zer dagen per adres gewend tot den Minister van Binnenlandsche Zaken, om diens aandacht te vestigen op het wenschelijke, dat bij de aan staande regeling van het onderwijs aan de nieuwe academie voor beeldende kunsten, ook aan de vrouwen de toegang tot dat onderwijs zal worden verleend. Het bestuur achtte zich tot dien stap gerech tigd, omdat het geroepen is langs verschillende wegen de ontwikkeling der vrouw te bevorde ren en de gelegenheden te vermeerderen, waar door zij zich een zelfstandiger werkkring kan openen: het grondde zijn verzoek op de erva ring die het had opgedaan, dat de vrouw bui tengewone vatbaarheid heeft om het onderwijs in beeldende kunsten met vrucht te volgen; en drong hierop aan door te wijzen dat vrouwen hier te lande elke gelegenheid missen om in de kunst te worden opgeleid. 's-Gravbnhage, ID Juni. Z. M. de Koning is heden wederom uit deze residentie naar het Loo vertrokken. HH. KK. HH. prins en prinses Hendrik heb ben zich heden wederom uit deze residentie naar Soestdijk begeven, alwaar HH. KK. HH. gedu rende eenigen tijd zullen verblijven. Zoowel gisteren als heden werd in de ker ken der verschillende gezindheden de 55ste ver jaardag van den slag van Waterloo herdacht. Thans is het plan bekend van het, onder den naam van Musis Sacrum, alhier op te rich ten gebouw voor concerten, tentoonstellingen, kunstbeschouwingen enz. Tot dat einde zal wor den geopend eene geldleening, groot een millioen, verdeeld in aandeelen, ieder a ƒ10, afgedeeld in 4000 seriën a 25 nummers per serie, aflosbaar in OS jaren met hooge premiën en een minimum van 11, opklimmende tot 25. Eerste trekking 1 November 1S70: 1 a 150,000, 1 a 25,000, 1 a 10,000, 5 a 1000 enz. Prospectussen, waarin het geheele plan van aflossing is vermeld, zijn gratis te bekomen. Onze gevierde kunstenares mevrouw Johnson Graver, pianiste van H. M. de Koningin der Ne derlanden, heeft op Maandag jl. zich met groot succes doen hooren aan het Hof van de Princess of Wales. 's-Hage, 20 Juni. Naar wij vernemen, zal tegen liet laatst van Juli te 's-Hage verkocht worden de belangrijke verzameling schilderijen en tee- keningen, nagelatendoorden kunstschilder Schelf hout. Deze verzameling bevat onder anderen eene menigte schetsen en studiën van dien grooten meester. Heden is alhier de eerste vergadering ge houden van de commissie belast, met het in dit jaar hier te lande afnemen van het examen voor geschreven bij Kon. besluit van den lOden Sep tember 1864, houdende vaststelling der verorde ning op het pensioneeren van ambtenaren bij den burgerlijken dienst in Ned.-Indië. Heden heeft aan het locaal van het Depar tement van Binnenlandsche Zaken een aanvang genomen de gewone jaarlijksche bijeenkomst van heeren inspecteurs van het lager onderwijs. Heden heeft men een aanvang gemaakt met het overbrengen der tafelen en banken van de Eerste Kamer der Staten-Generaal Daar de zaal van Diligenlia, waar dit jaar de vergadering der Provinciale Staten van Zuid-Holland zal worden gehouden. (Daar de zaal van de Eerste Kamer wordt verbouwd, en de Eerste Kamer in de zaal van de Tweede Kamer zal bijeenkomen, verga deren de Prov. Staten van Zuid-Holland in Dili- gentia Diijft, 18 Juni. Gisteren werd door den heer Veeren, majoor-kommandant van het 1ste bat. 4de reg. inf., alhier in garnizoen, ter gelegenheid van den verjaardag van 11. M. de Koningin, een groote oranje-vlag aan het bataljon ten geschenke gegeven. Als een bewijs, dat de voeding van den sol daat beter is dan menigeen zich misschien wel voorstelt, kan dienen, dat de soldaten van het bat. inf. alhier in garnizoen, reeds van a. s. Maan dag af nieuwe aardappelen zullen eten. Arnhem, 18 Juni. Eindelijk zou dan eens we der het tijdstip aanbreken dat deze stad, gelijk jaren geleden zoo herhaaldelijk plaats vond, het tooneel zon zijn van een zangersfeest (vroeger Nederrijnsch-Nederlandsch, thans Nederlandsch- Nationaai). In 1S71 zou het bepaaldelijk alhier gevierd worden. Het comité voor de organisatie van het feest heeft echter de zaak afgestemd, uit hoofde van finantieele bezwaren. De vraag blijft nu nog of die bezwaren genoeg wegen en of niet, door het plaatsen van aandeelen op de wijze als bij de tentoonstelling van 1868 plaat6 vond, genoegzaam kapitaal zou zijn bijeen te hrengen tot het welslagen der zaak. Zonder aan onze zus- sterstad Nijmegen, waar bedoeld feest tweema len is gevierd, iets te benijden, meenen wij toch te mogen beweren dat Arnhem, met zijn Musis Sacrum en park, alle vereischten levert om dus danig feest naar wensch te doen gelukken. Zwolle, IS Juni. De rechtbank heeft de zaak tegen Nathan Polak, gefailleerd koopman, vroe ger alhier woonachtig, thans gedetineerd, naar den heer procureur-generaal in Overijsel verwe zen, op grond dat er voldoende bezwaren tegen den beklaagde zouden zijn gerezen, dat hij zich zou hebben schuldig gemaakt aan bedrieglijke bankbreuk. Kampen, 17 Juni. Gisteren werd door de bur- gerschietvereeniging «Koning Willem III" op 200 passen om prijzen naar de schijf geschotende eerste prijs, een prachtige sigarenkoker, werd met 25 punten (in drie schoten) behaald door den korporaal H. Van Olst; de tweede, een sierlijk iDktstel, met 25 punten, door den scherpschutter C. Van Hasselt, en de derde of laatste prijs, een fraaie sigarenkoker, met 28 punten door den kor poraal L. J. Van Gelder. Middelburg, 20 Juni. De heeren H. Boonen, E. J. W. Koch en J. J. L. Luti, predikanten alhier, hebben in vereeniging met eenige anderen een adres aan de synode ontworpen, waarin deze zóo beslist mogelijk ontraden wordt de voorge stelde toevoeging aan art. 14 1°. van het synodaal reglement voor de kerkeraden, betreffende de be diening van den doop, tot wet te verheffen. De redenen hiervoor zijn onder anderen de volgende. Gesteld dat de door de synode verlangde een parigheid der doopsbediening door het vaststellen en verbindend verklaren van eene formule ver worven kan worden, dan achten adressanten de gebruikelijke woorden aan Matth. XXVIII: 19 ont leend, daartoe ten eenenmale ongeschikt. Zij zijn voor het grootste gedeelte der gemeente onver staanbaar en laten groote ruimte voor verschil van opvatting toe, zoodat de verkregen eenheid zich hoogstens tot den klank der woorden zou bepalen. Voorts moet huns inziens een synodaal besluit om 't gebruik van genoemde formule verplichtend te maken, een nadeelige uitwerking hebben op de gemeente. VeleD zullen in den bijgeloovigen waan worden gebracht, dat de beteekenis des doops alleen, of vooral, afhangt van het uitspre ken van eenige bepaalde duistere woorden. Voor velen zal de plechtigheid des doops daardoor alleen een sacramenteele formaliteit worden. Eu zijn zulke gevolgen te wachten waar het de minder ontwikkelde leden der gemeente betreft, een syno daal besluit, dat in strijd is met de steeds alge- meener wordende behoefte naar vrijheid, en dat een eerste schrede is op een door de wetenschap veroordeelden weg, kan niet anders dan een on- aangenamen indruk maken op de meer ontwik kelde leden der gemeente. De breuk die nu reeds tusschen de kerk en velen bestaat, zal daardoor voor altijd onheelbaar worden gemaakt, terwijl het bovendien te vreezen is dat anderen zich gedwongen zulleD gevoelen om der Nederlandsche Hervormde kerk, in wier edele roeping en macht zij nog geloofden, hunne belangstelling en liefde te onthouden. Ook met het oog op het recht en de positie der predikanten ontraden zij de aanneming van ge melde bijvoeging, omdat daardoor inbreuk zou worden gemaakt op de steeds gewaarborgde vrij heid op liturgisch gebied in de Nederlandsche Hervormde kerk. Eindelijk geven zij hun diep leedwezen te ken nen over het feit dat eene synode van evenge- noemde kerk een voorstel heeft kunnen doen, waarbij een beginsel gehuldigd wordt, dat het hart van het protestantisme en dus ook dat van de Nederlandsche Hervormde kerk raakt, een beginsel waarbij aan kerkbesturen het recht wordt verleend, om de overtuiging van gemeenteleden en leeraren te beheerschen. Adressanten verzoeken daarom ernstig drin gend: om den evangeliedienaren in de Neder landsche Hervormde kerk geen juk op te leggen, hetwelk zeer velen onder hen óf niet óf niet dan met tegenzin zouden kunnen dragen; om aan de kerk zelve de vrijheid, die zij feitelijk geniet en die haar rechtens toekomt, volstrekt onverlet te laten, en ten dien einde in dit beslissend oogen- blik nog bijtijds te zorgen, dat de ontworpen wij ziging van art. 14 van het synodaal reglement voor de kerkeraden niet aangenomen, maar ter zijde gelegd worde. Bedoeld adres was hedenavond zijnde het heden de laatste der drie ter teekening beschik baar gestelde dagen met 77 handteekeningen voorzien. Ook te Zierikzee circuleert een adres van de zelfde strekking. Frederiksooud, 17 Juni. Door de bevolking van de koloniën der Maatschappij van Weldadigheid zijn ovaties gebracht aan den heer C. J. M. Jong- kindt Coninck, wegens zijn besluit om zich als directeur der maatschappij aan hare belangen te blijven wijden, niettegenstaande hem onlangs eene meer lucratieve betrekking was aangeboden. Gisterenavond boden de ambtenaren der maat schappij hem bij zijne thuiskomst na eene korte afwezigheid, den eerewijn aan, waarna de be volking van kolonisten en vrijboeren, na een op tocht bij fakkellicht, hem eene fraaie pendule tot aandenken vereerde. Ook de schoolkinderen en het jeugdige weerbaarheidskorps hebben he den door zang en parade hunne belangstelling getoond. Venlo, 19 Juni. Bij de herstemming voor een lid van den Gemeenteraad alhier, is Mr. Leopold Haffmans met 141 stemmen gekozen. De heer Fr. Van Kessel bekwam 115 stemmen. Gemengde Berichten. Vrijdag greep te Amsterdam een zonderling voorval plaats, dat veel sensatie maakt en tot dezen oogenblik zonder opheldering is gebleven. Om streeks 4 uren vervoegde een welgekleed heer, van een uiterst fatsoenlijk voorkomen, zich bij de echtgenoote van een makelaar in effecten cp de Heerengracht, en bracht haar namens haar man 't verzoek over, hem de «Russen" te overhandigen, welke hij eeDige dagen te voren in de brandkast had gesloten. Als een bewijs, dat hij de waarheid sprak, overhandigde hij mevrouw mijnheers por tefeuille en teekende ten overvloede, in optima forma, een refu. De dame, niets kwaads vermoe dende, door portefeuille en refu volkomen over tuigd, en geloovende, dat er haast bij de zaak was, vermits haar eega wellicht eene voordeelige transactie kon sluiten, voldeed zonder te aarzelen aan 't verzoek, en gaf den hupschen «handels vriend" de effecten mee. Nu had haar echtgenoot de gewoonte, na de beurs «een oogenblik" Zee- manshoop te bezoeken, en eerst ruim 5 uren thuis te komen. Zoo geschiedde 't ook thans. Toen mevrouw nu, onder't diner, als terloops opmerkte, dat zij aan zijn verzoek had voldaan, en de Russen afgegeven, staarde haar echtgenoot haar met groote, verschrikte oogen aan, en werd plotseling door eene beroerte overvallen. Alle aangewende ge neeskundige hulp is tot nu zonder baat gebleven. De makelaar ligt steeds spraak- en bewusteloos, zonder dat men begrijpt, hoe de vork aan den steel zit. Men vermoedt een fijn overlegd, dubbel bedrog; en met gespannen verwachting ziet men dus het terugkeeren van des lijders bewustzijn te gemoet. AlgDagbl Vrijdag is zekere E., koecht in de apotheek van het ziekenhuis te Utrecht, in de apotheek plotseling overleden. Hij schijnt vergif, wellicht opium, te hebben ingenomen; hij moest den dieDst in 't ziekenhuis verlaten. Zaterdag-nacht heeft er bij den heer J. S. Bres- ser aan het Veeeburg te Utrecht een brutale diefstal plaats gehad. De dief of dieven zijn eerst het ijzeren afsluitingshek overgeklonnnen, hebben daarna een ruit uit een raam van het kantoor gesneden en hebben een aldaar aanwezigen les senaar opengebroken, waarin echter geene bij zondere waarde aanwezig was dan een cilinder horloge, hetwelk zij hebben medegenomen; ver volgens maakten zij zich meester van de op het kantoor in eene kast hangende kleederen en een reistaschje. Daarop schijnen zij in de meening geraakt te zijn, dat zij ontdekt werden, althans zij hebben eene oogenblikkelijke vlucht raadzaam geoordeeld. Gelukkig hebben zij den zich in den opengebroken lessenaar bevindenden sleutel der brandkast niet ontdekt, dan zou voorzeker de schade vrij belangrijk hebben kunneD zijn. De politie heeft zich echter reeds van zekeren S. meester gemaakt, in wiens bezit dan ook de ont vreemde voorwerpen zijn gevonden. Sedert den dood van den hertog van Welling ton wordt de slag van Waterloo te Londen wei nig of in het geheel niet meer herdacht. Bij gelegenheid van het jongste 55ste herinne ringsjaar behelsden eenige Engelsche bladen deoilfi- cieele opgave, dat thans nog ongeveer 100 officieren in leven zijn, die bij den slag van Waterloo in de gelederen van het Engelsche leger streden. Daar onder komen voor 2 veldmaarschalken, 10 gene raals, 17 luitenant-generaals, 5 generaal-majoors, 12 kolonels, 29 luitenant-kolonels, 12 majoors, 8 kapiteius en 1 luitenant. BUITENLAND. Frankrijk. De onlangs benoemde minister van openbare werken, de heer Plichon, moet bij den Raad van State een eerste wetsontwerp ingediend hebben, dat als een gunstig debuut mag aangemerkt wor den. Sedert 1852 beheerschte een zeer willekeurige wet de uitvoering van staatswege der openbare wer ken. Alles ging ook hier, gelijk bij zooveel dat in dien tijd gebeurde, zonder controle toe. Met 's lands pen ningen kon naar 's Keizer welmeenen, bij besluit voor het een of ander werk ten algemeenen nutte over aanzienlijke sommeD beschikt worden. Hauss- man heeft vooral een ruim gebruik gemaakt van de verderfelijke strekking van het Senaatsbesluit van 25 December 1852, waarbij een en ander omschreven is, en heeft het meer dan ooit onver mijdelijk gemaakt dat die'wetgeving herzien werd. Dit stelsel nu heeft de heer Plichon in het hart getast door zijn wetsontwerp. Dit is inderdaad een liberale maatregel, het geen nog beter blijkt uit de bepalingen van het ontwerp, waarnaar alle openbare werken ten algemeenen nutte, van den staat of particuliere ondernemingen, met of zonder staatssubsidie, enz., niet uitgevoerd kunnen worden dan krachtens eene wet, die steunt op een voorafgaande en quête. Het Wetgevend Lichaam zal voortaan dus niet meer alleen worden betrokken om toestemming tot gelden te geven voor zaken, die toch reeds een fait accompli waren, maar ook om een open baar werk, waarvoor 's lands geld wordt betaald te onderzoeken, te beoordeelen of te wijzigen. Thans heeft de heer Clément Duvernois zei: bekend gemaakt, dat hij ophoudt de politiek hoofdredacteur van den Peuple Francais te zijn. H( deed dit in een brief aan dit blad en nam tevens deze laatste gelegenheid waar om nog eens zijt animositeit tegen OUivier bot te vieren. Men we dat die aftreding daarmede geheel samenhangt dat de keizer niet wilde toezien dat de man wien hij tot dusver zijn vertrouwen niet ontzeg heeft, dagelijks wordt aangevallen door een blad dat geheel door hem wordt betaald. Aan het slot van dien brief ODtkent de heet Duvernois, dat het kabinet Ollivier liberaal i' (altijd op te vatten in het denkbeeld, datdehee Duvernois zich van het liberalisme vormt, en d veel overeenkomst heeft met hetgeen de reaction- naire bladen bij ons «zuiver liberaal" noemen), want «het heeft tot dusver de liberalen tevreden ge steld ten koste van de vrienden van het keizer rijk." De liberaliteit die de heer Duvernois in dien volzin doet doorstralen, wil m. a. w. zeg gen, dat het autocratisch keizerrijk en het per soonlijk gezag hoe langer hoe meer worden al- gebroken, en dit nu, zegt hij, is niet liberaal, want «dit ondermijnt het gouvernement zonder de vrijheid te vestigen, terwijl de taak was de vrijheid te vestigen, zonder ondermijning van het gezag." Op dezen brief gronden acht andere redacteu ren van den Peuple Frangais eveneens hun ontslag. De illusiën van hen die in de afgeloopen week zoo stellig de indiening van een nieuwe kieswet verwacht en voorspeld hebben, zullen zeer te leurgesteld zijn. Althans de Minister van Bin nenlandsche zaken, de heer Chevaudier de Val- dröme, heeft eenige dagen geleden zich weinig bevredigend over deze quaestie uitgelaten. Toen de commissie van rapporteurs over het wetsvoor stel van den afgevaardigde Goyot-Monpayrou nopens de indeeling der kiesdistricten, den Mi nister met den inhoud bekend maakte, verklaarde hij immers, dat het vaststond, dat de indiening van een kieswet een onfeilbaar voorteeken van ontbinding was, maar de regeering was er verre van af het Wetgevend Lichaam te ontbinden, want zij staat tegenover een Kamer waar gemeen overleg bestaat tusschen het kabinet en de meer derheid. Wellicht dat de quaestie van den heer Guyot later op het tapijt kon komen, voor het oogenblik was zij ontijdig gesteld. De jicht, een oude kwaal van keizer Napo leon, moet hem in de laatste dagen nu en dan hevig aangevallen hebben. Bedlegerig schijnt hij niet te zijn, want hoewel de laatste berichten gewagen dat hij nog lijdt, is gisteren onder zijn voorzitterschap een ministerraad gehouden, die drie uren geduurd heeft. Evenwel is het ver trek naar St.-Cloud uitgesteld. Duitschlaud. De bijeenkomst van vele hoofden van industrieele ondernemingen uit alle oorden van Duitschland, ter bespreking van eenige vraagstukken, uit de sociale quaestie voortgesproten, heeft den 14d" Juni en volgende dagen te Bonn plaats gehad. De orde van den dag, die vooraf te Berlijn was vastgesteld, behelsde de volgende punten van be schrijving: 1°. algemeeneberaadslaging;2". voorstel tot het oprichten van een dagblad om de arbei- dersquaestiën te behandelen3°. arbeiderswonin gen; 4°. oprichting van eene vereeniging van fabrikanten; 5'. hulpbehoevende arbeiders; 6°. on derwijs en opvoeding van de kinderen, die tot den werkenden stand behooren. In de eerste zitting werd weinig gedaan, door dien de tijd voorbijging met het bespreken van een voorstel van de heeren Bethmann-Hollweg, oud-minister en professor, en Wichern, van Ham burg, om geen algemeene beraadslagingen te hou den, waartoe dan ook besloten werd. De reeds aangevangen discussiën over het op te richten dagblad en de arbeiderswoningen werden dus ver daagd tot den volgenden dag. Dien dag werden de twee laatste zittingen gehouden. Zij waren druk bezocht. De vergadering ging evenwel uit elkander zonder de beschrijvingspunten afge handeld te hebben. Zij heeft met het oog op de sociale quaestie, zonder twijfel, het meest gewich tige onderwerp verschoven, te weten het onder wijs van kinderen van den arbeidenden stand. Het ware wel de moeite waard geweest bekend te worden met de verbeteringen, die in Duitsch land nog gevonden konden worden, na al hetgeen daar voor het onderwijs, dank zij het beginsel van verplichtend onderwijs, gedaan is. Drie vraagstukken hielden de vergadering on afgebroken bezig. Men kwam vooreerst terug op het stichten van een blad, dat het orgaan zou worden van de begin selen der vereeniging. Daartoe is besloten. Het zal te Berlijn, dat het centrum der vereeniging is, eenmaal per week verschijnen. Dr. Nagel wordt hoofdredacteur onder toezicht van een comité. Vervolgens kwam de quaestie van hulpbehoe vende arbeiders in behandeling, waaronder niet alleen grijsaards, wier krachten vervallen zijn, worden begrepen, maar ook jongere werklieden, wien ziekte of een ander ongeluk tot lediggang

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2