F gen ol' uit anderen hoofde belastingschuldig zijn geworden en Terzuiinden de bij artikel 3 der Verordening, regelende de invordering der plaat selijke directe belasting, gevorderde aangifte ter gemeente-secretarie (finantieele afdeeling) te doen, aan deze bepaling in den loop dezer maand ge volg te geven. Burgemeester en Weth. alhier doen te weten, dal bet kohier van de plaatselijke directe belas ting voor 1S7U is goedgekeurd door Gedeputeerde Staten, bij besluit van den Ssten Juni jl., en op den )3den Juni aan den gemeente-ontvanger ter invordering ter hand gesteld, en dat ieder ver plicht is zijnen aanslag op den bij den wet bepaal den voet te voldoen. Het volgend overzicht van de opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Mei 1870, in vergelijking gebracht met de op brengst over hetzelfde tijdvak van 1869, werd in de Slants Courant van heden door het departement van financiën openbaar gemaakt: 1870. 1869. Directe belastingen 1,291,537.75® f 1,031,686 54 In- en uitg. rechten 433,292.01s 385,859.4SS Accijnzen2,378,524.95s 1,855,693.62 Waarborg en bel. der goud. en zilv. werken.,, 26,810.48 24,013.43s Indirecte belastingen. 1,494,041.39s1,393,781.09s Domeinen197,237.05s 162,812.04 Posterijen242,332.43s 225,918.67 Rijkstelegrafen. 48,985.69s 44,380.29s Staatsloterij Akten voor jacht en visscherij61.00 78,50 Loodsgelden. 74,349.72 68,415.11 Totaal. ./•6,190,172.50s7 5,192,638.79 De Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland brengt den gezagvoerders van stooin- booten andermaal in herinnering hunne verplich ting om, bij het voorbijvaren van het onderhan den zijnde baggerwerk in den zuidelijkeu mond van de rivier de Noord, te stoppen of met halve kracht te varen. De heer David J. C. Van Lennep, den 7den dezer door de algemeene vergadering te Amster dam benoemd tot commissaris der Maatschappij van Weldadigheid, in plaats van den heer Jhr. Mr. W. T. Gevers Deynoot, die aftrad en niet herbenoemd wenschte te worden, heeft die op dracht aangenomen. Naar men verneemt, is de heer Dr. G. F. Van Dommelen, eerstaanwezend officier van gezond heid bij het garnizoen te 's-Gravenhage, door Z. M. den Koning van Pruisen met het ridder kruis 3de klasse van de orde van den Rooden Adelaar begiftigd. H. D. H. Mgr. Zwijsen en Mgr. Wilmer wor den in het laatst dezer of in het begin der volgende maand in Nederland van het concilie te Rome, terugverwacht. De vacantie-kamer van den Hoogen Raad zal beurtelings worden gepresideerd door de heeren Mr. F. De Greveen Jhr. Mr. B. Van den Velden en samengesteld zijn uit de heeren Mrs. C. H. Goc- kenga, J. Crans, H. H. Geradts, J. D. W. Pape, II. H. Huguenin, J. A. Jolles. De Kamer zal zit ting houden op 1, 2, 4, 5, 15, 16, 18, 19, 29 en 3U Juli en op 1, 2, 12, 13, 15, 16, 26, 27, 29 en 30 Augustus. De civiele Kamer zal na de vacantie hare eerste zitting houden op Donderdag 1 September en de ciimineele op Maandag 5 September. Belanghebbenden verwijzen wij naar het bij voegsel van de Nederlandse/ie Staats-Courant van heden, waarin vanwege de Maatschappij tot ex ploitatie van Staatsspoorwegen een staat wordt openbaar gemaakt van gevonden goederen in stations of waggons van I Januari 1867 tot 31 December 1869. Omtrent de scherpschutters-wedstrijd, door de ver. de Zwijger den 21sten dezer uitgeschreven, verneemt men nog, dat de 21 zich aangemelde vereenigingen Maandag-avond aan 't station van den Rijnspoorweg zullen worden ontvangen, om feestelijk met muziek aan 't hoofd naar Tivoli op te trekken, waar men een talrijke schare ge- ïnviteerden verwacht De eerewijn zal daar wor den aangeboden. Bij den wedstrijd op Dinsdag in 't fort aan den Bildstraat, 't welk versierd zal worden, zal de muziek van 't 7de reg. inf. tegenwoordig zijn. Tegen den middag zal aan Z. K. H. prins Hen drik een collation worden aangeboden, 's Avonds is er weder feest in Tivoli, met concert van twee muziekkorpsen, prachtige decoratie en illumina tie, oplating van ballons, vuurwerk en bal. De uitreiking der prijzen zal, zooals gemeld is, door Z. K. H. prins Hendrik plaats hebben. (U. D.) Brand en W. Van Hasselt, beiden laatstelijk be hoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en den 7den dezer van daar in Nederland terug gekeerd, worden met dat tijdstip op non-activi- teit gesteld. Z. M. heeft aan den vijftienjarigen Javaanschen jongeling Sarimin, als blijk van goedkeuring en tevredenheid toegekend de bronzen medaille, in gesteld bij besluit van 22 September 1855, Ns. 64, en een loffelijk getuigschrift wegens de redding van eene der drie jeugdige Javaansche vrouwen, die bij het doorwaden der rivier Elo, nabij de dessa Kalangan, district Probolingo, in de resi dentie Kadoe, in levensgevaar geraakten, op 3 Februari 1870. Z. M. heeft met ingang van 1 September 1870, benoemd tot tijdelijk leeraar aan de Rijks-hoo- gere burgerschool te Groningen, M. Hesseling, te Groningen. Z. M. heeft aan den heer J. 11. Teixeira De Mattos, te Venetië, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van de Kroon van Italië. Z. M. heeft benoemd tot rechter in de arron- dissements-rechtbank te Arnhem Mr. D. J. Mom Visch, thans rechter in de arrondissements-recht- bank te Gorcum. Z. M. heeft aan den Oost-Indischen ambtenaar G. Roijaards, laatstelijk algemeen pakhuismeester te Soerabaya, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, gerekend van 1 Juni 1870, een eer vol ontslag verleend uit 's lands dienst, met toe kenning van pensioen. De luitenants ter zee der 2de klasse D. G. Amsterdam, 13 Juni. Het was heden een ge wichtige dag voor onze justitie. Drie zeer belang rijke zaken werden van de rol gelezen. Twee daarvan zijn nog in Onderzoek, in zoover het O. M. daarin eerst conclusie nam. De eerste betrof het zoogenaamde drie-kinderen-proces, door nu wijlen Dr. H. J. Spijker ingesteld tegen zijne schoondochter de wed. N. Spijker, geb. Brinkman, tot hare ontzetting van de voogdij. Deze zaak werd zooals men zich herinneren zal voor de Burgerlijke Kamer der arr. rechtbank behandeld. De substituut-officier Mr. H. J. Kist,concludeerde; wat het rechtssysteem betreft, in den zin van Mr. A. Philips, den pleiter voor den eischer. Daarintus- schen de rechter de ontzetting der voogdij kan maar niet moet bevelen, achtte hij een onderzoek nood zakelijk naar de omstandigheden, die tot het fail lissement aanleiding gaven. Hij concludeerde dus, dat de rechter het door den eischer aangeboden getuigenbewijs zou toelaten. De rechtbank zal over 14 dagen beslissen. De tweede zaak gold het bij het provinciaal gerechtshof in hooger beroep aanhangig gemaakt geschil tusschen Hoogheemraden van Amstèlland en het gemeentebestuur van Amsterdam, betref fende de demping der Achtergracht. Tot bevesti ging van het vonnis in deze door de arr.-recht- bank gewezen, werd door adv.-generaal Mr. J. Spoor geconcludeerd, waarbij deze zich onbevoegd verklaarde, oin van het onderwerpelijke geding kennis te nemen, als bevattende dit een geschil punt niet van privaat, maar van publiek rechter lijken aard. De uitspraak van het hof is op 30 Juni a. s. bepaald. De derde zaak was de uitspraak in de straf procedure tegen Dr. Elders uit Haarlem, waar mede wij onze lezers reeds gisterenavond per telegraphisch bericht in kennis stelden. Het Hof heeft dan zooals men weet de schuld van Dr. F. S. Elders aan het hem ten laste gelegde niet wettig en overtuigend bewezen geoordeeld, en hem mitsdien vrijgesproken, met last tot onmid dellijke invrijheidstelling, tenzij het O. M. daar tegen alsnog bezwaar mocht maken. Dit had de adv.-generaal, in zoover hij verklaarde zich de beslissing nog voor te behouden. In het algemeen is door het Hof op al de door den verdediger geopperde rechtskundige bedenkingen tegen de strafbaarheid van het feit, de strafschuldigheid van het certificaat, de toepasselijkheid van art. 162 in verband niet artt. 147 alinea 3 en 150 op de intelleclueele valschheid, ten zijnen nadeele beslist. Ten slotte echter kwam de vraag: is het waar dat de heer Wiersma krankzinnig is? Daarop nu volgde, een non liquet van den rechter en dus de vrijspraak van den beschuldigden dokter. 's-Gravenhagk, 14 Juni. Het concert, Donder dag-namiddag op het terras van het Groot Ste delijk Badhuis door den heer Botgorschek ten voordeele der slachtoffers van den brand te Bo degraven gegeven, heeft zuiver f 274.8SS opge bracht. Delft, 11 Juni. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad is o. a. eene commissie uit den raad benoemd, bestaande uit de heeren Bichon van Ysselmonde van Rhijn, Landmeter en Van Kranendonk, om B. en W. bij te staan in de regeling van het armwezen, als een gevolg van de wijziging der armenwet, in vei band waar mede een voorstel van B. en W. is aangenomen tot af- en overschrijving van een bedrag van ƒ5000 op de gemeentebegrooting voor 1870. Ook is besloten de begraafplaats voor Israëlieten, die tot dusver een burgerlijke was, tot eene kerkelijke I te maken; van het weeshuis een gedeelte gronds lot vergrooting dier begraafplaats aan te koupen en op kosten der gemeente aldaar een muur te plaatsen Baarn, 12 Juni. Ter gelegenheid van de aanbie ding op heden van den prachtbijbel aan 'L. K. H. Prins Hendrik iu de kerk te Baarn, heeft Ds. Herman bij den morgendienst tot tekst gekozen Ps. 119: vs. 105: „nu werd zij een lamp voor mijn voet en een licht op mijn pad," waarbij hij, als reden dat de kerkeraad dezen bijbel den Prins vereerde, aanvoerde, dat Z. K. 11. in deze kerk gedoopt was. Na de aanbieding zong de gemeente Ps. 121vs. 4. Zoowel de Prins als Prinses Hen drik waren diep getroffen over de tot hen ge richte woorden. De firma Benten en Zonen, te Amsterdam, verdient lof voor de keurige uit voering der haar opgedragen taak, door het leve ren van dezen bijbel, de calligraaf Grevenstuk eveneens voor het album. De standaard is ver vaardigd door den heer Rottier te Baarneen en ander vormt een schoon geheel. Daags te voren was het geschenk ten huize van genoemden pre dikant ter bezichtiging gesteld. Zwolle, 13 Juni. Bij herstemming is de heer G. Smit benoemd tot lid van den gemeenteraad van Losser. De waagmeester G. J. G. alhier is Zaterdag 11. door het gemeentebestuur als zoodanig geschorst, wegens het plegen van laakbare handelingen in de uitoefening zijner bediening. Lutterhoofdwijk, 11 Juni. Het vuur, van het veenbranden nog in het veen aanwezig, en thans door den harden wind aangeblazen, richt vele verwoestingen aan. Onderscheidene veenakkers, reeds met boekweit bezaaid, branden nogmaals af; de arbeiders zijn dag en nacht in de weer om den voortgang van het vuur te stuiteu en de turf te beveiligen. Tilburc, 11 Juni. Als een vernieuwd bewijs van Zr. Ms. doorluchtige belangstelling in de weerbaarheids-vereeniging „Willem II" alhier, diene, dat het bestuur Donderdag aangenaam verrast werd door de ontvangst van twee sierlijk bewerkte prijzen, bestaande in een toilet-étui en veldIIcsch, uit te loven bij gelegenheid van den schietwedstrijd op 18 Juni a. s. te houden. KOLONIËN. BATAVIA, 29 April. Journalistiek. Gisteren 19 April gewerd ons liet reeds Zondag II. verschenen eerste nummer van den Indischen Spectator, uitgegeven door den heer Uilk.ens, die tevens hoofdredacteur van dit tijd schrift schijnt te zijn. Begroetten wij do verschijning van een dergelijk periodiek werk met genoegen, dit werd door kennismaking met den inhoud aanmerkelijk bekoeld. Immers vonden wij daarin reeds terstond een aanval op den heer I. C. v. Lier, waardoor weder het staatkundig terrein wordt betreden, hetgeen wij meenden dat in dit tijdschrift zou worden vermeden, en ook uit den vroeger verspreiden prospectus was op te maken. Voorts troffen wij een novelle aan, die door het aan den voet geplaatst: „wordt vervolgd," afschrikt van de verdere kennisname van hetgeen nader in dien geest in den Spectator zal verschijnen. (Soer.Hbl.) Uit Timor wordt aan het Bal. Handelsblad he volgende geschreven Aan berichten, loopende van 26 Februari tot en met 6 April 1870, wordt het volgende ontleend- De berichten omtrent de heerschende pokken epidemie waren gunstiger; men trachtte door voortdurend te vaccineeren en te revaccineeren aan deze ziekte paal en perk te stéllen. Deze kunstbewerking vond bij de bevolking al meer ingang met uitzondering van eene plaats op het eiland Savoe, namelijk te Liai, alwaar de bevolking zich gewapenderhand daartegen wilde verzetten, ten gevolge waarvan de radja voor het invoeren van dien heilzamen maatregel is teruggedeinsd. Overigens bestond op dat eiland veel goede wil, ten blijke waarvan kan worden gewezen op het feit, dat aldaar van October 1869 tot ultimo Februari jl. 19,020 personen werden gevaccineerd. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten. Gehuwd: J. J. K. De Moulin cn A. C. Esckeri, Batavia. L. F. H. Smit on A. C. H. Hardes, Batavia. C. A. Gobius en J. A. H. Klaring, Djokjokarta- C. M. J. Kroemer en W A. D. Klaring, Djokjokarta. J. J. Meijboom en E. G. Ro9en quift, Soerabaya. A. S. H. Booms en G. D. Dammers, Bata via. H. A. N. Cateniu3 en J. C. Sorg, Batavia. Bevallen: Ecktgenootc van J. Heaviside, D. Amboina. L. J. E. Cavaljé, De Bruin, Serang. C. Van Vliet, Wilczek, Bodjoncgoro. R. Van Sommeren Grevo, Van dor Poll, D., Soerabaya. M. E. De Springer, R. F. Koudhoofd, Maïbit, (Toeban). C. L. Velsink, Krijgsman, Z., Blitar. C. H. Warn- 9iok, Devanhire, Z., Macassar. H. J. Reijnbart, Heldcrnisse, Z., Soerabaya. G. Dc Ficqnclmont, Schnelle, D., Batavia. G. W. Snellebrand, J. H. Vorstman, Buitenzorg. C. A. W. Jeanette Walen, Van den Brock, D. Buitenzorg. C. Daumiller, Van der Geugten, Batavia. J. J. Vau der Mandcle, Van Blom- nenatein, Batavia. De Nijs, Heijnis, Z., Batavia. L. C. S. Ie Cerff, VV. H. J. Munro, D.f Serang. Overleden: T. D. Tonnebroeijer, Soerabaya. Louise, 10 j., Batavia. H. L. Backer Over beek, Batavia. F. O. Mar schall, GO j.f Japara. J. A. Pietermaat, P. Meijer, Buitenzorg. James Edward, Batavia. J. Frühling, 25 j., Buitenzorg. C. F. Bontriot, 68 j., en A. S. Ahicr», 62 j., boidon te Batavia. n b Gr e me n g-cl e Berichten. Gisterenmorgen waren eenige personen bezig een wagen op Ie laden aan den Rijnspoor te om Rotterdam, toen door het uitschieten der lier van gf» de dommekracht, een man zulk een schok kreegI dat de linkerarm hij het schouderblad geheel uitl elkander geraakte; hij werd ter verpleging naar het Ziekenhuis overgebracht. 4N; cll gen ter hoogte van de korenbeurs en ondanksHju, spoedig aangewende middelen tot redding verfS,,^ dronken. Oneenigheden met zijne beminde en| jaloezie schijnen de oorzaak van dezen zelfmoord BJS; Vrijdag is bij het schijfschieten op de Waals dorpsche vlakte een soldaat, die in den observa. b tiepost aanwezig was, door een kogel getroffen, die op den ijzeren raud der schijf ricochetteerde Het projectiel veroorzaakte gelukkig slechts eene! weinig belangrijke vleesclnvond in het dikke dc dij, zoodat het ongeval waarschijnlijk geene on gunstige gevolgen hebben zal. Aan een particulieren brief uit Zwammerdam van 11 dezer, ontleent de N. li. Cl. liet volgend- betreffende de ramp te Bodegraven: Wegens den grooten omvang der ramp en he' aantal zaken die het meest voorziening vereischen *)U is het nog niet doenlijk een volledig overzicht van de schade te geven, of al de behoeften It kennen, waaraan nog voldaan moet worden. Ruim 500, misschien 600 personen, zijn nie alleen van woning, maar ook voor 't grootste dee van bun goed beroofd, daar er bij de snelle uit breiding van den brand slechts weinig kon vvor den geborgen. Er bestaat eene voorloopige opgave van de schade, waaruit blijkt dat deze voor een bedrag van 420,000 niet door assurantie gedel; is. Al is het nu mogelijk dat dit bij nadere he rekening iets lager kan gesteld worden, zoo za het toch een enorm cijfer bedragen, en ofschoor onder ben die schade hebben geleden, betrekke lijk vele gegoeden zijn, behoort verreweg hel grootste aantal der noodlijdenden tot den kleinei burger- en neringdoenden stand; niet tot df klasse der arbeiders. Terwijl de commissie ter voorziening in det nood tot heden door milde toezending van broo; en andere levensbehoeften in staat was om in d( eerste levensbehoeften te voorzien en tevens klee deren uit te deelen, hetwelk aan ongeveer huisgezinnen te stade kwain, - heeft er ook eew uitreiking van geld plaats gehad, opdat men ziel van het allernoodigste huisraad en gereedseha| zou kunnen voorzien. Bij die uitreiking is de ver eischte omzichtigheid in acht genomen ter voor koming van misbruik. Men kan zich natuurlijk niet voorslellen, alle geleden schade zal vergoed worden. Naa: men intusschen verneemt, zou de commissie gaarn- in staat worden gesteld on> 1° aan de meest hehoeftigen, die niet teger |un ai heb dut au ah 'oi tar 'dt E an ch< dm erl ro( en ad e tar V au vij: aar liei ml igii ijk cd de de van Dat brandschade verzekerd waren, ee.nigen inboede te verschaffen 2° aan de dienstbaren, die in groot aantal vat hun meeste goed beroofd zijn, hun verlies te ver goeden; 3° den arbeidenden stand ook aan werkluigei en gereedschappen te helpen; 4° den kleinen burger- en neringdoenden slant zoo te steunen dat de ramp niet hun maatschap pelijken ondergang ten gevolge heeft. Voor dit laatste bestaat gevaar, als men in aas- merking neemt dat de welvaart van Bodegravei althans voor een tijd geknakt is, zoowel door stil) stand van bedrijf en nering, als door het waar schijn 1 ijk vertrek van enkele meergegoeden. Wit weet ook bijv. of de zoo talrijk bezochte kost school, waarvan de ingezetenen toch ook voordee trokken, ten gevolge der ramp niet naar elder! verplaatst wordt. Dat de schade zoozeer de geassureerde waard- overtreft, zal daaraan moeien worden toegeschre ven dat de inboedels en aanwezige koopwarer en winkelgoederen óf niet óf te laag geassureert waren. Ook er is veel verloren gegaan ten ge volge van verwarring of overhaasting, die 0] zulk een oogenblik zeer natuurlijk was. Er i| bijv. iemand, die, om een kind te redden, geei tijd vond om eenige effecten en andere waarden te zamen van eenige duizenden gulden, aan dt vlammen te ontrukken. Een ander ingezeten- bracht zijne geldswaardige papieren in een kef der, waar alles schijnbaar veilig was en toclj verbrand is. Twee ziekelijke zusters, waarvai de eene sedert tien jaren bedlegerig, werdetl tweemaal door het vuur verjaagd, en wat daarbij van haar goed is geworden, is licht te begrijpen Zij zijn thans bij medelijdende vrienden ondet dak genomen. Eene andere, reeds bejaarde juf! vrouw, heeft hetzelfde lot getroffen. En wat zeker tot groot leedwezen van velet er bij vermeld moet worden van hetgeen i-l allerijl naar de omliggende landerijen was ge bracht, in de hoop dat het daar veilig zou liggen van dat alles is in de duisternis veel ontvreemd In die uren van algemeene verwarring heeft dij hebzucht menigeen misdadig gemaakt. Overigens ontbreekt het niet aan bijzonderhe-l den, geschikt om den liefdadigen zin op te wekker Intusschen zal het bovenstaande en al wat vrofj ger reeds gemeld is, ruimschoots voldoende zijn- gen scri het har ran tan Pav zijn bvei kee den den VOO l'JIJ] MÉ Stua Fan tra! E fcchi ZCS< pen T (eer plic tic liitg ttor ttegc niel Baai |ii buil dist par kie; te PM gev: ven

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2