den gemeenteraad behoort. Een voorstel, oin het adres aan liet dag. bestuur te verzenden, als zijnde met de toepassing der wet belast, vond geen bijval. Dr. Eduard Boeking, hoogleeraar in de rechts geleerdheid te Bonn, de uitgever der Institutiones van Gajus, der fragmenta van Ulpianus, en der Epistolae obscurorum virorum, is jt. Dingsdag op 68jarigen leeftijd overleden. Zijn colleges behoorden tot de meest bezochte van de geheele Universiteit. Men verneemt dat de HH. A. J. Van Pesch, buitengewoon hoogleeraar aan het athenaeum en leeraar aan de hoogere burgerschoolPh. Bello, leeraar aan de hoogere burgerschoolMr. C. A. Merchant Jr., subst. oflic. van justitie; Dr. J. A. Van Ketwieh Verschuur; H. Levenkamp, onder wijzer, A. J. Van Gerrevink en J. C. Maaldrink, handelaren, allen te Deventer, benoemd zijn als commissie tot het ontwerpen van statuten en reglementen als anderszins voor het algemeen weduwen- en weezenfonds, waartoe bet. plan door het dep. Deventer der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen te Deventer ontworpen is. Dit plan vond hoe langer hoe meer bijval. In de vergadering van de natuurkundige afdee- ling der Academie van Wetenschappen, van den 29,,,n April, is van den heer Miquel voorde Verslagen en Mededeelingen ontvangeneen Ver volg op zijne Bijdrage lot de Flora van Japanvan den heer P. A. Bergsma, te Batavia, een opstel getiteld On the Lunar atmospheric Tide at Batavia. De heer G. J. Mulder heeft eene nota ingezon den, bedenkingen bevattende tegen de resultaten door den heer Heyusius getrokken uit proeven met paardebloed genomen; zij worden door den heer Heynsius bestreden. De heer Van Geuns brengt, mede uit naam van den heer Von Baumhauer, rapport uit over den in hunne handen gestelden brief van den heer C. Woestijn. De vergadering besluiL dit rapport in afschrift aan den Minister van Binneulandsche Zaken te verzenden, en het tevens in de Verslagen en Mededeelingen op te nemen. De heer Van der Boon Mesch handelt Over Beta hybrida en het suikergehalte van onderschei den variëteiten dier plant. De boer Baehr draagt nieuwe uitkomsten van onderzoek voor Over de beweging van het oog. De heer RauwenhofF spreekt Over het voorkomen van looistof in de planten. De heer Van der Willigen biedt eeu paar op merkingen aan, de electriseennachine van Holtz be treffende, voor de Verslagen en Mededeelingen alsmede eene verhandeling Over natuurmaten voor de werken in 4°., welke laatste den heeren Stam- kart en Cohen Stuart in handen zal worden ge steld, met verzoek om de afdeeliug ten aanzien der opname van raad en voorlichting te willen dienen. De heer Bierens de Haan levert eene vervolg- bijdrage in tot de Theorie der bepaalde integralen. De heer Stamkart vestigt de aandacht op het belang van 't gebruik van uurwerken die mid delbaren maanstijd aanwijzen, bij zelfregistreerende werktuigen ter opteekening van waterhoogten. Nog verlangt hij, dat de afdeeling zich tot den Minister van Binnenlandsche Zaken zal wenden met het verzoek, dat de oflicieele meter door Van Swinden in der tijd uit Parijs herwaarts overge bracht, die op dit oogenblik te Delft bij de Po lytechnische school berust, tijdelijk aan haar moge worden afgestaan, om te dienen tot vergelijkingen met den uormaahneter van Repsold. In het noorden des lands circuleeren adressen aan de Eerste Kamer, om aan te dringen op aan neming der wet tot wijziging van de bestaande armenwet. Na afgelegd examen zijn gisteren (Woensdag) door het prov. kerkbestuur van Utrecht, alscan- didaten tot den h. dienst toegelaten de HH. G. W. A. De Veer en H. W. Van Loon. De commissie van fabricage te 's-Hage zou be sloten hebben, een drietal harer leden naar Londen te zenden, ten einde de rioleering aldaar in oogenschouw te nemen. Z. M. heeft eene commissie ingesteld, ten einde een oordeel uit te brengen over het plan tot het indijken, droogmaken en in cultuur brengen van het zuidelijk gedeelte der Zuiderzee; en zijn tot leden dier commissie benoemd: Mr. G. De Vries Az., lid van den Raad van State, aan wien tevens het voor zitterschap is opgedragenC. Brunings, inspecteur van den waterstaat; W. S. Van der Hart Beek, in specteur-generaal van fortificatiën; A. R. Blommen- dal, kapitein ter zee, chef van de hydrograpbie der Nederlandscbe zeegaten; Mr. G. \V. baron Van Zuylen van Nievelt, lid van de Gedeputeerde Staten van Gelderland; Jhr. G. F. Van Tets, lid van de Gedep. Staten van Noord-Holland; J. P. C. baron Van Reeden tot Ter Aa, lid van de Gedepu teerde Staten van Utrecht, J. D. Van Hasselt, lid vau de Gedep. Staten van Overijssel; Jhr. J. R. T. Ortt, kootdingenieur in Noord-Holland; J. F. W. Courad, hoofdingenieur in Zeeland; F. W. H. Van Opstall, hoofdingenieur in Gelderland; en J. C. De Leeuw, dijkgraaf van den Anna-Paulowna-polder; en tot secretaris W. F. Leemans, ingenieur van den waterstaat. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het ar rondissement Rotterdam, ter standplaats de gemeente Oudewater, C. A. Van Blaricvun, candidaat-notaris te. "Ptrecht, Z. M. heeft aan A. Van der Pluym, op zijn daartoe gedaan verzoek, met den lsten Juli 1870, eervol ontslag verleend als eersten commissaris van politie te Middelburg. Z. M. heeft benoemd tot commissaris van politie te Zaandam C. Schou, thans inspecteur van politie te Amsterdam. Z. M. heeft bepaald, dat de in dit jaar de bij art. 20 van het reglement voor het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord bedoelde commissie tot het afnemen van het eind-examen van de adel borsten der 2de kl. bij het Instituut zal bestaan uit den heer J. M. Obreen, president der commissie tot liet examineeren der zee-officieren enz., als voorzitter den kapit. ter zee P. A. Van Rees, non-actief; den kapit.-luit. ter zee N. M. J. Kroef, kommandant van Zr. Ms. raderstoomschip De Valk; den kapit.-luiten, ter zee W. F. L. De Vriese, lsten officier op Zr. Ms. wachtschip te Willemsoorden den luit. ter zee der 1ste kl. H. Van Goens, lid der commissie tot het examineeren der zee-officieren enz., als leden. Alïhen a/d. Rijn, 2 Mei. Het is inderdaad droe vig om op te merken, hoe deze rijke, nijvere en vruchtbare streek van lieverlede achteraan komt iu de middelen van communicatie met de han delssteden en daardoor zichtbaar begint te kwij nen. Ook hier vindt het spreekwoord: wie niet heeft, zal ontnomen worden ook wat hij heeft, zijne toepassing, want terwijl men met leedo oogen de berichten vernam over de opening der lijn Gouda's-Gravenhage, die gekomen is in de plaats van de eenmaal reeds begonnen lijn Woerden Leiden, uioest men ook nog vernemen, dat ons reeds niet zeer volledig postverkeer eene groote vereenvoudiging zal ondergaan, zoodat men, be halve eenige posten minder, ook nog de post- karren zal doen vervangen door postloopers. Ook zullen, naar men verneemt, de nachtdien sten opgeheven worden. Naar het schijnt, zullen wij eindetijk in het bezit geraken van een tele- graaf-kantoor, maar de aanleg zal niet op kosten van liet Rijk geschieden, en wij zullen dat voor recht zeer duur moeten koopen. Mocht eenige spoorweg-maatschappij haar eigen belang weldra begrijpen, om ook deze streek, die, zonder te gewagen van de fabrieksnijverheid, als de stapelplaats van landbouw- en zuivelpro ducten te beschouwen is, op te nemen in het spoorwegnet, gewis zou men alras ervaren, dat nimmer productiever lijn in ons land kan worden aangelegd, en men zou ongetwijfeld op den gel- delijkeu steun van onze kapitalisten in ruime mate mogen rekenen. Utrecht, 4 Mei. Hedenmorgen te lialftien werd alhier in de St.-Katharinekerk een plechtige hoogdienst opgedragen, waarbij een groot aan tal kinderen, welke in het genootschap van de H. Kindsheid zijn ingeschreven en wier doel is om door onderlinge jaarlijksche bijdragen on- geloovige kinderen in China en in andere afgodi sche landen te doen doopen, vrij te koopen en in den christelijken godsdienst te doen opvoeden, tegenwoordig waren. De processie trok plecht statig onder het zingen van liederen de groote kathedraal rond en werd voorafgegaan door twee jeugdige meisjes als bruidjes in het wit gekleed en met kroontjes versierd, welke een prachtig zilveren kruis volgden, dat door een misdienaar gedragen werddaarna een afdeeling weesmeis jes, voorafgegaan door een viertal meisjes, ge kleed als de evenbedoelde, welke bloemen strooi den, waarover de processie trok, daarna vier weesjes, welke het beeld der kindsheid in zilver op hunne schouderen droegen, voorafgegaan door een fraaie banier; vervolgens eene afdeeling meisjes, waartusschen een viertal banieren en daarna eeu afdeeling jongetjes, voorafgegaan door eenige wederom als bruidjes gekleede meisjes, waartusschen twee banieren, de misdienaren acht in getal en een viertal priesters. Ruim 700 kinderen woonden deze plechtigheid bij. Meppel, 4 Mei. Het spoorweg-kinderfeest heeft heden alhier plaatsgehad. Ruim 1100 leerlingen der openbare en bijzondere scholen zijn feestelijk onthaald en hebben verder deu dag genoeglijk doorgebracht. Heel de stad was bij den optocht naar 't spoorweg-station op de been. Frkderiksoord, 1 Mei. In de vorige zijn publiek verkocht 9S stuks afgekalfde en drachtige koeien, voor eene som van /T2,257. Met inbegrip van de 50 stuks vette koeien, die voor 14 dagen in 't openbaar zijn vernegociëerd, heeft de Maatschappij van Weldadigheid iu dit voorjaar 148 runderen verkocht en daarvoor de som van ruim f 20,000 ontvangen. Appelscha, 2 Mei. De nieuwe kerk der Her vormde Gemeente aan de vaart alhier is voltooid, en deze zal voldoen aan een vooruitzicht dat al vijfentwintig jaar heeft bestaan. Na veel worste ling en strijd in de laatste jaren heeft men het toch zoover gebracht als het nu is. Over 't alge meen wordt de netheid en doelmatigheid van 't gebouw geprezen. Een wensch echter hoort men nog, namelijk deze, dat er een toren met uur werk op het kerkgebouw worde geplaatst. Wij twijfelen ook niet als de ingezetenen gezamen lijk werken, zal het spoedig gelukken, want het is en blijft waar, vele handen maken licht werk. Idseoahuizen, 2 Mei. Friesland heeft weder eene antiquiteit, verloren. Het grijze kerkje, niet grooter dan eene arbeiderswoning, met zijn to rentje half verscholen in een dichten klimmer boom, is gevallen onder de mokerslagen der met selaars, om plaats te maken voor eene nieuwe, ruimere kerk. Schraard, 2 Mei. Een arbeider, die zijne kin deren naar de openbare school zendt, heeft hier geene woning kunnen krijgen dan onder condi tie, dat hij voortaan zijne kinderen naar de bij zondere Christelijke school zal zenden. Toen de openbare onderwijzer met den bakker van het dorp iu onderhandeling was omtrent kost en inwoning, kreeg de baas van heeren kerkvoogden de boodschap, dat hij op geene klandizie meer moest rekenen, ingeval hij dien onderwijzer in zijn huis opnam. Alzoo ijveren hier de voorstanders van het nationaal Christelijk onderwijs voor de goede zaak. Gemengde Berichten. Men meldt uit Hillegersberg, dd. 2 Mei: Als een gevolg van het onmatig gebruik van sterken drank had A. Boelin, wonende alhier, heden het ongeluk in het water te vallen. Ge lukkig dat dit door nabijwonende personen werd gezien, die den ongelukkige, die reeds met het hoofd in den bagger was gezakt, nog levend op het droge brachten. Te Nieuw Schoonebeek, nog voor 40 jaren een moeras, thans bewoond door voormalige inwo ners van Hanover, is voor het eerst veemarkt gehouden. De profetie luidde, dat de justitie het ten gevolge daarvan druk zoude krijgendie voorzegging is waarheid geworden, immers daar hebben zulke ernstige vechtpartijen plaatsgehad, dat een bewoner van N. Amsterdam en een van N. Schoonebeek aan de gevolgen der bekomen wouden vermoedelijk zullen overlijden. De tijden gaan vooruit; huwelijksaanvragen geschieden niet meer alleen per advertentie in de Oprechte Haarlemmer, maar men neemt reeds zijn toevlucht lot den stadsomroeper. Nog geen maand geleden liet iemand te Groningen, zonder zijn naam bekend te maken, omroepen, dat hij wenschte te trouwen, en dat de vrouw, die zijn eega wenschte te worden, geen fortuin behoefde mee te brengen. Binnen den tijd van vijf dagen had zich reeds eeu vijftal sollicitanten opgedaan. De trouwlustige man deed een keus; het paar liet zich onmiddellijk aanteekenen en reeds nu is het huwelijk gesloten. Men schrijft uit Idaarderadeel Vóór eenige dagen werd een huisgezin teWar- tena plotseling ongesteld, en wel zoodanig, dat men algemeen aan vergiftiging dacht. Door den geneesheer J. A. Douma te Warga werd spoedig hulp aangebracht met het gevolg, dat de patiënten herstelden Het ingesteld onderzoek heeft intus- sclien doen zien, dat de ongesteldheid het gevolg is geweest van het gebruik van worst, te Leeu warden gekocht, die reeds z«er oud moet zijn geweest en waarin zich het zoogenaamd worsten vergif had ontwikkeld. De brand te Antwerpen is thans geheel ge- bluscht. Men is er in geslaagd de kelders der distilleerderij geheel met water te vullen, zoo dat de 2000 vaten sterken drank, die er in ge borgen zijn, als gered kunnen beschouwd wor den. De drie gekwetsten zijn buiten levensgevaar. Zondag is te Kampen aangebracht een in de Zuiderzee bij Schokland gevonden lijk van een manspersoon, dat in vergevorderden staat van ontbinding verkeerde. Men vermoedt dat dit het lijk moet zijn van den kapitein van een kofschip, die bij Urk over boord sprong om zijn zoontje, dat in de zee was gevallen, te redden, en die daarbij op noodlottige wijze omkwam. Te Bath in Engeland (Aquae Solis bij de Ro mein) zijn onlangs vrij belangrijke opgravingen gedaan. Men heeft de overblijfsels van een groo- ten tempel gevonden, waarvan de steenornamen ten veel overeenkomst hebben met die vau den tempel van Jupiter Stator te Rome. Daarbij heeft men een groote hoeveelheid glasscherven opge gravenhet zijn blijkbaar stukken van gladde glasruiten, vermoedelijk even als bij ons tot verlich ting van het gebouw gebruikt: de kleur van het glas is blauw, en het is bijna ondoorzichtbaar. Greld- en Efïectemnarkt. Amsterdam, 20 April tot 2 Mei 1870. De Japansche leening wil er op onze Beurs nog maar niet in. Te Londen echter, waar aan vankelijk eenige premie werd behaald, doch later de prijs der obligatiën tot pari terug liep, schijnt er nog al handel in geweest te zijn, al thans den 30!,(m April was de premie weder tot 1% pCt. geklommen. Wij gelooven dat deze Japan sche fondsen eene degelijke solide geldbelegging zijn en zouden ze onzen vrienden wel durven aan raden, ook al moeten wij daarop onmiddellijk laten volgen dat ons oordeel over volgende lee ningen wellicht geheel anders zou uitvallen. Wat de nieuwe Egyptische of zoogenaamde Daïra-leening betreft, heerscht er nog al ver_ schil van gevoelen of de Onderkoning gerech tigd was tot het aangaan van die schuld, zoo zelfs doet de Turksche gezant een protest tegen deze leening bij lord Clarendon schijnen te heb ben ingediend. Dit gaf aanleiding tot eenige weinige fluctuatie in Tur-ksehe fond-en, die zich I echter aan onze beurs nog minder deed gevoelen I dan aan de Londensche, daar bij ons de slin-1 gering van den prijs der oude 5 pCt. zich bewoog I tusschen 45% en 45 b pCt., terwijl het verschil I te Londen bijna 3t pCt. bedroeg. Als nieuwe fonds zijn aan onze markt gebracln I de Hongaarsche loten, tot den koers van f90 al f93. Deze geven geen renten, doch de premies I bij uitloting zijn hoog gesteld; niet evenwel bijl alle trekkingen is de hoogste prijs even groot, I maar wisselt af van 100,000 lot 250,000 florijnen I Over het geheel was de markt stil en flauw. I Van onze Nationale schuld ging de 2% pCt. vanl 55K« tot 54n{e, de 3 pCt. van 66% tot 6631», de 41 pCt. van 8Ö6fc tot 86'A pCt. terug, zijnde deslui-l tingsprijzen van heden. Aand. Handelmaatschappij! liepen van 120 op 117% a 1181* pCt. terug; Aand. Exploitatie-maatschappij van 79'i tot 783! pCt., doch de obligatie van deze laatste bleven vast op 94% pCt. De buitenlandsche markt was niet minder ge drukt. Van de Russische kwamen alleen de Ham burger van 67 tot 6714, de 5de serie van 62 tot 68 en de 5 pCt. 1S66 van 90 tot 90% pCt. vooruit, doch alle andere soorten zijn !4 tot pCt. gedaald, met tragen omzet, evenals alle Rus sische spoorwegwaarden. Spanjaards en Portugeezen zijn in alle soorten flauwer gebleven en was de handel daarin van weinig beteekenis. Zoo ook wat de Ooslenrijk- sche fondsen betreft, die iets zyn teruggeloopen. De minister Brestel heeft, als laatste regeerings- daad, den termijn vastgesteld waarop de rente op de nog niet geconverteerde obligatiën zal ophou den te loopen. De manie in Noord-Amerikaansche spoorweg- fondsen schijnt eenigszins te zijn uitgewoed, zoo dat de slingering van de prijzen niet zoo groot meer is als zij vóór eenigen tijd geleden was. Toch waren Certif. van aand. Illinois ten slotte pCt. en Bonds 1 pCt. lager dan ver leden week; Certif. aand. Chicago. North-West van 73% tot 76% pCt. gerezen, Erie 34, Ohio 3t pCt. gevallen. Daarentegen kwam St..-Paul en Pacific weder iets op, zoodat de 2de serie 14, 1869er h» a 44 pCt. won en op 67 S en 69'/» pCt. sluiten. De Noord-Amerikaansche staatsfondsen lijden onder de ontevredenheid welke te New- York bestaat over de handelingen van den minis ter van financiënde prijzen zijn algemeen lager dan vóór 8 dagen, vooral de leening van 1881, welke heden op 967^ sluit tegen 98 pCt. verle den week. De geldmarkt is weder ruimer; prolongatie liep van 5% op 5 pCt terug. BUITENLAND. Frankrijk. Dinsdag-avond behelsde het Journal Officiel de volgende artikelen „De tactiek de revolutionaire partij is bekend; het is-, aan het gouvernement een verwijt te maken van al wat het doet. Wordt er door die partij een oproer beproefd, dan is het de politie welke het oproer heeft bewerkt. Smeedt die partij eene samenzwering, dan is deze een ver zinsel van het gouvernement. Er wordt iemand gevat terwijl hij gelegenheid zocht om den Kei zer te vermoorden, en hij bekent zijn snood voornemen desniettemin wordt de aanslag door zekere dagbladen hardnekkig ontkend. Er wor den bommen gevonden; nu heet het dat zijdoor de politie vervaardigd zijn. Doch degeen welke die bommen gegoten heeft, maakt zich bekend en verstrekt bepaalde narichten; zal dit de ou- geloovigen overtuigen? Neen, want zij zijn moed willig en met opzet ongeloovig. „Het is plicht voor het gouvernement, het pu bliek te waarschuwen tegen al de kunstgrepen en slinksche middelen, die de strekking hebben om invloed op de algemeene stemuitbrenging uit te oefenen. De instructie wordt ijverig voort gezet; en daar de nieuwe aanslag niet anders is dan een gevolg der samenzwering van Fe bruari jl., waarin het gerechtelijk onderzoek ge heel is afgeloopen, zal de publieke opinie onver wijld worden bekend gemaakt met al wat zij weten moet om een oordeel te kunnen vellen. „Maandag zijn te Saint-Q.uentin onlusten voor gevallen, ten gevolge der arrestatie van een lid der Internationale, voorzitter eener vereeniging ge- heeten „het genootschap van wederstand voor de werkstakingen." Een groot aantal werklieden begaf zich naar de gevangenis om hare deuren open te breken, en begonnen de vensterruiten te verbrijzeleu en eene barricade op te werpen. De nationale garde, bijgestaan door de gendar merie van het departement, heeft die pogingen tot storing der openbare orde krachtig tegenge gaan, en de plaatselijke overheden bijgestaan zoodra er een beroep op haren goeden wil ge daan werd. „Ongelukkig hebben er vijfentwintig man van de nationale garde en verscheidene gendar mes door steenworpen wonden van meer of min der zwaren aard bekomen. Van de oproerlingen is er geen gekwetst; vijftien arrestatiëu hebben er plaats gehad. „De gemeenteraad en de fabrikanten van Saint-

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2