7.3s dam een fleschje op, waarin zich eenig vocht bevond. Over het bezit van dat fleschjc ontstond ruzie, elj een van de sl rijdenden kreeg de flesch naar 5.4j zijn hoofd, waardoor de verraderlijke inhoud over zijn aangezicht liep. Mond en oogen deden deer lijk zeer. Hij werd naar het gasthuis overgebracht, zoo men zegt is hij niet huiten gevaar. ïenige bewoners der Coolsche straat te Rot- dam klagen in een stuk in de N. It. CL over de voldoende maatregelen van veiligheid tegen „Jt verkeerd of onhandig afvuren op de Schiet baan gelegen onder Delfshaven. Laatstleden Vrij- n" dag, des namiddags te halfvijf, kwam een kogel uil die baan in een der huizen door een ruit. 'a Gelukkig bevond zich op dat oogenblik niemand in de kamer alwaar dit gebeurde; maar dat het a ongeval toch niet zonder gevaar was, bleek hier uit, dat ten gevolge van dit schot, kalk van den uiüur gevallen en daardoor een servies beschadigd is. Zij vestigen hierop de aandacht der daartoe bevoegde autoriteit, in de hoop dat in dergelijke mie voorzien zal worden. len meldt uit Boxtel, dd. 21 April: Ihier had heden een droevig voorval plaats, ne ongehuwde moeder, des nachts van een d bevallen, heeft dit op gewelddadige wijze In het leven beroofd. De bevoegde macht is met jze zaak bekend. Reeds is een geneeskundig derzoek ingesteld, om te constateeren dat het Ind geleefd heeft. De Arnhemsche kantonrechter veroordeelde den 1: 16Jal dezer iemand tot een geldboete van/d, „ter Mi' zake van aanhoudend klappen met. de zweep op de Openbare straat." Hoe de Arnh. gemeenteraad in klappen met de zweep een strafbaar feit kan len, is niet recht duidelijk. 'is: Te Middelburg is den 19d"> dezer 's avonds een evige brand uitgebarsten in de woning van den lood bakker Kosman, op den Langendelft. Het lis stond spoedig in lichtelaaie vlam. Het bvensstaand huis van Mr. G. N. De Soppelaar lerd ook aangetast en ook dit fraaie gebouw terd met prachtige meubelen en een kostbare [bliotheek door de vlammen vernield. Verdere uizen werden beschadigd, maar konden nog bhouden worden. De persoon van B. J. N., landbouwer te Del- tnerbroek, gemeente Ambt Delden, die sedert tuigen tijd aan verstandsverbijstering leed, werd pzer dagen vermist. Na lang en v ruchteloos zoeken eft men hem Vrijdag-morgen levenloos terug- kvonden, hangende met het hoofd in een azcnstrlk. BUITENLAND. «Eindelijk is Frankry li. dan het met ongeduld verbeidde keizerlijk besluit, waarbij Napoleon de natie tot de stemming over het plebisciet oproept, in het Journal Ofpciel verschenen. Als dag van stemming is daarbij aangewezen 8SIe van de volgende maand. Het plebisciet in deze formule uitgedrukt. „Het volk keurt de liberale hervormingen goed, ie sedert 1860 in de constitutie zijn gebracht oor den Keizer, in gemeen overleg met de roote staatslichamen en bekrachtigd door het icnatus-consult van 20 April 1870." Bij dit besluit is gevoegd eene proclamatie, die rst gisteren door het Journal Of/iciel aan den nde is verkondigd. Zij luidt: „Franschen 1 De constitutie van 1852, ontworpen volgens de lmachten die gij mij verstrekt hebt en bekrach- Igd door de 8 millioen stemmen die het Keizer- ijk hersteld hebben, heeft aan Frankrijk IS jaren rust en welvaart verschaft, jaren die niet in glorie zijn ontblootzij heeft de orde ver- kerd en den weg open gelaten voor alle her- rmingen en verbeteringen. Hoe meer de vei- gheid dan ook verzekerd werd, zoo meer is aan |e vrijheid de vrije teugel gelaten. Maar de opvolgende herzieningen hebben de lebiscietaire grondslagen geschokt, die niet ver- iderd mochten worden zonder een beroep te oen op de natie. Het is dus een onmisbaar ver- lischte, dat aan het nieuw grondwettig verdrag door het volk het zegel worde gehecht, gelijk dit Ook het geval was met de constitutie van de epubliek en het keizerrijk. Toen ter tijde dacht len reeds, zooals ik thans vermeen, dat al het- ;een buiten u wordt gedaan onwettig is. De constitutie van het keizerlijke en demo- ratische Frankrijk, teruggebracht tot een be- ierkt aantal grondwettige voorschriften, die niet unnen gewijzigd worden zonder uwe toestem- "ing, sluit het voordeel in zich, dat de reeds iestaande liberalo instellingen hechter dan ooit i'ortel zullen schieten en dat het regeeringstel al beveiligd wordt tegen politieke weifelingen. >e tijd die te veel met onvruchtbaren en harts- ochtelijken strijd verloren is gegaan, zal voortaan mat vrucht aangewend kunnen worden om de ze- elijke en stoffelijke welvaart van het grootste ge- eelte der natie te verbeteren. .Ik richt mij tot u, die sedert den 1 0d#n Decern- 'er 1S-18 niets ontzien hebben om mij aan uw 'Oofd te stellentot u, die mij onafgebroken se dert 22 jaren groot hebben gemaakt door uwe stemmingen, geschraagd door uwe medewerking, beloond door uwe liefde. Geeft mij een nieuw bewijs van vertrouwen. Door eene bevestigende stem uit te brengen bezweert gij de gevaren van de revolutie, zetelt gij orde en vrijheid op hechte grondslagen en verlicht gij voor de toekomst de overdracht van de kroon aan mijn zoon. Bijna eenparig waart gij er voor IS jaren op uit, om mij de meest uitgestrekte macht te ver- leenen; kom dan ook heden talrijk op, om uwe toestemming te geven aan de hervorming van het keizerlijk regeeringsstelsel. Eene groote natie kan het toppunt harer ontwikkeling niet berei ken, zonder in hare instel''agen een waarborg te hebben voor stabiliteit en vooruitgang. Antwoordt dus op de Traag om de liberale hervormingen van de tien laatste jaren te be krachtigen: Ja. Wat mij betreft, getrouw aan mijn verleden, zal ik voortgaan uwe gedachten te doorgronden, mij versterken door uwen wil, en vertrouwende op de Voorzienigheid, zal ik onafgebroken werkzaam zijn tot heil en voor de grootheid van Frankrijk. NAPOLEON. Paleis dek Tuilebtën, 23 Apill 1870". Deze proclamatie van den Keizer zal in twee erlei vorm verspreid worden, als aanplakbiljet en circulaire aan de kiezprs. De keizerlijke rhetorica van dit staatsstuk moge tamel'jk opgeschroefd zijn, toch heeft Napoleon slechts jacht op effect willen maken met woor den, en had niet de dwaasheid om de proclamatie met blauwen, witten en rooden randjes te om geven. Voorzeker zou het zeer gewaagd zijn te onderstellen dat Napoleon dit nagelaten heeft uit een soort van overtuiging dat het Franschc volk voor die kleuren onverschillig is; eerder laat het zich denken dat de keizer, die anders voor in- constitulioneele daden niet terugdeinst, óf daar door het beroep op het volk wat al te gekleurd achtte, óf dit middel, waartoe in ons land mannen de toevlucht namen die den vrede van Europa gered en ons land van de veepest hadden bevrijd, te bekrompen, to nietig, te kinder achtig, de Franschen zouden zeggen te „mesquin" vond, om het als gerecht aan de Fransche natie op te disschen. Omtrent den boven omschreven inhoud van het plebisciet laat de Siècle zich aldus uit: „Deze manier om het vraagstuk aan het volk voor te leggen, bewijst onomstootelijk de over bodigheid van het tegenwoordig plebisciet. Waar toe de Fransche natie eerst in 1870 op te roepen om de hervormingen goed of af te keuren, die, gelijk men zelf beweert, reeds sedert 1S60 in de constitutie worden aangebracht. Ta 1S52 had het Fransche volk eene constitutie aangenomen, die voor volmaking vatbaar was, bijgevolg was iedere oprecht gemeende volmaking van de constitutie stilzwijgend en bij voorbaat door het- volk goed gekeurd. Het was dus volstrekt niet noodig het opnieuw te raadplegen. Men had eens een volmacht om naar hartelust verbeteringen in te voeren. Indien men dus thans ons oordeel afvraagt, en daarbij de bekrachtiging van het senatus-consult van 20 April 1870 beoogt, dan ligt in dit senatus-consult geenszins de aard en strekking van de vorige, dan stelt dit geen waarachtigen vooruitgang daar, dan is dit geen werkelijke volmaking van de constitutie van 1852. Wij hebben 't reeds menig maal gezegd en herhalen het bij dezendit sena tus-consult laat in handen van den Keizer al de macht van het willekeurig keizei rijk; het is eene minachting van de volksvertegenwoordiging, door haar op te dringen de wetgevende macht te deelen met een senaat, die de verpersoonl'jkiug van den Keizer is en door hem'n het leven wordt geroepen Daar dus de macht van den Keizer is gehandhaafd en die van de afgevaardigden ver kort, is de gevolgtrekking, dat de persoonlijke macht is vermeerderd met het verlies door de vertegenwoordigers van het volk geleden. Onder die voorwaarden kan de Fransche natie het senatus-consult van 1870 niet bekrachtigen." De Monileur Universel, het vroegere oflicieele blad van het keizerrijk, dat, sedert zelfstandig, een niet al te zoetsappige houding tegen het ministerie had aangenomen, verklaarde zich gis teren over het plebisciet aldus: „Na rijpe overpeinzing komt onze raad, die te gelijk duidelijk en eenvoudig is, omtrent het ple bisciet hierop neder: Neen te stemmen staat gelijk met het openen van de deur hetzij aan de revolutie, hetzij aan de reactie. Wij willen geen van beiden. Ja te stemmen is de bestendiging van hetgeen bestaat, met de hoop voor oogen onze liberale instellingen vreedzaam jen steeds in vooruilstre- venden zin te zien ontwikkelen Neen te stemmen is gevaarlijk voor de toekomst, ja te stemmen is het aannemen eeuer afwach tende houding. Onze keus kan niet twijfelachtig zijr Van de beschouwingen der Fngelsche pers verdienen de hier na te melden wel onder de oogen van onze lezers gebracht te worden De Spectator verneemt dat keizer Napoleon op zes millioen stemmen ten guuste van het door hem ontworpen plebisciet kan rekenen en ver klaart de vervulling van zijn wenschen alleen verkrijgbaar door de hulp van de ambtenoren, de kerk en het „roode gespuis" (Rochefort c. s.). Op deze wijze wordt hij heer en meester van Frankrijk. De Salerday Review beschouwt de handelingen ven den keizer uit een psycholo gisch oogpunt. Van den beginne af hield de Keizer 't voor overbodig, het vertrouwen van de libe rale. partij te winnen. Hij heeft slechts proeven genomen, om zich te vergewissen hoe ver hij kon gaan, alvorens hij het oirbaar achtte een stap achterwaarts te doen. Een predikant, die van zijn ongeloovigheid overtuigd is, zal niet zoo ge makkelijk aan de werkelijke aandacht van zijn gehoor gelooven, en de keizer, na zicb verge wist te hebben dat slechts do minderheid van het volk op de hand van de liberalen is, laat zijn wantrouwen in de eerlijkheid der oppositie den vrijen teugel en neemt het zekere voor het onzekere. Engolaucl. Met het oog op de door Grieksche ban dieten gevangen genomen Engelschen, werpt de Times deze internationale vraag op: Is eene beschaafde Europeesche mogendheid al cf niet verantwoordelijk voor de vei'igheid van perionen, die op door de wet geoorloofde w jze in derge lijke landen verblijven? De beantwoording van deze vraag is zeker riet gemakkelijk, maar dit is toch zeker, dat, zoo ooit, eene dergelijke ver antwoordelijkheid dan onl staat, als de familie betrekkingen van een reiziger verplicht zijn een losgeld aan gewapende benden te betalen, die ten gevolge van de nalatighe:d en het gebrek aan toe zicht van de betrokken regecring, bestaan. Bijge volg kunnen de regeeiiug te Athene en het Gileksche volk de veiplichting niet ontgaan de sommen terug te betalen, welke door misdadi gers, tot de Grieksche na 'e behoorende, afge perst zijn. Wegens verg ijp tegen de onlangs ingevoerde bi" op de veiligheid van personen en goederen in Ierland, stond Zaterdag te Corck terechtJa mes Walsh, die reeds in 1867 bij Feniansche gewelddadigheden verdacht en thans in het be zit gevonden werd van een geladen revolver. Hij is tot negen maanden gevangenisstraf veroordeeld. Bij de uitspraak van het vonnis riep hij uit: „God beware Ierland! Het zal spoedig tot eene uitwisseling van gevangenen komen!" Italië. Het regeeringsblad meldt dat de Koning Don derdag-nacht een aanval van koorts heeft gehad, vergezeld van huiduitslag. De koorts heeft thans zoo goed als opgehouden. Zijn geneesheer verze kert, dat Z. M. binnen twee a drie dagen geheel hersteld zal zijn. Tu officieele berichten uit Athene wordt beves tigd, dat de roovers in Griekenland, vervolgd wordende door troepen, een Italiaansch diplo maat en de overige vreemdelingen, die zij als gijzelaars bewaard hadden, vermoord hebben. De Economisla bericht, dat de commissie der Kamer Zaterdag heeft beraadslaagd over de con ventie met de bank. De discussie was zeer leven dig. De commissie heeft geen besluit genomen, daar zij eerst een antwoord van het bestuur der bank wil ontvangen omtrent zekere nieuwe voor waarden, die voor den staat gunstig zouden zijn. Naar men verzekert, zou men de bank een meer so"eden waarborg widen geven, met obligation voor geestelijke goederen, doch slechts ten bedrage van 122 millioen. Daarentegen zou het commissie loon verminderd worden tot 60 centimes ten hon derd. Genoemd blad meent te weten, dat de bank weigert het commissieloon te vermiuderen, en dat zij de commissie vragen zal haar kapitaal te ver meerderen tot 200 millioen, als vergoeding voor het brengen van verandering in de voorwaarden der conventie. Kerkelijke Staat Uit Rome wordt geschreven dat drie brochu res tegen het onfeilbaarheidsdogma het onder werp aller gesprekken zijn. De schrijvers zijn: Dr. Gefele, bisschop van Rottenburg, de kardi naal vorst Swarzenberg en de kardinaal Rauscher. TELEGRAMMEN. Parijs, De Union en Gazette de France maken een collectief manifest van de beide legitimistische vergaderingen bekend, die in de bureaux van genoemde dagbladen zijn- gehouden. De Union raadt aan, van de stembus weg te blijven de Gazelle de France is voor het uitbrengen van een ontkennend votum. Bombay, 22 April. Blijkens berichten uit Ma nilla heeft aldaar een groote brand gewoed. De schade, daardoor berokkend, bedraagt 154 millioen dollars. Niets was voor brandschade verzekerd. Madrid, 21 April De heer Madoz heeft bij de cortes eene petitie ingediend uit Catalonië, waarin wordt aangedrongen om den hertog der overwin ning tot koning te verkiezen. Londen, 23 April. De in Giiekeuland door de roovers gepleegde moorden (zie telegram Florence) hebben bier groote verontwaarding gewekt. De Times verontschuldigt de Grieksche regeering, omdat hare eer niet toeliet langer met de roovers te onderhandelen. Hier ter stede is eene geheime verzamelplaats van fenians ontdekt. Florence, 24 April. In oflicieele berichten uit Athene wordt, bevestigd, dat de roovers in Grie kenland, door troepen vervolgd wordende, een Italiaansch diplomaat en de overige vreemde lingen, die zij als gijzelaars bewaard hadden, hebben vermoord. Itomc, 25 April. Het concilie heeft, met de eenparige stemmen der 664 vaders dier kerkver gadering, de constilulio de fide (de leerstellingen van het geloof) aangenomen. Madrid, 24 April. De Impartial meldt, dat Prim, Zorilla en Sagasta op 21 dezer eene bijeenkomst hebben gehouden, waarin laatstgenoemde eene solutie heeft voorgesteld, welke echter door Prim is verworpen. Do regent is voornemens vóór 31 Mei e. k. een boodschap aan de Cortes te zenden. De aanhangers van Montpensier beschouwen Prim als hun grootste tegenstander. Eene scheuring tusschen de federalen en de unionisten wordt door het blad onvermijdelijk geacht; de laatstge noemden winnen meer en meer veld. Naar het blad verzekert, maken de aanhangers van A Iphonse zich gereed om de wapenen op te vatten. GEVEILDE PEBCEELEN. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op Zaterdag 23 April, ten overstaan van den Nota ris A. J. Rijshouwer: Acht'ienhuizen en erven, sommige met open grond en een gedeelte in zekere poort, vier ge legen aan de noordzijde van het Galgewater, als: Wijk V, N°. 2S8, sectie B, N°. 1622; Wijk V, N°s. 288a en 28S</, sectie B, N°s. 1621, 1623 en 1629; Wijk V, N°. 28Sb, seclie B, N°. 1624, en Wijk V, N°. 28Ss, sectie B, N°. 1641, en veertien in zekere poort aan do noordzijde van het Gal gewater, alsWijk V, Nos. 28Sc, 28Sd, 2SSe, 288/", 28SA, 2SSi, 28SA, 288/, 28Sm, 2SSn, 2S8o, 2SSp, 2SS? en 288r, sectie B, N»s. 1625, 1626, 1627, 1628,1630, 1631, 1632, 1634, 1635, 1636, 1637, 163S, 1639 en 1640, gecombineerd. Kooper I. Imans voor f 6029. T A ATSTR 131RJK.IC HTJEIV- VGravenhage, 25 Apri'. Z. M. heeft den heer C. F. L. Gram, thans ontvanger der in- en uit gaande rechten en accijnzen te Eisden (land) benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Rucpheu c. a. (residentie Hoeven). Voorts is het ontvangkantoor der in- en uit gaande rechten en accijnzen gevestigd te Eisden (land), zooals het thans bestaat, opgeheven, en is ingesteld een grenskantoor der in- en uitgaande rechten te Eisden (land) met bepaling dat het iu verband met art. 8 van Zr. Ms. besluit van 20 Mei 1S69 n°. 29, door een commies-ontvanger zal worden waargenomen. De audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 28 dezer niet plaats hebben. Men verwacht spoedig eene nieuwe promo tie bij het leger. [Per telegraaf) Promotie bij de artillerie. Benoemd bij de staf der artillerie tot gen. maj. directeur van het materieel der artillerie de ko lonel op nonactiviteit Von Reuscheu; tot kolonel de luit.-kolonel Gerlaeh, kommandant van de Kon. Mil. Academie; tot luit.-kols. de maj. Verheije van Sonsbeeck, direct, van de stapel en constructie magazijnen, en Cox, directeur bij de pyrotechuische school; Visée inspecteur van de draagbare wape nen. Tot majoors, de kapiteins Wimmer van het 2de reg. vest. art.Bosch magazijnmeester der art. te Willemstad en Altheer, magazijnm. te 's-Bosch. Bij het reg. reld-art. tot luit.-kol. de majoor Deman; tot majoor de kapitein Van Gheel en Roüll, beiden van het corps. Bij het 1ste reg. vest.-art. tot luit.-kol. de ma joor Jacobs van het 2de, tot majoor de kapitein Ridder van Rappard van het reg. rijd. art. Bij het 2de reg. vest.: tot kommandant, do luit-kol. Van Extor van het reg. veld-art.; tot luit.- kol. de maj. Knoop van de staf; tot majoor, de kapiteins Onneu en Bauws beiden van het reg. veld.-art. Tot kolonel-kommandant de luit.-kol. Van 01- denbarneveld; tot luit.-kol. de majoor Veeckens, kommandant bij het corps pontonniers; tot kom mandant van de pontonniers de majoor Camp, van het 1ste regement. Gepensioneerd de gen.-maj. Launspach, de kol. Van der Meer de Walcheren, kommandant van het 2de; de kol. Pelsrijcken, kommand, van het 3de reg. veld-art.; de luit.-kol. Swaving, van hot lste reg. vest.-art. met toekenning van den rang van kolonel; de luit.-kol. Ridder van Rappard van het 2de reg. vest.-art.; de majoors Kraaijen. hoff van het 2de reg. vest.-art., en Sikkens van het reg. veld-art. De heer F. A J. Fornara, te Leiden heeft met gunsl'gen uitslag te Amsterdam, het examen van hulpapotheker afgelegd De commissie heeft dien heer de acte uitgereikt. Aan het examen namen 17 jonge'ieden deel Van deze zijn 13 afgewezen.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3