grond in hunne vordering en het verzet van den endossant geldig verklaard êu hem zijne vorde ring toegewezen. Gr e me ngde Berichten. Maandag-middag werd de slager L. J. Gosschalk, een man van 75 jaren, terwijl hij zich naar het spoorweg-station Elburg wilde begeven, op den publieken weg onder Oldebroek aangerand en beroofd, en wel door een landbouwer en diens knecht, die hem op een boerenwagen tegen kwa men. Beide personen klommen van den wagen; de boer die met een greep gewapend was, ge lastte hem af te leggen, terwijl de knecht achter hem stond met een mes in de hand. De oude man gaf al zijn geld af, dat hij bij zich had, het welk gelukkig slechts in een paar gulden be stond; de knecht zeide dat dit niet genoeg was en dat hij nog wel papier bij zich zoude hebben, en de aanranders waren niet bevredigd vóór dat de oude man zijn zakken omgekeerd en getoond had, dat hij niets meer bezat. Nadat de deugnie ten hem bedreigd hadden dat, als hij nog een voord sprak, men hem in de sloot zou stoppen, lommen zij op den wagen en reden met den geringen buit voort. Verschrikt en verslagen suk kelde de grijsaard naar het station, waar hij den heer Remmelenkamp aantrof, die hem geld leende om een plaatskaartje naar Zwolle te nemen. Gos schalk heeft den boer herkend voor een persoon, van wien hij ongeveer drie weken geleden nog een kalf had gekocht. Van de zaak is bij de be voegde autoriteit reeds aangifte gedaan. Men meldt uit Leeuwarden dd. 15 Juni Een verschrikkelijk geval heeft hedenvoor middag in het niet ver van hier gelegen dorp Rijperkerk plaats gehad. De loodgieter J. Simmer 3n zijn zoon alhier hadden zich hedenochtend ierwaarts begeven, om eenig werk aan den kerk toren te verrichtendaarmede bezig, vielen zij iensklaps naar beneden met het noodlottige ge- :olg, dat de vader, een oppassend en braaf bur- ;er, op de plaats dood bleef. Wonderbaarlijk ge- roeg, is de zoon ongedeerd. Woensdag-avond werd te Utrecht een loos irandalarm gemaakt. Dit werd veroorzaakt, door ben de tweede machine van de vitrioolfabriek Ier firma de wed. Smits en Zoon, buiten de Veerdbarrière aldaar, in werking werd gebracht, letwelk groote rookwolken veroorzaakte, die door Ie ondergaande zon beschenen, een vurig uitzicht vegen; daarbij kwam het gelui van een voorbij- aande stoomboot, alles ruimschoots voldoende, m de brandweer in beweging te brengen, len paar brandspuiten waren spoedig op weg; ook de stoomspuit stond gereed. Gelukkig en ze ker niet het minst tot groote vreugde van hen, die de spuiten hadden aangevoerd, ontdekte men, dat de hulp, die men bereid was te brengen, niet noodig was. De bekende goochelaar Robert-Houdin, die te- enwoordig dicht bij Blois in het dorpje Saint- lervais een bekoorlijk landgoed bewoont, kan de ewoonte om zich ten koste van het publiek te ermaken niet opgeven, maar past haar voortdu- end op zijne vrienden en buren toe. Die hem en bezoek wil brengen vindt aan het einde eener ommerrijke laan een hek, dat een koperen plaat raagt, waarop geschreven staat: klop niet zonder oodzaak. Zoodra de bezoeker echter klopt ver- wijnt de plaat, en wordt door eene andere van orselein vervangen, waarop niets anders is te lezen an het woord: Binnen. Dan draait men een knop m, en aanstonds opent zich de deur, om zich adelijk achter den bezoeker te sluiten. Vroeger, ion de eigenaar zijn tuin aanlegde, en daartoe erhaalde besproeiing van den grond noodig was, ing het binnentreden niet zoo gemakkelijk, ln- ïgendeel, toen kostte het den bezoeker groote weite de deur open te duwen, en geen wonder, rant door eene vernuftige mechaniek dwong de igenaar iederen bezoeker, om uit een naburigen ut door het openduwen der deur een emmer rater op te halen, welke zich vervolgens over en tuin uitstortte. Eenmaal binnen, doorwandelt e vreemdeling een laan, die er op het oog zeer nschuldig uitziet. Maar op eenmaal voelt hij ijn voet in een onzichtbare klem gevangen, en chreeuwt om hulp, totdat de huisheer met en lachend gezicht toesnelt, en den gevangene evrijdt. Midden in den tuin staat een reus- chtige boom, bijkans geheel uitgehold, om zoo fb zeggen alleen uit schors bestaande, en van binnen zoo ruim, dat twee of drie personen »cli daarbinnen met gemak kunnen bewegen. Bmvillekeurig treedt de wandelaar nader, om den Breeindsoortigen boom van nabij te bezichtigen, 611 de nieuwsgierigheid verlokt hem om binnen 'e gaan. Doch ziet, plotseling wordt hij opgehe- Vtn en naar boven geschoven tot op de hoogte VSl 11 een zwaren tak, aan welken hij blijft han- êen. In het voorhuis zijn een aantal opgezette dieren gerangschikt, die alweder een zeer on schuldig voorkomen hebben. Doch het zijn zeer kunstig saamgestelde automateu. De bezoeker staat stil, en aanstonds komt er leven in die dieren. Een hond begint te kwispelstaarten, en opent den bek. Een aap groet grijnzend, en ontfutselt den vreemde zijn zakdoek. Een vogel begint zijne vleugels uit te slaan, eene kat zet een hoogen rug en spint. De gansche woning is een huis van verrassingen, die den vreemdeling bij het eerste bezoek, tot groote vreugde van den eigenaar, ge durig doen schrikken. Woensdag bekwam het tweejarig kind van den heer Bte Utrecht, door het omstooten van een ketel kokend water, zulke belangrijke brandwon den, dat men, ondanks de oogenblikkelijk inge roepen geneeskundige hulp, voor het behoud van zijn leven vreest. Uit Coevorden meldt men van 14 JuniEenige dagen geleden moet te Nieuw-Schoonebeek zekere landbouwer zijn 16jarig dienstmeisje met een zweep erbarmelijk hebben mishandeld. De buren, die er aan te pas kwamen, vonden het meisje bewusteloos, verwond en met bonte striemen over het lichaam. Naar men verneemt, heeft de justi tie zich deze zaak reeds aangetrokken. Uit Sloten (Noord-Holland) schrijft men aan de N. R. Cl. de volgende niet onaardige bijdrage over onze volkszeden in sommige streken van ons land: Men heeft er zich, en terecht, over ver heugd, dat meer en meer de aandacht op volks vermaken wordt gevestigd; en ieder, wien het volksgeluk ter harte gaat, zal met blijdschap hebben opgemerkt, dat in de laatste jaren edeler uitspanningen dan vroeger aan onze mindere klasse worden geboden. Ook in het gehucht de Baarsjes, onder deze gemeente, besloot dezer dagen zekere kastelein ook eens een volksvermaak te geven, dat onder de uitspanningen, die tot beschaving van den geest kunnen leiden, zeker in de allereerste plaats be hoort. Wij bedoelen het palingtrekken. En zoo men op de bekroonde prijs-verhandeling van den heer Nagtglas te Middelburg éene gegronde aan merking kan maken, is het ongetwijfeld deze, dat hij onbegrijpelijk genoeg geheel heeft verge ten, het palingtrekken onder de door hem aan geprezen vermaken op te noemen. Voor wie met den aard dezer uitmuntende ver makelijkheid niet bekend is, willen we een kort verslag daarvan leveren. Het kan licht aanlei ding geven, dat men spoedig, zoo wij hopen, op tal van plaatseri het palingtrekken zal invoeren, indien althans de gemeentebesturen niet eigen wijs genoeg zijn, de toestemming daartoe te wei geren. Over een water wordt op zekere hoogte een lijn gespannen, in het midden waarvan een le vende paling aan den kop wordt vastgebonden Vervolgens nemen eenige personen plaats in boot jes, die zoo snel mogelijk moeten worden voort- geroeid. De kunst is nu, onder het snelle varen den gladden paling te grijpen en dien den kop of te rukken. Wien dit gelukt kan den paling tot prijs behouden. Hij is de overwinnaar, de held van het edele feest. De paling echter, die de verschrikkelijkste pijn uitstaat, kronkelt zich krampachtig om en om en geen wonder dat het lang duurt, eer het taaie gladde dier in stukken is getrokken. Doch des te meer boeit dit tooneel den beschaafden toe schouwer. En bovendien, hoe langer de pret duurt, des te beter voor de kroeghouders. Het heeft dus in elk geval zijn goede zijde. Als eindelijk de paling in tweeën is getrokken, wordt de edele overwinnaar met daverend ge juich begroet. In de herberg wordt gedronken, en weer gedronken, en nog eens gedronken, totdat en dit verhoogt de levendigheid van het tafereelvechtpartijen en zoo al meer aan de politie handen vol werk geven. Tout a l'instar de Paris. Deze week wandelde een jongmensch, de zoon van een achtenswaar dig stadgenoot, 's avonds door de Spuistraat te 's Gravenhage, toen hij door een politie-agent werd aangehouden, die hem verzocht „mee naar 't bu reau te gaan." Toen de aangehoudene zijn naam opgaf en vroeg waarvoor hij mee moest gaan, kreeg hij alleen ten antwoord: „ik heb je signa lement en je gaat mee." Er hielp niets aan, hij moest mee en nog wol aan den arm van den agent. Deze ging het Kis- simstraatje en 't Achterom door, waar zich lang zamerhand een oploopje vormde. Op weg ont moet de aangehoudene, de heer P., een zijner kennissen. Wat is hier te doen? vraagt deze. De heer P. vertelt 't hem en hij brengt nu den agent onder 't oog dat hij zich schromelijk vergist, dat hij den heer P., een zeer fatsoenlijk jongmensch, „beet heeft." De agent verontschuldigt zich en laat zijn arrestant gaan Maar de heer P. komt verschrikt te huis en, om kort te gaan, ontdekt al spoedig dat hij zijn porlemonnaie en sigarenkoker kwijt is! De agent was dus niemand anders dan een behen dig zakkenroller, die van het uitwendig kleed van 't gezag gebruik maakte niet alleen om iemand te bestelen, maar daarenboven een eerlijk jonge ling aan allerlei laster bloot te stellen. De politie is van de zaak onderricht en het is zeer te wenschen dat de brutale zakkenroller ge vat worde. Hoe zoo iets echter in het volle van de Spuistraat kon geschieden, dit blijft voor ons een raadsel. (D.) BUITENLAND. Franki-yk. In een der jongst gehouden zittingen van het Wetgevend Lichaam deed een lid van de rechter zijde aanzoek om mededeeling van bescheiden betreffende zekere buitenlandsche aangelegenhe den, door het ministerie sedert de indiening der staatsbegrooting, dat is sedert de laatste mede deeling van diplomatieke bescheiden, behandeld. De minister van buitenlandsche zaken antwoordde dat die aangelegenheden nog in onderhandeling waren, en dat hij haren loop wellicht bij de dis cussie over zijn budget, maar niet terstond, open baar kon maken; dat eene regeering, die open baarheid aan hangende onderhandelingen geven moest, niet zou kunnen onderhandelendat een constitutioneel ministerie verantwoording aan de Kamer schuldig was voor al wat het gedaan had, maar vertrouwen van haar mocht en moest vra gen voor hetgeen het bezig was te doen. In den Senaat is op eene interpellatie betrekkelijk bui tenlandsche aangelegenheden een dergelijk ant woord door den minister gegeven. De beide ver gaderingen hebben met dat antwoord genoegen genomen. De bovenbedoelde interpellatiën betroffen zaken van Spanje, van Rome en van Egypte; de dien aangaande verlangde opheldering werd door den minister verschoven. In dezelfde zitting is rapport uitgebracht over het ontwerp van wet betreffende het dagbladzegel. Het zegelrecht waaraan de dagbladen als zoodanig onderworpen zijn, wordt door die voordracht op geheven, en daarentegen tot gedeeltelijke vergoe ding van dat verlies voor de schatkist, het port voor dagbladen verhoogd en een zegelrecht op de plaatsing van advertentiën gelegd. België. Den avond waarop de uitslag der verkiezingen bekend werd, hebben de ministers nog te 11 uren ministerraad gehouden om te overleggen wat hen te doen staat, na de vernietiging van de liberale meerderheid. Den daarop volgenden avond vond te Brussel al gemeen het gerucht ingang, dat de ministers hun ontslag hadden aangeboden en de Etoile Beige constateert dat dit gerucht op de beurs ontvan gen werd met een daling van 30 centimes van de Belgische rente: een welverdiende hulde aan het uitmuntend finantieel beheer van den heer Frère-Orban. De taal van de Echo du Parlement, het erkend officieus orgaan van het kabinet, laat geen twijfel over dat de ministers werkelijk het voornemen hebben hun ontslag in te dienen, zoo zij dit niet reeds gedaan hebben. Ziehier hoe dit blad zich uitlaat: „De liberale partij is overwonnen, de clerica- len zegevieren het ministerie staat zonder meer derheid in de Kamer van afgevaardigden, het gezag valt in handen van de katholieken. Ziedaar in weinige woorden hetgeen gisteren gebeurd is." En verder: „Wij hebben te veel eerbied voor den wil der natie, dan dat wij een oogenblikop de gedachte zouden komen ons tegen de uitspraak der kiezers te verzetten." En vervolgens: „Het liberalisme ondervindt thans den invloed van de onwrikbare wet der menschelijke wisselvalligheid. Na onschatbare diensten aan bet vaderland te hebben bewezen ontvalt haar het bewind." En ten slotte: „Wij vervallen dus weder inde oppositie." Indien er nog eenige twijfel mocht bestaan aan het besluit, dat het kabinet heeft genomen, dan zouden de redeneeringen van de Echo du Parle ment dien terstond doen verdwijnen. TELEGRAMMEN. Brussel, 10 Juni. De Etoile Beige meent te weten dat het ministerie besloten heeft onmid dellijk bij den koning zijn ontslag in te dienen. Washington, 15 Juni. Het Huis van Vertegen woordigers heeft met 98 tegen 81 stemmen de door den heer Garfield voorgestelde bill aange nomen, waarbij machtiging wordt verleend om het door de staatsbanken uit te geven bankpapier met 95 millioen dollars te vermeerderen, en in verband daarmede bepalingen bevat omtrent den inkoop van 3 pCts. certificaten ten bedrage van 4514 millioen dollars, alsmede omtrent eene meer gelijkmatige verdeeling van het bankpapier tus- schen de onderscheidene Staten. Washington, 16 Juni. In het congres werd aan den president naar aanleiding zijner laatste boodschap verweten, dat hij te sterk partij trok voor Spanje en tegen Cuba. HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. Rotterdam, 17 Juni. Koffie. Deze week zonder omgang in afwach ting der veiling op 22 dezer. Suiker. Ruwe. De omzet dezer week bedraagt ongeveer 5000 krjs opgeslagen en binnen, in ver houding van 75 ets. beneden Mei. Geraffineerd. Met goede vraag voor spoedige levering, terwijl op ver verwijderden termijn billijker te koop is. Thee. Zeer stil. Te Falmouth binnen voor hier het schip Diamond met circa 6000 kisten van China. De lading per Bristow wordt spoedig in veiling verwacht. Rijst. Alleen naar lagen prijs bestond eenige vraag en werden daarvan eenige honderden balen verkocht; overigens was de omgang geriug. Specerijen. Voor Noot N°. 1 en N'. 2 bleef vraag bestaan. Voor N°. 1 werd 123 c., N°. 2 118 c. betaald; overige soorten zonder handel. Vruchten. Zonder omgang. Indigo. Deze week vonden 17 kisten koopers tot iets flauwere prijzen. Neekrap. Met eenigen kooplust tot vorige prij zen, alleen voor beste soorten. Potasschcn. Onveranderd. Loco ƒ13.75, Juli- atlading iets vaster ƒ12.75. Katoen. In gedrukte stemming met afdoenin gen tot verlaagde prijzen. Wol. Zonder handel in afwachting der veiling op 21 dezer van 1521 balen Buenos Ayres en 115 balen Kaap. Tin. Flauw gestemd. Banca loco 77, najaars levering 74 gedaan. Petroleum. Zoowel disponibel als op levering meer gevraagd en hooger betaald. De noteeringen waartoe reeds groote omzettin gen plaats vonden, zijn thans disponibel 25, 26.25; verwacht met de schepen Guiona Freduacs en Columbia ƒ25.25, ƒ25.50; op levering Augustus ƒ26, September ƒ26.25, ƒ26.50, Sept./Dec. 27. Binnen zijn per Rliea circa 4700 vaten, welke direct transito verzonden worden. Oliën. Raapolie cont. ƒ52.25; Sept/Dec. ƒ47.75. Lijnolie cont. ƒ37.25; Sept./Dec. 37.75, 38. Pa tentolie cont. 56.50, ƒ56.75; najaar 52.25. Granen. Deze week gevraagd en door het droge weder stijgend. Neel. 1ste qual. ƒ19, ƒ19.50; 3de qual. ƒ16, ƒ17.75; 3de ƒ14, ƒ14.50; Keizersmeel 23, ƒ26. STATEJV-GENFIBAAL,. Wijziging en verhooging van de begrooting der uit gaven wegens den arbeid der gevangenen voor 1SG9. Aan de Tweede Kamer is eeu wetsontwerp, daartoe strekkende, aangeboden. Tot toelichting daarvan wordt bijgebracht, dat in het huis van correctie te Hoorn den 19den Mei 1869 een brand heeft gewoed, waar door o. a. het magazijn der grondstoflen en goederen van den arbeid der gevaugenen vernield werd. Het daar aanwezige werd zooveel mogelijk gered. Nog thans bedraagt de geleden schade de som van 16,267, welke kan worden gesplitst als volgt: gesneden klee- dingstukken S467, gezwingeld en gebakeld vlas 2000, garen in verschillende soorten 3000, onder scheidene benoodigdheden 800, afgewerkte goederen 2000, te zatnen 16,267. Ten einde stilstand in den arbeid der gevangenen te voorkomen en in do uitvoering van de gedane bestellingen geeno vertra ging te doen ontstaan, is hot noodig geweest het ontbrekende zonder uitstel aan te schaffen. Boven dien beeft zich in 1869 ook in andere strafgevange nissen de behoefte voorgedaan aan het bestedeu van een hooger bedrag aan grondstoften, dan waarop bij het ontwerpen der begrooting werd gerekend, hetgeen zoowel aan den omvang der gedane bestellingen als aan de hooge prijzen van sommige grondstoffen is toe te schrijven. De voorziening in deze behoefte heeft eene uitgaaf van 8901 gevorderd. Met het geza menlijk cijfer der omschreven buitengewone aankoo- pen, ad 25,168, is overschreden de som van 173,050, bij art. 5 der begrooting wegens den arbeid der ge vangenen over 1869, voor grondstoffen, bereidings middelen, fabricatie- en confectiekosten enz toege staan. Tot regeling van deze zaak strekt het aange boden wetsontwerp. LAATSTE BERICHTEN. 's-Gravenhage, 17 Juli. Bij Koninklijk besluit van 16 dezer, N*. 27, is aan den heer M. Van Vliet, commies met den personeelen titel van hoofd-commies bij de Algemeene Rekenkamer, eervol ontslag verleend uit 's Rijks dienst, behou dens aanspraak op pensioen, en zijn voorts bij de Algemeene Rekenkamer bevorderd tot commies de heeren J. H. Van Randwijk en J. A. Appel, thans adjunct-commiesen. De groote parade had, zooals gemeld is, op het Alexanders-plein, in tegenwoordigheid van eene talrijke menigte plaats. De troepen werden geïnspecteerd door den kolonel Mac-Leod, bevel hebber in de eerste militaire afdeeling, terwijl het kommando werd gevoerd door den kolonel Lemaitre van het reg. grenadiers en jagers. Nadat de inspectie was afgeloopen, heeft de staf met de muziek zich begeven naar het Willemspark, waar zij zich voor het Monument ter eere van 1813 plaatste. Toen defileerden de troepen (infan terie, artillerie en cavalerie) voorbij den staf, on der uitvoering van verschillende stukken door de muziekkorpsen van het reg. grenadiers en jagers en van het eerste regiment huzaren. Gisterenmiddag werd door de leden van den gemeenteraad alhier aan den burgemeester der residentie op het gemeente-badhuis teSchevenin- gen, een groot diner aangeboden, waarbij ver schillende feestdronken werden ingesteld op den Koning en de Koningin, de verdere leden van het Koninklijk Huis, de Koninklijke residentie en de gemeente 's-Gravenhage. Amsterdam, 17 Juni. Rogge: stemming iets la ger, Galatz 210 v. boord, dito 213; geb Tagan rog 190 c. z/k. Levering: stemming flauwer ver kocht, Juli 205, 206; October 215, 214, 213, 212, 211, 212, 213, 214, 213, 214. Raapolie vliegend 471t, Dajaar 4314 Lijnolie vliegend 34!4, 34 najaar 3454.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3