ontbreekt in de gansche Haarlemmermeer, in wier waterlooze kom wij Aalsmeerders neerzien. En dit kan niet bestaan, zoolang de meer zoo ontoe gankelijk blijft; zoolang er geen toegang verleend wordt door sluizen van het buitenwater tot het binnenwater. Nu moet alles aan den ringdijk worden overgeladen tot groot ongerief van hem, die zijne landbouwproducten wil afvoeren of meststoffen wil aanvoeren; zoo hij niet per as dit alles heen en weer wil doen voortslepen, wat tijd en geldrooveud is. Wij raken hier langzamerhand uit het water. De Oosteindepoel is droog, de Thatnerplas is droog, men hoopt de helft van de Legmeerpoelen en plassen ook weldra droog te zien; de heer Rutgers van Rozenburg stelt zich daarvoor in de bres, en die heer kan nog al wat gedaan krijgen. Krijgen wij nu spoorwegver binding óf van Velzen over Haarlem naar Utrecht, óf van Amsterdam over Sloten en langs ons naar Rotterdam, dan zullen wij vruchten plukken van het droge land. Behalve door droogmakerij onderscheidt zich onze streek nog door kerkbouwerij, natuurlijk katho lieke. Over de plassen en poelen verheffen tal van nieuwe kerken en kerkgevels hun spitsen en nokken. Zoo die van Ouderkerk, die van Uit hoorn, die van Kudelstaart. Deze laatste is, zegt men, op een zonderliuge wijze op de been ge komen. Een paar jaar geleden logeerde bij den vroegeren pastoor een jonkman, diens neef. Deze liangt zich op. De pastorie en keik zijn daardoor ontheiligd. Er moet een nieuwe kerk zijn. Die komt en kost den parochianen geen geld, ten minste den gegoeden parochianen niet. Want de katholieke diaconie doet aan de kerk de kerk present. Juist de omgekeerde wereld, in plaats dat de kerk de armen voedt, bouwen de armen fin katholieken zin) hier de kerk op van Chris tus. Wij vinden dit zonderling. Wij zien lie ver plassen droogmaken, spoorwegen leggen en kanalen graven, dan de aruien zorgen voor kerk en pastoor. {Arnh. Gt.) 's-Gravekhage, 14 Juni. Uit de punten van be schrijving betreffende de 41ste gewone algemeene vergadering van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, te houden Dinsdag 21 Juni a. s. te Amsterdam, in de groote zaal van Felix Merilit onder de leiding van den algemeeuen voorzitter Mr. C. J. A. Den Tex, blijkt dat de gunstig flnan- tieele toestand meer en meer mogelijk maakt, de middelen voor de algemeene oogmerken der Maatschappij, zonder bezwaar der afdeelingen, te vinden uit hare vaste inkomsten. Het hoofd bestuur stelt dus voor, ook dit jaar uit de reuten van het reservefonds aan te wijzen voor onder scheiden der bedoelde oogmerken/1477.50, waar onder f 700 voor de bibliolheek (aankoop, af schrijven enz.). De feitelijke contributie, die de afdeeling in 1870/71 voor elk der leden in de algemeene kas moet storten, wordt nu gesteld op ƒ1.80. De goede uitslag van het semester-examen aan het Leipziger conservatorium van den jeugdigen kunstenaar Jacob Kwast (van Dordrecht) wordt vermeld; voorts hetgeen de Vereeniging voor Nederlandsche Muziekgeschiedenis gedaan heeft voor de opdelving der werken en de biographie van Jan Pieters Sweeliuck, onzen in 't buitenland nog steeds beroemden, doch bij ons bijna verge ten stichter der groote Duitsche orgelschool, en (gelijk thans gebleken is) den grondlegger van 't geheele orgelspel, zooals wij 't nog heden kennen en bewonderen. Alleszins lof wordt toegekend aan de gen. Maatschappij voor Nederl. Muziek geschiedenis zoowel in dit, als in andere opzich ten nog dagelijks doet zij ontdekkingen nopens onze oude Meesters. Voorts wordt gewaagd van de toelagen aan nagelaten betrekkingen van leden van verdienste, van eene nieuwe proeve tot het uitlokken van composition van Nederlandsche componisten, van den alloop van bet muziekfeest te Rotterdam in 1869, van eene voordracht ter wijziging van artt. 1 en 10 van Reglement IV (Muziekfeesten). Vol gens die wijziging geeft, ter gelegenheid der jaar- lijksche algeui. vergadering, eu ter plaatse waar deze gehouden wordt, (behalve eene uitzondering in art. 48 vermeld) de aldaar gevestigde afdeeling een muziekfeest, op kosten eu ten bate der Maat schappij. Verdere regelingen worden deswege voorgedragen. Onder de bijzondere voorstellen behoort de voorziening in de betrekking van algemeen se cretaris en bibliothecaris. Dr. Heije, die als zoo danig volgens de wet moet aftreden, heeft zich echter nogmaals beschikbaar verklaard, onder voorwaarde, dat hem de gelegenheid en de mid delen worden verstrekt om, zonder dat de Maat schappij daaronder schade lijde, zijn geheel te rugtreden (waartoe wankele gezondheid hem noopt) voor te bereiden. Onder de vraagpunten ter behandeling komen voor: de vertegenwoordiging der Maatschappij op de Beet/ioven-feesten, in September a. s., te Bonn; de handen aan 't werk te slaan tot vestiging, (om te beginnen te Amsterdam en te Rotterdam) vao een cursus voor Muziekgeschiedenis en Aestthe- tiek-, de verdere middelen ten einde de Maatschappij aan hare roeping beantwoorde ten opzichte van het Volks-zangonderwijs. De antwoorden om trent het Volks-zangonderwijs zijn geheel uitgebleven omtrent nieuwe Muziekscholen hebben Haarlem en Utrecht een schrede gedaan. Gouda, 14 Juni. De scherpschuttersvereeniging „Burgerplicht" alhier ODtving dezer dagen eene groote onderscheiding. Den 29sten Mei jl. had die vereeniging aan A. M. den Koning het bescherm heerschap aangeboden eu reeds bij missive van den oden dezer werd haar kennis gegeven „dat Zijne Majesteit, de ijverige, vaderlandslievende pogingen der vereeniging tot bevordering van 's lands weerbaarheid bijzonder waardeerende, gaarne het aangeboden Beschermheerschap aan vaart." Het concert van 't muziekkorps der dd. schutterij alhier, ten voordeele van ben die door den brand te Bodegraven van alles beroofd wer den, bracht de aanzienlijke som van 419.25 op, die geheel aan de hoofdcommissie zal worden uitgekeerd. Zwolle, 14 Juni. De rechtbank heeft de zaak tegen Arie Diehl, gewezen geagreëerd klerk ten kantore van den rijks ontvanger te Kampen, thans gedetineerd, verwezen naar den heer procureur- generaal in Overijsel, en wel op grond, dat er genoegzame bezwaren tegen den beklaagde zijn gerezen, dat hij in de maanden Mei, JuuieuJuli 1869, in zijne voormelde hoedanigheid, van ver schillende belastingschuldigen gelden zou hebben ontvangen, die hij óf in het geheel niet óf slechts gedeeltelijk in de journalen heeft geboekt en verantwoord; hebbende lnj de verduisterde gel den, ten bedrage van ruiui 6U, ten eigen bate aangewend. Deze persoon is door de rechtbank te Amsterdam, op 8 Januari 1868, wegens laud- looperij tot zes weken gevangenisstraf, eu op 15 September 1869, wegens bedrieglijke oplichting en laudlooperij, tot gevangenisstraf van éen jaar veroordeeld. Wijckel, 14 Juni. Eerlang zal naar men ver zekert voor de rechtbank te öneek een strafge ding gevoerd worden, met een eisch tot correc- tioneele gevangenzetting in een huis van correctie ten kortste van 240 dagen en ten langste van 5 jaren, alles op grond van art. 446, Welhoek van Strafrecht, tegen eeuige kinderen, allerwaarschijn lijkst te Balk thuis behoorende, waarvan de oudste twaalf jaren telt, die een veertigtal jonge boomen, staande op den voor een paar jaren nieuw aangelegdeu grint- eu steenweg naar Sloten, zoo danig ontschorst zouden hebben, dat de boomen moeten sterven. Gr e me ri g tl e 13 erichten. Op den 12den Februari 1870 waren twee knechts van den heer Klutgen bezig met het atla- den van balen met bedveereu, van een pakhuis aan de Kipstraat te Rotterdam, toen het touw waarmede een dier balen werd afgeladen brak, en daardoor die baal, wegende 80 kilo, viel en terecht kwam op een 71jarigen grijsaard, die juist op dat oogenblik aldaar meteen kruiwagen passeerde; daardoor werd de wagen verbrijzeld en die man verwond, zoodat hij gedurende acht weken in liet ziekenhuis verpleegd is moeten worden, waarheen hij dadelijk na de verwonding door de zorg der politie was vervoerd. Tegen beide knechts is daarop eene vervolging iDgesteld ter zake van onwillige verwonding door achte loosheid en gebrek aan voorzorg, of verzuim van inachtneming der reglementen. In die zaak heeft de rechtbank gisteren het vonnis uitgespro ken. Daarbij is aangenomen, dat het niet ge bleken is dat er niet gewaarschuwd is, zoo dat de beklaagde, wien dit was ten laste ge legd, is vrijgesproken. De andere knecht, die geen strop om de baal geslagen, maar den haak van liet touw slechts bevestigd heeft aan het kruis- touw tot de verpakking der baal behoorende, welk touw gebleken is zeer dun en onsterk te zijn, is ouder aanneming vau verzachtende om standigheden tot eene geldboete van acht gulden veroordeeld. Dinsdag-Dauiiddag is te Amsterdam een gehuwd molenaarsknecht uit de kap van een houtzaag molen gestort, ten gevolge waarvan hij onmid dellijk een lijk was. De Pinkster-viering in Limburg was nog al levendig: Te Ophoorn nabij Sittard bloedig ge vecht tegen twee marechaussees. Te Broek- Sittard bij het vogelschieten twist tusschen een boer en een schutter-ollicier, waarbij de laatste met zijn degen den ander in zijn dij stak. Te Susteren na het vogelschieten twist, waarbij een boer het linkeroor met een bierglas werd afge slagen. Te Grevenbicht bij den herbergier B. alles kort en klein geslagen. Te Roermond twist tusschen een huzaar en een politie-agent, waarbij de laatste den ander met de sabel een hand bijna heeft afgehouwen. Te Broekhuizen geweldadig verzet van boeren op een kar tegen den tolgaarder, bij wien alles kort en klein ge slagen is. Meer niet. Men schrijft uit Rhenen dd. 14 Juni: Eene treurige gebeurtenis viel hedennacht onder deze gemeente voor. De opzieners van de jacht en visscherij, Van Lunteren en Van den Burg, en de gemeenteveldwachter Bos, hadden zich ter sur veillance geposteerd op de Remmersche Waarden. Twee stroopers meenden te profiteeren van de gunstige gelegenheid tot uitoefening hunner lief hebberij (het was te Rhenen kermis, en zij dach ten dat het toezicht zich daar had gecentraliseerd) - en kwamen in aanraking met genoemde surveillan ten, met dat gevolg, dat de gemeente-veldwachter Bos door een schot hagel in de zijde werd ge troffen wat aan het behoud van zijn leven doet wanhopen de dader, zekere De Groot uitingen (Betuwe), is gevat en heeft zijne schuld bekend. Zekere Joh. V., doodgraver in het Hollandsch Veld, is Maandag gevankelijk naar Assen gevoerd, beschuldigd van Zaterdag-avond 11. zijn huis in brand te hebbeu gestoken, met het. doel om zich daardoor te verrijken. Naar men wil, had hij het voornaamste van zijne bezittingen in groote tonnen gepakt en die in den tuin begraven, welke voorwerpen door de buren aan de justitie werden aangewezen. Huis en meubelen waren verzekerd bij twee verschillende brand waarborgmaatschappijen. De Italiaausche minister van buitenlandsche zaken heeft in de Kamer medegedeeld, dat te Konstantinopel reeds 900 lijken gevonden zijn van personen, die bij den jongsten brand zijn omge komen. Voor den ongelukkigen Victor Noir zal te Parijs een gedenkteeken worden opgericht, van niet minder dan 24 meter hoogte. Het zal bestaan uit een paviljoen met vier zuilen, omringd door treur wilgen. Boven dat paviljoen zal eene pyramide prijken. Tusschen de vier zuilen zal een allegori sche groep worden geplaatst, die de vrijheid moet voorstellenaan den eenen kant daarvan zal Victor Noir worden afgebeeld, op sterven liggende, aan de andere zijde de gerechtigheid met geblinddoekte oogen. Het inschrift „Ecce Populus" zal boven een kleine deur worden geplaatst, die tevens tot ingang dient. Men schrijft aan Het Noorden onder dagteeke- ning van 12 Juni uit MeppelGisterenmiddag werd hier ter stede de treurmare verbreid, dat in Amsterdam een vreeselijke brand was uitge barsten; waarbij het niet ontbrak aan verhalen van ontvangen telegrammen door enkele voor name handelaren hier en te Groningen, ten ge volge waarvan uit laatstgenoemde plaats reeds eeuige commissionairs per spoor alhier waren gepasseerd, om zoo spoedig mogelijk bij hunne betrekkingen te komen, 't Eerste gerucht was, dat een gedeelte van den Buitenkaut in brand stond; daarop had de hevige wind de vlammen doen overslaan naar de Warmoesstraat en latei- werd de Zeedijk in 't plau van verwoesting op genomen. De deelneming in het droevig lot der ongelukkigen (het doet ons genoegen zulks te mogen constateereD) was algemeen; een treurig tafereel werd door sommigen opgehangen, die met de plaatselijke gesteldheid bijzonder bekend schenen te zijn, wat betreft de groote waarde aan goederen, die in pakhuizen en magazijnen zou zijn vernield, en eenigen vormden reeds plannen, om den volgenden dag het tooneel van den brand en de puinhoopen in oogenschouw te gaan nemen. Anderen gingen nog verder en na men bij al de akeligheid ook Bodegraven in hun beklag op; welke pluals niet weinig aan collec ten zou verliezen, nu ook voor de hoofdstad des rijks eerlang eeu monster collecte werd te gemoet gezien. Dit duurde zoo voort tot den volgenden morgen, Zondag, waarop eeuige ingezetenen een paar telegrammen verzouden en daarop tot ant woord ontvingen, de een dat er van brand niets bekend was, de ander dat er éen, een derde dat er drie huizen verbrand waren. De heden ont vangen Hollaiidsche bladen werden intusschen door niet weinigen met nieuwsgierige blikkcu ingezien, en men vond er gelukkig geen woord in, dat melding maakte van den vreeselijken toe stand. In dankbare stemming begaf de gemeente zich kerkwaarts, na afloop waarvan men alomme besprak 't geen men gehoord en gezien had. Oelcl- en Effectenmarkt. Amsterdam, 7 tot 13 Juni 1870. Wie verklaren kan om welke reden de Turk- sche fondsen steeds voorwaarts gaan, zoodat de oude schuld in de laatste 8 dagen van 49% tot Slife klom, moge het zeggen: wij verklaren ons daartoe niet in slaat, allerminst wanneer wij op merken dat het gewoon budget van den Grooten Heer over 1869/70, met een deficit van s 1-56,521 en daarnevens nog zijn buitengewoon budget met een tekort van £1,891,000 sluit I Hoe de man het aanleggen moet om dat gat weder gestopt te krij gen eu welke voordeelige leeningen daarvan het gevolg zijn, behoort nog tot de onbekende zaken. Maar wat wij wel weten is dit, dat zij, die zich thans vergapen aan de Turksche fondsen, het zich zullen beklagen. Behalve de Turken speelden ook enkele Amtl kaansche Spoorwegfondsen eene rol; echter kr,| men zelfs in de soorten welke het meest l tueeren over het geheel tot meerdere kaloj Niettemin rezen Illinois-certificaten van llSk| 121, Chicago-North-West van 76% tot 7814, cago-South-West van 82% tot 83% pCt. enz. en vel ren Atlantic-Ohio Sectie 7 pCt. vau 683^ totfl met een blijvenden prijs van 66 pCt., terwijl de St.-Panl en Paeifie-soorten alle lagergelool zijn Over het geheel was er vrij wat handel! Spoorwegwaarden gedurende deze geheele wij Nog blijft op te merken dat de Russische feu sen bij voortduring de aandacht blijven trekkl hoezeer de prijzen over het geheel er niet 1 bij winnen, uitgezonderd Hamburger-Russen weL van 67% tot 68S pCt. zijn gerezen. Niet bel ging het wat dat betreft met de Russische Spel wegfondsen, waarvan alleen de Groote Russisl Sporen avanceerden van f 219.75 tot /222.25. De pogingen van de Credit- en depositobal om de Parijsche beurs toegankelijk te maken v| onze Nationale fondsen, en te dien einde ce| ficaten 3 pCt. Schuld uit te geven, zijn in verre bekroond, dat zij weldra op de officiel prijscourant zullen worden genoteerd. Op on beurs heeft het echter geen invloed uitgeoefel zoodat de prijzen nagenoeg als voor acht daA gebleven ziju alleen 4 pCt. zijn circa pCt.it ger gebleven. In Oostenrijksche fondsen gaat niet veel al is het ook dat er dagelijksche omzet in pla heeft. De prijzen fluctueeren dan ook weinig i wij mogen waarlijk een streepje aan den bal schrijven, dat de Zilveren 6fe, de Papieren pui hooger gebleven zijn dan voor acht dagen. Franscl Oostenrijksche en Theisssporen zijn willig en den tot vrij veel verhoogde prijzen respectiel lijk van 140.25 tot f 143.50 en van 228 f 237.50 koopers. Geld op prolongatie steeds a 5 pCt. ruim vel krijgbaar. BUITENLAND. i-a nlii-jj li De Figaro verhaalt het volgende Allet melden dat de afgev. Clément Duvernois op vod stel van het ministerie de hoofdredactie van Peuple Francais heeft moeten nederleggen. Datl onjuist. De keizer heeft uit eigen beweging dip maatregel genomen, omdat hij vrees koesterde dat de voortdurende aanvallen van dit blad (dl met 's keizers geld is opgericht en wordt ondej houden), den heer Ollivier in zijn verhoudij tot de Kamer in ongelegenheid zouden kunn' brengen. De zegelbewaarder en dit is de vol waarheid hoorde deze tijding vau den keiis zelf. In den ministerraad, waar Emile Ollivil naast den keizer zit, wendde deze zich tot hel en zeide zachtkens„de heer Clément Duvermp is geen hoofdredacteur meer van de Peuple Fral [ais." En dit bleek den volgenden dag waarheJ te zijn. Een welingelicht persoon verzekert of voorts, dat de vriendschap van het hoofd van dt Staat voor Emile Ollivier toe te schrijven is aal diens bescheidenheid en belangeloosheid. Van all ministers die van 't begin af aan het roer warel is hij de eenige die niet klaagde of een keizerlijl gunstbetoon voor zich verlangde. De aanvallef glijden over zijn eigenliefde gelijk over eeD ot doordringbaren Cuiras heen, of wanneer men h- hem te bont maakt, dan verdedigt hij zich pe: soonlijk, zonder te trachten den souverein vtej zijn grieven belangstelling in te boezemen. Vet volgens en dit is in het bijzonder het geheil van deze sympathie stelt de keizer een blitil vertrouwen in de eerlijkheid, de openhartigheil en de oprechtheid van zijn minister; hij houc hem vooreen eerlijken staatsdienaar of liever medtl werker; dit vergenoegt en verrukt hem en maali duidelijk, hoe de achting langzamerhand vrientl schap werd. Wij gelooven ons niet aan overdril ving schuldig te maken, als wij verzekeren, da. wanneer de keizer een keus moest doen tusscbet Emile Ollivier en de Kamer, hij zich voor de| eerste zou verklaren." De ernstige zijde van dit artikel komt on>; juist omdat het van de Figaro, het geestige ke| zerlijke orgaan, afkomstig is, vrij verdacht voo:| Dat het feit van de aftreding van Clément Del vernois waarheid is, hebben wij reeds medegtj deeld, maar deze omschrijving in het blad val den heer De Villemessant heeft voor ons iets va: ironie. Alphonse Duchêne, een zeer talentvol medil werker aan de Figaro, is in den ouderdom va!| 45 jaren overleden. Olliviers wetsontwerp tot herziening kieswet moet door den keizer goedgekeurd zijoj en de minister van justitie zou machtiging komen hebben dit bij het Wetgevend Lichaam it| te dienen. Naar men wil, is er ernstig sprake vaD, om dl tamboers en muziekkorpsen bij het Franscb: leger op te heffen. De infanterie zou in het verl volg slechts hoornblazers hebben. Het comité van de vereeniging van lettei-J

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2