-a N°. 3172, Donderdag A°. 1870. 16 Juni. SL Veen: m il en V 's J ie ol it hi 'tee; lebui. LEIBSCI DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden. Franco per post Afzonderlijke Nommers 3.00. ti 3.85. 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER. ADVERTBNTIEN. Voor iederen regel. 0.15. Grootere lettera naar de plaatsruimte die zij beslaan. )0. Leiden, 15 Janl. Je opbrengst van de middelen in Mei 1870 .s 6,190,172.50 tegen 5,193,638.79 in Mei 1869. er de eerste B maanden was zij dit jaar i®.671'593-39' teSen ASO,471,567.96» in 1869. 9 J Je cijfers toonen dus aan, dat in dit jaar de U "jBastingen weder meer opgebracht hebben dan "n het vorige jaar. De goede verwachtingen van len minister van financiën worden bewaarheid. Vooral is het resultaat van de maand Mei verrassend. In de 4 eerste maanden van 1870 was opbrengst 800,000 lager dan in de 4 eerste .anden van 1869. De oorzaak er van was, gelijk ij in de vorige maand reeds opmerkten, dat de ver- loging van het gedistilleerd het vorig jaar in Mei werking trad. Daardoor was de opbrengst hier in April 1869 1 millioen hooger dau gewoonlijk, e hoogere opbrengst in de maand April is tuurlijk door een mindere opbrengst gevolgd, ij zien dan nu ook dat in Mei 1870 de opbrengst het gedistilleerd 600,000 hooger is geweest u in Mei 1S69. Dat dus spoedig de opbrengst |n 1870 die van 1S69 zal overtreffen lijdt geen 'ij fel. ijna alle middelen hebben voorts meer opge- ,cht in Mei 1870 dan in Mei 1869. et ware te wenschen dat de bladen, welke |er deze dingen spreken zich van deze feiten de hoogte stelden, voordat zij een oordeel uit- aken. Het D. v. Z. II. en 's-G. redeneert van ag aldus; de opbrengst van het gedistilleerd er de eerste vijf maanden in 1870 was 5,306,553, sr de eerste 6 maanden in 1869 f5,592,031 De opbrengst van het zegelrecht, waarvan de ge deeltelijke afschaffing door een verhooging van iet gedistilleerd moest goed gemaakt worden, was ,n dien tijd ƒ770,130 tegen 1,091,839 in 1S69. Een verlies lijden wij dus daaraan van f 321,709. Het ge distilleerd, waaruit dit verlies moest gedekt wor den, bracht ook minder op (gelijk wij gezien hebben was daar in de eerste maanden van dit jaar een zeer natuurlijke reden voor). Ergo is onze finantieele toestand slecht. Is het nu onkunde van de redactie, waardoor zij dit schrijft, dan moet zij dit verbeteren, na- 4 ook andere bladen op die fout opmerkzaam ibben gemaakt. Doet zij dit niet, dan blijkt het, zij niets anders deed dan de cijfers opzette- scheef voorstellen. Dat de opbrengst van het gedistilleerd in de Iftste 5 maanden onder de raming is gebleven, niets vreemds, daar altijd de opbrengst in de itste 6 maanden van het jaar belangrijk hoo- r is, dan die in de eerste. die Postspaarbanken bestaan in Engeland, Frankrijk, |lgië en in andere landen. De heer Fokker eft gisteren eene poging gedaan om ze, door amendement op de Postwet, bij ons inheemsch maken. De Kamer heeft echter dit amende ment verworpen. Wel stemden vele leden er tegen, niet, omdat zij het beginsel afkeurden, maar omdat deze zaak niet en passant wilden regelen toch ken de verklaringen van den minister van lanciën het niet waarschijnlijk dat er spoedig afzonderlijk voorstel daartoe zal gedaan wor- In den eersten tijd althans zullen wij hier wel geene postspaarbanken zien verrijzen. 1 naar mate men met het beginsel ingenomen zal men dit betreuren of gelukkig achten. Vij gelooven dat het vooral goedkeuring ver- nt, dat de Kamer niet ter loops de quaestie ilist heeft. Veel is voor de oprichting van post- arbanken te zeggende plaatsen waar de arpenningen kunnen gebracht worden, te ver erderen, en daardoor de spaarzaamheid te be- 'deren is zonder eenigen twijfel hoogst nuttig, it deze inrichtingen in andere landen en met ie in Engeland bestaan en goed werken, 'oorzeker een uitstekende aanbeveling, iettegenstaande dit alles, en al is ook reeds eger deze zaak meermalen in den Econo- behandeld, gelooven wij toch, dat zij nog niet volkomen rijp voor een beslissing is; een vergelijking tusschen de postadministratiën hier en in Engeland behoort o. i. ingesteld te j worden, om te weten of deze meerdere werkzaam- 'last heden en deze grootere verantwoordelijkheid bij lAh ons zonder gevaar aan de post kunnen toevertrouwd ■geworden, terwijl een vergelijking van de particu- iotiliere spaarbanken hier en in Engeland, en van de vermeerdering van haar aantal bij ons de vraag moet beantwoorden of hier wel die be hoefte aan staatsinmenging bestaat als daar. i». enioi pCi. Ï0 ld Ame 11 8 le. *r „t.c Om slechts een voorbeeld te noementerwijl Groot-Brittannië in 1S61 (het jaar dat de staats- spaarbanken aan de posterijen werden opgericht) gemiddeld 1 spaarbank op 43,000 zielen telde, vond men er hier 1 op de 22,000 zielen. Zulke feiten mag men hierbij niet uit 't oog verliezen. Laten particuliere ondernemingen vooral de departementen van 't Nut, die hier zoo goed zijn voorgegaan voortgaan met het oprichten van spaarbanken, dat is zeker te verkiezen boven staatsspaarbankenEr kunnen tijden komen, waar het geld veiliger is in handen van particulieren dan van den Staat. Naar men verneemt, zullen door de eigenaars van het prachtig feestgebouw op de Ruïne, met toestemming van het gemeentebestuur vier con certen gegeven worden, waarop zich vier zeer gunstig bekende muziekkorpsen zullen doen hoo- ren. Binnen eenige dagen zullen er lijsten ter deelneming worden aangeboden. Wij wenschen den ondernemers goed succes. Een knaapje van elf jaar vertrok hedenochtend met zijn grootvader naar het land bij Wouten- brug, buiten de Koepoort alhier, om daar veld arbeid te verrichten. De jongen bleef langzamer hand wat achter loopen, en scheen zijn oogen nog niet goed uitgewreven te hebben, want naar het verhaal van zijn grootvader, moet hij hem nog gelukkig bij tijds uit een sloot nabij het land hebben gehaald, waarin de jongen meer slapend dan wakend was geloopen. Te Laubach is in de vorige week overleden mevrouw de gravin Luitgarde van Solms-Laubach, geb. prinses Zu Wied. De overledene, tante van den prins Zu Wied, die met H. K. H. prinses Maria verloofd is, bereikte den ouderdom van 57 jaren. Men schrijft ons heden uit 's-Gravenhage Gisterenavond circa kwartier over tienen, toen de drukke Spuistraat nog vol leven was, zag men eensklaps een zich naar alle zijden verspreiden den vlam uit de bovenverdieping van de woning des breukbandenmakers B. slaan. De ontsteltenis hetwelk dit teweegbracht is licht na te gaan, vooral ook omdat de vlam steeds hooger steeg en zich over de daken der nevengebouwen uit strekte, die veel hooger waren dan het brandend perceel. Hoe spoedig ook bij branden in de volkrijkste gedeelten van een stad als de residentie, de brand weer komt opdagen, zij blijft voor de ongeruste en gejaagde menigte, die staat te gapen, zonder in de mogelijkheid te zijn iets te kunnen uitvoe ren, altijd te lang weg. En zoo waren dan ook de praatjes van de ontzaglijke menigte, die op zoo een centraal punt der stad steeds aangroeide. Maar praatjes vullen geen gaatjes. Men mag niet het onmogelijken vergen. Wij waren van den be ginne ooggetuigen en naar onze berekening kon de eerst aanrukkende stadsspuit niet vroeger op het terrein zijn. Een andere vraag die men zich stellen mag is, of de tijdruimte, die tusschen het aankomen en watergeven lag, niet te groot was, vooral in vergelijking met het onbegrijpelijk vlug in werking brengen van de spuiten van het re giment grenadiers en jagers, die niet zoo spoe dig toegesneld, bijkans gelijk met de stadsspuit hare krachtige waterstralen op den vuurpoel richtten. Wat hiervan moge zijn, of de stadsspuitcn - want er waren er inmiddels meerdere aangerukt, - minder snel en doelmatig werkten dan die van de militairen, laten wij in het midden, maar zeker is het dat de brand door vereenigde krach ten en ten gevclgs van de doortastende handelin gen van den opperbrandmeester, den heer Van Gogcb, die onmiddellijk de wond peilde en toen van vier zijden te gelijk een krachtige inspui ting liet toedienen, binnen betrekkelijk korten tijd tot staan is gebracht. En dit was hoog noo- dig, want de naast het gebouw gelegen woning was die van een handelaar in wijnen en spiri tualiën. Dit en de overige iu den omtrek liggende huizen werden dan ook niet uit het oog verlo ren en beveiligd voor de vonken, die overal heen- vlogen en bij wind nu was het gelukkig zeer stil in de natuur groot gevaar hadden kunnen doen ontstaan. De oorzaak berust vooralsnog op gissingen hier vertelde men dat de brand door het drogen van zeegras was ontstaan, en daar hoorde men weder dat die in het belendend huis van den wijnkooper is aangekomen. Het nadeel is niet gering, daar veel huisraad, dat uit de ramen werd geworpen, zwaar bescha digd is. Te halfeen kon de brandweer het terrein ver laten. Omtrent de feestviering te Soestdijk schrijft 1 men aan het U. D. uit Soest nader o. a. //De 50ste verjaardag van Z. K. II. prins Hen drik der Nederlanden wordt heden alhier met opgewektheid gevierd. De gemeente heeft haren ambachtsheer en vorstelijken weldoener een blijk van hare toegenegenheid en erkentelijkheid wil len geven, en heeft zijn feestdag zoeken op te luisteren door een geschenk, dat zijne waarde ontleent, van de eene zijde aan de volvaardig heid, waarmede meer dan 300 personen er toe bijdroegen, en van de andere zijde aan de kunst, die er in ten toon gespreid wordt. Het bestaat, zooals men weet, in een sierlijk gebonden album. Dit is vervaardigd door den heer A. P. Molenaar te Amsterdam, prijkende met een wapen der gemeente Soest, van zwaar geoxydeerd zilver, kunstproduct uit de werkplaats van den heer P. Van Santen Nzn. te Amsterdam, en inhou dende tien hoogst verdienstelijke teekeningen van den in dit genre zoo gunstig bekenden kunste naar, den heer P. J. Lutgers te Loenen a/d Vecht, voorstellende verschillende der schoonste gezichts punten uit de gemeente Soest; alsmede vijf pho- tographieën, producten uit het atelier der heereu J. E. Ebbenhorst en Zoon te Soest, en op geluk kige wijze wedergevende het inwendige der drie kerkgebouwen der gemeente, en kopieën van twee teekeningen uit het begin dezer eeuw, af beeldingen van de groote en kleine Melm. Dit geschenk was vergezeld vau eene keurig gedrukte alphabetische naamlijst der gevers, onder welke inzonderheid de aandacht trok de vroegere minne van Z. K. H., de nu Sbjarige Willemijnlje Van Wijk, wed. van Huibert Woudenberg. Zaterdag en Zondag 11. was een en ander ter openbare bezichtiging gesteld, met eene bus daar nevens voor de ongelukkigen door den brand te Bodegraven. Ruim 32 werd daarin bij de opening gevonden. Eene commissie, bestaande uit de heeren Mr. P. M. De la Court, burgemeester; Dr. W- Steenhoff, pastoor, en J. J. Bos, predikant, had de eer, dit geschenk aan Z. K. H. aan te bieden. Des voormiddags te halftwaalf op het Paleis Soestdijk ontvangen, werden zij spoe dig bij HH. KK. HH. toegelaten, en was de burgemeester in eene hartelijke en gepaste toe spraak de tolk der gevoelens, waarmede geheel de gemeente voor Z. K. H. is bezield. De Prins betuigde, ook namens de Prinses, zeer erken telijk voor die wenschen te zijn, en verklaarde dat eene gemeente, aan welke eens zijne ouders zóo verbonden waren, ook zonder zulk eene aan beveling op zijne warme belangstelling rekenen konde. Daarna werden de teekeningen en pho- tographieën met aandacht bezichtigd, en mochten deze zeer de goedkeuring van HH. KK. HH. wegdragen. Mocht aller wensch vervuld worden, en de gemeente zich nog vele jaren in het bezit van het geëerd en bemind vorstenpaar verheugen." Uit eene goede bron vernemen wij, dat het bericht omtrent de zoogenaamde //verregaande" balddadigheden in een der lokalen van de Hoo gere Burgerschool te Bommel zeer onjuist is. Het geldt hier niet, zooals bij de klokken-historie, een storm in een glas water, maar een ontploffinkje van een onbeduidende hoeveelheid los kruit achter een teekenblok. Maar toch er is een baldda- digheid gepleegd. Het is vau belang voor de dis cipline, dat de schuldige of de schuldigen bekend worden; daartoe heeft een der leeraren de jonge lui opgewekt om te bewerken, dat de schuldige zich zelven zou bekend maken, om de zaak op de gemakkelijkste en voor de jongelui meest ge- wenschte wijze te doen eindigen. Toen hieraan niet voldaan werd, heeft de directeur den vol genden morgen de lessen in de betrokken klasse geschorst, terwijl door toevallige omstandigheden toch den volgenden morgen de lessen in die klasse hervat werden. Er is dus geen sprake geweest van de lessen aan de Hoogere Burgerschool tijdelijk te staken. (U. D.) In het Mei-nummer van den Economist, blz. 515 cn 516, schrijft de heer Steyn Parvó(/Ik zal het voorschrift der wet op het middelbaar onderwijs niet verdedigen, hetwelk uitdrukkelijk vordert, dat het eindexamen moet loopen over alle aan de hoogere burgerschool onderwezen vakkeu, met uitzondering van schrijven en gymnastiekinte gendeel konden, mijns inziens, bij dat examen zeer wel enkele vakken achterwege blijven voor de candidaten, die den cursus eener hoogere bur gerschool geheel hebben doorloopen; men kon een afzonderlijk eindexamen instellen voor hen, die voor den handel bestemd zijn; daaraan doet zich de behoefte nu reeds gevoelen in verschil lende gemeenten, zooals Amsterdam, Rotterdam, Dordrecht en Groningen, waar bijzonder van het onderwijs in handelswetenschappen werk wordt gemaakt." Op het graf van Jan Van Rijsvvijck te Ant werpen zal op Zondag 10 Juli het monument ont huld worden. De zangafdeeling van Crombrugghes genootschap, ten getale van ongeveer 10U perso nen, zal een voor die gelegenheid door de hee ren Blaes en Bouchery vervaardigde cantate uit voeren. De plechtigheid zal met een inschrijvings banket besloten worden. De 1ste luitenant bij het korps mariniers F. A. Van Braam Houckgeest, thans kommandeerende het detachement mariniers, ingescheept op Zr. Ms. schroefstoomschip Vice-Admiraal Koopman, wordt met den 20sten dezer weder ter beschikking ge steld van den konimandant en inspecteur van gemeld korps. Z. M. heeft bij het korps, gevormd uit de weer- baarheidsvereeniging //Burgerplicht" te Gouda, benoemd: tot lsten luit.-komm. J. F. C. Prince, tot lsten luit. H. J. Steenbergen, tot 2den luit. G. II. G. De Lange en J. M. Noothoven van Goor. Z. M. heeft met ingang van heden benoemd tot lid van den geneeskundigen raad voor Fries land en Groningen, Dr. J. Baart de la Faille te Leeuwarden. Z. M. heeft aan den historieschilder L. L. Kleyn, te Gorsel, vergunning verleend tot het aannemen der groote gouden medaille voor kunst en we tenschap, hem door Z. M. den Koning vanWur- temburg toegekend. Z. M. heeft benoemd tot plaatsvervangend kan tonrechter te Maastricht Mr. L. J. Van Uppen, advocaat aldaar. Z. M. heeft benoemd tot plaatsvervangend kan tonrechter te Gouda Mr. G. A. S. Huygens, wo nende aldaar. Z. M. heeft benoemd tot griflier bij het kanton gerecht te Maarsen Mr. A. P. R. C. Van der Borcli tot Verwolde, advocaat aldaar. Z. M. heeft aan P. M. H. S. Cornelis vergund zijne notarieele standplaats over te brengen van de gemeente Heythuizen naar de gemeente Roermond. Z. M. heeft den heer Mr. VV. K. C. Sassen, oud lid van de Provinciale. Staten van Limburg, be noemd tot procureur-generaal in de kolonie Cu rasao. Amsterdam, 14 Juni. Gisteren is door de Holl. IJzeren-Spoorweg-Maatschappij in haar stations gebouw in het openbaar aanbesteed: 1°. het uit voeren van eenige herstellingen en veranderin gen aan de stations-gebouwen, woningen, brug gen enz. op den Noord-Hollandschen Staatsspoor weg, tusschen den Helder en Uitgeest. Aanne mers de heeren Gebr. Moorman, te Helder, voor ƒ4450.2°. Het maken van een loswal en goe- derenspoor met bijkomeude werken, ter verbin ding van het station te Wormerveer met de Zaan aldaar. Aannemer de heer J. A. Van der Kamp, te Leiden, voor ƒ11,890. De Handboog- en .Bukschutterij //Claudius Oivilis" heeft gisteren den 50sten verjaardag van Z. li. H. Prins Hendrik der Nederlanden, be schermheer der vereeniging, feestelijk gevierd met een diner en illuminatie. Aalsmeer, 9 Juni. Zelfs hier in dezen afgelegen hoek, wie weet hoe lang nog van spoorwegver binding verstoken, komt verandering en verbe tering. Stoombootjes brengen ons in aanraking met Amsterdam en Leiden. Op Haarlem is nog geen publieke reisgelegenheid. Trouwens die

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1