N°. 3193. Maandag Ao. 1870. 11 Juli. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTBNTIEN. Voor iederen regel.0.15. Grootere letters naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 9 Juli. Onze eerste opvatting, dat de vrede van Enropa zeer ernstig wordt bedreigd door de candidatuur van prins Leopold Von Hohenzollern, wordt meer en meer bevestigd. De wijze waarop de regeering in Frankrijk is opgetreden, maakt het geheel onwaarschijn lijk, dat zij in eene eventueele benoemiug zou berusten na hare uitspraak zou de moreele neder laag in dit geval zoo groot zijn, dat zij haar eigen bestaan daarmede geheel op het spel zou zetten. Er bestaat zeker eene partij in Frankrijk, die den vrede a lout prix zou willen bewaren, en Lèmoinne predikt namens haar in het Journal des Débats den Franschen berusting maar de Pruisenhaat is daarentegen ook zoo diep gewor teld, dat weet de oorlogspartij hare zaak handig te verdedigen, de vrienden van den vrede wel de vlag zullen moeten strijken. En zoo agres sief is men in Frankrijk gezind, dat de Consti- tulionel reeds thans, voordat de Spaansehe Cortes eene beslissing genomen hebben, de Casus belli aanwezig acht, wanneer van Pruisische zijde de prins Von Hohenzollern niet gedwongen wordt van de kroon af te zien. Prins Leopold nu heeft de candidatuur reeds aangenomen; en vragen wij dus wat wij van Pruisen te verwachten hebben, dan moeten wij dit in rekening brengen. Trekt de prins zijne candidatuur in, dan is, na de houding der Fran- sche regeering, Pruisens eer er mede gemoeid. Pruisen heeft dan het hoofd gebakt voor vreem den, voor Franschen invloed. Is het waarschijn lijk, is het denkbaar, dat de leider van de bui- tenlandsche politiek aldaar dit zou toelaten? Daarbij komt, dat, naar velen meenen, de man, die in 1866 zulk een groot werk door een oorlog tot stand bracht, nog wel gaarne een tweeden oorlog zou willen beginnen, om dat werk te vol tooien, en de Duitsche eenheid ook over de Main uit te breiden. De toestand in Beieren is alles behalve gunstig voor Pruisen: v. Bismarck ziet daar wel de waarheid zijner woorden bevestigd, dat grootsche dingen niet tot stand komen door onderhandelingen, maar door bloed en door staal Beieren raakt hoe langer hoe meer van Prnisen vervreemd. En toch verklaarde de bondskanselier, toen velen zijner partij den wensch uitspraken, dat een der Zuid-Duitsche staten, Baden, reeds tot den Bond toe mocht treden, dat alle staten tegelijk zich moesten aansluiten. Toenmaals wezen wij reeds op het eigenaardige van deze verklaring. Bedenken wij verder dat de oppositie tegen de militaire lasten in den geheelen Noord- Duitschen Bond toeneemt, dat zoodra de Rijks dag hierover te beslissen zal hebben, de tegen woordige sterkte van het leger zeker niet zal behouden blijven, dat tot het einde van 1871 het leger echter op de tegenwoordige sterkte moet blijven en dat het dus voor den held van Sadowa van belang is, om voor dien tijd zijn werk te vol tooien dan is de onderstelling niet te gewaagd, dat deze laatste althans, buiten wiens medeweten de candidatuur van een Hohenzollern zeker niet heeft plaats gehad, en die wist welk eene gevoe ligheid dit bij de Franschen zou opwekken, een aanval van Frankrijk niet ongaarne zou zien, om zijn spel heelemaal te kunnen winnen. Maar Von Bismarck en zijn partij staan niet alleener is een groote vredelievende partij, en aan haar hoofd staat de koning van Pruisen. Bedriegen wij ons niet, dan is reeds uit enkele tegenstrijdige berichten uit Duitschland op te maken, dat werkelijk die twee partijen in Duitsch land bestaan. Wellicht zal het alleen daarvan afhangen, wie sterker blijkt te zijn, Von Bismarck met de zijnen of de koning met zijne partij, of de vrede behouden blijft. ■^Gelijk de telegraaf heden meldt, moet de koning van Pruisen zijne toestemming er toe geven, dat de prins van Hohenzollern, als lid van zijne familie, een vreemde kroon aanneemt. Te Berlijn wordt dus thans erkend de verantwoordelijkheid der Pruisische regeering voor hetgeen Leopold teri opzichte van de Spaansehe kroon zal doen, geheel in overeenstemming met wat de Fransche regeering beweert. Ligt hierin niet, dat men consta teert dat de toestemming, in de gegeven omstan digheden door den koning gegeven zooveel als eene oorlogsverklaring tegen Frankrijk zou ziju? Het bericht kau, dunkt ons, onmogelijk van eene andere zijde komen, dan van hen die den vrede verlangen, Maar geheel anders luidt de Nordd. Allgem. Zlg. en de Köln. Zlg. Zij denken er niet aan, om de Franschen te apaiseeren of om Pruisens verant woordelijkheid voor hetgeen er zal geschieden te erkennen. Wij deelden reeds gisteren een uit treksel mede uit het artikel, dat het laatste blad gisteren aan deze quaestie wijdde, en dat, naar ons voorkomt, meer dan alleen het persoonlijk gevoelen der redactie verraadt. De Köln. Zlg. is in den regel heel voorzichtig in het uitspreken van een oordeel, zij had den vorigen dag een gansch anderen toon aangeslagen, en in haar arti kel komen enkele bijzonderheden voor, die zij alleen van regeeringspersonen moet gehoord heb ben. En in dit artikel nu wordt juist het tegendeel gezegd van hetgeen heden uit Berlijn wordt getelegrafeerd: de koning van Pruisen heeft met hetgeen Leopold wil doen niets te maken; zoo ook heeft prins Karei de kroon van Rumenië zonder diens toestemming aangenomen. Of prins Leopold familie is van den koning is on zeker, en de titel van prins heeft hij in 1849 alleen gekregen als een kleine vergoeding voor het verlies van zijn rang als regeerend vorst. Zoo redeneert het Keulsche bladen het ontkent dat Pruisen eenigzins verantwoordelijk zou kunnen gesteld worden voor hetgeen prins Leopold zou doen. Is daaruit na de verklaring van Frankrijk, niet de oorlogzuchtige partij te proeven? Zoo dus in Pruisen op dit oogenblik die strijd wordt gevoerd, dan hebben wij in de eerste dagen vooral op de mededeelingen uit Duitschland te letten, om de vraag: vrede of oorlog te beant woorden. Men schrijft ons uit 's-Gravenhage, dat het plan zou bestaan om het examen A voor de Indische ambtenaren af te schaffen. Wij juichen dit zeer toe. Sedert overal hoogere burgerscholen bestaan, en jaarlijks in alle provinciën eindexamens worden gehouden, is een examen geheel overbodig gewor den, dat slechts tijdelijk moest dienen om in de voortdurende behoefte aan ambtenaren te voor zien, zoolang het middelbaar onderwijs nog niet overal was geregeld. Maar men zegt er bij, dat dit examen reeds het laatste geweest zou zijn. Wij hopen dat dit niet waar is, en wij hebben te goed vertrouwen op de billijkheid van den minister van koloniën, dan dat wij dit zou den kunnen aannemen. Want onbillijk zou het zijn in de hoogste mate, indien men niet éen jaar te voren het laatste examen aankondigde, onbillijk 1°. tegenover zoovele jongelieden, die thans met een ougunstigen uitslag dat examen hebben afgelegd, en in éen jaar zich niet kunnen bekwamen voor het eindexamen, dat zooveel meer omvat, 2". tegenover zoovele anderen, die met het oog op een volgend examen hunne studiën in den afgeloopen cursns hebben ingericht, 3°. tegen over hen vooral, die uit Indië hierheen komen, gelijk van tijd tot tijd geschiedt, om gedurende een verloftijd van 2 jaren, hier de examens A en B af te leggen en nu zeer teleurgesteld zullen zijn, omdat dit besluit niet tijdig genoeg in Indië be kend is geweest. Wij hopen dus eerlang in de Staals-Courant te lezen: dat examen A zal worden vervangen door het eindexamen, en dat in 1871 het laatste examen van dien aard gehouden zal worden. Na afloop der openbare les van gisteren op de school voor meer uitgebreid lager onderwijs lste klasse, voor meisjes, hoofuonderwijzeresse inej. A. J. W.llenssen, zijn aan de volgende leerlingen prijzen geschonken: 10de klasse: T. S. De Haes; 9de klasse: J. J. M. Montagne, A. J. I. Tengbergeu, C. F. M. De Geus, M. W. C. J. Piper, T. vV. Piper, J. A. Wol- ters, P. De Blaauw; 8ste klasseJP. Sijthoft', E. H. Liefrinck, C. J. A. Bierens de Haan, A. J. VV. Barnaart, M. A. C. De Haes, A. C. Prins, J. C. Seelig, R. Rutgers van der Loefl, B. Polano, A. A. Beets; 7de klasse: C. G. Van Thielen, A. J. Da niels, H. C. Van Leeuwen van Duivenbode, A. P. G. Molenaar, VV. N. Rappard, S. O. A. Sluyter, B. H. J. Van Beeten, O. Van Raalte, H. P. Degon, H. J. M. Verboom Soumain, M. P. Parmentier, S. S. M. Taets van Ainerongen, H. Hoogendyk, T. A. S. Rijke, J. Krieger; 0de klasse B. A. Greeve, S. H. Van Heukelom, A. E. T. Driessen, YV.E. Co- ninck Lielsting, G. P. Simon Thomas, M. Pruys van der Hoeven, I. Liel'rinck, J. C. De Haes, A. Fabius, W. M. F. J. Swemer, J. C. E. Van 't Hooft, W. E. Brutel de la Rivière, C. H. Rappard; 5de klasse: M. E. Van der Kaay, M. E. Pijnappel, B. J. Wilhelmy Damsté, H. J. De Geus, C. Q. Barnaart, M. A. Ter Laag, G. J. C. Slothouwer, A. Sepp, J. M. Hoogend.jk, L. J. F. ML Vervooren, A. L. Rappard, C. G. Doijer, E. M. Juta; 4de klasse: P. H. J. Bierens de Haan, C. VV. Coninck Liefsting, J. M, Heynsius, M. E. Boogaard, J. E. Van Hettinga Tromp, A, M. J. H. Kluit, J, J. Van Beeten, J.M. L. Le Riitte; 3de klasse: T. W. J. Coninck Liefsting, M. F. E. Verboom Soumain, G. F. Vos, A. L. H. Brutel de la Rivière, J. M. U. Brutel de la Rivière; 2de klasse G. Van Hettinga Tromp, J. F. J. R. Simon Thomas, M. H. Zirkzee, J. M. De Loos, C. J. Rijke, N. D. A. Van 't Hooft, E. L. Le Rütte, E. L. He Riitte, C. A. Pijnappellste klasse E. W. Van 't Hooft en V. A. De Fremery. Hedenmorgen te 9 uren had alhier in de Ge hoorzaal de jaarlijksehe openbare les plaats voor de leerlingen van de openbare school der 2de klasse voor meisjes. Behalve de burgemeester en de wet houders, waren eenige leden der schoolcommissie daarbij tegenwoordig, benevens enkele ouders der leerlingen. Na afloop van de les werden er prijzen uitgedeeld aan de navolgende leerlingen: lste klasse: F. Broekbuizen, M. Planjer, M. Van der Reyden, F. Broekveld, A. Cramer, S. Fontijn, A. Segaar, C. Van Bwijk, L. Van Leeuwen, H. Van Ameroin, H. Matblener, C. Oostveen, A. Beenakker, A. Helder, E. Van Leeuwen, M. Groenereld, S. Van Wesel, M. De Wilde, G. Leeinbroek, A. Haremaker, C. Bock, A. Van der Meer, N. La Bree, J. Van Vlaanderen, H. Jïïoogenstraten, H. Bartelsman, I. Beljer, A. Bollinger, S. Hasselbach; 2de klasse: S. Hendriks, J. Brouwer, J. Schretlen, J. Van Pijpen, H. Van Dam, A. Roos, C. Van den Bosch, C. Nie- meher, C. Pander, M. Sweiner, E. Heintz, M. Duy- véJnan, C. Groen, C. Christiaanse, M. Blok, G. Aloijer, A. Cnjghton; 3de klasse: E. Kodbard, M, Couvée, A. Van Leeuwen, C. Van Dorsten, C. Lem, AC. Leeinbroek, O. Los, M. Cramer, A. Oost veen, M. Borgerding, Al. Ewijk, F. Poelgeest, S. Van Kampen, O. Sala, A. Van Dijk, Al. Van Leeu wen, J. Rietbergen, Van der Reyden, J. Hoek, A. Van Wesel, C. Dikshoorn; 4de klasse: C. Hofkes, C. Van Wijk, J. Van der Kaay, E. Van Dijk, C. Ruter, J. Brouwer, AI. Broekveld, M. Ver hoeven, H. Van Dorsten, G. Godefroy, J. Martijn, H. Meijers, S. Van Pijpen, C. Hotkes, F. Vruggink, Al. Privé, G. Knotter, F. Bernard, R. Hendrias; 5de klasse: H. Duyster, E. Boucher, G. Goudsmit, A. Rozier, A. Schreuder, A. Van der Meer, J. De Munck, A. Van den Bosch, C. Aiaryt, C. Van Dor sten, H. Alanjt, C. Aiulié, M. Van Dam, S. Van Ewijk, AI. Dee, J. Horrée, C. Marks, C. Plantfeber; 6de klasse: Al. Van Driesten, Al. Boucher, J. VVeijers, J. Plevier, C. Leget, D. Van Pijpen, P. Klinkenberg, Al. l'aber, G. Diepenbach, J. Bau, J. Verbeek, O. Kuyk, AI. La Feber; 7de klasse: E. Oudshoorn, W. VVynnobel, M. Van Wijk, S. De Munck, J. Bourgeois, AI. Van der Eist-, J. Sonsbeek, G. Van der Aleer, G. Aliddelkoop, C. Cattel, C. La Feber; Sste klasseC. Slothouwer, Al. Regenbogen, A. Rod- bard, C. Vink, J. Couvée, E. Borgerding, A. Eigo- man, G. Van Ewijk, E. Livingston, E. Hoogeboom, M. Eigeman, Ai. Van Dnel, Ai. Privé, J. Van Driel, J. Engels; 9de klasseAi. Vink, A. De Alunck, G. Kleyn, P. Marijt, A. Van der YVeydo en J.Van der Upwich. De publieke les van de leerlingen der open bare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 2de klasse voor jongens had plaats in de Stads- Gehoorzaal Vrijdag-avond te 6 uren. Het dagelijksch bestuur, sommige leden van den gemeenteraad en de plaatselijke schoolcom missie, alsmede eenige belangstellenden toonden door hunne tegenwoordigheid, dat zij de zaak van het openbaar onderwijs op lioogen prijs stelden. De lessen waren zoodanig verdeeld, dat de ver schillende vakken van het gewoon en meer uit gebreid lager onderwijs alle een beurt ontvingen. Nadat de lessen waren afgeloopen had de prijs- uitdeeling plaats, die zich dit jaar tot alle klas sen der school uitstrekte, en zich niet, zooals in vorige jaren het geval was, alleen tot de hoogste klasse bepaalde. Tot grondslag van die prijsuitdeeling heeft ge diend een tabel, die ieder kwartaal door den on derwijzer voor elke klasse wordt opgemaakt en waarop staan uitgedrukt: De vorderingen der leerlingen, in elk vak afzonderlijk, hun gedrag en het aantal absentiën. Het resultaat daarvan is geweest, dat van de 260 leerlingen, die gemiddeld in het afgeloopen jaar de school bezocht hebben, ruim 150 een prijs hebben bekomen. Het is ons een genoegen hierbij te voegen, dat alles op de ordelijkste wijze geschiedde, en ge tuigde van de goede verhouding die er bestaat tusschen onderwijzers en leerlingen. De leerlingen die prijzen bekwamen zijn de volgende 8ste klasse: E. P. Engels, T. Los, H. Regenbogen, J. H. P. Speet, P. H. Meijer, J. F. Van Leeuwen, VV. H. Marks, W. A. Oudshoorn, F. J. Wakerlin, P. Gestman, F. Van der Kaay, F. J. Du Chattel, H. D. La Rivière, A. G. Aluié; 7de klasse: J. M. B. Van Driel, W. E. E. Hendriks, P. Olivier, B. L. Van Raalte, A. Beuth, J. Staal, H. A. Aley- burg, A. J. Olivier, H. De Leeuw, B. G. A. Speet, A. J. Rodbard, P. J. Duyverman, W. De Groot, C. J. Goudannt, H. W. Van Venetie, P. Van Driel, A. A. Peltenourg; 6de klasse: J. Du Chattel, D. Selier, J. Vogelenzang, W. Kuyk, G. Vervooren, D. Kelder, A. Bakker, J. Qroeneveldt, P. De Baas, W. Tink, M. Van der Kaay, J. Van Went, J. De Wekker, J. Hasselbach, A. Witmans, J. Holswilder; Gde klasse: VV. Broekkoff, W. Arbouw, J. Dee, D. Onstenk, P. Van der Kaay, G. Bos, C. De Baas, B. Plevier, J. Witte, G. Slothouwer, F. Schimmel, L. Boekwijt, F. Rienks, J. Wijnbeek, O. Van Leeuwen, W. Christiaanse, H. De Vink; 4de klasse (a): W. Hofkes, H. Rozier, D. Eggink, J. Van Driesten, N. Leget, J. De l'Eeluse, A. Halberstadt, A. Leus- veldt, D. Lewenstein, D. Van Raalte, P. Van Driel, W. De Gooijer, J. Broekveldt, N. Van Went, J. De Alunck, VV. Van der Reyden, H. Filippo, P. Petri; 4de klasse (6)P. H. J. Rienks, J. Alartijn, F. W. Wood, N. R. Eggink, W. Van Voorst, G. Vogelen zang, VV. F. Hofkes, A. D. Kramers, J. F. Smit, J. Godel'roi, J. Vlaanderen, J. Martin, A. Boekwijt, L. F. Langeveldt, A. Knijff, P. A. Meerburg, O. E. Coekuyt; 3de klasse: W. F. Van Wijk, P. Van Wageningen, C. H. Dee, J. Duyverman, B. Bollinger, 1'. De Groot, C. Selier, J. Hofkes, P. Oostveen, H. Eggink, D. Veilbrief, H. Brouwer, A. Schreuder, J. Goudsmit, J. André, C. Hazenberg, J. Den Nieuwenboer, Al. Pleyte, J. VVeytenburg; 2de klasse: C. C. Mulié, K. Veilbrief, H. J. Nou- huys, B. Prins, H. N. Witte, A. J. Van der Stok, VV. E. Nagel, A. H. Duyser, A. L. Coureé, W. C. Bock, J. B. Faes, A. Veldhuyzen, D. Pel, A. Stroo, W. Regenbogen, B. J. De Goey, A. J. S. Beijer, G. F. Bartelsman; lste klasse: C. J. Duyster, P. H. Onstenk, W. J. Bik, J. G. Alarks, W. Helder, J. Cornelissen, Al. De Wekker, J. A. Veldkuys, F. Lewenstein, L. G. Alartin, H. Niemeijer, P. H. Leus- veldt, K. Piket, A. H. J. Walle, B. Couvée, J.Van Ewijck, H. J. Planjer, C. Van Asselen enN. Kloots. Door B. en W. van Utrecht is aan Jhr. Mr. W. H. De Watteville, op zijn daartoe gedaan verzoek, een eervol ontslag verleend als penning meester van het jaagpad tusschen de steden Utrecht, Woerden en Leiden, welk ambt hem voorloopig was opgedragen, nadat het door den heer G. W. Deketh was nedergelegd. Op het concert, dat Woensdag-avond te Utrecht ten voordeele der slachtoffers van den brand te Bodegraven werd gegeven, traden onder de solis ten op de heeren Deckers van 's-Boscb en De Goey van Leiden. Het U. D. zegt omtrent die heeren het volgende „De welwillendheid, waarmede beide talenten hunne taak hadden aanvaard, was reeds lof waar dig, doch verdient dien nog meer door de uit stekende wijze, waarop zij zich van die taak kweten.'' Alen verzoekt ons mede te deelen, dat door da werkmansvereeniging Nul en Genoegen alhier, in den afgeloopen winter prijsvragen van practischen aard zijn uitgeschreven, waarvoor de bekroningen verschaft waren door de vereeniging Bouwkunst en Vriendschap, mede alhier gevestigd. Onlangs had de uitreiking der bekroningen plaats, welke aan de volgende personen ten deel vielen: voor een model-wenteltrap, F. G. Zirkzee voor een boekdrukkerszetraam, M. H. Verhulst voor een bord beschilderd met spreuken, G. P. Philippo, en voor een stolp met opgezette vogels, J. J. Van Rodenakker, allen leden der vereeni ging Nut en Genoegen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 117 tot 128 vol wassen personen en van 52 tot 55 kinderen. Aan de zwem- en badinrichting Rhynzigt zijn gedurende deze week 444 baden genomen. Uit Woerden schrijft men d.d. 7 Juli: Eergis teren, des morgens vroeg, werd in den Rijn buiten de Leidscbe poort, in de zoogenaamde pannenbakkerijen, het lijk gevonden van een der nachtwakers, die daar de ronde had gedaan. Naar hier algemeen wordt verhaald, zou de overledene daags te voren bij den burgemeester dezer gemeente zijn beklag hebben gedaan over de slechte behandeling, die hij van zijn vader (insgelijks nachtwaker) te verduren had, er bij voegende, dat men zich niet moest verwonderen, wanneer zijn lijk eerstdaags werd gevonden. Wat hiervan ook waar zij, zeker is het, dat gisteren de officier van justitie benevens eenige deskundigen uit Leiden hier aankwamen, om een plaatselijk onderzoek in te stellen. Het schijnt evenwel nog geen uitgemaakte zaak te zijn, wie hier de meeste schuld had, de zoon dan wel de vader. De Gedeputeerde Staten van Groningen hebben aan de Provinciale Staten een adres aan de Tweede Kamer voorgesteld over het vestingstel sel, waarvan de conclusie luidt als volgt: Neemt niet aan de stelling Groningen-Delfzijl, zooals die in het ontwerp van wet u is aangebodenkan

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1