N°. 3192. Zaterdag A°. 1870. 9 Juli. Feuilleton van het „Leidsch Dagblad". DE DING-DINGBANK VAN ITTERSUH. LEIItSlill DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post3-85 Ationderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AD VERTENTIEN. Voor iederen regelJ 0.13. Grootere letton naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 8 Juli. Onderscheidene landbouwers, veehouders en be langstellenden in den bloei en de welvaart van den landbouw, wonende in de gemeente Twisk en omstreken, provincie Noord-Holland, hebben een adres aan de Eerste Kamer der Staten-Ge- neraal ingediend, waarin zij eerbiedig, maar te vens dringend verzoeken, om de ontwerpen van wet regelende het veeartsenijkundig staatstoe zicht en de veeartsenijkundige politie, als naar hun oordeel alle waarborgen in zich bevattende om alle besmettelijke ziekten en ook de thans heerschende longziekte te overwinnen en uit te roeien, zoo spoedig mogelijk in behandeling te nemen en tot wet te verheffen, opdat het der Hooge Regeering daardoor mogelijk worde, om ook in dezen, en voorts ten allen tijde, intijds zulke maatregelen te verordenen als zullen kun nen strekken om ons vaderland ook van deze ramp te verlossen. Ook het Alg. Dagbl. verneemt thans, dat Mr. P. P. Mijer geneigd zou wezen, zijn roemrijk staat kundig leven te eindigen. In Batavia nl. is alge meen 't gerucht verspreid, dat Z. E., de weelde van Buitenzorg moe, levenszat en ruimschoots gezegend met aardsche middelen, eerlang zou anticipeeren op zijne terugroeping die toch niet langer te vermijden is. De burgemeester alhier doet te weten, dat aaD den ontvanger der directe belastingen zijn ter hand gesteld vier, op den 4den, 5dtn en 6dim de zer maand, invorderbaar verklaarde kohieren, als: twee van het patentrecht, houdende aanslagen voor de wijken 1, 2, 3 en 4, en twee voor de be lasting op het personeel, houdende aanslagen voor de wijken 4 en 5, alle over het dienstjaar 1870 en 1871, terwijl ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Hier ter stede vertoeft sedert eenige dagen de generaalmajoor, bevelhebber dezer militaire afdee- ling, Mac-Leod, tot het houden van de jaarlijksche inspectie over het garnizoen. Heden heeft op de school voor meer uitgebreid lager onderwijs 1ste klasse voor jongens, het openbaar jaarlijksch examen plaats gebad. Aan de volgende leerlingen werden prijzen uitge reikt 7de of hoogste klasseJ. C. Sasse, A. Van Wetering, J. W. Piper, J. G. Veth, W. C. Pos, D. M. Koetser, H. H. J. Seamier, H. C. J. De Bruyn Kops, H. G. Kleyn, G. J. Th. Pijnappel, P. H. Simon Thomas, V. V. R. C. R. van Heemstra, A. Parmentier, A. Van Doominck, H. Vlasveld, E. J. J. Homan, F. H. W. Rijke, P. N. Haremaker, H. N. Van Haansbergen, J. C. Zaalberg, P. H. Taets van AmeroDgen öde klasse J. M. P. Kluit, J. C. H. Fischer, A. R. Van Ophorst, C. Groll, R. A. Eekhout, I. Van Praag, W. Van Boekeren, A. C. Van Dijk, A. Maclaine Pont, W. B. Van der Chijs, W. Vlasveld, J. C. A. Glasbergen, B. C. J. Chimaer van Oudendorp, B. G. W. Wttewaall, A. Van Iperen, F. A. De Bylandt, H. C. Pronk, A. H. F. Sluyter; 5de klasse: M. Rijke, T. S. Van Hettioga Tromp, A. Verboom Soumain, A. C. Hartevelt, Th. Piper, P. Du Rieu, C.Franchimon, O. L. Driessen, J. Wilhelmy Damsté, \V. J. Van Iperen, J. A. Van Lith, C. Sythoff, D.F. Van Goens, J. J. Bruteldela Rivière, A. A. Van Schilfgaarde, J. C. VanSchravendijk, J. Boogaard, C. Van der Zweep, W. P. C. Fabius, H. S. J. Keuls, A. Werner; 4de klaBse: F. Führhof, L. Vierdag, A. J. J. De Rochemont, G. B. Noothoven van Goor, G. Van Boekeren, J. Vissering, S. G. De Vries, H. G. Sijthoff, W. H. Krantz, J. Visser Vlas veld, A. Parmentier, L. Del Baere, A. Abendanon, H. Van Goens, W. J. Van Boneval Faure; 3de klasse: A. H. Simon Thomas, Al. E. Sepp, E. Rijke, C. E. Heynsius, A. C. W. E. C. Fischer, J. R. Koopmans van Boekeren, J. G. Seelig, L. Zaalberg, A. S. De Rochemont, A. D. Sala; 2de klasse: H. Doyer, W. Del Baere, A. H. J. Heynsius, K. La- wiek van Pabst, W. D. A. Van Ophorst, A. L. Reime- ringer, C. L. Groll, K. T. Piper, G. J. Koliï lBte klasse: H. De Vries, D. Lawick van Pabst. Ten gevolge van den uitslag van het onlangs gehouden vergelijkend examen tusschen de adspi- ranten naar eene plaatsing als cadet bij de Ko ninklijke Militaire Academie, zullen met Septem ber a. s. als cadet aan die inrichting wórden-ge plaatst voor de infanterie hier te landeL. C. Vervooren, J. F. Oberbolzer, J. H. P. De Lille Hogerwaard, C. J. Van Gheel Gildemeester, W. J. C. Van Ingen, R. H. O. baron Van der Ca- pellen, A. Clarkson, C. A. Sprenger en H. N. Ravesteyn; voor de artillerie hier te lande: C. H. A. R. Schuurman, A. J. Nelemans, J. L. Vogel, K. D. Punt, P. Kleynhens, Jhr. J. Ortt, J. Hora Adema, A. W. J. J. baron Van Nagell, A. Van Seters, J. J. A. F. Kannemans, P. G. L. baron Quartes de Quarles en Jhr. A. J. B. Six; voorde genie hier te landeJ. H. Neiszen en A. A. Beek man; voor de artillerie in Oost-Indië: A. G. Schro der; en voor de genie in Ooit-lndiê: Jhr. E. Quarles van Ufford. Tot lid van Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant is benoemd de heer Van der Burgh, ad vocaat en wethouder te Breda, met 34 stemmen tegen 22, die op den heer Van der Does de Wille bois waren uitgebracht. De secretaris der Nederlandsche Rijnspoorweg- Maatschappij, de heer J. C. 's Jacob, had gisteren die betrekking 25 jaren vervuld. Het ontbrak hem bij deze gelegenheid niet aan welgemeende blij ken van belangstelling. De afdeelings-chefs der Maatschappij boden hem tot blijvend aandenken een zilveren pièce-de-milieu aan en het perso neel tot zijne afdeeling behoorende een met zil ver gemonteerd album met hunne photographische portretten. Ook van het college van commissa rissen der Maatschappij mocht de jubilaris een blijk van hulde en erkenning zijner trouwe dien sten ondervinden. Het U. D. meldt als een bewijs dat Utrechts ingezetenen zelfs bij minder gunstig weder van het frissche Rijnwater willen proliteeren, dat in de afgeloopen maand aan de zwem- en badin richting aan den Krommen Rijn ruim 9000 baden gebruikt zijn. Bij beschikking van den Minister van Marine van den 7d"n dezer, n°. 60, is aan den bootsman J. Borghorst, dienende op Zr. Ms. wachtschip te Vlissingen, toegekend de gouden medaille voor vijftig jaren eerlijken en trouwen militairen dienst. De officier van administratie der 1ste klasse H. S. Bosschart, dienende op Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, wordt met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld en met den l'"11 Augustus daaraanvolgende vervangen door den officier van administratie der Iste klasse L. M. Van Onselen. Z. M. heeft F. Loonen, te Breda, en M. Katten- vilder, te Mijdrecht, vergunning verleend tot het aannemen eD dragen van het kruis Fidei et Virtuti, aan ieder hunner door den Paus geschonken. Z. M. heeft aan den klerk bij het Rijks-archief J. Feilbrief den titel verleend van adjunct-commies. Z. M. heeft aan de scherpschutters-vereeniging Doeiburg en omstreken toestemming tot oprichting verleend. Z. M. heeft aan P. Lambert op zijn verzoek eervol ontslag verleend als majoor-kommandant bij de rustende schutterij, 6de bataljon, in de prov. Zuid-Holland, en benoemd tot majoor-komman dant F. Van den Berg, thans kapitein bij de 2de kompagnie. Alphen a/d. Rijn, 6 Juli. Het plan om eene nieuwe spoorweglijn aan te leggen tusschen Lei den over Alphen naar Utrecht vindt langs de Rijnstreek en binnen Leiden meer en meer on dersteuning. Men wil de moeilijkheden vermijden, die uit eene aansluiting van den Rijnspoorweg te Woerden kunnen voortvloeien en eene vrije rechtstreeksche verbinding met Utrecht tot stand brengen, die, onafhankelijk van het goedvinden van andere spoorweg-maatschappijen, uitsluitend strekt om van Leiden af de geheele Rijnstreek langs den kortsten weg te doen aansluiten aan het spoorwegnet, dat te Utrecht zijn hoofdstation heeft. (O.) Amsterdam, 7 Juli. Heden is ten huize van den heer Zomerdijk Bussink een diner gegeven door de Nederlandsche commissie van de internationale tentoonstelling voor de zeevaart aan het Etat- major van het Italiaansche oorlogschip Plebiscite, belast met het ontvangen der inzendingen uit ons land. Haablem, 7 Juli. Hedenochtend zijn door de directie der Hollandsche IJzeren-Spoorweg-Maat- schappij proeven genomen met de zoogenaamde mist- of knalsignalen van J. Ratcliff Sons, te Birmingham, welke door den agent dier firma te Rotterdam, den heer M. Kaufmann, waren ge leverd. De bedoelde signalen worden gebezigd, wanneer optische seinen slecht zichtbaar zijn de wachters bevestigen ze dan op de spoorstaven en naarmate twee of drie stuks, door het over rijden van den spoortrein, ontploffen, wordt de machinist gewaarschuwd om te stoppen of lang zaam te rijden. Bij de heden genomen proeven zijn 42 stuks knal-signalen gebruikt, en die zijn alle met goed hoorbaren slag ontploft, zoodat zij, bij invoering, bij mistig of donker weder, goede diensten aan de veiligheid op den spoorweg schij nen te zullen bewijzen. 's-Gkavhnhaqk, 7 Juli. De commissaris des ko- nings van Zuid-Holland heeft aan de heeren bur gemeesters dezer provincie medegedeeld de cir culaire van de Maatschappij van Landbouw enz. in het arr. Breda, betrekkelijk de genezing van aan longziekte leidend vee, waarvan dezer dagen in de dagbladen is gewag gemaakt, en wel door inwendige toediening van brandewijn. In Frank rijk, gelijk hier te lande, is dat middel met vrucht aangewend. Uteecht, 7 Juli. In het kamp te Zeist zullen van 19 Aug. tot 1 September kampeeren de2de,4de, öde, 9de, 10de en 12de komp. van het 1ste reg. vest.-art. met den majoor Mommers van dat reg., en van den 2d,n tot den 15d,B Sept. a. s. de 3de, öde, 6de, 9de, 12de en 13de komp. van het 3de reg. vest.-art. met den majoor Beijen van dat reg.; voorts de 3de komp. van het bat. mineurs en sap- peurs, die met een detachement van het 1ste reg. vest.-art. bestemd zijn om het kamp in gereed heid te brengen en den l,u" Aug. a. s. aldaar zullen aankomen. De mineurs blijven tot den 15d" Sept. aldaar gekampeerd. Het bevel over het kamp is opgedragen aan den kolonel Delprat, komman- dant van het 1ste reg. vest.-art.; met den adminis tratieven dienst is belast de onder-intendant der 2de kl. H. Thomas en met den geneeskundigen dienst de officier van gezondheid 2de kl. C. Van Wicheren. Zwolle, 7 Juli. Bij arrest van het provinciaal ge rechtshof in Overijsel, in raadkamer vergaderd, van heden is, naar wij vernemeo, de persoon van Nathan Polak, oud 39 jaar, gefailleerd koopman in manufacturen, geboren en laatst woonachtig te Zwolle, thans in hechtenis ter zake van bedrieg lijke bankbreuk, in den jare 1868 te Zwolle ge pleegd, naar de openbare terechtzitting van het Hof verwezen met last dat hij in hechtenis zal blijven. Assen, 5 Juli. Door de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs te dezer stede wor den, naar men verneemt, bij de regeering po gingen aangewend om de rijks hoogere burger school met driejarigen cursus alhier voorloopig te hervormen in een school met vierjarigen cursus. Bbeda, 6 Juli. Gisterenavond werd door het korps cadetten in het Kamp op de Teteringsche heide aan de élite onzer stad een feest aangebo den, dat even karakteristiek als luisterrijk was; en het geheel deed in miniatuur denken aan het geen van uit het kamp van Chalons soms wordt geschreven. Verbeeld u in de eerste plaats een net theater, waar in den vroegen avond twee zeer aardige blijspelen met succe3 werden afge speeld; voorts een groote open danszaal, op beval lige wijze met groen en vlaggen gedrapeerd en schitterend a giorno verlicht, waar tot laat in den nacht aan Terpsychoré werd geofferd, voorts een groot vuurwerk, alles afgewisseld door muziek, en bijgewoond door een onafzienbare menigte, al 't welk van de hoogte afgezien een fantastisch gezicht opleverde, zooals de massa zich daar tus schen de witte teuten bewoog. Het schoonste weder begunstigde dit feest, dat in de beste orde tot in den vroegen morgen voortduurde; en on danks de duizenden menschen en de file van Oorspronkelijke Geschiedkundige Novelle uit de tijden van KaBEL V. eeeste hoofdstuk. Vervolg.) Voorheen hadden wij Herculoërs geen gebrek spek aan den balk, brood in de spin en daarbij ten minste eenige zesthalven. Was er iets te ha len, dan waren allen als éen man bij de hand, om in de behoeften van de huishouding te voor zien. Zij vreesden niet, een dorp geheel uit te plunderen en de bewoners naakt langs den dijk te jagen; maar nu, alle eergevoel en heldenmoed is verdwenen. Tegenwoordig durft men zelfs een enkelen boer niet opknoopenmen vreest, dat de drost van Zuthmen een van u den strop om den hals zal slaan en aan zijne valbrug ophangen. Hangt liever samen den drost op, dan kan hij zijn voorganger vergezellen op de nachtwandelingen, die deze geest doet. Dat ware beter, dan dat gij allen als bloodaards hem naar de oogen ziet. Als ik aanvoerder was, dan zou ik wel zorgen, dat wij overvloed van spek in huis hadden en ook genoeg geld, maar de baas is als de knechts en de knechts zijn als de baas; zij vervelen zich lie ver, dan hunnen ouden roemrijken naam in stand te houden." Harmen, die gedurende dit gesprek, als om afleiding te vinden, zijn zwarten dog besten dig over den glanzigen breeden kop gestreken had, kon in weinige woorden op deze uitvallen zijner geliefde wederhelft niet veel antwoorden. Ware hij begonnen zich te verantwoorden, dan had men nog geen einde gezien aan dit huiskra keel. Hij vergenoegde zich dus met te zeggen: „Henna, gij doet uwen naam eer aan, en hand haaft den goeden naam, dien gij bij alle Hercu loërs hebt." „Ja," hervatte Henna, nog vinniger dan te voren, „omdat ik de waarheid zeg, word ik door ande ren en ook door u voor kwaadaardig gehouden: gij hebt liever te doen met vrouwen, die alles maar goedkeuren wat de mannen doen, al is het ook tegen natuur en gewoonten." Voorzeker ware Henna op dezen toon voortge gaan, wanneer Harmen, die, als het er op aan kwam, toch baas was, niet gezegd had„Henna, zwijg nu, gij verveelt mij met uw gebabbel en gekijf." Dat antwoord was te hard: opnieuw vloog zij op van haar bankje, greep Harmen de tang uit de hand, waarmede deze nu in de asch zat te spelen, en voorzeker ware er meer voorgevallen, indien niet op hetzelfde oogen blik de deur van hun vertrek geopend ware geworden, en een vriend, een Herculoër, binneutrad. Aanstonds sprong de hond tegen den nieuw gekomene op, sloeg met zijn staart en gaf alle bewijzen dat hij den buurman Nol onder de vrienden van zijn meester rekende. Nol had naast Harmen het meeste gezag onder de Herculoërs, ofschoon hij nauwelijks vijfentwin tig jaren oud scheen te zijn. Hij had onder zijn volkje den naam van koenen Nol, en verdiende dien ook volkomen. Hij was niet gelijk meest al de roovers van onzen tijd, zwart van uitzicht, maar blondniet zwaar, gelijk de negentiende eeuw de dieven meestal afschildert, uiaar tenger van gestalte. Uit zijne iugedrongene oogen sprak echter enkel vuur en vermetelheid: uit het hooge en breede voorhoofd eene groote mate vastberadenheid en overleg: zijne dunne lippen en zijn vooruitste kende kin deden hem er uitzien als iemand, die liever ontvangt dan geeft, maar bij voorkeur neemt. Zijne minderheid van persoon vergoedde hij door eene buitengewone vlugheid, zoowel van denkbeelden als iu lichaamsbewegingen: hij had derhalve alle eigenschappen, die noodig waren, om op het eerste gezicht onder de echte Hercu loërs gerekend te worden. Nadat Nol zijn opperhoofd door een fikschen handdruk het teeken van voortdurende gehecht heid gegeven had, gaf hij Henna ook een teeken van zijne oplettendheid en menschenkennishet was echter slechts eene kleine beweging met het hoofd, terwijl hij voortging den hond over den kopte strijken, zeggende: „echt ras, hij zou zijne vrienden, de Herculoërs, uit de hel terughalen, al waren zij daar ook onder rechtstreeks toezicht van den ouden drost." „Ja, ja!" antwoordde Harmen op deze loftuiting op zijnen hond, die hij aanmerkte als tot hem gericht, omdat hij den hond zoo gedresseerd had „ja, jal het is een hond zooals er niet veel in geheel Herculo zijn; hij staat zijn baas, al is het ook de oude drost van Zuthmen." Henna vond stof tot spreken over den hond, die de laatste dagen zoo goed had geholpen in het stelen en rooven.dat er niets was te huis ge bracht. Even norsch, als voor het binnentreden van Nol, begon zij „Een hond als deze is geld waard, als hij met zijn meester bij het vuur zit, hé, Nol V'

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1