AD VEBTEMTIEM. F. Reichert uit Wesef (vroeger genaamd koninkl. Pruisisch infanterie-regiment N°. 77). Amersfoort, 29 Juni. Heden is alhier gekozen tot lid van den gemeenteraad, in de plaats van wij len Mr. A. N. J. Van der Poll, de heer P. Met horst Jr., met 128 van de 254 geldig uitgebrachte stemmen, dus juist de volstrekte meerderheid. De heer Sasse van Isselt verkreeg 93 stemmen. Apeldoorn, 28 Juni. Het korps koninklijke scherpschutters van de Veluwe, heelt heden, op verlangen van Z. K. H, prins Alexander, die daarvoor acht prijzen had uitgeloofd, een ouder lingen wedstrijd gehouden. De uitslag was als volgt: 1ste prijs, J. Van Asselt, schutter, met 4S punten; 2de prijs, J. De Haan, adj. vaandeldr., met 46 punten; 3de prijs, H. Blom, schutter, met 46 punten; 4de prijs, T. Bennink, schutter, met 44 punten; 5de prijs, H. André, schutter, met 43 punten; 6de prijs, B. ïidemau, sergeant, met 42 punten; 7de prijs, C. Slijkhuis, korperaal, en 8ste prijs, J. Klskamp, schutter, beiden met 41 punten. Z. K. H. heeft een gedeelte van den strijd bijge woond. Kampen, 29 Juni. In de laatst gehoudene ver gadering van den gemeenteraad alhier is besloten, eene bijdrage van f 3000 uit de gemeentefondsen te verleenen voor het aanleggen van twee kunst wegen in den polder van Mastenbroek, beide aansluitende aan den grintweg tusschen Kampen en Genemuiden. Delden, 28 Juni. Eene commissie uit het comité voor den aanleg van een spoorweg van Zwolle naar Almelo, heeft hedenmorgen alhier met gedeputeerden uit den Raad en de Kamer van koophandel eene vergadering gehouden ter bespre king van het hl of niet wenschelijke, ook voor deze stad, van de exploitatie van genoemden spoorweg. Wij vernemen dat den gemeenteraad zal worden voorgesteld, in de kosten van aanleg van gedach ten spoorweg deel te nemen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Zouder hier in beschouwingen te willen tre den in hoeverre de hoofdelijke omslag al dan niet voldoet aan het staathuishoudkundig beginsel' „dat eene belasting dan slechts goed werkt, als zij algemeen en gelijkmatig drukt", noch ook omtrent de wijze van inning bij termijnen, merk ik al- alleen op, dat het bedrag der gemeentelijke-be- lasting iu de laatste jaren bijna overal is ver hoogd, als eeu natuurlijk gevolg van het ontstaan van nieuwe en het uitbreiden van reeds bestaande behoeften (o. a. van het onderwijs). Niet zoo algemeen echter is het hooge bedrag en de steeds voortgaande verhooging, zooals die iu deze gemeente plaats heeft, waardoor de bezorgdheid vau menig belasting-schuldige wordt opgewekt, die weder den ouden wensch herhaalt van bezui nigen. Maar hoe? waarop? dat zijn de vragen die aan den eenvoudigen burger worden voorgelegd en waarop hij veelal gelooft het antwoord schuldig te moeten blijven omdat hij in den waan ver keert, dat het beheer van gemeentelijke zaken boven het bereik ligt van de bevatting van den oningewijde. De behandeling van provinciale en gemeente lijke belangen, gedurende een tijdperk van bijna twee jaren, heeft mij geleerd, dat deze bewering alleen opgaat voor de détails, maar, dat het aan ieder is gegeven om over de groote en meer al- gemeene uitgaven te oordeelen en eene naauw- gezette en geheel onpartijdige beoordeeling van de handelingen in den gemeenteraad dezer stad, doen het mij wagen onder anderen de navol gende regelen voor bezuiniging aantewijzen. 1°. onthouding van het daarstellen van noode- looze werken en gebouwen, waaronder ik vooral wil hebben verstaan de zoodanige, die, ofschoon uit hun' aard allezins nuttig, echter met het oog op de fjnantieele krachten der gemeente, noch van dadelijke urgentie, noch van algemeen belang zijn, (b. v. naar mijne bescheiden meening de onlangs in of aan het water gebouwde school voor meisjes.) 2°. om bij het doen uitvoeren van noodzakelijke werken vooral te letten op het doel waarvoor ze worden opgericht, met inachtneming van een voudigheid en smaak, maar met strenge vermij ding van onnoodige en kostbare versierselen en 3". de dubbele arbeidsloonen te vermijden. R,eeds het vorige jaar verheugde ik mij in de toezegging bij het Jaarlijksch Verslag, dat men bij het verrichten van werkzaamheden voor de ge meente het beginsel had aangenomen om dit aan de publieke concurrentie aantebieden, door mid del van uit- of aan-besteding, doch het verslag van dit jaar deed mij zien, dat dit beginsel niet in alle opzichten werd gehandhaafd en nog kort geleden meende ik zoogenaamde stads-arbeiders of werklieden te ontdekken. Dit nu is mede de oorzaak van de hooge som die er ieder jaar voor arbeidsloonen wordt be taald, want het zal wel geen nader betoog be hoeven, dat er in vele gevallen dubbel arbeidsloon wordt betaald, wanneer men er aan den eenen kant stads werklieden op nahoudt, aan wien alle weken vast loon moet worden uitgekeerd (iets waardoor ze, zooals mij menigmaal is gebleken, zeer ongeschikt zijn om ijver te betoonen), dan misschien ook nog eene stadswerkplaats met aan- hoorigheden en het daaruit voortvloeiende on derhoud en er in andere gevallen publiek wordt uitbesteed. Alleen eene algelieele uitbesteding tot in de kleinste détails, zal voordeel aanbrengen en wel licht ook de klacht wegnemen, dat de aannemings sommen nog te hoog waren, hetgeen moet wor den toegeschreven aan het weinig vertrouwen bij het publiek op den duur der aanbestedingen. Bij algeheele en vaste toepassing van het beginsel zal dat vertrouwen worden gevestigd, de concur rentie vermeerderd en de prijzen en sommen- inschrijving billijker worden. Eene andere vraag is hoe men het stelsel van bezuiniging bij den gemeenteraad ingang zal doen vinden? Voorzeker niet door plaatsing van stuk ken iu de dagbladen, gelijk het bovenstaande dat middel is al zoo laDg en zoo dikwijls aange wend, en het aanslagbület van heden bewijst ons de resultaten; het gevolg daarvan is tot nu toe geweest „voor notificatie aangenomen", d. i. iu de prullemand. Neen kiezers, ge hebt een beter middel in uwe hand, een repressief middel, op de kieswet ge grond, nl. om met onpartijdigheid uwe belangstel ling te wijden aan de Verslagen van het behan delde in den gemeenteraad en aan de houding der leden van het gemeentebestuur, ten einde hen, indien zij het door U hen verleende mandaat om goed en zuinig te beheeren niet opvolgen, bij even- tueele verkiezingen niet weder te herkiezen en anderen daarvoor in de plaats te stellen. A. G e me ngde Berichten. Een Maleier, die onlangs van eene reis naar Holland te Padang teruggekeerd is, werd gevraagd, wat hij alzoo gezien en gehoord had en hoe hij dacht over Holland. „Wel," zei onze Maleier: „ik gezien veel, gehoord veel en spreek Hollandsch. Mooi land, koud land; ik bijna dood. Maar mooi kotta kottaen alles koelie in dat land. Alles werkt; water werkt, rook werkt, wind werkt, vuur werkt, hond werkt, karbouw werkt, paard werkt, ijzer werkt, man en vrouw, toean en njonja werkt, alles werkt, doch varkeu niet; varken eet, drinkt en slaapt en (doet) anders niets. Varken is lekker in Holland, maar ik niet; te koud., br. r." (Sum. Cl.) De arr.-rechtbank te Leeuwarden wordt met eene vervolging bedreigd, wegens verspreiding van nagedrukte dichtwerken van Tollens! Dezer dagen zag men een kruiwagen vol met exemplaren van de echtscheiding vau Tollens, welke voor 3 centen werden gevent en gretig koopers vonden. Onderaan stond: nGedrukl bij de Firma Wed. P. Hoven, te Leeuwarden Jaren geleden had genoemde firma zich wer kelijk schuldig gemaakt aan nadruk van een ge dicht van Tollens en was, op aanklachte van den eigenaar van het kopijrecht, den heer Suringar, tot zware geldboeten en verbeurdverklaring der in beslag genomen exemplaren veroordeeld. De heer Suringar ontsloeg den nadrukker van de te betalen boete, waarvoor deze dankbaar was, en dus niet weinig verschrikte, toen hij vernam, dat opnieuw een nadruk, waarop zijn naam voor kwam, werd verspreid. Bij onderzoek bleek het hem, dat werkelijk de exemplaren op zijne druk kerij waren gedrukt en hij vreesde dat een zijner bedienden, buiten zijn weten, zich aan 't wan bedrijf had schuldig gemaakt. Docti allen betuig den huuue onschuld. In zijn angst wil hij zich naar den heer Suringar begeven, om ook zijne onschuld te betuigen eu ziet op weg den jood met den kruiwagen, die den nadruk vent. Oogen- blikkelijk snelt hij op hem toe en vraagt reken schap hoe hij aan die exemplaren komt. „Wel," zeide de man, „die heb ik van de heeren van 't gerecht gekocht." Alsnu bleek, dat de indertijd in beslag geno men exemplaren, met andere zaken bij de recht bank berustende, publiek waren verkocht en alzoo opnieuw in den handel waren gebracht. De heer Suringar zal wel genade voor recht laten gelden; anders zou men 't curieuze geval zien, dat de rechtbank tegen zich zelf zou moe ten procedeeren eu zich zelf zou moeten veroor- deelen. Men schrijft uit Naaldwijk: In het naburige Kwintsheul onder de gemeente Monster zijn in den nacht van 22 op 23 dezer, in eene weide, vijf koeien, toebehooreude aan den bouwman J. B. Reineke, op een vreeselijke wijze verminkt en mishandeld, door namelijk den beesten de spenen af te snijden en ouderscheiden messteken toe te brengen, ten gevolge waarvan, toen men 's morgens in de weide kwam om de koeien te melken, er geheele plassen bloed op het land lagen eu sommige dier beesten in levens gevaar verkeeren. Tot nog toe heeft men den dader of daders niet kuuDen opsporen; er is f 50 uitgeloofd aan hem, die den schuldige weet aan te wijzen. Eergisteren is te Utrecht door de politie een Franschman gearresteerd, die horloges aan de ingezetenen te koop aaDbood. Bij onderzoek bleek het echter, dat hij zich aan oplichterij schuldig maakte. Aan een huis, waar hij deze wijze van industrie had uitgeoefend, werd het ontdekt en ging het ten slotte tot handtastelijkheden over; de politie maakte zich echter spoedig van zijn persoon meester en heeft hem uit de stad ver wijderd. BUITENLAND. Franlirij li. Het wetsontwerp regelende de benoeming van maires is, de telegraaf verspreidde het reeds, met 177 tegen 37 stemmen aangenomen. Het valt da delijk op, dat bij deze beslissing óf een aantal leden zich van stemming onthield of afwezig was, aangezien het Wetgevend Lichaam een groot ge tal leden meer telt. Zeer waarschijnlijk is wel de eerste veronderstelling juist, want in Frank rijk is het niet vreemd dat afgevaardigden, die onoverkomelijke bezwaren tegen een of anderen maatregel hebben, doch niet hun stem er tegen willen uitbrengen ten einde geen onzuivere stem ming te verkrijgen, zich aan de beslissing ont trekken. Te meer aannemelijk is deze opvatting, omdat werkelijk het bedoeld wetsontwerp van vele zijden afgekeurd werd. Immers de geheele beraadslaging ging gepaard met een reeks van amendementen, die geen van alle genade konden vinden in de oogen der meerderheid. En hoeveel vrienden van het bewind bevonden zich niet on der de voorstellers? Het is waar, de linkerzijde hanteerde het grof geschut, maar vele leden van de rechterzijde beoogden met blijkbaar onschuldige amendementen hetzelfde resultaat als hun partners van de linkerzijde, te weten het toekennen van waarborgen aan de burgerij of aan hare verte genwoordiging, de gemeenteraden, tegen de wil lekeurige handelingen van het gemeentebestuur, al besefte men dat het verleenen van privilegiën op dit stuk veel kon bijdragen om in de volg zame kamermeerderheid bij de eerste de beste verkiezing vele wijzigingen te brengen. Intusschen, het status quo is gehandhaafd, en al heeft Ollivier nu nog zoo dikwijls verzekerd dat de regeering van alle inmenging bij de ver kiezingen door middel van hare ambtenaren af ziet, het feit dat hij het bij die verzekeringen laat en zich voortdurend verzet om er niets stel ligs voor iu de plaats te schenken, geeft aan zijn tegenstanders, of liever aan de voorstanders van de centralisatie het recht om op zijn minst geno men nog altijd wantrouwen te blijven koesteren in Olliviers verklaringen op den gedenkwaardi- gen dag van 24 Februari omtrent de oflicieele candidaturen. Waarlijk, Picard zeide, ook met het oog op an dere antecedenten die iu het regeeringsbeleid van Ollivier voorkomen, niet te veel toen hij den minister-president toeriep: „Uwe programma's blijken al meer en meer prospectussen te zijn." EugelanU. De minister van koloniën, de graaf Granville, heeft Dinsdag in het Hoogerhuis den overleden minister van buitenlandsche zaken, lord Claren don, in warme bewoordingen herdacht, bewoor dingen die een diepen indruk maakten op de aan wezige leden, welke het groot verlies beseffen van een hunner edelste en bekwaamste medeleden. Ik heb, zeide hij, lord Clarendon reeds als knaap gekend hij was een van mijn dierbaarste en getrouvvste vrienden; ik was ruimschoots in de gelegenheid zoowel in zijn politieke loopbaan als gedurende den tijd dat hij mijn ambtgenoot was, zijne bekwaamheden, zijne groote scherp zinnigheid en beproefde keunis, zijn gematigdheid van beginselen en zijn schitterend redenaarsta lent gade te slaan, eigenschappen die hij uitslui tend aanwendde om den vrede te bewaren, en die hem een grooten invloed en aanzien verschaf ten, niet alleen bij zijn landgenooten, maar ook bij alle vorsten van Europa, waarmede hij in aan raking kwam, bij hunne ministers en bij alle di plomatieke vertegenwoordigers van de beschaafde wereld. In dit Huis is misschien niemand, die zoovele warme vrienden telde als lord Clarendon. Ik heb de vaste overtuiging, dat hij in ons mid den geen vijanden bezat, en dat er weinigen on der u zijn, die niet door den band des vriend- schaps aan hem gehecht waren." Van den kant zijner politieke tegenstanders brachten de hertog van Richmond en graaf Derby hulde aan de nagedachtenis en de uitstekende talenten van den overledene. Ook lord Cowley verzocht het woord, maar toen hij eenige woorden aan Clarendon gewijd had, werd hij zoo aangedaan dat hij niet kon voortgaan en zich genoodzaakt zag het spreekge stoelte te verlaten. Buslaud. De keizer wordt den l"en Juli te Warschau verwacht. Het bal, dat de stad Warschau Z. K. H. bij deze gelegenheid zou aanbieden en bereids door den keizer aangenomen was, zal niet door gaan. Men zegt dat dit tegenbevel is geschied op aanraden van den lijfarts, wegens 's keizers minder gunstigen gezondheidstoestand. TELEGBAAIMEN. Brussel, 29 Juni. Het Journal de Bruxelles meldt, dat de heer d'Auethan van den Koning het man daat heeft ontvangen om een kabinet samen te stellen. Over de voorwaarden tot samenstelling van het Ministerie wordt thans gehandeld. Het blad bericht verder, dat de heer d'Auethan he denavond opnieuw door den Koning ten geboore is ontvangen. Florence, 2i Juni. De Koning heeft de verte genwoordigers van Oostenrijk en Frankrijk bij de plechtigheid van Solferino, de kolonels Polack en Delahaye, benoemd tot kommandeurs van de orde van den Kroon. Romelnsclie Grenzen, 28 Juni. De geruchten betreffende het verdagen van de afkondiging der onfeilbaarheidsdefinitie zijn ongegrond. Waar schijnlijk zal het schema heden in stemming worden gebracht en morgen geproclameerd. Washington, 29 Juni. Het Huis van Afgevaar digden heeft eene bill goedgekeurd, krachtens welke transito-invoeren van de kust naar biunen- landsche steden worden toegestaan. De Senaat heeft besloten, de behandeling van het verdrag met St. Domingo tot de volgende zitting uit te stellen. Madrid, 29 Juni. De officieuze pers is van ge voelen, dat de abdicatie van de ex-koningin Isa bella geen verandering zal brengen in den staat van zaken en in de maatregelen, door de Cortes voorbereid. Te rekenen van 1 September zal het burger lijk huwelijk worden ingesteld. Florence, 29 Juni. Iu de Kamer der Afgevaar digden heeft de minister van buitenl. zaken, in antwoord op een vraag van den heer Delzio, ge zegd dat de regeeriug bij het gouvernement vau Brazilië zal aandringen op het verleenen van sehadevergoeding aan de Italianen, die bij den oorlog van Uraguay schade hebben geleden. Florence, 30 Juni. De Indépendance llalienne meldt, dat de Khedive eerlang naar Koustan- tinopel zal gaan, vergezeld van den Kroon prins, die onverwachts bevel heeft ontvangen om naar Egypte terug te keeren. Dit plotseling opgekomen besluit van den Khedive is, naar inen wil, eeu gevolg van dringende vertoogen uit Parijs. Promotie ii. Leiden, 30 Juni. Bevorderd tot doctor iu, de geneeskunde de heer W. S. Taconis, geb. te Hee renveen, met een academisch proefschrift getiteld: over Fabes dorsulis. Utrecht, 29 Juni. ^Bevorderd tot doctor iu de rechten de heeren J. Van Binsbergen, geb. te Hoogland, na verdediging van Stellingen-, eu M. Kollï, geb. te Deil, na verdediging van een aca demisch proefschriftHislorisch-staalsrechterlijk onder zoek over de dijkplichtigheid in Gelderland. Groningen, 29 Juni. Bevorderd tot doctor inde wis- en natuurkunde de heer S. R. Van der Ley, geb. te Halluui (prov. Friesland) na verdediging van een academisch proefschriftIels over de dis sociatie-theorie van Deville. STATEN-GENEBAAL. TWEEDE KAMEIt. Zitting van heden. Per Telegraaf.) Tot tweede candidaat voor bet lid maatschap van de rekenkamer is benoemd de heer Van Beqma, burgemeester van Leinsteriand en tot derde candidaat, de heer Van Kooten, controleur bij de directe belastingen te Gouda. Daarna is op voorstel van den beer Grataina met 33 tegen 31 stemmen besloten de behandeling vau de wet op de uitoefening van de veeartsenij kuude uit te stellen, vooral met bet oog op de toekom stige regeling van het veeartsenijkundig onderwijs. Vervolgens is bet wetsontwerp tot alstand van vestinggronden aan de gemeente Maastricht ver worpen met 40 tegen 18 stemmen, terwijl een wets ontwerp tot afstand van zoodanige gronden aan Ber- gen-op-Zoom is aangenomen met algeuieene stemmen. JJe heer Fokker beeft zijn ontslag als lid der Kamer ingezonden. Morgen voortzetting der werkzaamheden. Getrouwd J. E. VAN ITERSON, Predikant te OoBterwolde c. a. EN M. J. HORCH. 's-Hage, 29 Juni 1570. Getrouwd N. A. VAN WIJK, Wed', van M. de Vries, rn A. H. PARMENTIER. Leiden, 30 Juni 1870. Heden overleed een onzer lievelingeu MARIE ANTOINETTE JUSTINE, in den aanvalligen leeftijd van ruim twee jaren. L. C. QUANT. E. J. P. QUANT, Leiden, 30 Juni 1870. db Bruijn. Algemeene kennisgeving. De Heer en Mevrouw VAN WIJK PAR MENTIER betuigen, ook namens vvederzijdsche betrekkingen, hartelijken dank aan alle vrien den, die zoozeer getoond hebben in hun huwe-c lijk belang te stellen. Leiden, 30 Juni 1870.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3