steld op de Ooster-Begraafplaats te Amsterdam. Wij kunnen echter niet dan ons leedwezen betuigen, dat van de vele vrienden en vereerders des talent vollen kunstenaars en braven huisvaders zoo wei nigen zich om zijne rustplaats verzameld hadden, ten einde hem de laatste eer te bewijzen. De beer Tjasink hield bij de ontsloten groeve, eene korte toespraak, waarin hij hulde bracht aan de nagedachtenis van hem, met wien hij vele jaren aan dezelfde zaak was verbonden geweest, en die steeds bereid was iedereen met zijne veelzij dige bekwaamheden ten dienste te staan. Met geen enkel woord werd echter gezinspeeld op den zwaren slag, toegebracht aan de vier kinde ren des overledenen, wiens beide zonen hunnen vader ter laatste rustplaats begeleidden. En toch zij mogen de zelfvoldoening smaken, dat de man, in wien zij een getrouwen leidsman en dierba ren vader betreuren, nog lang zal voortleven in de herinnering der zeer velen, die het voorrecht hadden hein persoonlijk te kennen of althans in de gelegenheid waren zijne gaven te waardee- renden man, die als mensch en kunstenaar voorzeker aller achting in hooge mate waardig was. H Het station te Haarlem was Vrijdag 11. getuige van een treffende gebeurtenis. De trein van Den Helder kwam te 5 uren met vliegende vaart aan, doch nog te langzaam voor het gejaagde hart van een der reizigers. Een luid hoezee klonk weldra. Het gold den jeugdigen luitenant ter zee Zegers Veeckens, die, van de Kust vau Guinea terugge keerd, door zijn braven- vader, moeder, broeder en verdere betrekkingen op het perron belang stellend werd verwacht en ontvangen. Het was roerend te zien, hoe allen den jeug digen man aanstaarden, dien zij verdronken, ver moord of opgepeuzeld waanden, maar thans in volmaakten welstand, van zijne wond hersteld, met bruin gelaat, vroolijk hart, en een met het ildderkruis versierde borst, in hun midden terug zngen, na zooveel leeds geleden, na zooveel wraak genomen te hebben. Hartelijker welkomst kan l.iemand ten deel vallen. Het vuur schitterde in het oog van den reeds wat vergrijsden vader, maar den nog altijd kloeken luitenant-kolonel, bij het wederzien van zijn zoon, en krachtig was de handdruk, welken hij gaf aan hem, dien hij iu 's lands dienst verloren rekende. De omarming van het hergeven kind door de moeder was zoo als alleen eene moeder haar kind kau omarmen. Hare halfgesmoorde, maar toch gehoorde kreten getuigden van hetgeen in hare liefhebbende ziel omging, en de omhelzing van den broeder, den luitenant der cavalerie, deed diens vreugde ken nen over den terugkeer van den speelmakker zijner jeugd, zijn kameraad in dienst des Konings. Alle aanwezigen namen zichtbaar hartelijk deel in die zoo gelukkige ontmoeting, en eerbiedigden de tranen door deze zoo hoog bevoorrechte fa milie gestort. De 24uo jaarl. verg. der Gewestelijke Vereeni- ging Utrecht van het Nederlandscli Onderwijzers- Genootschap zal gehouden worden te Utrecht, in de localen van „Buitenlust"op 11 Juni a. s., des voor middags te halfelf. In die vergadering zal een rede voering gehouden worden door Prof. F. C. Donders, terwijl wij de volgende punten ter behandeling op den beschrijvingsbrief vinden a. Is de beschou wing van den mensch als onsterfelijk wezen in strijd met de neutraliteit der openbare school? b. Is het voor het onderwijs wenschelijk, dat de onderwijzer rijks-ambtenaar worde? c. Hoedanig moet het onderwijs in de kennis der natuur om de gewone lagere school zijn ingericht om prac- tisch nut op te leveren? i. Hoe moet de zielkunde voor onderwijzers behandeld worden? e. Wat valt er op te merken omtrent de inrichting van school bibliotheken, en wat is er te doen om die in deze provincie meer algemeen te.maken? Door den heer Nahuys, directeur van het post kantoor te Schoonhoven, is het volgende inge zonden in de Schoonhovensche Ct. van 15 dezer: „In uw blad van 8 Mei jl. komt een bericht voor, omtrent de invoering van PoRtzegels (chif- fres taxes), ten einde het port van ongefran- keerde brieven aan te duiden, in plaats van de thans gebruikelijke geschreven cijfers. Zooals dat bericht geplaatst is, zullen velen in dwaling verkeeren en natuurlijk deDken dat alle ongefrankeerde brieven met poRtzegels zullen belast worden. Dit is volstrekt het geval niet; alleen de ongefr. brieven, die bepaald bestemd zijn voor plaatsen, binnen het arrondissement van het postkantoor van afzending gelegen, worden van PoRtzegels in plaats van geschreven cijfers voorzien. PoRtzegels zijn voor het publiek niet verkrijgbaar, terwijl de benaming PoStzegels ver vangen word t door die van FRANKEERZEGELS." Donderdag den 19den dezer vangt bij het Pro vinciaal Gerechtshof in dit gewest het examen aan van HH. adspiranten voor het radicaal van candidaat-notaris. Door de Hollandsche Maatschappij van Land bouw, afdeeling Haarlem en omstreken, zal den 27'len Juli eene belangrijke verloting van paar den en rijtuigen enz., ter aanmoediging der Haar- lemsche zomer-paardenmarkt, gehouden wórden. Het maximum der loten is op 25,000 vastgesteld. De Raad van Bestuur over 's Rijks Museum te Amsterdam maakt, bekend dat het Museum met 1°. Juni e. k. zal gesloten zijn; de opening zal nader worden bekend gemaakt. Te Rotterdam ligt voor Israëlieten een adres ter teekening, waarin, nu de marktverordeniug wordt herzien, wordt aangedrongen op het ver zetten van de algeuieene weekmarkt van Zater dag op Vrijdag of eenigeu anderen dag der week, waarop ook Israëlieten hun gewoon bedrijf mo gen uitoefenen. Men verneemt, dat, ten gevolge van het onder zoek naar de oorzaken van den laatsten brand te Oosterbeek, door de justitie ingesteld, zware vermoedeus zijn gerezen tegen den eigenaar J. v. K., die dan ook reeds in het huis van arrest te Arnhem is overgebracht. De bisschop van Keulen is Zaterdag-avond te Maastricht aangekomen en aldaar ontvangen door den deken van Öt-Servaes en den heer P. Regout. Hij heeft bij den deken zijn intrek ge nomen, en zou Maastricht Maandag-morgen ver laten, oin naar Aken te gaan, waar hij deel zal nemen aan een groot diner van -10 couverts, te zijner eere gegeven. Uit Zvvollerkerspel wordt gemeld dd. 15 Mei Het zoeken van kieviets-eieren is thans wel ver boden, maar toch worden ze gevondensteelsge- wijs aan de stadslui voor goeden prijs verkocht, en door dezen met smaak gegeten. Deze overtre ding Her jachtwet zou strenge afkeuring verdie nen, indien niet die jachtwet, anders zoo gestreng, juist voor de kievieten een „mal moertje" was. Immers, ieder jager weet het, gedurende zekeren tijd mogen de nesten der kievieten niet gestoord worden; men mag de ouden dan ook niet schie ten, en als eindelijk de dag, om dat te mogen doen, daar is, zijn de gevleugelde familiën naar het zuiden verhuisd, waar ze vvelgevoed aanko men en een offer voor de Fransche keuken wor den. De enkele achterblijvers moeten voor huune luiheid dan wel met het leven boeten, maar, ko men ze in handen der poeliers, dan worden hun dadelijk de verraderlijke witte buikvederen uit getrokken, en zijn ze tot patrijzen gepromoveerd. De jongste uit Zuid-Al'rika ontvangen berich ten doen het vermoeden ontstaan, dat de be roemde reiziger, Dr. Livingstone, door gebrek aan levensmiddelen en andere benoodigdheden sedert Mei van het vorig jaar te Udschischi aan het meer Nyauza wordt opgehouden en belet den tocht verder in de binnenlanden voort te zetten. Men meldt, dat de Britsche regeering po gingen in het werk stelt om zich van het lot des reizigers te vergewissen en, zoo hij nog in leven mocht zijn, hem van het noodige te voorzien. De bibliothecaris van de koninklijke biblio theek te Berlin, Dr. Buschnian, heeft aan Z. M. den Koning van Pruisen het handschrift van Von Humboldt's Kosmos overhandigd. Z. M. heeft dit aanvaard en volgens den wensch van den schenker aan de bibliotheek afgestaan. Ten vervolge op het bericht, medegedeeld in de Staals-Coura.nl van 20/21 Maart jl., n°. 68, wordt ter algemeene kenuis gebracht, dat de vrije uitvaart uit de Dardauellen en den Bosporus, respectievelijk naar de Middellandsche en de Zwarte Zee, aan alle koopvaardijschepen ook bij nacht is toegestaan, te beginnen met den 13de" dezer maand. De kosten van den firman, deswege te Konstantinopel af te geven, bedragen voor eiken bodem 75 piasters of f 8.3-3 Ned. courant. Overi gens blijven dezelfde formaliteiten die bij dag zijn in acht te nemen, ook bij de nachtelijke doorvaart van kracht. Volgens een bij het Departement van Marine ingekomen telegram van den kapitein-luitenant ter zee N. M. J. Kroef, koinmandeerende Zr. Ms. raderstoomschip ie Valk, was die bodem, den lóden dezer, laatst van Vigo, te Corunna aan gekomen, en zoude vervolgens, zooals vroeger is medegedeeld, bij gunstig weder'zijne reis naar Plymouth voortzetten. Aan boord was alles wel. De luitenant ter zee der 1ste klasse W. F. Van der Burg, laatstelijk behoord hebbende tot het eskader in Oost-lndië, en van daar den 10d™ de zer in Nederland teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft goedgevonden den kapitein-luite nant ter zee L. G. Brocx, op zijn daartoe gedaan verzoek, met de dagteekening van gemeld besluit, ter zake van langdurigeu dienst, op pensioen te stellen, onder toekenning van een jaarlijksch pensioen van ƒ1500; met bepaling dat het voor schreven pensioen zal stilstaan zoo lang genoemde hoofdofficier de betrekking van minister van marine bekleedt. Amsterdam, 17 Mei. Donderdag jl. werd op het raadhuis door den burgemeester aan jongelingen, gewezen leerlingen der Openbare Armenscholen die zich gedurende 2 jaren na hun ontslag, hetzij als kweekeling, hetzij op een ambacht goed had den gedragen, een zilver horloge, voorzien van 't stadswapen, uitgereikt, waarvan de kosten ge vonden worden uit de rente van een speciaal daartoe bestemd fonds. Zaahdam, 15 Mei. De ochtend-godsdienstoefening van heden was voor de Friesche Doopsgezinde gemeente alhier eene plechtige feestviering. Haren leeraar, Ds. Van Geuns, mocht het voorrechtten deel vallen zijne 4-üjarige ambtsbediening in die gemeente te herdenken. Hem werd namens de gemeente een zeer fraai album aangeboden, be vattende de namen der schenkers van het daar- bijgevoegd belangrijk cadeau, en waarop in gou den stempel werd gelezen: „iOjarige ambtsbe- kleeding, 16 Mei 1830 - 15 Mei 1370. Blijk van vriendschap en hoogachting, aangeboden door de leden der Friesche Doopsgezinde gemeente te Zaandam, Westzijde. Harderwijk, 15 Mei. Den 23"»" dezer zal van het koloniaal werfdepot alhier naar Nieuwediep ver trekken een detachement suppletietroepen, sterk 125 mau (waaronder 6 onderofficieren), om dien dag te embarqueeren aan boord van het aldaar liggende schip Dordrecht, gezagvoerder C. J. Rotgans, om met dien bodem naar Java te vertrekken onder bevel van den kapitein der artillerie van het O.-I. leger E. Mathijsen, die van verlof naar die gewesten terugkeert, hebbende tot medege- leide den 2den luit. der cavalerie J. Mulder, den 2den luit. der genie en sapp. J. G. Kerlen en den officier van gezondheid 3de kl. VV. Smith, allen van het O.-I. leger. Beverwijk^ 15 Mei. De Raad dezer gemeente heeft besloten tot het instellen eener weekmarkt, waarop boter, eieren, kaas, vee, granen, vruch ten, - groenten, enz. kunnen worden aangevoerd. De eerste markt zal worden gehouden op Dinsdag 31 Mei a. s. Sedert eenigen tijd is ook in deze gemeente de namiddag-godsdienstoefening bij de Hervormde gemeente afgeschaft, en tot proeve vervangen door een Zondagschool, welke zeer druk bezocht wordt en belooft aan de verwachting te zullen beant woorden. 's-Hage, 16 Mei. De adv.-gener aal Smits heeft in de heden gehouden zitting van den Hoogen Raad (kamer van strafzaken) conclusie genomen in de zaak van J. Van Manen en S. Sakkers, tegen een arrest van het Hof in Gelderland, waarbij zij wegens diefstal in een bewoond huis met valsche sleutels en zulks als loonbedienden ten nadeele huns meesters, zijn veroordeeld tot vijf jaren tuchthuisstraf. Die conclusie strekte tot verwerping. De Hooge Raad zal den 31"en dezer uitspraak doen. Vervolgens zijn behandeld de volgende zaken, als: 1°. W. FransinaD, requirant van cassatie te gen een arrest van het Hof in Noord-Holland, waarbij hij is schuldig verklaard aan bedrieg lijke oplichting en met bevestiging van een von nis der rechtbank te Amsterdam is veroordeeld tot eene maand eenzame opsluiting en geldboete van f 5. Deze requirant had namelijk aan iemand verkocht een loterijbriefje n°. 15001 der 270ste staatsloterij, hetwelk na onderzoek bleek reeds veertien dagen vroeger inet niet te zijn uitgeloot en den koopprijs van dit briefje, f 2.50, zich zoo doende te hebben toegeëigend. Als verdediger trad op Mr. Teixcira de Matthos, die tot toelichting der voorziening twee middelen van cassatie voor droeg, bestaande in schending en verkeerde toe passing der artt. 427, 428 en 434 Wetboek van Strafvordering en scheudiug of verkeerde toepas sing van art. 405 Wetboek van Strafrecht; het eerste betrelt het wettig bewijs en het tweede middel de qualificatie door den rechter aan dit feit gegeven. Pleiter concludeerde ten slotte tot vernietiging van het arrest. Het Openbaar Minis terie zal den 24slen dezer conclusie nemen; en 2°. A. Brandei, tegen een arrest van liet Hof in Zuid- Holland, waarbij hij met vernietiging van een vonnis der rechtbank te Rotterdam, tot een jaar gevangenisstraf is veroordeeld wegens medeplich tigheid aan eenvoudigea diefstal door het heelen van het gestolene. Daar er geen gronden waren aangevoerd, waarop deze voorziening in cassatie berust, concludeerde de advocaat-generaal Smits tot verwerping. De uitspraak in deze zaak is bepaald op deD 24"™ dezer. Gouda, 16 Mei. De luitenant-kolonel C. M. De Jongh van Rodenburgh, van het 4de regiment in fanterie, alhier iu garnizoen, is in rang overge plaatst bij het depot van het 8ste regiment infan terie te Utrecht en wordt alhier vervangen door den luitenant kolonel C. B. Van der Breggen, van het 5de regiment infanterie uit 's-Bosch. Charlois, 16 Mei. Tot secretaris der gemeente Katendrecht is benoemd de heer W. Nugteren Gz., tevens secretaris der gemeente Charlois. Utrecht, 15 Mei. De 1ste luitenant K. J. Meyners, van het 7de regiment infanterie, is in rang over geplaatst bij het 3de bataljon 5de regiment ;l fanterie te Geertruidenberg. Voorst, 16 Mei. Als eene bijzonderheid verdi-M vermelding, dat in een tuin in deze gemeente eXs koolduif op vijf eieren zit te broeien. Als allejB ven, maakt ook de koolduif een slecht nest.ïH weinig zal het dier verlegen zijn, als er meer;.M twee jongen voor den dag komen. Groningen, 16 Mei. Met algemeen en grooi.I.I noegen is hier de beslissing vernomen, waa-MJ door den Hoogen Raad een einde is gemaakt aau W achtjarige procedure over de Ommelander tl De 34 gemeenten, bij de zaak betrokken, zull-H nu den buit kunnen deeleri. De stoomboul li Onderdendam was Zaterdag te dezer zake iilj vlaggen versierd. 's-Hertogenbosch, 16 Mei. Heden Maandag IJ het 50 jaren geleden, dat alhier door het depB tement 's-Hertogenbosch der Maatschappij 1 Nut van het Algemeen de Spaarbank werd J a gericht; als eene bijzonderheid daarbij dient, iiH de Ed. Achtb. Heer L. W. .1. Marggraff, kante) rechter alhier, bij die oprichting als lid en bocH houder optrad en die betrekking dus ook thafl 50 jaren met de meeste nauwgezetheid gehtB belangeloos, dat is zonder eenige jaarwedde ]H toelage, heeft waargenomen en dat ook de heeifS Aug. Van Lanschot Sr. als penningmeester, J. J. Loeff als lid, eveuzeer die betrekkingen heel belangeloos gedurende veertig jaren bediel i deniedereen die met deze schoone, goedweH kende instelling van nabij bekend is, zal ml ons overtuigd wezen van het nut dat zij in e:l tijdvak van 50 jaren verspreid heeft; vele thai! j gegoede ingezetenen onzer stad, zullen met g-| noegen en zelftevredenheid den tijd herdenkel toen zij hunne zuur verdiende spaarpenningel der bank in bewaring gaven en zich de vruci 'i ten herinneren die hunnen arbeid bij renten <1 renten opleverde, zoodat kapitaal en interest hul later in de gelegenheid stelden de eerste kostfj'J in de vestiging van hun bedrijf te bestrijden eil 1 zij daarin, reeds aan spaarzaamheid gewoon, doolB zuinigheid steeds vooruit gingen. Wij uiten den wensch dat de bestuurders de: bank met hunnen 82jarigen voorzitter, den edele: 19 steeds weldoenden heer J. F. L. Verster, aaifl het hoofd, nog vele jaren met hunnen bekendeJB onverdroten ijver die hoogst nuttige instelliniB zullen blijven beheeren, opdat zij steeds bloeit)' en tot heil der inwoners dezer stad strekke. Zaterdag vierden Arie Daamen, oud 78 ja-W ren, en Maria Van Ooijen, oud 86 jaren, huil gouden huwelijksfeest, van welke halve eeuw de echtgenoot 45 jaren in de zoutkeet van den heer P. Vermeulen werkzaam was. Den jubi laris werd door zijne kameraden in de zoutkeet een aandenken aan dezen heuglijken dag aan-l geboden, terwijl ook de patroon en de buren niet achterbleven, om deze brave oude liedeD, waar van de man door zeldzamen dienstijver en ge hechtheid aan zijne patronen zoozeer heeft uit gemunt, hunne hulde te brengen. Maastricht, 15 Mei. Heden ter gelegenheid van het St.-Servatius-feest werd deze stad door dui zenden vreemdelingen bezocht, die zoowel van de omliggende Nederl. steden en dorpen als uit België en Pruisen waren toegestroomd, om de processie op dien dag bij te wonen. Deze plech tigheid had dan ook onder begunstiging van schoon weder en opgeluisterd door de tegenwoor digheid van mgr. Baudi, wijbisschop van Keulen, te 12 uren plaats en liep in de beste orde af. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Gisterenmorgen omstreeks 8 uur werd met buitengewone plechtigheid ter aarde besteld de soldaat 1" klasse bij de 5de kompagnie 3d« batal jon Infanterie, Kat-s, Jn garnizoen alhier. Genoemde soldaat is overleden aan de gevol gen van een bekomen wonde (niet op het veld van eer), maar (zoo heet het ten minste) door de achteloosheid van den kouimandant der observa tiepost. Genoemde kommandant, zijnde de kor poraal V., is daar dan ook voor gestraft. En nu roemt men zoo op de rechtvaardigheid van bet Nederlandsche oorlogswezen. Is het rechtvaardig dat genoemde korporaal is gestraft? Billijkerwijze gesproken moet mei zeggenneen 1 neendui zendmaal neen! Is die korporaal verantwoorde lijk voor den splinter die door den te korten af stand van schijf en observatiepost, de man ge troffen heeft? Is de korporaal verantwoordelijk voor de zoogenaamde verbetering van ijzeren in plaats van houten ramen? Neenl neen! neenl en nogmaals neen! In plaats van 15 passen, zoo als is aangegeven, neemt men drie pas afstand van schijf tot observatiepost; in plaats van hou ten ramen, zooals vroeger werden gebruikt, heeft men du de ijzeren uitgevonden. En waarvoor is zulks? Men antwoordt mij, het is steviger, het houdt langer stand. Toegegeven dat zulks waar is, maar moet men dan voor die stevige ramen en voor dat langer standhouden menschenle- vens in gevaar brengen, en moet men dan, als zulks bij ondervinding is gebleken, daarvoor een geheel onschuldige straffen? Wat zal nu het ge volg zijn van het feit dat de korporaal is ge straft? Niets anders dan dit: dat hij door het

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2