waterstaat der 2de klasse J. Kouwenberg, tliaDS opzichter der 3de klasse, en tot opzichter van den waterstaat der 3de klasse W. VanEnstJBz., thans opzichter der 4de klasse; voorts, na vooraf gaand vergelijkend onderzoek, benoemd tot op zichters van den waterstaat der 4de klasse H. De ICiewit en M. De Boer. De minister van oorlog heeft goedgevonden op non-activiteit te stellen: op het daartoe door hen gedaan verzoek, in afwachting dat omtrent tien nader zal worden beschikt: de kapits. J. \V. L. Kamps, van het2de, K. H. J. J. Hirschmann, van het 4de, en den lslen luit. J. L. Thehoff Noels, van het 1ste reg. inf., alsmede de kapits. A. J. Van Prehn en N. H. Nierstrasz, van het korps ing., min. en sapp., beide laatstgenoemden zonder bezwaar der schat kist; voor den tijd van een jaarden kapit.-Uwar- tierm. J. H. G. Karis, van het reg. rijd. art., en de kapits. A. C. L. Van Son en A. James, van het 5de, en J. Waldeck, van het 7de reg. inf., beide laatstgenoemden zonder bezwaar der schat kist; In actieveu dienst te herstellen Bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht: de officieren van gez. der 2de kt. op non-act. J. Hetlendoorn en B. M. H. A. Van den Goorbergh, beiden van dat personeel. Bij de 1ste kompagnie hospitaal-soldatenden lsteu luit. op non-act. H. J. Verboom, van het wapen der inf.; en zulks niet bestemming om het bevel over die kompagnie te voeren. Over te plaatsen. Bij het 1ste reg. inf.den 2den luit. C. Roelants, van het 4de reg. Bij het 2de reg. inf.: de 2de luits. J. L. Mul der, van het 5de, en R. 11. Troost, van het 6de reg. Bij het 3de reg. inf.den 2den luit.-administr. van kleeding en wapening P. D. Bazendijk, van het 3de reg. huzaren. Bij het 4de reg. inf.: den kapit. P. J. j.Stoop, van het algemeen depot van discipline. Bij het 5de reg. inf.den kapit. G. M. W. Kamps, van het 3de reg., gedetacheerd bij het koloniaal werfdepot, en zulks te rekenen van den l,tc° de- der; alsmede den lsten luit. H. J. Meijners, van het 7de reg. Bij het 6de reg. inf.: den 2den luit. J. A. C. H. Van Moll, van het 2de reg. Bij het 7de reg. inf.: den kapit. A. A. A. A. Van Laak en den lsten luit. J. J. H. S. Muuren, van het lste, en den 2den luit.-administr. van klee ding en wapening, J. Van Aalst, van het 2de reg. Bij het instr.-bat.: de lste luits. G. J. Bouiberg, vcsift koV CcLc-, ca P. IV. OouJooliiuu Yiob Oolo reg. inf. Bij het algemeen depot van discipline: den ka pit. S. A. Vermeulen, van het 5de reg. inf. Bij het lste reg. huzaren: den lsten luit. J. C. Rijnbende, van het 2de reg. Bij het 2de reg. huzaren: den lsten luit. C. G. G. Vertholen de Salve de Bruneton, van liet 3de reg., en den paardenarts van de 3de kl. W. J. P. Van Oppenraay, van het reg. rijd.-art., eerstge noemde te rekenen van den lsten dezer. Bij het 4de reg. huzarenden paardenarts van de 3de kl. H. Mars, van het 3de reg. Bij het reg. veld-art.de kapits. A. Greve, van het lste, G. G. A. Schwartz, van het 2de en D. W. Van Walchren van het 3de reg. vest.-arten den 2den luit.-kwartierm. A. Feddes, van het 5de reg. inf. Bij het 2de reg. vest.-art.: den 2den luit.-kwar tierm. J. Warnsinck, van het 6de reg. inf. Bij het 3de reg. vest.-art.den kapit. C. M. B. W. Redemagni, van het 2de reg. vest.-art. Bij het reg. rijd.art,den lsten luit.-administr. van kleeding en wapening H. J. Van üoetendaal, van het lste reg. inf. VII. dok emanuel, prins vak portugal. In 15S0 had Philips II Portugal veroverd en den wettig gekroonden koning, Don Antonio, Prior van Acrato, verjaagd. Deze ongelukkige vorst zwierf nu, zwaar gekwetst aan het hoofd, gedu rende 6 maanden in Spanje rond, terwijl men als een wild beest op hem jacht maakte en een prijs van dertigduizend kronen op zijn hoofd stelde. Gelukkig ontkwam hij op een llollaDdsch schip naar Frankrijk en deed nu zijn uiterste, best, om de regeeringen van Europa over te halen zijne zaak te omhelzen en Portugal aan Spanje, te ont nemen. Intusschen verlangde hij zeer tot eenige betrekking te worden aangesteld, om geen broods- gebrek te lijden, en wilde naar de Nederlanden oin het verlies van den Prins te vergoeden. Daar echter de uiterste behoefte niet het eenige ver- eischte is in een bestuurder, kwam er van dat voorstel niets. Hij had twee zoons, waarvan de oudste, Don Emanuel, na langen tijd in Engeland vertoefd te hebben, met eene aanbeveling van koningin Elisabeth, naar Holland kwam. De Sta ten zorgden voor zijn onderhoud en gaven hem eene betrekking bij het leger. Don Emanuel, zegt Van Lennep, hoewel geen man van schitterende gaven, noch die bestemd scheen om ooit eene grooie carrière te maken, was De luitenants ter zee der 2de klasse W. C. Böthtlingk en B. M. Van der Weide en ds offi cier van gezondheid der 2de klasse J. Kcyser, allen dienende op Zr. Ms. stoomvaartuig .\rgus, bestemd voor den dienst der bebakening en kusl- verlichting in Nederlandsch Indië, worden tei gevolge der buitendienststelling van dien boden, met den 25sten dezer op non-activiteit gestell. Katwijk aan Zee, IS Mei. Sedert Vrijdag 11. zip 20 schuiten aangekomen, waarvan er 6 vier wt- ken reis maakten welke slechts 80 a /TOO be somden. De andere schuiten vischten uieer nabj de kust en besomden in 8 dagen 60 tot y 170. Noordwijk aan Zee, 19 Mei. Wat de visschenj hier in het algemeen betreft is deze zeer bevri- digend, men kan wel zeggen (vooral in dee maand) zeer gelukkig, daar de schuiten in zevm dagen van ƒ210 tot ƒ130 besomdendaarbij kont dat de twee booten te zamen ƒ200 besomdm, waardoor de afslag hier dagelijks van visch we'd voorzien, dat nog vermeerderd is door een bort van Scheveningen, die ook hier aanzette lot ver koop van den visch en het azen van zijii wait. Niettegenstaande er veel aangebracht werd, blij ven de prijzen hoog en ging alles gretig vip de hand. Egmond aan Zee, 19 Mei. De schelvischvpigst is deze week veel ongunstiger dan de vorige; ie vangst der booten was dagelijks van 10 tot 4)0 visschen. De besomming der schuiten is ook niet zoo goed als de vorige week, hetgeen voornamelijk aan windstilte is toe te schrijven; zij besommeu tot heden van 40 tot /80. Z andvoort, 18 Mei. Zoo goed als de vooruit zichten waren in de voorgaande week met de visscherij, zoo hard liep't deze week weder tegen door stilte konden de visschers weinig uitvoerer en brachten hoegenaamd niets aan. De hoogstt besomming tot nu toe was ƒ60, de laagste ƒ41; de geringe hoeveelheid visch bracht veel geldop De schuilen brachten 4 steuren aan, waaronder een van 126 kilogrammen. Gisterenmiddag zette een Egmondsche boot aan met schelvischzij bracht dertig snees aan en besomde ongeveer ƒ60. Deze week was er voor de vischloopers gelukkig wat garnalen die groot van stuk waren, waar nog wat aan werd tc- somd. Amsterdam, 22 Mei. Zaterdag-avond is in liet Paleis voor Volksvlijt alhier een gepaste hulde ge bracht aan de strijders van het stoomschip de Amstel, onlangs van de Kust van Guinea terug gekeerd. In liet achtkant der zaal was een tropee opge richt mui de nationale driekleuren cn oranje, vooizien mot hol Koninklijke wapen. In het schild las men de woorden: Guinea 1S691870", daar onder: Commendah 11 Januari 1S70", benevens het gedicht van den heer Burlage. Ollicieren en man schappen werden door het orkest meteen fanfare, en door het talrijk opgekomen publiek met da verende toejuichingen begroet; onderscheidene volks- en nationale liederen werden voorgedra gen. Mejufvrouw Emma König verscheen met rood, wit en blauw versierd en droeg het volks lied voor, hetwelk door het publiek schier in koor werd herhaald. Bij de ronde, die de dapperen door de zaal deden, steeg de geestdrift ten top. In de pauze werd hun een feestelijk onthaal aan geboden, waarop de heer J. H. Burlage een krachtige toespraak tot hen hield en menige toaat aan Koning en Vaderland werd gewijd. Zaterdag werd in Eensgezindheid eene bijeen komst gehouden. De commissie, den 17de" Maart jl. benoemd door de afdeeling Amsterdam der Vcreeniging van fabrieks- en handtuerL-nijverheid had een aantal patroons uitgenoodigd, met haar ,e beraadslagen over de toepassing van „stelsels", ter vermijding van werkstaking en verbetering ten uiterste beschaafd en bezat al die begaafdheden welke geschikt zijn om, vooral bij vrouwen, zich bemind te maken. Hij had fraai gekruld haar, ha gelwitte tanden, een olijfkleurig gelaat en wonder- schoone oogen. Was 't vreemd dat hij menige juffer met de verhalen zijner wederwaardigheden het hoofd op hol bracht? Maar vooral Emilia van Nassau, dochter van prins Willem, verliefde op hem en Emanuel, die dit weldra bemerkte, oordeelde dat hij niet licht eene betere partij zou kunnen doen. De zaak was dus spoedig tusschen hen geklonken, maar de toestemming van Maurits werd niet zoo gemakkelijk verkregen. Hij weigerde in 't eerst die te geven en niets vermocht hem op zijn besluit te doen terugkomen. Zelfs de stap van Emilia, om in persoon naar Rreevoort te reizen, waar Maurits toen het beleg voor geslagen had,had niet de gewenschte uitwerking. De vorstin hier door radeloos geworden, kwam nu tot het over ijld en noodlottig besluit een geheim huwelijk te sluiten, dat veel opspraak verwekte en haar op veel verdriet en lijden zou komen te staan. Zij zonden na de voltrekking een brief aan de Staten-Generaal, waarbij zij hun kennis gaven van hetgeen had plaats gevonden. De afwezig heid van Maurits vermeerderde niet weinig de verlegenheid van deze Hoogmogende Heeren, die echter, begrijpende dat zij iets moesten doen, van den maatschappelijken toestand der werklie den. Naar men verneemt, wordt eene nauwere samenwerking tusschen patroons en werklieden beoogd, en zal ook eene op Vrijdag a. s., des voor middags te 10 uren, in voormeld lokaal voorge stelde meeting daartoe strekken. Jhr. Salvador heeft opnieuw eene openbare vergadering gehouden, over de zaak van Dr. El ders. Hij beweerde, dat de geheime instructie in crimineele zaken den besch. a la merci stelde van den rechter van instructie; men moest ook hier de publiciteit hebben, die in Engeland bij de in structie werd gehuldigd. In plaats van met wer kelijke verbeteringen, hield men zich hier te lande met politieke twisten bezig. Nu werd, ten gevolge van allerlei lasteringen, een man uit zijn werk kring gerukt, en eene dame weerloos overgela ten aan een krankzinnig man. Spr. voer vooral uit tegen de menschenvrees, flauwheid en onver schilligheid, die 't algemeen weerhield, tegen 't onrecht op te treden. Slechts een 30-tal per sonen woonde de bijeenkomst bij. Tot directeur van het Amsterdamsche Zee manshuis is benoemd de heer D. Van Ketwich, in plaats van den heer Huidekoper. Alkmaar, 20 Mei. Ter vervulling van de vaca ture ontstaan door het vertrek van deu heer Mr. P. Van Bern melen, als lid van de rechtbank te Nijmegen, heeft de rechtbank alhier de volgende aanbeveling opgemaakt: Mr. A. C. Lagerweij, kantonrechter te Beverwijk; Mr. W. F. Van Deinse, kantonrechter te Vlaardingen, en Jhr. Mr- J. C. J. ridder Van Rappard, advocaat en rechter- plaatsvervanger te Zutfen. 's-Gravbnhage, 22 Mei. Bij de Zaterdag gehou den examens voor het middelbaar onderwijs zijn toegelatenvoor geschiedenis de heer Mr. G. T. N. Gori, voor Nederl. taal en letterkunde de heer C. Van Kempe Valk; afgewezen een candidaat voor Nederl. taal en letterkunde, een voor lloog- duitsche taal en letterkunde, een voor Engclsche taal en letterkunde en een voor schoonschrijven. Scheveningen, 2-3 Mei. Men verwacht dat kort na Pinksteren het badseizoen zal geopend wor den. Nu reeds zijn de meesten der villa's langs den ouden Scheveningschen straatweg en aan het Zeestrand door hare eigenaren betrokken, ter wijl die gelegen aan den badweg van den heer Pleysier op éene na zijn verhuurd. Ook in het dorp zijn reeds vele kamers door familiën bezet. In het hotel Zeerust hebben ook al sedert eenige dagen vreemdelingen hun intrek genomen. In het gemeente-badhuis en in het Hotel Garni is het grootst gedeelie der apartementen verhuurd. Alles voor spelt dit jaar weder een druk bezoek te Sche veilingen. Gouda, 21 Mei. Bij de op den 16d",> II. gehou den algemeene vergadering door de Goudsche Weerbaarhcids-Vereeniging „Burgerplicht" is be sloten, om aan de deelnemers bij gelegenheid van het te houden derde algemeene concours, door den Wcerbaarheidsboud te geven, iti Augustus a. s., eene tegemoetkoming uit de kas voor reis kosten te verstrekken onder bepaling dat die deelnemers eiken Vrijdag tusschen nu en het concours deel zullen neuien aan de exercitiën en dat als afgevaardigden voor den vaandelprijs de vijf leden zullen genomen worden die bij de vier eerst schietoefeningen in de maand Juli de meeste punten zullen hebben behaald; een der tigtal leden hebben zich bereids tot deelname aangemeld. De heer G. II. G. De Lange, die als bestuurder was afgetreden, werd met algemeene stemmen herbenoemd. Voorts werd aangenomen het voorstel om eene boete van 15 cents te stellen bij maukeeren voor de leden die zich verbinden eenmaal per maand en wel iederen eersten Vrijdag bij de algemeene exercitie tegenwoordig te zijn. Dinsdag jl. had de liedertafel Apollo" ha- drie hunner committeerden om een nader onder zoek in te stellen. Dezen gelukte het de gelieven te scheidenzij wezen Don Emanuel Schiedam tot woonplaats aan; stelden zich borg voor zijne schulden en stonden hem 150 gulden in de week toe voor zijne verteringen. De Prinses was ech ter zoo bedroefd over deze scheiding, dat zij wei gerde eenig voedsel te nuttigen en zich wilde laten doodhongeren. Aan Heurnius echter gelukte het, haar van voornemen te doen veranderen, zooals wij breeder bij zijne levensbeschrijving zullen zien. De Staten en Maurits, die tegen eiken prijs Don Emanuel uit het land wilden verdrijven, be taalden al zijne schulden en gaven hem ƒ1200 reisgeld. Maar Emilia bleef hardnekkig volhar den in haar verlangen, haar gemaal te willen opzoeken. Tevergeefs werd haar hare lijfrente van ƒ2000 opgezegd: fiuantieele beschouwingen hadden bij haar even weinig gewicht als verma ningen of bedreigingen en, gewillig afstaande wat van haar geëischt werd, vertrok zij naar Wezel, waar zij zich met haar echtgenoot ver- eenigde. Van toen af leidden zij een bekrompen en zwervend leven, dat geen gunstigen invloed uitoefende op hun huiselijk gelukalthaDS zij eindigde met van hem te scheiden, en zich te Genève neder te zetten. Don Emanuel deed af ren hooggeschatten directeur een aangename ve rassing bereid. Terwijl Z. Ed. druk bezig w de oefeningen te leiden, nam de president di zangvereeniging het woord, en bood den h J. A. Verheyen, met eene hartelijke toespra namens de liederlafel, een keurig geschenk a- zijnde eene prachtig marmeren pendule met buste van Mozart. Zichtbaar aangedaan danlc de heer Verheyen voor dit blijk van hulde erkentelijkheid. De repititie werd hierop geschorst, en nu volg.; (dank zij de vriendelijke zorg van den heer V den Vlist) een huishoudelijk feest, dat tot 1 in den nacht getuigde van den broederlijk geest, die onder al de leden van dit gezelscha heerscht. Utrecht, 22 Mei. Hedenmorgen herdacht il hoogleeraar B. Ter Haar, in de Domkerk alhiei zijne volbrachte 40jarige evangeliebediening, i verschillende gemeenten 24 jaren als predikan- en de laatste 16 jaren als hoogleeraar aan d hoogeschool alhier; hij sprak naar aanleidin van 1 Tim. I: 5, „Maar het einde des geloot is liefde uit een rein hart, en uit een goede cos scientie en uit een ongeveinsd geloof." Na he uitspreken van den zegen werd den feestvierei den hoogleeraar Gez. 87, vs. 5 toegezongen. Heden wordt de dies natalis van het Utrechtse! Studentenkorps gevierd, door het maken van eei rijtoer naar Baarn, waar de muziek van het re giment artillerie van Amersfoort zich zal doei hooren en een vuurwerk zal worden afgestoken 't welk door onzen bekwamen pyro-technicJ Ruysch is geleverd. Te halfzes zal de stoe:! afrijden van de sociëteit der HH. Studentei op het Domplein. In eene vergadering der leder van het studentenkorps, Donderdag 11. gehouden teekenden een aantal jongelieden protest aai' tegen het voornemen van den Senatus om dn feest op een Zondag te vieren. Men meende dai deze dag aan andere dingen moest gewijd zijai en dat het niet oorbaar was, burgers door eei dergelijke feestviering op den dag des Heeren li ontstichten. Door den jaardag éen of twee dagen later te herdenken, zou men gemoedsbezwaren kunnen voorkomen, die bij velen waren opgere zen. Deze redenen deden een debat geboren wor deu, dat meer dan anderhalf uur duurde. Vat de andere zijde werd beweerd, dat het studen tenkorps zelf in een vroegere vergadering d( feestviering op 22 Mei had goedgekeurd, dat alle voorbereidende maatregelen waren getroffen en de Zondag, volgens nieuwere begrippen, als dag van uitspanning boven anderen de voorkeur verdiende. In den laatsten zin werd dan ook met eene kleine meerderheid van stemmen beslist. Van vele zijden mocht hij ook bewijzen vm\ belangstelling erlangen, zoowel van deze gemeente als van die, waar hij vroeger het predikambt uitoefende. Onderscheidene deputatiën maken heden hunne opwachting bij den Hoogleeraar. Bij meerdere geschenken van ambtgenooten en vrienden, ontving hij o. a. van zijne oud-leerlin gen een prachtige schrijftatel. De vestiging der volksgaarkeukens is thans ook voor Utrecht beslist, en zelfs reeds de Koninklijke goedkeuring ontvangen op de statuten der naam- looze vereeniging der Utrechtsche Volksgaarkeu kens. Het bestuur bestaat uit de heeren Mr. W J. Royaards van der Ham, voorzitter, Dr. N, Mouthaan, secretaris, Mr. F. A. Van Hall, pen ningmeester, en J. Van de Wall Bake, J. S. Van Deventer, A. Pos en R. Sasse, leden. Het kapi taal der vereeniging is bepaald op ƒ24,000, ver deeld in 3 seriën, elk van S000. Nu wil men éen volksgaarkeuken oprichten, en later twee andere op verschillende plaatsen er bijvoegen. De eerste serie is geplaatst. Het bestuur heeft een perceel aangekocht in de Wijde Watersteeg over de Jacobi-kerk. Met de verbouwing wordt eerstdaags een aanvang gemaakt, zoodat men stand van zijn rechten op Portugal, verzoende zich met den Koning van Spanje en ging in zijn dienst over. Hij trouwde na den dood van Emi lia eene Spaansche vrouw, waardoor alle be trekking tusschen hem en de Nederlanden verviel. De Indépendance Beige behelst eene beoordeeÜDg van de tentoonstelling van aquarellen te Brussel, waarin over eenige onzer landgenooten, die schil derijen hebben ingezonden, in zeer vleiende be woordingen wordt gesproken. Het talent van den heer en mevrouw Bisschop (van 's-Gravenhage) leest men o. a., biedt veel punten van overeenkomst aan. Typen, koloriet, licht, alles hebben beide echtgenooten met elkan der gemeen. Hetgeen de een den ander ontleent, of wat zij met elkander gemeen hebben (in dien men ieder denkbeeld van navolging wil verbannen) is nogtans van uitstekend gehalte. De twee aquarellen ingezonden door mevr. Bis schop, die de kunststukken van haar echtgenoot zoo geheel en al in het geheugen terugroepen, zijn bijzonder merkwaardig en wijzen een zeld zaam bij de vrouw aangetroffen talent uit. De kunststukken van de heeren Roelofs, Sprin. ger en Israels worden eveneens op de meest eer volle wijze besproken.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2