structie. Welaan, spelen wij met open kaart levert bewijzen, zij zijn hard noodig; wij, de Bonapartisten, zijn de eersten die met kracht daarop aandringen. Wat moeten wij antwoorden, als men ons op str aat of in gezelschappen toevoegtde komplotten zijn uitgedacht? Dat men ons in 's hemels naam niet wijze op het geheim der instructie en de bescheidenheid van de justitie; er komen in het bestaan van een volk oogenblikken voor, waarin de dage- lijksche sleur moet verdwijnen voor het groote nationale belang. Gij hebt ons doen gelooven dat er brieven van Flourens bestaan. Welnu, maakt ze openbaar. Gij hebt ons medegedeeld dat er belangrijke brieven en papieren in beslag zijn genomen. Houdt ze niet achterwege. Maar spreekt, verbreekt dan toch het stilzwijgen, verschaft ons het middel, stelt ons in de gelegenheid om aan te toonen dat wij in ons recht waren de insinuatiën tegen en ontkentenissen van het be staan van eene samenzwering tegen te spreken. De stemming over het plebisciet moet plaats hebben, zonder dat daarop de smet van afkeu- renswaardigen dwang kleeft, zonder dat men haar het werk van kwade praktijken kan noemen. Indien het waar is, gelijk wij dit gaarne ge looven, dat de onverzoenlijken helsche bommen in de schaal hebben geworpen, dat dan op afdoende wijze blijke dat dit bommen van ijzer en niet van karton waren." Nadat wij bovenstaande reeds hadden geschre ven, ontvingen wij heden het volgend bericht, dat het Journal Officiel behelst: „Thans kent men de werkplaats waar de bij den persoon Roussel in beslag genomen bommen zijn vervaardigd. Na het bezichtigen van de afbeeldingen, die de Figaro van de bommen gaf, is een ijzergieter, Lepet genaamd, komen verklaren dat hij die eenige dagen vroeger had afgeleverd. De verklaring aan den commissaris van politie van zijn wijk, komt hierop neder: Den 14daa April 11. kwam een persoon, die zich Renard noemde en met het signalement van Roussel vrij wel overeenkomt, mij het model van de bommen brengen. „Het waren, zeide hij mij, naven voor de raderen van wieiers. Ik heb ze uitgevonden en hoop er fortuin in Ame rika mede te maken. Giet er vooreerst 120 van; naderhand kunt gij er zooveel van maken, als gij goedvindt, want ik heb een groote hoeveel heid noodig." Renard weigerde zijn woonplaats op te geven. Hij is wel zevenmaal aan de werkplaats geko men, hetzij om bestellingen te doen, of om de reeds vervaardigde voorwerpen na te zien. De werkstaking had ten gevolge dat de heer Lepet slechts 22 bommen kon afleveren, te we ten: drie den 16d" April, vijftien den 17deQ April en vier den 19den; ware er niets in den weg ge komen, dan waren er reeds meer dan 400 bom men vervaardigd. Een van deze modellen is in de omstreken van Parijs beproefd en de vernielende uitwer king moet aan de samenzweerders goed voldaan hebben. De 21 overige zijn in beslag genomen ten huize van den persoon van Roussel. De overige bladen zijn weder opgevuld met nieuwe bijzonderheden die gebleken zouden zijn. Wij achten het echter niet noodig verhalen op te nemen, die even spoedig tegengesproken als opgenomen worden. Het Journal Officiel is echter het blad der regeering en zijn inededee- lingen maken er ten minste aanspraak op, geloof te verdienen. Een aanmerkelijk gedeelte vau Ierland is in het laatst der vorige week door de toepasselijk- verklaring van de strengste bepalingen der nieuwe wet ter beveiliging van leven en have, geplaatst in een toestand die weinig verschilt van het geen op het vasteland de staat van beleg wordt geheeten. Verleden Zondag waren te Dublin zorgbarende geruchten in omloop: er werd gezegd dat er reeds een dag voor een ge wapenden opstand van de Fenians bepaald wasdat nabij Skibereen een \oorraad wapentuig en ammunitie was gevonden, en dat verscheiden opperhoofden van Fenians uit de Vereenigde Staten op weg naar Ierland waren. Mgr. de kardinaal Cullen heeft zich Zondag uit Dublin weder naar het Concilie begevener werd dien dag een herderlijk schrijven van hem in de kerken afgelezen, waarin hij de Feniansche broederschap en de Vrijmetselarij verdoemde, tegen de enquête omtrent de kloosters protesteerde, en ondersteuning voor het ministerie Gladstone vroeg. Oostenryk-Hong;. Monarchie. Ten aanzien van de in Weenen gevoerde onder handelingen met de leiders der Czechenpartij zegt de Weener Presse, in tegenstelling met andere berichten, volgens welke die onderhandelingen geheel en al mislukt zouden zijn: „Billijkerwijze kon men voorshands niet wel iets anders ver wachten, dan dat de gehouden conferentiën zouden strekken om bekend te worden met hetgeen aan weerszijden gevorderd wordt, en met de conces- siën die men over en weder zou willen toestaan, en dat zij aan beide zijden van den eerlijken wil zouden doen blijken om door verdere besprekingen nader tot elkander te komen en punten van aan raking te vinden die als grondslag voor een ver gelijk zouden kunnen dienen. Naar al wat men omtrent degehouden conferentiën verneemt, schijnt dit voorloopige doel bereikt te zijn. Al is men voor het tegenwoordige nog ver van een gemeen schappelijk programma te kunnen opmaken, heb ben ten minste de beide onderhandelende partijen de overtuiging verkregen, dat men zich reeds dadelijk omtrent eenige niet onbelangrijke punten zou kunnen verstaan, en dat het niet ontbreekt aan den goeden wil om ten aanzien van nog in geschil zijnde punten eene verdere toenadering te bevorderen." Belgjië. De voordracht der regeering tot verlaging: van het briefport, tot afschaffing der belasting op zout en visch, en tot verhooging der belasting op het gedistilleerd, is door de Belgische Kamer van Vertegenwoordigers verleden Zaterdag afge daan en met 79 tegen 7 stemmen aangenomen, terwijl twee leden weigerden hunne stem uit te brengen. Zij zal den 9d8° Mei bij den Senaat in behandeling worden gebracht. Aangaande art. 11 van dat wetsontwerp, dat is de voorgestelde verhooging van het invoer recht op het gedistilleerd, werd in de zitting der Kamer van verleden Zaterdag door een lid van de oppositie, den heer Coomans, gevraagd, of dat artikel wel overeen te brengen was met het be staande verdrag met Nederland. „Ik doe die vraag zeide hij zonder mij te bekreunen om het verwijt dat ik partij voor den buiten lander trek. Dat verwijt is mij ook gedaan in de zaak van de afdamming van een arm der Schelde. Maar thans moet men erkennen dat ik destijds terecht bedenkingen had tegen de zeer nuttelooze, zeer jammerlijke en schier on zinnige tegenkanting tegen dat uitmuntende werk, waarvoor België millioenen schats zou be- hooren over te hebben indien het nog niet uitge voerd ware." Op de vraag van den heer Coomans werd door den minister Frère, volgens het officieele zitting- verslag, kortweg geantwoord„Indien omtrent de verhooging van het invoerrecht op den alcohol ook maar een zweem van twijfeling aan ons recht bestaan had, zouden wij het aanhangige voor stel niet hebben gedaan. Maar er heeft geenerlei twijfeling dienaangaande bij ons bestaan; ons recht schijnt onbetwistbaar." Daarop is art. 11 aangenomen. Kerkelijke Staat. Het Parijsche dagblad L'Univers bericht dat er een antwoord van het pauselijke gouvernement op de bekende memorie van den onlangs afge treden minister Daru aan het Fransche ministe rie van Buitenlandsche Zaken ontvangen is. In dat antwoord zou de kardinaal-staatssecretaris Antonelli, zonder zich in te laten in eene dis cussie over den inhoud der memorie, enkel me- dedeelen dat de paus volstrekt en onvoorwaarde lijk weigert te voldoen aan het verzoek van den heer Daru om dat vertoog aan het concilie te doen voorleggen. Volgens een bericht van een ander Parijsch dagblad, le Memorial Diplomatique, is er te Rome afspraak tusschen het gouvernement en den ver tegenwoordiger van Frankrijk gemaakt, dat de gemelde memorie vergeten zal worden, en dat haar inhoud onbeantwoord zal blijven even als of zij nooit had bestaan. Tuuis. Den 18dcn Maart kwam de Nederlandsche oorlogsstoomboot De Valk, op de reede van Goletta. Z. K. H. prins Alexander der Neder landen, .hoewel incognito reizende, werd den volgenden dag bij het aan wal stappen verwel komd met 21 kanonschoten. Na de ruïne van Carthago bezocht te hebben, begaf de Prins zich naar het Paleis van den Bey van Tunis. De Bey, door ziju geheeleu hofstaat omringd, ontving den Prins met de grootste welwillendheid en over handigde aan Prins Alexander de insigniën van Nichan El Dem met diamanten, een ridderorde die alleen gedragen mag worden door de Prinsen uit het huis van den Bey eu vreemde Vorsten. De Bey betuigde zijn leedwezen, dat de Prins incognito reisde, ouidat hij gaarne dan Prins alle mogelijke officieele eerbewijzingeu had bewezen, ten einde daardoor te toonen, hoe hoog hij het be zoek waardeerde van een vorst uit het Huis van Oranje, met welk Huis hij sinds zoo lang de meest vriendschappelijke betrekkingen onderhield. Den 21!ten Maart verliet De Valk de reede van Goletta, stoomende naar Port Mahon. De Neder landsche consul te Tunis, de heer Nijssen, heeft het zijne toegebracht tot deze goede ontvangst. Genoemde consul, wiens familie te Tunis sinds meer dan een eeuw de betrekking van Neder- landseh consul heeft vervuld, is aldaar zeer ge acht en bemind. Door den Bey vau Tunis zijn benoemdtot grootofficier der orde van Nichan Iftihar van Tunis, Jbr. Hooft, gouverneur van prins Alexan der, en de heer Kroef, kommaudant van De Valk, tot officier de heer Beijerman, toegevoegd aan Z. K. H. prins Alexander, en Dirnaux, eerste of- ticier van De Valk. Voorts is het geheele Etat- Major van De Valk tot ridder benoemd. Turkije. Volgens onderscheiden berichten komt de Porte op tegen de uitgifte van nieuwe Rumenische munten met de; beeltenis van den Vorst Karei. Zij zou verlangen dat het Rumeniscbe geld een of ander blijk van 's lands cijnsbaarheid aan den Sultan zou dragen. Door de tusschenkomst van de gezanten der groote mogendheden scheen het geschil te zullen uitloopen op een vergelijk, waar door Rumenië zijn nieuw geld zou behouden maar belet zou worden het elders in het Turk- sche rijk in omloop te brengen. TELEGRAMMEN. Parijs, 3 Mei. Het Journal Officiel behelst eene nota in antwoord op de bladen der oppositie, die blijkbaar geen geloof slaan aan het bestaan van een komplot. In die nota wordt gezegd, dat de instructie ijverig wordt voortgezet, en dat'al de stukken die op het komplot betrekking hebben, weldra openbaar zullen worden gemaakt; het publiek zal daardoor in de gelegenheid zijn met zaakkennis te oordeelen. De Monileur maakt een brief van den mi nister Ollivier openbaar, waarin hij de geruch ten, dat het Ministerie reactionaire maatregelen wil nemen, tegenspreekt. Florence, 3 Mei. De speciale commissie heeft rapport uitgebracht op de regeerings-voorstellen tot regeling van de finantieele behoeften des lands. De commissie vereeuigt zich slechts ten deele met die voorstellen. Zij kant zich aan te gen de vermeerdering met een tiende van de accijnzen en tegen de verhooging met 5 pCt. van de belastingen. De regeering had het deficit van 110 millioen willen dekken door middel van: 25 millioen bezuiniging, 10 millioen verhooging van accijnzen, 75 millioen als gevolg eener reorgani satie van de belastingen. Naar het voorstel der .commissie zullen er slechts 83 millioen zijn tot dekking van het deficit, namelijk: 23 millioen bezuiniging, 60 millioen meerdere opbrengst van inkomsten. In de ontbrekende 27 millioen hoopt de commissie te voorzien, 1°. door de 12li millioen die Frankrijk in 1871 betalen moet voor de door graving van den Mont-Cenis, 2°. door 1 millioen diverse kleine inkomsten; de dan nog ontbre kende 13 millioen wenscht de commissie te vin den door eene verhooging met éen tiende van de belasting op de roerende goederen, die diens volgens van 12 pCt. op 18.20 pCt. zal gebracht worden. De voorgestelde overeenkomst, door de regeering met de bank gesloten, is door de com missie goedgekeurd, onder machtiging aan den minister van financiën om ten dien einde voor een waarde van 80 millioen staatspapier uit han den te geven. Salnt-Quentfn, 3 Mei. Er heerscht hier thans volmaakte rust. Marseille, 8 Mei. Door de politie is éene pro clamatie van het republikeinsch-socialistisch comité aan de troepen in beslag genomen. Verscheidene leden van het comité zijn gearresteerd. Parjjs, 4 Mei. De Conslitutionnel meldt, dat te Angers, Bourbonne en andere plaatsen, door de bevolking zelve vergaderingen zijn uiteengedre ven, waarin beraadslaagd werd iu een tegen het plebiscit vijandigen geest. Officieele Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen van1". Hendrik Kooreman, koopman; 2°. Jan Kanbieb, koopman; 3°. Johann Philip Ringeling, zilversmid; 4". Augustus Gijs- bekt Mulié, instrumentmaker; 5°. Hendrik van leb Hoobn, koopman, en 6". Willem Bebnaedus Abnoldus van Haeteveldt, melkverkooper, allen wonende binnen deze gemeente, waarbij zij vergunning verzoeken de l8 om het pakhuis achter zijne woning aan den Ouden Rijn, wijk VII n°. 719, tot magazijn van lompen, en dat aan de Middelstegracbt, wijk VII n". 548 en 549, tot magazijn van lompen en beenderen te mogen inrigten; de 2« om het pakhuis aan de Oranjegracht, wijk VIII n". 633, tot magazijn van lompen en beenderen te mogen inrigten en gebruiken de 38 om in het achterste gedeelte van het huis aan de Oude Vest, wijk VI n". 556, eene zilversmidsvuring te mogen doen plaatsen; de 4« om in het huis aan de Breóstraat, hoek Maarsmansteeg, wijk IV n'. 219, eene vuring te mogen doen plaatsen; de 5e om zijne woning aan de Hoogewoerd, wijk III n°. 418, en het daarachter gelegen erf tot magazijn van brandstoffen te mogen inrigten, en de 6« om in een pakhuis in de Singelstraat, wijk VIII n°. 314, varkens te mogen houden en mesten-, Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 January 1824 (Staatsblad n'. 19),'en art. 224 der Algemeene Policieverordening van 24 October 1867 (Gemeenteblad n". 12) Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijgelegene en belendende panden, ten opzigte der informatiën de commodo et mcommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 9den Mei aanst., 's voormiddags te elf uren zullende de belanghebbenden verpligt zijn hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij ge houden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Liidin, 3 Mei 1870. De BURGEMEESTERS van ALPHEN in AAR- LANDERVEEN maken den belanghebbenden be kend, dat, ten gevolge van do herstelling der Alphen- sche Brug, liggende over deu Rijn tusschen geuoeuide gemeenten, de Scheepvaart van Donderdag, den ödöa Mei 1870 tot en met Umgsdag, den 10d'u daaraanvol gende, zal gestremd zijn, zullende echter gelegenheid tot doorvaart worden gegeven op de navolgende uren des morgens tusschen 8 en 9, des namiddags tusschen 1 en 2, des namiddags tusschen 5 en 6 en des avonds van 8 ure gedurende den geheelen nacht tot des morgens ten 5 ure. Alphen/Aablanueev een, 3 Mei 1870. De Burgemeesters voornoemd, L. W. VAROSSIEAU. A. P. ZAALBERG. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. WlJNACCMSi. Het wetsontwerp tot herziening der bestaande be palingen omtrent den accijns op den wijn heeft bij het onderzoek in de afdeelingen der Kamer, behou dens bedenkingen van meer ondergeschikten aard, veel bijval gevonden. Men zag daarin een loffelijk streven om de accijnsplichtigen zooveel mogelijk vau lastige en kostbare formaliteiten te ontheffen en het ambtenaarstoezicht binnen engere grenzen te beper ken waaruit, vermindering van hot getal dier amb tenaren en dus ook van de kosten van heffing van accijns kon voortvloeien. Het nieuw in te voeren stelsel van verlengbaar krediet biedt, zoover men dit kan nagaan, zeer wezenlijke voordeelen aan boven het stelsel van particulier entrepot of dat van alloopeud en doorloopend krediet. In het oog van verscheidene leden was het bedenkelijk, dat deze wet het belasten van den inlandschen bessenwijn met hetzelfde bedrag als don buitenlandschen druivenwijn medebrengt. Het object der hier in aanmerking komende belasting is dan toch ontwijfelbaar de laatstgenoemde wijn, en nu moest het vreemd klinken, dat bij eene wet, die enkel betere, meer gemakkelijke heffing dier belasting ten doel heeft, een ïnlandsch voortbrengsel getroffen wordt, dat tot nu toe geheel onbelast was, en hier en daar een kiemen nijverheidstak uitmaakt. Andere leden meenden, dat, al moge het hard.schij- nen, bessenwijn, die slechts 25 a 4U cents per liter kost, zoo hoog te belasten, er Fransche, Zwitsersche en Duitsche wijnen zijn, die op de productieplaats omstreeks denzelfden prijs, zelfs nog veel minder gelden en bij invoer hier te lande even zwaar zouden worden belast. LAATSTE BERICHTEN. 's-Gkavenhagk, 4 Mei. H. K. H. Prinses Hen drik heeft gisterenavond de voorstelling van Emma Berthtld, oorspronkelijk tooneelspel door den heer J. J. Cremer, in deu Kon. Holl. Schouwburg alhier opgevoerd, niet Hare tegenwoordigheid vereerd. Amsterdam, 4 Mei. Tarwe N. B. Pools 805, 819 op tijd, onveranderd. Rogge, Galatz 192, 194. Taganrog 190. Petersburg 192, ruiin prijshoudend. Levering, Mei 190, 191; Juli 190, 191, 192; Oc tober 195, 196, iets hooger. Raapolie, vliegend 44; naj. 4314, 43^, 4314. Lijnolie, vliegend 3414; najaar 35. Koolzaad, October 79. HUWELIJKEN, GEHÜÜHTEN EN SfErtfGEVALLEN. Burgerlijke 8tand van Leiden van den 28sten April tot en met den 4den Mei. Gehuwd: C. Van der Ham jm. an E. Zaalberg jd. D. C. Goudeau wedr. en J. Van Rijswijk jd. P. Schouten jm. en H. Van Viegen jd. N. Van der Lee jm. en J. VVcs- seling do Berg jd. VV. Verver jm. en J. Fakkel jd. - A. Kret jm. en E. Dee jd. R. J. Curlier jm. en J. Van der Waals jd. VV. De Vos jm. en C. G. De Bruyn jd. F. W. Stutterheim jm. en M. M. Van 't Hoofd jd. Bevallen: H. De Vrind, geb. Ehlere, D. A. Voorbrood, geb. Stolk, Z. A. D. De Vink, geb. Bekooy, I). S. Olivier, geb. Barendse, Z. E. Diiyverman, geb. Langeveld, D. F. F. Duyverman, geb. Gutberlet, Z. S. Van den Oudenallor, geb. Gordijn, Z. A. M. Du Pon, geb. Stiva, D. VV. Koe nen, geb. Muurling, D. C. C. Rating, geb. Oudshoorn, a. Stikkelorum, geb. De Wit, Z. C. Lc Maitre, geb. Dreef, D. H. GerreUen, geb. Sipman, Z. A. Plantfeber, geb. Kei ler, D. L. H. Wanna, geb. Brinkman, Z. P. Heus, geb. Bulleman, Z. J. S. M. De Nie, geb. Van den Berg, D. C. C. Voorzaat, geb. Schild, Z. C. H. Mazurcl, geb. De Jong, Z. C. Van Booma, geb. Ligtvoet, Z. E. C. Jonk, geb. Van Oyen, Z. E. Van Noort, geb. Ncutebooro, 1). C. Hemerik, geb. Starre, Z. M. J. Peyster, geb. Nielsen, Z. A. M. Van Boordt, geb. Bruyn, I). P. J. Springer, geb. Oo9tveen, Z. E. Spoorman, geb. Oscb, Z. G. Blote, geb. Van den Bos, G. J. Buys, geb. Donselaar, Z. A. I). Lens, geb. Van de We tering, Z. G. Hansclaar, geb. Kok, Z. C Van Kempen, geb. Romijn, Z. S. H. Hoek, geb. Hoog, IJ. A. De Wit, geb. liollebeek, IJ. H Corpcl, geb. Stadelaar, D. Overleden: M. H. De Graaff D. 3 j. P. J. Coffrie 76 j. C. Al. Goddijn IJ. 4 m. S. Voermans D. 6 j. Al. Samson D. 2 m. J. J. Van Went Z. 3 m. C. J. Eede D. Ij. P. Sraittenaar 4G j. J. Schuuring IJ. 5 ra. C. AJause Z. 14 ro. L. C. Rooi D. 10 m. S. Laterveer, wede. B. Werk, 81 j. S. Bonte Z 2 j. D. A. Kelder 68 j. Al. v. d. Klaauw D. 2 j. A. G. Jong IJ. 2 j. li. v. Steenwijk Z. 2 j. VV. N. v. Poelgeest Z. 18 j. A. Voor brood Z. 2 d. L. Houweling Z. 2 j. H. Al. Platleel D. 2 j. N. Arnold us Z. 21 m. M. C. De Mey IJ. 4 j E. Vallentgoed IJ. IC ra. P. Heus IJ. 1 j. L. Guley Z. 3 j. J. Jaspersen D. 23 m. G. De Neys IJ. 2 j. IJ. J. Den Os Wr. 60 j. Al. C. De Vink D. 11 ra P. VV. v. Hest Z. 7 m. P. Van Dam Z. 2 j. J Verver 44 j. Al. J. Timp D. 18 m. J N. Wassenaar Z. 2 j. N. Vau Eyk Z. 23 m. J. Olivier Z. 3 j. H. Jurgens Z. 3 m. A. Fortunati Z. 8 j. H M. Van Zijp D. 3 j. A. Kramer Z. 2 j C. F. Van Zijp IJ. 6 m. E. Gasman 1). 4 j. J. C. Vermond D. 2 m. L. Wallaart Z. 2 j. A. Alkcroadc D. 22 mAl. S. M. Vlasveld D. 3 j. F. De Vriend Z. 2 j. 11. Helfenstijn Z. 3 j. H. De V09 Z. 20 j. G. Eede I). 6 m. C. Al. Smits D. 10 m. K. Den Os D. 2 j. H. VV. t. Wijk Z. 17 m. H. C. M. EUIiof D. 19 ra. M. A. v. d. Ijpwich D. 19 m. Al. A. v. d. Alost van Spijk D. 2 j. Th. Koene D. 2 j. J. C. Teykcn Z. 3 j. B. Al. Schouten D. 6 j. Burgerlijke Stand van Aarlanderveen van den 6den April tot den Sden Mei. April. GEHUWD. 27. J- Van der Bijl jm. 34 j. en E. Van der Bijl jd. 26 j. 28. B. H. Gcbhard jm. 28 j. en C. VV. Van Steenis jd. 22 j. 28. G. Van Leeuwen jm. 24^j. en a. Van Egraond jd. 23 j. April. BEVALLEN. 8. G. Vis, geb. De Groot, D. 9. C. Hogene9, geb. Van Heusden, Z. 12. A. Stigter, geb. Van Veldhuizen, I). 16. J. Van der Hoeven, geb. Mulder^ Z,

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3