Quentin, behoorende tot al de richtingen derpu. blieke opinie, waren hunne medewerking aan de overheid komen verleenen. „Toen de departementsprefect, de militaire be velhebber van het departement der Aisne en de procureur-generaal met troepen, waarom aan vrage was gedaan, in de stad kwamen, was de orde er reeds geheel hersteld. „Hedenochtend (den 8d°n) hebben de pre fect en de generaal, vergezeld van den gemeen teraad, wapenschouwing over de nationale garde der stad gehouden, onder overbrenging der dank betuigingen, door het gouvernement gericht aan al degenen welke hebben medegewerkt om bij deze betreurenswaardige omstandigheden de wet te doen eerbiedigen. „De plaatselijke overheden hebben veel voor zichtigheid en niet minder vastberadenheid be toond." Maandag zijn de laatste publieke vergaderin gen in Frankrijk gehouden, en de 5 stille dagen, die daar alle stemmingen volgens de wet moeten voorafgaan, zijn toen aangebroken. Ollivier schrijft aan den redacteur van de Mo- niteur Universel nog een brief, waarin hij de ge moederen gerust stelt, die van de ontdekking der samenzwering, eene reactie vreezen. Geen reac tie, geen revolutie, zoo schrijft hij, wil de regee ring, maar de vrijheid! En dan eerst zou de vrij heid in gevaar zijn, wanneer het volk het liberale plebisciet met onverschilligheid zou ontvangen 1 Engeland. Hoewel het reeds middernacht was, toen de discussies aanvingen, waren toch Dinsdag de tri bunes van het Lagerhuis buitengewoon talrijk bezet; het voorstel van wet om een onderzoekin te stellen naar den toestand en de bezittingen van alle Roomsch-katholieke kloosters kwam voor de tweede maal aan de orde. De voorsteller de heer Newdegate ontwikkelde nader zijn doel, om namelijk te doen onderzoeken hoe het stond met de eigendomstitels der kloosters, en op welke wijze de inwendige tucht was geregeld. De regee ring verklaarde zich, bij monde van Gladstone, tegen een zoo ver gaande enquête, en zeide dat het voorstel alleen door haar zou ondersteund worden, wanneer alleen een onderzoek zou plaats hebben betreffende de bezittingen der kloosters en de wetten die hieromtrent bestonden. De heer Winterbotham, een dissenter, bestreed evenzeer het voorstel, dat slechts bitterheid en vijandschap zou aankweeken, en tot geen resultaten zou lei den. Wat was eigenlijk de aanleiding tot dit voorstel? vroeg deze spr. „Het is de vrees voor een uitbreiding der ka tholieke godsdienst; maar deze vrees is geheel ongegrond, en geheel in tegenspraak met de ver schijnselen, die wij dagelijks waarnemen, en waaruit blijkt hoe wij juist een geheel tegenover gestelde richting opgaan. In den laatsten tijd komt het wel voor, dat enkelen tot het katholicisme overgaan, maar dat zijn vrouwen, geestelijken en peers! Ten slotte werd de voordracht verworpen met 270 tegen 160 stemmen en een voorstel als door Gladstone was aangegeven, met 348 tegen 57 stemmen aangenomen. Z-witserland. Is eenmaal het middelbaar onderwijs voor meis jes geregeld, dan komt het hooger onderwijs aan de beurt. Ziehier reeds enkelemerkwaardige resultaten. Reeds sinds langen tijd werden de colleges aan de universiteit te Zurich ook door vrouwen bezocht. Vóór zes jaar kwamen eenige dames uit het buiten land, die ten deele reeds te Petersburg gestudeerd hadden, te Zurich en verlangden een geregelde stu die van de geneeskunst te maken. Sinds dien tijd werden ook vrouwen als academieburgers inge schreven. Zij die het kanton Ziirich bewonen, moeten een examen afleggende vreemden heb ben alleen een testimonium af te geven. Na afloop der studiën worden zij ook tot het doctoraal exa men toegelaten, dat geheel gelijk isaau hetexamen, dat de toekomstige geueesbeeren afleggen. In 1867 werd voor de eerste maal een jonge Russische dame, Nadeschda Sulowa, tot med. chir. et art. obst. doctor gepromoveerd. Dit événement heeft het aantal studeerende dames sinds dien tijd te Zürich aanmerkelijk doen toenemen, en nu onlangs heeft eene Eugelsche dama haar doctoraal exa men afgelegd en de doctorale waardigheid ver kregen. Zürich telt thans 14 studeerende meisjes, waarvan 12 tot de medische en 2 tot de philosophi- sche faculteit behooren. De nationaliteiten zijn aldus verdeeld: 1 uit het kanton Aargau, 2 uit Londen, 1 uit Edinburg, 1 uit Boston, 4 uit Pe tersburg, 2 uit Moskou, 2 uit Odessa, 1 uit Fin land. Belangrijk is het antwoord, dat onlangs de Se naat der universiteit te Zürich gaf aan de medi sche faculteit te Würzburg op de vraag, of en welke moeilijkheden zich bij de toelating van vrouwen, en bij enkele, voor het vrouwelijk ge voel aanstootelijke colleges of demonstration, hadden voorgedaan. Het antwoord hierop luidt, dat er hoegenaamd geene zijn gerezen, niette genstaande bij de colleges, zoowel als bij de aua- toinische demonstratiën alles geheel wordt behan deld als gewoonlijk. Krachtens deze zesjarige ondervinding meent dus de medische faculteit, dat er van dezen kant geene bezwaren tot toelating van vrouwen bij het hooger onderwijs bestaan zij erkent evenwel, dat de meisjes die te Zürich zijn, zich door een bijzonderen ijver voor de stu die, een bijzonderen tact in den omgang en de Zwitsersche studenten zich door groote bedaard heid en ontwikkeling onderscheiden. Ook de hoogleeraar in de geneeskunde Böhmert te Zürich heeft onlangs afzonderlijk zijn oordeel hierover uitgesproken, dat evenals het oordeel der faculteit, zeer gunstig over de verkregen resultaten luidt. TELEGRAMMEN. Beriyn, 4 Mei. Het Tolparlement heeft een voorstel van den heer ïïoverbeck aangenomen, volgens hetwelk de rechten op rijst 15 silbergr. zullen bedragen. Het Tolparlement heeft voorts met 187 tegen 63 stemmen verworpen het voor stel der regeering, om de rechten op de koffie te verhoogen op 5jj th. De overige bepalingen betreffende het tarief zijn aangenomen, met uit zondering van het voorstel tot belasting van de beelwortelsuiker, dat afgestemd werd. Rome, 4 Mei. In het concilie is het schema betref fende deii kleinen catechismus aangeuomen. On geveer een tiende van de aanwezige bisschoppen stemde tegen. De opponenten waren grooten- deels Duitsche en Hongaarsche prelaten, die gaarne den ouden catechismus van Canisius wenschten behouden te zien. Londen, 4 Mei. Gisterenavond heeft alhier een feestmaal ter eere van Flourens en Tibaldi plaats gehad. Flourens ontkent formeel dat hij betrok ken is geweest bij de jongste intriges te Parijs. Er werden toasten uitgebracht op Rochefort en op den fenian O'Donovan Rossa. Eene tweede bijeenkomst is vastgesteld tegen aanst. Vrijdag. Florence, 4 Mei. De Kamer van Afgevaardig den heeft het artikel der gemeentewet aangeno men, waarin bepaald wordt dat de maires door de gemeenteraden zullen worden benoemd. Er is een ontwerp ingediend tot aanlëg van een spoorweg in Calabrië op Sicilië. Parijs, 5 Mei. Het Journal Officiel bevat het rapport van den procureur-generaal Grandperret, waarin gemeld werd, dat reeds sedert Juli 1S69 beraadslaagd werd over het verwekken van een oproer en het vermoorden van den Keizer en waarin het verbond tusscheu het Februari-kom- plot en het pas ontdekte aangewezen wordt. Het rapport deelt de bekentenis van Beaury mede, beuevens eenige documenten, waaronder den brief van Flourens aan Beaury. Daarin wordt gezegd: „Gij moet slagen. Gij moet slechts 's nachts uitgaan of in een rijtuig. Gij hadt er u niet mede moeten bemoeien, indien gij niet slaagt." In een brief aan Ballot van 28 April schrijft Beaury, dat hij de „amputatie" den volgenden dag, 't mocht kosten wat het wilde, zou doen en vraagt hij opnieuw om geld. Eindelijk is bij Ballot een brief van Flourens aan Ballot gevonden, waarin dezen gelast wordt geen geld meer te geven; er wordt in gezegd: „maar de vrienden hebben noodig een weinig tot de volvoering aangespoord te worden." De echtheid van de brief is door de moeder en de zuster van Flourens erkend. Ballot is gevangen genomen, eer hij het geld namens Flourens aan Beaury, Sauret en Graffier overhandigd had. De beide laatsten eu anderen waren door Flourens gebruikt, om de bommen te vervaar digen. Een decreet roept de Kamer van inbeschuldi gingstelling van het hooggerechtshof in zake het komplot bijeen. Gemeenteraad. Zitting van heden. Voorzitter, de heer wethouder Stoffels. Geopend te twee uren. Tegenwoordig de heeren Tollens, Hubreeht, Hoog, De Fremery, Hartevelt, Lezwijn, Le Puole, Eigemau, Bijleveld, Cock, Dercksen, Van Heukelom, Van Oute- ren, Driessen en W ttewaall. De notulen van het verhandelde in de vorige ver gadering, worden gelezen en goedgekeurd. Afwezig met keunisgeviug, de heeren: Scheltema, Tieleman, Krantz en Verster. De burgemeester was, volgens mededeeling van den voorzitter, wegens ongesteldheid verhinderd de ver gadering bij te wonen. Alsnu tot de onderwerpen van behandeling over gaande, werd het verzoek van mevr. de wed. A B. Barkey, geb. Coops, om ontslag als regentes van het Heilige Geest of arme wees- en kinderhuis, zonder hoof delijke stemming toegestaan, en vervolgens Dr. J. L Van Pr3ag, met algemeene stemmen (14) herbenoemd als stads-geneesheer. De heer Dercksen onthield zich wegens aanver wantschap van de stemming. Zonder beraadslaging werden hierop de verschil lende voorstellen tot gunstige beschikking of afwij zing, van de finantieele commissie aangeuomen, be trekkelijk adressen van onderscheidene ingezetenen om vermindering of teruggave van aanslag in de plaatselijke directe belasting. Nog drie reclames tot ontheffing van betaling der directe belasting wegens onvermogen, werden als ontijdig, voorloopig ter zijde gelegd. De Voorzitter wenschte thans het kohier van de plaatselijke directe belasting voor 1870 in omvraag te brengen. De heer Hartevelt gaf te kennen dat hij niet tegen dit kohier zal stemmen,, maar hij hoopte dat in het volgend jaar eene grove onbillijkheid zal worden weggenomen. Er zijn menschen uit den middelstand, wier belasting in het vorig jaar met 50 pCt. ver hoogd is, en dat wel ten bate van anderen die het beter kunnen betalen, en wier belasting niet verhoogd was. Ook de heer Tollens heeft dit getroffen, zoo dat hij zijn wenschen bij die van den vorigen spreker voegde. Het bewuste kohier wordt met algemeene stemmen aangenomen. Het vierde punt, een staat van af- en overschrij ving tot een bedrag van f 1 op de gemeentebe- grooting voor 1869, werd zonder hoofdelijke stem ming eenparig goedgekeurd. Alsnu is aan de orde een voordracht van B. en Ws. om alvorens tot de oproeping over te gaan van de leeraars in het Fransch en in de aardsrijkskunde en geschiedenis aan de gemeente-instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs, de jaarwedden, die tot dusver voor deze betrekkingen f 1200 bedroegen, op f 1600 te brengen. De commissie van financiën had zich bij meerderheid van stemmen met deze voordracht vereenigd. Hierover ontstond discussie. De heer Cock wenschte niet den strijd te herope nen over de steeds klimmende uitgaven voor het on derwijs, maar slechts eene opheldering te geven, waaruit bleek dat hij ook in de vereenigde vergade ring van de commissiën voor het middelbaar onder wijs en van curatoren voor het gymnasium, die de voordracht ondersteund hebben, tot de minderheid behoorde die zich tegen de verhoog'ug verklaarde. De heer Eigeman, verklaarde om vroegere rede nen, dat namelijk de kosten voor het onderwijs te hoog werden opgedreven, tegen te zullen stemmen. Hij sprak het argument van B. en "Ws. tegen, dat men voor ƒ1200 geen leeraar, van hetzelfde gehalte kon verkrijgen, als iemand die 1600 genoot. Hij had nooit gehoord dat een leeraar, die eens een examen had afgelegd, als koopwaar moest beschouwd worden. Hij wenschte dus een jaarwedde van f 1200 te be houden. De Voorzitter gaf te kennen dat de ervaring had geleerd, dat men voor 1200 niet die uitstekende onderwijzers kon bekomen als voor 1600. Zoo lang reeds de hoogere burgerschool bestaat, had men reeds de ondervinding opgedaan dat de eminente menschen voor een jaargeld van 1200 wegblijven. De heer Tollens ontwikkelde eveneens zijn bezwaren tegen de voordracht. Als men nu vaststelde dat voor 1200 geen bekwame menschen aan onze bur gerschool kunnen verbonden worden, dan zullen de ieeraars in andere vakkeu ook wegblijven tot dat de raad hun traktementen op f 1600 heeft bepaald. De Voorzitter bleef bij zijne meening volharden en voegde er bij dat kleinere gemeenten door hoogere traktementen te stellen, de leeraars van Leiden weg namen. De heer Van Outeren schaarde zich aan de zijde van de minderheid der commissie van financiën. Althans hij zag geen reden waarom men niet eerst een proef nam of er zich tegen een jaargeld van 1200 geen leeraars zouden opdoen. De vorige docent had nooit meer genoten; hij ziet dus niet in waarom men nu moest afwijken. De heer Bijleveld wilde hetzelfde in het midden brengen. TJit het rapport van B. en Ws. bleek niet, dat men reeds een poging had" gedaan die tot slechte gevolgen had geleid. Hij achtte zich dus niet gerech tigd dit voorstel aan te nemen, zonder te weten of er zich geen sollicitanten aangemeld hadden. De heer Hartevelt achtte 't een alles afdoend argu ment voor het voorstel, dat, als men in andere gemeenten hoogere traktementen dan in Leiden toe kent, daarvan het gevolg zal zijn dat hier geen enkele sollicitant zal opkomen, of er zal zich iemand aan bieden die men nergens anders heeft willen hebben of niemand, öf een brekebeen. Men kan een proef nemen, maar hij acht het waardiger, voor het geval die mocht mislukken, het voorstel in te willigen. De heer Le Poole was van meening, dat als de redeneering van den heer Hartevelt opging, ook de docent in het Engelsch een brekebeen zou moeten zijn, daar zijn traktement 1350 bedroeg. De heer Dercksen uitte het gevoelen dat het trak tement in het tegenwoordig geval niet alles afdeed voor een wetenschappelijk gevormd man. Hij geloofde dat het zoo iemand niet onverschillig was of hij zich in Leiden dan wel in eene andere stad vestigde, waar men niet zoo ruimschoots gelegenheid had om zich in de wetenschap te bekwamen. Hij meende dan ook dat er velen zijn, die er een eer in stellen te Leiden docent te zijn. De heer Hartevelt wilde aannemen dat er velen zijn die er een eer in zouden stellen te Leiden leer aar te zijn, maar van eer kon men niet eten; zoo iemand moet toch hier volgens zijn stand kun nen leven en dat achtte hij het met vroegere trakte ment zeer moeilijk. De heer Dercksen voerde hiertegen aan, dat hij bij het spreken over een' eer er in te stellen om hier te zijn, alleen op het oog had de gelegenheid, die hier voor zoo iemand aanwezig 's om zijn studiën j te voltooien, die iu andere steden gemist wordt. In stemming gebracht, wordt het voorstel tot ver hooging der jaarwedden van den leeraar in het Fransch, in de aardrijkskunde en geschiedenis aan do gemeente instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs met 400, aangenomen met 9 tegen 7 stemmen. Voorde heerenWttewaall, Hartevelt, De Fremery, Hoog, Hubrecht, Lezwijn, Van Heukelom, Driessen en de voorzitter. Tegende heeren: Van Outeren, Cock, Dercksen, Eigeman, Bijlevelt, Tollens en Le Poole. Voorts werden zonder hoofdelijke stemming eenparig goedgekeurd 1°. de voorstellen tot onderhandsche ver huring van: a. de huizing buiten de voormalige Wit- te-poort; b. het huis op de gedempte Marendorps- achtergracht, VI, 867 2°. de afwijzende beschikking van B. en Ws. op het adres van G. J. Boelen, tot beko ming van gemeentegrond achter de R.-K begraafplaats 3°. de staat van af- en overschrijving op de begrooting van het Evangelisch-Luthersch Weesj en Oudelieden- huis, voor 1869, waartegen de commissie van financiën geen bedenkingen in het midden had gebracht. Ten slotte was aan de orde: de rekeniDg van de stads bank van leening over 1869. De heer Do Fremery neemt het praesidium over, daar de voorzitter als commissaris van de bank van leening, met de overige commissarissen de vergader zaal verlaat De heer De Fremery stelt nu voor bedoelde reke ning, waarop de commissie van fiuanciën geen aan merkingen bad, en die in ontvang 261,750.94s- en uitgaaf 244,978.99 beloopt, en dus een batig saldo van f 16,771,95s oplevert, goed te keuren. Daartoe werd besloten en vervolgens de vergadering gescheiden. LAATSTE BERICHTEN, 's-Gravenhage, 5 Mei. Aanstaanden Zaterdag, den 7den dezer, zal er in het gebouw der vrijmet selaarsloge op den Fluvveelen Burgwal alhier, eene algemeene vergadering worden gehouden van de vereeniging tot bescherming van dieren te 's-Gravenhage, waarvan Z. M. de Koning be schermheer is. Als sprekers zullen optreden de bestuursleden Jhr. Dr. J. L. C. Pon pe van Meer- dervoort, over het gebruik van paardevleesch als voedingsmiddelen M. H. Ph. Van den Bergh van Eysinga, over dierenbescherming en menschenverede- ling. De punten van behandeling zijn: 1°. Op name van de rekening en verantwoording van den penningmeester en het uitbrengen daarom trent van verslag; 2°. verkiezing van vijf leden in het bestuur; 3°. uitdeeling van belooningen; 4*. beraadslaging over voorstellen, welke door de leden ter sprake zullen worden gebracht. Dezer dagen is aan de leden dier vereeniging rondgedeeld het uitgebreid verslag van de ver richtingen des bestuurs en van den staat der vereeniging van 1°. Jauuari tot ult°. December 1869. Na breedvoerige vermelding van al hetgeen door het bestuur in het afgeloopen jaar in het belang van de zaak, die de vereeniging beoogt, is gedaan, wordt o. a. in het verslag gezegd: „Konden wij in het vorig jaar wijzen op de verblij dende verschijnselen vau meer algemeene versprei ding der denkbeelden over dierenbescherming, thans mogen wij er bijvoegen, dat de door ons voor gestane zaak steeds een grooter aantal verdedigers vindt. Wanneer wij vroeger bij het tegengaan van dierenmishandeling moeilijkheden van het publiek ondervonden, kunnen wij nu meestal op ondersteu ning rekenen. Behoorde de kennisneming van goede en liefderijke behandeling Nun^dieren voor eenige jaren tot de zeldzaamheden, in den laatsten tijd werden wij dikwerf opmerkzaam gemaakt op zeer prijzenswaardige voorbeelden in dat opzicht. Aangenaam was het ons dus daardoor in de ge legenheid te zijn oin art. 2 al. 4 der statuten onzer Vereeniging te kunnen toepassen en aan enkelen juist aan behoeftigen belooningen toe te kennen voor meer dan gewone goede zorg aan dieren betoond. Het stelsel, om door het toewijzen van beloo ningen eene goede behandeling van dieren te bevorderen, lacht ous voorzeker meer toe, dan om alleen door straffen dierenmishandeling tegen te gaan. Behalve vele blijken van symphatie van inwoners der residentie, ondervindt het bestuur die ook dagelijks uit andere plaatsen. Sedert 1 April van het vorige jaar, zag het 82 nieuwe le- deu toetreden, waarouder velen van elders. Ook het in IS69 verschenen maandschrift Androcles is een verblijdenden ondubbelzinnig teeken van den vooruitgang onzer zaak. Reeds sedert laüg heeft ook de dagbladpers onze beschermingszaak wel willend met hare veelvermogende ondersteuning ter zijde gestaan. Zijn de blijken van goedkeuring en sympathie aangenaam, niet minder is het ontvangen van nuttige wenken en aanwijzingen hoogst welkom, liet bestuur acht het niet onge past te herhalen „dat het zich steeds beijvert te vermijden alles wat naar overdrijving of zieke lijke teergevoeligheid zweemt. Juist die zorg doet ons op medewerking en op goedkeuring rekenen in ons Vaderland, alwaar het verstandig door zicht overdrijving afkeurt, maar hetgeen waarlijk goed en nuttig is ondersteunt." Nog wordtin het verslag uiteengezet, dat menschen- en dieren liefde elkander niet uitsluiten, maar elkander on derling versterken. Eindelijk geeft het bestuur te kennen, dat, zoolang de mishandeling van die reu nog door geene wet of wettelijke verorde ning verboden en strafbaar is gesteld, dan ook geene wettelijke bevoegdheid iu den eigenlijken zin tot wering der mishandeling kan worden aangenomen. Van de omstaudigheden, de plaat sen en de personen hangt het af, of, hetzij door eenig woord, hetzij door eenige daad, het kwaad op verstandige eu doeltreffende wijze kan worden tegengegaan of althans beteugeld, met vermijding van ongepaste en zelfs nadeelige bemoeizucht. Maar zijn de mishandelingen tevens overtredin gen van wettelijke verordeningen en blijkt het, dat oordeelkundige waarschuwingen niet baten, alsdan kan de handhaving der verordening bij de bevoegde autoriteiten worden aangevraagd. Z. M. de Koning zal morgenochtend vroeg tijdig de residentie verlaten en zich per Ned. Rijnspoor naar het Loo begeven. mJWEUJlÜiH. üEBMaTM O Sim^/ALLCi». Uit de verschillende Dagbladen. April. bevam.kn. 30. M. Krul), gcb. Kruhingn, I). Kiel Windeweer. Mei. 2. J. M. Romijn, geb. Gehrels, Z. Apeldoorn. 2. li. Stoel, gcb. Mooy, I). Haarlem. 2. J. W. Molmaa, gcb. Muller, Z. Amsterdam. 2. A. Ten liriuk, geb. Hanekarop, Z. Amsterdam. 3. A. J. Reehorst, gcb. Noorwegen, Z. Amsterdam. 272ste STA 1TS-LOTEK IJ. derde klasse. vierde lijst. Trekking van Donderdag 5 Del. N°. 18677 ƒ400. N°. 16426 200. Prijzen van /45. 51 2406 3826 6404 10430 12363 14318 18761 132 2554 4021 6685 10740 12401 14465 18775 550 2586 4103 7268 11005 12421 14506 18782 558 2597 4227 7282 11167 12516 i5359 18795 608 2769 4275 8309 11210 12660 15471 18868 874 2869 4791 8349 11271 12723 16495 18936 1268 2934 5880 8735 11537 12908 17206 19286 1465 2981 5932 9052 11760 13211 17370 19611 1504 3342 5997 9160 11766 13515 17508 19617 19621 1657 3412 6073 9818 11853 13629 17683 1789 3429 6082 9845 11928 13743 17766 19656 2113 3439 6215 9896 12079 i3973 17998 19750 2212 3451,

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3