Vooraan in het kamp worden geplaatst de ten. ten voor Z. M. den Koning, den Prins van Oranje, Prins Frederik en Prins Hendrik. Er zijn nabij het kamp twee zoogenaamde „springers," die voldoende zijn om het kamp van overheerlijk water te voorzien. Men wil weten dat ook vorstelijke personen uit andere rijken het scherpschutters-kamp met een bezoek zullen vereeren. Hoog-Kmpel, 20 Mei. Op den 21""" dezer zal al - bier een feest worden gevierd, dat wis een bij zonder feest mag genoemd worden en daarom algemeene deelneming verwekt. Onze achtenswaardige hoofdonderwijzer, de heer J. J. Donck, herdenkt alsdan zijne 50jarige dienstvervulling in voornoemde betrekking aan onze openbare school. Prachtige geschenken, die den jubilaris als een hartelijk aandenken zullen worden aangeboden, zoo van de gemeente, de collega's hoofd- en hulp onderwijzers, de oud-leerlingen, als van andere belangstellenden, zullen getuigen van de alge meene belangstelling in dit buitengewone feest, terwijl elk weldenkende den wensch uit, dat het den achtenswaardigen grijsaard nog Jang ge geven zij, de betrekking, die hij nog steeds met den meesteu ijver en lust waarneemt, te kunnen blijven vervullen. Baambrugge, 19 Mei. Door wijlen jonkvrouwe S. P. E. Martini Buys, onlangs op het onder deze gemeente gelegen slot Loenerslooth overleden, is aan de diaconie der Ned. Herv. gemeente alhier eeue som van 1000 vermaakt. Winschoten, 19 Mei. Een brutale diefstal heeft in den afgeloopen nacht in het station van den spoorweg alhier plaats gehad. Voor de firma G J. A. E. Groeneveld, correspondenten van de Nederl. Bank, was gisterenavond per laat- sten trein een kist met geld aangekomen, die hedenmorgen zou worden bezorgd. Gezegde kist werd te dien einde met meer andere goederen in het daarvoor bestemde vertrek van 't station geborgen, hedenmorgen vond men de deuren ge opend, terwijl de geldkist verdwenen was.Inde nabijheid van 't station werd die kist echter spoedig teruggevonden, twee zakken met geld vond men eveneens terug, doch ongeveer f 5000 aan specie was weg. Opmerkelijk is 't, dat de dieven (er waren er zeker meer dan éen) zich in de wachtkamer hebben begeven eu aldaar vóór of na het plegen van den diefstal, eenige flesschen wijn en eenige broodjes uit het buffet hebben weggenomen zon der dat iem'and er iets van merkte. Haar men zegt, was de kist verzonden door de Ned. Bank per Van Gend Loos, welke on derneming voor de richtige overbrenging aan 't adres verantwoordelijk was. Gemengde Berichten. Eene vrouw, die de kwade gewoonte had, haar losse haren in te slikken, is aan de gevolgen over leden. Bij de lijkopening vond men een gezwel in de maag, bevattende een harde dot haar. Deze had kanker in de maag doen ontstaan, waardoor de vrouw ontzaglijk veel heeft geleden. Men meldt als eene bijzonderheid, dat door den jachtmeester van het landgoed Lichtenbeek (Gel derland) een nest is opgegraven met S halfvol wassen vossen. Voor eenigen tijd werd te Waalwijk door een onbekende voor een bankbiljet van f 40, een „40voudige zegen wensch," aan een Vlijmen- schen landbouwer uitgegeven. De dader is ont dekt en gebleken te zijn zekere P. de P..z, arbeider te Almkerk. Vermoedelijk zal zijn zegen- wensch hem nu ongeluk aanbrengen. die anders in het laatst van Februari terug moes ten keeren, nog eenigen tijd, om hunne goede eu uoodige diensten, te mogen behouden." In Maart 1598 zien wij hem nogmaals in Frankrijk, om met Oldenbarneveld als gezant der Staten, tiet sluiten van vrede tusschen Frankrijk en Spanje tegen te werken. In 1601 verzocht hij zijn ont slag en verkreeg hij het van de Staten, nadat zij vergeels gepoogd hadden hem van besluit te doen veranderen. Hij bleef echter niet lang ambteloos, want spoe dig in December 1601 werd hij tot gouver neur van Breda benoemd. Gedurende vierentwin tig jaren heeft hij die betrekking vervuld en toen Spinola het beleg voor die stad sloeg, heeft hij uewezen in welken goeden staat van verdediging luj haar gesteld had en hoe hij ten volle voor zijne taak berekend was. Toen zoowel Maurits, als na zijn dood Frederik Hendrik al hunne krach ten tevergeefs hadden ingespannen, om Spinola tot het opbreken van het beleg te noodzaken, gaf Justiuus eindelijk, na eene verdediging van elf maanden, op uitdrukkelijk bevel van Frederik Hendrik, de stad op eervolle voorwaarde over. Na de overgave van Breda keerde Justinus tot het ambtelooze leven terug. Hij koos Leiden tot woonplaats en betrok aldaar een huis op de Hooi gracht ten noorden van het Annahofje. Hij mocht daar met zijne gade, Anna van Merode, nog zes jaren rustig doorbrengen en overleed den 26'ltn Juni 1631, Men schrijft uit Vianen, dd. 17 Mei „De temperatuur heeft eene aangename wenl ding genomen. Na een malschen regen is eene heerlijke warmte gevolgd. De weilanden hebben een geheel andere gedaante verkregen; het gras groeit goed. De aardappelen hebben minder van de kou geleden dan men eerst meende. De vroege boonen zijn echter zoo goed als weg, dat even wel minder bezwaarlijk is, daar het nog vroeg genoeg is om andere in de plaats te leggen. Boonen toch, zegt een ervaren tuinman, moeten niet vóór Hemelvaartsdag in den grond. Peren zijn goed gezet en de appelboomeu staan thans prachtig te bloeien. De Meimaand belooft alzoo een rijken oogst van peren en appelen." Uit Beverwijk wordt van 15 Mei gemeld: Gisterenavond te halltien brak er in den koren molen dezer gemeente brand uit, die zoo spoedig toenam, dat in ruim een half uur de gansche mo len was uitgebrand. Eene groote hoeveelheid tarwe en rogge is daarbij verloren gegaan. Om trent de oorzaak verkeert men nog in het onze kere. Naar men verneemt was het gebouw slechts voor eene kleioe som verzekerd. Men meldt uit Zeist van 18 Mei: Het aantal ongelukken is in deze streek in den laatsten tijd nog al groot geweest. LI. Zaterdag viel te Rij- senburg een metselaar uit Austerlitz van een hoog gebouw en was onmiddellijk dood. Zondag meende een jongen een kruik met bier aan zijn mond te zettenhet was vitriool. Alleen doordat hij de vitriool onmiddellijk uitgespuwd heeft, welke groote gaten in zijne kleeren brandde, is er nog hoop op het behoud van zijn leven. Gisteren viel een loodgietersjongen van het dak van het bui ten Molenbosch, brak op twee plaatsen het been en leed aanzienlijk bloedverlies. Hij verkeert niet buiten levensgevaar. Men meldt uit Amsterdam van 20 Mei Gisterennamiddag had alhier een vreeselijk on geluk plaats: 3 kinderen van 5 tot 7 jaren waren op de straat aan het spelen, toen door een of ander ongeluk een ijzeren gietkast of raam, dat tegen den muur was geplaatst en een gewicht had van p. m. 700 a 750 kilogram, omviel en op die kinderen neerkwam, zoodat allen verpletterd werden. Te Sittard zijn door de veldwachters meer dan 80 processen verbaal opgemaakt tegen grondeige naars, die verzuimd hadden de rupsennesten te vernietigen, welke zich op hunne boomen en ha gen bevonden. BUITENLAND. Frankrijk, Volgens eene verklaring van den president van het Wetgevend Lichaam in de zitting van gisteren is het zeker, dat de Keizer den 21"on dezer (heden in eene plechtige vergadering van de groote staats lichamen en hooge staatsdienaren audiëntie zal verleenen aan den voorzitter van het Wetgevend Lichaam, die verslag vau de algemeene stemmen telling komt doen, en aan den voorzitter des Se- naats, die de nieuwe constitutie overbrengt. De Keizer zal de twee voorzitters met eene toespraak beantwoorden, waarin hij, naar de verzekering van La Francezal verklaren dat hij de aanne ming van het plebisciet ook als eene nationale betuiging van Vertrouwen op hem aanmerkt, dat hij erkentelijk daarvoor is, en op den ingeslagen weg wil voortgaan. Blijkens eene in het officieele dagblad versche nen aankondiging zal de boven bedoelde plech tigheid op heden Zaterdag ,te, éen uur na den middag plaats hebben. Ene'eland. In de Zitting van het Lagerhuis van den 17de" werd door den heer Gall way voorgesteld te ver klaren „dat Harer Majesteits gouvernement bij dat van Frankrijk medewerking dient te vragen om het verkeer tusschen de twee landen over het Kanaal gemakkelijker te maken." Hierop is vanwege de regeering door den heer Shaw Lefevre geantwoord dat het Fransche gou vernement die zaak ernstig ter harte nam en beraadslaagde over verscheidene plannen tot ver betering der Fransche havens in het Kanaal, welke verbetering ten gevolge zou hebben dat er grooter en beter vaartuigen voor het perso nenvervoer zouden kunnen worden gebruikt. Het voorstel is door den voorsteller ingetrokken. De Londensche dagbladen behelzen een van regeeringswege aan het Parlement medegedeeld rapport betreffende het Suez-kanaalhet is op gemaakt door den kapitein Richards, belast met de hydrographische opnemingen ten dienste van het Britsche ministerie van marine, en door den luitenant-kolonel Clarke, directeur van genie- werken en gebouwen bij het departement van oorlog. De conclusie welke die deskundigen uit de door hen gedane opnemingen afleiden, is dat het ka naal een geschikte weg voor het verkeer tusschen de twee zeeën is en zulks door eenige te bew erk- stellige verbeteringen nog meer zal wordendat het niet geschikt is voor zeer groote pantsersche pen noch voor transportschepen van het oude mo del; en dat de kosten van onderhoud de aanvan kelijke raming niet zullen te boven gaan. Noord-Duitsche Bond. De half-officieele Provinzial-Correipondem behelst een artikel over het nieuwe strafwetboek, dat thans weder bij den Noord-Duitschen Rijksdag in behaudeling is, waarin gezegd wordt „Ofschoon de bondsregeeringen zoowel bij het opstellen van, als bij de beraadslagingen over het ontwerp oprechte inschikkelijkheid aan den dag gelegd hebben ofschoon zij bereid zijn ook nu nog veel van hare overtuiging ten offer te bren gen aan het welslagen der gewichtige onderne ming, heeft men toch, volgens de onbewimpelde verklaringen van den bondskanselier graaf Bis marck, in geen geval te verwachten dat zij hare toestemming tot de volledige afschaffing der doodstraf zouden geven. „De graaf Von Bismarck heeft ten stelligste verklaard dat de regeering (namelijk de Pruisi sche) het in stand blijven der doodstraf tot be scherming van den vreedzamen burger tegen den misdadiger, tot handhaving van orde en recht in den Staat noodzakelijk oordeelt, en dat hij er voor kon instaan, dat Pruisen zijne stem en zijnen invloed in den bondsraad met vollen nadruk voor de instandhuding dier straf zou doen gelden. „Aan weifeling ten deze is bij onze regeering niet te denken. „De liberale partij in den rijksdag heeft dus te overwegen, of zij het nieuwe strafwetboek, met het vele voortreffelijke dat het volgens hare eigene erkentenis bevat, tot stand brengen en daardoor tevens den eersten gewichtigen stap tot het ves tigen der Duitsche rechtseenheid mogelijk maken wil, dan of al dat goede verijdeld moet worden, alleen omdat zij niet tevens de volstrekte afschaf fing der doodstraf kan doordrijven. Door dit laat ste zou de liberale partij eene zware verantwoor delijkheid jegens Duitschland op zich laden." Zweden en Noorwegen. De zitting van den Rijksdag van Zweden is den 14d,n dezer door den Koning in persoon ge sloten. Zijne Majesteit heeft bij die gelegenheid de volgende aanspraak gehouden „Mijne heeren, de wetgevende zitting die he den eindigt, zal in 's lands geschiedenis niet wor den opgeteekend onder diegene, welke groote hervormingen in 's lands constitutie of in 's lands wetgeving hebben zien tot stand komen. Voor de oplossing van verscheiden vraagstukken welke in den loop van dit zittingjaar te berde gebracht zijn geworden, doch waaromtrent zich nog geen heerschend gevoelen heeft gevormd, wordt ver langd dat het gouvernement zonder weifelen voorga, en den eersten stap doe. Ik zal niets verzuimen van hetgeen zou kunnen bijdragen om onze staatsinstellingen tot volmaaktheid te brengen. De wijzigingen nu laatstelijk gebracht in de grondwetsbepalingen betrekkelijk de rechten der personen die niet tot de Staatskerk (dat is het Evangelisch-Luthersche kerkgenootschap) behoo- ren, leveren een onvvedersprekelijk bewijs van de verdraagzaamheid waarmede de Zweedsche natie in het godsdienstige sedert lang doordron gen is. „De staatsbegrooting is in evenwicht vastge steld zonder eeuige belasting-verhooging. Deze uitkomst is verkregen door middel van vermin dering der voor ouderscheiden doeleinden aange vraagde geldsommen, en met behulp van de reeds bewerkstelligde besparingen. De toekomst zal leeren of de inkomsten van 's rijks schatkist het bedrag waarop zij door u geraamd zijn, werke lijk zullen bereiken. Voor alsnog kunnen wij de toekomst met gerustheid te gemoet gaan. De on dernemingsgeest herleeften wij mogen hopen dat de Voorzienigheid de vlijt des landbouwers zal beloonen door den lande eenen even ruimen oogst te verleenen, als die van het vorige jaar geweest is. „In de hoop dat het ons zal worden gegeven ons opnieuw onder gunstige voorboden te ver eenigen om gezamenlijk werkzaam te zijn voor de bevestiging der instellingen die tot veiligen waarborg voor de belangen des vaderlands strek ken, en voor de ontwikkeling van zijnen bloei, verklaar ik deze wetgevende zitting gesloten, terwijl ik u, mijne heeren, opnieuw de verze kering van mijne toegenegenheid en welwillend heid geef." België. De Senaat is Donderdag voor onbepaalden lijd uiteengegaan, na de laatste der aanhangige wets ontwerpen zonder tegenkanting aangenomen te hebben. Hiermede is de wetgevende zitting afgeloopen. Hare uitkomsten zijn in het oog van vrienden van het liberale kabinet zeer voldoende en bemoe digend voor de aanstaande verkiezingen. soldaten als gidsen gediend of anders vrijwillig de regeering ondersteund hebben. Men verzekerde, dat er slechts enkele insurgen ten meer onder de wapenen waren. Lissabon, 20 Mei. Er heerscht hier rust. De troe pen zijn onder de wapenen. Men verwacht eene ontbinding der Kamer. Madrid, 21 Mei. In de Cortes is een telegram voorgelezen uit Lissabon, waarin vermeld werd, dat Loulé weigerde de benoeming van Saldanha tot minister-president te onderteekenen, omdat volgens hem de koning gedwongen was gewor den. Saldanha had daarop zijn ontslag aangebo den aan den koning, hetgeen deze geweigerd had, zeggende, dat hij zijn volkomen vertrouwen bezat. De portefeuille van binnenl. zakeD is aan den bisschop v. Vizen aangeboden. De meerderheid der Kamer was bijeengekomen. De troepen zijn onder de wapenen. Er heerschte volmaakte rust te Lissabon en in de provinciën. Men zegt, dat Espartero de algevaardigden zij ner partij zeer goed ontvangen heeft. Hij zou geëindigd zijn met te verklaren, dat hij er in toe stemde om zich voor het vaderland op te offeren. In weerwil van dat bericht, gelooft men niet, dat zijne candidatuur slagen zal. Kopenhagen, 21 Mei. Ten gevolge van den uit slag der stemming van gisteren in de Kamer, heeft het ministerie zijn ontslag aangeboden, dat door den Koning aangenomen is. Het ministerie zal in functie blijven tot aan het optreden van het nieuwe kabinet. Londen, 21 Mei. In het Lagerhuis zeide Glad stone, in antwoord op de aangekondigde inter pellatie van Sir Roundell Palmer, dat de regee ring wilde afwachten tot de nog niet volledige ontvangen correspondentie over de Grieksche bandieten compleet zou zijn, eer zij over de te nemen maatregelen eene beslissing wilde nemen. Daarmede konden nog wel eenige weken ver- loopen. Promotiën. Leiden, 21 Mei. Bevorderd tot doctor in de rechten de heer C. Van Voorst tot Voorst, geb. te Elden, met Stellingen. Utrecht, 20 Mei. Bevorderd tot doctor in de rechten de HH. G. L. Quien, geb. te Amsterdam, en J. W. Lazonder, geb. te Groenlo, beiden na verdediging van Stellingen. Gemeente raad. TELEGRAMMEN. Slew-York, 20 Mei. Een bericht uit Cuba meldt, dat de Spaansche gouverneur Rodas eene proclamatie uitgevaardigd heeft, waarbij alle sla ven vrij verklaard worden, die aan insur- genten toebehooren, benevens degenen, die den wa, slei dir Zitting van heden. Geopend te drie uren. Voorzitter: de heer Burgemeester. Tegenwoordig de heeren: Stoffels, Tollens, Hubrecht, Hoog, De Fremery, Hartevelt, Tieleman, Lezwijn, Le Poole, Eigeman, Bijleveld, Verster, Seheltema, DuRieu, Cock, Derckaen, Van Heukelom, Krantz en Wittewaall. Afwezig de heeren Goudsmit, Buys, Van Outeren, Driessen en Van Wensen. Het derde genoemd lid met kennisgeving, wegens afwezigheid uit de gemeente. Ingekomen stukken: Drie dispositiën van Ged.-Staten van Zuid-Holland, houdende goedkeuringen van gelijk aantal raadsbe sluiten bevorene genomen. Aangenomen voor kennisgeving. Adres van de heeren RauwenhofT en Nieuwveen, zich noemende president en secretaris van de alhier gevestigde afdeeüng van het Schoolverbond, om ter bereiking van het doel dier vereeniging, in afwijking van art. 8 der verordering op bet lager onderwij», een hulpscbool te bekomen, ten einde van onderwijs verstoken kinderen dadelijk te kunnen opnemen. Een adres van Damen, met verzoek om een kel der onder het stadhuis in huur te mogen bekomen. Een adres van Twist tot ondersteuning van dat verzoek. In handen gesteld van B. en W. De rekening van de gasfabriek over 1869, met rapport. Een voordracht) tot benoeming van een stadsapo theken Beide onderwerpen zijn, terj,lezing gelegd. Hierna wordt overgegaan tot de benoeming: 1°. van eene Regentesse over het Heilige Geest of Arme Wees- en Kinderhuis. Daartoe wordt gekozen Mevr. S. W. Hubrecht, geb. Verster. De leden Hubrecht, Verster en Van Heukelom onthouden zich ingevolge art. 46 der gemeentewet van medestemming2'. van een lid voor de commissie van financiën der dd. schutterij over 1869, ter vervanging van den heer Seheltema, die als majoor der dd. schutterij daaraan niet kan deelnemen. Er worden uitgebracht op de heeren Krantz 8, Hartevelt 6 en Du Rieu 3 stemmen, terwijl de heeren Cock, Eigeman, Wttewaall en Bijleveld ieder éen stem bekomen. Daar niemand de volstrekte meerderheid heeft bekomen wordt tot eene tweede vrije stemming overgegaan. Alsnu wordt benoemd de heer Krantz met 19 stem men. De heer Hartevelt verkrijgt 1 stem. Hierop worden achtereenvolgens goedgekeurd de rapporten van de commissie van financiën op twee bezwaarschriften tegen het kohier der plaatselijke directe belasting, 1870, bij Gedep. Staten ingediend, en die nopens de verzoeken om afschrijving van plaatselijke directe belasting 1869, vande Erven Mr. J. Bakker Korff en J. H. A. Wiggers. Op de gewone vraag van den voorzitter of er, al vorens de vergadering gescheiden werd, nog led»n waren die iets in het midden hadden te brengen, antwoordde de heer Seheltema bevestigend. De heer Seheltema wenschte naar aanleiding vau hetgeen de heer Hartevelt in de vorige vergadering, waarin spr. niet aanwezig was, omtrent de directe belasting had gezegd, eenige bemerkingen te maken. Dit lid velde over deze belasting een ongunstig oor deel, noemde haar vooral onbillijk en onredelijk en weet dit aan de verhooging van de factoren, waardoor z, i. de belastingschuldigen in het jaar 1870 met 50 pCt. zijn verhoogd. Daartegen kwam spr. op en vooral

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2