vereenigde men zich aan een gezelligen feestdisch. Den 10Je" Juni keerden sommige leden met de gewone Middelburgsche boot naar hunne haard steden terug; anderen maakten van de bijzondere boot gebruik, om een bezoek te brengen aan het Zuid Bevelandsch kanaal, terwijl nog anderen aan den Westkapelschen zeedijk en Domburg een be zoek brachten. Slposl In het Weekblad v. h. Recht lezen wij het vol gende: Het prov. gerechtshof in Noord-Holland heeft, bij een zeer uitvoerig arrest van 18 Juni 11., den heer Elders vrijgesproken. Hoezeer het Hof zich heeft verdiept in eeue menigte zaken, die had den kunnen en wellicht liever hadden behooren te zijn achterwege gelaten, is de vrijspraak ten slotte daarop gegrond, dat de schuld van den be schuldigde aan de hem ten laste gelegde feiten niet is bewezen, en hij derhalve in den zin der wet niet schuldig is. Dat is al dadelijk een nieuw bewijs van de onwettigheid der voorloopige aan houding. Gebrek aan bewijs toch, na grondig rechterlijk onderzoek en ontdekking op heeter- daad in den waren zin van het woord, en zelfs in den zin van dat gedeelte van art. 38 Straf- vord., waarmede men die hier heeft trachten te verdedigen, zijn twee met elkander onbestaan bare denkbeelden. Men heeft ontdekt een misdrijf, dat niet bestaat. Het is inderdaad wonderlijk. Maar aangenomen, dat die aanhouding zoo wet tig ware als zij zeer stellig onwettig geweest is, dan kunnen wij uit deze geschiedenis, indieu dat nog uoodig is, toch leeren, hoe verkeerd, hoe onrechtvaardig, hoe gevaarlijk het stelsel der pre ventieve gevangenis is, zooals het bij ons in ge bruik is, en zooals de wet het, wel niet in dit, maar in andere gevallen toelaat. De uitkomst heeft nu bovendien bewezen, dat wij geen onge lijk hadden, toen wij in Weekblad 11°. 3205 zeiden, dat er hier al zeer weinig vrees scheen te bestaan voor een vlucht, waardoor de heer Elders zich zeiven het meest zou hebben gestraft, en zich een lot zou hebben voorbereid, nog veel erger dan hem nu is wedervaren. Maar dat daargelaten, wat is er gebeurd? Men heeft, op gronden, die nu gebleken zijn geene ernstige gronden te zijn, een gezeten burger gevangen genomen, en ge durende vier maanden opgesloten, aan zijn werk kring, aan zijn huis, aan zijne nabestaanden ont rukt; en na die vier maanden zegt de rechter; ik vind in dezen man geene schuld, geef hem zijne vrijheid terug. Die man kan dus naar huis gaan, en daarmede loopt het af. Van schadeloosstelling, voor zoover mogelijk, is geene sprake. Onze wetten vinden dat niet noodig. De justitie heeft gedwaald; maar hij, die daarvoor boet, is alleen het slachtoffer der dwaling. Vindt gij dat niet de natuurlijk ste zaak der wereld? Wij hebben er niets bij te voegen. Zulke feiten spreken sterker dan de beste woorden. Ubi rerum testimonia adsunt, non opus est verbis. Zulke zaken moesten in ons land en in onze eeuw niet kunnen gebeuren. En zij gebeuren dagelijks. Zullen onze wetgevers dan ooit den tijd kunnen of willen vinden, om eens zulke hoogst ernstige zaken te overwegen? Wij hopen spoedig in staat gesteld te wezen oin het arrest mede te deelen. Van een letterkundig blad als de Ncderlandsche Spectator mocht men verwachten, dat het zijne lezers terstond eene levensschets van den groo- ten Engelschen humorist Dickens zou geven. Het blad heeft zich dapper van die taak ge kweten, door een artikel uit de Mtïnner der Zeit, ongeveer tien jaren oud, te vertalen, met bijvoe ging alleen van eene enkele onmisbare opmer king. Wij brengen dit feit onder de oogen van Flanor, in de hoop dat hij niet zal vergeten het plagiaat te gedenken in zijn „Pluksel." (ArnA. Ct.). De klimmende behoefte aan zuiver drinkwater ten gevolge der aanhoudende droogte, heeft den commissaris des Konings in de provincie Zeeland eene circulaire aan de gemeentebesturen doen richten, waarin hij hen opmerkzaam maakt op een middel door den inspecteur voor het genees kundig staatstoezicht aan de hand gedaan, om put-, vijver- en slootwater, dat dikwijls organi sche bestanddeelen bevat, die de gezondheid kun nen benadeelen, op onkostbare wijze van die be standdeelen te zuiveren. In het algemeen belang deelen wij dat middel hier mede. Op elke tien liters (een kleinen emmer vol) water doe men eene hoeveelheid van 9/10 gram men (ongeveer 14 droppels) van eene oplossing clilorelum ferricum, onder den naam van liquor stijpticus in iedere apotheek voorhanden, en roere dit goed door het water, dat daarop 24 uren in rust gelaten wordt. Na verloop van dien tijd zal het water volkomen geklaard zijn, terwijl zich op den bodem der kuip waarin zich het water bevindt, een dik bezinksel van ijzeroxyde, waarin de onzuivere deelen van dat water zijn opgeno men, zal gevormd hebben. vereeniging van vrienden der waarheid, is inge diend met 12,710 handteekeningen van personen buiten Amsterdam wonende en van nog 474( uit Amsterdam zelf. (fl.) Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter te Hulst Mr. A. E. Croockewit, thans griffier bij het kan tongerecht te Wijk-bij-Duurstede. Z. M. heeft goedgevonden aan den referendaris J. W. A. Naber en aan den commies A. P. Van Aarem, ambtenaren bij het bureau van den in specteur van den geneeskundigen dienst der land macht eerstgenoemde op zijn verzoek een eervol ontslag uit hunne betrekking te verlee- nen, behoudens hunne aanspraken op pensioen; te benoemen bij het bureau van den inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht: tot commies den adjunct-commies H. S. Pret; tot adjunct-commies den schrijver der 1ste klasse bij het Departement van oorlog J. P. Wenteler en den schrijver der 2de klasse bij dat departement J. Errens; alles ingaande den lsten Juli a. s. Z. M. heeft goedgevonden bij het personeel der militaire administratie te benoementot militai ren-intendant der 1ste klasse, den militairen-in tendant der 2de klasse F. C. R. Boers; tot mili tairen-intendant der 2de klasse, den militairen onder-intendant der 1ste klasse M. De Ras. Het adres aan de Eerste Kamer der Staten. Generaal tegen het wetsontwerp tot afschaffing der doodstraf, uitgaande van de Nederlandsche Amsterdam, 20 Juni. Gisteren had in 't Amster- damsch Werkmanshuis eene bijeenkomst plaats van werklieden, ten einde onderling te beraadslagen over de pogingen, die zij in 't werk zullen stel len, om het algemeen stemrecht te bekomen. Er werd tot het houden eener meeting besloten, die eertsdaags plaats vindt, en welke door aan plakbiljetten en 't verspreiden van eenige dui zenden strooibiljetten tijdig genoeg zal worden aangekondigd om hen, die als sprekers in deze volksbijeenkomst zouden wenschen op te treden, gelegenheid te geven, zich als zoodanig aan te melden bij eene daartoe door de vergadering be noemde commissie. Naar men verneemt, wordt door een aan tal hoogleeraren, doctoren en privaat-docenten bij de afdeeling voor genees- en natuurkunde van het Athenaeum, in de hoop dat ook de leden van den raad het vernemen, ronduit te kennen gege ven dat die inrichting dringend behoefte heeft aan de aanstelling van een curator, die op de hoogte is van den tegen woord igen stand der na tuurwetenschappen, want in deze afdeeling is het zwaartepunt van de tegenwoordige instelling gelegen. 's-Gravenhage, 20 Juni. De afdeeling's-Graven- hage der Vereeniging van het Zilveren Kruis hield Zaterdag-avond hare gewone jaarlijksche verga dering, tot herdenking van den slag van Waterloo, in de sociëteit de Vereeniging. Uit eene mededee- ling van den voorzitter, den heer C. Schilfer van Bleiswijk, bleek, dat in het afgeloopen jaar 13 leden door den dood en andere omstandigheden aan de afdeeling waren ontvallen en dat acht nieuwe leden waren toegetreden. Slechts 86 leden woonden die vergadering bij. Vóór de opening werd de banier der Vereeniging binnengeleid, die door de vergadering met eerbied ontvangen en met fanfares door het orkest begroet werd. In een toespraak van den voorzitter werd eene welkomstgroet tot de aanwezigen gericht, onder herdenking aan de ontslapen leden, en de hoop geuit, dat zij nog lang gespaard mogen worden door Hem dia in 1813 en 1815 met Nederland was. Twee aftredende leden van het bestuur, de heeren G. Entrop van Poeteren en Boogaard wer den daarna bij acclamatie herkozen. De heer Na ber, penningmeester en lid van het bestuur, deed aan de vergadering mededeeling van zijne pen sioneering als referendaris bij het dep. van oorlog, waardoor hij waarschijnlijk de residentie zou gaan verlaten, en derhalve zijn ontslag uit zijne be trekking neemt. In zijne plaats benoemde de ver gadering als bestuurslid den heer Langguth, ge pensioneerd majoor der genie. Vervolgens nam de president het woord op en hield eene rede waarbij hij vooral de geschiedenis der Vereeni ging deed uitkomen en herinnerde dat de man nen van 1818 en 1815 eerst na 50 jaren door Z. M. den Koning werden beloond door hunne versie ring met het Zilveren Kruis. Toen vereenigde men zich aan een feestmaal, waarbij verschillende toasten werden ingesteld, als door den president op Z. M. den Koning en door de overige leden van het bestuur op H. M. de Koningin, den Prins- beschermheer en de overige leden van het Vorste lijk Huis, welke toasten hartelijk werden ontvan gen met fanfares van het orkest en uitvoering der nationale liederen. Vervolgens werden vrije toas ten door de vergadering ingesteld. Te halftwaalf ging de vergadering uiteen met den wensch tot wederziens. 's-Gravenhage, 20 Juni. Zaterdag heeft Z. Exc. de heer Baudin, Fransch gezant, de eer gehad in eene bijzondere audiëntie aan Z. M. den Ko ning den heer De Monicault, secretaris van dit gezantschap, voor te stellen. Men verneemt dat het Z. M. den Koning behaagd heeft den heer Mr. W. Wintgens, advo caat te dezer stede, te benoemen tot Hd. Com* missaris bij de Ned. Rijnspoorweg-Maatschappij. Boskoop, 18 Juni. Gisteren is alhier aanbesteed het bouwen eener school met onderwijzerswo ning. De minste inschrijver was de heer Ver- brugge, te Waddinxveen, voor 25,549dat is ruim /T300 meer dan de begrootiDg. De gemeen teraad heeft zich het besluit omtrent de toewij zing voorbehouden. Kamp bij Milligen, 18 Juni. Den 15den dezer is het kamp door een gedeelte der schietschool betrokken. 1200 a 1300 man zijn thans hier ge legerd onder bevel van den majoor Bennink, den kapitein Otterloo en den kapitein-intendant Mul ler. Gisteren was het parade, maar ten gevolge van het ongunstige weder was het moeilijk tot aan het defileeren te geraken. Heden vangen de schietoefeningen aan. De manschappen zullen tweemaal daags naar de schietplaats worden ge- kommandeerd en 10 patronen ontvangen, wat een gezamenlijk bedrag van plus ininus 12000 schoten daags uitmaakt. Ook met het geweer Beaumont zullen proeven worden genomen. Men zegt, dat met dit geweer 17 a 20 schoten per minuut kunnen worden gedaan, zonder dat de loop te heet wordt, en dat men op 300 pas zeker van zijn schot is. Voor het oogenblik heeft men zeer veel last van de warmte en droogte. De heide is verzen gend heet. Er zijn weinig burger-cautines; slechts éen voor officieren. Zwolle, 20 Juni. De geneeskundige raad voor Overijsel en Drenthe hield den 13den Juni jl. hare vergadering te Zwolle in de zaal der pro vinciale staten van Overijsel, onder voorzitter schap van den geneeskundigen inspecteur der beide genoemde provinciën, Dr. Lubach. Uit de mededeelingen van den voorzitter bleek o. a., dat zijne bemoeiingen omtrent den anti-hygiènischen toestand van Meppel tot gewichtige maatregelen in die gemeente hadden geleid, en dat ook te Hasselt vele verbeteringen waren ingevoerd. Het uitvoerig en degelijk rapport van de commissie tot onderzoek van de [rijks-gestichten Ommer- schans en Veenhuizen werd in een aantal bij zonderheden besproken, belangrijke rapporten over bewaarscholen in verschillende gemeenten kwamen ter tafel, alsmede een rapport over de volksvoordrachten en de plaatsing van populaiie opstellen over hygiënische onderwerpen in de dagbladen. De commissie voor de medische topo- graphie deelde mede, dat zij aan alle leden, plaatsvervangende leden en correspondeerende le llen, alsmede aan alle burgemeesters in de beide provinciën, eene gedrukte missive, houdende vra gen over den natuurlijken, maatschappelijken en gezondheidstoestand der gemeenten, zat zenden. Een verslag omtrent het drinkwater in Overijsel en Drenthe, in verband met het rapport aan den Koning van de commissie, benoemd tot onder zoek van het drinkwater in verband met de ver spreiding van cholera, is ook bewerkt met het oog op het voorkomen van typhus in de verschil lende gemeenten, en zal, volgens besluit der ver gadering, worden gedrukt. Voorts hadden er be langrijke bespiegelingen plaats van de cODcept- wet omtrent de beteugeling van besmettelijke epidemiën, over den stand van leerling apothe kers, over lijkenhuizen, over het verdeelen van de provinciën in districten, in het belang van eene betere studie der plaatselijke toestanden door de leden en plaatsvervangende leden, enz. Eindelijk werd vrij algemeen de wensch uitgedrukt, dat, nu de communicatie met de hoofdstad van Drenthe zooveel gemakkelijker geworden is, de volgende vergadering van den raad te Assen worde ge houden. Lutterhoofdwijk, 18 Juni. De brand in de veenen heeft aanmerkelijke verwoestingen aan gericht, zoo in de oude en nieuwe turf als in de te veld staande vruchten. Men schat de schade op omstreeks f8000. De oorzaak van den brand moet minder gezocht worden in het veenbranden, dan wel in het vuur, 't welk de arbeiders in de turf steeds bij zich hebben om koffie en eten warm te houden. Appingadam, 18 Juni. Blijkens aankondiging van burgemeester en wethouders dezer gemeente zal op 7 en 8 Juli eerstk. het 50jarig bestaan der beroemde harddraverij alhier worden gevierd 1'. door eene harddraverij onder den man, waar voor als prijs wordt uitgeloofd een gouden tabaks doos en als premie een gouden snuifdoos en een dito horloge; 2°. door eene keuring van schoone tuigpaarden, prijs: een zilveren schenkblad, en premie: een dito tabakskomfoor; 3°. door eeue harddraverij met paard en chais, prijs: een zil veren koffievaas en dito komfoor, en premieeen dito theepot en dito tafelschel. 's-Bosch, 20 Juni. Donderdag zal per laatsten spoortrein in deze stad aankomen Z. K. H. de Prins van Oranje, vergezeld vbd HD. adjudant, den majoor Grissart, om de cavalerie alhier te inspecteeren. Z. K. H. zal in het hotel de Gouden Leeuw van mej. de wed. Chevalier zijn intrek nemen. Breda, 18 Juni. Door de directie der departemen tale school tot Nut van 't Algemeen hier ter stede, is dezer dagen besloten, om daarmede eene school voor uitgebreid lager onderwijs voor meisjes te vereenigen, tevens met het doel om hulponder wijzeressen opleiding te verschaffen. Maastricht, 18 Juni. Zekere M., mr. schoennu ker alhier, verklaarde zich dezer dagen in sta; van faillissement. De politie ontdekte echter, d; j M. den vorigen nacht voor f 300 zijne voornaan I ste meubelen verkocht had aan zekeren G. Va Wijk, en dat deze ze onmiddellijk met den spoo trein naar Roermond had verzonden. Beiden zii aangehouden, als beklaagd de een van fraudule; bankroet, de ander van medeplichtigheid, devn de verkoop der meubelen slechts fictief was e geen ander doel had dan om ze aan den failliete boedel te onttrekken. De meubelen ter waan! van ongeveer f 700 zijn te Roermond in besla genomen. (C. d. I. M.) Weert, 19 Juni. Naar men verneemt, heeft o minister van financiën afwijzend beschikt het verzoek van eenige groothandelaren alhier, ot vermindering van het tarief voor het telegraphist verkeer tusschen Nederland en België. INGEZONDEN. Het Bestuur der Vereeniging tot verbeterin der Volksgezondheid te Leiden, van harte dep gingen toejuichende die thans worden in het wei gesteld om ook hier eene zoogenaamde Volkskeukc op te richten, kan niet nalaten het tot stand 1 brengen dezer voor de volksgezondheid zóó be langrijke zaak bij de ineergegoeden onder Leiden ingezetenen dringend aan te bevelen. Dat zonder goed en genoegzaam voedsel de ge zondheid op den duur onmogelijk kan in staa blijven zal wel geen betoog behoevenen hoewe er nog veel meer te doen valt vóór alles wat d: volksgezondheid benadeelen kan is uit den we; geruimd, hoewel de veelal lage dagloonen de beidende klasse dikwijls nauwlijks in staat stel len in hare voornaamste levensbehoeften te vooi zien, is het juist daarom van zoo groot belang men deze klasse de gelegenheid geve zich goe; voedsel op de meest voordeelige wijze aan te schal fen. Even als dus de oprichting eeuer broodfabriel hier wellicht meer dan ergens anders in ons lan; gezegd kon worden aan eene bestaande behoeft; te voldoen, niet omdat er voor de meergegoedei geen goed brood te krijgen was, maar omdat om de armen zich goed, deugdelijk brood voor den mint mogelijken prijs moesten kunnen aanschaffen, zoo zal ook de volkskeuken, mits goed ingericht en goei bestuurd, hier in eene niet minder groote behoeft; voorzien, daar zij ten allen tijde, goedkooper dm het op eenige andere wijle mogelijk is, goed en gezond voedsel leveren kan aan dat gedeelte der bevol king 't welk, in vele andere opzichten onder df minst gunstige omstandigheden geplaatst, bloot gesteld aan een tal van schadelijke invloeden juist aan eene goede krachtige voeding de meesyF behoefte heeft bij de geringste middelen om ziel die te verschaffen. Dat bij eene doelmatig ingerichte voeding ooi het dierlijk voedsel niet ontbreken mag is zeei juist door de ondernemers ingezien. Eveneens ver dient het door hen gehuldigde principe onzen bijval dat „de volkskeuken zóó moet worden in gericht dat zij op den duur hare eigene kosten kan dekken." Mogen dus Leidens ingezetenen de wakkere pogingen der commissie door hunne deelneming krachtig ondersteunen en het vereischte betrek kelijk zóó geringe kapitaal spoedig worden bij eengebracht, dan zou ook hier eene inrichting tot stand komen die onder de nuttigste in hare soort mag gerekend worden en die zeer zeker de volle sympathie verdient van een ieder dien het welzijn zijner vele behoeftige stadgenooten ter harte gaat! Namens het Bestuur der Vereeniging tot verbetering van de Volksgezondheid te Leiden, J. A. BOOGAARD, Voorzitter. mei veri ver' gad de mie aftr die wei rige inei dat nov pla: O Boi: aan zoo ren- daa keu Dui tijd stig gez opn moi dee boi me Gemengde Berichten. Zondag-middag is een soldaat van het garni zoen te Zwolle die zich met anderen in de Vecht, bij de Berkummerbrug, met zwemmen vermaakte, plotseling gezonken en eenigen tijd later door den schipper Van der Werf in bewusteloozen toestand opgehaald. Na gedurende zes uren door den heer officier van gezondheid Van de Ramhorst de Brou wer met alle zorg te zijn behandeld, is hij, zon der weder tot kennis te zijn gekomen, des avonds te halftwaalf overleden. De verongelukte, die een goed zwemmer was, is vermoedelijk in het wa ter door een beroerte getroffen. Hel Nieuws vats den Dag zegt dat het in omloop gebrachte verhaal van een oplichterij ten huize van een makelaar in effecten te Amsterdam, tot de sprookjes behoort. BUITENLAND. Noord-Duitsche Bond. De verkiezingen voor den Noord-Duitschen Rijksdag en het Pruisische Huis van afgevaar digden staan voor de deur. De onderscheidene partijen gorden zich langzamerhand de wapenen aan voor den strijd, die zeer warm zal zijn. Reeds nu nemen de meetings een aanvang, waarop de afgevaardigden, wier mandaat ver- mq sch mei een ech drij 'J bev ma zeg gel dei: Da in ner dig zai: en cor 2 slo ge: J led 1°. om Ri de vai zin Du de yo( tut vai ma sch I Flc u de ing vai fin: het raï hel als bir Crj in gin de 1 op] Re lar

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2