Maatregelen werden genomen om de geleden schade zooveel mogelijk te herstellen. Tagal. Terwijl onder ultimo Januari jl. in dit gewest nog 83 pok- en 127 koortslijders aan wezig waren, telde men aldaar onder ultimo Fe bruari 51 pok- en 86 koortslijders en 1 cholera- lijder, waarvan overleden 9 pok- en 2 koortslijders. Amboina. Op den 13den Februari jl. werden in dit gewest twee vrij hevige verticale schokken van aardbeving gevoeld, die echter slechts een paar seconden duurden. Tïbnatb. Op den lld" Januari jl. werden in dit gewest twee lichte horizontale schokken van .aardbeving^ waargenomen, beide in eene richting van het westen naar het oosten en van twee seconden duur. Ook in den nacht van den 29ste° d. a. v. deed zich een vrij hevige schok gevoelen, die vier se conden aanhield. Menado. In den avond van den 10dM Januari, werden bijna in de geheele Minahassa twee ho rizontale schokken van aardbevingen gevoeld, die circa een halve minuut aanhielden in de richting van N. naar Z. Na den 10d"n werden ter hoofdplaats Menado nog eenige schokken waargenomen, waarvan de richting niet kon worden bepaald. Door den Gouv.-Gen. van Ned. Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweej. ver lof naar Nederl., wegens ziekte, aan den inspect, voor het boschwezen, E. Von Roessler; aan den houtvester der 2de kl. bij het boschw. op Java en Madura W. C. Mauve; aan den klerk op het resid.- bureau te Riouw, P. M. Van der Gon Netscher; aan den kontr. der lste kl. bij het binnenl. best. in de res. Zuider- en Ooster-afd. van Borneo N. Van der Stok. Ontslagen: op verzoek, eervol, wegens vertrek, als lid van de commissie, geroepen om te beschik ken over het onbesteed gebleven gedeelte der gel den, bijeengebracht tot leniging van de rampen, ver oorzaakt door den watersnood op Java in het jaar 1861, de heer J. W. C. Diepenbeim, onder dankbet, voor de door hem als zoodanig bewezen diensten eervol, als adv. en proc. bij het hooggerechtsh. van Ned. Indië Mr. F. Alting Meeseervol, uit's lands dienst, met beh. van recht op pens., de ambt. op wachtg. K. C. Meuleuhoffeerv., wegens ziekte, uit 's lands dienst, met beh. van recht op pens., de ass.- resid. van Sidayoe (Soerabaya) G. Van de Poll; op verz., eerv., uit 's lands dienst, de door den dir. van ouderw., eered. en nijverh. eerv. uit zijne betrekk. ontsl. kweekelingaan de openb. eerste lagere school te Djokdjokarta J. Birsak; weg. vertr. eerv., als lid van de pl. schoolcomm. te Poerwakarta (Krawang). Benoemd: onder nadere goedkeuring des Ko- nings, met ingang van 1 April 1870, tot presid. der Javasche Bank, de dir. dier bank Mr. F. Alting Mees; tot raadsheer in het hoogger. van Ned.Indië,degriff. bij dat hof Mr. VV. E. v. d. Hout; tot ass.-res. van Siak (res. Riouw), tevens vendum. aldaar, S. Locker de Bruyne; tot asp.-ing. bij het mijnw. in Ned. Indië P. J. A. Renaud, daartoe door den min. van kol. ter besch. gesteld van den gouv.-gen., zullende hij voorl. werkzaam worden gesteld op het bureau der afd. mijnw. te Buitenzorg; tot 2den stadsgeneesh. te Sa- tnarang, de civiele geneesh. te Bodjonegoro (Rem bang), tevens bel. met de waarn. v. d. civ. geneesk. dienst en het opzicht over de vaccine aldaar Dr. M. Busch Geertsema; bij het dep. der burgerl. openb. werken: tot secr., de bureau-chef, A. F. Von de Wall; tot lsten comm., de ambt. op non-act. A. H. Clignett Jr.; bij den waterstaat en'a lands burgerl. openb. werken: tot ing. der 2de kl., H. J. Roeland; tot ing. der 3de kl. J. B. F. L. Molenbroek; tot opz. der lste kl., W. P. Brandes tot opz. der 2de kl. C. Wilson en H. Begeman; bij de land. ink. en cult.: tot contr. der 2de kl. B. H. H. Ravenswaay; tot dir. der Javasche Bank, voor den tijd van 3 jaren, gere kend van 1". April 1870, D. Schuurman, thans secr. dier Bank, en D. N. Versteegh, thans agent der Ja vasche Bank te Soerabaya; tot lid van de comm., geroepen om te beschikken over het onbesteed ge bleven gedeelte der geldeu, bijeengebracht tot leni. ging van de rampen, veroorzaakt door den waters nood op Java in 1861, J. L. Van Gennep, benoemd president van de factorij der Ned. Handel-Maatsch.; tot comm.-visit. bij de controle en recherche te Ba tavia J. H. Berckenkamp, vroeger die betr. bekleed hebbende, thans ambulant ondercomm. der lste kl. bij dien tak van dienst; bij de kamer van kooph. en nijverh. te Batavia: tot hoofdinspect. voor de koffie- cult., de hoofdinspect. voor de suiker- en rijstcult., het landelijk stelsel en wat daarmede in verband staat, R. A. Sijthoff; tot hoofdinspect. voor de suiker en rijstcult., het landelijk stelsel en wat daarmede in verband staat, J. P. Zoetelief, hoofdambtenaar op wachtgeld, laatstelijk resid. van Soerakarta; bij de algem. rekeuk.: tot hoofdcomm., de lste comm. L. C. Mutter; tot lsten comm., de 2de comm. N. V. G. Rit- tertot 2den comm., de 3de comm. J. Plune; tot 3den comm. F. H. L. Messerschmidt; bij het dep. van bin nenl. best.: tot lste comm. J.P. Velden en H. A. Van den Bor; tot 2den comm. H. E. Prins; tot 3den comm. C. O. Van der Plas; bij de in- en uitvoerrechten tot ambulant-ondercomm. der lste kl. bij de contr. en rech. te Batavia, H. L. Coldenhoff, ambt. op wachtg., laatstelijk gezagv. van den recherche-schoener te Soerabaya; tot lid bij de pl. schoolcomm. te Poerwa karta (Krawang), W. F. Vogelzang, asp.-ing. bij den waterstaat en 's lands burgerl. openb. werken al daar. Goedgekeurd: dat door den consul van Groot- Brittanje te Batavia is benoemd tot waarnemend vice-consul van Groot-Brittanje te Samarang H. Las; dat door den raad van justitie te Samarang is be noemd tot buitengew. subst.-griff. bij die rechtb. bui ten bezwaar van den lande, C. Moesman, ambt. ter beschikking van den resident van Samarang. Geplaatst: als chef van het kadastraal statis tiek bureau bij de land. ink. en cult, in de res. Ja para, de contr. der 2de kl. B. H. H. Ravenswaay, met bepaling dat hij als zoodanig zal worden ge voerd a la suite van het korps, waartoe hij behoort. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den offic. van gez. der lste kl. A. G. Von Frijburgaan den beheerder der stamboeken bij het dep. van oorlog in Ned. Indië (mil. ambt. der 8de kl.) J. P. Schreuderswegens ziekte, aan den offic. van gez. der lste kl. E. P. Tom brink en aan den lsten luit. der infanterie J. M. W. Schlundt Bodien. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit Zr. Mr. mil. dienst, wegens volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pens., de luit.-kol. der inf. E. R. Gote ling Vinnis en G. F. De Ravallet. Bevorderd: tot offic. van gez. der 2de kl. bij den geneesk. dienst van Sumatra's Westkust en onder- hoorigheden, de offic. van gez. der 3de kl. van dien dienst, J. W. Van Hattum; tot dir. offic. van gez. der lste kl., de dir. offic. van gez. der 2de kl. F. W. Reif, van den geneesk. dienst van Palembang.met bepa ling dat hij voorloopig in dat gewest blijft geplaatst; bij het wapen der inf.: tot maj. bij het 11de bat., de kapit. A. J. Diepenbroek, van het subsistenten-ka der te Soerabaya; tot kapit. bij het 8ste bat., de lste luit. F. Stumf,; - tot lste luits. bij het 7de bat. de 2de luit. H. R. Beijen, van het garniz.-bat. der Moluk- sche eilanden; bij het 13de bat. de 2de luit. W. H. Neys, van het garniz.-bat. van Celebes en onderhoo- righedenbij het 14de bat. de 2de luit. W. F. Braun, van het korps. Benoemd: tot inspect, der hospitalen op de bui tenbezittingen, do als zoodanig tijdelijk werkzaam gestelde dir. offic. van gez. der 2de kl. op non-act. A. H. Thepass. Departement van marine. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit 's lands dienst, met behoud van recht op pens., de gew. onder baas-draaier en bankwerker bij het marine-établissement op Onrust J. J. Pieters. Bij besluit van den Gouv.-Gen. van Ned. Indië, van 18 Maart 1870, N°. 9, is, onder nadere goedkeu ring des Konings, in te gaan met 31 Maart 1870, de heer J. W. C. Diepenheim, op zijn verzoek, eervol ontslagen als president der Javasche Bank. Aangekomen en Vertrokken Personen. Van Singapore, Riouw en Muntok per stoom schip Baron Benlinck, gezagvoerder Van Konigs- feldt: Kapit. James Thom, de heeren Biggen- son, Dick, Van Polanen Petel, Franquemont en Zr. Ms. troepen. Van Singapore per stoomschip Capitole, gezag voerder RavinDe heeren Avis, Weber en Veenstra. Naar Singapore via Muntok en Riouw per stoomschip Koningin der Nederlanden, gezagvoerder Kayser: Luit. t/z. lste kl. Van Spengler, echtg. en kinderen, Adelb. lste kl. Van den Broek, de heeren Landberg en fam., Vechtman, Mevr. Scha- gen van Soelen en dochter, 1 machinist 2de kl., 1 machinist 3de kl., 1 konstabelsmaat, 1 koks maat, 7 Europ. mariniers, 1 korporaal der marine en 14 Europeesche matrozen. Naar Nederland per Ned. schip Triton, gezag voerder ScheyDe heeren Diepenheim en fam., Couperus en fam., Bloem en fam., Van Delden, Groen en 3 gepasp. militairen. Naar Ned. per Ned. schip Lichtstraal, gezagvoer der Jansen: Kapit. der inf. Dumont, lste luit. der inf. Hissink, offic. der marine Coops, Andreae, Kits van Heyningen en Dijckmeester, de heeren Blummer, Vogel, Almerood, Prevost en Van der Meer Mohr, echtg. en kind, Mevr. en Mejufvr. Du Cloux, Mejufvrn. Walter en Streyff, 13 sche pelingen der marine en 2 militairen. Naar Nederland via Menado per Ned. schip Beiockie, gezagvoerder ReekersDe heer Sauer- bier. Gemengde Berichten. Te Maastricht begon' een paar, dat des mor gens om elf uren voor den burgerlijken stand en daarna in de kerk door den huwelijksband „sa men" was verbonden, thuis om 12 uren zooda nig met elkander te vechten, dat geen van beiden een heel stuk kleeren meer aan het lijf had. De man verliet daarna zijne woning, en de vrouw ging den gehuwden staat verwenschen bij hare buren. BUITENLAND. Frankrij k. Men schrijft uit Parijs dd. 9 Mei: Parijs heeft gestemd. De dag van gisteren is in de grootste kalmte voorbijgegaan. De bevol king heeft door hare waardige en ferme houding opnieuw getoond, da zij, die haar voor een woeste bende, door de laagste hartstochten beheerscht, heb ben uitgekreten, óf haar slecht kenden óf zich aan groven laster hebben schuldig gemaakt. Noch oproer, noch wanordelijkheden hebben de majesteit verduisterd der openbaring van den souvereinen wil van het algemeen stemrecht. Zoowel na het bekend worden van den uitslag der stemming, als tijdens den dag der stemming, heerschte de meest volmaakte orde. Het gezag draagt de verantwoordelijkheid van het op de been brengen van troepen en het aan plakken van tot rust aanmanende plakkaten. Onze regeerders moeten heden al het schande lijke ondervinden van het bijeentrekken van het garnizoen te Parijs, en het bezetten van alle stra tegische punten der stad met infanterie en ar tillerie. De stad had ook heden, Maandag, een even rustig aanzien als gisteren. Nemen wij thans akte van de slotsom der stemming van onze Parijzenaars. Napoleon III zeide in zijne proclamatie van 23 April tot de Fransche natie „Ik wend mij tot u, die sedert 10 December 1848 alle hinderpalen zijt te boven gekomen om mij aan uw hoofd te stellen, tot u die mij sedert 22 jaren groot hebt gemaakt door uwe stemmin gen, geschraagd door uwe medewerking, beloond door uwe genegenheid. Geef mij een nieuw bewijs van vertrouwen. Door het uitbrengen van een be vestigende stem bezweert gij de dreigtonen der revolutie, plaatst gij orde en vrijheid op hechte grondslagen en vergemakkelijkt gij in de toe komst de overdracht van de kroon aan mijn zoon." Op deze roepstem van den uitverkorene van 10 December 1848 en van den dictator van 2 December 1851, op deze bede om een bewijs van vertrouwen, op deze bezwering ten gunste van het stamhuis der Bonapartes, heeft het demo cratisch Parijs geantwoord. 139,538 stemmen heb ben Ja gezegd; 184,246 stemmen hebben neen gezegd. Op 20 December 1851 hechtte Parijs met 134000 tegen 80000 stemmen zijn zegel aan de schending van de republikeinsche constitutie. Op 22 November 1852 bekrachtigde Parijs met 137000 tegen 44000 de herstelling van het erfelijk kei zerrijk onder de familie Bonaparte. De lezer kan met een oogopslag het verschil aanschouwen. Deze twee treurige dagen in de geschiedenis van het republikeinsche Parijs (20 December 1851 en 22 November 1852) zijn weg gevaagd. Parijs heeft den 8"« Mei 1870 de rij over winningen bekroond, reeds in 1857 aangevan gen; Parijs heeft zedelijk den op vrijheid ge- grondvesten regeeringsvorm voor de toekomst geproclameerd. Voegen wij er bij dat de hoofd plaatsen der provinciën gewedijverd hebben met de hoofdstad. Lyon, Marseille, Bordeaux, Rouaan, Toulouse, Nantes, Saint-Etienne, Metz, Brest, Angers, Montpellier, Nimes, Avignon, Valence, Dyon, Grenoble enz. hebben neen gezegd. De stemming ten plattelande verzekert, gelijk verwacht werd, een aanmerkelijke meerderheid. Ziehier de cijfers van de stemmingen in de groote steden neen Marseille 34,829 18,412 Bordeaux 15,292 9,233 Montpellier 7,434 4,478 Dyon 5,339 3,220 Beaune 1,507 230 Angers 5,135 4,822 Rouaan 8,653 8,390 Metz 4,654 3,848 Grenoble 4,341 3,079 Tours 4,196 4,261 Avignon 8,478 7,562 Boursses 2,349 3,513 Douai 1,334 2,560 Navolgt de verhouding, waarin de stemming van de troepen in enkele garnizoensplaatsen, on der bovengenoemde opgaven voorkomt: In de kazerne prins Eugenius te Parijs stemden 1,101 militairen neen tegen 1652 ja, en op het fort d'Ivry 476 neen, tegen 506 ja. De Cloche deelt mede dat onder de 1,026 inge leverde briefjes te St.-Etienne, 524 met neen van het garnizoen voorkomen. Te Bourges bracht het 12d° regiment linietroe pen 598 stemmen met ja en 200 met neen uit; de artillerie 1,002 stemmen ja tegen 137 neen, en de pyrotechnische school 55 ja tegen 121 neen. Te Douai bracht het 2d' bataljon jagers te voet 364 ja stemmen tegen 336 neen uit. Te Abbeville stemde het 8"e regiment dragon ders aldus250 ja, 139 neen en 33 blanco biljetten Lermioa, die de door ons vroeger medege deelde akte van beschuldiging, waarbij Napoleon tot dwangarbeid werd verwezen, had opgesteld en in eene openbare plaats voorgelezen, is door de rechtbank te Parijs schuldig verklaard aan majesteitschennis, veroordeeld tot twee jaren ge vangenisstraf en 1000 franken boete en voor twee jaren ontzet van alle burgerschapsrechten. Gisteren is te Parijs overleden de bekende schrijver Villemain. Hij was 80 jaar oud. Rusland, Grootvorst Alexander Alexandrowitsch, tweede zoon van den Grootvorst-troonopvolger, is den jj«n fliej jn het eerste jaar zijns levens over leden. VV ortemberg. Prins Frederik van Wurtemberg, zoon de- Konings, is gisteren nacht gestorven. De overleden: was geboren den 21"td" Februari 1808 en opper bevelhebber van het leger. Oi-ielreiiltiiul. Uit Athene wordt geschreven, dat de regeering de eerste was om de mogendheden te verklaren dat zij zich, wegens de droevige gebeurtenis te Marathon, gehouden achtte alle mogelijke ge noegdoeningen te geven, die van een bewind kun nen gevorderd worden voor een daadzaak, waai mede niet hare stoffelijke, maar zedelijke vei- antwoordelijkheid gemoeid gaat. De Grieksche Regeering heeft in de daarovei gewisselde stukken de hoop uitgedrukt, dat men op 'geen maatregelen zou aandringen, die haai gezag in de oogen der natie zouden kunnen vei zwakken, waardoor zij immers onmachtig zou zijn de gestoorde orde te herstellen en overal te handhaven. Rumenië. Men zal zich uit onze rubriek telegrammen de grove mishandelingen herinneren, waaraan .de Israëlieten te Tekousch dezer dagen blootstonden De aanleiding tot deze gewelddadigheden moei niet bij de Regeering gezocht worden, die, zoo als beweerd werd, door hare Rijks-en stedelijke ambtenaren het treurig tooneel zou hebben uit gelokt. Zelfs moeten de bewoners van de plaats de handen in onschuld wasschen. De bedrij vers waren vreemdelingen, die bij den aanleg van de spoorwegen werkzaam waren, die, ge lijk alle Oostersche volken, bij gelegenheid van feestdagen, de matigheid nog al met ruime maat meten. En zoo was het, dat den eersten Paaschdag in een banketbakkerswinkel twist ontstond tus- schen eenige van die arbeiders en eenige Israë lieten. Ware het daarbij gebleven. Maar neen, op een gegeven sein groeide de woeste horde aan, en sloeg onmiddelijk over tot de vernietiging van verschillende winkels van Israëlieten. Louter haat werd hier bot gevierd; men roofde of sta niet, maar alles, winkelgoederen, meubelen enz. werd verbrand of stuk geslagen. De autoritei ten waren niet bij machte haar gezag te doen eerbiedigen. Het was hier te meer le droit du plus fort, daar wegens het Paaschfeest de meeste gen darmes van dit stadje met 6000 zielen, zonder garnizoen of schutterij, met verlof waren. Dit wat den eersten Paaschdag aangaat. Den volgenden dag was alles schijnbaar rus tig, de justitie deed onderzoek, eenige belhamels werden gearresteerd. Dit laatste nu moet nog meer verbittering teweeggebracht hebben, want terwijl men de ongeregeldheden als geëindigd beschouwde, verschenen de balddadigen den twee den Paaschdag in grooter getal dan van te voren en nu gewapend met messen, stokken en revolvers. Zij verstrooiden zich in de wijken der Israëlieten en hervatten hun verwoestingswerk. De troepen verschenen toen het te laat was, maar zij moeten niet vroeger hebben kunnen aankomen. Hunne verschijning boezemde ontzag in, de rust werd hersteld en 40 belhamels gevangen genomen. Het nieuwe 'ministerie Epureano-Floresco was de eenige uitweg voor vorst Karei, na de ondervinding dat zoo vele mannen van politieken invloed, in hun pogingen faalden om een minis terie samen te stellen. Van andere zijne wordt beweerd dat deze leiders der verschillende par tijen dit slechts tot voorwendsel gebruikten, om vorst Karei, bij de onmogelijkheid een ministerie te krijgen, tot afstand van de kroon te bewegen. Het ministerie moet uit bekwame mannen zijn gevormd. Hoe lang zal het bestand zijn tegen Ue hevige politieke hartstochten, die de partijen van dit landje beheerschen? TELEGRAMMEN. Parys, 9 Mei. (8 uur des avonds). Er vormen zich talrijke groepen voor de kazerne van het Chateau d'eau, in den Faubourg du Temple en te Belleville; naar men verzekert is een omni bus omgeworpen; men voorziet eenige wanor delijkheden in den loop van den avond. In de overige deelen van Parijs heerscht rust. Parijs, 10 Mei. De thans bijna volledig bekende uitslag der volksstemming is als volgtja 7,160,000 neen 1,523,000. Gisteren avond hebben voor de kazerne van het Chateau d'eau en in den Faubourg du Tem ple eenige ongeregeldheden plaats gehad; drie uit omvergeworpen omnibussen vervaardigde bar rieades werden door de troepen weggeruimd, zonder tegenstand te ontmoeten. De troepen deden voor genoemde kazerne een uitval met de bajo net om het plein schoon te vegeneen soldaat viel daarbij in de handen der muitelingen, maar werd spoedig ontzet. Florence, 9 Mei. In de Kamer van Afgevaar digden heeft de minister Lanza medegedeeld, dat de Regeering, bericht ontvangen hebbende van eene beweging te Calanzaro, voorzorgsmaatregelen had genomen. Meer dan 300 burgers, waaronder Menotti Garibaldi, waren naar de prefectuur ge gaan, om aan te bieden de oproerige bende te bestrijden. ToejuichingenDe minister deelde nog mede, dat eene bende, ongeveer 300 man sterk, gisteren was aangevallen en eene algeheele ne derlaag had geleden. Er waren eenige dooden en

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3