ff. SI 68. Zaterdag A°. 1870. 11 Juni. 'SB ER I IsmJ NL I LEIDSCH DAGBLAD. k: PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden...?3.00. Franco per post3.85. Afionderlijke Nommers0.05. Deza Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVKRTENTIEN. Voor iederen regel..0.15. Grootere letter, naar de plaatsruimte die zij beslaan. s Lelden, ÏO Juni. Een prachtig feest, een luisterrijk feest, was at hetwelk gisterenavond door de leden der so- iiëteit Minerva ter eere der burgerij, gegeven erd. En met recht mag men het woord burgerij ^jezigen, want zij was er in alle nuances op ver- E/t tegenwoordigd. Het was een vauxhall en bal waardig hen die ze verschaften. y Aangenaam was het vertoeven;in den ontzaglij- ten tuin, waar de uitmuntende tonen van Stumpffs apel een heerlijke afleiding bod.n, en gezellig ivas de aanblik op den tuin en die menigte wan- lelaars, waar tusschen de bonte costumes van de ridders en edelen zoo verrassend uitkwamen. Maar lit alles was nog niets bij den glans en keur van het erder gedeelte van den avond, toen eene smaak- 'olle illuminatie allerwege haar licht verspreidde, st'ij dajestueus vooral was het schouwspel dat de ent opleverde, wier wel wat stijve voorgevel ver- torgen was achter een voorhangsel van licht, dat sp den in duisternis gehulden tuin een bevallig ffect uitwerktewaarlijk een heerlijk tafereel, epaard met veel wat den verfijnden smaak kan itreelen. Maar terwijl men zich aan dit genot vergaf hoorde men reeds van verre eene onzicht- are muziek, het sein dat het bal een aanvang zou nemen. Van alle zijden drong men nu voor waarts om den eersten blik in de balzaal te wer pen, waarvan zooveel gehoord, doch door de meesten nog niets gezien was. Onbeschrijflijk was e indruk, dien dit trotsch geheel op een ieder aakte. Het was een zaal uit de duizend en éen nacht. I Breede lustres en candelabres verspreidden een e j glinsterend licht, dat door de van groen en geu- rige bloemen omgeven spiegels heerlijk wesr- kaatste, en dat aan het rijke plafond het voor- komen gaf van een met sterren bezetten hemel. Wel heeft de beschrijver van de tent in het Han- deltblad gelijk, wanneer hij zegt, dat zelden de ver siering eener zaal zoo juist het karakter harer be- be8temming aangegeven heeft als deze. Al het ranke, liefelijke, bevallige, luchtige, wat men zich als het ideaal eener danszaal wenschen zou, is hier veree- nigd.Ge denktniet meer aan een houten tent, maar aan een feeënpaleis. De witte zoldering een bewolk ten hemel gelijk, met duizenden vonkelende sterren en kleine bloemkransen is betooverend. De ranke bogen aan weerszijden zoo helder en blank in hun wit met goud, uitkomende tegen de gele draperiën die den ganschen wand bedekkenhet klimop dat tegen de gouden pylers opklimt en zich bOTen door 't latwerk tusschen de bogen slingert; de twee buffetten aan weerszijden, die zich in een kolossale nis met het plafond veree nigen; de elegante bekroning der spiegels; dit alles doet uitsluitend aan een feeënpaleis denken. Die aanblik werd verhoogd en nog meer opgeluisterd, toen zich daarbinnen die zwierige ren en onze rijk in witte zijde en goud uitge ste Graaf Leicester en andere rijk gecostu- eerde heeren bewogen. Het bal was zeer vroolijk en aan den dans 'erd met graagte deelgenomen, zoo zelfs, dat die fluke zaal te klein was om alle dansers te ge- k aan deze uitspanning te doen deelnemen. Op 'Ogst gedistingeerde wijze had de feestcommissie arin voorzien, door aan iedere partij een kleur te ven, waartoe nationaal lint uitgekozen waren. Is iets dat velen gaarne anders gezien hadden, wij 'gen dit niet aan de commissie wijten, die den schen avond en nacht in de weer was om het 't zoo genoeglijk en aangenaam mogelijk te •ken. Maar daar onze aandacht van onder- eidene zijden er op gevestigd is, meenen wij bloot als een feit te moeten mededeelen, ral wijl dit misschien kan bydragen om daaraan volgende bals die nog in de zaal zijn, tege- t te komen. Wij bedoelen het plaatsen van liek dat niet danste op de banken en stoelen vóór de corridors, die ongetwijfeld voor het dan send publiek, en in het bijzonder voor de dames, bestemd waren. Hu was het onmogelijk na den U d&cs een oogenblik uit te rusten, tenzij men dit Da een verhitten dans in den tuin wilde doen. Overigens duurde het bal tot laat in den nacht Toort en liep zoo bevredigend mogelijk af. fi r,l rpo' brengen, uitsluitend met het doel om op te ko men tegen de scheeve wijze van voorstelling, want in iederen regel komt, laten wij ons zoo parlementair mogelijk uitdrukken, eene onjuist heid voor. Het stukje heeft al den schijn of de correspondent er zich met een Jantje van Lei den, om zoo te spreken, heeft willen afmaken. Het luidt aldus //Volgens gerucht moeten de ongelukken die rijdens de maskerade plaats grepen, toegeschre ven worden aan het in verschillende richtingen der stad doorkruisen van rijtuigen, te midden eener onafzienbare opeengedrongen menschen- massa. Waarom niet het rijden in tegengestelde richting verboden, zooals overal elders plaats heeft, waar ongelukken te duchten zijn? De illuminatie van stadswege was inderdaad zeer slecht; wel is waar moet dit eenigszlns aan den vrij sterken wind worden toegeschreven, doch aan den anderen kant had het stedelijk bestuur moeten zorgen, dat de stads-lantaarns werden ontstoken. Wanneer men nu hierbij voegt, dat het fakkellicht zeer zuinig was, behoef ik niet te zeggen dat er op een en ander zeer veel viel af te dingen, hetgeen wel jammer was van de prachtige costumes, die bijna in het geheel niet herkenbaar waren." Wij zouden wel eens gaarne van den corres pondent willen vernemen welke ongelukken tij dens de maskerade plaats grepen, die toegeschre ven moeten worden aan het de stad doorkruisen van rijtuigen? Hoe hij voorts op het denkbeeld is gekomen om bij eene zoo schitterende illuminatie het gemeentebestuur een grief er van te maken, dat de stadslantaarns niet waren ontstoken, zie, dit is iets waarover wij ter wille van het ge zond verstand, dat de redactie van het Algemeen Dagblad zoo dikwijls aan den dag legt, niet zullen uitwijden. Onjuist is het ook dat het fakkellicht zeer zuinig was. Ten eerste was er geen fakkellicht, maar spreidde de bengaalsche verlichting steeds een heerlijken gloed over den optocht, en voor dit licht werd niet alleen zorg gedragen door de feest commissie, maar ook door de burgers, zoodat men met recht kan zeggen, dat, waar de optocht voor bijtrok, het aan een ieder gegeven was alles tot in de minste bijzonderheden gade te slaan, zoodat het ons onverklaarbaar voorkomt, dat die nauw keurige correspondent juist met het oog op de verlichting zegt, ,/dat er op een en ander zeer veel viel af te dingen, hetgeen wel jammer was van de prachtige costumes, die bijna in het geheel niet herkenbaar waren." Komt men er niet toe om zich na een en ander dien correspondent voor te stel len als iemand, die óf geschreven heeft onder den indruk van persoonlijke grieven, óf als iemand, door oorzaken van dergelijke feesten zoo niet onafscheidelijk, dan toch dikwijls moeilijk te ver mijden, in een stemming gebracht die hem dit ongelukkig bericht in de pen gaf? Iu het Algemeen Dagblad van Nederland komt eene correspondentie uit Leiden voor, waaruit Wq het volgende onder de oogen van onze lezers De matinée van het academisch scherm- en gymnastiekgezelschap Arena Studiosorum, heden in den fraaien tuin van Zomerzorg gegeven, lokte een zeer talrijk publiek. Aan den vijver prijkten eeuige wapentropeeën, terwijl de banier van het gezel schap in top was geheschen. De muziekuitvoering van het regiment veld-artillerie onder directie van den heer Rüdersdorff gaf algemeen genoegen. Het vauxhall en bal, hedenavond te geven door de leden der sociëteit Amicitia in de Buiten sociëteit, belooft opnieuw een aangenamen avond. Naar de toebereidselen te oordeelen, zal de tuin en een gedeelte van den singel heerlijk verlicht zijn. Tot het geven van middelbaar onderwijs is gisteren toegelaten voor boekhouden: de heer H. Tillema, van Leiden. Afgewezen werden: éen candidaat voor Engelsclie taal en letterkunde, en éen voor handelswetenschappen; terwijl éen can didaat voor Eransche taal en letterkunde zich onder het examen heeft teruggetrokken. Men verzoekt ons te melden dat het afstaan van het rantsoen brood voor de ongelukkigen te Bodegraven door onderofficieren, korporaals en manschappen van het garnizoen alhier, die de Pinksterdagen verlof hadden bekomen, uit eigen beweging geschiedde en niet zooals wij mededeel den op aanzoek van den kolonel-koinmandant. Voorts verdient niet onvermeld te blijven, dat de stoomboot op Woerden de brooden gratis heeft medegenomen. Van het amendement van den heer Van Naamen Op de Postwet, gisteren door de Tweede Kamer sangenomen, was de bedoeling dat bij niet fran- keeren van een brief in geen geval meer dan vijf cents boven het gewone port zal betaald gorden. Op het voorbeeld van Oostenrijk zijn thans in den Noord-Duitschen Bond ook zoogenaamde cor- respondentiekaarten ingevoerd, die open verzon den worden. Tot lid der Provinciale Staten van Zeeland werd gisteren gekozen de heer J. P. Kakebeeke met 386 van de 706 uitgebrachte geldige stemmen. Naar wij vernemen, verkeeren, behalve een lid van het Openbaar Ministerie, een tiental ad vilam aangestelde rechterlijke ambtenaren in ons vader land sedert langer of korter tijd in zoodanigen toestand van gekrenktheid van geestvermogens, dat zij buiten staat zijn hunne betrekking waar te nemen en het meerendeel bereids in gestichten vertoeft. Het behoeft geen betoog dat dit hier en daar bij verschillende rechterlijke colleges groote stremming in den geregelden loop van zaken teweegbrengt, om niet te spreken van de omstan digheid dat de traktementen niettemin ten volle moeten worden uitbetaald, in weerwil dat som mige patiënten daarbij onder de alles behalve door de fortuin misdeelden behooren. Daar de wet geene bevoegdheid geeft ooder dergelijke omstan digheden ontslag te verleenen, ware het in alle opzichten hoogst wenschelijk, ja noodzakelijk in het algemeen belang, door eene spoedige partieele wettelijke regeling aan dergelijken ongelukkigen toestand een einde te maken, te meer daar de toekomst voor de invoering onzer nieuwe rech terlijke inrichting, waarbij door artikel 22 in het geval wordt voorzieD, tamelijk duister schijnt. (A. R. Cl.) Men schrijft uit het Westland: De tijd nadert dat alhier de werkzaamheden in vollen gang zullen zijn. De aardappelen die gunstig te veld staan zijn hunne rijpheid nabij; reeds voorziet men in eenige vraag met de leve ring daarvan in kleine hoeveelheden voor onze binnenlandscbe consumptie, terwijl Woensdag en Donderdag ook naar Engeland, bij wijze van mon sters, enkele mandjes met deze vrucht van hier zijn verzonden. Hoe gunstig ook de stand van het gewas is, toch wordt de behoefte naar een ver- kwikkenden regen daarvoor met den dag grooter. Het verslag in ons nummer van gisteren no pens de algemeene vergadering van het School verbond te Utrecht op den Ssten Juni 11. gehouden, vervolgende, zoo komen wij het eerst tot de behan deling van punt III van den beschrijvingsbrief, zijnde twee voorstellen van de afdeeling Rotterdam, waarvan het eerste strekte om meerdere, en zoo spoedig mogelijk publiciteit te geven aan hetgeen door het Verbond wordt uitgegeven en het tweede om de commissiën, die belast worden met het doen van nader onderzoek omtrent twijfelachtige punten of oorzaken van verschil van opinie, voortaan te doen benoemen door de algemeene vergadering. De voorloopige hoofdcommissie praeadviseerde tot voorloopige verdaging dier voorstellen. Op grond van dit praeadvies verklaarde de heer Greeve, Damens de afdeeling Rotterdam, het eerste voorstel in te trekken. Het tweede voor stel werd echter gehandhaafd en door den heer Delfos, medeafgevaardigde van de afdeeÜDg Rot terdam, toegelicht. De voorzitter merkte daarna op, dat hij den afgev. van Rotterdam in de gelegen heid had willen laten om het voorstel toe te lich ten, maar dat het praeadvies van het bestuur, als motie van orde den voorrang verdiende; hij stelde dit dus nu aan de orde. Na eenige discussie trok de heer Delfos op het door den voorzitter aangevoerde argument, dat het tot vertraging der erkenning van het Verbond als rechtspersoon zou leiden, het voorstel voor het oogenblik in. Daarna kwam aan de orde punt IV Voorstel van de afdeeling Waterland z/De afdeeling, besloten hebbende tot het uit reiken van getuigschriften voor getrouw school bezoek en welbesteden leertijd, aan kinderen die de school verlaten, acht het zeer wenschelijk, dat die getuigschriften door het geheele land zooveel mogelijk denzelfden vorm mochten hebben, waar om de afdeeling voorstelt, dat zoodanige getuig» schriften op last der hoofdcommissie zullen wor den gedrukt, en voor de afdeelingen tegen beta ling verkrijgbaar gesteld." Het hoofdbestuur had hierop geen praeadvies gegeven. Er was daartegen van de afdeeling Zie- rikzee een amendement ingekomen, strekkende om na het woord wenschelijk" te lezen„dat die getuigschriften door het geheele land niet ai- leen denzelfden vorm hebben, maar ook dat zij namens het hoofdbestuur worden uitgegeven, waarom de afdeeling voorstelt, dat zoodanige ge tuigschriften op last der hoofdcommissie zullen worden gedrukt, van den Daam van pres. en secr. van het hoofdbestuur zullen worden voorzien, en voor de afdeelingen tegen betaling verkrijgbaar gesteld. Het bestuur der afdeeling zal het getuig schrift moeten contrasigneeren." De afgevaardigde van Waterland vereenigde zich met het amendement Zierikzee. De voorzitter zeide dat er 2 punten te behan delen waren: 1*. Of de getuigschriften door het hoofdbestuur zouden worden gedrukt. 2". Of zij namens het hoofdbestuur zouden wor den uitgegeven. Met het eerste kon de meerderheid van het hoofdbestuur zich vereenigen; met het tweede minder, omdat daardoor aan de getuigschriften officieel het karakter zou worden geschonken dat zij van het hoofdbestuur uitgaan, en omdat het inbreuk zon kunnen maken op de zelfstandigheid der afdeelingen. Spreker bracht eerst de 1ste vraag in behandeling. Daarover voerden het woord de heeren Schlim- mer, Reede, Huydecoper, Van Blaricum, Delfos, totdat de heer Van der Heim, die met het oog op de bezwaren door de vorige sprekers ontwik keld, het voorstel van Waterland niet in het wa ter wilde doen vallen, het goed achtte dat het nog eenigen tijd bleef drijven, en daarom aan Waterland in overweging gaf alleen de wensche- lijkheid van het beginsel te doen uitspreken en de zaak aan het nieuwe hoofdbestuur ter over weging aan te bevelen. Dit voorstel wijzigde hij later in den zin van den heer Greeve, die in beginsel tegen de zaak was, maar er wel voor was dat het hoofdbestuur haar in nadere overweging zou nemen, maar te gen het nu reeds uitspreken der wenschelijkheid. Het in dien zin gewijzigd voorstel werd goedge keurd. Uit de door de afdeelingen opgegeven candi- daten voor 9 leden van het hoofdbestuur, werden gekozen de heeren D. Harting met 72, Lalleman met 62, Th. H. Nahuys met 49, L. Mulder met 48, Van Weideren Rengers met 47, Prof. Fruin met 46, Van der Heim met 55, Lindo niet 53 en Van Nispen tot Zevenaer met 49 stemmen. De aanwezige gekozenen, zijnde de zeven eerste hee ren, namen de benoeming dadelijk aan; aan de beide overige heeren zal van hunne benoeming kennis gegeven worden. Nadat nog enkele leden het bestuur inlichtin gen hadden gevraagd over eenige bloot huishou delijke onderwerpen, werd de vergadering ge sloten tot 's avonds te 0 uren. De avondzitting, die door ongeveer 60 leden werd bijgewoond, was meer bepaald gewijd aan de bespreking van een drietal practische punten. Het 1ste punt ter behandeling was: Bepaling van den lijd en duur der vacanlie op de scholen. De heer Lalleman, die liet debat over dit punt inleidde, zette op den voorgrond, het niet noodig te achten, in deze vergadering het nuttige en noodzakelijke der vacancies te betoogen. Toch werd dat niet algemeen ingezien en in sommige streken van Zuid-Holland bepaalt zich de vacantie tot de week, waarin de school schoongemaakt wordt. Dat is te betreuren, want de onderwijzer heeft behoefte aan vacancies, om voor zijn verdere ontwikkeling zich buiten zijne gemeente te be geven, om zijn geest te verfrisscliende vacantie werkt weldadig op het kind; zij leidt er toe om tegen de vacantie het onderwijs een bepaald re sultaat te doen bereiken. Met het oog op de taak van het Schoolverbond, meende hij, dat het school verzuim voor een deel zou kunnen worden te gengegaan, door, bij het bepalen der vacantie, plaatselijke omstandigheden in acht te nemen. In streken waar veel koeboeren zijn, moest de hooitijd, waar veel bouwboeren zijn de oogsttijd, waar veel aardappels gebouwd worden de rooitijd worden gekozen, om des noods 3, 4 weken va cantie te geven, omdat de kinderen, vooral de

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1