//In den tijd eener wettelijk omschreven vacantie wordt er geen examen afgenomen en geen doc torale graad toegewezen." Tot de aanwijzing komende welke examens ter verwerving van elk der doctoraten noodig zijn, verklaart de senaat hiertoe niet zonder aarzeling over te gaan, daar het met den aard der weten schap, door hare voortdurende ontwikkeling, on bestaanbaar is, om in eene wet, die bestemd is hare beoefening voor vele jaren te beheerschen, hare vakken, deelen en onderdeelen allernauw keurigst te willen afpassen en classificeeren. Re geling bijv. bij reglement, door de gezamenlijke hoogescholen onder goedkeuring der regeeriug zou de senaat daarom het liefst zien. Alen heeft echter recht den senaat te vragen, wat hij in de plaats van de door hem afge keurde meesterschappen en staatsexamens gesteld wil zien, en daarom heeft hij beproefd zijne denk beelden over den omvang en de deelen van het hooger onderwijs, in een lijst van doctoraten voor te dragen. Aan het hoofd van de doctoraten staat het doctoraat in de wijsbegeerte, dat in het ontwerp niet genoemd wordt. Verder komen de docto raten met de meesterschappen overeen de eischen verschillen evenwel, bij sommige belangrijk. In de plaats van den directeur der Hoogere burgerschool te Alkmaar, Dr. A. T. Van Aken, die verhinderd was, is tot lid van de commissie, belast met het eindexamen der Hoogere burger scholen in de provincie Noord-Holland, benoemd de heer H. Brongersma, leeraar aan de Hoogere burgerschool te Leiden. Tot aanvulling van ons bericht van gisteren, deelen wij hier de cijfers mede, door de Leidsche Vereeniging tot bevordering van geregeld school bezoek, bij haar onderzoek verkregen Voor zooverre het onderzoek heeft plaats ge had - en dit bevat bijna de geheele stad - bedroeg het getal kinderen tusschen 6 en 12 jaren, be- boorende tot de on- en minvermogenden, 2788; hiervan gaan ter, school 2269, niet ter school 519. Bij dit cijfer hooren nog 83 die tijdens het onder zoek op plaatsing wachtten, maar nu voor 't grootste gedeelte geplaatst zijn; de redenen van niet schoolgaan zijn o. a.: op fabrieken werkzaam 176, bezwaren tegen de vaccine 11, onmisbaar uit huisgezin 36, onbekende redenen 50, armoede 19. Heden hebben de afdeelingen van de Tweede Kamer zich bezig gehouden met het onderzoek der volgende wetsontwerpen: 1°. Vestiging eener nieuwe gemeente Anna-Paulowna; 2°. Bekrach tiging der met de gemeenten Maastricht en Ber- gen-op-Zoom gesloten overeenkomsten betrekkelijk den al3taud van terreinen, die behooren tot de voormalige vestingwerken dier plaatsen 3°. Over dracht aan de gemeente Fort-Bath van de open bare wegen, van een regenbak en van eene pomp met welput op de voormalige rijks-militaire gron den aldaar; en 4°. Goedkeuring van eenige artike len der overeenkomst den 27'""'November 1869 te Mannheim gesloten en strafbepaling op de over treding der bepalingen daarbij vastgesteld (ge meenschappelijke bepalingen op de visscherijen in den Rijn). De Luxemburgsche Kamer der afgevaardigden heelt benoemd tot voorzitter den heer Von Scherff. Uit Keulen wordt dd. 10 Mei gemeld: Gisteren avond kwam prinses Hendrik dei- Nederlanden alhier aan en stapte af in het Hotel ,/du Nord." Heden middag zette H. K. H. de reis naar Luxemburg voort. Heden behelst de Kal. Zeil. aldus de opneming van een onzer landgenooten in de Pruissische orde ,/Z. M. de Koning heeft den kamerheer van den koning van Nederland, raad van legatie, eigenaar van een ridder-heerlijkheid, Graaf van Limburg Stirum, te Grosz-Peterwitz in het dis trict Neumarkt, benoemd tot Ridder 3" kl. van den rooden Adelaar. De gemeenteraad van Nijmegen heeft in eene Vrijdag gehouden zitting besloten bij de Tweede. Kamer aan te dringen op opheffing van de ves- tiug Nijmegen. Het denkbeeld om slechts uitleg ging te vragen vond geen bijval. Er is een comm. benoemd om het adres te ontwerpen. Uit den Achterhoek schrijft men aan de Arnh. Ct. Eindelijk zal men zich over deze afgelegen streek gaan ontfermen. Men heeft meeting op meeting gehouden, en opmetingen gedaan voor den aan te leggen spoorweg van Bocholt naar Zutfen in aansluiting met dien naar Amsterdam. Veroorloof mij daaromtrent eenige aanmerkingen. Een spoorweg wordt toch gemaakt ten voordeele en gerieve der nijverheid en het reizend publiek. Als deze denkwijze juist is, dan vraag ik, of het niet beter ware die lijn over of nabij Gen- dringen, Etten naar Doetincliem te trekken, want juist in die streken heeft men de meeste fabrieken en heerscht de meeste welvaart. Deze weg zoude toch meer voordeelen afwerpen dan de ontworpen linie, die grootehdeels door bosch en heidegronden loopt en dun bevolkt is, wat men van de lijn Gendringen niet kan zeggen. Om slechts een voorbeeld te noemen, telt het Ambt-Doetinchem meer inwoners dan de stad zelve. Het zou ook voor deze streken verkie selijker zijn met het oog op de communicatie met Amsterdam, dat de aansluiting niet te Zut fen, maar te Dieren plaats had, want men kan toch b.v. van Doetinchem goedkooper en spoedi ger over Dieren en Arnhem naar Amsterdam reizen, dan dat men verplicht zoude zijn om eerst naar Zutfen te moeten sporen, alvorens ter bestemder plaatse aan te kunnen kómen. Er worden op de Wiezelsche heide voor den derden wedstrijd van den Weerbaarheidshond negen schietbanen aangelegd, 'van 500 meters lengte. Deze zijn op verschillende afstanden aan beide zijden van koeliesen voorzien, van aarde opgezet, 72 vierk. meters groot. Bij de koeliesen ter linkerzijde zijn overdekte osbervatieplaatsen aangebracht. Nog een tiende baan wordt op eene lengte van 1000 meters aangelegd. De gemeente raad van Apeldoorn heeft besloten, dat bij gele genheid van den wedstrijd, voor rekening der gemeente, op de Loolaan twee eerebogen zullen worden opgericht en des avonds verlicht. In de jongste raadsvergadering te Beverwijk, werd tot secretaris dier gemeente benoemd Mr. N. G. Cnoop Koopmans, van Amsterdam, met het lot tegen den heer Hugo La Rivière, van Soetermeer. De aanbeveling van burg. en weth. bestond uit de heeren La Rivière en Mr. J. Steen- hoff, van Lochem. Z. M. heeft benoemd tot plaatsvervangend kan tonrechter te Meerssen, Mr. J. P. Boots, notaris te Amby. Z. M. heeft benoemd tot raadsheer in het pro vinciaal gerechtshof in Gelderland, Mr. J. S. Hij mans, thans procureur bij gemeld gerechtshof en de arrondissements-rechtbank te Arnhem, uit welke laatstgemelde betrekking hem eervol ont slag is verleend. Z. M. heeft de luitenant ter zee der l"te klasse Jhr. A. C. Van Haeften, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslagen uit zijne betrekking van lid van den raad van tucht te Amsterdam, onder dankbetuiging voor de door hem als zoo danig bewezen diensten. Z. M. heeft het eervol ontslag aan C. Kruys Gz., burgemeester van Vriezenveen, op diens ver zoek verleend als secretaris dier gemeente, goed gekeurd. Z. M. heeft F. Van der Putten herbenoemd tot burgemeester der gemeente Deurzen c. a. Z. M. heeft benoemd tot hoogheemraad van het groot waterschap van Woerden, provinciën Zuid Holland en Utrecht, A. C. Van Aelst. Z. M. heeft D. La Grappe Dominicus op zijn verzoek eervol ontslag verleend als 2den luite nant bij de dd. schutterij te 's-Gravenhage, en benoemd bij de dd. schutterijen: te 's-Graven hage, tot 2den luitenant Mr. P. A. Ramaer, thans schutter; te Gouda, tot lsten luitenant G. C. For- tuyn Drooglever, thans 2den luitenant; tot 2den luitenant J. A. Roest van Limburg. Amsterdam, 10 Mei. Bij de boekhaudelares Wed. J. Ellerman ligt thans een adres ter teekening, waarbij aan den gemeenteraad wordt voorgesteld den naam Sarphati-straat te vervangen door „De Ruyter-straat." Adressanten, de groote verdiensten van Sarphati als stichter van het Paleis voor Volksvlijt erkennende, achten echter het oogen- blik nog niet gekomen. Zij vermeenen dat de middelen door hem aangewend tot bereiking zij ner grootsche' ontwerpen, nog te versch in het geheugen liggen, om de hulde te wettigen. 's-Gkavenhage, 11 Mei. In de zitting van den gemeenteraad van gisteren is het praeadvies op het voorstel van de heeren De Pinto c. s., dat besloten worde tot de aanvraag eener rijkstoe lage van (1000 voor de Hoogere Burgerschool, met algemeene stemmen zonder beraadslaging aangenomen. Ook het voorstel tot verhooging van het sub sidie aan de Academie van Beeldende Kunsten werd aangenomen met 25 tegen 4 stemmen. Burgemeester en Wethouders hebben giste ren aan den Raad ingediend een ontwerp-besluit tot oprichting eener meisjesschool voor meer uit gebreid lager onderwijs. Eergisterenavond is de timmerman W. S., wonende te Leiden en hier werkzaam in het paardenspel van den heer Carré, terwijl hij bezig was met het decoratief voor het tooneel te plaatsen, van eene hoogte nedergevallen, waar door hij zijn arm brak en een zware verwonding aan het hoofd bekwam. Dr. Hoven verleende hem de eerste heelkundige hulp, en deed hem naar het gasthuis overbrengen. Delft, 10 Mei. In de vergadering van den gemeen teraad, heden alhier gehouden, is aangenomen het voorstel van de plaatselijke schoolcommissie om aan den heer P. Van der Schaft Sr. het eerelid maatschap der plaatselijke schoolcommissie te verleenen. Arnhem, 10 Mei. Van de plaatselijke gezond heids-commissie is thans het verslag publiek ge maakt, omtrent den toestand van openbare en bijzondere schoollocalen in Arnhem, uit een hygië nisch oogpunt. Daarin wordt ten volle bevestigd en door opgaven gestaafd, dat de loealiteit onzer scholen voor het meerendeel in strijd is met de eischen der hygiène. Zutfen, 10 Mei. Wij vernemen dat in het graaf schap algemeen als candidaat wordt genoemd voor het lidmaatschap van het dubbele algemeene college van het toezicht op het beheer der goe deren van de gemeente der Hervormden, tot finale vaststelling van het reglement den 9den Junie. k. de heer Mr. L. Ed. Lenting, van Zutfen, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Nunspeet, 7 Mei. Gisteren is door den Raad der gemeente Ermelo bepaald, dat kinderen van 510 jaar minstens 200 dagen per jaar de school moeten bezoeken, terwijl voor die boven de 10 jaar een minimum van 100 schooldagen is vast gesteld. Daar het onderwijs op al de 5 scholen koste loos is, zullen zij die zonder gegronde redenen hieraan niet voldoen, het volgende jaar niet weer toegelaten worden. Door dezen maatregel meent men het geregeld schoolgaan te bevorderen. Ook is besloten het getal scholen met éen te vermeerderen en wel voor de buurten Horst en Telgt, daar die in het dorp Ermelo te klein is. Vollenhove, 7 Mei. Kerkvoogden en notabelen der Hervormde gemeente alhier, besloten in den loop van dit jaar liet bepleisteren van de in het jaar 956 alhier gestichte Groote of St.-Nicolaas- kerk geheel te doen afwerken en ook de nieuwe bevloering van het gebouw. De beide eenige in het jaar 1795 nog overge blevene zerken worden op het lage koor overeind in den muur geplaatst, de eene ter gedachtenis aan den bisschop Roeloff van Diepholt die in het jaar 1455 op het bisschoppelijk paleis alhier is over leden, en te Utrecht begraven, en de andere van het graf van den heer „Johan Sloot, heer van „Sallick en Drossaert des landes van Vollenhove „ende casteleijn der heerlijkheid Cuinre", overle den deu 21*l,° Nov. 1610, en diens weduwe Floren- tia van Buikhorst, overleden den 21s,«"Nov. 1612. Rijsbn, 9 Mei. De drie gebroeders A. P., M. P. en E. P., die voor eenigen tijd zijn gearres teerd als verdacht van zich te hebben schuldig gemaakt aan de zware mishandeling van een fabrieksarbeider, bij gelegenheid der alhier in de maand Maart dezes jaars gehouden jaarmarkt, zijn dezer dagen door de arrondissements-recht bank te Deventer veroordeeld, de eerste tot zes maanden en de beide laatstgemelden ieder tot vijf maanden gevangenisstraf. Groningen, 9 Mei. De vereeniging „geen pri vilege in 't stuk van belasting" (art. 172 G. W.), zal op Hemelvaartsdag vergaderen, ten einde de brochure van Mr. S. Van Houten, getiteld: „de toekomst onzer financiën," te bespreken. Frederiksoord, 9 Mei. De afdeeling „Generaal Van den Bosch" der Maatschappij van Weldadig heid mag zich in steeds toenemenden bloei ver heugen. Geen vergadering wordt er gehouden of zij ziet nieuwe leden toetredenin de beide laatste bijeenkomsten bedroeg dit gezamenlijk een tiental. Zij telt thans 84 leden, waarvan 45 in de koloniën, 26 in hare naaste omgeving, 13 op meer verwijderden afstand wonen. Het be stuur bestaat dit jaar uit de heeren J. Canne- gieter, voorzitter; W. M. Hou win?, secretaris; L. W. Van Os, penningmeester; C. J. M. Jong- kindt Coninck, C. Hulst en J. L. R. Janssen, be stuursleden. Tilburg, 10 Mei. Ook in de belangrijke fabriek- plaats Tilburg zag men in, dat de bestaande, steeds erger wordende toestand van ons rioolstelsel niet kon blijven duren. Iu het begin van 1869 besloot de Raad, om aan het technisch bureau der heeren ingenieurs Havelaar te Utrecht, Schenk te Luik en Kaiser te Keulen op te dragen het leveren van een volledig ontwerp voor een riool- sLelsel ten dienste dezer gemeente. Acht maanden later voldeden deze deskundigen aan hunne op dracht. Behalve plans en teekeningen ten aanzien van waterloozing en afvoer, van de riolen en reservoirs, der detailteekeningen voor den afvoer der fecale stoffen en wat verder tot de uitvoe ring behoort, bevat het project een zeer uitvoerig rapport, vermeldende den bestaanden en te ver wachten toestand der gemeente ten opzichte van de rioleering; wijders geeft het een overzicht en vergelijkende beschouwingen der meest gebrui kelijke stelsels elders gevolgd, de oeconomische en finantieele beschouwing, waartoe het stelsel aanleiding geeft, verder eene geheel volledige be schrijving van het meest aanbevelenswaardige stelsel voor deze gemeente, met begrootingen zoowel voor de daarstelling van een rioolstelsel als voor den afvoer van fecale stoffen ieder af zonderlijk. Het behoeft geen betoog, dat dit ontwerp ook voor andere gemeenten en belangstellenden groote waarde heeft. Daar de gemeente het wenschelijk acht, de exploitatie bij concessie, met ondersteu ning van gemeentewege, aan particuliere krach ten over te laten en ook gaarne het publiek oordeel over het aanbevolen systeem zal willen vernemen, om door wrijving van denkbeelden over deze gewichtige zaak meer licht verspreid te zien, is men tot het besluit gekomen het ge. heele plan, met kaarten, teekeningen en bijla gen tedoen drukken en in den handel te brengen. Greld- en JGfifeotenmarlrt. Gemengde Berichten. Men schrijft uit Hendrik-Ido-Ambacht van 8 Mei: Een hevige brand brak hedenavond omstreeks halftien uit in eene vlassersstelling, toebehoorende aan den heer H. Maaskant alhier. Eene groote voorraad vlas alsmede bet geheele gebouw werd een prooi der vlammen. Aan blusschen viel nietI te denken, hoewel de brandweer met de beide spuiten, als altijd, zeer spoedig op de plaats des onheils was. Omtrent de vermoedelijke oorzaak! is niets bekend. Het verbrandde was grootendeels verzekerd. M. D., een meisje bij de Haagsche politie niet onbekend, vormde Zaterdag het plan zich op eene i min kostbare wijze eene nieuwe garderobe aan' te schaffen, om kermis te houden. Zij nam tot dat einde uit éen winkel een kleedje, in een I anderen een boezelaar, in een derden een muts en nog het een en ander tot volmaking van haar toilet. Een agent 1ste klasse voorkwam echter nog bij tijds dat de jongejufvrouvv met haar nieuwe plunje zou pronken en er misschien wat aan bederven zou. Hij offreerde haar, zeer galant, het pakje voor haar te dragen en haar te bege leiden naar 't politie-bureau. Men heeft haar gisterenavond, in plaats van naar de kermis, naar het huis van arrest overgebracht. Tusschen Loosduinen en Terheiden werd 11. Zaterdag op het strand nabij het duin een brief gevonden, tusschen twee plankjes gebonden. De brief was Diet beschadigd en is door den vinder aan den burgemeester zijDer woonplaats ter hand gesteld, zoodat hij zijne bestemming, Londen, overeenkomstig de bedoeling van den Schrijver, zal bereiken. De heer Arie Verhoeff te Zijderveld, gemeente Everdingen, vierde gisteren zijn eeuwfeest. Onwillekeurig stelt men zich den aarts ouder lijken tijd voor, wanneer men den achtingswaar- digen, nog frisch en gezonden lOOjarigeu man om ringd denkt van zijne kinderen, loten van het vijfde geslacht, ten getale van bijna honderd. Nog levendig, vroolijk en geestig als in de kracht des levens, doch in liet bewustzijn van het voorrecht dat hij boven duizenden genieten mag, wekt deze grijsaard aller belangstelling op en erlangt hij aller genegenheid en achting. Zondag-avond werd door een beschonken artil lerist te Utrecht een jufvrouw mishandeld en met de sabel geslagen. De jufvr., bewusteloos nedergevallen zijnde, werd bij den heer Lambotte ingebracht, door dezen welwillend van het noo- dige voorzien, en door Dr. Taets geneeskundig bijgestaan, zoodat zij na verloop van eenigen tijd weder huiswaarts kon keeren, en de zaak geen bepaald ernstige gevolgen had. Door den toeloop van vele menschen, waarvan, naar men verhaalt, niemand den aanrander tegenging, ontsnapte deze, met een paar kanonniers, die hij bij zich had, zoodat zij onbekend zijn gebleven. Als een bewijs, dat niet alleen in het buiten land, maar ook in ons vaderland soms aanzien lijke prijzen voor antieke curiositeiten worden besteed, kan gemeld worden, dat op de veiling van den inboedel van mevrouw de douairière Teding van Berkhout te Haarlem, gisteren gehou den, een .24 persoons oud-Saksisch tafelservies voor f 3575 met de opgelden aan de hoogste bie ders, de heeren Jacobs Archenhold en O., chefs van den bazar van préciositeiten te Arnhem, werd toegewezen, en daarna met /f 1000 daarboven voor Haagsche rekening verkocht werd. Volgens een telegraphisch bericht heeft op den spoorweg van Luxemburg naar Diekirch, en wel bij het station Domeldange, een groot ongeluk plaats gehad. Volgens nader bericht moet er aan de machine van een goederentrein iets gebroken zijn, ten gevolge waarvan de trein met eene ver bazende snelheid langs de helling van Luxem burg naar Domeldange voortstoomde, zonder dat de machinisten iets daartegen konden doen, zoodat de trein bij het station tegen een personentrein is aangekomen en dien gedeeltelijk vernield heeft. Volgens een ander bericht moest het ongeluk veroorzaakt zijn doordien een wachter had ver zuimd het wisselspoor over te halen, ten gevolge waarvan de goederentrein op een verkeerd spoor is gekomen. Hoe het zij, men spreekt van een twintigtal dooden en van een nog grooter aantal gekwetsten. Amsterdam, 2 tot 9 Mei 1870. Wij kunnen tot ons genoegen constateeren dat zoowel onze Amsterdamsche als alle buitenland- sche Beurzen met nooit vroeger aanschouwde kalmte de stemming over het plebiscitum hebben afgewacht, hoezeer daarbij toch over de grootste

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2