leen men zeer king het ver fden aatsi ian-1 de de den >od- aai.' dat! den in deze gemeente gehouden en door omstreeks leden bijgewoond. De leden van elders die tar bijwoonden, zijn gisteren voor een groot deel met een afzonderlijke stoomboot te Veere .ngekomen, waar dadelijk de werken voor de |uis van het kanaal door Walcheren bezichtigd erden. De leden begaven zich vervolgens naar iddelburg en brachten daar den avond op het meert, dat in het Schuttershof gegeven werd, ior. Heden werd na afloop der werkzaamheden irst een bezoek gebracht aan de werken voor den spoorweg in deze gemeente, waarop de tocht ir spoortrein langs het kanaal naar de werken Souburg en bij Vlissingen aanving. Aan het irrein voor het stationsgebouw alhier was even- Is aan de sluizen bij Vlissingen door versiering met vlaggen een feestelijk aanzien gegeven. Horgen zal een gedeelte der leden den West- kapelschen dijk gaan bezichtigen, terwijl een an der gedeelte per stoomboot door het Zuid-Beve- landsch kanaal reeds den terugtocht zal aannemen. i 's-Bosch, 9 Juni. Men verneemt dat door onzen geachten stadgenoot den heer Joh. J. Eggers, or ganist bij de Hervormde gemeente alhier, een feestmarsch gecomponeerd is, welke zal uitgevoerd worden ter gelegenheid der onthulling van het standbeeld van Neerlands grooten zeeheld Piet Hein, te Delfshaven, welk standbeeld, zooals be kend is, mede door een stadgenoot, den gunstig bekenden beeldhouwer den heer Jos. Graven, ver vaardigd wordt; genoemde feestmarsch is door èen componist opgedragen aan Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden, die dezer dagen door een zeer vleiend schrijven den componist be richtte de opdracht volgaarne aan te nemen. Dinsdag stonden ter informatie voor den ;rijgsraad, de 1ste luit.-kwart. H. en de 2de luit. Ier inf. V.; de eerste wegens desertie en straat rumoer, de tweede wegens desertie, straatrumoer in feitelijk verzet tegen de politie, met verwon- ling. Zij zijn den 4den in het huis van burgerlijke :n militaire verzekering alhier opgenomen, ter leschikking van den heer auditeur-militair. Een ander straatrumoer had Dinsdag alhier ilaats bij gelegenheid van de inspectie der ver lofgangers van de nationale militie. Een korporaal- milicieu uit deze stad was onder meer anderen il vroeg voor de inspectie zoodanig beschonken in zoo baldadig, dat de militaire macht en de iditie er zich mede moesten bemoeien; hij ver lette zich onder de grofste vloeken tegen iedereen, loodat hij met geweld is gearresteerd en naar de loofdwacht gebracht. Ter beschikking van den luit.-kol. militie-commissaris gesteld, strafte deze hem met zes dagen provoost-arrest; daarna zal hij echter denkelijk nog te rekenen hebben met den krijgsraad, daar hij zich tegen de marechaussees in de uitoefening hunner functie met geweld heeft verzet en door dezen daarvan proces-verbaal is opgemaakt. Dinsdag en gistererenvoormiddag heeft de beproeving van de brug in den nieuwen toegangs weg naar het spoorwegstation alhier plaats ge- lad en ,is de beste uitkomst daarvan verkregen; jammer is het dat de openstelling niet achtereen- ■olgens kan plaats hebben, hetgeen, naar men erneemt, alleen veroorzaakt wordt doordien de jasleidingen niet gereed zijn zoo voor de ver lichting der brug als van den weg, en dit dus iet geheel afwerken der brugdekken verhindert; ien wil hopen dat de directie van de gasfabriek haar werk ten spoedigste zal voortzetten en zij liet op zich zal nemen, dat de vertraging in de ipenstelling van den toegangsweg aan hare schuld Imoet worden toegeschreven. BUITENLAND. Frankrjjk. Uit de nu openbaar gemaakte bescheiden blijkt Ide ware reden van de scheuring der linkerzijde. De heer Picard en zijne vrienden verlangden tot hare samenkomsten toegelaten te worden gelijk (vroeger; hun werd geantwoord dat zij eerst open- Blijk de hun toegeschreven staatkunde, „die zou kunnen besluiten tot een vergelijk met de mo narchale instellingen", moesten wraken. Dit weigerden de heer Picard en de zijnen; I zij wilden enkel verklaren, en hebben verklaard, dat zij „nooit in dading met het personeele be- |wind zullen treden en elk vergelijk wraken". Daarbij voegt de heer Picard: „Het radicale deel der linkerzijde houdt meer het oog op het Iverledeue dan op de toekomst; het wil bovenal jhet republikeiusch bewind van 1S4S, hetwelk ten deele bestond uit mannen die het thans in zijn i midden heeft, in eervol aandenken houden; en hierdoor maakt het zich minder geschikt om nut tig werkzaam te zijn voor die beginselen waarop I's lands beheer door het land rust. Dat is dere den van ons geschil." Naar de verzekering van eenige Parijsche dagbladen is het ontwerp eener nieuwe kieswet reeds gereed en bij den ministerraad in onderzoek. Het ontwerp van wet, hetwelk aan de De partementale Raden de bevoegdheid teruggeeft om hun bureau te kiezen en hun reglement van orde te maken, en welks strekking in het alge meen is nieuw leven aan die vergaderingen bij te zetten, is verleden Dinsdag door het W etge- vend Lichaam afgedaan en met 188 tegen 4 stemmen aangenomen. België. Aan een brief uit Gent aan den Midd. Ct. ont- leenen wij het volgende: Wij zijn dan nu in volle kiesworsteling, en het is nu zeker dat de twee partijen: liberalen en katholieken, in het strijdperk gaan treden. De liberale grondwettelijke vereeniging heeft Vrijdag hare algemeene vergadering gehouden tot hét aanduiden der definitieve candidaten voor de kiezing. Aan de stemming gingen vooraf ver scheidene redevoeringen, waarin de nieuwe zoo wel als de oude candidaten, hunne zienswijze hebben doen kennen over de voornaamste punten welke tegenwoordig aan de orde zijn, zoowel van stoffel ij ken als politieken aard. Bij den aanvang der zitting heeft de voorzitter een voorstel doen voorlezen, door een twintigtal leden, tot de geavanceerden behoorende, onder teekend, waarbij zij aan de candidaten uitlegging vroegen over hunne denkwijze nopens de vol gende quaestiën1'. uitbreiding van het stem recht; 2°. vermindering van de militaire lasten; 3°. scheiding van kerk en staat, en vervolgens dat de minister van buitenlandsche zaken zijne stem ming zou uitleggen in de quaestie der vrijstelling van de militie ten voordeele der priesters en kloosterlingen, en aangaande de zweepslagen door den lakei van den nuntius aan een Belgisch sol daat gegeven, tijdens eene officieele plechtigheid te Brussel. Ik moet zeggen dat al de candidaten vrijmoe dig op de gedane ondervragingen hebben geant woord, de eenen willen natuurlijk wat meer vooruit dau de anderen, maar allen hebben zich toch eensgezind verklaard over de uitbreiding van het stemrecht. De minister Van der Stichelen bijvoorbeeld, is voor het algemeen stemrecht niet, noch voor eene verandering aan de grondwet, maar hij is voorstander van een uitbreiding voor wat de bekwaamheden betreft. Wat de wet van 1842 op het lager ouderwijs aangaat, welke de geestelijkheid in onze scholeu een gezag toekent, de minister is bereid de afschaffing er van te stemmen, maar tot hiertoe bestaat er geene vol doende liberale meerderheid in de Kamer en nog minder in den Senaat om die afschaffing te ver krijgen. Over de quaestie der zweepslagen heeft de heer Van der Stichelen gezegd, dat de nuntius zich op eene wijze heeft verontschuldigd dat de militaire overheid zich als geheel voldaan heelt verklaard. „De indruk dien deze vergadering gemaakt heeft, kan men alzoo een zeer gunstige noemen, en de liberalen gaan met veel moed en vol vertrouwen den uitslag te gemoet. De poll is onmiddellijk geopend en daarop de vol gende uitslag er van geproclameerdEr waren 557 stemmen, 14 vernietigde briefjes. De volstrekte meerderheid was 273 stemmen. De heeren De Kerc- hove bekwam474stemmen, d'Elhoungne 467; A. De Maere 423; Ed, Jaequemyns 469; A. Lippens 471; Jules Van der Stichelen 412, allen aftredende leden. De heer P. Voituron maar 247 en de heer Gro- verman 195 stemmen bekomen hebbende, moest er den volgenden morgen te 10 uren een ballotee ring plaats hebben, welke dezen uitslag heeft op geleverd De heer Voituron 284 en de heer Groverman 137 stemmen, zoodat zes uittredende leden en de heer Voituron tot definitieve candidaten van de associatie zijn uitgeroepen. Wat de clericalen betreft, Maandag aanstaande komen ze bijeen, maar zij doen geen voorloopige candidaten kennen, omdat zij als gedragslijn ge nomen hebben de candidaten aan te nemen, die hen door eenige leiders van de clericale partij worden aangeduid. Ziehier de lijst welke men mij verzekert dat zal worden aangenomen: de heeren Delehaije, gewezen voorzitter der Ka mer, oud-burgemeester van Gent, liberale over- looper en reeds in twee of drie kiezingen door de mand gevallen; de heer Casier-de Hemptinue, fanatiek; de heer Oolle, onbeduidend advocaat; de heer Cruijt, idemde heer Kervyn de Volkaers- beke, eeuwigdurend caudidaat der clericalende heer Leger, een advocaat zonder zaken, en de heer De Smet de Lange, ontvanger. Onder deze candida ten bevinden zich twee bestuurders van de maat schappijen Langrand, en ik behoef u niet meer te zeggen wat indruk het proces Mandel ook in onze stad heeft gemaakt en wat uitwerksel dit op de kiezingen zal maken." Bij een Koninklijk besluit van 3 Juni is aan een particulier concessie verleend tot het aan leggen en exploiteeren van een spoorweg van Dendermonde over Hamme en Waesmunster tot aan de geconcessioneerde lijn van Mechelen naar de Nederlandsche grenzen, met bepaling dat hij voor zijne exploitatie gebruik zal mogen maken van een deel der bestaande linie Dender-en-Waes, tegen betaling eener nader te bepalen schade vergoeding. Onder de gronden voor dit besluit wordt in den aanhef opgegeven: „dat er geene tweede lijn in dezelfde richting als eene bestaande lijn aan gelegd dient te worden waar eene enkele lijn toereikend is; dat aan een anderen kant on derlinge aansluiting tot het wezen der spoorwe gen behoort, en dat zij elkander wederkeerig, des noodig, recht tot het rijden over de weder- zijdsche lijnen behooren toe te staan, zijnde dit een beginsel hetwelk door de wet van 28 Mei 1856 is bekrachtigd en als reeds geldig is erkend, daar zij zich heeft bepaald tot het stellen van regelen voor de toepassing van dat beginsel." Turkjje. Uit Konstantinopel wordt gemeld dat de Porta de tegenkanting van den aldaar gezetelden pa triarch der Grieksche christenkerk tegen de af scheiding der vroeger tot zijne kudde behoorende Bulgaren eindelijk moede is geworden, en hem met ballingschap gestraft heeft, zijnde hem het stadje Chalcis tot verblijfplaats aangewezen. De brand in Pera, het best gebouwde deel der stad Konstantinopel, is, volgens berichten van den 7den Juni, eerst gestuit nadat hij 7000 huizen in de asch gelegd en eeue schade van zestig millioen gulden aangericht had. Deze cijfers zijn aan eene opgave van het politiebestuur ontleend. TELEGRAMMEN. Pariji, 9 Juni. In het Wetgevend Lichaam heeft de heer Morny eene interpellatie aange kondigd over de onderhandelingen, tusschen Italië, Zwitserland, Baden en den Noord-Duitschen Bond gevoerd over den St.-Gothard-spoorweg. Morgen zal de dag bepaald worden waarop deze inter pellatie in discussie zal worden gebracht. De commissie voor het budget heeft haar rapport ingediend. Londen, 9 Juni. De Globe meldt, dat Charles Dickens gevaarlijk ziek ligt. Hij is door een aan val van beroerte getroffen. Londen, 10 Juni. Hedennacht is Charles Dic kens overleden, zonder zijn bewustzijn terug gekregen te hebben. Madrid, 10 Juni. De Cortes zullen Zaterdag over de verkiezing eens konings beraadslagen. Waarschijnlijk zullen de pogingen om tot een keus te geraken, vruchteloos zijn. Men verzekert dat Isabella de verklaring van haar afstand van den troon aan Napoleon overhandigd heeft. Weencn, 9 Juni. De sociaal-democratische vereeniging tot „handhaving der volksrechten" is als gevaarlijk voor den staat ontbonden, om dat zij het Eisenachsche programma aangeno men had. Parijs, 10 Juni. De Conslitutionnel loochent, dat de regeering er aan denkt om de Kamer te ont binden. Dnoharest, 8 Juni. Bij de verkiezing van afge vaardigden heeft voor het eerste college de Bo- jarenpartij de zegepraal behaald. In Bucharest werd Demeter Ghika tegen Johannes Bratiano gekozen. H A. IV P E L. OVERZICHT DER WEEK. Rotterdam, 10 Juni. Koffie. In dit artikel is het zeer stil, hoewel de houders van prijsverlaging willen weten. Van onderhandsche afdoeningen is niets bekend ge worden. Suiker. Ruw eD geraffineerd. In eene kalme stemming met beperkten kooplust. Thee. Naar beste soorten bestaat voortdurend vraag en men ziet reikhalzend de monsters der van China gearriveerde ladingen te gemoet. De Java-thee op 9 dezer te Amsterdam in veiling liep grootendeels boven taxatie coulant af, uit genomen de pecco, die met uitzondering van een enkele pakking werd opgehouden. Specerijen. Naar nootmuscaat N*. 1 bestond meerdere vraag. Men noteert deze thans 120 ets. Vruchten. Met beperkten omgang. Indigo. Met kleine afdoeningen tot vorige prijzen. Meekrap. Zeer stil en slechts enkele partijtjes vinden voor dadelijke behoeften koopers. Potasch. Iets flauwer. Loco f 13.75 a f 13.62'; Julij/Augustus-aflading 712.50. Katoen. Met beperkten handel tot onveran derde prijzen. Wol. Zonder handel. Tin. Banca tot 779.50 betaald, waartoe te koop blijft. Petroleum. Van disponibel werden circa 500 vaatjes tot vaste prijzen gedaan; per John Bright zijn 8706 vaatjes die geheel transito gaan. Oliën. Raapolie cont. 740.50; Oct./Dec. f 47 a 747.25. Lijnolie cont. 737.25; Oct./Dec. f 37.50 a 37.75. Patentolie cont. 755; najaar 51.75. Granen, Zeer vast, doch stil. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van heden. Ingekomen eene missive van don minister van iinantiën ten geleide van stukken nopens de spaar kassen in Engeland. Voortzetting der beraadslagingen over de wetsvoor- dracht betreffende de herziening van de wetten op de Posterijen. Thans is aan de orde art. 2, (gisteren aangehouden) en wel zoo als het door de regeering gewijzigd is. De laatste alinea zal namelijk aldus luiden: vin de overige bepalin gen dezer wet, alsmede in de wet van 12 April 1850 (SM. n°. 15), gewijzigd door de wet van 5 Juli 1855 [Slbl. n°. 61) zijn, ook daar waar het niet uitdruk kelijk wordt vermeld, onder de benaming van brieven, mede pakketten, papieren bevattende, begrepen." Dat art. wordt, alzoo gewijzigd, goedgekeurd. Art. 11 luidt aldua: //Het volle bedrag der aan- gegevene geldswaarde wordt bij vermissing of bet in 't ongereede geraken van den brief aan den afzender vergoed. Indien een gedeelte der aangegevene gelds waarde wordt vermist, is mede vergoeding van dat gedeelte verschuldigd. //De administratie is echter van alle aansprakelijk heid ontheven wanneer de brief in ongeschonden toe stand aan den geadresseerde is uitgereikt. //De afzender is verplicht de administratie in te lichten omtrent den aard der vermiste geldwaarden, en ten aanzien van al hetgeen verder strekken kan om haar de uitoefeniög te verzekeren van de op haar overgaande rechten van eigendom. //De aanspraak op vergoeding vervalt: 1°. wanneer de daartoe strekkende aanvragen niet binnen een jaar na het ter post bezorgen der brieven bij de postadministratie zijn ingediend; en 2". indien de vermissing door overmacht, of door schuld of nala tigheid van den afzender is veroorzaakt." Door de regeering wordt in dit art. eene wijziging gebrachtde woorden//bij vermissing of het in 't ongereede geraken van den brief" worden veranderd in//wanneer de brief op de post verloren gaat, of in bet ongereede geraakt." Drie amendementen worden, na eenige beraadsla gingen verworpen en het artikel aangenomen. Per telegraaf.) De behandeling is voortgezet, tot art. 17, houdende bepalingen over het port van druk werken en van nieuwspapieren. De minister heeft dat artikel gewijzigd, zoodat het port van dagbladen of nieuwspapieren, met of zonder bijvoegsels, altijd een cent zal bedragen. Morgen voortzetting der discussie. LAATSTE BRIMCHTUX. Utrecht, 10 Juni. Naar men verneemt, heeft de Scherpschutters-vereeniging „de Zwijger," on der beschermheerschap van Z. K. H. Prins Hen drik der Nederlanden, een nationalen schietwed strijd uitgeschreven op den 21sten Juni e. k. in het fort aan de Biltstraat. Er hebben zich aangemeld 24 vereenigingen, als éene uit 's-Gravenhage, den Helder, Vianen, WageDingen, Groningen, Amsterdam, Woerden, Leiden, Loosduinen, Gorkum, Zeist, Rotterdam, Delft, Maarsen, Zwolle, twee uit Gouda, Apel doorn, Schiedam en vier uit Utrecht. Vermoede lijk zullen er 180 schutters aan den wedstrijd deelnemen. Z. M. de Koning, baron Van der Borch, president der scherpschutters-vereeniging te Maar sen, en vele anderen, gaven door schoone. prijzen bewijs van hunne belangstelling. Voorloopig is vastgesteld, dat er op den avond te voren réunie zal zijn in het park Tivoli; dat op den 21sten Juni de wedstrijd zal aanvangen des morgens te zeven uren en onafgebroken worden voortgezet. Des avonds is er groot vauxhall in Tivoli, dat door den ondernemer met zijn gewo nen smaak zal worden gedecoreerd. De vorstelijke beschermheer, Z. K. H. prins Hendrik, zal de prijzen uitdeelen en de zoozeer gewenschte tegenwoordigheid van Z. M. den Koning zal, naar men hoopt, een feest opluis teren, dat door de welwillendheid van verschil lende autoriteiteu inderdaad glansrijk belooft te zijn. 's-Haqe, 10 Juni. Gisterenavond heeft aan het groot Gemeente-Badhuis te Scheveningen plaats gehad het harmonie-concert, ten voordeele der slachtoffers van den brand te Bodegraven. II. M. de Koningin woonde dit concert bij, en het be haagde H. M. eene aanzienlijke gift tot onder steuning van dit edel doel bij te dragen. Het concert werd door het muziekkorps van den heer Botgorschek gegeven, van welken directeur der muziek van het Gemeente-Badhuis het denkbeeld daartoe was uitgegaan; hij bestuurde met lofver scheiden nummers, terwijl er eenige door den heer Dunckler, directeur van het muziekkorps der grenadiers en jagers, met veel onderscheiding werden geleid. Ofschoon het ongunstige weder zijn invloed op de opkomst van het publiek ge voelen deed, moet het bedrag der bijdragen voor de ongelukkigen ten wier behoeve dat concert plaats had, toch nog vrij aanzienlijk zijn. De leiders en uitvoerders verdienen alleszins hulde wegens hunne geheel kostelooze directie en me dewerking. Amsterdam, 10 Juni. Tarwe iets hooger, O. B. Pools. 860 op tijd. Rogge iets hoogerGalatz 200 c. z/k.;Puike dito 203, 205 c. z/k.;Petersburg 197. Le vering October 208, 209, 208, 207, 206; Juli 199, eerst iets hooger. sloot iets flauwer. Raapolie vliegend 47; najaar 4354Lijnolie, vliegend 3414, 34K; najaar 34H. Koolzaad, dadelijk 8314. In de eerste helft der maand Mei zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, die wegens onbekendheid der adressanten niet bezorgd zijn kunnen wordenVan Drongelen, J. S. Struvinga, Mcj. Bleijenburg, G. L. Martens, D. Schuil, Wed. Falkinga, E. M. Bronkhorst, H. F. Schimmelpenning, W. J. Meiners, allen te Amsterdam; A. L. v. Loenen te Delft; N. Boste Farnsum; H. Evers te Gemert; A. Willekes en G. H. v. d. Leeuw beiden te 's-Gravenhage; H. P. Boonstra te HaalerwijkA. VerHulem te Havelte; S. Bruit, Dijkman, Hage, A. De Koster, Wed. F. W. Puts, allen te Leiden; J. v. Leeuwen te Lisse; J. Hensing te Nieuwer Amstel; G. War merdam te Noordwijkerhout; G. J. v. d. Linde, Mej. J. C. Manten beiden te Rotterdam; Kers Geus te Schiedam; Wed. De Leng te Soeter- woude; J. Rusthof te Veenweg; Mej. Van Aaken te Vianen; H. Nolles te Zutfen; W. v. d. Vegt te Zwolle.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3