N®. 3137. Donderdag A®. 1870. 5 Mei. 1EIBSCI DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leidon per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. VRIJS DER ADVERTENTIE!). Voor iederen regel../O.il. Grootere letten naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 4 Hel. In de morgen te houden vergadering van den gemeenteraad komt onder de te behandelen on derwerpen voor, een verzoek om continuatie tot stadsdoctor van Dr. J. L. v. Praag. Het is niet de zaak zelve, die ons aanleiding I geeft, om daarover een enkel woord te zeggen: I bet is in 't minst niet omdat wij meenen dat de inwilliging van dit verzoek niet zou moeten ver leend worden. Maar het is de vorm, waarin deze, en alle zaken van dezen aard, behandeld wordt, die ons niet geheel juist voorkomt. Bedriegen wij ons niet, dan is er bepaald dat de stadsdoctoren voor 3 jaren benoemd worden. Geschiedt die benoeming voor de eerste maal, dan wordt er door B. en W. een voordracht van meerdere personen gedaan. Waarom wordt nu wanneer de drie jaren om zijn, een voordracht niet noodig geacht? Is er eenmaal goedgevonden dat de stads-doc- toren voor een bepaald aantal jaren, en niet voor altijd benoemd worden, dan moet deze bepaling ook in haren geheelen omvang nageleefd worden, en dan moeten, wanneer die drie jaren voorbij zijn, ook weder al die waarborgen voor een geheel vrije keuze aan den Raad gegeven wor den, die bij eene eerste benoeming worden wen- schelijk geacht. En de raad heeft in dergelijke gevallen thans ook de vreemde gewoonte om bij ge sloten briefjes te stemmen over de al of ntet inwilliging van een verzoek, iets wat, zoo wij meenen, in strijd is met art. 52 der gemeentewet. Wij herhalen wat wij zeiden; bij het verzoek schrift, dat morgen aan de orde is gesteld, den ken wij er niet aan, om in twijfel te trekken, of, welken vorm de raad ook kiezen mocht, toch de aftredende weder herkozen zou worden, maar het geldt hier een beginsel, dat in andere ge vallen wellicht ook van praktisch belang zou kunnen zijn. De Kerkelijke Courant vestigt de aandacht op een zeer kostbaar boekwerk, te weten de Bibliotheca Graeco-Lalina Veterum Patrum antiquorumque Scriptorum ecclesiaslicorum, ten getale van 138 in 14 folio deelen te Venetië uitgegeven door Andr. Gallandius, 1765—81. Ds. Spijker had van dit werk, „waarvan slechts drie exemplaren bekend zijn", er een ten geschenke ontvangen bij gelegenheid van zijn 25jarige Evangelie-bediening; dit fraai gebonden exemplaar zal eerstdaags verkocht worden, en de K. C. wenscht, „dat het voor Nederland niet ver loren zal gaan." Dat er slechts drie exemplaren van deze weinig voorkomende verzameling bekend zouden zijn, durven wij niet beweren, maar wij meenen de heeren minnaars der kerkvaders er op te mogen wijzen, dat de Leidsche Bibliotheek voor een paar jaren in de gelegenheid werd gesteld een uitmuntend exemplaar van de Bibliotheca Patrum van Gallandus aan te koopen. Ter aanvulling van het bericht in ons nummer van gisteren nopens de Juristen- Vereeniging, diene, dat spoedig na de door ons Termelde bijeen komst van het voorloopig comité te 's-Graven- hage, eene algemeene oproeping tot deelneming aan de Nederlandsche rechtsgeleerden zal ge richt worden. Abusievelijk deelden wij gisteren mede, dat spoedig eene vergadering werd te ge- moet gezien, waarin het reglement en alle an dere voorbereidende maatregelen tot vestiging der vereeniging zouden vastgesteld worden. In de maand December zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven naar het bui tenland, die wegens onbekendheid der adressanten niet bezorgd zijn kunnen wordenWed. Fuit te Antwerpen; H. O. De Limburg Stirum teLyon; F. De. Stuess te Parijs. De ridder d'Autas is gisterennamiddag in een bijzonder gehoor door den Koning ontvangen en heeft de eer gehad zijne geloofsbrieven als bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Portugal bij het Ned. Hof aan Z. M. te overhan digen. De gezant is met het gewone ceremonieel van rijn hotel afgehaald en derwaarts teruggevoerd. De beer S. L. verdedigt in 't Weekbl. uan't Rcgt de. Goesche rechtbank en de voordrachten van de rechterl. colleges tegen den aanval Tan Prof. Goud smit te Leiden. Hij beroept zich er op, dat noch door het Op. Min. bij 't hof van Zeeland, noch door dat bij den H. Raad tegen het Goesche vonnis is opgekomen, dat het beroep op het Rom. racht niets beteekent, omdat infant bij de Romei nen niet gelijk staat met een kind bij ons, terwijl onze wetg. juist heeft gewild, dat de rechter in elk bijzonder geval zou beslissen omtrent de toe rekenbaarheid, en over de toerekenbaarheid bij kinderen onder de 10 jaar niet alleen buitens lands, maar ook bij de discussiën over 'tontw. van strafrecht in ons land in 1847 het verschil van meening nog duidelijk uitkwamde opzen ding naar het verbeterings-gesticht te Montfoort zou in elk geval gevolgd zijn, als er geen veroor deeling was geweest, 't geen praktisch geen onder scheid zou gemaakt hebben. En wat de voor drachten der rechterlijke colleges aangaat, in Frankrijk worden die juist nu O. a. doorPrévost Paradol gewenscht. Er kunnen op de rechtscol leges verkeerde invloeden werken; die zijn even zeer, zoo niet meer, te verwachten, als de benoe ming door de regeeringzonder voordracht geschiedt, terwijl de minister door de voordrachten niet gebonden wordt. Ten slotte zegt de schr., dat zoolang het Nederl. volk het onnoodig acht, zijne rechterl. ambtenaren goede bezoldigingen televen, het geen recht heeft, zich te beklagen over hun mindere bekwaamheid. De heer De P. voegt aan deze verdediging toe, dat hij de voordrachten om verschillende redenen blijft afkeuren, en dat de Goesche rechters een kind, niet onder de 10 jaar, maar van vijf jaar hebben veroordeeld, zonder het gezien te hebben, en dat zoo iets geene verschooniug kan vinden; met zoo iets af te keuren beleedigt men geen rechters. De schrijver van de politieke brieven uit de Hofstad, in de N. It. Cf., past op al de geruchten, welke dezer dagen omtrent het ontslag, dat door enkele ministers zou zijn aangevraagd, kwistig werden uitgestrooid, het gezegde toe: „On croit ce que l'on espère." Maar de politiek, la haule politique houdt zich volgens dien schrijver met eene andere, niet minder gewichtige vraag bezig en wel dat on langs in den ministerraad de vraag ter sprake is gekomen, of de heer Mijer moet worden terug geroepen. De Raad moet nog tot geen vast besluit zijn gekomen, iets wat niet tot de zeldzaamheden behoort. Men leest in het Weekblad De Heraut; „De commissie, door de laatst gehouden Synode der Christelijk-Gereformeerde Kerk benoemd om de Regeering des lands van het bestaan en de inrichting dier kerk kennis te geven, maakt in de Wekstem en een bijblad bij de Bazuin de ministerieele aanschrijving bekend, waarbij de Regeering, in overeenstemming met de wet van 10 September 1853, het door die commissie over gelegd reglement op de inrichting en 't bestuur dezer Kerk voor kennisgeving aanneemt. Zij zal dus voortaan als lichaam deelen in al de rechten, die door de wet in Nederland aan bestaande kerkgenootschappen worden toegekend. Vroegere pogingen om deze „erkenning" van de zijde der Regearing te verkrijgen, waren, gelijk men weet, afgestuit op de volstandige weigering der afge scheidenen om afstand te doen van de qualificatie van „Gereformeerd" in den door hen gekozen naam. De Staat heeft thans dien willekeurigen en onwettigen eisch laten varen, en daarmee een eersten stap tot herstel van de inbreuk op de gewetensvrijheid van sommigen zijner onderdanen gedaan, die door een vroegere RegeeriDg in zijn naam was gepleegd." Volgens officieele opgave hebben op de ver schillende spoorweglijnen in ons land gedurende het jaar 1869 56 ongevallen van allerlei aard plaats gehad, het breken Tan assen, wanneer daardoor op onthoud veroorzaakt werd, zelfs meegerekend. Het aantal personen, die ten gevolge van den spoor wegdienst noodlottig omgekomen zijn, is geweest 14, en het aantal van hen, die gewond zijn ge worden, 25. Eergisteren morgen hebben de timmerlieden te Breda, volgens onderlinge afspraak, hun werk ge staakt, omdat zij het loon van 10 cents per uur op 12 wilden gesteld zien. De werkbazen, die ongeneigd zijn dezen eisch in te willigen, trachten zich elders van werklieden te voorzien. Men schrijft uit Ommerschans //Zondag jl. werd hier een persoon,die wegens bedelarij tot gevangenis en overbrenging naar een bedelaarsgesticht veroordeeld was, aan handen en voeten gebonden binnengebracht. De directie van het gesticht weigerde echter den man op te ne men, omdat hij krankzinnig was en het gesticht, volgens het kon. besluit van 19 Augustus 1S59 (Staatsblad NV 82), niet voor zulke personen bestemd is. Men heeft den ongelukkige dus weder naar Zwolle moeten terugvoeren. Het wonderlijke in deze zaak is, dat die persoon, genaamd ArieVan Vliet en geboren te Vuren, reeds vroeger in het krankzinnigengesticht te Zutfen verpleegd is ge worden. Eergisteren werd bij het 2de regiment vesting, artillerie te 's-Bosch als milicien ingelijfd een huisvader van zes kinderen. De loteling is gebo ren in 1850 en op lSjarigen leeftijd gehuwd met een weduwe met vijf kinderen. Wie zal gedurende den diensttijd in de behoef ten van 's mans huishouding voorzien? Metaard- sche goederen schijnt hij niet bedeeld, daar hij geen plaatsvervanger heeft kunnen stellen. Men meldt van Moergestel dd. 2 Mei: Het weder is hier zeer ruwwij hebben vorst, hagel, noorden- en oosten-wind, zoodat het gezaaide en geplante niet goed vooruit wil. De rogge en alle wintergranen staan te treuren; in de tuinen zijn erwten, heeren- en snijboonen boven den grond. Doch alle vooruitgang in het plantenrijk is onmogelijk, als wij geen „natuurlijker weder" krijgen. Andere jaren waren de beesten reeds in de weide; thans is er nog geen denken aan. De boerenstand is er op uit, al wat tot mestspecie kan dienen, in gebruik te nemen. Zoo heeft men verleden jaar steenkolen-asch gebruikt bij erw ten en op de weide. Beiden waren bijzonder goed gelukt. Thans heeft dit in het groot navolging gevonden, en die planten staan in deze bemes ting weder buitengewoon goed. Mochten de ste den ons eens voorzien van hunne te loor gaande i mest! Zulks zou jaarlijks voor de stad een finan- tieel voordeel zijn en de landbouwers zouden meerdere eetbare waar voor mensch en beest kunnen produceeren, zoodat de algemeene rijk dom en welvaart daardoor in Nederland zeer zouden toenemen. En de leus: Eendracht maakt macht zon daardoor bewaarheid worden. De nieuwe roman Lolhair, van den heer Disraëli, oud eerste minister in Engeland, zal dezer dagen te Londen het licht zien, en is opgedragen aan den hertog van Aumale. Het zal een staatkun dige roman zijn, waarin de voornaamste levende staatslieden en dames du grand monde worde op gevoerd. Voor den held heeft hij als model ge kozen den jongen markies van Bute, wiens over gang tot de katholieke kerk bekend is. Er komt veel in zijn boek over godsdienst, politiek, fenia- nisme, het leven der groote wereld, roomsche intriges, enz. De bedoeling van het boek schijnt te zijn het in 't licht stellen van de beweging van het nieuwe Rome in Engeland, door te spe- culeeren op de eigenaardige zwakheden van het volkskarakter. Z. M. heeft toestemming tot oprichting verleend aan de vereeniging tot bevordering van 'a lands weer baarheid //Prins Maurits" te Monster. Z. M. heeft aan Dr. M. H. Damme te Middelburg, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaats vervangend lid van den geneeskundigen raad voor Zeeland, en benoemd tot plaatsvervangend lid van den geneeskundigen raad voor Zeeland, Dr. A. P. Fokker, te Goes. Z. M. heeft goedgevonden aan den kapit. A. E. Reuther, van het 2de reg. vest.-art., vergunning te rerleenen tot het aannemen en dragen aer versier selen van ridder der orde van de Poolster, hem door Z. M. den Koning van Zweden en Noorwegen ge schonken. Alphen a/d. Rijn, 1 Mei. In de dezer dagen ge houden Raadsvergadering is tot wethouder be noemd de lieer A. Oosthoek, ter vervanging van den heer Z. Van der Wilk, die als zoodanig bedankt had. In diezelfde vergadering heeft de heer Dr. De Keyzer zijn mandaat als Raadslid nedergelegd. Naar men verneemt, is die stap van den heer De Keizer gegrond op onvormelijke handelingen van het dagelijksch bestuur der ge meente, waardoor aan de waardigheid van den Raad, naar het gevoelen van dien heer, zou zijn te kort gedaan. Amsterdam, 1 Mei. Heden werd alhier het 350jarig bestaan van het Burgerweeshuis in dat gesticht plechtig en feestelijk herdacht. Eene niet onaardige bijzonderheid viel Vrij dag 11. op te merken, toen de stoombooten met de feestgenooten, die de plechtigheid te Schel- lingwoude hadden bijgewoond, naar de hoofdstad te rugkeerden. HetguDStig getij namelijk veroorloofde toen juist aan het te Nieuwendam gebouwde barkschip het Noordzeekanaal, nietende 600 tonnen, de haven van Nieuwendam te verlaten, zoodat de genoemde bark, met zijn veelbeteekenenden naam, als een eigenaardige heraut de feestboo- ten statig voorafging. Sloterdijk, 3 Mei. Van de achtentwintig trei nen, die, du met 1 dezer de zomerdienst op den Hollandschen spoorweg is begonnen, behalve de extratreinen, zandwagens, locomotieven, enz., hier dagelijks passeereD, houdt er geen een halt, of schoon de spoorbaan hier door het drukste punt van het dorp loopt. Ons deel is slechts last, want het onophoudelijk sluiten der slagboomen veroor zaakt nog al eens stremming in de passage. Wil men van hier per spoor reizen, men moet dan eerst wandelen of zich per as laten brengen naar het station Amsterdam, en men kan vervolgens het eigenaardig genoegen smaken, zijn woon plaats die men pas verlaten heeft, weer voorbij te stoomen. Eerlang zal weder een nieuwe baan niet ver van hier gelegd worden. De spoorweg Zaandam- Amsterdam n.l. wordt op een kleinen afstand van deze plaats over den Spaarndammerdijk gelegd. De daartoe te onteigenen perceelen zijn bereids aangewezen. 's-Gravenhage, 3 Mei. Heden heeft aan het locaal van het prov. gouvernement van Zuid- Holland, de opening plaats gehad van de inge komen inschrijvingsbilletten in de geopende in schrijving van 150 aandeelen elk van 1000, in de geldleening van f 450,000 ten laste van deze provincie, in 1868 vastgesteld en goedgekeurd. Ingekomen zijn de volgende biljetten: F. J. Gebel te 's-Hage voor 1 aaDdeel al 1020 firma J. Landrij 1 aandeel a /T012.50, dezelfde 1 a '1005; Lissa en Kann 50 aaDdeelen a 11002.50 Gebr. Polak Daoiels 7 aandeelen a f 1027.50; de zelfden 10 aandeelen a 1020.50; id. 55 aandeelen a 1010.50F. H. M. Post voor 132 aandeelen a 1000id. 10 aandeelen a 1002.50id. 20 aan deelen a ƒ1000; id. 50 aandeelen a f 1006Scheur- leur en Zonen 5 aandeelen a 1010; id. 10 aan deelen a ƒ1005; id. 50 aandeelen a ƒ1003.75; id. 23 aandeelen a 1002,50; id. 62 aandeelen a 1000; A. C. M. Milder te Rotterdam voor 20 aandeelen a ƒ1002.50; id. 20 aandeelen a 1007 id. 87 aan deelen a ƒ1010.62®; id. 20 aandeelen a 1013.12®; id. 21 aandeelen a ƒ1020.62®; Wed. B. Blak en Zonen 5 aandeelen a ƒ1020.10; id. 5 aandeelen a ƒ1010:10; id. 15 aandeelen a ƒ1000.55; id. 20 aandeelen a ƒ1000.10; id. 35 aandeelen a ƒ1000 J. H. Edersheim te 's-Hage voor 12 aandeelen a ƒ1000; H. C. Verhoeve en C®. 26 aandeelen a ƒ1000; J. Eek en Zonen te Rotterdam 10 aan deelen a ƒ1020; H. C. Voorhoeve en C°. 10 aan deelen a ƒ1010; J. H. Schaag en Zonen 11 aan deelen a ƒ1005; P. Loelofs te Amsterdam 20 aan deelen a 1010Adr. Offers en Zonen te Rot terdam 30 aandeelen a ƒ1005; J. v. d. Hoop 50 aandeelen a ƒ1001; Overklift en C®. te 's-Hage 10 aandeelen a ƒ1000; F. L. Der Kinderen 6 aandeelen a ƒ1005; Leembruggen Guepin en Muysken te Amsterdam 10 aandeelen a ƒ1005. Het totale bedrag der ingeschreven aandeelen beloopt 870. Aan het Departement van Oorlog werd be den aanbesteed de levering der benoodigde brand stoffen en kaarsen aan de militaire wachten in het geheele rijk, over het tijdvak van 1 Juli 1870 tot en met 30 JuDi 1871. Minste inschrijver was de heer J. Van den Berg 'Wz., te Amster dam, als voor: 100 kilo's steenkolen a 1.78; 100 stuks takkebossen a 1.50en het kilogram kaarsen a 0.83J-. Ook werd nog aan hetzelfde Departement aan besteed de levering van bloedzuigers ten dienste der militaire ziekeninrichtingen van 1 Juli 1870 tot en met 30 Juni 1871, waarvan er gedurende dien tijd waarschijnlijk ten meeste 30,000 enten minste 10,000 stuks zullen worden vereischt Van de twee ingekomen inschrijvingsbiljetten was het minste dat van de firma H. J. Van de Goorberg te Breda voor 0.03/Vir per stuk. Bij de gisteren gehouden examens zijn voor het Engelsch geëxamineerd 22 onderwijzeressen, waar van 20 zijn toegelaten en 2 afgewezen. De toegelatenen zijn: mej. E. A. Admiraal,

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1