en tuchthuisstraf van 15 jaren daarvoor in de plaats gesteld. Het Engelsche bijbelgenootschap hield Woens dag 11. te Londen de jaarlijksche algc-meene ver gadering. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat dit genootschap in het afgeloopen jaar in bloei had toegenomen. Er werden in de depots zoo in het buiten- als binnenland niet minder dan 2,186,186 bijbels verkocht, die 80,155 pd. st. opbrachten. Sedert de oprichting van het genoot schap werden 9,896,671 bijbels en testamenten uitgegeven. De heer J. J. P. Hector is erkend en toegelaten als consulair agent der Vereenigde Staten van Amerika te Vlissingen, en zulks onder de gewone bepalingen van onderhoorigheid. Volgens een bij het departement van marine iugekomen bericht vau den kapitein-luitenant ter zee W. Enslie, kommaudeerende Zr. Ms. schroef- stoomschip Marnix, was gemelde bodem den 13den Maart jl. te Yokohama (.Japan) aangekomen. Amsterdam, 6 Mei. Naar men verneemt zal op het eind der volgende week eeue vergadering der kiesvereeuiging Burgerplicht worden gehouden, bestemd om naar aanleiding der fusie van Kieswet met Burgerplicht, de censusvraag andermaal ter sprake te brengen. Vermoedelijk zal de heer Mr. A. S. Van Nierop, nu afgetreden voorzitter der Kieswet, het debat over die vraag inleiden. Ook verneemt men dat verscheidene leden van Kieswet tot Burgerplicht zijn toegetreden, die nog geen leden van laatstgemelde Vereeniging waren. Met een aantal hunner en o. a. met de vijf nu afgetreden bestuursleden was dit reeds het geval. Bij den Burgemeester is bij brief onder het postmerk Amsterdam 81 December 1868, ten be hoeve der algemeene armen dezer gemeente, ingeko men eene som van 100 in een bankbiljet n". 542. Ten gevolge van eeu gering verzuim, bij de afzending begaan, is deze brief eerst heden ont vangen. De uitwerking van dit geringe verzuim heeft ten gevolge gehad dat een brief, die in een paar uur had kunnen bezorgd zijn, een jaar, vier maanden en zes dagen onderweg is geweest. Haarlem, 6 Mei. Toen een paar jaren geleden de kerkmeesters van Bloemeudaal besloten, de aan hunne kerk bij den böüw in 1636 gegeven geschilderde ramen door andere te vervangen, vereenigden zich de heeren A. L. Dyserinck, Dr. C. Ekama, Mr. A. J. Enschedé, G. L. J. Van der Hucht, Mr. H. J. Koenen, O. De Koning, A. C. Kruseman, Mr. <J. J. F. Mirandolle, Mr. B. J. Muller, A. Van Stralen en Jhr. L. J. Quarles van Ufford, met het oogmerk om hiervan liet een en ander voor de stad hunner inwoning te behou den. Zij kochten te dien einde de ramen en droe gen aan den heer F. Nicolas, glasbrander te .Roermond, op de restauratie der vier volgende: 1°. Het raam, door de stad Haarlem geschonken, voorstellende het wapen der stad en het inne men vau Damiate. 2°. Het raam, door de Staten van Holland en West-Friesland gegeven, voor stellende het wapen van Holland, omgeven van krijgs- en andere attributen. 3". Het raam, gege ven door de leden der Haarlemsche regeering, welke in 1636 landgoederen ouder Bloemendaal bezaten, voorstellende de wapens der gevers en van hunne vrouwen. 4°. Het raam, door Johan Wolphert, heer van Brederode, geschonken, voor stellende zijn wapen en dat zijner vrouw, met daarbij behoorende inscriptie. Van deze ramen zijn thans de drie eerste ge plaatst op de groote zaal van het stadhuis, en het vierde zal binnen weinige weken volgen. Het bij branden dezer ramen is te Roermond met zoo veel zorg geschied, dat het niet mogelijk is, te onderscheiden wat daarvan nieuw is bijge maakt. Deze ramen, behalve dat zij betrekking heb ben op de geschiedenis der stad, ten gevolge van de betrekking, die tusschen de gevers en de Haarlem sche regeering bestond, zijn voor de geschiedenis der Haarlemsche nijverheid van groot gewicht. Zij zijn namelijk binnen Haarlem geschilderd en gebrand door Pieter Holsteyn, den vader van den schilder, waarvan het stedelijk museum eenige schilderijen bezit. De vijf overige ramen, die door de steden Dordrecht, Leiden, Beverwijk, Alkmaar en Hoorn, alsmede een raam, nog door de Staten van Hol land en West-Friesland gegeven en geheel over eenkomende met dat, hetwelk op het stadhuis is geplaatst, zijn aan twee heeren overgedaan, die ze zullen laten herstellen en in hunne woningen plaatsen. 's-Habe, 7 Mei. Het bestuur vau het Kon. Zoöl. Bot. Gen. v. accl. alhier, vraagt een hoofdbeambte voor den tuin, die de geschiktheid bezit om te worden belast met het toezicht over de dieren en planten. Behalve beschaving en eenige ont wikkeling is vooral practische kennis een hoofd- vereischte. Zooals reeds bericht werd, geschiedt deze oproeping ter vervanging van den gewezen directeur Maitland, wiens openbaarmaking van alle tusschen hem en het bestuur van den tuin gewisselde stukken in het Dagblad^ geen votum van vertrouwen in dit lichaam kon voorko men, Maar dit blijk van vertrouwen is niet alleen een zelfvoldoening voor het bestuur, het treft rechtstreeks hem die zich boven zijn meerderen wilde verheffen, geholpen door een weinig popu lariteit en de vriendschapsbetrekkingen met een hoofdredacteur. Door de commissie van examen voor mid delbaar onderwijs werden eergisteren alhier akten van bekwaamheid voor het handteekenen uitge reikt aan de heeren J. Rubberman, van Veere; A. C. Cramer Nz. en G. A. Oosterbaan J.Jz., beiden van Amsterdam. Gisteren zijn alhier geëxamineerd 7 hulp onderwijzeressen, waarvan 5 zijn toegelaten en 2 afgewezen De toegelatenen zijn de dames: H. C. Hiddinga, J. W. Koorevaar, M. A. Montagne, A. Schouten en W. Van der Vliet. Voor het Hoogduitsch zijn geëxamineerd 6 on derwijzeressen, waarvan 4 zijn toegelaten en 2 afgewezen. Toegelaten werden de dames: H. S. P. Gruber, L. Hering, J. J. Lagers en W. D. E. Mengelberg. Van de 8 onderwijzers, die zich aan het exa men voor de wiskunde onderwierpen, zijn afge wezen 7 candidaten, terwijl alleeu de heer J. Van Heek is geslaagd. Naar men verneemt, zijn de functiën van ingenieur voor de gevangenissen en gerechtsge bouwen ter vervanging van wijlen den heer Pierson, voorloopig opgedragen aan den heer Metzelaar, vroeger architect te Rotterdam, thans wonende te 's-Gravenhage. Naar wij vernemen, heeft de vergadering van het voorloopig comité der Juristen-vereeni- ging, die heden alhier zou gehouden worden, geen voortgang gehad en is zij voor eenige dagen uitgesteld. Dordrecht, 5 Mei. Aan onze verdienstelijke stad- genoote, mevrouw Zegers-Veeckens, is de onder scheiding te beurt gevallen, om bij haar vertrek naar elders, door de afdeeling Dordrecht te worden benoemd tot eerelid van de Maatschappij tot bevor dering der Toonkunst. Utrecht, 6 Mei. In de gisteren géhoudeu zit ting van den gemeenteraad is o. a. ingekomen eene mededeeling van burgemeester en wethou ders, dat zij reeds voorloopig aan de regeering hadden kenbaar gemaakt de bezwaren, die hun nerzijds tegen de ontworpen richting van den Oosterspoorweg bestaan, terwijl zij aan eene com missie uit hun midden een speciaal onderzoek te dien aanzien hadden opgedragen, ten éinde even- tueele bezwaren op te geven, afgescheiden van het advies, dat het college van dagelij ksch bestuur moet uitbrengen op later door de ingezetenen, naar aanleiding van de ter inzage gelegde stuk ken betreffende dien spoorweg, in te brengen bezwaren. In de missieve van het dagelij ksch bestuur aan de regeering is gezegd, dat elke verbinding en elke concurrentie met bestaande spoorweglijnen werd toegejuicht, maar dat er tegen de ontwor pen richting overwegende bezwaren zijn. De voorzitter deelde hierbij mede, dat, tijdens het verblijf van den Koning alhier, reeds de aan dacht van Z. M. op de bakens voor den nieuwen spoorweg was gevallen, en Z. M. destijds reeds op de groote bezwaren dier richting opmerkzaam was gemaakt. Op voorstel des Voorzitters heeft de Raad daarop eene commissie benoemd om ook vanwege den Raad een onderzoek naar de bezwaren van de ontworpen richting in te stellen, daarover rapport uit te brengen en dat rapport, met een adres van B. en YV., aan de over te leggen stukken toe te voegen. Zutfen, 4 Mei. Bij den gemeenteraad is een voorstel aanhangig, om het schoolgeld op de hoo- gere burgerschool van 60 op 40, en dat op de burger-avondschool van ƒ6 op ƒ4 te brengen. Men hoopt dat daardoor het getal leerlingen op beide inrichtingen aanzienlijk zal toenemen. Groningen, 5 Mei. Op de Predikauten-vex-eeni- ging, die den 31"°» Mei a. s. alhier vergadert, zal o. a. de vraag worden behandeld Welke schade voor de natuurkunde, de geneeeskunde, de let terkunde, de wijsbegeerte en de rechtsgeleerdheid is er te wachten van de afscheiding der godge leerdheid van de hoogescholen Kollum, 5 Mei. Dinsdag en Woensdag was het anders zoo rustige Kollum het tooneel van een standje, gelijk men hier zelden heeft. Zeker kui per en winkelier, A. genaamd, had blijkbaar het voornemen om naar het land der vrijheid, Noord- Amerika, te vertrekken, en verkocht, met het oog op dien belangrijken stap, zijne roerende bezit tingen. Daartegen kwamen sommigen op, die de eer hebbeD 's mans naam in hun boek van debi- teui-s te lezen.-Naar den deurwaarder v. d. S. gegaan, kregen ze tot bescheid, dat gijzeling, ver bonden met eenige kosten, natuurlijk, het middel was om den mau in zijn Auswanderungs-plan- nen te belemmeren. Dit beviel niet. Men zette dus een wacht voor de deur van A., en toen deze den volgenden morgen te 6 uren rapportsei'de, dat hij ,zich gereed maakte naar het station Buiten post te vertrekken, gingen eenige crediteuren, in gezelschap van drie veldwachters, naar den bur gemeester en vroegen om hulp. Deze gewerd hun; de burgemeestei-, gesteund door de veldwachters, arresteerde den reiziger te Buitenpost en liet hem naar Kollum terugbrengen. Na een verhooi', dat wel woorden opleverde, maar geen geld te voor schijn bracht, werd de gearresteerde vrijgelaten, en daarop ging deze voort met den verkoop van zijn roerend goed. Nu zijn er pruttelaars in de gemeente (en die zijn er immers altijd) welke beweren, dat de winkelier A., hoezeer ook schul dig voor het burgerlijk wetboek, door den bur gemeester ou wettig is geari-esteerd. Leeuwarden, 4 Mei. Aan de hedennamiddag op den Harlinger straatweg, vanwege het gemeente bestuur, ter gelegenheid der tweede voorjaars paardenmarkt, gehouden harddraverij, werd door 11 paarden deelgenomen. Op het laatst kampten twee paarden, beide bruine merriën van den heer Mr. P. Heringa Cats alhier, .om den prijs, be staande in een paar zilveren trommels. Ofschoon men algemeen dacht, dat de merrie, die den naam van Haasje draagt, getrouw aan haren naam, de vlugste zou zijn, bleef zij, toen de baan bijna was afgelegd, ten achteren bij hare zuster, die het Vosje heet. De slimheid behaalde ten slotte de overwinning. Beide paarden werden bereden door den pikeur Wijbe De Boer. Bij den laatsten rit echter was zijn broeder Hugo de pikeur van het Vosje. Dokkum, 1 Mei. De leden der vereenigde chris telijke gemeente alhier, waren hedenavond in hun kerkgebouw bijeengeroepen door hunnen leeraar, den heer Scheltema, ter bespreking van eene belangrijke zaak. Er bestaat ten aanzien van de toelating van weeskinderen in het weeshuis alhier, de beper kende bepaling, dat alleen kindei-en van ouders, die niet gealimenteerd werden, en die niet na latig gebleven waren in 't betalen hunner be lasting, daarin kunnen worden opgenomen. Het voorstel van Ds. Scheltema had de strekking een fonds te creëeren, len einde daaruit oppas sende menschen, die buiten schuld ongelukkig zijn, bij te staan in 't voldoen hunner verplich tingen, door middel van voorschotten, en te voor komen dat zij eenige alimentatie ontvangen van kerk of gemeente. Dit voorstel werd door de broederschap in be ginsel aangenomen. Maastricht, 5 Mei. Bij arrest van het pi'ov. gerechtshof in Limburg van heden, is Jan Hubert Habets schuldig verklaard aan doodslag, op zijn negenjarig zoontje Hubert Josef, den 12dsn Febr. jl. gepleegd en te dier zake veroordeeld tot een tuchthuisstraf van zeven jaren. Na de uitspraak van het arrest hield de voorzitter eene zeer in drukwekkende toespraak tot den veroordeelde, die blijkbaar aangedaan was. Gemengde Berichten. Ou diable le journalisme va-t-il se nicherEen Amerikaan 't zou eigenlijk onnoodig zijn dit er bij te voegen, wijl elk ander zulk een denk beeld niet in het hoofd zou krijgen heeft een soort van dagblad uitgevonden ten gerieve van schouwburgbezoekers, dat geheel nieuw in zijn soort is. De letters zijn van chocolade en beves tigd op eeu wit veld van suiker. Zoodra men de artikelen gelezen heeft, verslind men ze om hun aangenamen smaak I Wat 't zonderlingste ismen kan zich abon- neeren en krijgt de bladen dan verschuit den oven. Versch gebakken couranten: heerlijk! (D. t>. Woensdag II. werd eene fatsoenlijke dame in de nabijheid van een der politie-bureaux te Utrecht, door een troep straatjongens met steenen gegooid; toen zij haar beklag aan een der politie-agenten deed, kreeg zij op haar vraag: wat daaraan te doen was, ten antvvord: „Niets mevrouw, want als ik er naar toe ga, dan gooien ze mij eveneens." Men vraagt wat meer te bewonderen isde bald- dadigdeid der Utrechtsche straatjongens of de kalmte der Utrechtsche agenten van politie? Te Lier is eene oude jufvrouw, Janssens ge naamd, overleden, wier fortuin op 200,000 fr. geschat werd. In den laatsten tijd haars leveDS werd zij druk bezocht door Jezuïeten en Domi- nikanen. Nu werden langzamerhand alle onroe rende bezittingen verkocht, en toen de jufvrouw overleed, was er voor de erfgenamen slechts on geveer 7000 fr. over. Eergisteren namiddag ongeveer 4 uren, werd een voetganger, terwijl hij de Keizersgracht tusschen de Brouwersgracht en Heerenstraat te Amster dam passeerde, door eeu losloopenden hond van de grootste soort, aangevallen, 't Beest beet naar hem en had de man niet plotseling den aanval afgeweerd, voorzeker ware hij er slecht afgeko men. Nu kwam hij met den schrik en... een gescheurde broek vrij. Dat het bijgeloof in onze landpalen op verre na nog niet geheel en al is uitgeroeid, blijkt uit de reis, onlangs door een ruim dertigjarigen Dok kumer bakker gedaan naar Helpen en Haren, waar eene vrouw woont, die door 't slaan van spijkers in een boom zegt breuken te genezen. Ofschoon reeds door chirurgicalen bijstand ge holpen, wenschte de baas-bakker toch wel de zekerheid te hebben, of en binnen welken kor ten tijd hij van den knellenden band zou verlost worden. Het orakel luidde: „Zoodra de spijkers in den boom begroeid zijn, zou de breuk niet meer hinderen," en ten teeken van de bij zondere macht, der breukgeneester geschonken „zou de baas, teruggekeerd zijnde, twee gilles geven, terstond nadat twee spijkers waren ge slagen En zietde man heeft gegild, en is niet ge nezen 1 Men meldt uit Vlissingen van 4 Mei: Een vrouw die dezen morgen een emmer vuil water in de kade leegde, bemerkte tot haar niet geringen schrik, wijl het eb was, dat die te land kwam op het lichaam van eeu menschelijk we zen. Het uit den modder opgehaalde bleek een lijk te zijn, hetwelk men herkende als dat van den opzichter over den arbeid aan de kanaal- werken. Bij nader onderzoek bleek nog dat de overledene den vorigen avond hoogloopenden twist had ge had in een nabijzijnde herberg, en zich tamelijk aan het genot van geesti'ijk vocht had te buiten gegaan. Wijl het lijk gevonden is in de nabijheid van het politie-bureau, meent men dat hij in opge wonden toestand en door de duisternis misleid in het water is gevallen, terwijl hij op weg was bij de politie beklag in te dienen. Terwijl alle couranten vol zijn van verhalen over de onveiligheid der wegen in Griekenland, acht de heer D. het plicht aan den redacteur der Arnh. Cl. te verzoeken, „de aandacht der bevoegde machten te vestigen op de onveiligheid in onze omstreken. Sedert eenigen tijd wordt het Onder- langs bepaald gevaarlijk voor wandelaars, die dear blootstaan aan het bekomen van wonden. Zondag middag o. a. moest eene wandelaarster te Onder- langs heelkundige hulp inroepen voor eene wonde door een steenworp veroorzaakt aan het hoofd. Hoewel ik gaarne geloof, dat hier niet, als ia Griekenland, politieke quaestiën achter schuilen, en nog geen losgeld of amnestie is gevorderd, vind ik toch zulke ontmoetingen in de onmiddel lijke nabijheid der stad onrustwekkend." BUITENLAND. Luxemburg. Het jongst verschenen nummer der Luxemburger Zeitung bevat de troonrede, waarmede prins Hen drik der Nederlanden, als stadhouder van den Koning-Groothertog, de zitting van het Wetgevend Lichaam op den 3den dezer heeft geopend. In be doeld stuk wordt gezegd, dat de toestand des lands meer dan ooit vertrouwen inboezemt. Alom nemen handel en welvaart toe; het spoorweg net breidt zich uit en het verkeer op die wegen stijgt als het ware met den dag. Voor het nieuwe dienstjaar zal men niet tot verhooging der be lastingen behoeven over te gaan. Met betrekking tot de pogingen tot regeling der geldelijke quaes- tie, tusschen Luxemburg en Nederland in het werk gesteld, zegt het gemelde document, dat zij tot heden niet met ongunstigeu uitslag zijn bekroond. De correspondentie dienaangaande gevoerd zal bij de Kamer worden ingediend. Tot president der Kamer is gekozen de heer Von Scherff, tot vice-president de heer Simons en tot secretarissen van het bureau de heeren Ad. Fischer en Eyscher. Eiig-elauc'. Londen, 5 Mei. Voor slecht bezette tribunes werd gisteren tot niet geringe verwondering van de pers, aan de orde gesteld de tweede lezing der bill door Jacob'Bright ingediend tot toe- kenuing van het kiesrecht aan zelfstandige, of belastingbetalende vrouwen. De voorsteller, die het eerst het woord bekwam, stond langdurig met groote warmte en welsprekendheid stil bij de onbillijkheid, die gelegen was in de uitsluiting der vrouwen van alle politieke rechten, ondanks de gelijke intellectueele ontwikkeling van bei derlei kunne. Vijf leden, de heeren Sykes, Jenkinson, Muntz Playfair en Dilke ondersteun den de voordracht op van elkander afwijkende gronden, terwijl de conservatieven voorstelden tot de orde van den dag over te gaan, daar het aan bewijzen ontbrak, dat de Engelsche vrouwen werkelijk zulke voorrechten begeeren. De minis ter van biunenlaudsche zaken, de heer Bruce, wenschte de behandeling der bill te verdagen, daar de Regeering nog geen vast standpunt tegen over zulk een ingrijpend voorstel had uitgekozen. Eerst werd het voorstel om over te gaan tot de oide van den dag, m. a. w. de verwerping der voordracht, met 124 tegen 91 stemmen ver worpen, en vervolgens de bill in tweede lezing aangenomen. Voor de Regeering als voor de conservatieve partij is dit een nederlaag. Aan de Times wordt geschreven dat de ko ning van Griekenland onmiddellijk na het bekend worden van den mooi'd op de Engelsche reizi gers, aan de weduwe van den heer Lloyd, 1000 pond sterling uit zijn particuliere cassette schonk. Vele Grieksche vrouwen te Manchester en Lon den hebben reeds onder betuiging van grooten afkeer over het voorgevallene, inschrijvingen voor

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2