Het aantal in de gemeente armlastigen, gedu rende het jaar elders ondersteund of verpleegd, bedroeg 199 personen. Onder de gewone en buitengewone middelen tot leniging der armoede kunnen geteld worden 1'. De Leidsche Maatschappij van Weldadigheid, die gedurende den winter 243 gezinnen ondersteunde met een bedrag van 3368.51s, en 19689.01' uit betaalde voor arbeidsloon, door werkverschaffing 2°. het Stedelijk Werkhuis, dat gemiddeld 213 personen daags werk verschaft en 16168.515 uit gaf, waartoe de gemeentekas een subsidie van 7000 verleende; 3°. de Vereeniging van den H. Vincenlius a Paulo, die aan 750 personen eens of meermalen f 5S70.15 aan ondersteuning uitreikte; 4°. de Inrichting van liefdadigheid voor Katholieken, die met f 400 aan 500 personen onderstand ver leende; 5°. de Vereeniging Uil Liefde, die 250 gezinnen ondersteunde met f 1021.09s; 6°. de Vereeniging Tiferelh Dachoerim, die aan 90 personen f 209 uitkeerde; 7°. Vrouwen Kraammoeders, die 557 behoeftige kraamvrouwen ondersteunde met f 1751.47 8°. de Vereeniging Liefdewerk aan de H. Cunera, die voor 46 kinderen f 3941 besteedde; 9°. de Vereeniging van de H. Elisabeth, die 177 zieken en 73 kraamvrouwen verzorgde met/'1426.16; 10°. de Vereenigde Gast- en Leprooshuizen, waarin 302 zieken werden verpleegd en waarvoor eene som van f 10480.50 werd uitbetaald. Tot de instellingen ter voorkoming van armoede, door of vanwege de gemeente beheerd, behoort alleen de Slads-Bank van Leening, die in 1869 heeft gewerkt met een kapitaal van f 132772.70, in een gebouw dat, evenals het kapitaal, eigendom der gemeente is. Er zijn beleend 65826, gelost 62597 en verkocht 2394 panden. Het bedrag der op de beleende panden voorgeschoten gelden was 229172.50. Aan de gemeente werd eene som van f 4715.97 als renten van het kapitaal en van het gebouw uitgekeerd, bedragende 3.08 pOt. Onder het bestuur van de Leidsche afdeeling der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen staat: 1°. de Spaarbank met 2211 deelnemers; zij ontvingf 75899.71 en gaf terugu 60744.91 2". de Spaarkas, die van 162 inbrengers ontving ƒ340.60 en met een batig slot van ƒ285.87s hare rekening sloot. De Leidsche afdeeling van het Nederlandsch Ge nootschap lol zedelijke verbetering der gevangenen telt 126 leden. Aan de veroordeelden werd in het huis van arrest godsdienstig onderwijs", gegeven. Aan eenige ontslagene gevangenen werd op verschil lende wijze hulp verleend, 't zij door het ver strekken van kleedingstukken of van reisgeld of van gereedschappen voor hun ambacht of hand werk. De Leidsche afdeeling der Vereeniging Neder- landsche Mettray heeft 2 jongelingen voor hare reke ning in de landbouwkolonie. Het Leidsche departement van het Instituut voor doofstommen te Groningen telt 65 leden en 3 dona teurs, terwijl 3 kinderen in dat gesticht werden opgenomen en onderwezen. Het Leidsch patronaat lol ondersteuning van behoef tige krankzinnigen vermindert in aantal donateurs. De Vereeniging van den H. Vincentius a Paulo telt 53 werkende leden en gaat voort met aan behoeftigen en armen zedelijke en stoffelijke hulp te verleenen. Zij heeft er zich vooral in den laat- sten tijd op toegelegd om, door het verschaffen van kribben en slaapfournituren, te voorzien in een voor de zedelijkheid nadeelig gebrek aan af zonderlijke slaapplaatsen. De Commissie van godsdienstig onderwijs bij de Hervormden telt 3 onderwijzers, met ongeveer 1S00 leerlingen, kinderen en bejaarden dooreen gere kend. De Vereeniging tot voortdurende ondersteuning der nagelaten betrekkingen van verongelukte visschers der cester, beval men hein zonder eenig uitstel of ver schooning deze bediening aan te nemen op ver beurte van zes gulden daags. Deze aanschrijving schijnt echter niet ten uitvoer te zijn gebracht, daar zijn naam niet gevonden wordt onder de eerste leden van dien Raad. Nadat men in 1586 bemerkt had dat Leicester voornemens was de Leidsche Hoo- geschool naar Utrecht te verleggen, besloot de stedelijke regeering den Burgemeester Van der Werff en den Secretaris Van Hout, met de Cu ratoren Van der Does en Paulus Buys, naar den Graaf te zenden, om dezen slag bij tijds te kee- ren. Gelukkig slaagden hunne pogingen volkomen en bleef Leiden in het bezit van zijn grootste sieraad. Tevens werd hem opgedragen aan den Graaf de redenen open te leggen, waarom zij hunne predikanten verboden hadden, op eene Synode te verschijnen, buiten orde uitgeschreven. In het volgend jaar werd hem verzocht Maurits als Gedeputeerde te velde bij te staan bij zijn tocht in Brabant, en deze schijnt zoo tevreden geweest te zijn over zijn raad en bijstand, dat hij liem later verzocht hem te willen helpen in de redding van Geertruidenberg. Van af dien j tijd, tot aan zijn dood in 1604, verrichtte hij niets j belangrijks. Reederijen te Katwijk aan Zee en te Noordwijk aan Zee ondersteunde volgens het jaarlijksch verslag, uitgebracht in 1869, 25 weduwen, 49 weezen en 2 bejaarden met 2473.75. Hoofdstuk XI. Landbouw en veeteelt. Er werden ter markt gebracht: 120 paarden, 34 veulens, 14200 runderen, 4209 kalveren, 49348 schapen, 34977 lammeren, 1518 varkens en 6122 biggens, waarvan de vermoedelijke waarde 4,064,041.55 bedraagt. Voorts werden er aan de stadswaag gewogen 393560 ffi boter. De Afdeeling Leiden en omstreken van de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw mag zich voortdurend in tamelijken bloei verheugen. Het getal leden in vergelijking met 1868 onder ging weinig verandering en bedroeg 228. De vergaderingen worden geregeld gehouden en vrij goed bezocht. Van tijd tot tijd deed de voorzitter, Prof. A. H. Van der Boon Mesch, eene of andere mededeeling op het gebied vau den Landbouw, welke steeds met gespannen aandacht werd aangehoord, terwijl menig belangrijk onder werp werd besproken. De minister van binnenlandsche zaken maakt bekend dat in den loop der maand Juli e. k. ge legenheid zal gegeven worden tot het afleggen der examens, bedoeld in art. 7 der wet van 1 Juni 1865 Staatsblad N'. 59), ter verkrijging van akten van bevoegdheid als leerling-apotheker. Zij zullen worden afgenomen te Amsterdam en te 's-Hertogenbosch. Zij, die tot die examens wenschen te worden toegelaten, onverschillig waar zij metterwoon gevestigd zijn, worden uitgenoodigd daarvan vóór 25 Juni e. k. schriftelijk opgave te doen aan den inspecteur voor het geneeskundig Staatstoezicht voor die provincie, waarin de plaats gelegen is, waar zij het examen wenschen af te leggenzij die te Amsterdam wenschen geëxamineerd te worden, behooren zich te wenden tot deu inspec teur voor het geneeskundig Staatstoezicht voor Noord-Holland, Dr. J. Penn te Amsterdam, en zij die 's-Hertogenbosch verkiezen, tot den inspec teur voor Noord-Brabant en Limburg, Dr. A. F. L Ingenhousz te Breda. De minister van binnenlandsche zaken maakt bekend, dat in den loop der maand Julie, k. ge legenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens, bedoeld in art. 116 dier wet, ter verkrijging van akten van bevoegdheid als vroed vrouw. Zij zullen worden afgenomen te Rotterdam en te Meppel. Zij, die tot die examens wenschen te worden toegelaten, onverschillig waar zij metterwoon gevestigd zijn, worden uitgenoodigd daarvan vóór 25 Juni e. k. schriftelijk opgave te doen aan den Inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht voor de provincie, waarin de plaats gelegen is, waar zij het examen wenschen af te leggeu. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat een gedeelte van het vaarwater tusschen Immetjes-llorn en Durgerdam, in den loop dezer maand zal wor den afgebakend tot het nemen van Torpedo-proeven; ieder, wien zulks aangaat, wordt gewaarschuwd niet in de nabijheid van dit afgebakende gedeelte te ankeren. Door den minister van financiën is bepaald; dat op den l"°n Augustus e. k. en volgende da gen te 's-Gravenhage examen zal worden gehou den voor de betrekking van landmeter der 3de klasse bij het kadaster. De commissie tot afneming van dat examen bestaat uit de heerenA. Bevers, ingenieur veri ficateur van het kadaster bij het departement van financiën, voorzitter; J. P. Sprenger van Eyk, ontvanger der registratie en domeinen; J. J. Sla terus, J. P. L. Soutendijk en B. J. Hiddiuk, land meters, ledende heer Slaterus tevens secretaris. Voor den burgerlijken dienst in Nederlandsch Indië is benoodigd éen veearts. Deskundigen, in het bezit van eeu diploma van veearts, verkregen aan 's Rijks Veeartsenij school, die genegen zijn zich als veearts aan 's lands dienst in Nederlandsch Indië te verbin den, kunnen zich tot en met 15 Juli 1870, bij gezegeld request, tot het departement van kolo niën wenden. De minister van financiën maakt bekend, dat bij hem ontvangen is een postwissel groot 46.84, door een onbekende onder het postmerk Zwolle van gisteren, ten behoeve van 's Rijks schatkist ingezonden, alsmede een postwissel, groot f4, onder de letters N. N. (postmerk Rotterdam van 30 Mei) ter zake van zegelrecht ingezonden. Amsterdam, 1 Juni. Heden heeft het O. M. bij het prov. gerechtshof in Noord-Holland, bij monde van den adv.-gen. Jhr. Mr. C. H. Backer, na een zeer uitvoerige rede, zijn requisitoir genomen in j de zaak van Dr. F. S. Elders. Vooraf veroorloofde Z.E.G.A. zich een korte uitweiding over de z. i. niet zeer loyale wijze waarop vóór de behande ling aan deze zaak publiciteit werd gegeven. Spr. trad vervolgens in eene zeer gedetailleerde uit eenzetting der hoofdpunten, die van invloed zijn op de beoordeeling dezer zaak en die ontleend waren aan hetgeen de voorloopige instructie, zoomede het uitgebreid onderzoek ter terechtzit ting leerden kennen. Ten eerste constateerde hij dat de twee hoofd feiten: het afgeven van het certificaat van krank zinnigheid des heeren Wiersma en het gebruik maken daarvan, ten volle zijn bewezen. De drie elementen daartoe vereischt waren z. i. op wet tige wijze aanwezig. Die drie elementen wier bestaan hij zeer breedvoerig aantoonde en toe lichtte, waren, dat het door den besc.h. afgegeven certificaat was in strijd met de waarheid, dat het met een bedrieglijk oogmerk was afgegeven en de mogelijkheid daarstelde van nadeel voor een ander. Na dit omvangrijk betoog geleverd te heb ben, weidde Z.E.G.A. uit om aan te toonen, dat de strafwet op de hier geconstateerde feiten van toepassing is, en wel art. 162 van den Code Pé- nal, omdat hier sprake was van een certificaat de tout autre nature dan de certificaten bedoeld bij artt. 160, 161 en 162 van het Strafwetboek en het hier bedoelde certificaat niet onder gemelde artikelen kon vallen. Adv.-gen. eindigde met de verklaring dat hij uit volle overtuiging de veroordeeling van den beschuldigde vroeg en die met vertrouwen van den rechter tegemoet zag. Werd toch deze be schuldigde vrijgesproken, dan zou een vrijbrief worden gegeven aan alle medici, die wegens lage bedoelingen iemand in een krankzinnigengesticht wilden doen opnemen. Hij requireerde dus tegen den beschuldigde de veroordeeling tot een tucht huisstraf van acht jaren en twee geldboeten ieder van v'jfl>9 gulden, met subsidiaire gevangenisstraf van vijf dagen. Amsterdam, 2 Juni. Heden werd de behande ling der zaak Elders voortgezet en hield Mr. J. A. Levy, verdediger van den besch., zijn pleidooi. Dordrecht, 1 Juni. In de gisteren gehouden raadszitting alhier zijn door Burgemeester en Wethouders ingediend, voorstellen: betreffende de oprichting eener school voor middelbaar on derwijs van meisjes; tot uitbreiding van het aan tal leeraren aan de hoogere burgerschool, en be treflende de Latijnsche school, strekkende om die school te behouden en de vacature, ontstaande door het gevraagd ontslag van den conrector, voorloopig niet te vervullen. Voorts werd aan den conrector, Dr. H. J. Nassau Noordewier, op zijn verzoek een eervol ontslag verleend. Vi,a a tl din oen, 1 Juni. Van de werf van den scheepsbouwmeester D. De Zeeuw alhier, is heden met goed gevolg te water gelaten het logger- schip Volharding, zullende gevoerd worden door stuurman IJsbrand Plokker, voor rekening van de Maatschappij de Volharding, onder directie van den heer M. Parser te Scheveningen, en onmid dellijk daarna de kiel opgehaald worden voor een loggerschip, genaamd de Vervolging voor rekening dierzelfde Maatschappij. De volgende week zal van stapel loopen de logger de Roekanier van de maatschappij Recht door Zee. Men verneemt dat bij die gelegenheid Z. K. H. de Prins van Oranje den president dier maatschappij, den heer E. Van Heemskerk van Beest, van 's-Hage, zal vergezellen en deze ge meente met een bezoek vereeren. CnARiois, 1 Juni. Voor de verkiezing van een lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland in het kiesdistrict IJselmonde heeft niemand de vol strekte meerderheid verkregen, en zal eene her stemming plaats hebben tusschen de heeren De Raadt en Molenaar. Arnhem, 1 Juni. Blijkens den uitslag der giste ren gehouden stemming voor een lid der Provin ciale Staten, is gekozen de heer J. Werner baron Van Pallandt, met 346 tegen 161 stemmen, die op den heer Van Harencarspel waren uitgebracht. De heer Staats Evers verkreeg 69 stemmen. Apeldoorn, 31 Mei. Het was gisteren als het ware een feestdag voor Apeldoorn; alom wap perde de geliefde driekleur en hiermede wilden Apeldoorns ingezetenen een blijk geven van deel neming in de vorstelijke hulde, die de helden van Commendah genoten, toen zij daar waren aangezeten aan den echt Koninklijken disch, die nog werd opgeluisterd door de muziek van het korps huzaren van Deventer. Aan het dessert wachtte een hunner een bij zonder blijk van 'sKonings welgevallen. Nadat door Z. M. een toast was uitgebracht op het gansche korps der expeditie en daarop door den kapitein-kommandant in ronde zeemanstermen was geantwoord, richtte Z. M. het woord tot den kommandant der landings-expeditie, den officier Ten Bosch en vroeg hem in heusche be woordingen als een aandenken aan dien roem- vollen tocht zijn degen te mogen bezitten, waar van hij zulk een dapper gebruik had gemaakt. De officier Ten Bosch gespte zijn degen los en reikte dien ontroerd en bijna sprakeloos aan Zijne Majesteit over; waarna de Koning zijn J eigen prachtigen geueraals-degeu ontgespte en dien aau genoemden officier als een geschenk in hartelijke bewoordingen toereikte. Vooral dit laatste voorval zal niet alleen voor den geluklB gen Ten Bosch, maar voor al de aanwezigj immer onvergetelijk blijven. Hedenmorgen he(l| gemeld korps officieren Apeldoorn verlaten. Leeuwarden, 30 Mei. Men meldt dat de heA F. Rinia de Jong van Persijn van Nauta, d|| onlangs door 't overlijden zijner moeder in 'tJ zit van een zeer aanzienlijk vermogen gekonif|| is, aan de verschillende armbesturen dezer gil meente rijke giften heeft doen toekomen. TM heeft de Ned. Herv. Diaconie f 4000 ontvangeijl terwijl aan de Luth., Pt.-Kath. en Israël, armbl sturen ieder f 1500, en voorts nog aan het stil delijk Weeshuis f 3000 is toegekend. Het geslicht van de R.-Kath. liefdezusters J1 de groote Kerkstraat heeft bovendien eene gil van f 500 ontvangen. Elkeen, die de armen liefheeft, zal er zich J verblijden dat bemiddelden derwijze krachtig voo:| gaan om het voorbeeld van milddadigheid tegeveii Holwerd, 1 Juni. In gespannen verwachtini ziet men in deze streken de behandeling te gel moet van de door Jhr. Teding van Berkhout aai] gevraagde concessie in de Tweede Kamer. Algtl meen is men van oordeel, dat de gevraagde suil sidie, welke, de grootte van 't werk in aanmet king genomen, gering genoemd mag worded, volgaarne door de Kamer zal worden toegestaatl De verbinding toch van Ameland aan den vaste! wal is van het grootste belang voor deze streek] De aan zee gelegen gronden en polders, welk] dan niet meer, gelijk nu dikwijls 't geval is, val 't zeewater zullen te lijden hebben, zullen aan merkelijk in waarde stijgen, terwijl de groot] oppervlakte grond, welke zal worden aangewon] nen, gelegenheid zal aanbieden aan vele boereo| zoons, die nu tevergeefs zoeken naar een plet gronds om er hun bedrijf uit te oefeneD, zich ll vestigen. Ook de arbeidende klasse zal er door ge baat worden. Uit vele streken van Friesland, war nu letterlijk overbevolking is, zullen voorzekei menigte van arbeiders zich in dit oord nederzet ten 't welk zulk een rijk veld van arbeid voor hei opent. Wanneer men ten slotte bedenkt dat hel onderhoud der zeeweringen, 't welk alleen het rijk jaarlijks op meer dan ƒ20,000 te staan komt: door die verbinding vervalt, dan lijdt het geen twijfel of de Kamer zal zonder aarzelen dit wets ontwerp aannemen. 's-Bosch, 1 Juni. Bij de herstemming voor de Provinciale Staten is gekozen de heer Louis Var Meerwijk met 664 stemmen. De heer Mr. Jan Van de Mortel bekwam 640 stemmen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, Ik acht mij verplicht op te merken, dat uw verslag van de vergadering van onderwijzers en onderwijzeressen, Zaterdag 11. alhier gehouden, ten opzichte van het door mij gesprokene onjuist is. Ik heb geene bezwaren geopperd tegen de rijkskweekscholen als zoodanig, wel tegen de rijks- beurzen. Heb de goedheid deze regels ia uw geacht blad op te nemen. Hoogachtend heb ik de eer te zijn Uw dienstv. Dienaar, L„ 2 Juni 1870. J. A. VAN DIJK. CS-eld- en Effectenmarkt. Amsterdam, 24 tot 30 Mei 1870. Over het geheel genomen was het aanzien der Beurs gedurende de afgeloopen week niet ongun stig, zoodat er van de meeste fondsen eenige prijs verbetering te constateeren valt, al is het ook dat onze 2% pOt. heden op denzelfden prijs bleven waarop zij den 24sten openden. De 3 pCt. wonnen sedert dien dag echter 14 en de 4 pCt. pCt., blijvende heden 6714 en S7 v» pCt, Het betrekkelijk zéér gunstige verslag van de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen en het dividend van 454 pCt. over het verleden jaar, hield den lust in hare aandeelen gaande en werkte eene ver dere prijsverhooging uit: van 8514 liepen zij op S6q pCt,Handelmaatschappij daarentegen was weder minder gezocht en verloor circa pCt., heden op 117% pCt. sluitende. Bijzondere levendigheid vertoonden de Span jaards eu de Portugeezen, waarin zoowel voor buiten- als voor binnenlandsche rekening aankoo- pen werden gedaan. Alhoewel nu de prijzen dezer fondsen in den loop der week betrekkelijk nog al veel gerezen waren, verloren zij echter ten gevolge van winstrealisatiën weder van huu voor deel, doch blijven heden gunstig gestemd, wat de eerste betreft a pCt. hooger, wat de laatste aangaat ongeveer op dezelfde prijzen als vóór 8 dagen. Naar men verzekert, is het Spaansche Gouvernement er in geslaagd met de heeren Roth schild eene 5 pCt.-leening van 2% millioen p. st. te sluiten tegen 80 pCt. De kooplust en de daaruit gevolgde rijzing in Russische fondsen is voor een deel althans zeer verminderd. Alleen 5de serie avanceerde nog van 63% op 6454 pCt., 414 pCt. 2de leening, 1860, van 82% tot S314, 4 pCt. bij Hope en C". van 65 tot 65% pCt. Alle overige soorten bleven óf op den vorigeD prijs óf verloren eene fractie, uitgezonderd LoteD, die vrij belangrijke vorderingen maakten;

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2