kelijkheden gegeven. Des avonds is deBosphorus schitterend verlicht en in haar midden wordt onophoudelijk vuurwerk afgestoken. In de kazerne Gümiischsu worden 150 jongelingen per dag besneden; bij het verlaten bekomen zij éen pond sterl. en eene geheele uitrusting. Hoewel vroeger besloten was de feestelijkheden zoo een voudig mogelijk te doen zijn, wegens den zwaren brand die Pera geteisterd heeft, is men daarop teruggekomen, ten einde de ongelukkige bevolking afleiding te verschaften en den handel en nijverheid geen afbreuk te doen. VERSPREIDE BERICHTEN. De Beiersche Kamer van afgevaardigden heeft den 1"™ dezer na eene driedaagsche levendige beraadslaging, met groote meerderheid eene wet aangenomen, volgens welke de advocaten niet langer door de regeering aangesteld, maar de uitoefening van het beroep van advocaat vrij verklaard wordt. Ten gevolge van de verwerping door den senaat der Vereenigde Staten van de overeenkomst, waarbij de West-Indische eilanden St.-Thomas en St.-Juan aan de Unie werden overgedragen, heeft de koning van Denemarken weder bezit van die eilanden genomen. Bij de wetgeving van het kanton Neufchatel is een wets-ontwerp tot volledige scheiding tusschen staat en kerk ingediend. Het eerste artikel daar van luidti, De tusschen den staat aan den éenen, en de protestantsche en katholieke kerk aan den anderen kant bestaande betrekkingen zullen met den l"™ Januari 1871 ophouden. Van dat tijdstip af worden geene dienaren van den eeredienst meer bezoldigd, noch door den staat, noch door de burgerlijke gemeente." In het hertogdom Nassau is eene pelroleum- bron ontdekt. De daaruit verkregen olie was met veel water vermengd. De nalatenschap van Charles Dickens bestaat volgens het Atlienaeum uit 43,000 in fondsen be legd de helft van het kopijrecht zijner werken, dat op 20,000 wordt begroot; zijn eenvoudig woon huis in Gadshil, benevens inventaris en het aan zijn oudsten zoon overgedragen eigendomsrecht van het tijdschrift ,/All the year round". Dickens was steeds weldadig en vrijgevig, en beschouwde het geld geenszins als het hoogste goed op aarde. Zijn fortuin zou anders veel aanzienlijker zijn geweest. Het Journal de Liège ineldt dat de koning van België in scherpe bewoordingen zijne afkeuring heeft te kennen gegeven over het voornemen der geestelijkheid om den Jodenmoord van 1370 fees telijk te herdenken. Opdat van zijne afkeuring duidelijk zou blijken, heeft Z. M. besloten op den dag der feestviering Brussel met al de leden der Koninklijke familie te verlaten. In de Vereenigde Staten werd gisteren de af kondiging van de onafhankelijkheidsakte in 1776 feestelijk herdacht. Den 26»le» Augustus zal de Duitsche juristen dag te Leipzig worden geopend. Een aantal al daar woonachtige leden heeft eene vergadering gehouden en een centraal-comité benoemd, het welk den geheimraad, Dr. Von Wachter, het eere-presidentschap heeft opgedragen. Tot voor zitter is gekozen de hofraad Dr. Osterloh, tot plaatsvervangend-voorzitter de advocaat Schrey, tot secretaris de advocaat Tscharmann. Tevens heeft het comité eenige leden aan zich toege voegd en speciale commissiën benoemd voor de feestregeling, de verslagen der zittingen, enz. Het monument voor de Grieksche omwenteling zal opgericht worden te Athene, op het plein der Eendracht, een der schoonste van de stad. De hoofdfiguur is een staand vrouwenbeeld, Griekenland voorstellende. Drie aan de hoeken van het piëdestal zitteude vrouwenbeelden zullen verbeelden de Peloponesische, de Aegeïsche en Ionische eilanden. Vier beeldhouwwerken ver sieren het geheel. Dat in het front steltvoorden aartsbisschop Germanos, de vlag der vrijheid ze genend, links de vlag van Navarino, rechts de belegering van Missolonghi en van achteren de aankomst van Capodistria en koning Otto. Op de voorzijde zal te lezen staan: „De natie aan de bevrijders van het vaderland", en op de ach terzijde Eendracht maakt macht." Men meldt uit Athene, dat eene aardbeving te Santorin, die stad in een puinhoop herschapen heeft. De Turksche consuls in Duitschland hebben last ontvangen Duitsche timmerlieden aan te werven voor den weder-opbouw van Pera. Reeds is een gezelschap Duitsche werklieden, uit Sleeswijk- Holstein, Hamburg en Hanover naar Konstan- tinopel op weg. Zij genieten vrijen overtocht van Marseille naar Konstantinopel en reisgeld tot aan de plaats van ontscheping. Met Wurtemberg is een geschil aanhangig. Vijf Wurtembergers hadden zich in Zwitserland laten naturaliseeren. Nu en dan echter zochten zij hunne oude woonplaats weer op. Eens dat zij zich weer in hun geboorteland ophielden, kwam de over heid op het idee, dat zij niet aau hunne verplich tingen voor den dienst voldaan hadden. Alle vijf werden gevat. Beklag werd ingezonden aan den Bondsraad en dit heeft reeds van vier de uitle vering gevorderd. Van den vijfde is het nog niet geconstateerd of hij Zwitsersch burger is. De heer Delescluze, die als hoofdredacteur van den Réveil tot eene gevangenisstraf van dertien maanden is veroordeeld, heeft, om die straf te ontgaan, Parijs verlaten en zich naar Brussel be geven, van waar hij zal voortgaan artikelen in den Réveil te schrijven. Het eerste artikel, dat hij te Brussel geschreven heeft, is reeds in genoemd blad verschenen. De verdere behandeling der zaak van vrouw Waters heeft hare schuld duidelijk gemaakt. De dienstmeid heeft getuigd, dat het voedsel van alle pasgeboren kinderen, die in het huis te Brixton werden verpleegd, met lijmwater werd vermengd; zij zelve haalde die lijm op rekening en op naam van Mrs. Ellis, de zuster van vrouw Waters. Het kind van Mrs. Ellis zelve had niet genoten van dit smakelijk voedsel. Zij getuigde verder, dat de kleedereu vau de kinderen ge woonlijk werden achtergehoudennu en dan echter werden zij teruggezonden, terwijl de kin deren nog in leven waren. De deskundigen ver zekerden, dat alle de kinderen, in het huis der verdachte gevonden, langzaam verteerden van gebrek, en constrateerden uitdrukkelijk, dat de dood van éen dezer schepseltjes het gevolg was van gebrek en verwaarloozing. Het blijkt, dat vrouw Waters niet alleen onwettige kinderen zoo liefderijk verpleegde, maar ook gehuwde ouders wist te bewegen hunne kinderen aan haar af te staan, om het kostgeld te genieten. Deze laatsten hebben haar natuurlijk de bitterste ver wijten gedaan; op de angstige vragen dezer moe ders, waar hare kinderen zijn, geeft zij het cy nische antwoord: Dit weet ik niet. Vrouw Waters is, zooals wij reeds gisteren hebben ver meld, naar de openbare terechtzitting verwezen, beschuldigd van manslag. Het Conservatoire te Parijs zal in November een muziekfeest ter eere van Beethoven geven. Op den eersten dag zal de mis in C-dur en op den tweeden dag de negende Symphonie van Beethoven worden uitgevoerd. Prins Frederik Yan Saxen-Altenburg is dezer dagen in den ouderdom van 69 jaren overleden. Hij was oom van den regeerenden hertog. Lord Clarendon is Zaterdag-middag op de meest eenvoudige wijze op zijn landgoederen nabij Wa terford ter aarde besteld. De heer Gilbert, consul van Frankrijk te Erze- roum, zijn echtgenoote en eenige bedienden, zijn op 20 minuten afstands van het dorp Meziré door elf roovers aangevallen. Zij werden van alles beroofd; de waarde daarvan was ongeveer 30,000 franken. De consul keerde van Trebizonde terug, waar hij juist in den echt was getreden. TELEGRAMMEN. Parijs, 4 Juli. Alle bladen zijn het er over eens, dat het in Spanje tot ernstige verwikkelin gen zou kunnen aanleiding geven, indien de Prins van Hohenzollern de hem aangeboden kroon mocht aanvaarden. Madrid, 4 Juli. De ministers zullen hedenavond bijeenkomen, om te beraadslagen over de candi- datuur van den Prins van Hohenzollern, die zich bereid heeft verklaard de kroon aan te nemen. Berlijn, 4 Juli. Gisteren overleed de geheim raad A. v. Auerswald, oud-minister van binnen- landsche zaken in 1848. lVeenen, 4 Juli. Heden is een aanvang ge maakt met de behandeling van het rechtsgeding egen 14 van hoogverraad beschuldigde werk lieden. In zijn akte van beschuldiging toont de procureur-generaal aan, dat de beschuldigden be- hooren tot het Oostenrijksch sociaal democratisch comitédat zij met buitenlandsche arbeidersver- eenigingen in betrekking stonden en evenals deze omverwerping beoogden van alle maatschappe lijke instellingen. Voor het gebouw van het ge' rechtshof waren verscheidene werklieden verza meld; de rust werd echter niet gestoord. Madrid, 4 Juli. Het gouvernement is tot dusver in vertrouwelijke onderhandeling met een bui- tenlandschen Prins, wiens naam nog niet wqrdt genoemd. Prim handelt in deze aangelegenheid in overleg en met goedkeuring van den regent. Op bevel van de Carlistische junta hebben alle Carlistische bladen opgehouden verschijnen. Londen, 5 Juli. De Times, ofschoon den lof ver kondigende der Prinsen van Orleans, is het echter eens met de beginselen, door den minister Olli- vier verkondigd, welke den toegang tot het Fransche grondgebied aan de genoemde prinsen verbieden. Monchen, 4 Juli. De Augsburger Allgemeine Zeilung deelt een telegram uit Rome, dd. gisteren, mede, van den volgenden inhoud: Bijna alle bisschoppen hebben van het woord afgezien. De beslissing wordt zeer spoedig te verwacht." Parijs, 4 Juli. De Univers maakt een telegram uit Rome openbaar, gedagteekend van heden en aldus luidende: Hedenochend zijn in het conci lie de discussiën over het hoofdstuk der onfeil baarheid gesloten, nadat zestig ingeschreven re denaars eenstemmig van het woord hadden af stand gedaan." Al de dagbladen zeggen, dat het in Spanje opgekomen incident van groot gewicht zou zijn, indien de aanneming van de Spaansche kroon door den prins van Hohenzollern zich mocht be vestigen. PROVINCIALE STATEN. ZUID-HOLLAND. Zitting van Dinsdag 5 Juli. In deze zitting werd de zomervergadering der Sta ten door den commissaris des konings, Mr. J. Loudon, te elf uren geopend. Na onderzoek der geloofsbrieven, die in orde be vonden werden, en na atlegging der gevorderde eeden, beeft de heer Mr. G. A. De Raadt zitting genomen als lid der Staten, voor het hoofdkiesdistnet Ridder kerk, daartoe benoemd in plaats van wijlen den beer P. J. De Raadt, van Hendrik-Ido-Ambacht. Na mededeeling van ingekomen koninklijke beslui ten en andere stukken, die voor kennisgeving zijn aangenomen, is overgegaan tot de samenstelling der afdeelingen en de indeeling van de leden van Gedep.- Stateu iu die afdeelingen. Daarna zijn in banden van commissiën gesteld do navolgende voorstellen van Gedep. Staten1°. nopens het adres van de regelings-commissie van eeninlS71 te 's-Gravenhage te houden wedstrijd tusschen werk lieden in de verschillende vakken van nijverheid en kunst, met tentoonstelling der ingezonden voorwer pen, om een subsidie uit de provinciale fondsen ter gemoetkoming in de kosten van dien wedstrijd2°. adres van het bestuur der Vereeniging do Ambachtsschool, ge vestigd te Rotterdam, om een subsidie uit de prov. londsen in de kosten van instandhouding en uitbrei ding dier inrichting3°. aanvragen der gemeenten As- peren, Oud-Beierland, Heinenoord en Krimpen aan den IJsel, om tegemoetkoming te erlangen in de kos ten van schoolgebouwen en onderwijzerswoningen 4°. aanvragen der gemeenten Kethel en Spaland en Sluipwijk, om tegemoetkoming te erlangen in de ge wone kosten van het lager onderwijs; 5°. rekening wegens de enkel provinciale en huishoudelijke inkom sten en uitgaven over 1868, vergezeld van een verslag strekkende tot verantwoording, alsmede een ontwerp besluit tot vaststelling van het bedrag der inkomsten en uitgaven; 6°. drie adressen van J. Vermost, wed. van C. B. Mattlnjs, in leven bode ter provinciale griffie van Zuid-Holland; P. Van Driel, voormalig concierge en bode, en J. W. Klaar, voormalig adjunct commies der 1ste klasse, allen om gratificatiën voor eens uit de provinciale fondsen; 7°. adres van den gemeenteraad van Alkemade, om subsidie uit de pro vinciale fondsen in den aanleg van een kunstweg langs de kom van het gedeelte der gemeente de Oude-Wete ring tot aan de ringvaart van de Haarlemmermeer; 8*. ontwerp tot wijziging van het regl. voor het hoogheem raadschap van Delfland9°. adressen van de besturen der polders Zuidland en Volgorsdijk, om subsidie uit de prov. fondsen voor verbetering van wegen in die polders, met een adres van J. Van Koppen, houdende bezwaren daartegen; 10°. adres van den gemeenteraad van Middelharnis, omtrent de voorziening in de kos ten van herstel en onderhoud van do havenwerken dier gemeente; 11°. voorstel, om te worden gemach tigd tot_ het doen eener nadere geldleening ter voor ziening in de kosten van voltooiing der droogmaking van de plassen beoosten Rotterdam; en 12°. adres sen van de gemeenteraden van Zoetermeer en van Zegwaard, om de noodige maatregelen te nemen ter bevordering van het spoedig tot stand komen van grintwegen onder de gemeenten Pijnacker en Vrijen ban, Bleiswijk, Berkel, Bergschenhoek en Hillegersberg. Naar de afdeelingen zijn verzonden: 1°. ontwerp- vergrooting van kosten, voor zooveel bet rijksbestuur is, voor 1871, vergezeld van een memorie van toe lichting; en 2°. ontwerp provinciale en huishoudelijke begrooting voor 1S71 mot memorie van toelichting. Aan de orde zijn gesteld de navolgende onderwer pen: 1". vier ontwerp-besluiten tot wijziging en aan vulling der provinciale huishoudelijke begrooting voor 1870; 2°. adres van het bestuur van den polder Mid delburg, gemeente Reeuwijk, andermaal subsidie ver zoekende in de kosten van verdere doorgraving van dien polder3°. ontwerp tot wijziging van het regle ment op de wegen en voetpaden in de provincie Zuid- Holland; en 4°. ontwerp-reglement van het bestuur voor het hoogheemraadschap van Amstelland. Aangenomen voor kennisgeving het rapport van Ged. Staten, omtrent den staat der werken tot droog making der plassen in Schieland. Ter lezing is nedergelegd en in de bibliotheek van Ged. Staten geplaatst het verslag omtrent den toe stand van het geneeskundig gesticht voor krankzin nigen te Dordrecht, voor het jaar 1869. Wordt besloten aan te nemen het geschenk van den heer P. Regout, te Maastricht, zijnde eene pho- tographische afbeelding van het nationaal gedenkteeken, dat ter herinnering aan de in 1813 herwonnen onaf hankelijkheid, te 's-Gravenhage opgericht en den 17den Nov. 11. onthuld is. Ter inzage nedergelegdhet presentie-register der vergaderingen van Ged. Staten. Aan de vergadering is medegedeeld dat Ged. Staten, op uitnoodiging van den minister van justitie, aan dien minister hun gevoelen hebben kenbaar gemaakt over eene wijziging der Jachtwet. Aan Gedep. Staten is tot onderzoek en rapportin eene volgende vergadering verzonden een adres van den heer J. P. Bredius, te Dordrecht, zoo voor zich zeiven als in qualiteit van gemachtigden van de heeren J. M. Van dor Made, civiel-ingenieur te Dordrecht, en A. Nolet, ijzerfabrikant en ïjzergieter te Rotterdam, concessionarissen van de Merwede- en Waalspoorwegen, strekkende ter bekoming van een aanzienlijk subsidie uit de prov. fondsen voor de daarstelling van dien spoorweg. Daar de leden zich Woensdag met het onderzoek der begrootingsontwerpen in de afdeelingen zullen bezig houden en ook de commissiën bovendien zullen bijeenkomen, zoo is de volgende zitting bepaald op Donderdag aanstaande. LAATSTE BERICHTEN. PROGRAMMA VAN MUZIEKUITVOERINGEN. SOCIETEITSTENT IN Rit BOSCH TE 's-GRAVENHAGE. Woensdag 6 Juli, des avonds te 7 uren, door het muziekkorps van het regiment grenadiers en jagers, onder directie van den heer F. Dunkier. 1ste Ged. N°. 1. Friedrich-August-Marsch, Fahr- bach. 2. Ouverture de l'opéra: Acléon, Auber. 3. Cavaline du Trouvère, Verdi. 4. Fantaisie sur des motifs de l'opéra: Lara, de Maillart, G. Stumpff. 2dc Ged. N°. 5. Symphonie militaire, Haydn. a. Adagio et Allegro, b. Marche militaire, c. Me- nuetto. d. Finale presto. 6. Marche Hongroise, Berlioz. 7. Weiche nicht, o süsser Traum, Lied, Abt. 8. Grande fantaisie sur Les Huguenots, de Meyerbeer, Dunkier. 's-Gravenhage, 5 Juli. Bij koninklijk besluit van 2 dezer N°. 17 is bepaald, dat de bij vroegere besluiten vastgestelde kringen der directiën van registratie en domeinen voor de provinciën Gro ningen, Drenthe, Friesland en Overijsel, in dier voege worden gewijzigd, dat, te rekenen van den jsten Augustus e. k., eene directie der registratie en domeinen zal gevestigd zijn: voor de provinciën Friesland en Groningen en voor de provinciën Overijsel en Drenthe. Voorts zijn bij hetzelfde besluit benoemd: tot directeur der registratie en domeinen voor de provinciën Friesland en Groningen (standplaats Leeuwarden) de heer H. Beekkerk, thans in die betrekking in Friesland en Overijsel; Overrijsel en Drenthe (standplaats Zwolle) de heer W. F. Gratama, thans in die betrekking voor het her togdom Limburg, en voor het hertogdom Limburg (standplaats Maastricht) de heer Mr. P. Smissaert, thans inspecteur der registratie en domeiuen van de 2d" klasse; tot inspecteur 2de klasse de heer Mr. A. van Hettinga Tromp, thans inspecteur 3dd klasse; van de 3d° klasse, de heer A. K. Da- neels van Wijkhuyse, thans ontvanger der re gistratie en domeinen te Enkhuizen. Bij koninklijk besluit van 3 dezer N°. 13, is de heer H. J. Goetzee, thans ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnzen te Middelharnis c. a., benoemd tot ontvanger der zelfde middelen te Medemblik c. a. Gepensioneerd de weleerw. heer P. A. Kam pers, afgetreden desservant der succursale kerk te Beesel, met f 600 'sjaars. Bij koninklijk besluit van 15 Juni jl. N°. 9, is bepaald, dat met intrekking van het bepaalde bij het 3d° punt van het koninklijk besluit van 12 November 1816, L». A 3, de vergunningen tot het dragen van medailles aan militairen, die deze in vreemden dienst hebben verworven, voortaan door Z. M. den Koning zullen worden verleend. HH. KK. HH. prins cn prinses Hendrik zijn hedenochtend te halftvvaalf in deze residentie aangekomen. De groote parade van het garnizoen dei- residentie, waaraan de miliciens der lichting van dit jaar deel namen, en die heden ter gelegen heid van den verjaardag van H. K. II. prinses Maria in de Maliebaan werd gehouden, werd door vele toeschouwers bijgewoond. De troepen werden geïnspecteerd door den plaatselijken kom- mandant, kolonel Vinkhuyzen, bij afwezigheid van den kolonel Mac-Leod, waarnemend gou verneur der residentie. Het kommando werd ge voerd door den luitenant-kolonel van het regi ment grenadiers en jagers, De Haes. Gedurende het défilé passeerden langs de paradeplaats eerst HH. KK. HH. prins en prinses Hendrik en daarna Z. K. H. de prins van Oranje, die zich naar het huis de Pauw begaven, tot bijwoning der receptie. Met het front maken en het uitvoeren van het Wilhelmus, werden 1111. KK. 11H. door de troe pen begroet. In de zitting der Provinciale Staten van Zuid-Holland van heden, die in het locaal Dili- genlia werd gehouden, is overgegaan tot de be noeming van een buitengewoon lid van Gedepu teerde Staten, om bij staking van stemmen te worden ingeroepen. Daartoe werd met 54 van de 62 stemmen opnieuw benoemd de heer S. A. Van Hoogstraten, van 's-Gravenhage, die deze be trekking opnieuw aanvaardde, onder opmerking, dat er eene gelukkige overeenstemming tusschen de leden van Gedep. Staten heerscht, daar, hoe zeer hij reeds sederi jaren tot die betrekking werd benoemd, hij nog nooit tot vervulling daar van werd ingeroepen. Heden is de gewone zomervergadering der Staten van Zuid-Holland geopend. Uit het bij die gelegenheid overgelegd verslag van den toestand der provincie in 1869, door de Gedep. Staten in gediend, blijkt dat de bevolking van Zuid-Holland op ult°. December van dat jaar bedroeg 366,637 inwoners, te weten 182,732 van het mann. en 183,905 van het vrouw, geslacht. De gezamenlijke bevolking was sedert een jaar met 4,931 inw. vermeerderd. Geboren waren 14,202 jongens en 13,615 meisjes, te zamen 27,817 kinderen, waar van onechte 1287bovendien 1372 levenloos aan- gegevenen als 786 jongens en 586 meisjes. Sterfte 9059 mann. en 8753 vrouw, gesl., te zamen 17,812 overleden. Huwelijken 5415, waarvan 4286 tus schen jonkmans én jonge dochters, scheidingen van tafel en bed 9, echtscheidingen 36. De 17 hoofdkiesdistricten voor leden der Prov.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3