En die leniging zelfs wordt zeer moeilijk en onvolledig gemaakt, als men niet tijdig het noo- dige ter voorkoming heeft gedaan. Maar genoeg: de noodzakelijkheid tot handelen is algemeen erkend. Men late het niet bij die erkenning, maar opene zijne ooren voor de stem der wijsheid en handele haastig dienovereenkomstig." Volgens bijzondere berichten van de Middel- burgsche Courant is de gezondheidstoestand van prinses Frederik zoodanig verbeterd, dat de prins zich voorstelt in de volgende maand met haar naar den Haag terug te keeren. Dit bericht is, volgens hetgeen ons bekend is, voor aanvulling vatbaar. Prins Frederik keert wel in de volgende maand terug, maar HD. gemalin zal waarschijnlijk nog eenigen tijd te Cannes verblijven, om later met een jacht, door Z. M.den Koning afgestaan, het grootste gedeelte van de reis naar Nederland te aanvaar den. De lijfarts van H. K. H. moet bepaald ont raden hebben de reis per spoor af te leggen. Gisterenavond gaf de alhier gevestigde vereeni. ging Harmonie tot sluiting van dit seizoen hare laatste voorstelling door de opvoering van Eerzucht en Behoefte en daarna Op Water en Brood. Evenals altijd was de zaal vol belangstellenden, terwijl men onder de aanwezigen ook opmerkte den be schermheer der Vereeniging, Baron Van Heemstra van Froma en Eibersburen. Het eerste stukje liep vrijwel van stapel, en het applaudisse- inent deed dan ook zien, dat het publiek zeer tevreden was. Het tweede stukje, het vanouds bekende Op Water en Brood, scheen goed op de lachspieren van het publiek te werken. Zij die de rol vervulde van jufvr. Elise komt alle lof toe voor haar tlink spel. Wanneer men bedenkt dat alles door de leden in het hoofd geprent wordt in hunne vrije uren, dan verdient de wijze waarop zij zich van hun taak kweten hooge goedkeu ring. Na afloop der voorstelling begaf men zich naar de tombola, waarvoor door het bestuur aardige prijzen waren aangekocht. Daarna kon men aan het bal deelnemen, dat den geheelen avond zeer geanimeerd was en tot vroeg in den morgen duurde. Moge de vereeniging steeds in bloei toenemen en den tijd van rust die zij nu intreedt, voor haar doel nuttig besteden, opdat zij hare stadge- nooten nog vele genoeglijke avonden kunne verschaffen. Z. M. heeft benoemd tot ridder der or de van den JNeaerlanUschen Geeuw uen neer rrveicneu- heim, fabrikant te Berlijn. De commissie, belast met het afnemen van het geneeskundig staatsexamen, heeft in hare zitting van gisteren de bevoegdheid van arts toegekend aan de heeren P. A. D. Couvée, eervol ontsla gen offic. van gez. 3de klasse, van Leiden, en J. P. Anema, van Dongjum. Wij vernemen dat tot de plechtigheid van het leggen van den eersten steen aan de sluizen te Schellingwoude, op Vrijdag eerstk., behalve de ministers, thans in functie, uitgenoodigd zijn de oud-minister6 Thorbecke, Geertsema, Heemskerk Az. en Schimmelpenninck, die allen successieve lijk tot de kanaalzaak hebben medegewerkt. Handelsblad De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft inlichtingen gegeven op het verslag der commissie uit de Tweede Kamer over het Regeerings-ver- slag van de bevindingen en handelingen van het geneeskundig staatstoezicht in het jaar 1868. Daar aan wordt het volgende ontleend: Door de com missie is gewezen op de wenschelijkheid, ook door een der leden van de Kamer in de zitting van 9 December 1869 aangetoond, dat aan de geneeskundige ambtenaren worde opgedragen eene speciale enquête te houden over de werk plaatsen en fabriekgebouweu in Nederland. De minister antwoordt dat een onderzoek als hier bedoeld wordt de commissie erkent het zelve van zeer grooten omvang is; men denke slechts aan den arbeid der commissie belast met het onderzoek naar den toestand der kinderen in fabrieken arbeidende, waaraan zij verscheideno jaren heeft besteed. Onderzoek naar den toestand der fabrieken en werkplaatsen wordt door de geneeskundige amb- teuaren gedaan, wanneer zij een plaatselijk on derzoek instellen naar den sanitairen toestand van door hen bezochte gemeenten; thans worden door hen met medewerking van de geneeskun dige raden de schoolgebouwen opzettelijk onder zocht, evenals dit vroeger met de slaapsteden is geschied. Het is bezwaarlijk te vorderen dat daarbij tegelijk het onderzoek naar de fabriek- gebouwen en werkplaatsen ter hand genomen worde; die enquête zal daarom gevoeglijker tot later worden uitgesteld. De vraag, of de meening der inspecteurs dat het den tandmeester niet vrijstaat narcose door chloroform teweeg te bren gen, evenmin als hij dat door toediening van morphine doen mag, doch dat hij wel chloroform of andere middelen als plaatselijke anaesthetica mag gebruiken, berust op art. 31 der wet van 1 Juni 1865 {Staatsblad a°. 59), is niet met zeker heid te beantwoorden, omdat de inspecteurs hunne meening niet nader hebben gemotiveerd. Het is evenwel waarschijnlijk, dat art. 31 hen tot die uitspraak aanleiding heeft gegeven. De toedie ning toch van chloroform bij inademing behoort niet tot de tandheelkunde, en het staat dus den tandmeester niet vrij een in handen van niet ge neeskundigen zoo gevaarlijk middel bij zijne lij ders te bezigen. De aanmerking, dat de noodza kelijkheid van een officieel veterinair toezicht, te zameu werkende met het geneeskundig staats bestuur, zich deed gevoelen, tijdens het heerschen van miltvuur onder het vee, schijnt juist. Wan neer de aanhangige veterinaire wetsontwerpen tot wet mochten verheven worden, zou in die tel kens gevoelde behoefte voorzien worden. Omtrent eventueele wijziging van sommige bepalingen der geneeskundige wetten, antwoordt de minister dat de tijd tot herziening nog niet schijnt gekomen te zijnzij zijn daarvoor nog niet lang genoeg in werking geweest. In hoever wellicht later, als door de wet algemeen werkende gezondheids maatregelen mochten zijn bevolen, de bevorde ring der oprichting van plaatselijke gezondheids- commissiën wenschelijk zou kunnen zijn, waarop de commissie zinspeelt, behoeft thans nog geen punt van overweging uit te maken. Voorshands schijnt het raadzaam deze zaak over te laten aai het initiatief van gemeentebesturen en particu lieren. In hoever het raadzaam zou zijn om neven; de vroedvrouwen ook vroedmeesteressen toe te laten, die dan de verloskunde in haren geheelen omvang zouden moeten uitoefenen, behoeft thans nog geen punt van overweging uit te maken- Bij eventueele wetsherziening zou dit punt aaa de orde kunnen komen. De majoor-kommandant van het korps Konink lijke scherpschutters te Rotterdam heeft aan zijns stadgenooten eene circulaire gericht, waarin hij, om aan de sympathie en medewerking een echt nationaal karakter te geven, voorstelt, aan de Vei- eeniging tot bevordering van 's Lands Weerbaarheu, eene kleine jaarlijksche bijdrage te geven vai f 1, tot wederopzeggen toe. Deze ondersteuning valt in het bereik van allei en zal door hare algemeenheid het bewijs leve ren, dat ook Rotterdam er bovenal prijs op stelt dat de grond waarop wij leven, ons vrij nagels- ten door de vaderen, ook weer vrij worde ove:- gedragen aan het nageslacht. Eergisteren hield de Utrechtsche Zendings vereeniging hare jaarlijksche openbare vergade ring in de Domkerk. Den avond te voren has ijs. P. Hues, prea. ie Yeeueiidaal, eeue rede ge houden in de Jakobikerk, tot inwijding van hit jaarfeest, sprekende in bezielde taal volgens Luk. 510b, over het zendingswerk, als een werk van krachtsinspanning, van teleurstelling, van zegen. Deze bijeenkomst werd door eene zeer grocte schare bijgewoond. Tot de vergadering in le Domkerk was een niet minder groot aantal vin zendingsvrienden samengevloeid uit alle oordin van ons land. De vergadering werd geopend net een lied, uitnemend schoon gezongen door de zangvereeniging, onder leiding van den heer C. Coenen. Het praesidium werd waargenomen dcor Ds. Verhoeff, pred. te Utrecht, die enkele woorden tot inleiding sprak, naar aanleiding van Matih. 381820. Ds. Heldring wees op de toenemende levensteekenen op het gedied der zending, en wekte op tot het lezen der zendingsgeschiedesis van onzen tijd. Daarna had de plechtige inzege ning plaats van de zendelingen J. H. Meeuvsig en J. F. Niks, welk werk geschiedde door Ds. Verhoeff, bijgestaan door al de aanwezige predi kanten, waarna terstond de zangvereeniging in viel met het zingen van Ps. 134: 3. Ds. Barger van Utrecht en Ds. Van Toorenenbergen van Rotterdam spraken den nieuwen zendelingen woorden van bemoediging toe, gelijk ook san den met hen uitgezonden wordende zendeling- werkman Binger. De heer Mackay, vice-president van den Raad van State te 's-Hage, sprak over de zending en tot de zendelingen over hun heen gaan naar Nieuw-Guinea, om daar de kruis banier te planten. De heer Swart, zendeling uit de Transvaalsche Republiek, sprak nog een enkel woord over de zending; waarop tenslotte Ds. Verhoeff een woord van dank uitsprak aan alle aanwezigen, en Ds. Theesing, pred. te Rot terdam, met een plechtig dankgebed sloot. Tref fend zong nogmaals de zangvereeniging Gez. 50: 4, en door alle aanwezigen werd, tot besluit van deze plechtigheid, gezongen Gez. 96. Des avonds had Mr. J. A. Grothe een groot aantal zendingsvrienden ten zijnen huize ge- noodigd. De ontvangsten over 1869 waren gunstiger dan ooit in vorige jaren, namelijk ƒ39,600. Het Provinciaal Museum van Oudheden in Drenthe heeft, op verzoek van zijn bestuur, van de erfgenamen van wijlen Dr. L. J. F. Janssen ten geschenke gekregen eene portefeuille met teekeningen van alle Drentsche hunnebedden, door den heer Janssen zeiven vervaardigd, toen hij Drenthe rondreisde om zijn beroemd boek over de Drentsche hunnebedden te schrijven. De heer Janssen teekende keurig, en het is een eigenaardig geschenk aan Drenthe, deze kostbare collectie teekeningen, eigenhandig door den be roemden man vervaardigd, die nu in Drenthe zelf bewaard zal blijven. De heer Janssen bezat een Europeeschen naam in het vak van oud heden. Die collectie teekeningen is tevens in Drenthe eene aangename herinnering aan dien grooten geleerde, die aan zijne groote geleerdheid een groote eenvoudigheid en aangenaamheid in den omgang paarde. Het strekt den erfgeuamen tot eer, dat zij op die wijze medewerken èn tot vereering van de na gedachtenis van den waardigen man èn tot ver spreiding van kennis en wetenschap. De Augsb. Allg. Ztg. verhaalt, dat, toen onlangs bij gelegenheid van het Bairamsfeest de consuls te Tunis volgens oud gebruik hunne opwachting bij den Bey maakten, diens eerste minister eene redevoering hield, waarbij hij zich uitsluitend tot de consuls van Frankrijk, Oostenrijk, Engeland en Italië wendde en den consuls van Amerika, Spanje, Nederland en Zweden den rug toekeerde. Toen de redevoering afgeloopen was, protesteerden de vier laatsten energisch tegen deze schennis der diplomatieke etiquette en wilden de veront schuldigingen des ministers niet aannemen, dan nadat hij zijn rede nog eens voor hen herhaald had. Voor het akten-examen in Zuid-Holland zijn gisteren geëxamineerd voor het Fransch 12 onder wijzers; toegelaten 1, afgewezen 11. In de eergisteren gehouden zitting van den gemeenteraad van Dordrecht is ingekomen een verzoek van den heer Nassau Noordewier, con rector aan de Latijnsche school, om ontslag tegen 1 Juli, ten gevolge zijner benoeming tot directeur der rijks hoogere burgerschool te Heerenveen. Den 15den Juli wordt te Baden-Baden een internationaal schaakcongres geopend. De eerste prijs is 8000 franken. Men wil de regels van het edele spel eenigszins wijzigeu. In de bijvoegsels tot de Staats-Courant van he den wordt medegedeeld het Verslag van den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten over 1869, inge diend aan Zijne Excellentie den Minister van Binuenlandsche Zaken. De officier van gezondheid J. G. Bruns is over geplaatst van het 2de reg. bij het 4de reg. huzaren, om dienst te doen bij het reserve-eskadron, in depot te Zutfen. Z. M. heeft bepaald, dafc, te rekenen van 12 dezer, de betrekking van bewaarder bij het PaTiljoen Wel gelegen te Haarlem tijdelijk zal worden waargenomen door J. J. Ch. De Bock, wed. J. A. Werdmüller Yon Elgg. Z. M. beeft aan den med. Dr. J. Huyvenaer te Hongkong, en aan Jhr. Mr. A. Van Karnebeek, raad van legatie te Londen, vergunning verleend tot bet aannemen en dragen der versierselen respectie velijk van ridder der orde van Isabella la Cattotiea van Spanje, en van ridder 3de klasse der orde van den Rooden Adelaar, van Pruisen. Z. M. beeft goedgevonden den maj.-kwartierm. J. J. Van Dieren, van het 4de reg. inf., op pensioen te stellen, en het bedrag daarvan te bepalen op ƒ1300 's jaars. Z. M. beeft goedgevonden te benoemen: bij de militaire intendance, tot onder-intendant der 2de kl. (naar ouderdom van rang), den lsten luit.-kwartierm. J. S. L. Frantzmann, van bet 5de reg. inf.; bij den etaf der inf., tot kapit.-kwartiermeester (n. o. v. r.), den lsten luitenant-kwartiermeester A. L. Trippelaar, van dien staf, werkzaam bij het Dep. van Oorlogbij bet 1ste reg. inf., tot 2den luit.-administrateur van kleeding en wapening, den sergeant J. Steendijk, van het 6de reg. inf.; bij het 2de reg. inf., tot lsten luit.-kwartierm. (n. o. v. r.), den 2den luit.-kwar- tierm. L. E. Mulder, van het korps; tot 2den luit.- adininistr. van kleeding en wapening, den serg. C. L. M. M. Metz, van bet 3de reg. inf.; bij bet 3de reg. inf., tot lsten luit.-kwartierm. (n. o. v. r.), den 2den luit.-kwartierm. P. M. Scheurleer, Tan het korps bij bet 4de reg. inf., tot kapit.-kwartierm. (n. o. v. r.), den lsten luit.-kwartierm. J. Klem, van het 7de reg! inf.; tot lsten luit.-kwartierm. (n. o. v. r.), den 2den luit.-kwartierm. E. Van Gendt, van het korps; bij het 5de reg. inf., tot 2den luit.-kwartierm., den fourrier J. P. Veldhoven, van het 1ste reg. vest.-art., en den serg. C. W. Van de Ven, van het 4de reg inf.; bij het 6de reg. inf., tot lsten luit.-kwartierm. (n. o. v. r.), den 2den luit.-kwartierm. K. P. H. Weyland, van het korps; tot 2den luit.-kwartierm., den Berg. D. tb O.flènberg, van het korps pontonniers, en den sergeant-titulair J. W. Altink, van het 3de reg. vest.-art.; bij het 7de reg. inf., tot 2den luit.-kwar tierm., den wachtmeester-titulair A. A. E. Van Dorth, van het 4de reg. huz.; bij het 3de reg. huz., tot 2den luit.-administrat. van kleediüg en wapening, den serg. D. B. De Geest, van het 3de reg. inf.; bij het reg. rijdende art., tot kapit.-kwartierm. (n. o. v. r.), den lsten luit.-kwartierm. E. Smulders, van het reg. veld artillerie. Z. M. heeft aan den met verlof hier te lande teruggekeerden kapit. der inf. van het leger in Ne der! Indië J. G. D. Oberschorfheide, met ingang van den laten Mei 1870, wegens ongeschiktheid tot het gaan hervatten van den werkelijken dienst ten ge volge van lichaamsgebreken, veroorzaakt door eene schotwonde, een eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. mi! dienst met toekenning van pensioen. Boskoop, 27 April. Reeds lang voldeed de open bare school binneu deze gemeente niet meer aan de behoeften, ten gevolge van het groot aantal kinderen dat dagelijks die school bezoekt. De Gemeenteraad heeft daarom op voorstel van Burgemeester en Wethouders besloten tot het bouwen van eene school met onderwijzerswoning en daarvoor een plan doen ontwerpen door den heer J. Paul, architect te Zevenhuizen. Volgen» het door den Raad vastgestelde plan zal de school volkomen naar de eischen des tijds worden inge. richt en ongeveer 400 kinderen kunnen bevatten Het vooruitzicht bestaat, dat op de plaats wat de bestaande school zich bevindt, een postkantoo: met directeurswoning en gemeentehuis zal worden gebouwd. Het is te wenschen, dat de vele pogin. gen door den Raad aangewend ter verkrijging van een postkantoor en uitbreiding der dienstr? geling, met gunstigeu uitslag zullen bekroon! worden, dewijl de behoefte daaraan ten gevolg; van de uitbreiding der handelsrelatiën sinds jaren wordt gevoeld. Tot dekking der kosten voor den aankoop vat grond en het bouwen van een school met woninj voor den onderwijzer, zal eene leeuing wordet aangegaan van 34,000. Amsterdam, 28 April. Bij de audiëntie ten pa leize waren hedenmorgen alle zich thans hiei bevindende hoofd- en andere officieren van dt verschillende legerkorpsen, en de meeste hoofd en andere officieren der schutterij tegenwoordig De audiëntie was druk bezocht, vele militaire burgerlijke autoriteiten, waaronder de gemeente raad en corps, president en directeuren der M H.-M-, van de Nederlandsche Bank enz. ware: daar aanwezig. De Koningin reed te 1 uur van het Palei- met gevolg. Zij begaf zich eerst naar de Sophia bewaarschool, waar zij ruim een uur vertoefd; en zich met de kleinen onderhield, en van dat» naar de Nederlandsche Bank, waar zij door det president, den heer Mees, aan de groote poor! werd opgewacht. Bij het binnenkomen reikte de Koningin den beer Mees de hand toe, met de woorden: „dag mijnheer Mees, ik ben blij i weerom te zien." De kroonprins reed te hall twaalf naar de Fransche manége van des heer Prosch, en bracht later een bezoek aan d; Koninklijke Nederlandsche Beiersch Bierbrou werij. De Koning zal Vrijdag den eersten steen leg gen voor de Zuiderzee-sluizen, Zaterdag een schip zien van stapel loopen en de Nederlandsche Baak een bezoek brengen. Vrijdag-avond wonen de Koning en de Koningii het concert in Felix Meritis bij, Zaterdag-avoiK is de geheele koninklijke familie met Pril Alexander in den Schouwburg, en zal Zondag hi gala bezoek aan Natwa Artis Magistra brengen Het diner ten hove, gisteren in de Mozeszaal gehouden, werd bijgewoond door de gisteren doo: ons gemelde personen benevens door den mili tairen kommandant alhier en den kolonel-kom mandant van het regiment grenadiers en jagstsl N. Hac-Leod, buitengewoon adjudant van Z. H. M. de Koningin was in paarse zijde kleed, hoofdtooisel en halssieraad van paarlen. Hedennamiddag te 6 uren diner in de Mozc zaal, waarop genoodigd zijn de leden van de pr, vinciale staten van Noord-Holland, en eenigi andere autoriteiten, hedenavond soirée bij de K» ningin waarop ongeveer dertig personen zij; genoodigd. De commissie uit de burgerlijke ambten» ren, verzoekende voorziening in het lot hunner weduwen, is heden ter audiëntie door Z. M. mei veel welwillendheid ontvangen en met belang stelling aangehoord. Z. M. vroeg den naam iu den woordvoerder, en beloofde te zullen zie! wat er ten goede aan te doen was. In den circus van Carré werd een geact ingezeten dezer gemeente door een slijmberoew getroffen, ten gevolge waarvan hij niet kon wor den verroerd. Omstreeks 11 uren des avonds is de kun£- rijderes Rosine Ethair op straat gevallen, watt- door zij eene kleine wonde aan het hoofd bekwam Oogenblikkelijke dood was daarvan het gevo! Dr. Klees gaf als oorzaak van het spoedig ovs lijden de verwonding en een hartgebrek aan Het adres aan B. en W., waarbij verzocï wordt aan den Gemeenteraad voor te stellen, park vóór het Paleis voor Volksvlijt Sarphtb Park te noemen, is thans door bijna 1500 per» nen geteekend. Op eene 1! Zaterdag-avond gehouden W gaderiug van deelgenootan in de Zuiderzee-stoot' bootmaatschappij was, blijkens de punten vü beraadslaging, ook te behandelen een voorstel der directie tot het in de vaart brengen, in ver eeniging met de Harlinger stoombootmaatschappij van twee vee- en vracht-booten voor het verte" tusschen Harlingen en Amsterdam. Genoemd voor stel is met groote meerderheid afgestemd, zoodi1 het plan niet tot stand komt. Rotterdam, 27 April. Hedennamiddag is Z. K. Prins Hendrik der Nederlanden, vergezeld ttt HD. adjudant, den luitenant t./z. Jhr. N. A. Hol®' berg de Beckfeldt, alhier uit de residentie as® gekomen, tot bijwoning van de jaarlijksche ver gaderiDgen der deelhebbers in het Zeemanshui en der Commissie tot bevordering van het onder zoek der verschijnselen op den Oceaan, f" gelegenheid van dit bezoek waren aan boom van een aantal schepen in de Westerhaven, s51 de Willernskade en op andere plaatsen de vlagg'1 geheschen. Groningen, 27 April. Het oordeel van den E»1' van toezicht, die dezer dagen de spoorweg'!1

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2