kundigen te Parijs besliste in de zitting, op Maan dag 11. gehouden, dat de vereeniging zich zou laten vertegenwoordigen bij de teraardebestelling van Charles Dickens. Onmiddellijk werd een te legram aan de Times gericht, om den dag dezer treurige plechtigheid te vernemen. De uitgever antwoordde: De heer Charles Dickens wordt Dinsdag in de abdij van West minster bijgezet. Daar men dus in de onmogelijkheid was het genomen besluit uit te voeren, zou het comité een adres van rouwbeklag richten aan de Engelsche letterkundigen. Italië. Het aantal der te Livorno wegens politieke rede nen in hechtenis genomen personen, beloopt reeds twintig en zal spoedig vermeerderen, daar nog bevelen tot gevangenneming uitgevaardigd zijn. Men wil weten, dat het den autoriteiten ge lukt is, gewichtige stukken in beslag te nemen, waarin nauwkeurige aanwijzingen zouden voorko men nopens namen van personen, die bij de jongste samenrottiugen betrokken zijn, en hunne verwach tingen en plannen. Livorno is thans rustig, gelijk ook de houding der bevolking in alle bedreigde dee- len des lauds en welk gedeelte, Piëmont en de Venetiaansche provinciën uitgezonderd, was niet bedreigddie de hoop uitmaakten van de heethoofden. Portugal. De Külnische Zeitung behelst uittreksels uit de circulaire door Saldanha aan de gezanten gericht, waarin hij ter juiste inlichting van de vreemde mogendheden het wordingsproces van het tegen woordig ministerie schetst en voorts de plannen van dit kabinet uiteenzet. Saldanha vangt aan met heftig uit te varen tegen de door hem om vergeworpen regeering: „De ongrondwettige en willekeurige handelin gen van het vorig Kabinet hebben algemeene ontevredenheid en groote spanning in gansch het koninkrijk verwekt, zoodat een onvoorziene on beduidende omstandigheid een brand met on berekenbare gevolgen had kunnen aansteken, die niet gebluscht zou zijn geworden door een bloote verandering van ministers. Ik genoot dikwijls de eer, onzen doorluchtigen monarch al de nadee- len voor oogen te stellen, die uit het aan 'troer laten van dit ministerie, voor de welvaart en de instelling van den lande onvermijdelijk moesten voortkomen. Ik heb mijn vrijmoedigheid zelfs zoover uitgestrekt, met den koning te verklaren dat noodwendig een revolutie te wachten stond, indien hij een zoo gehaat ministerie aan het bewind liet, en dat hij wellicht niet krach tig genoeg zou zijn om de gevolgen daarvan te kunnen doorstaan; ik voegde er bij, dat noch eergierigheid noch zucht om aan het bewind te komen, de drijfveeren van mijn raad gevingen waren, daar ik reeds elf malen, en daaronder eens tijdens zijn regeering, het aanbod van de hand wees om aan het hoofd van ver schillende regeeringen op te treden. Maar thans verklaarde ik mij bereid ieder ministerie, dat voor revolutie kon behoeden, mijn oprechten steun en getrouwe hulp te verleenen. De koning antwoordde mij en zette met zijn gewone welwillendheid de gronden uiteen, die hem er toe geleid hadden mijn raad niet op te volgengronden, welker uiteenzetting ik mij voor behoud, doch die als altijd van 's koniugs pal- staande gehechtheid aan bet Vaderland blijk geven." Op den 18deu Mei, laat hierop de Küln. Zeit. vol gen, begaf zich de onvermoeide oude vos nogmaals naar het koninklijk paleis en bekwam hetzelfde antwoord. De koning kon zijn ourustigen veld maarschalk -door en door, en wist dat hij onder die klasse van meuschen behoort gerangschikt te worden, waarvan het Engelsch rijmpje zegt: He who io quest of quiet „Silence" hoots Is apt to make the huhhub he imputes. Hij, die schijnbaar een zoo grooten afkeer van revolutie had, was inmiddels druk bezig oin er een in het leven te roepen; ol volgens zijn lezing: „Ik besloot nu mijn leven en mijn betrekking op het spel te zetten, oui het zwaar bedreigde laDd te redden." Vervolgens vertelt hij, hoe zich de vijf bekende regimenten in het slot Ajuda vereeuigdeu, terwijl „een groot aantal burgers" het lort St.-Georg bezet hield. De stad Lissabon was als naar gewoonte rustig; en overal, zegt hij, werd de tijding van de verandering van minis terie met levendige vreugde begroet. Over zijn eigen aandeel in de gebeurtenissen van dezen nog I duisteren nacht bewaart Saldanha het stilzwijgen, I maar hij wenscht zich zelf met den verkregen I uitslag in de volgende bewoordingen geluk: «Ik bezit de innigste overtuiging dat ik den bur- I gerkrijg afgewend heb, die op het punt stond uit I te breken, en nog eenmaal heb ik dus in de laatste I jaren mijns levens het geluk mogen smaken, mede te werken tot bescherming en bevestiging van den troon van onzen koning Don Louis, der grondwet waarvoor ik steeds pal stond, en onzer zelfstandigheid en onafhankelijkheid, die in een burgeroorlog dreigde te niet te gaan." Ha al het voorgevallene meende Saldanha de zelfverloochening en bescheidenheid zoo ver te moeten drijven (de K. Z. meent dat hij den huiche laar speelde), dat hij den koning den volgenden avond in overweging gaf, de vorming van een nieuw kabinet aan een ander staatsman op te dragen; waarop hij evenwel liet volgen„Ik kan Uwe Majesteit de verzekering geven, dat de eenige voorwaarde voor mijn oprechten steun deze is, dat de nieuwe ministers niet de vijanden mijner vrienden zijnDen koning, wien de juiste bedoe ling van die woorden niet kon ontgaan, „behaagde het op de welwillendste wijze te herhalen, wat hij mij 's morgens had gezegd." Saldanha laat nu de gronden voor zijne han delingen volgen. Hij zou vele bewijzen kunnen bij brengen voor zijne hierboven tegen het vorig mi nisterie geuitte beschuldiging, dat dit grondwet schennis en willekeur gepleegd had, doch hij zal zich slechts bij twee feiten bepalen. Die zijn, schending van art. 72 der grondwet, waarbij de regeeriug het recht wordt toegestaan de Kamer, wanneer het heil van den staat dat eischt, te outbinden. Den 2den Juni van het vorige jaar opende de koning de Cortes en in zijn troonrede kwam deze zinsnede voor „Aan de zware, maar edele en verheven taak die op U rust, zult gij voorzeker al Uwe zorgen, kennis, krachten en nauwgezetheid wij den, en ik ben overtuigd dat gij onder Hooger bijstand de verwachtingen des Vaderlands nopens zijn eer, het heil en den roem van onzen naam verwezenlijken zult." Achttien dagen daarna ontbond het ministerie de Kamer zonder dat de geringste gebeurtenis het nemen van dit besluit in het belang van het heil van den staat wettigde, en zonder dat zelfs in de Kamer eenige schijn van oppositie tegen het ministerie bestond. De circulaire gewaagt vervolgens van oproe rige bewegingen in een kerk bij de verkiezin gen, waarbij bloed vergoten werd en heiligschen nis werd gepleegd, en dit moet naar het schijnt het tweede bewijs zijn, zonder dat men, zegt de Kóln. Zeit., recht begrijpt hoe dit met het omver geworpen ministerie in verband staat. Wat ech ter aan het bewijs ontbreekt, vervangt de hertog met andermaal de verzekering te geven dat hij nog vele andere feiten aanvoeren kan. De slotzinsnede van deze circulaire, waarin het programma van de regeering heet ontvouwd te worden, behelst niets anders dan de groote woorden en holklinkende phrasesdat de finan- tieele verplichtingen stipt nagekomen en hervor mingen ontworpen zullen worden om de in komsten des lands te vermeerderen. Rumenië. In het begin van deze maand heeft het vierde kiesdistrict (de boeren), voor wie in tegenover stelling van de drie andere kiesdistricten, volgens de groudwet de verkiezingen met trappen gelden, ziju gedelegeerden gekozen, die den llden en 12den de afgevaardigden voor de Kamer, die zoo als men weet ontbonden is, hebben benoemd. Daar de boeren in Rumenië, wat de ontwikke ling betreft, nog op zeer lagen trap staan, en zoowel van de beteekenis van verkiezingen als van de groudwet nog weinig begrip hebben, zoo ligt het in den aard der zaak dat de invloed der regeering bij die verkiezingen zeer zwaar weegt. Toch beproefde de republikeinsche partij ditmaal dien invloed te knakken, maar de toeleg mislukte, zoodat het vierde district bijna algemeen regee- nngsgezinde gedelegeerden benoemde, die op hun beurt afgevaardigden in dien geest naar de Kamer zonden. De rechtstreeksclie verkiezingen be gonnen in de afgeloopeu week en de uitslag van het eerste kiesdistrict (de groote grondbezitters) werd in de vorige week, Dinsdag, bekend. In dit kiesdistrict behield de Bojaren-partij (de libera len) het overwicht, hoewel het de radicale of roode partij gelukte, twee of drie van hare can- didaten te doen benoemen. Haar leider, Joan Bratiano, moest in de hoofdstad Bucharest de vlag strijken voor den Bojaar, vorst Demeter Gliika. Van de hoofden der Bojaren-partij zijn nog, be halve Demeter Ghika, Joan Ghika, Mavrugheni, Aristides Pascal en andereu gekozen. Ook in het tweede kiesdistrict (de kleine grondbezitters) heb ben de Bojaren de zegepraal behaald, hoewel met geringe meerderheid. In het derde kiesdis trict (de steden) zijn de verkiezingen Maandag 11. aangevangen. Daar staau de kansen van de roode partij het best. Een telegram van den 13den dezer meldde dat de uitslag te Bucharest nog niet be kend en twijfelachtig was. Er moeten te Pilesti ongeregeldheden bij de stemming hebben plaatsgehad. Na herhaaldelijke sommatiën die niet werden opgevolgd en het lossen van een geweer door een aanhanger van Bratiano, op een openbaar ambtenaar, hebben de troepen gevuurd. Vier burgers zijn gedood en 23 soldaten gekwetst. De minister van eeredienst, Pagor, is afgetre den; zijn opvolger is nog niet benoemd. Als re den voor dit ontslag geeft het Regeeririgsblai den slechten gezondheidstoestand van den heer Pagor op. TELEGKAMMEN. Batavia, 27 Mei. (Point de Galll, 13 Juni). Koffie en Suiker onveranderd. Rijst ƒ115 a f155, tweede soort ƒ130 a 110. Gom Damar ƒ36 a 33. Stukgoederen onveranderd. Vracht 80 a 00. Wisselkoers 100.50 a 101. Aangekomen schepenJonge Jan. Vertrokken schepen: Australië, Gerard Pieter Ser- valius, Nicolelle. Parijs, 11 Juni. De heer Dréolle heeft in de heden gehouden zitting van het Wetg. Lichaam de mededeeling der stukken gevraagd betreffende de onderhandelingen met Rome, Egypte en Spanje. De minister van buitenlandsche zaken heeft doen opmerken, dat die quaestiën nog hangende zijn; dat het derhalve niet mogelijk was die stukken nu reeds openbaar te maken; dat het ministerie alleen verantwoording schuldig is voor afgedane zaken, maar niet gedurende de uitvoering. De minister heeft beloofd bij de beraadslagingen over het budget alle voor openbaarmaking geschikte stukken te zullen mededeeleu. De heer De Kératry heeft gevraagd, welk onderscheid bestond tusschen de staatkunde van dit Kabinet en die van den heer Rouher. De heer Ollivier heeft in zijn antwoord doen uitkomen, dat het ministerie Diet aan de goedkeuring der partij van den heer De Kératry hechtte, welk antwoord deze laatste eene onbeleeldheid genoemd heeft. Met de ver klaring van den minister, dat het niet in zijne bedoeling had gelegen om onbeleefd te zijn, maar alleen om eene onrechtvaardige beschuldiging met kracht, van zich af te werpen, is het incident geëindigd. Van ongeveer 1000 verkiezingen voor de Algemeene Raden is van S18 de uitslag bekend. Er moeten 110 herstemmiugen plaats vinden; onder de 4-34 herkozenen behooren 9 radicalen. Van 274 nieuw gekozenen behooren 230 tot de behoudende en 41 tot de radicale partij. De daling ter Beurze op heden wordt Loegesehreveu aan eene lichte ongesteldheid des keizers, en vooral aan het voortduren der droogte en aan het stijgen vaD de meelprijzeu met vijf franken. De berichten uit Rome laten geen twijfel meer over, of het Concilie zal het leerstuk der onfeilbaarheid aannemen. Londen, 14 Juni. De Times meldt dat generaal Prim het gerucht heeft tegengesproken, volgens hetwelk de Spaausche regeering voornemens is eene leeuiug te sluiten, wier rente voldaan zou wordeu uit de inkomsten van Cuba. Brussel, 14 Juni. Omtrent den uitslag der ver kiezingen voor de Kamer van Afgevaardigden zijn de volgende berichten ontvangen Verkozen zijn de clericale candidaten te Aalst, Eecloo, Audenaerde, St.-Nicolas, Hasselt, Maa- seyck en Tongeren. Verkozen de liberale candidaten te Ath, Bergen, Thuïn, Doornik, Luik, lluy en Waremme. Te Charleroi gekozen een liberaal entrveecle- ncalen; herstemming tusschen twee liberalen en twee clericalen. Verviers geen volstrekte meerderheid; herstem ming tusschen twee liberalen, een radicaal en drie clericalen. Charleroi verkozen de clericale candidaten Balisaux en Drion en de liberale caudidaat Pir- inez, minister van binneul. zakeu; herstemming voor nog drie afgevaardigden. Te Geut zijn gekozen drie clericale candidaten en is er herstemming tusschen Kerchove (liberaal) en Léger (clericaal). Te Soignies, Ansiau en Houtart (liberalen) en Boucqueau (clericaal). Parys, 15 Juni. De door de telegraaf uit den Moni- leur aangekondigde wijzigingen in het corps diplo matique zijn in het Journal Oljiciel van heden ver schenen. De benoeming van den heer Prévost Paradol tot gevolmachtigd minister te Washington is daaronder. De heer Berthemy, minister te Washington, is als zoodanig benoemd te Brussel. De heer De la Guéronnière, wiens benoeming te Madrid als zeker was gemeld, gaat naar Kon- stantinopel om den heer Bourée te vervangen. De heer Armaud, oud-relerendaris onder het ministerie Latour-d'Auvergne, vervangt den heer Montholon te Lissabon. De heereu Montholon en Bourée zijn benoemd tot senatoren. Brussel, 14 Juni. Bij do herstemming voor de Kamer der Vertegenwoordigers te Charleroi zijn de liberalen gekozen. De Eloile bevat een artikel over de verkiezin gen, waarin de volslagen nederlaag der liberalen bij de verkiezingen wordt betoogd en dat de val van het ministerie zeker is, indien de clericalen te Verviers en Charleroi zegevieren. De Eloile was intusscheu met den uitslag der herstemmin gen nog onbekend. Brussel, 15 Juni. Bij de herstemming te Gent is de heer De Kerchoven, een liberaal, gekozen. De krachten der clericalen en liberalen in de nieuwe Kamer zullen bijna gelijkstaan, zoodat men een uiiuisterieele crisis of een ontbinding der Kamer te gemoet ziet. Weencn, 14 Juni. De algemeene kiesvergade- ring, door de gezamenlijke vereenigingen van koophandel en nijverheid bijeengeroepen, werd door 3000 kiezers bijgewoond. Met algemeene stemmen werd het volgend programma aangeno men bevordering van den inwendigeu vrede en van de verzoening van alle volken van Oostenrijk, vrijheid van godsdienst, wijziging van de wet geving op de valuta, nieuwe wetgeving op de spoorwegen en de nijverheid, enz. LAATSTE IJMIMCltTEN. 's-Gravenhage, 15 Juni. Bij kon. besluit van 14 dezer n°. 22 is de J. W. P. Kluck, op zijn ver zoek, eervol ontslagen uit zijne betrekking van directeur van het postkantoor te Alphen. Gisteren is bij de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal uitgebracht het eindverslag der com missie van rapporteurs van de Tweede Kamer der Stateu-Generaal over het wetsontwerp tot regeling der banken van leening. De dag der be raadslaging zal nader worden bepaald, evenals over zoo menig ander ontwerp, waarover het eindverslag reeds vroeger is uitgebracht. De atdeelingeu van de Tweede Kamer heb ben zich heden bezig gehouden met het onder zoek van de wets-outwerpeu1". tot regeling en voltooiing van het vestiugstelsel; 2°. inrichting vau bewaarscholen; en 3°. regeling van het hooger ouderwijs. De iste luit.-kwartiermeester H. Jansen de Poorter, van het reg. grenadiers en jagers, is op verzoek voor een jaar op non-activiteit gesteld. Heden zijn de officieren, onder-officieren en manschappen der normaal schietschool en de scherpschutters van het reg. grenadiers en jagers naar de legerplaats van Milligen vertrokken om aldaar van den 15den Juni tot den 15d"° Juli te kampeeren. Aan het departement van Marine werd he den aanbesteed de levering van 109,009 kilogram ijzereu ballast, voor de directie der Marine te Willemsoord. Daarvoor waren zes iuschrijvings- biljetteu ingekomen. De minste inschrijving was van de directie der ijzergieterij de Prins van Oranje alhier voor 5190. Ook de lithographische vereeniging Senefelder alhier, zal, en wel op Dinsdag 5 J uli aanslaande, een tooneelvoorstelhug geven geheel ten voor- deele der noodlijdenden door den brand te Bo degraven. Oudshoorn, 15 Juni. Met genoegen kan men berichten dat de altlier door den .lieer burge meester en eenige raadsleden gehouden collecte, voor de ongelukkigen door den brand te Bode- graveu en Zwamuierdam, de aanzienlijke som van 564.39' heeft opgebracht. Aanzienlijk mag deze som genoemd worden, wanneer men in aanmerking neemt dat deze ge meente slechts 2200 zielen telt. Ruim werd daartoe ook door den minderen of arbeidenden stand bijgedragen. Amsterdam, 15 Juni. Tarwe N. B. Pools 356 op tijd, iets hooger; Rogge: stemming williger, Galatz 211, 212, 213 c. z/k., dito 217 op tijd. Ge broeide Galalz 190, 195, dito Taganrog 190 c. z/k; Levering: Juli 210, 211; October 21b, 219, 220, 219, 21b, voorjaar iets hooger, najaar eeisi iels hooger, later onveranderd. Raapolie vliegend 47 najaar 43b, 43»; Lijnolie vliegend 34», najaar 35, 34*. Koolzaad dadelijk 83 b. HUWELIJKEN, GEBOORTEN EN STERFGEVALLEN, Burgerlijke Stand van Leiden van den 9den tot en met den 15den Juni. Gehuwd L. Patisl jra. cn M. L. S. xUassaar jü. G.L, Korsse jm. en K. J. A. Van de Laar jd. F. H. Gerritsen jm. en D. E. Carbcutus jd. Bevallen Cb. Van den Berg, geb. Vermeulen, D. J. A. De Loos, geb. Van Eijmeren, Z. Al. L. Ter Meer, geb. Van Doorcmalen, D. E. Lepelaar, geb. Vau Rossen, Z. J. S. E. De Alunnik, geb. Stroobol, I). M J. Le Feber, geb. Gans, D. C. Van der Sluis, geb. Dool, I). A. Prins, geb. Scbotveld, I). A. Van der Jagfc, geb. v. d. Meer, Z. J.G. Keller, geb. V. d. Linden, Z. C. Ch. Gastman, geb. V. d. Walle, D. C. Westgeest, geb. Arbouw, U. Al. Van Maai- triebt, geb. Heijmans, Z. J. Uc Vriend, geb. Uevilée, U. T. Eikerbout, geb. Paunokoek, Z. H A. Van Praag, geb. Totield, D. Overleden J. Smit D. 2 j. A. Van der Wiel Z. 2 ra. A. Van Loon Z. 30 j. J. T. Van den Nieuweudgk Al. 41 j. J. W. Raho Z. 6 m. A. Rcymeringer Z. 3 m. C. Ligt- voet, wed, G. Jardijn, 71 j. J. Kramers, geb. Vry, 30 j. A Van der Aleer V. 57 j. W. S. Ouwerkerk IJ. Ij. J. Scbonffoer, geb. Van Staveren, 60 j. S. Piket D. 2 j. J. Giezcn D. 15 m. M. M. Van Erkel I). 2 j. N. Roest D. 13 j. C. Van Doorcn, geb. Van Houtert, 86 j. A. Van der Vos D. 9 ra. H. Do Bruin Z. 1 m. -- C. P. Zaudwijk 1). 4 m. J. Vau Koperen D. 3 j. J. W. Van Brakel Z. 8 m. W. Teerlink Z. 5 m. J. A. Le Poole Z. 16 ra. C. G. F. Blom D. G m. J. Ligtvoct D. 2 j.G.Lagas, geb. Zeilsta, 37 j. - Al. De Vries wedr. 84 j. J, Na^tegaal, wed. N. Te Water, 73 j. J. Lefeber Z. 3 w. M. J. Hardeman D. 4 j. P Sjardijn Al. 55 j. G. C. Van Itersou D. 23 m. L. J. Burgcradyk D. 6 m. H. Van Leeuwen D. 2 m. W. Alusegaas D. 7 ra. A. L. Dirkseu Z. 9 m. E. Cehec, wed. P. Roozendaal, 71 j. A. Verweij, geb. Oudshoom, 62 j. H. J. JTortunati D. 2 j. J. M. Van der Burg D. 5 m. J. P. Selicr Z. 4 m. C. F. Sala Al. 78 j. J. Van Egmond D. 1 m. H. J. Cleutera V. 62 j. H F. Knotter 19 j. J. Stikkelorum wedr. 72 j. J Van der Laaken D. 4 j. J. Schouten M35 j P. Kanbier 8. 6 ra. P. J, Gordijn Z. 20 m. W. F. Htgraans Z. 1 ra. J. Koster D. 3 j. A- Van Dijk Z. 21 j. P. Broomans Z. 7 m. N. Regeer, wed. J. H. Laterveer, G4 j. J. C. Molkcnboer V. 45 j. D. Van den NieuwcDdijk Z. 17 m.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3