N°. 3188. Dinsdag A°. 1870. 5 Juli. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden...7..13.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Voor iederen regel..ƒ0.15. Grootere letten naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 1 Juli. Bij de Tweede Kamer, die Zaterdag tot nadere bijeenroeping is gescheiden, zijn onafgedaan ge bleven de wetsontwerpen: 1°. op de openbare middelen van vervoer2". tot regeling van het hooger onderwijs; 8'. tot rege ling der uitoefening van de veeartsenijkunst; 4°. tot intrekking van artt. 88 en 340 enz. van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering5°. tot vaststelling van het Wetboek van Strafvordering; 6". tot regeling van het toezicht bij het oprichten van fabrieken enz.; 7°. tot regeling der banken van leening; 8°. tot regeling van het Crimineel Wetboek voor het krijgsvolk te lande; 9». tot re geling van de consulaire rechtsmacht; 10°. tot regeling der bevordering enz. van zee-officieren; 11°. tot regeling der schutterijen; 12°. houdende de rechterlijke indeeling18". tot inrichting der bewaarscholen 14'. tot regeling en voltooiing van het vestingstelsel15°. tot afkoopbaarstelling der tienden. Bij den Franschen Senaat is door een lid, den gewezen minister van onderwijs Duruy, een wets voorstel tot invoering der vrijheid van hooger on derwijs ingediend; het bepaalt dat particulieren zich tot het stichten van inrichtingen voor hooger onderwijs mogen vereenigen zonder vergunning van het gouvernement te behoeven. Het strekt tevens om het hoofdbestuur van het hooger onder wijs des Staats te hervormen en om de uitoefe ning der wetenschappelijke beroepen vrij te stellen. „Een blik op Bodegraven en zijn ramp," door Eberhard, ziet thans het licht. Het is een aardig, net, eenvoudig boekje, waarin de schr. ons zijne indrukken mededeelt, en ons het lijden van de arme Bodegravers in enkele schetsen, met warm medegevoel afschildert. Op den titel staan een paar aardige lithographietjes van het dorp voor en na de verwoesting. Het is met zorg en met smaak door den heer C. Kooijker uitgegeven. Moge het goede doel van schrijver en uitgever velen aanmoedigen zich dit boekske aan te schaf fen Wij wenschen dit beiden van harte toe. Reeds thans is er van inteekenings-gelden voorloopig een som van f 160 aan de commissie te Bodegra ven, door den uitgever verstrekt. Yeel is daar verloren, en veel blijft er nog te herstellen over. Moge ook door de verspreiding van dit boekje velen geholpen worden. De on- gelukkigen zullen er dankbaar voor zijn: het warme bemoedigende woord van Eberhard zal dan èn hun èn den lezers tot voordeel zijn. De Koninklijke Saksische Garde-staftrompetters, onder directie van den heer Friedrich Wagner, die een kunstreis door ons land maken, lieten zich gisterenavond ook alhier hooren. De in gezetenen hadden dit voornamelijk te danken aan den ondernemingsgeest van onzen stadgenoot den heer Burgemeister, en daarom deed het ons goed, te zien dat het feestgebouw op de Ruïne op eene wijze bezet was, die den ondernemer volstrekt niet teleurgesteld heeft. Te meer was dit opvallend, waar men zoo menigmaal beweert, dat Leiden de plaats niet is voor vele publieke ver. makelijkhedenen waarlijk die waren er den laatsten tijd verre van schaarsch. Het was overigens recht genoeglijk daarbin nen; een ieder vermaakte zich in zijn kring en wanneer de zaal werd overzien, dan ontwaarde men dat er alle standen vertegenwoordigd waren, iets waartoe de matige entréeprijzen niet weinig hadden bijgedragen. Het korps trompetters voldeed, evenals in an dere plaatsen, ook hier op uitmuntende wijze. De uitvoering werd algemeen geroemd. Enkele nummers werden gebiseerd en om dit resultaat te bereiken, moet een korp3 van 22 personen, dat uitsluitend koperen instrumenten bespeelt, zeer onberispelijk zijn. De heer Burgemeister heeft dus zijn pogingen met zeer gunstigen uitslag bekroond gezien. Moge hem dit aansporen tot meerdere exploitatiën van dien aard. Heden werd alhier aanbesteed het maken van timmerwerken in het Nosocomium Academicum. De inschrijvers waren: Jac'. De Koning alhier voor f 58,800; J. Van Lith alhier voor f 49,800; F. H. Van Malsem te 's Hage voor f 45,892. Aan laatstgenoemde is het werk voorloopig gegund. Uit Bodegraven schrijft men, dat men aldaar druk bezig is het puin op te ruimen. Men heeft daarbij reeds enkele klompen gesmolten tafel zilver en zilveren en gouden voorwerpen terug gevonden. Men schrijft ons heden uit de residentie: Morgen viert onze verloofde prinses, H. K. H. prinses Maria, H. D. 29,Un verjaardag. Heden is Z. D. H. prins Von Wied reeds alhier aangekomen, om zich naar het Huis de Pauw te begeven. De prins neemt echter zijn intrek op het nabij gelegen buitenverblijf Bakkershagen. Onze begaafde landgenoot, de schilder Ch. Rochussen, is op het Loo genood igd, om van de kantine en andere inrichtingen voor het scherp schutterskamp op de Wieselsche heide teekeningen te maken. Het kamp wordt op vorstelijke wijze in orde gebracht. Donderdag-avond hebben Z. M. de Koning en Z. K. H. Prins Alexander het assaut in 't kamp bijgewoond. Het assaut werd door eene doelmatige plastische voorstelling, 't verdedigen van de Nederl. vlag, besloten, die zeer de goedkeuring der hooge bezoekers verwierf. In het weekblad De Wekker komt een stuk voor, gewijd aan den overleden hoofdredacteur van dat blad, den heer A. D. J. Mioulet, aan het slot waarvan wij lezen: „Diep bewogen door de ramp van Bodegraven, schreef Mioulet nog in De Wekker van den 10dM1 Juni j.l. eene aansporing om de schooljeugd van gansch 't vaderland te doen bijdragen tot leni ging van die groote ramp. Gisteren kwam, gericht aan den (toen reeds over leden) heer Mioulet, een schrijven in van den heer W. C. Biez, hoofdonderwijzer aan de armenschool te Maasslluis, tot kennisgeving als volgt: „Op uwe aansporing in De Wekker heb ik in mijne school eene collecte gehouden voor Bode graven. Het bedrag daarvan is vier gulden, het welk ik u door middel van inliggenden postwissel toezend, met verzoek bet aan de belanghebbenden over te maken." Innig bewogen waren zij die dit schrijven open den, bij de gedachte, dat hij die tot de inzame ling aanspoorde, reeds van deze wereld geschei den was; maar de edele beantwoording van Mioulets woorden door de kinderen eener armen school, die hun penningske ten behoeve van nood druftige natuurgenooten toedroegen, hetzij een voorbeeld, dat algemeen op Neerlands scholen worde gevolgd. En de inzameling der schooljeugd zij ruim, de hartelijke instemming met het woord eens ont slapenen uit Maassluis blijke van allerwege; wakkere, oudere en jongere vrienden van Mioulet, herleest zijne aansporing en de daad volge: dat zal iets schoons en goeds zijn, nog verbonden met zijnen laatsten ademtocht; en zijn geest juiche er nog over bij Godl" Den 25"8n Juni is te Belleville bij Parijs op 65jarigen ouderdom overleden de heer D. Van Haren Noman, chef van de firma Joh. Noman Zoon te Zalt-Bommel. Op jeugdigen leeftijd was hij aan 't hoofd geplaatst der bloeiende firma. Door allerlei soort van uitgaven heeft die zich een naam verworven; als daar zijn een tal van school boeken, 't Penningmagazijn voor de jeugd, de Honigbij, 't jaarboekje Vergeet mij niet, de In diër en het Tijdschrift van Nederl. Indië. Bo venal echter heeft de uitgaaf der Nederl. wet boeken en Nederl. en Ind. Staatsbladen zijn naam bekend gemaakt, die hem een proces bezorgde, dat hij echter in hoogste instantie tegeD den staat won. Hij hielp firma's in Oost en West vestigen, en zijn handel nam daardoor een groote uitge breidheid; zijn vrouw en al zijne kinderen ont vielen hem echter; hij zelf leefde iD den laatsten tijd meestal te Cannes. Aan F. Van den Ouwelant te Parijs is uitstel verleend tot 1 Aug. 1870 voor de aanvaarding der concessie voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van Tilburg langs 's-Hertogen- bosch naar Nijmegen. Van de onlangs verschenen brochure van Prof Hofstede de Groot: De moderne Theologie in Neder land, is dezer dagen bij Adolph Marcus in Bonn, eene Duitsche vertaling verschenen prijs 6 gr. vB'j den gemeenteraad te Gorcum is aanhangig een voorstel tot oprichting aldaar van eene Hoo- gere Burgerschool. Tegen dit voorstel zijn eenige ingezetenen bij adres opgekomen. Naar ons van geachte zijde wordt medegedeeld, is de heer J. Ph. Van der Keilen, graveur aan 's-Rijks munt te Utrecht, benoemd tot associé étran- ger der Société Royale de Numismalique de Beige, ge vestigd te Brussel. (Aty. D. v. N.) De heer S. Gille Heringa, directeur van het postkantoor te Utrecht, is door de Kon. Maat schappij van Tooneel- en Letterkunde Roos en Eikel te Leuven, tot eerelid benoemd. Het volgende is ontleend aan het Programma, vastgesteld door den Weerbaarheids-Bond, voor den wedstrijd die gehouden zal worden in Augustus, bij Apeldoorn. Zondag 7 Augustus. Des namiddags te 3 uren, plechtige ontvangst der mededingers in den wed strijd, te Apeldoorn, vóór het Gemeentehuis. Te 4 uren, vertrek naar het Kamp, door het Konink lijk Park. Te 5 uren, ontvangst in het Kamp; betrekking der aangewezen tenten. Te 7 uren, loting voor aan te wijzen schietbanen, waarbij alle korps-hoofden tegenwoordig zijn. Te S uren, muziek-uitvoering door het korps muzikanten der veld-artillerie te Arnhem. Maandag 8 Augustus. Des morgens te halfacht, aantreding der mededingers vóór de hun aange wezen banen. Te S uren, aanvang van den wed strijd, afdeeling A N°. 1, 2,3,4 en 5. (De aanvang en het einde van den wedstrijd zal eiken morgen en namiddag door een kanonschot worden aan gekondigd. Van des middags 12 tot 2 uren zal de wedstrijd alle dagen door eene pauze worden afgebroken.) Des namiddags van 1 tot 4 uren, muziek-uitvoering. Des avonds te 8 uren, muziek uitvoering. Te 10 uren laptoe met buitengewone verlichting. Dinsdag 9 Augustus. Des morgens te halfzeven, aantreding der mededingers als boven. Te 7 uren, aanvang van den wedstrijd B N°. 1 op 300 pas afstanden N°. 2 en 3. Te 9 uren, Scherm wed strijd in het Kamp. Des namiddags en des avonds als boven muziek-uitvoering. Woensdag 10 Augustus. Des morgens te half zeven, aantreding der mededingers als boven. Te 7 uren, voortzetting van den wedstrijd B N°. 1 op 300 pas afstand. Des namiddags van 2 tot 6 uren, wedstrijd B. N°. 1 op 600 pas afstand, uit sluitend voor mededingers die niet op 300 pas hebben geschoten. Des namiddags en des avonds als boven muziek-uitvoering. Donderdag 11 Augustus. Des morgens te half acht, aantreding der mededingers als boven. Te 8 uren, aanvang van den wedstrijd C. Des na middags en des avonds als boven muziek-uitvoering. Vrijdag 12 Augustus. Des morgens te halfacht, aantreding der mededingers als boven. Te acht uren, aanvang van den wedstrijd D N°. 1 en 2. Des namiddags van 1 tot 4 uren, muziek-uitvoe ring. Des avonds te 8 uren, illuminatie en muziek in het Park. Zaterdag 13 Augustus. Des morgens te 9 uren, aantreden vóór het front van het Kamp. Te half- tien, vertrek uit het Kamp om voorbij het Koninklijk Paleis te defileeren, waarna uitdeeling der Wedstrijd-prijzen door Z. M. den Koning in het Kamp. Zondag 14 Augustus. Ontruiming van het Kamp. NB. De Sub-Commissie van Bestuur, belast met de regeling van vermakelijkheden, zal zich beijveren, voor zoover de middelen het zullen blijken toe te laten, behalve de bovenvermelde feestelijkheden, zooveel mogelijk aangenaam tijd verdrijf te bezorgen. Evenals tijdens den Nationalen Schietwedstrijd in 1869, zijn door het Centraal-Comité van den Nederlandschen Weerbaarheidsbond verkregen Tariefsverminderingen bij de na te noemen vervoermiddelen, geldig van 5 tot 16 Augustus als: Hollandsche IJzeren-Spoorweg; Nederlandscbe Rijn-Spoorweg; Nederlandscbe Centraal-Spoor- weg; Staats-SpoorwegenRijtuigen tusschen Arn hem en het Kamp. De bewijzen van toelating (schietkaarten) voor de korpsen of vereenigingen, die zich als mede dingers in den korps-wedstrijd afd. A hebben opgegeven, zullen hun tijdig vóór den aanvang van den wedstrijd per post worden toegezonden en kunnen door kommandanten of besturen met de namen der vertegenwoordigers worden inge vuld. Ter verkrijging der persoonlijke schietkaar ten voor de persoonlijke wedstrijden B, C en D moeten de rechthebbenden zich des avonds vóór den wedstrijd waarin zij wenschen mede te din gen, aan het bureau der commissie in het Kamp vervoegen. Voor leeftocht in het Kamp is op de volgende wijze door de regelings-commissie gezorgd: In eene zeer ruime kantine, onder directie van den heer F. N. Boer: 1°. Table d'Hóle om 5 en 7 uren, p. m. a ƒ1.50 per hoofd. Diner a la carte van 12 uren 's middags tot sluiting. Restauratie gedurende den geheelen dag, volgens bestaand zeer billijk tarief. 2°. Goedkoope voeding a 25 cents per hoofd per dag, waarvoor zal genoten worden: Om 6 uren 's morgens een portie soep met brood. Tus schen 12 en 2 uren 's middags een portie vleesch met groenten en aardappelen. De uitgeloofde prijzen zullen in het Kamp ten toongesteld zijn. Zij, die, om de prijzen van meer nabij te bezien, in de prijzen-tent wenschen toe gelaten te worden, betalen daarvoor telkens 25 cents per persoon. Eenige weken vóór aanvang van den wedstrijd zal een volledige feestwijzer uitgegeven en bij alle boekhandelaren verkrijgbaar gesteld worden. 28 schutterijkorpsen, waaronder 2 rustende, en 59 weerbaarheidskorpsen zullen deelnemen aan den wedstrijd (ouder voorbehoud voor vele schut terijkorpsen van het nog te nemen besluit om trent het te gebruiken wapen, welke quaestie aan het oordeel van Z. M. den Koning is onderwor pen geworden. Op den 9d8n Augustus zal tevens een nationale schermwedstrijd op alle wapens gehouden worden. De luitenant ter zee der 2de klasse A. M. R. Wagner, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en van daar den 26sten Juni jl. in Nederland teruggekeerd, wordt met dien da tum op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft de benoeming van P. A. De Roche- fort, burgemeester van Leens, tot secretaris dier gemeente goedgekeurd. Z. M. heeft aan H. Struyk, gewezen bewaarder der 1ste klasse in het burgerlijk en militair huis van verzekering te Maastricht, verleend een pen sioen ten laste van den Staat van f 193 'sjaars. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrondissement Middelburg, ter standplaats de gemeente Sluis, K. F. Koksma, candidaat-notaris, alsmede plaatsvervangend kantonrechter en lid van den gemeenteraad aldaar. Z. M. heeft benoemd tot plaatsvervangend kan tonrechter te Oirschot, G. Mulder, ontvanger der registratie en domeinen aldaar. Z. M. heeft benoemd tot rechter in de arron- dissements-rechtband te Alkmaar, Mr. A. C. La- gerwey, thans kantonrechter te Beverwijk. Noordwijk aan zee, 30 Juni. De visscherij iu de vorige week is uiteenloopend; er zijn schuiten die buiten gevischt, maar zeer weinig hebben gevan gen, vooral door.de stilte, terwijl de overige nabij de kust de netten uitgezet en vepl meer gevangen hebben, zoodat de besommingen van f51 tot/'13 afdaalden. Door de stilte was dan ook de meeste visch niet versch, zoodat er ook voor de markt weinig zou geweest zijn, indien de koelte des Vrijdags en des Zaterdags het niet vergoed had. Eomond aan zee, 30 Juni. Niettegenstaande het door den;hevigen wind moeilijk was om op den wal te visschen, is er in deze week tot heden door sommige schuiten tamelijk visch aan gebracht; de besomming is van 50 tot 165 gulden. Verleden week is er door de stilte zeer weinig visscherij uitgeoefend en was de besomming over de geheele week 30 tot 80 gulden. Amsterdam, 4 Juli. In de kiesvereeniging De Grondwet, welke hedenavond vergadert, zijn als candidaten voor den gemeenteraad aanbevolen de HH. Jhr. C. Hartsen Jbzn., Mr. S. J. Hingst, P. Keer Jr., Mr. J. J. Van Meerbeke en Mr. A. S. Van Nierop. Het gerucht als zou de laatste de eandidatuur van Burgerplicht nog in beraad houden is van allen grond ontbloot. Wij kunnen de stellige verzekering geven, dat de heer Van Nierop die eandidatuur definitief heeft aangeno-

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1