Woensdag 6 Juli. N°. 3189. A°. 1870. LEIISCI DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEB ADVERTENTIEN. Voor iederen regelI0.15. Grootere letters naar de plaatsruimte die zij beslaan. Leiden, 5 Juli. Schreven wij voor eenige dagen, dat wij het wenschelijk achtten dat niet langer het indienen van het beloofde wetsvoorstel tot uitbreiding van den census werd uitgesteld het antwoord daarop is uit den Haag spoedig na onze opmer king gekomen/,naar men verneemt" zoo schreef men van daar „is thans bij den Raad van State aanhangig een wetsontwerp tot „groote" uitbrei ding van het kiesrecht." En daarop volgde deze zinsnede„Men verzekert dat de census in de groote gemeenten „nagenoeg" gelijk gesteld zou worden met den census die tegenwoordig v.oor de gemeenten te plattenlande van kracht is." Wat met het woord, „groote" en „nagenoeg" bedoeld wordt, is natuurlijk onmogelijk te zeggen. De een noemt groote uitbreiding, wat voor een ander, die zijn eischen wat groot heeft gesteld wellicht heel klein zal zijn. Het woord „nagenoeg" is niet minder rekbaar. Maar wat ons vooral in het bericht heeft getroffen is dat er wordt gesproken van de uitbreiding van den census in de groote gemeenten; over die van het platte land wordt gezwegen. Nu kan het zijn, datdegeen die het bericht verspreidde niets meer gehoord heeft, en daarom over het platteland zweeg; maar het kan ook zijn, dat deze over den census op het platte land zweeg, omdat die dezelfde of bijna dezelfde zou blijven en alleen die in de groote gemeenten zou verlaagd worden. Beide geval len zijn mogelijk. Toch komt het eerste ons het waarschijnlijkst voor. En waarom Omdat een dergelijke uitbreiding in waarheid het rationeelst is. Het is een bekend feit dat de census op het platte land in verhou ding tot die van de steden overdreven laag is. Daaraan te gemoet te komen achten wij een van de beste motieven voor een herziening der kies tabel. Op het platte land in Noord- en Zuidholland is de vereischte som voor de kiezers 32, in de grootere gemeenten ƒ50, 60, 100, en in Amster dam 120. Reeds worden de bewoners der groote ge meenten, der vroegere steden, door de samen koppeling met een groote menigte kleinere ge meenten in den regel door dezen overstemd; dit is iets, wat nu eenmaal ten gevolge der bepaling der Grondwet niet geheel, te verande ren is. Het zou ons anders veel beter voorkomen, dat het platteland en de groote gemeenten ieder afzonderlijke districten vormden. Maar het nadeel, dat naar ons inzien hieruit voortvloeit, wordt zooveel te grooter, wanneer het aantal kiezers ten platten lande in verhouding veel grooter is dan dat in de groote plaatsen. Dit is een groote onbillijkheid. De census voor het platteland en de groote ge meenten behoeft niet gelijk te zijn: in de laatste betaalt men bij gelijke vertering meer in de be lasting dan in de kleine plaatsen. Maar het ver schil is thans veel te groot. Daarbij zal in de groote gemeenten zeker meer politieke ontwik keling gevonden worden dan in de kleine. Dit is dus een reden te meer om meerdere gelijkheid te verkrijgen, door den census in de steden te verlagen. Begrijpen wij dus het bericht wel, dan schijnt het ministerie op den goeden weg. Niet al len zullen echter tevreden gesteld worden. Mr. Heemskerk zeker niet. Hij sloeg in zijn bekend amendement juist den tegenovergestelden weg in. Op het platteland wilde hij de kiesbevoegdheid juist meer uitbreiden dan in de steden. De een nu verlangt bij de kiezers zelfstandigheid, de ander volgzaamheid. Van daar het verschil. De fout, waarop M. vandaag in de Leidsche Courant wijst, hebben wij zelve al Zaterdag-avond hersteld. Wij doen het beleefd verzoek aan de Leidsche Courant om dit aan hare lezers mede te deelen. Volgens de Indépendance dreigt een eigenaar dig geschil te zullen ontstaan tusschen den Hei ligen Stoel en de regeering van het Groother togdom Luxemburg. Voor eenige dagen heeft de Paus het vicariaat van Luxemburg tot een bisdom verheven, door de benoeming van den apostoli- schen vicaris tot bisschop, terwijl hij tot dusver slechts bisschop in partibus was. Volgens het concordaat en een later verdrag tusschen den Koning-Groothertog en de Heili gen Stoel gesloten, kan het Groothertogdom niet tot bisdom verheven worden dan met weder- zijdsch goedvinden. Voorts is er eene bepaling, dat de Heilige Stoel geen bisschop kan benoemen dan na de betrok ken regeering over de namen gehoord te hebben, waaruit de bisschop benoemd wordt. Nu wil men weten, dat deze formaliteiten niet zijn in acht genomen en dus deze hervorming tot stand is gebracht in strijd met de bestaande internationale overeenkomst. Uit Aarlanderveen wordt gemeld, dat men zich in deze streek weder begint te vleien met het uitzicht op een spoorweg. De aangevraagde concessie Utrecht-Leiden, via Alphen, van de heeren De Knyf en Kaptein te Woerden, die hier veel.sympathie vindt, en de omstandigheid dat in deze week zich weder Engelsche ingenieurs hebben beziggehouden met opmetingen voor eene lijn Amsterdam-Rotterdam, via Alphen, geven aanleiding tot het herleven van die hoop. In de eerste helft der maand Juni zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brie ven, die wegens onbekendheid der adressanten niet bezorgd zijn kunnen worden Janssen te AlphenLiver, Wed. Tronk, Nicolai, Hugers, De Boer, H. P. A. De Jong, Hubrecht, A. P. De Wunger, L. Lageman, A. J. v. Driesten, A. De Ruiter, J. J. Schroder, M. v. Velthuysen, G. Vigens, allen te AmsterdamMej. Ramaer te Apeldoorn; Breugels te Berlicum; J. Batstra te Blesgraaf; N. Mooy (2 stuks) te Burgerveen; N. C. Thron te Delft; A. T. v. Otterlo, Van Geenen, J. v. Bemmel en A. De graaf, allen te's-Graven- hage; J. De Wilde te Hillegom; Marsch te Nij megen; Baron te Rotterdam; J. Romein te Veen- huizen; H. v. Veen te Woerden ;Th.J. Steenbergen, woonplaats niet vermeld. Het heeft H. K. H. prinses Hendrik behaagd, als beschermvrouw op te treden voor eene pro- testantsche bewaarschool, op te richten te Tilburg, in Noord-Brabant. Te 's-Gravenhage zal, naar men verneemt, eer lang in de Torenstraat eene Tweede Volksgaar keuken worden geopend. Te Groningen zal door de afdeeling van het Schoolverbond in de maand September a. s. eene statistiek van de aldaar aanwezige kinderen van 6 tot 13 jaar, door middel van huisbezoek, worden opgemaakt. Ten einde de meest juiste slotsommen van dit onderzoek te bekomen, is de stad in buur ten afgedeeld en ontvangt elke subcommissie ge drukte lijsten ter invulling. Z. M. heeft Jhr. H. Van der Wijck benoemd tot burgemeester van Westerbork. Z. M. heeft aan de heeren Mr. E. S. Van Raalte, te Amsterdam, en S. R. Stokvis y Pollux, te Rotterdam, vergunning verleend tot het aanne men en dragen der versierselen respectievelijk van groot-officier der orde van San Marino en van kommandeur der orde van Isabella la Catolica van Spanje. Amstekdam, 4 Juli. De kiesvereeniging de Grond wet heeft tot candidaat voor den gemeenteraad gekozen den heer Mr. A. S. Van Nierop. N aarden, 4 Juli. De eerste luitenant K. J. Luik, van het algemeen depot van discipline, is daarbij tot adjudant benoemd. 's-Gkavenhage, 4 Juli. Aan de Provinciale Staten van Zuid-IIollaud is door Gedeputeerde Staten een voorstel onderworpen tot verbetering der haven werken te Middelharnis. Aan het slot van dat voorstel wordt gezegd: „Wil men dus de Provincie voor een nog zwaar deren last vrijwaren, dan 't is ook het gevoelen van den waterstaat moeten onverwijld handen aan het werk worden geslagen, opdat de schade niet grooter worde. Dan is het noodzakelijk dat uwe vergadering zonder af te wachten de beslis sing omtrent de rijksbijdrage, in de Staatsbegroo- ting voor 1871 uit te trekken ons machtige om het werk onverwijld te doen aanvangen, en dat zij in verband daarmede, het navolgende besluite1". Ge deputeerde Staten zorgen, dat de bovenbedoelde havenwerken van Middelharnis, zooals zij zijn omschreven in een door den hoofdingenieur van den waterstaat in het 10de district op te maken en door Gedep. Staten goed te keuren bestek, be hoorlijk worden hersteld. 2°. De kosten van her stel, zooals die bij openbare aanbesteding zullen blijken, komen voor ten laste der gemeente Middelharnis, en voor 'A respectievelijk van het rijk en de provincie. 3°. De provincie belast zich, gedurende de eerstvolgende vijf jaren, met het beheer en het onderhoud der sub 1 bedoelde werken. 4°. Het onderhoud wordt in het open baar aanbesteed voor een termijn van vijf ja ren, in te gaan op het tijdstip dat de aanne mer van het herstel, van zijne verplichtingen zal zijn ontslagen. 5°. In de kosten van dit onder houd wordt door de gemeente Middelharnis jaar lijks eene som van ƒ5000 bijgedragen. Wat dit onderhoud meer mocht kosten, komt ten laste van het rijk en de provincie, ieder voor de helft. 6°. Vóór het verstrijken van den sub 3 en 4 hiervo- ren genoemden termijn wordt door Gedeputeerde Staten een nader voorstel aan de Staten gedaan tot regeling en verzekering van het verder onder houd der sub 1 bedoelde werken. Wij besluiten met de opmerking, dat, wordt onze voordracht aangenomen, eene wijziging der ontwerp-provin- ciale begrooting voor 1871, die later aan uwe vergadering ter vaststelling zal worden aangebo den, daarvan het noodzakelijk gevolg zal zijn." Het muziekkorps van het regiment grena diers en jagers, onder directie van den heer F. Dunkier, zal Zondag 10 dezer, te Brussel een con cert geven ten voordeele der Vereeniging van Weldadigheid ten behoeve van Nederlanders ge vestigd te Brussel. Waarschijnlijk zal het muziek korps zich ook elders, o. a. te Maastricht, doen hooren. 's-Gravenhage, 5 Juli. Heden wordt de 29ste verjaardag van H. K. H. prinses Maria, tweede dochter van HH. KK. HH. prins en prinses Fre- derik, met de gebruikelijke plechtigheden in deze residentie gevierd. Tegen den middag zal er, zoo het weder het toelaat, groote parade van het gar nizoen in de Maliebaan worden gehouden. Des voormiddags heeft er op het Huis de Pauw recep tie en hedennamiddag groot diner plaats. Z. K. H. prins Von Wied is gisterenmiddag alhier aange komen tot deelneming aan deze feestviering, die ditmaal wegens de verloving der prinses met bij zonderen luister wordt gevierd. Dobtinchem, 29 Juni. Dezer dagen hebben zich een aantal arbeiders uit deze en de omliggende gemeenten naar Pruisen begeven, ten einde daar, zoo men meent, werkzaam te zijn voor den be kenden industrieel Kriipp, te Essen. Zijn wij wel onderricht, dan is den arbeiders toegezegd 26 sgr. (alzoo ruim 1.53) daags, voor den tijd van 's mor gens 7 tot 's namiddags 6 uur, waar de schottijden van worden afgetrokken. Van dit dagloon wordt gekort nagenoeg 50 ets. daags, waarvoor den arbeiders worden verschaft tweemaal daags warme spijzen, verblijf en bewassching, terwijl zij zelf moeten zorgen voor hun brood. (Z. Cl.) Zwolle, 4 Juli. Algemeen wordt in het oosten en in het midden van Overijsel het veelzijdig belang van de ontworpen spoorweglijn tusschen Zwolle en Almelo erkend, en vooral na een on derhoud met eenige leden van het spoorwegco mité, die in de meeste der belanghebbende ge meenten het onderwerp met de belangstellenden hebben besproken, heeft zich de overtuiging ge- Van den heer C. Leemans alhier, komt heden in de Nieuwe Eotterdamsche Cou rant het volgende schrijven voor: OUDE MUURSCHILDERINGEN TE WIJK (GELDERLAND) EN TE BATHMEN (OVERIJSEL). Een nader bericht omtrent nieuwe bijdragen tot de geschiedenis van onze vaderlandsche schil derkunst, die, nadat Lzij eeuwen lang achter de witsellaag als onder een lijkkleed verborgen wa ren gebleven, in deu laatsten tijd wederom aan het licht zijn gebracht, zal aan hen, die hunne belangstelling aan het onderwerp willen wijden, niet ongewenscht voorkomen. Te Wijk, gemeente Maurik, tegenover Wijkbij Duurstede, werden in het schip der zeer oude kerk van de Hervormde Gemeente, tegen de wan den, beven de zuilen, drie voorstellingen ontdekt. Aan de noordzijde het beeld van Paulus, met het zwaard in de rechter-, een boek in de linkerhand, en voor hem knielende, een man in reisgewaad, wellicht de bediende van den Romeinschen hoofd man, afgezonden met de bede dat de apostel tot hem mocht overkomen. Aan de zuidzijde het beeld van Petrus, met den sleutel; en, boven eene andere zuil aan dienzelfden wand, St.-Andreas, met zijn kruis aangewezen, en buitendien door het onderschrift niet te miskennen. Al deze beel den zijn op ongeveer de helft der natuurlijke grootte. Tegen eene der zuilen van de noordzijde was ook een kruis van sierlijken vorm te voor schijn gekomen, waarschijnlijk een van het twaalf tal, dat voor de kerkwijding was bestemd ge weest. Ofschoon de omtrekken der figuren, vluch tig en met breede lijnen geschilderd, slechts wei nige kleuren en deze meestal slechts in.platte tinten aangebracht zijn, wijst echter het geheel op goede voorbeelden en op eenen kunstenaar, die in zijn vak tot op eene zekere hoogte te huis was. De achter grond der voorstellingen werd ingenomen door eene .nabootsing van tapijtwerk, met bladfestoens doorweven, en met franjes versierd. Het is te be jammeren, dat de grond waarop de schilder werkte niet van betere gehalte was, of dat misschien wel zonder zulk een opzettelijke bekleeding van den wand, de beelden geschilderd werden. Hier aan toch is het waarschijnlijk toe te schrijven, dat, bij het wegvallen van de kalkbedekking, ook de verf los liet en slechts hier en daar tegen den wand is overgebleven. Wat nog aanwezig was, is, zooveel de tijd gedoogde, op calqueerpapier doorgetrokken. Dit zal ook, naar wij hopen, het geval zijn met nog andere overblijfsels van beel den, die, volgens eene, onlangs van Ds. Van Krie ken, den predikant der gemeente, ontvangen me- dedeeling, in de laatste dagen te voorschijn zijn gekomen. Nog veel belangrijker zijn de muurschilderingen, die in de laatste weken in de kerk der Hervormde gemeente te Bathmen, een paar uren van Deven, ter, aan den dag gekomen, zijn. Door Ds. Rink, predikant dier gemeente, had de commissie der Kon. Academie voor de overblijfselen der oude vaderlandsche kunst kennis gekregen van de ont dekking van sporen van schildering, die bij het afbreken van het schip van het oude kerkgebouw zich hadden opgedaan. Voor de verdere ontbloo* ting van hetgeen waarschijnlijk nog op andere plaatsen verborgen was, had ik den heer Rink op zijn verlangen de noodige aanwijzingen doen toekomen. Ofschoon de eerste uitkomsten, volgens een nader ontvangen schrijven, juist niet zeer be moedigend waren, en de van het witsel bevrijde schilderingen, slechts in enkele trekken bewaard gebleven, volstrekt op geene kunstwaarde aan spraak konden maken, achtte ik toch een per soonlijk onderzoek niet bnnoodig. Daartoe vond ik tegen den westelijken wand de schier onher kenbare overblijfsels van eene voorstelling van het Laatste Oordeel, alles slechts in omtrek met zwarte en roode lijnen. In lateren tijd waren, met welk doel kan ik niet gissen, boven op di tafereel, en insgelijks in vrij ruwe omtrekken, drie ronde figuren aangebracht, uit cirkellijnen samengesteld. Er was echter van al dit werk zoo weinig overgebleven, aard en voorstelling en be werking leverden zoo weinig belangrijks, en de toestand van de oppervlakte van den wand was zoo ongunstig, dat het vervaardigen van door trekken onnoodig en bijna niet uitvoerbaar ge oordeeld werd. Ondertusschen had deze ,mingunstige uitkomst den predikant niet ontmoedigd. Een in het na burige Gorsel tijdelijk zich ophoudende bekende kunstschilder, de heer Kleyn, zijn vriend, veree- nigde zich met hem tot verdere nasporing in het koor der kerk, dat wel niet afgebroken maar met het nieuwe schip tot een geheel vereenigd moest worden, doch waarin, zoo door het uitbre ken van vensters als door het afbikken en gelijk maken der wanden, tafereelen van meer belang voor altijd konden verloren gaan. Hunne veree- nigde pogingen werden met de meest verblijdende gevolgen bekroond. Toen ik op den 22,len der vo rige maand mij voor de tweede maal naar Bath men had begeven, vond ik een schat van voor stellingen, die, zoowel om haar onderwerp, als om hare bewerking, en betrekkelijk goede bewa ring, tot de meest aanmerkelijke behooren, die

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1