. Ddijve burgemeester overhandigde hem een adres vat De verknochtheid. De koning drukte zijne vreugdienkt uit, dat de nieuwe provinciale hoofdstad zulk-ebod vaderlandslievende gevoelens aan den dag legde Onder de luide hoch'suit duizenden mondesiget vervolgde de koning zijne reis. iet Coblenz, 15 Juli. De koning van Pruisen heeiet i gisterennamiddag een concert bezocht, waar hnarii met enthousiasme ontvangen werd. Het Aritjende verein begroette den koning, die in een toespraa-egei zeide, dat hij zeer verheugd was over de beging bereide verrassing, en hoopte dat zij ook in ellen opzicht wakker op hunne plaats zouden zijn. Je z Londen, 15 Juli. In het Huis der Lords het Lord Granville, op eene vraag van graaf Malme.er'i bury omtrent het geschil tusschen Frankrijk ei ^,e Pruisen geantwoord, dat het Engelsche gouveijUXt nement nog geene officieele inededeeling had om*- vangen nopens de verklaring, heden iuhetFrao sche Wetgevend Lichaam afgelegd, maar dat he reden heeft te gelooven, dat de tijding waar is ofschoon het dit betreurt. De minister hoopte, da- de Kamer geen andere verklaringen vragen zou^ Het gouvernement zal zoodra mogelijk aan d-.jyie Kamer alle documenten betrekkelijk deze zaatieul mededeelen. ^eD al Brussel, 15 Juli. De wijziging van het minis,en3 terie wordt bevestigd. De koning heeft den heei' L Rogier ontboden en een langdurig onderhoui>ade met hem gehad. Rogier heeft zich bereid ver-lota klaard, maar eenige voorwaarden gemaakt, waar-Ie v ouder het aftreden van de ministers Jaeahs - 'oor net iet le a d'Anethan. De koning heeft verklaard de in overweging te zullen neuien. zaal De verzending van troepen naar de grenzen D duurt voort. stat De cadetten, die examen gedaan hebben, vei-lers- trekken naar de vestingen. K Ten gevolge van een misverstand heeft de geniep te Doornik de spoorwegbrug bij Blandain latei,mg springen, ten einde de gemeenschap met Frauk'tut rijk te beletten. Deze is echter weder hersteld Washington, 15 Juli. Men zegt dat de Pruisisch: L minister, overeenkomstig zijne instructiën uit Bei^at lijn, aan het Amerikaausche gouvernement vraagd heeft, of schepen onder Pruisische vlagncti doch die gedeeltelijk aan Amerikanen toebehut-hou ren, de Amerikaausche vlag mogen voeren. Constanlinopel, 15 Juli. Op bevel keert de kooar lonel De la Lobe, met geheel de militaire missie-^" met den meesten spoed naar Frankrijk terug. |jel] Berl(jn, 15 Juli. De Koning is te kwartidan; over negenen op het paleis aangekomen en niej^ een onbeschrijfelijke geestdrift ontvangen. Meeaee dan 100,060 menscheu waren tusschen het staiioireii van de Brandenburg-poort en het paleis bijeen?00 verzameld, volksliederen zingende en „Leve di Koning" roepende. Onder de Linden was geïllimei mineerd en met Noord-Duitsche en Pruisisch- adr vlaggen versierd. De Koning verscheen herhaaliiEen malen voor een der vensters van zijn paleis, tiaau menigte groetende en dankende. De sternum-™11 van het volk is buitengemeen opgewekt en eei-^ie gezind. De koopmansstand van Breinen en Hlellit I heeft adressen aan den Koning gezonden, waariaa° hij verklaart tot alle offers bereid te zijn en d- meeste geestkracht aan den dag legt, waar litTUÜ geldt de handhaving der nationale eer. but led: Bern, 15 Juli. De Bondsraad heeft aan de Ks. j mer aangekondigd, dat, uit aanmerking van de-G. keer dien het conflict tusschen Frankrijk en Pnii^ sen heeft genomen, hij eerlang volmacht zal vr«je gen, om al die maatregelen te nemen, waardoavai de onzijdigheid eu onafhankelijkheid van Zvvi!'eT serlaud kunnen worden gehandhaafd. Parjjs, 15 Juli. Wetgevend Lichaam. De heejaa Oliivier vraagt een krediet van 50 millioen lttm® behoeve van het ministerie van oorlog en deof^gj roeping van een klasse der lichting. Een twintig tal leden, onder welke de heer Thiers, stemt tege'JJj! de urgentie. De heer Thiers voert het woord kW( gen den oorlog, doch de Kamer hoort hein nif've ongeduld aan. De minister Oliivier zegt„Indien ooit ee'^° oorlog noodzakelijk is, dan is het de tegeuwoot dige waartoe Pruisen ons dwingt. Een grootekSél

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2