met de voornaamste handelsteden in de Hol- landsche en andere gewesten. Meppel, 11 Mei. Naar men wil zal aan het ge meentebestuur worden voorgesteld om een stoom machine op nader aan te wijzen plaats op te rich ten, ten einde door middel daarvan de gemeente van zuiver water te voorzien. Sommigen geven in overweging om die kanalen waarvan het water aanhoudend in bedorven toestand verkeert te dem pen. Nu alzoo de aandacht op de hoofdkwaal is gevestigd, verwondert het ons zeer dat men ge heel voorbijziet de eenvoudige en min kostbare wijze waarop de gemeente in dezen kan worden gebaat. Zoo men slechts in het Mallegat een keer- schut plaatst, iets dat voor weinig geld en in wei nige dagen kan geschieden, was het kwaad geheel weggenomen. Tegen het aanbrengen van zooda nig schut kan geen enkel gegrond bezwaar ge opperd worden, zooals de burgemeester en wet houders dan ook terecht aan den commissaris des koniugs hebben geschreven. Middelburg, 12 Mei. Gisteren overleed alhier Jhr. Mr. A. P. Van Doorn vau Koudekerke, rid der der orde van den Nederlaudschen Leeuw, oud-president van het Prov. Gerechtshof in Zee land, in den ouderdom van 79 jaren. KOLONIËN. BATAVIA, 5 April. In het Algemeen Overzicht van het N. B. H. leest men Met genoegen vernam men hier dat het Z. M. den Koning behaagd heeft, op voordracht van HD's. raadslieden, op 19 Februari jl. een aantal verdiens telijke personen met de Leeuwenorde te begiftigen, en dat zich daaronder een tweetal bevindt, dat tot de Indo-Europeanen behoort. Maar gaat men na, dat men in Nederland, om zoo te zeggen, eene keuze uit allen heeft gedaan, die tot dergelijke onder scheiding in aanmerking kwamen: ambtelijke wereld, wetenschap, nijverheid, diplomatie, magis tratuur, geestelijkheid, leger en vloot, terwijl bo vendien aan enkelen de Eikenkroon is geschonken, dan is Nederl. Indië alweder uiterst stiefmoederlijk bedeeld. Men kan over ridderorden verschillend denken. Maar wist men, hoe hoog in Indië een blijk van 'sKonings goedkeuring wegens veelja rige, of gewichtige aan den Staat bewezen diensten gewaardeerd werd, men zou zoovelen niet onver diend voorbijgaan. Wat den toestand in deze gewesten betreft, wij moeten hoofdzakelijk op geruchten wijzen. Men verspreidt, evenals een jaar geleden, met of zonder opzet, telkens alhier onrustbarende be richten. Eerst gold het weder de bevolking van de par ticuliere landen in het Bekassische. Zij zou, op den verjaardag van de vroegere onlusten, weder in beweging gebracht worden. Men heeft daarvau niets naders vernomen. Er is echter eene com pagnie troepen derwaarts gezonden. Gisteren liep alhier een ander gerucht, van nog ernstiger aard. Op Madura zou een opstand uit gebarsten en de resident vermoord zijn. Een en ander is even onwaar, naar men ons van Soera- baya ten stelligste verzekert. Onze correspondent seint ons heden „Op Madura en omliggende eilanden is alles rustig; anders had ik wel onmiddellijk getele- grapheerd." De heer Nieuwenhuyzen, lid (lees: vice-presi dent) van den Raad van Nederlandsch Indië, moet wegens voortdurende ongesteldheid het voornemen hebben opgevat, in den loop van dit jaar zijn ambt neer te leggen. (Locomotief.) Een correspondent van de Selompret Melaijoe te Magelang deelt mede, dat daar ter hoofdplaats sedert eenige dagen eene ongewone bedrijvigheid heerscht, ten gevolge van opkoop van rijst door Javanen uit Djocja, hetgeen in verband schijnt te staan met mislukten oogst op sommige plaat sen in de residentiën Bagelen en Banjoemaas, van waar anders een groote voorraad van rijst naar Djocja wordt uitgevoerd. De prijs der bras was dan ook te Magelang binnen weinige dagen van f 7 tot ƒ10 de picol gestegen, en liet het zich aanzien dat het daarbij vooreerst nog niet blij ven zou. Men schrijft van Solo dd. 23 Maart: Gisteren had alhier de trouwplechtigheid plaats van vier dochters des keizers van Soerakarta. Door den Gouverneur-Generaal van Neder landsch Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Machtiging verleend' om aan C. J. A. Van der Velde, op verz., eerv. uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen offic. van gez. 2de kl., uit te reiken eene akte van toela ting tot de uitoefening der geneesk. praktijk in de res. Kedirie; dat het bij besluit van 5 Novem ber 1869 n°. 17 aan S. J. Wiselius veil. ontsl. uit zijn ambt van not. tevens vendum. te Poerwo- redjo (Bagelen) moet worden beschouwd als te zijn eerv. Benoemd: tot 3den subst.-griff. bij den raad van just, te Batavia, Mr. J. D. Rasch;-tot ass.- res. van Pamalang, de ass.-res. van Bandjar-Ne- gara, J. F. Haase; tot ass.-res. van Bandjar-Ne- gara, F. L. baron Van Heeckeren Van Brand- senburg; tot ass.-res. van Loemadjang, J. M. Van Vleutentot ass.-res. van Sidaijoe, C. Th. Humme. Departement van Oorlog. Ontslagen: op verz., eerv., wegens volbrachten diensttijd, met beh. van recht op pens., de luit.-kol. der inf. W. J. A. Visser. Overgeplaatst: bij het 1ste bat. inf., de maj. B. Loggere, van het 5de bat.; bij het 5de bat. inf. de maj. L. J. F. Timmermans van het 7de bat.; bij het 7de bat. inf. de maj. C. C. P. Schee pens van het 8ste bat.; bij het 10de bat. inf. de luit.-kol. H. G. J. L. Meijners, van het 1ste bat. Bevorderd: tot kapit. bij het personeel van het wap. der art., de 1ste luit. J. A. Broese van Groenou, van het personeel. Gemengde Berichten. Men schrijft uit Tietjerksteradeel van 11 Mei: Zondag 1.1. had in het dorp Eestrum een voorval plaats, dat de noodlottigste gevolgen had kunnen hebben. Nadat de voormiddag-godsdienstoefening was afgeloopen, wilden de kerkgangers zich huis waarts begeven, toen zij bij de brug op halfweg eensklaps moesten stilhouden. Die brug was on bruikbaar geworden, en nu moesten de men- schen in een bootje naar (den overkant worden getrokken. Allen konden niet tegelijk worden geholpen, en zoo ontstond er spoedig ongeduld bij de achterblijvers, die bij een der tochten zoo talrijk zich in het bootje begaven, dat dit begon te kantelen en de passagiers alle in het water geraakten. Gelukkig was het water niet diep, en daagde er spoedig goede hulp op, zoodat allen er slechts met een nat pak afkwamen. BUITENLAND. Frankrijk. Aan eene correspondentie uit Parijs ontleenen wij het volgende Den avond van gisteren (9 Mei) brachten de heeren Ollivier en zijn kabinetschef bij den heer De Girardin door. De Minister van Justitie over handigde den laatste zijn benoeming tot lid van den Senaat, waar de even beroemde als beruchte journalist in ieder geval beter op zijn plaats zal zijn, als in eep ministerie. De burggraaf De la Guéronnière, tweede regisseur in het comité voor het plebisciet, bekwam in den heden ge houden ministerraad als belooning voor de be wezen diensten, de portefeuille van onderwijs. De heer Duvernois, derde regisseur, zal ook wel zijn aandeel in de winst bekomen, doch tot hier toe wederstaat Ollivier gelukkig de pogingen om zich dien vergoder van het autocratisch stelsel als Minister te laten opdringen. Overigens heeft het parlementaire kabinet van 2 Januari opgehouden te bestaan, om voor het eerste vrijzinnig kabinet van het plebiscitaire keizerrijk plaats te maken. Ook de markies De Talhouët, die heden met den graaf Daru de ter aardebestelling van den Orleanist Villemain bij woonde, en de heer Ségris treden spoedig af. Voor de richting van het kabinet heeft de aan staande benoeming van den hertog De Grammont tot Minister van Buitenlandsche Zaken weinig beteekenis, wellicht veel meer voor de opnieuw hechter geworden verstandhouding tusschen Frank rijk en Oostenrijk. De hertog De Grammont begon in 1852 zijn diplomatieke loopbaan, en liet te Rome zeer gunstige herinneringen en indrukken achter. Als diplomaat zou hij uitmunten door rond borstigheid en lijdzaamheid; zijn veeljarige onder vinding in zijn tegenwoordige gezantschapsbe trekking te Weenen opgedaan, wordt èn aldaar èn te Parijs zeer op prijs gesteld. Geen Fransch diplomaat is beter op de hoogte van Duitsche, Pruisische en Üostenrijksch-Hongaarsche toestan den dan de aanstaande Minister van Buitenland sche Zaken. (Van een en ander is nog niets bevestigd.) In twee departementen, dat van de Seine en de Bouches-du-Rhöne, heeft de meerderheid der bevolking zich verklaard tegen het plebisciet, In de Seine waren op de 100 stemmen 56 ont kennend en in de Bouches-du-Rhöne 57. In zeventien departementen was de verhouding van 60 a 75 op de 100 stemmen met ja en in 27 de partementen was die van 76 a 85 ja op de 100 stemmen. De ongeregeldheden, die in eenige wijken van Parijs geheerscht hebben, zijn als geëindigd te beschouwen. Rochefort is van de gevangenis St.-Pélagie naar het tuchthuis van Mazas overgebracht. De generaal graaf Von Stackelberg, gezant van Rusland te Parijs, is eergisterenmorgen, in den ouderdom van 57 jaren, aan de gevolgen van eene langdurige ziekte overleden. De broeder van Gustaaf Flourens, welke laatste in het rapport van den Procureur-Gene raal Grandperret als de aanlegger van de verijdelde samenzwering tegen het leven van den Keizer wordt aangeduid, heeft zijn ontslag aangevraagd uit de betrekking, die hij bij den raad van state bekleedde. Hoewel hij nimmer blijken heeft ge geven van ontrouw aan de Regeering, is zijn aanvraag toe te schrijven aan zijn vast geloof dat de brieven aan zijn broeder toegeschreven, logen- achtig zijn, Oosteurgk-Hong. Monarchie. Graaf Von Beust is tot kanselier van de hoogste militaire orde, de Maria-Theresia-orde, benoemd. Deze benoeming heeft op zich zelf weinig te be- teekenen, maar toont duidelijk aan hoe hoog de rijkskanselier nog steeds bij den keizer staat aangeschreven en welk vertrouwen deze in hem stelt. De vorige kanselier was de prins Metter- nich. Veel opzien baart te Weenen, en de pers is vol over de zaak van den nieuw benoemden minister van oorlog Widmann. Acht dagen na diens benoeming bleek het, dat hij als luitenant, op 20jarigen leeftijd, wegens vergrijp tegen de militaire wetten veroordeeld was. De keizer gaf daarop den minister-presiden te kennen, dat het niet met de keizerlijke waar digheid strookte zulk een raadsman te behouden. De heer Widmann heeft daarop zijn ontslag in gediend en bekomen. Noord-Duitsehe Bond. In den nacht van Woensdag op Donderdag stierf een man, die in zeer zeldzame mate de hoogste vereering en liefde van zijn geestver wanten genoot. Wij bedoelen den heer Waldeck, die in den nacht van den J ld™ op den ]2dsn Mei aan eene slepende ziekte overleed. De heer Waldeck was den 31"m Juli 1802 te Münster geboren. Hij studeerde van 181922 in de rechten en doorliep van 1828 tot in de laatste jaren zijns levens een eervolle rechterlijke loopbaan. Maar Waldeck was bovendien een staats man, die sedert 1818 aan de verdediging van de democratische beginselen onafgebroken mede werkte. Dit streven moest hij in 1819 duur be- koopen, doordien hij wegens hoogverraad in hechtenis werd genomen. Zes en een halve maand bracht hij in preventieve gevangenschap door, doch werd door zijn rechters vrijgesproken. Tot 1860 trok hij zich toen van het staatstooneel terug, maar bleef zijn betrekking van raadsheer bij het hooggerechtshof vervullen. Toen werd hij echter weder tot afgevaardigde gekozen en streed onaf gebroken als leider der democratische partijook in den Noord-Duitschen Rijksdag zette hij dien strijd voort, totdat hij in den herfst van het vorig jaar wegens voortdurende ziekte, zijn mandaat nederlegde. Waldeck was tot zijn dood in den parlementairen strijd, wat de oude Blücherwas: „een jongeling met grijze haren". Aan het lieve lingsdenkbeeld van zijn jeugd, het denkbeeld van een door Pruisen te stichten Duitschen democra- tischen nationalen staat, is hij steeds getrouw gebleven. De keizer van Rusland is gisterenmorgen te Berlijn aangekomen en aan het station verwel komd door den koning en de prinsen, die in Russische uniform waren. De keizer ontving in het hotel van den Rus- sischen gezant de leden van de vorstelijke fami lie, maakte tegenbezoeken en begaf zich ook naar de koningin-weduwe te Charlottenburg. België. De voordracht der regeering tot toekenning eener geldelijke belooning in den vorm eener lijfrente aan die miliciens, welke zich persoonlijk en behoorlijk van de verplichting tot deD krijgs dienst kwijten, is eergisteren na drie dagen be- raadslagens, door de Kamer nagenoeg eenstem mig aangenomen. Het budget van het ministerie van justitie voor het dienstjaar 1871 is eergisteren door den Senaat, na eene uiterst korte discussie, aangenomen met 32 tegen 16 stemmen. Het trekt bij het naderen der algemeene ver kiezingen de opmerkzaamheid, dat de Senaat het budget van den heer Bara met zulk eene meer derheid heeft aangenomen, terwijl de conserva tieve partij in die vergadering zoo machtig en juist den genoemden minister het minst onder de leden van het liberale bewind toegenegen is. Kerkelijke Staat. Uit Rome schrijft men van 9 Mei: Uit overmaat van vreugde hebben de voorstan ders van de onfeilbaarheid van den paus, Z. U. een dankadres aangeboden voor de eindelijke toe stemming in hunne wenschen, om de beraadsla gingen over dit dogma toe te staan. Het werd met de meeste welwillendheid aanvaard. Ten ge volge van dezen stand der zaak, zijn de bisschop pen er voor, om de behandeling van de schema ta over vragen van kerkelijke tucht onafgedaan te laten, om zich terstond en voor het oogenblik uitsluitend bezig te houden met de persoonlijke onfeilbaarheid van den paus. Daar het reglement van orde slechts tien dagen verleent voor de inzending van schriftelijke re devoeringen of wederleggingen, zoo zal met de discussie over het schema reeds in deze week een aanvang worden gemaakt. Van goede zijdé wordt verzekerd dat het de uitdrukkelijke wensch van den paus is, de vaststelling van het dogma der onfeilbaarheid te doen plaats vinden in de vierde algemeene congregatie, op den 5d"n Juni, zijnde het Pinksterfeest. Kumenië. De Kamer is bij Koninklijk besluit, in plaats van tegen den 21,te" Mei, reeds tegen den 13d8n Mei bijeengeroepen. De oorzaak hiervan ligt in het voornemen der nieuwe Regeering om de Kan te ontbinden. Vorst Karei heeft een amnestie verleend v alle drukpersvergrijpen. Deze maatregel ht, een goeden indruk gemaakt. TELEGRAMMEN. Rlo de Janeiro, 23 April. Blijkens bericb; uit Paraguay is de diplomatieke conferentie: het benoemen van een voorloopig bewind r Paraguay uiteengegaan. De gezant der Avg tijnsche Republiek is ten gevolge eener aanschi ving uit Montevideo vertrokken. De beweging der Blancos tegen het Gom nement nam toe. New-York, 13 Mei. Volgens berichten uit Cu hebben aldaar verschrikkelijke boschbranden heerscht. De daardoor veroorzaakte schade t loopt 5 millioen dollars. Antwerpen, 13 Mei. Te middernacht is brat uitgebarsten in eene groote fabriek van bindt ting, in eigendom toebehoorende aan de Gr Van Oye Van Duerne. Het geheele gebouw vernield; slechts de vier muren zijn blijven sta-- De schade is zeer aanzienlijk. 200 werklied zijn door dit onheil van hun middel van best beroofd. Berlijn, 13 Mei. De Rijksdag heeft het p verdrag tusschen Engeland en den Noord-Du schen Bond aangenomen. Washington, 1.3 Mei. De senaat bepaalde sterkte van het leger op 30,000 man. Er loopt een gerucht dat de feniaus bijee komsten houden om een plan te beramen tot t doen van een inval in de Nederzettingen aan Roode Rivier. Parijs, 13 Mei. De France zegt dat Frankrii niet alleen geen uitlevering van Flourens he gevraagd, maar dat dit ook niet gevraagd i wordeü. Londen, 13 Mei. Het Gouvernement heeft eeu nadere oflicieele correspondentie overgelegd, is treffende den moord op de Engelschen in Gri: kenland gepleegd. Lord Clarendon heeft den 28' April aan den heer Erskine geschreven, zeggend dat de eer van Koning George en die van h Gouvernement en der natie dringend beveelt, ee streng onderzoek in te stellen naar de waarhei van het beweren^ dat sommige hooggeplaatsi politici van Athene de roovers aanmoedige Lord Clarendon is van oordeel, dat de tolk Alexai der het met die roovers eens is; waarschijnlijl ontvingen zij uit Athene mededeeling otn zie naar de vlakten van Marathon te begeven. Erskine deelde mede dat er vier roovers ge vangen waren genomen, die verklaren da', ie, moord werd bedreven door die bandieten, welke later in een botsing met de troepen zijn gedood Het opperhoofd Teko hechtte meer aan eeu: amnestie dan aan het losgeld; en zij deelde mede dat toen Teko ontdekte dat zij meer e meer door de troepen werden ingesloten, hij be vel gaf de wijk te nemen naar de Turkscli grenzende troepen zetten hen achterna. De vi gevangen genomen roovers werden bij het begi van het conflict gewond. Lissabon, 11 Mei. Er hebben op Madera ero stige ongeregeldheden plaats gehad. Drie dojde en vele gekwetsten. De regeering zendt er tro pen heen. De afgevaardigden der minderheid hebben Dot- derdag het congres verlaten, ten gevolge van il weigering des voorzitters om over de zaak onge hinderd te laten spreken. Florence, 11 Mei. De studenten der hoogi school hebben onder het aanheffen van oprof rige kreten, beproefd wanordelijkheden te vei wekken. De tusschenkomst der politie was vo' doende om de orde te herstellen. Londen, 13 Mei. Het Lagerhuis heeft de bil over het stemrecht der vrouwen bij de dero lezing verworpen met 220 tegen 91,stemmen. Rechtzaken. Gewezen vonnissen in strafzaken, door het kan tongerecht te Leiden, dd. 9 Mei 1870. 1 wegens vuilnis in het water te hebben geworpen 1 asch op straat te hebben geworpen. 1 a vuil op straat te hebben geworpen. 1 buiten een daargestelde waterplaats (ut noir) datgene te hebben verricht wan toe die inrichtingen bestemd zijn. 1 u na zonsondergang een pot met vuti op straat te laten staan, zonder ieman ter waarschuwing daarbij te hebbe' gesteld. 2 vuur ongedekt over straat te hebbe gedragen. 3 a de Donkersteeg in de verkeerde.richtin te hebben ingereden. 6 op straat met sneeuwballen te hebbe geworpen. Promotiën. Leiden, 11 Mei. Bevorderd tot doctor in de reek ten de heer II. J. Hamaker, geb. te Hilversum met een academisch proefschrift. Utrecht, 13 Mei. Bevorderd tot doctor in d rechten, de heer J. P. B. Van der Mandere, geb te's-Hage, na het verdedigen van stellingen.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2