kanten meter beslaat. Hoe diep hij in den grond zit is nog niet bekend, daar hij nog slechts ge deeltelijk is uitgegraven; men rekent echter op ongeveer 2 meter. Aan David Tobias Bamberg is vergunning ver leend om het koniukl. wapen te voeren. Greld- en Eflectenmarkt. Amsterdam5 28 Juni tot 4 Juli 1870. Het kan niet gezegd worden dat er geen ge bruik gemaakt wordt van de ruimte onzer geld markt, die echter ongevoelig bleef bij de menigte nieuwe leeningen van verschillenden aard, die deze week aan de orde waren en waarvan reeds twee: de Kiew-Brest-, en de Noord-Ameri- kaansche Cleveland Mount Vernon en Delaware spoorweg-maatschappij, de inschrijvingen hebben gesloten, nadat, naar de desbetrellende adverten- tiën luiden, verre boven het vereischte bedrag was deelgenomen. De eerstgenoemde maatschappij vroeg Z. R. 3,308,750, rentende 5 pCt. tegen 75% pCt. (de Z. R. 125 ƒ236) en geelt den iutee- kenaars slechts 60 pCt. van het bedrag waarvoor zij deelnamen; de andere vroeg D. 1,500,000 ren tende 7 pCt. in goud tot den koers van 80 pCt. en sloot reeds op den dag waarop de inschrij ving plaats had Doch nu blijven er nog een aantal over. Het voorstel der Nederlandsche Credit- en Deposito- bank otn het maatschappelijk kapitaal van 20 op 30 millioen franken te vergrooten, door de uit gifte van 20,000 nieuwe aaudeelen van 500 fr. tot den prijs van 525 fr., waaronder dan 25 Ir. begrepen is voor aandeel in de reserve, zal wel geen schipbreuk lijden. Minder vertrouwen heb ben wij op den uitslag der inschrijving voor de Algemeene Maatschappij der drijvende telegraaf stations, die aanvankelijk 2 millioen) fr. vraagt en de bevoegdheid heeft haar kapitaal tot 12 mil lioen fr. te vergrooten. Bijzondere belangen zijn in het spel voor de twee andere leeniugen, die nog op touw gezet zijn die voor Musis Sacrum te 's-Graveuhage en die voor de koninklijke fabriek voor stoom- en andere werken alhier. De groote behoefte welke in de Hofstad bestaat aan een goed locaal voor het houden van concerten enz. is bekend en zou op zich zelve reeds genoeg zijn om in die rijke stad alleen het verlangde millioen gulden te vinden, doch men heeft het daarop alleen niet laten aankomen maar er eene loterij- leening la Paleis voor Volksvlijt van gemaakt, zoodat nu het geheele land er als het ware bij geïnteresseerd raakt. Wat de fabriek van Van Vlissingen betreft, ook hieraan is een particulier belang verbonden en met een krachtig betoog van den heer A. C. Wertheim, dat in vele cou ranten is overgenomen, wordt gewezen op de groote belangrijkheid dezer instelling, die 500,000 in aandeelen behoeft om in wezen te kunnen blijven. Aan de woorden van den heer Wertheim kunnen wij geen kracht bij zetten, maar wel kunnen wij de behartiging er van onzen lezers ten dringeDste aanbevelen. De handel aan onze beurs was niet zeer leven dig en de prijzen leverden over het algemeen weinig variatie op, hoezeer de tendenz over het geheel gunstig was. De Nederlandsche fondsen waren iets williger. Aandeelen exploitatie-maat schappij, na het detacheeren der coupon op 1° de zer met 89 pCt. geopend, vervolgden de vooruit gaande beweging en bleven heden 90% a Va pCt.; vooral voor Duitsche rekening werden de oblig. dier maatschappij gekocht, zoodat er wel eenige rijzing op onze beurs in te verwachten is. Spanje, Portugal iets williger niettegenstaande de voortdurende onzekerheid omtrent den persoon die de kroon zal dragen zoo ook de meeste Rus sische soorten; de 5 pCt. leening 1866 rees zelfs van 921x6 tot 93, de 4 pCt. van 1S40 van 64% op 65Vt pCt., de loten 1864 van ƒ224.50 tot ƒ226.75, die van 1866 van ƒ219.50 op ƒ220.50. Oostenrijk avanceerde iets wat de zilveren be treft, die met coupon Januari van 55i5fo op 5611»; de papieren evenwel en zulks niette genstaande een gunstige valuta te Weenen vielen, n.l. die met coupon Mei, van 4-9 op 48%, met coup. Februari van 4871» op 48% pCt. Loten fl. 250 van 1S50 daalden van ƒ220 op ƒ217, van fl. 100 1S64 van ƒ114 op ƒ113. Turken verloren ten slotte 1 pCt. en bleven 49^, Egyptenaren handhaafden zich op 78% pCt. Noord-Amerikaansche Staatsfondsen waren heden willig, naar aanleiding van de berichten uit New-York, dat de Senaat vermoedelijk het finan- tieele plan des ministers, dat door de Kamer der afgevaardigden is aangenomen en waarbij de uitgifte van duizend millioen dollars 4 pCt. schat kistbons betaalbaar in goud, vrij van belasting wordt voorgesteld, zal verwerpen. Van de Noord-Amerikaansche Spoorwegfond sen sluiten de Aand. Pittsburg-Chicago heden 81 tegen 84% pCt. voor S dagen. Rockfort-Rock- Island oblig. zijn 1% pCt. vooruitgegaan met 67% pCt. tot sluitingsprijs; Union Pacific Southern- branch wonnen pCt. en blijven 74 pCt. Levie Bonds verloren van 66% op 65% pCt. Van de overigen waren de variatiën minder beduidend. BUITENLAND. Franki-yk. Maandag zijn in het Wetgevend Lichaam de algemeene beraadslagingen geopend over de staats- begrooting voor het dienstjaar 1871. Deze liepen voor het grootste gedeelte over den finantieelen toestand. Die toestand werd door de onderschei dene sprekers zeer zorgwekkend genoemd. Het zelfde verschijnsel, dat zich in zooveel andere landen vertoont, dat de uitgaven al meer en meer toenemen of opgedreven worden, terwijl de bron nen van inkomst slinken of niet in verhouding tot de uitgaven staan, stond ook bij deze discus sie op den voorgrond. En in Frankrijk is dit zoo sterk het geval, dat een van de eerste sprekers, de heer De LatourDumoulin, een erkend financier, als het eenigste middel om uit dien gevaarlijken toe stand te geraken, de inkomsten-belasting aanprees. De huidige staat der geldmiddelen was onhoud baar, er moest genezing en wel eene zeer spoe dige aangebracht worden. Een ander afgevaardigde, de heer De Barthélemy Sant-Hilaire, toonde met feiten en cijfers aan op welke gevaarlijke, helling 's lands financiën gebracht waren. Van jaar tot jaar stegen de uitgaven. In 1866 bedroeg de begrooting reeds 2 milliards 317 millioen. Bui tengewone omstandigheden droegen veel tot dit hooge cijfer bij. Maar sedert het cijfer der begrooting in 1867 tot 2 milliards 169 millioen teruggebracht was, is dit allengs gestegen, en nu stond de Kamer weder voor een totaal van uit gaven van 2 milliards 262 millioen. Blijven wij op die gevaarlijke helling staan, dan zullen wij spoedig ten gronde gericht zijn. Dit moet èn het land en de Kamer verhoeden. Men moet aanvangen met aanmerkelijk te bezuinigen, maar de kanker is reeds zoodanig ingevreten dat dit geeu verademing meer schenkt, zonder middelen om de inkomsten aanmerkelijk te vermeerderen. Het. veiligste middel is een inkomsten-belasting, waarin z. i. met het oog op de vermeerde ring van het nationaal vermogen geen bezwaar bestond. Indien daartoe wordt overgegaan, moest de eerste schrede der regeering zijn, om het voorbeeld van Engeland en Amerika te vol gen, te weten: het delgen van schuld. Engeland had, in het begin dezer eeuw, een schuld van 25 milliards; tegenwoordig is die tot 19 milliards teruggebracht. In dertien jaren, van 1857 tot 1S70, heeft Engeland zijn schuld met een milliard ver minderd en nu reeds is voorzien in de hooge uit gaven van den Abessinischen oorlog, die in ieder geval door Engeland zoo schitterend is ten einde gebracht, terwijl wij in den Mexicaanschen krijg, die zooveel offers kostte, niets dan dwalingen begingen. Amerika maakte tijdens den oorlog met de Zuidelijke Staten een schuld van ^mil liards, maar dit land delgt die schuld nog dage lijks. Uit de rekeningen, die den 30,le» Juni 1870 vastgesteld zijn, blijkt dat Amerika in de maanden Maart, April, Mei en Juni zijn schuld met 260 millioen verminderd heeft. Spr. eischte niet dat dit ook moest gedaan worden, maar wel dat dit voorbeeld door Frankrijk naar zijn krachten ge volgd moest worden. Nadat nog meerdere sprekers bij de regeering op voorziening in dien toestand hadden aange drongen verdedigers traden niet op werd de discussie tot den volgenden dag verdaagd. België. De Précurseur d'Anvers maakt wereldkundig, dat een plan door een Engelschen kapitein ter zee en een ingenieur, aan de Engelsche regeering onder worpen, tot stand is gekomen. Het heeft ten doel, nu de moeilijkheden om onderzeesche telegraaf kabels Ie leggen overwonnen zijn, evenals op het land ook ter zee telegraafkantoren in te stellen. Ziehier wat hieromtrent ter oore van dit blad is gekomen. Engeland heeft dit denkbeeld langs officieelen weg ter kennis van de Fransche regeering gebracht, Lord Lyons, Engelsch gezant in Frankrijk, en de toenmalige minister Rouher hebben dit met leven dige belangstelling vernomen. De diplomatieke zijde van dit gewichtig plan, de gewichtige, diensten die aan den handel ter zee van alle natiën door zijne uitvoering zouden worden bewezen, konden aan de scherpzinnigheid van deze twee staatslie den niet ontsnappen. Na eenige onderhandelingen kwam er dan ook bij keizerlijk besluit van 6 October 1869 eene overeenkomst tot stand tusschen de Fransche regeering en den kapitein Barrow. Den 245le" Februari van dit jaar werd een ge lijkluidende overeenkomst met dien kapitein door de Nederlandsche regeering gesloten. Ook de En gelsche regeering heeft concessie verleend om van dit plan partij te trekken voor de Scily-eilanden. Reeds houdt men zich bezig met de uitvoering van deze drie. concessiën door het aanleggen van drie drijvende telegraafkantoren, een aan den ingang van het Kanaal in gemeenschap met Brest en de Scily-eilandeneen ander aan den ingang van het kanaal St.-Georges, voor de gemeenschap tus schen Engeland en Ierland; de derde aan den ingang van de Noordzee, voor de gemeenschap tusschen Engeland en Holland op de hoogte van den mond der Schelde. VEESPKEIDE BERICHTEN. Het Fransche gouvernement heeft van het Wet gevend Lichaam eene som van 75,000 franken aangevraagd voor verdere werken tot herstel van het aloude kerkgebouw der Heilige Anna te Jerusa lem, hetwelk eenige jaren geleden door den Sultan aan Frankrijk is geschonken. „Die kerk zegt de regeering in de memorie tot toelichting der betrekkelijke voordragt is bestemd om de ware moederkerk der Latijnsche christenen te worden en onzen invloed in de Levant te doen toenemen." De koningin Isabella heeft hare abdicatie per telegraaf ter kennis van den paus gebracht, en daarop het volgende telegram van den cardinaal Antonelli ontvangen: „De Heilige Vaderzegent Uwe Majesteit, en zeer bijzonder den prins van Asturië in de nieuwe positie, waarin hij door den stap van Uwe Majesteit is gekomen." Naar gezegd wordt, had de koningin eene meer uitdrukkelijke verklaring van den paus ten gun ste van haren zoon verwacht. De Oostenrijksche aartshertog Hendrik, die wegens zijn huwelijk met de zangeres mej Hof- mann in ballingschap leeft, is dezer dagen incog nito te Weenen geweest en heeft met zijne broeders onderscheidene bijeenkomsten gehad. Men vermoedt dat hij naar Weenen wenscht terug te keeren; althans hij heeft tijdens zijn oponthoud aldaar een voornaam rechtsgeleerde daarover geraad pleegd. Deze. heeft hem geadviseerd, eenvoudig terug te komen en gerust de gevolgen daarvan af te wachten, daar de verbanning van een Oos- tenrijksch burger, onverschillig wie hij zijn moge, in strijd is met de wetten des lands. De Hongaarsche staatsman Franz Deak heeft wegens zijn gevorderden ouderdom aan de kiezers verzocht, bij de verkiezingen voor het Hongaar sche Lagerhuis niet meer in aanmerking te worden genomen. Het keizerlijk gerechtshof te Algiers heeft, in hooger beroep, uitspraak gedaan in de zaak der Israëlietische familie Seyman, in welke de heeren Crémieux en Jules Favre tegen elkander hebben gepleit. Men zal zich herinneren, dat de broeders Seyman weigeren de rijke nalatenschap huns va ders met hunne zusters te deelen, en zich ten deze beriepen op het Mozaïsch recht, dat enkel de zoons als erfgenamen erkent, en op de over weging dat het moderne recht in Algerië niet van toepassing is op de Israëlieten, evenmin als op de inlanders. Het gerechtshof heeft de broe ders in 't gelijk gesteld en alzoo de uitspraak van de eerste instantie bevestigd. Aanstaanden Zondag zal het te Antwerpen op het kerkhof Stuivenberg opgericht gedenkteeken ter gedachtenis van den volksschrijver en volks- i redenaar Jan van Rijswijck onthuld worden. Vlaamsche letterkundige maatschappijen van Geut, Brugge, Yperen, Lier, St.-Nicolaas, Dendermonde, Ninove, Borgerhout, enz zullen die plechtigheid bijwonen. Door een koor van het Van Crom- brugghe-genootschap te Gent zal een gelegenheids cantate worden uitgevoerd. De beroemde Beiersche hoogleeraar in de me dicijnen, Dr. Von Pettenkofer, heeft op den ge boortedag van de academie te Munchen, als rec- tor-magnificus, een redevoering gehouden, die hoofdzakelijk gewijd was aan de verdediging van de vrije wetenschap tegen de aanvallen van de ultrauion tanen. Meest al de ministers waren bij deze redevoering tegenwoordig. In het rechtsgeding betreffende het komplot tegen het leven van keizer Napoleon, zullen niet minder dan 52 advocaten optredendaaronder zijn slechts tien ambtshalve toegevoegd. De voornaam ste advocaten zijn Em. Arago, Floquet, Gambetta, Laurier, Demange, Pallion De Masini, Protot en Versigny. Zij behooren tot de balie van de voornaamste Fransche steden. Het proces tegen den persoon van Anthonissen, beschuldigd van de dames Van de Poel te hebben vermoord, zal bepaald 14 Juli een aanvang ne men voor het hof van assises van Brabant. De aangeklaagde, te Roermond geboren, is in Hol land niet onbekend. Hij is, schijnt het, daar vroeger tot eene vierjarige opsluiting veroordeeld, en was nog onlangs als broodbakker te Rotter dam gevestigd, waar hij op het einde van het vorig jaar een huwelijk heeft aangegaan. Zijn akte van beschuldiging is het laatste judiciair stuk, dat Mr. De Bavay als proc.-gen. heeft opgemaakt en onderteekend. De Russische regeering beijvert zich tegenwoor dig zeer voor de Noordpoolontdekkingen. Drie Russische schepen, waaronder een met den aan staanden admiraal der Russische vloot, grootvorst Alexis aan boord, zijn op reis naar Nova-Zembla en Spitsbergen. Van 19 tot 24 Juni zijn 19, van 25 tot 30 Juni 8 schepen het kanaal van Suez gepasseerd. In het geheel bedroeg dus het getal stoomsche pen, waaruit in de maand Juni het verkeer be stond, 50. De kapelmeester Strauss ligt te Warschau zeer gevaarlijk ziek aan typhus. Zijn broeder heeft zich van Weenen naar hem toe begeven en onlangs geschreven, dat al wat in sommige bladen van een mishandeling van zijn broeder door Russische officieren vermeld wordt, geheel verzonnen is. Ten gevolge van de veelvuldige enorme bran den en den aandrang der Europeesche mogend heden, heeft de Sultan besloten een korps pom piers aan te stellen. Omtrent de aanstaande werklieden-ten toonstel ling te Londen wordt het volgende medegedeeld Uit Italië zijn reeds 500 kisten aangekomen. Uit Nederland worden er 100 verwacht. Denemarken zal, behalve tal van voorwerpen, twee oorlog schepen met werklieden zenden. Uit Indië komt zeer veel, uit Amerika niets en uit Frankrijk tegen verwachting zeer weinig. Naarmate de deel neming is, zal de tentoonstelling korter of langer geopend zijn. Misschien zal zij tot Kerstmis, maar in ieder geval tot Oct. duren. De entrée zal zeer goedkoop zijn. Te Lyon hebben de eigenaars der zijdefabrie- ken, die bedreigd werden met een nieuwe arbeid- staking van hunne werklieden, aan wie nog on langs, toen zij eveneens den arbeid hadden ge staakt, een verhooging van dagloon is toegestaan, de handen ineengeslagen en besloten, om onder geen voorwaarde aan de ongepaste eischen dei- werklieden toe te geven. Deze speculeeren op de wereld-tentoonstelling, die aldaar in het volgende jaar zal worden gehouden, en achten zich on misbaar. TELEGRAMIVIENi IVew-York, 4 Juli. JVolgens officieele perichten bestaat er vrees voor een algemeenen opstand der Indianen langs de zijde der Pacific-spoor- weglijn. Parijs, 5 Juli. De secretaris der Fransche am bassade te Madrid is hedenmorgen alhier aange komen. Er zal heden een miuisterraad worden gehouden. Naar men verzekert, gaat de Pruisische gezant baron Werther, heden op reis naar Ems, alwaar de koning van Pruisen zich bevindt. In de zitting van het Wetgevend Lichaam heeft de heer Cochery de Regeering geïnterpel leerd betreffende de eventueele candidatunr van den prins van Hohenzollern voor den Spaansclien troon. Washington, 5 Juli. In de zitting van den Senaat werd met 27 tegen 12 stemmen verwor pen een amendement van den heer Sumner, um toe te staan de naturalisatie van Chineezen. De Senaat keurde daarentegen met 31 tegen 17 stem men goed de bill, krachtens welke negers kunnen worden genaturaliseerd; Indianen en Chineezen zullen daarvan echter uitgesloten blijven. Parijs, 6 Juli. In den Conslilulionnel leest men het volgende: Uit onze informatiën blijkt, dat de regeering de benoeming van een Hohenzollern tot Spaansch souverein zou be schouwen als een nederlaag en een bedreiging voor de. Fransche politiek. De regeering zou der halve het besluit hebben genomen, om zich met kracht tegen de plannen van Prim te verzetten. Londen, 6 Juli. De Morning-Post bevat een te legram uit Tientsin, meldende dat bij een volks oproer, dat op 21 Juni te Peking tegen de Fran sche bevolking is ontstaan, alle Fransche priesters en barmhartige zusters, benevens de zaakgelastigde en consul, zijn vermoord ook drie Russen hebben daarbij het leven verloren: vermoedelijk zijn zij voor Franschen aangezien. De hoofdkerk is door het gepeupel in de asch gelegd. LAATSTE BERICHTEN. 's-Gkavknhaqe, 6 Juli. De persoon van J. P., werkzaam aan de stads-manège, die zich gisteren avond op het perron van den Rijnspoorweg be vond, om iemand af te halen, zonk plotseling in één en overleed onmiddellijk. Dr. Hoven, die dadelijk geneeskundige hulp verleende, verklaarde, dat de dood een gevolg van eene beroerte was. Gisterenavond omstreeks 7 uren had er op het plein voor het koffiehuis van de weduwe 't II., een oploop plaats. Volgens het toen in omloop zijnde gerucht zou de zoon, die sinds eenige da gen met zijne moeder in oneenigheid leefde, haar doodelijk hebben verwond, welk gerucht later bleek ongegrond te zijn geweest. De zaak was deze: zij hadden gisterenavond twist gekregen en elkander glazen, stoelen, stoven enz. naar het hoofd geworpen, zoodat, ware de politie niet tus schen beiden gekomen, het waarschijnlijk slecht zou zijn afgeloopen. De verwonding, die de moe der bekwam, bestond in eenige schrampen aan het voorhoofd, veroorzaakt door het werpen van glazen. De heer chirurgijn Do Pinto, die haar ge neeskundige hulp verleende, verklaarde dat de wonden niet gevaarlijk waren. Amsterdam, 6 Juni. Rogge, stemming iets (lau wer. Galatz 205, 203; dito 210 op tijdPruisische 203; Petersburg 200. Op levering, Juli 194, 193; October 203, 202; stemming, voorjaar iets lager; najaar iets hooger. Raapolie, vliegend 4-5% najaar 48. Lijnolie, vliegend 34, najaar 34. Boekweit traag. LKit.Vll .Tl. In ons vorig n°. staat 1ste kolom Amsterdam ƒ120, moet rijn Amsterdam ƒ112.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3