in den nacht deed men deze vondst, waardoor eene aanzienlijke waarde aan aangeteekende brieven is gered. Het is te hopen, dat deze ramp er toch eindelijk toe moge leiden, dat de post- expeditie in Zeeland niet langer aan bootjes en loopers worde toevertrouwd, maar dat invloedrijke mannen hunne pogingen mogen aanwenden, om een goed georganiseerden stoompostdienst tusschen onze eilanden te krijgen. Weder een paar logens over Nederland bevat de Gartenlaube. De heer Braun uit Wiesbaden heeft ons land bezocht en prijst het nog al. Vooral de biefstuk, die men in onze hotels krijgt. Toen hij daarover een compliment aan den kellner maakte, antwoordde deze: Och mijnheer, het goede vee houden wij hier en zetten wij voor aan de vreemdelingen, die ons de eer van een bezoek aandoenmaar het slechte vee, dat gevoed wordt uit de jeneverstokerijen te Schiedam, zen den wij naar Engeland. Verder roemt hij onze groote bedden. Hij ver haalt, dat onze vrouwen, de aanzienlijkste zoowel als de geringste, gebruik maken van stoofjesvol gens zijne beschrijving zijn dit aarden potten met vuur gevuld, en die de warmte door vijf gaten doorlaten. In deze stootjes heerscht groote luxe, zegt hij, bij de rijkere standen. Aan het gebruik van die stoven is het toe te schrijven, dat de vrouwen bij ons geen verre wandelingen kunnen maken. Eindelijk deelt hij mede, dat wij op onze eet tafels speeldoozen hebben, en deze bij oudenvet- sche familiën de meest geliefkoosde uitspanning opleveren. In een Oostenrijksch geneeskundig tijdschrift is het gerechtelijk-geneeskundig rapport over Anna („Barbara") Ubryk opgenomen, door den docent der gerechtelijke geneeskunde aan de hoogeschool te Krakau, Dr. L. Blumenstock, den gerechtsarts Dr. Cyzewicz en Dr. Jakubowski uitgebracht. Eenentwintig jaar bracht deze ongelukkige in een niet verlichte, niet verwarmde, niet geluchte, niet behoorlijk gereinigde cel door. Gedurende de laatste vijftien jaren kreeg geen geneeskundige haar te zien. Maar men nam de toevlucht tot huismiddeltjes, of liever kloostermiddeltjes. Zoo sprak de generaal der Karmelieten, toen hij in 1853 het klooster bezocht, ten bate van Barbara een gebed uit, en zuster Rosalia getuigt (protocol n°. 81) „dat pater Natalis bij de visitatie van het klooster, haar door het traliewerk eenige in pa pier gewikkelde draadjes toereikte en beval, dat men deze, van den H. Dominikus af komstige re- liquie onder het voedsel van Barbara moest men gen en daarbij een gebed moest opzeggen, maar dit middel hielp niet veel." Men meldt uit Zuidbroek (prov. Groningen), van 1 Mei: Ook in deze en naburige gemeenten hebben honden rondgeloopen, die niet alleen honden en andere dieren, maar ook enkele menschen heb ben gebeten, en verdacht waren van dol te zijn. Eenige der verdachte honden zijn spoedig afge maakt, en in sommige gemeenten is bevolen de honden vast te leggen of van muilbanden te voorzien. Het schijnt ons wenschelijk, dat men ook elders op deze zaak bedacht zij, nu van zoo verschillende kanten uit deze provincie het be staan van dolheid onder de honden weder wordt bericht. Op den Loosduinscheu straatweg, nabij Loos- duinen, heeft eergisterenmorgen te 9 uren het na volgende ongeval plaats gehad. De Mr. manden makers van Scheveningen J. Biever en P. Van Leeuwen vervoerden met een wagen manden, be stemd voor het Westland en hadden het ongeluk van den. wagen te vallen. J. Biever brak zijn linkerbeen boven de knie; Van Leeuwen bekwam een kneuzing in de lendenen. De heer burge meester Waldeck van het ongeval onderricht spoedde zich om hulp te verleenen en zorgde dat de gekwetsten per rijtuig huiswaarts werden vervoerd. Zij roemen zeer de deelneming, welke zij van den burgemeester mochten ondervinden. Een werkman, Visser genaamd, wonende in het Laar, te Tilburg, had Dinsdag-morgen het ongeluk zijne vrouw, welke Maandag-avond ge zond naar bed gegaan was, naast zich dood in bed te vinden. Voorwaar eene droevige ont moeting. Men schrijft uit Middelburg van 4 Mei: In den afgeloopen nacht heeft in eene tapperij in de Korte Geere alhier een brutale diefstal plaats gehad. De bewoners vonden hedenmorgen een der ramen opgeschoven, en bemerkten toen dat het geld uit de lade der toonbank, ten bedrage van 7, was ontvreemd, terwijl uit eene kamer achter den winkel een kistje met eene som van ƒ263 was verdwenen. De justitie doet onderzoek, doch men is de daders nog niet op het spoor. Woensdag-namiddag is te Gouda gearresteerd zekere Pieter Tak uit het naburige Hekendorp, die, naar men verneemt, Zondag-nacht na het afloopen van het vuurwerk, toen ieder vergenoegd en vroolijk huiswaars keerde, in balddadige opge wondenheid een paar personen lichte kwetsuren, en een jongen van 14 jaren heeft toegebracht een snede over de linkerwang, die van het oor tot den mond reikte, zoodat de jongen meer dood dan levend naar het bureau van politie werd overgebracht, waar hem de eerste heelkundige hulp werd verleend. Door den wachter bij het kustlicht Eierland (Texel) werd jl. Vrijdag op het strand een half levende paling gevangen, lang 5 Amst. voet en wegende ruim 14 kilo. Nog nimmer zag men daar zulk een kolossaal exemplaar. In het Dagblad van Zuid-Holland komt eene ad vertentie voor, waarin Benjamin Roelof De Breuk, te Nieuwediep, gemeente Helder, verklaart: „Eenigen tijd geleden zijn in het weekblad Asmodée een paar berijmde stukjes opgenomen, onderteekend met mijn familienaam evenwel zonder vóórletters. Ten einde alle misverstand te voorkomen, verklaar ik bij deze, dat die stukjes niet afkomstig zijn van den ondergeteekende. Ver moedelijk zijn zij uit de pen gevloeid van een mijner neven, die vóór jaren geleden studenten waren aan de Leidsche Hoogeschool." BUITENLAND. Frankry lx. De Patrie vermeldt dat van alle zijden in Frank rijk, adressen tot den Keizer stroomen, Z. M. gelukwenschende met zijn ontkoming aan het komplot, dat zoowel tegen zijn leven als tegen de maatschappij op touw was gezet, en belovende eene groote meerderheid van stemmen voor het plebisciet. Onder deze adressen bevindt zich een, het eerste, dat van den algemeenen raad van Autun is uitgegaan. Dezelfde raad had reeds den 1"" Mei aan de maires en presidenten van de sub comités voor het plebisciet, inededeeling gedaan van de ontdekking van het komplot, dus voor dat de meeste dagbladen te Parijs er iets van wisten. Nu vraagt het Journal de Paris, of deze mededeeling reeds was opgesteld voor de arrestatie van den samenzweerder Beaury en welke die knappe lui zijn, die tegen de samenzweringen opkomen voor de arrestatie van de samenzweer ders. Het Hooge Hof van Justitie is bij keizerlijk besluit opgeroepen om de beschuldigden te von nissen van het komplot van Februari, tegen de veiligheid van den Staat, waarbij men thans voegt de zaak van den persoon Beaury, den man van de samenzwering, en Roussel die van den man van de bommen. Het is dus hetzelfde Hooggerechtshof dat Prins Bonaparte vrijsprak, dat nu belast is met recht te spreken over de gevangen genomen burgers bij de jongste Februari-woelingen. Tot president is benoemd de raadsheer Lascoux. De functiën van procureur-generaal zullen waargenomen wor den door den heer Grandperret, bijgestaan door de heeren Dupré-Lasale, eerste advocaat-generaal, Bergognié en Lepelletie, substituuts van den pro cureur-generaal. In het rapport van den procureur-generaal aan den Minister van Justitie, worden de draden van het Februari-komplot breedvoerig uiteengezet, en vervolgens wordt daarin overgegaan tot de ont dekte samenzwering der laatste dagen. Daarover schrijft de procureur-generaal aldus: Zoo stonden de zaken,U. Exc., toen er nieuwe feiten ter kennis van de justitie gebracht werden. Den 29"" April werd de persoon Beaury, deserteur, onlangs van Engeland teruggekeerd, te Parijs in de straat „des Moulins" gearresteerd. Hij had een geladen revolver bij zich en een brief gedag teekend uit Londen, geteekendGustaaf. Uit dezen brief en de verklaringen van Beaury, blijkt dat hij in Frankrijk was gekomen om een aanslag op het leven van den Keizer te be proeven. Zijne verklaringen kwamen hierop neder, dat hij, bij het vernemen van den dood van Victor Noir, dacht dat er onlusten zouden uitbreken en toen uit de kazerne is gebleven. Hij had de be grafenis van Noir bijgewoond en was vervolgens naar België gegaanvan daar naar Londen met zijn vriend Fayolle, die eveneens gedeserteerd was. In deze stad had hij nauwe betrekkingen met Flourens aangeknoopt. Hij had hem zijn plan te kennen gegeven om den Keizer te vermoorden en deze hem in dat besluit versterkt. Naar Parijs teruggekeerd, had hij briefwisseling met Flotirens gehouden. Te Parijs had hij betrekkingen aangeknoopt met Ballot, den vriend van Flourens, die belast was hem geld te verschaffen. Hij had bepaald het voornemen om zich als soldaat te kleeden, ten einde dichter bij den Keizer te kunnen komen en dan het revolver op hem af te schieten, Uit den brief van Flourens bij Baurey gevon den, en gedagteekend van 20 April 1870, blijkt, dat het den eerste speet, dat hij hem de brieven langs den gewonen weg had gezonden en niet in een enveloppe aan een ander adresmaar dit zou niet meer geschieden, want hij hoopte dat zij elkander in geen langen tijd behoefden te schrijven, maar de volgende week te Parijs zouden bijeenkomen, waar alles wel zijn beslag zou krijgen. Vervolgens wijdt hij eenige regelen aan de middelen om zich geld te verschaffen en gaat dan aldus voort„Er is geen oogenblik te verlie zen. De man met het brevet zou naar zijn buiten plaats gaan en dan ware alles te laat. Doe uw best om te slagen. Ik reken op u en uwe getrouwe vrienden. Ga slechts des nachts uit en dan nog in een rijtuig. Wees zuinig, voorzichtig en niet roekeloos. Ik ben van ganscher harte met u. Verzuim het toch vooral niet; wellicht kom ik spoedig te Parijs om u te helpen. Alles hangt van u af. Ik herinner u nog eens wat ik hier zeide: óf men moet niets beginnen, óf de zaak bewer kstelligen. Uw Gustaaf." Nog andere brieven volgen, waaruit de pro cureur-generaal constateert dat Flourens niet enkel een aanslag op het leven van den keizer smeedde, maar met Sauret, Greffier en anderen, middelen beraamde om een oproer te vergemak kelijken. La Cloche, een democratisch blad, verzekert dat Beaury een schavuit was van het eerste soort, die, na als soldaat wegeus diefstal gedeserteerd te zijn, overal oplichterijen pleegde, een losbandig leven leidde, in alle kroegen opspeelde en daar verklaarde het voornemen te hebben Bonaparte te dooden. Juist om die reden wachtte men zich voor hem, en waarschuwde men Flourens, toen die persoon met eenige andere naar Londen ver trok. Ook verdacht men hem in betrekking tot de politie te staan. Een tachtigtal onderofficieren en korporaals van het 18de bataljon jagers te voet, in garni zoen te Parijs, heeft tot den redacteur van de Marseillaise een brief gericht, waarin zij opkomen tegen de meeningen en stellingen, verkondigd in een manifest tegen het plebisciet, onderteekend door een ex-jager van hun bataljon en door bedoeld blad verspreid met de bijvoeging, dat 10 onderofficieren, 20 korporaals en vijftig jagers daarmede hunne instemming aan den dag had den gelegd Deze brief doet o. i. weinig afbreuk aan de mededeeling van den ex-soldaat. Hij spreekt slechts van éen bataljon en uit het protest van het achttiende blijkt dat er zeker achttien zijn. Nu heeft de ex-jager wel bij het achttiende ge diend, maar dit bewijst nog niet dat hij daarom joist dit bataljon op het oog heeft gehad. De Siècle heeft van een sergeant-majoor, in naam van vele democratische onderofficieren uiteen garnizoensplaats in de noordelijke departementen, een brief ontvangen, waarin zij verklaren op de roepstem van den keizer ontkennend te zullen antwoorden. Het centraal-comité der rechterzijde voor het plebisciet, heeft gisteren 4 nrllioen circulaires naar de departementen verzonden, waarin de bevolking voor het laatst op het hart wordt ge drukt om de door den Keizer tot haar gerichtte vragen, met ja te beantwoorden/De vroeger door ons medegedeelde proclamatie van den Keizer is thans ook te Parijs rondgedeeld. Aan ieder burger is een exemplaar gezonden. Hetcentraal- com'té heeft voorts een aanvang gemaakt met de rondzending van stembiljetten. Zij zijn van zeer dun en doorschijnend papier en vouwt men ze, dan kan men het woord Oui zeer duidelijk aan een zijde zien. Wat Parijs betreft, niemand re kent er op dat de regeering daar de meerderheid zal bekomen. Ook de omstreken der hoofdstad zijn zeer tegen het plebisciet. Ten platte lande worden meerendeels tegen a. s. Zondag, de dag der stemming, volksfeesten voorbereid. Er zullen optochten gehouden worden naar de stembus, om er de stembriefjes met ja in te leggen. Engeland. De prinses Helena, dochter van Koningin Vic toria, en gemalin van prins Christiaan Van Slees- wijk-Holstein is Dinsdag-avond van een dochter bevallen. Oostem-jjlx-Hong;. Monarchie. Bij den tegenwoordigen stand van de onder handelingen met de Czechen, zal uit den aard der zaak veel afhangen van het standpunt waarop de overige nationaliteiten zich plaatsen tegenover de pogingen van de regeering om een vergelijk tot stand te brengen, want de tijd nadert met rassche schreden dat ook met hen onderhande lingen zullen geopend worden. Reeds zijn invloed rijke leden van de Gallicische partij uitgenoodigd om naar Weenen te komen; het zijn de Polen Grocholski, Ziemialkowski, Zyblikiewiez, vorst Sapieha, zoomede een vertegenwoordiger van de Ruthenen, de heer Lawronski. Ook de staatslieden van het Duitsche element zullen gehoord worden. Eerst wanneer de Regeering zich door deze on derhandelingen van alles goed vergewist heeft, zal zij in staat zijn, te trachten hare bedoelingen te verwezenlijken en met wetsontwerpen op te treden. Of en in hoever de vrijheer Von Kellers- perg, voormalig stadhouder van Bohemen, aange zocht is, hetzij in zijne vroegere betrekking hetzij als lid van het kabinet een werkzaam aandeel aan de oplossing van het vraagstuk te nemen, is nog niet gebleken; zeker is het, dat hij te Weenen was, daar hij vele conferentiën met graaf Potozki had en door een gevaarlijke ziekte I van een zijner kinderen plotseling naar zijn woonplaats Gratz is vertrokken. De Koningin van België is met haar broeder, de aartshertog Jozef, naar zijn kasteel te Stuhl- weiszenburg vertrokken. Vereenig-cle Staten. Het huis van vertegenwoordigers heeft een wetsontwerp aangenomen, waarbij aan de we duwe van wijlen den president Lincoln, een jaargeld van 3000 dollars wordt toegekend. TELEGRAMMEN. Pary», 5 Mei. De Gaulois behelst een telegram uit Londen, meldende, dat Flourens aldaar ver volgd wordt en van domicilie veranderd is, om aan zijne vervolgers te ontkomen. Parjji, 6 Mei. Het Journal Officiel bevat eene depêche uit Algiers van 3 Mei, waarin gemeld wordt, dat generaal Wimpffen na twee gelukkige gevechten, de vijandige stammen tot onderwerping gedwongen heeft. Terrail is, als zeer gecompromitteerd in het komplot, gevangen genomen. Athene, 3 Mei. De geueraal-majoor Smolensko is tot minister van oorlog benoemd, nadat Bul garis geweigerd had in het ministerie te treden. Londen, 6 Mei. In het Hoogerhuis verklaarde de regeering, dat de opstand aan de Roode rivier geëindigd is, en dat de afgevaardigden der in- surgenten en de regeering van Kanada het eens geworden zijn over de voorwaarden der ver- eeniging. - HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. Rotterdam, 6 Mei. Koffle. In eene vaste stemming vooral op de bekendmaking dat de N. H.-Maatsch. deze maand slechts 40,300 balen in veiling zal brengen. Af doeningen van particulieren hadden deze week niet plaats. Suiker. Ruwe. Markt stil; de prijzen soutinee- ren zich op ƒ1 a 1.25 onder Maart voor de blonde soorten. Geraffineerd. Met goede vraag voor deze maand levering, waarvan echter bijkans niets meer dis ponibel is. Op verdere termijnen vonden eenige verkoopen plaats tot onveranderde prijzen. Thee. In eene goede stemming; vooral in de lage prijzen is nog al wat omgegaan. In de laatste dagen is de omgang weder minder geworden. De lading Kali-Maas te Amsterdam in veiling op 30 dezer is meest van ordinaire qualiteit. R(jst. Zonder omgang. Alleen vond prima ge peld Java Tafel in de prijzen van ƒ15 a ƒ17 eenigen aftrek. Specerijen. Zonder handel. Meekrap. Vast, de beste soorten vooral, waar voor eenige vraag bestaat. Indigo. Java prijshoudend, doch met slechts weinig vraag. Potasschen. Stil en tot ƒ14 gemakkelijk te koopen. Katoen. In gedrukte stemming met enkele omzettingen tot verlaagden prijs. Wol. Verkocht 100 balen Buenos Ayres tot vaste prijzen. Tin. Banca ƒ78.25 a ƒ78.50, Billiton 77 betaald. Petroleum. De eigenaars der lading per Uriel zijn niet genegen tot de huidige prijzen te ver koopen, zoodat deze wordt opgeslagen. De dade lijke behoeften moesten daarom nog altijd door Antwerpen worden voorzien, terwijl uit de Guiona circa 1500 vaten tot ƒ25 a 25.25 verkocht wer den en nu niet meer onder ƒ25.50 te koop is. Oliën. Raapolie cont. ƒ48.50; Oct./Dec. ƒ48; Lijnolie cont. ƒ37.25; Oct./Dec. 38; Patentolie cont. ƒ53; naj. ƒ52.50. Granen. Zeer willig met uitgebreiden handel tot stijgende prijzen. Meel. 1ste qual. 17, 17.25; 2de qual. ƒ14.50, ƒ16; 3de qual. 12.75, 13.50; Keizersineel ƒ21.50, 25.50. R echt zaken. In de correctioneele zitting der rechtbank te Leiden van Vrijdag 6 Mei 1870, zijn veroordeeld: J. v. d. C. zonder vaste woonplaats, wegens mishandeling, tot een cell. gev. van 6 weken, geldb. 8 of sub. gev. van 1 dag. C. M. te Aarlanderveen, wegens beleediging van een be dienend beambte, tot een geldb. van ƒ10 of sub. gev. van 3d. G. L. te Leiden, wegens oplich ting, tot een gev. van 3 m. LAATSTE BEUICHTJEN. 's-Gravknhage, 5 Mei. II. M. de Koningin heeft een rustigen nacht doorgebracht en aangenaam is het ons te kunnen melden, dat zij zich over het algemeen wat beter bevindt. Gisteren (Donderdag) zijn door het prov. kerk bestuur van Utrecht, na afgelegd examen, tot deu predikdienst in de herv. kerk toegelaten de heer L. J. Heldring, en na gehouden colloquium doc- tum, de heer Kalina, vroeger pred. bij de Christ, afgesch. geref. gemeente. De heer Codings, secretaris van de Engelsche Educational league heeft de residentie bezocht, om inlichtingen te vragen aangaande den toestand van ons lager onderwijs. Als bewijs van belangstelling in de Nederl. Gustaaf-Adolf-Vereenigiug, is aan de afdeeling

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3