r t, om ten behoeve der noodlijdenden milde bijdra vai ge'1 le zie" toevloeien. ee^ I uit' iaat B U1TETVLAN1). «in det onl am jndi lie hen sicli n ti niel dee uit ivor gave een dek i be i za noot kkc hel inci t dt det rooi n di dee ïr eem ziel ihaj ver root egei lede vai ver igei tanq hap aan. iveq stil aar Wil kost •dee den ardi \hre arei eert i ge "I Dr ii geer den ii dt tent kei tocl rvat rdet urbij pen nder j»l elei n i< g® gen, rmd t de Frankry li. Naar aanleiding «Ier bekende interpellatie van n^er|deu heer Meny zal den 2üsten dezer bij het Wetg. r0n Hichaain de zienswijze van het Fransche gou ver- in^; ueiuent over de ontworpen St.-Goihard-spoorweg- ver linie worden kenbaar gemaakt. e,1| Deze zaak, waarbij zoowel staatkundige als in- 'Ord Bistneele belangen betrokken zijn, is van den vol- ials»nden aard: Tusschen Duitschland en Italië loopt rva.|ht't spoorwegverkeer thans over het Fransche of ffen oyer het Ooslenrijksche grondgebieden het is nu .rdelte doen om cene verbinding tusschen Duitschland Italië, welke noch door het Fransche noch door ,t Oostenrijksche grondgebied, maar enkel door t onzijdig grondgebied van Zwitserland loopt. In Duitschland, bepaaldelijk iu Pruisen, zijn ijkssubsidiën voor die nieuwe verbinding toege- ,gd; en bij gelegenheid daarvan zijn door staat- jundigen, bepaaldelijk door de heeren Von Bis- arck en Delbrück, woorden gesproken welke de opmerkzaamheid des publieks gaande gemaakt ebben. Die twee Pruisische staatsdienaren zeiden at de onderneming niet alleen uit het oogpunt an het handelsbelang, maar ook uit dat der natio- ale staatkunde ondersteuning verdiende. De heer on Bismarck sprak van de uitmuntende ver- tandhouding tusschen het Berlijnsehe kabinet en at van Florence; en hij zeide verder: Er bestaan politieke belangen die liet aanleggen au eene rechtstreeksche spoorwegverbinding tus- chen Duitschland en Italië eischen, van eene ver- inding die enkel van een onzijdig land als Zwit- erland afhankelijk, en met iu de handen eeuer roote mogendheid is. Dat zijn de feiten waarop de interpellatie van en heer Alony betrekking heeft: hun gewicht is adelijk door sommige staatkundigeu overdreven e zaak zal bij de aanstaande discussie in de (amer door de ministers weder op hare plaats n in het ware licht gesteld worden. In den Monileur leect men: Wij meenen te weten dat bij het ministerie an justitie een wetsontwerp wordt bewerkt, tot vijziging van art. 75 der constitutie van het aar VIII, waarvan de voornaamste bepalingen lierop zouden nederkomen, dat de openbare be- mbten rechtstreeks en zonder voorafgaande inach- iging kunnen vervolgd worden voor den burger ijken en strafrechter, wanneer zij inbreuk hebben ;emaakt: 1°. op de persoonlijke vrijheid; 2°. op föe onschendbaarheid van het domicilie, en 3°. op de uitoefening van de kiesrechten. Zaterdag had te Parijs een bijeenkomst plaats van de meeste redacteuren der provinciale pers. Daarin werd besloten op de volgende hervormin gen aan te dringen: 1°. Afschaffing van de con scriptie; 2°. een belasting geheven op inkomsten die het bedrag van 2000 franken te boven gaan; 3*. uitbreiding van de gemeenten, die ten gevolge arer geringe oppervlakte doorgaans in handen an een rijken grondbezitter of een grooten fabri- ant zijn. Terwijl de beroemde advocaat de heer Jules avre in Algerië in een rechtsgeding optrad, is ïju echtgenoote in den ouderdom van 55 jaren verleden. Hij is dezer dagen te Parijs terugge- eerd. De Béveil meldt dat de berichten nopens len gezondheidstoestand van den republikein den heer Barbès, ,kdie ;te 's-Gravenhage woont, voortdurend verbetereu. Alle gevaar moet voor- loopig zijn geweken. De uitslag van de verkiezingen voor de al gemeene raden (Provinciale Staten), die Maandag in alle departementen werden gehouden, is volgens de Siècle ongunstig voor de democratische taak uitgevallen. Niettemin zijn een medewerker van dit blad, de heer Martin, en enkele demo craten, waaronder Casimir Périer, Jules Simon in Lavertujon, gekozen. Oostenrijk-Houg. Monarchie. Den Ssten Juni is het 9de Congres van Duit- ïche onderwijzers te Weenen geopend. Meer dan zesduizend onderwijzers en onderwijzeressen woon den de opening bij. i Tot dusver gold het voor de onderwijzers en eerlingen van de gemeente-scholen als een ver plichting om de processen te volgen. In zijn laat- pte zitting heeft de gemeenteraad van Weenen uitgemaakt dat deze verplichting niet meer be ptond. De aartsbisschop heeft onmiddellijk protest kgen deze beslissing aangeteekend, in zoover zij piet tot de bevoegdheid van den raad behoort. Volgens alle berichten ontwikkelt de ultramon [aausche partij bij den verkiezingsstrijd, die thans [u geheel Oostenrijk aan den gang is, overal eene buitengewone bedrijvigheid, zoodat in sommige Districten, waar tot dusver de constitutioneele partij steeds gezegevierd heeft, de uitslag der ver kiezingen eenigszins twijfelachtig gekeurd wordt, te meer daar de liberaleu niet overal eenstem mig zijn. Dit is onder anderen te Weenen het geval. Over het geheel, wordt van daar geschre ven, staan twee groote partijen tegenover elkan der, de zoogenaamde „ouden" en „jongen" of, zoo als zij zich zelve noemen: de partij der consti tutie, en de partij van vooruitgang. Tot de eerste behooren de aanhangers van het vorige ministe rie, tot de laatste de voorstanders van het verge lijk met de nationaliteiten in onderscheiden scha keeringen. Welke van beiden, met name in Wee nen, de bovenhand zal verkrijgen is nog niette gissen. Er wordt eene poging gedaan om de beide partijen samen te smelten, maar bij het groote verschil van hare hoofdbeginselen en doeleinden is daarvan niet veel heil te verwachten. Daarbij komt dat de clericale partij, vooral de onvoor waardelijke voorstanders van het concordant, geene moeite noch middelen spaart om zich te doen gelden. Dit verschijnsel, hetwelk de ernstige aandacht van alle vrijzinnigen verdient, open baart zich zelfs te Weenen, waar toch het terrein voor de clericale partij zeer ongunstig is, vooral echter ten plattelande, met name in Opper-Oos- tenrijk en Salzburg. Die partij wordt in hare pogingen door de vele plaatselijke katholieke ver- eenigingen krachtdadig ondersteund. Duitachlnnd. De keizer vau Rusland is Zondag-middag te éen uur van Ems naar Frankfort a/M. vertrok ken hij heeft voor de armen en de weldadig heidsinstellingen aanzienlijke giften geschonken. De keizer opende het uitzicht, dat hij het vol gende jaar zou terugkeeren. Vele autoriteiten zijn met decoratiën begiftigd. Italië. Het katholieke Journal de Bruxelles meldt in een schrijven uit Rome van 6 Juni: "Tachtig conci lieleden hebben een protest ingediend tegen de sluiting der algemeene discussie, in de zitting van 3 Juni; evenwel heeft de minderheid heden deel genomen aan de discussie over de onderdeelen der voordragt Over het vierde hoofdstuk dier voordragt, dat betrekkelijk de onfeilbaarheid, zal weinig meer te zeggen vallen; het onderwerp is bij de algemeene discussie schier uitgeput; doch er zullen amendementen van de meerder heid en van de minderheid worden ingediend, de eerste strekkende om het nieuwe geloofsar tikel krachtiger uit te drukken, de andere om de uitdrukking te verzwakken. De commissie voor de geloofszaken is voornemens de voordracht staande te houden, en enkel aan de meerderheid bewilligingen te doen, in geval de van deze zijde komende amendementen aan de commissie ge schikt schijnen om de omschrijving nog duide lijker te inaken. „Het is onwaar, dat het concilie met 1 Juli verdaagd zal worden. De Paus wil geene schor sing van de werkzaamheden der kerkvergadering; hij acht deu toestand der wereld te bedenkelijk om te kunnen gedoogen dat de concilieleden tijd verliezen en lange reizen heen en weder doen." België. De negentien volksvertegenwoordigers die zich wegens de periodieke aftreding aan eene her kiezing moeten onderwerpen, zijn gedeeltelijk tot ridder van de Leopoldsorde benoemd, gedeel telijk in die orde bevorderd. De neereu Ch. Ro gier, minister van staat, afgevaardigde, oud-lid van het voorloopig bewind en van het nationaal congres, oud-commissaris des kouings in de pro vincie Antwerpen, oud-minister van openbare werken, van binnenlandsche en van buitenland sche zaken, en de heer Dolez, afgevaardigde en president van de Kamer van afgevaardigden, zijn o. a. bevorderd tot ridder-grootkruis van ge noemde orde. Van die negentien leden behooren er drie tot de rechterzijde (de clericale partij) der Kamer De bevorderingen van de heeren Rogier en Dolez. berusten, volgens het besluit, op een nieuw openlijk bewijs van 's konings tevredenheid over de gewichtige diensten aan den lande bewezen. De overige bevorderingen zijn van dezelfde overweging voorafgegaan, alleen het woord „ge wichtige" is weggelaten. De benoemingen tot ridder zijn, zegt de Indé- pendance, natuurlijk niet verleend voor „nieuwe" openlijke bewijzen van tevredenheid. Zij zijn ook volstrekt niet gegrond op „gewichtige diensten aan den lande bewezen." Deneinai'Keii. Voor den overleden koning Frederik Vil wor den ilmns in onderscheidene gedeelten van dit land gedenkteekenen opgericht. Zoo werd op Pinksterzondag 11. tevens de verjaardag van de constitutie een standbeeld te Siubbeljöbing in Jutland onthuld. Daarop komt het volgend opschrift voor: „Aan den vriend des volks, den schenker van de grondwet, Frederik VII, gebo ren 6 October 1808, koning geworden op 20 No vember 1848, overleden "den 15den November 1863. „Te midden van het volk ligt mijn kracht. (Deze woorden waren altijd door deu koning gebezigd). TELEGRAMMEN. Parijs, 13 Juni. Tot dusver is de uitslag van 150 verkiezingen voor de departementale Raden bekend. Herkozen zijn 253 conservatieven en 5 radicalen; 11S nieuwe conservatieve leden zijn gekozen en 25 radicalen. De heeren Lavertujon en Jules Simon zijn in het departement der Gironde gekozen. Parijs, 13 Juni. Naar men verzekert, zijn be noemd tot gezant te Konstantinopel de heer De Laguéronnière, en te Washington de heer Prévost Paradol. De heeren Bourée en De Montholon zijn benoemd tot Senatoren. De heer Mercier de Los- tende blijft gezant te Madrid. Weenen, 13 Juni. De oudste zoon van den Khedive wordt dezer dagen alhier verwacht. Hij zal de gast zijn van den keizer, die heden den zieken rijks-kanselier bezocht. Florence, 13 Juni. In de zitting van het Huis van Volksvertegenwoordigers heeft de minister van buitenlandsche zaken verklaard, waarom het Italiaansche gouvernement zich genoopt ge voelde den gezant uit Portugal terug te roepen. Brussel, 14 Juni. De Monileur bevat een be sluit des konings, waarbij de heer Mesdach de Terkiele tot procureur generaal benoemd wordt, in de plaats van den heer De Bavay. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van heden. Aan de orde is de voortzetting der beraadslagingen over het wetsontwerp tot wijziging der Postweten wel over het nieuw artikel, door den heer Fokker voorgedragen. De heer Fokker begint met mede te deelep, dat hij zijn ameudement wijzigt, ten einde daaruit allen dwan^ weg te laten. Het zal alsnu luiden //Wij behouden ons voor, postkantoren te belasten met het in bewaring nemen en de terugbetaling van spaarpenningen der minvermogenden, naar de regelen, door ons, bij maatregel van algemeen bestuur, te stellen. Deze spaarpenningen worden door onzen Minister van Financien of van zijnentwege beheerd, en in inschrijving op de grootboeken der nationale schuld belegd." Hij geeft eenige inlichtingen nopens de strekking en de bedoeling van zijn ameudement. De bedoeling is geenszins alle postkantoren daarmede te belasten, maar om ook hulpkantoren die taak op te dragen. De bedoeling is om alles bij maatregel van algemeen be stuur te doen regelen, zoodat hij in het amendement in geene bijzonderheden is getreden. Het geldt zoo eindigt spr. hier eene ernstige zaak. Eene sociale quaestie die bestaat, kan niet wor den geïgnoreerd. Laten wij trachten die op eene vreedzame wijze op te lossen. Enkele grieven van den minderen man kunnen niet worden ontkend, al worden zij soms zelfs met kwade trouw, overdreven voorgesteld. Is het ook onmogelijk de sociale quaestie in allen deele op te lossen, laten wij niet vergeten, dat de Vertegenwoordiging verplicht is de hinderpalen op te heffen, welke de ontwikkeling van den min vermogenden in den weg staan. Niet alleen het ver spreiden van onderwijs zal dit doel doen bereiken, maar ook het verleenen van staatsbescherming aan de deugd der spaar/aamheid bij dat deel van het volk, bij welks betrekkelijke welvaart wij ook be lang hebben. Het amendement van den heer Fokker wordt door onderscheidene leden ondersteund. De heer Viruly heeft niet genoegen dit amend, ontvangenmet het grootste gedeelte zijner rede kan hij zich vereenigen, en als hij de stem van zijn ge moed moest volgen, zou hij zeker voor het amend, zijne stem uitbrengen. Maar bij de toetsing van dit amend, aan de rede, heeft hij daartegen een vijftal bezwaren, waarvan het voornaamste is, dat de groote kapitalen van heilige spaarpenningen aan de handen van den Staat, vooral in tijden van oorlog en pénurie, niet veilig zijn toevertrouwd. De heer Rutgers verwondert zich dat het amen dement van den heer Fokker ondersteund is door leden der liberale partij. Hij beseft dat de staat zich bemoeie met 't onderwijs, dat men niet geheel aan particulieren kan overlaten. Daarna treedt hij in een wederlegging van de argumenten, die de voorsteller bij de toelichting voor zijn amendement deed gelden. Maar, zoo besluit spr., het geldt hier, zegt men, eene sociale quaestie. Met die woorden roert men een teedere zenuw aanhet woord valt zeer in den smaak; ieder warm hart moet bij dit woord zicht baar kloppen den volksvriend moet het bloed onstui mig in de aderen jagen. Maar was dat een argu ment Neen, het was eene berekenende tactiek. De redevoering van den heer Fokker heeft op hem den indruk gemaakt, dat wij met dit amendement, wel verre van een stap vooruit, een stap tot reactie zul len doen. De heer Van der Linden zegt, dat het hier niet geldt eene quaestie van industrie; dus moeten alle vergelijkingen met industrieele ondernemingen ter zijde blijven. Het geldt hier een publieken dienst aan de smalle gemeente. Deze staatszaak zal niet in mededinging treden met de particuliere nijverheid. Spr. neemt gaarne aaner is niet veel op te ver dienen. Als er veel op te verdienen was, dan zou het een monopolie in handen van den staat zijn, gelijk met de loterij en posterij het geval is. Onder de tegenwoordige staatsinstellingen dat is sprs. over tuiging is geld, aan den staat toevertrouwd, veilig. De minister van financien kan uitermate kort zijn over het amendement Fokker. De uitdrukking van //welwillende gedachte" waarover veel te zeggen valt, is eene zaak, niet zoo eenvoudig, dat men die in het voorbijgaan kan in het leven roepen. De post moet niet meer dan een trechter zijn, waardoor het pu- pliek in verband wordt gesteld met de administratie over het staatsspaarfonds. De minister heeft de zaak wellicht niet grondig genoeg bestudeerd, maar het k<>mt den minister voor, dat dc tusscbenkomst der Wetgevende Macht in ieder geval zal worden gevor derd. Bij de behandeling dezer wet is niet het gunstigde oogenblik om deze zaak in het leven te roepen, gekozen. Voor een minister van financiën heeft de oprichting van Stilatsspaarbanken eene aangename en eene beden kelijke zijdeeene aangename, omdat een minister van financiën in staat wordt gesteld over groote fond sen te beschikken, maar eene bedenkelijke, wegens de verantwoordelijkheid, welke op den minister gelegd wordt door den in- en verkoop van fondsen. Mocht de Kamer, in strijd met 's Min.'s wensch, 't amende ment aannemen, dan zal hij daarin niet zien eene verplichting op de regeering gelegd om het begin sel, in 't amendement uitgedrukt, uit te voeren. De Min. is niet op de hoogte der zaak, en heeft zelfs wegens materïeele beletselen den tijd niet, zich op de hoogte daarvan te stellen. De heeren Viruly en v. d. Linden repliceeren. De heer Van Voorthuysen geeft den beer Fokker in overweging zijn amendement in te trekken. Die intrekking zal ten gevolge hebben, dat de Regeering een onderzoek zal instellen. De heer De Bruyn Kops geeft eveneens na de rede van den minister, den heer Fokker in overwegiug in het belang der zaak zijn amendement in te trekken. Per telegraaf.) Het amendement van den heer Fokker is verworpen met 46 tegen 23 stemmen en daarna is het ontwerp nopens de herziening der Post wet in zijn geheel aangenomen met 61 tegen Ssiem men. Tegende heeren: Kien, Hofiïnan, Taets, Nier- strasz, Van Nispen, Van der Linden, Van Reenen en Heemkerks Azn. LAATSTE BERICHTEN. De hoogleeraar Opzoomer te Utrecht, die door ongesteldheid verhinderd werd zijne academi sche lessen voort te zetten, is thans langzaam herstellend. Dr. F. S. Elders is gisterenuamiddag op last van den procureur-generaal op vrije voeten ge steld en dadelijk per rijtuig naar Haarlem ver trokken. 's-Gravenhage, 14 Juni. De Iiooge Raad (straf kamer) heeft heden verworpen het beroep in cassatie, ingesteld door C. Koornneef tegen een arrest van het Hof in Zuid-llolland, waarbij hij is veroor deeld wegens beleediging met woorden en drei gementen van een magistraatspersoon en bedie nende beambten in de uitoefening hunner be diening. Ook werd in deze zitting behandeld het be roep in cassatie van H. Strikker tegen een arrest van het Hof in Zuid-Holland, waarbij hij wegens moedwilligen manslag tot vijftien jaren tuchthuis straf is veroordeeld. Er was geen memorie ingeko men of advocaat aanwezig om deze voorziening te verdedigen. Adv. Gen. Romer concludeerde dan ook dadelijk tot verwerping, terwijl de uitspraak is bepaald op 29 Juni. Aan het ministerie van marine is heden aanbesteed: de levering van 1000 dubbele hecto liters gewone turf en 200 dubbele hectoliters machinale turf, alsmede 30,000 kilogrammen steen kolen, ten dienste van het lokaal van dat Depar tement. Minste inschrijver voor de gewone turf en de steenkolen was de heer Annokker voor /0.64» en f 15 35 de dubbele hectoliter en de 1000 kilogram. Voor de machinale turf waren twee gelijke inschrijvingen, van f 0.74, zoodat daarom trent nader zal worden beslist. Z. M. de Koning is gisterenavond van het Loo, over Soestdijk langs den Rijnspoorweg, in de residentie teruggekeerd. De commissie van bijstand in bet beheer van het Gemeente-badhuis te Scheveningen heeft bekend gemaakt, dat, te beginnen met Woensdag 15 Juni aanst. tot en met 15 September, dagelijks des avonds te 7 uren, muziek op bet terras van het Badhuis zal worden uitgevoerd, onder de lei ding van den heer uiuziek-directeur Fr. Botgorscliek. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden heeft de aandacht van heeren procureurs-generaal, officieren van justitie en ambtenaren van het O. M. bij de kantongerech ten in de Nederlanden, gevestigd op het arrest van den Hoogen Raad, den 27sten Mei jl. gewe zen, waarbij is uitgemaakt, dat elke eedsaflegging uit haren aard behoort te zijn eene persoonlijke daad, en dat daaruit volgt dat die aflegging niet mag geschieden bij gemachtigdetenzij de wet dit in bepaalde gevallen uitdrukkelijk veroorlooft, zooals is geschied bij art. 1982, tweede zinsnede van het Burg. Wetb.welke uitzondering echter niet is toepasselijk in het onderwerpelijk geval. Dientengevolge heeft de Hooge Raad vernietigd, in het belang der wet, en zonder eenige bena deeling der rechten van belanghebbenden, de han deling van den kantonrechter te Zuid broek van 5 Januari 1870, waarbij deze H. De Groot, in hoedanig heid van lasthebber van den scheepsreeder J. M. Meihuizen heeft toegelaten tot hel beëedigen der verklaring ter \erkrijging van een zeebrief, in gevolge art. 5 der wet van 29 Mei 1869 (Staats blad N°. 96). 2 7 2ste STAATS-LOTEKIJ. VIJFDE KLASSE. NEGENDE LIJST. Trekking van Dinsdag 14 NJ. 5147, 5243, 18542 f 1000. N N°. 9391, 13521, 15417, 16505 200. f 100. Prijzen van f 70. 4171 6310 9036 11763 •Juni. J. 2022 N°. 292, 199 235 320 323 344 407 628 644 662 741 768 1234 1252 1305 1317 1319 1374 1394 1459 1637 1749 1836 2069 2098 2253 2302 2303 2304 2306 2445 2516 2539 2580 2628 2634 2792 2874 2888 2908 2933 2991 3020 3033 3077 3177 3325 3356 3372 3444 3517 3535 3568 3577 3615 3627 3632 3876 3904 3988 3989 4036 4043 4095 4193 6365 4249 6394 4325 6539 4366 6622 4370 6809 4390 6812 4523 6937 4535 7090 4772 7183 4798 7238 4880 7356 4931 7471 4957 7503 5038 7605 10214 5060 7729 10268 5085 7905 10448 5242 8140 5296 8150 5440 55G3 9072 9156 9191 9355 9357 9380 9480 9522 9674 9752 9913 10009 11797 11888 11961 12134 12149 12220 12314 12396 12559 12619 12642 12661 8198 10752 8256 11047 10138 12664 12689 12705 12785 12802 12825 13089 13221 10499 10597 5G00 8257 11058 13250 5716 8313 11331 13443 5707 8376 5855 8444 5994 8470 6020 8603 6021 8662 6035 8886 6184 8960 6221 8994 11417 11443 11472 11489 11594 11061 11665 13449 13453 13795 13802 13927 14032 14045 11700 14060 14079 14342 14386 14583 14703 14715 14759 14793 14887 14896 14912 14929 11992 15161 15316 15503 15557 15620 15G78 15753 15763 15773 15975 16050 10079 16551 16677 16696 16843 16886 17174 f 400. 167S2 17249 17315 17322 17835 18021 18120 181-24 18150 18*225 18323 18334 18378 18383 1838» 18495 18498 18606 18G53 18896 18971 19134 19178 19279 193G5 19373 19511 19551 19627 19631 19936 19980 19987

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3