examen, voor het jaar 1870, zullen worden ge houden te 's-Gravenhage; 2°. te benoemen tot leden der commissie voor de bedoelde examens a. tot lid en voorzitter, den heer Dr. M. P. Lindo, inspecteur van het lager onderwijs in Zuid-Holland, te 's Gravenhage. b. tot leden, de hoeren: .1. H. Van Sillevoldt, directeur; Dr. W. F. Kop- pesehaar en L. Chatelain, leeraren aan de hoo- gere burgerschool t# 's-Gravenhage; J. P. A. Francois, directeur der hoogere burgerschool te RotterdamDr. D. De Loos, directeur, en Mr. G. A. Van Hamel, leeraar aan de hoogere burger school te Leiden; Dr. J. C. Van Deventer, direc teur, en Dr. A. Van Oven, leeraar aan de hoo gere burgerschool te DordrechtM. J. A. Hasthoff, leeraar aan de hoogere burgerschool te DelftDr. \V. Julius, directeur der Rijks hoogere burger school te Gouda; Dr. J. H. Ilisgen, leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Utrecht; 3". den heer voorzitter der commissie te mach tigen, de leden zoo dikwijls te zamen te roepen, als hij tot bovengemeld einde zal noodig oordeelen. Woensdag den 27"en dezer zal te Zeist arrivee- ren, om er te overnachten, het reserve- en de pot-eskadron van het 1ste reg. huzaren, bestaande uit 9 officieren, 85 onderoffic. en manschappen, benevens 157 paarden, komende van Zutfen, met bestemming naar Leiden. Dezer dagen ontving de kerkeraad te Voorburg machtiging tot het aanvaarden van een legaat, groot /10,000 2% pCt. voor de diaconie-armen, en ƒ2000 3 pCt. voor het armhuis, vermaakt door den heer J. Cool, onlangs aldaar overleden. De staats-commissie voor de herziening der wetgeving op de eigendoms-overdracht van on roerende goederen, op het hypotheek-stelsel en op het notarisambt, ingesteld bij Kon. besluit van 9 Febr. 1867, n°. 58, hield op Donderdag 21 April 11. hare 43ste en laatste zitting, waarin het door haar aan den Koning uit te brengen rapport is vastgesteld. Bij dat rapport zijn gevoegd twee wetsontwerpen, het éene tot wijziging en aanvulling der bepalingen van het burgerlijk wetboek, het wetboek van koophandel en dat van burgerlijke rechtsvordering ten opzichte van onroerende zaken en hypothekenhet andere hou dende eene geheele nieuwe wet op het notaris ambt, beiden vergezeld van uitvoerige memoriën van toelichtingen voorts twee ontwerp-besluiten tot uitvoering van de voorgestelde wetten. De commissie eindigt haar rapport met het verzoek aan den Koning, dat haar arbeid, waaraan, be halve het werk in de afdeelingen en subcom- missiën, drieënveertig zittingen besteed zijn, zal worden gedrukt en algemeen verkrijgbaar ge steld. Men mag hopen en verwachten, dat aan dezen rechtmatigen wensch zoo spoedig mogelijk zal worden voldaan. Gedep. Staten der Provincie Zuid-Holland hebben bij besluit van den 19dlm dezer bepaald, dat de rekeningen van de inkomsten en uitga ven der gemeenten in do provincie Zuid-Holland, over het jaar 1869,ingericht volgensde voorschriften, vervat in het besluit van den 2Satc" Maart 1854, en naar het model, gevoegd bij het besluit van den 12d,n Maart 1861, voorzien van al de daarbij vereischte stukken en bescheiden, aan Gedep. Staten moeten worden ingezonden, als volgt die van de gemeenten, wier bevolking geen 12000 zielen bedraagt, binnen drie weken na de over legging aan den Raaden die van de overige gemeenten binnen vier weken na de bedoelde overlegging. Het is thans, naar men ons mededeelt, vast besloten, dat de veelbesproken Argus door het Suez-Kanaal de reis naar Ned. Indië zal maken. Vaderland Door den gemeenteraad van Harlingen is een adres verzonden aan de Eerste Kamer der Staten- Generaal, waarin het college verzoekt dat het wetsontwerp tot verbetering der haven van Har lingen door hare goedkeuring moge worden be krachtigd. Met eenig vertrouwen uit de gemeenteraad dit verzoek, dewijl hij meent te mogen aannemen, dat het bezwaar, waardoor die goedkeuring de vorige maal aan 't wetsontwerp onthouden werd, thans is opgeheven. Door Teyler's tweede genootschap is medege deeld, dat op de prijsvragen over de geschiedenis der houtsneekunst en over de in Nederland gang baar geweest zijnde munten in het Merovingische tijdperk, waarvan de termijn met 1 April ver- Streken is, geen antwoorden zijn ingekomen. De N. H. Ct. van heden behelst een ingezonden stuk van Jhr. M. Salvador, waarin hij naar aan leiding van een in dat blad opgenomen verslag van zijn rede, op jl. Donderdag te Amsterdam gehouden, het volgende mededeelt: „Primo is het een volstrekte onwaarheid van den voor mij anonicmen verslaggever, dat de rechters in het algemeen door mij zijn aangevallen „in zulke sterke bewoordingen, dal men slechts uit het een of ander woordenboek de meest kwet sende en de grootste scheldnamen heeft bijeen te zoeken om zich een juist begrip van het gespro kene te vormen." Niets daarvan heeft plaats ge had. Secundo is door mij niet medegedeeld, dat de heer Dr. F. S. Elders op 19 Februari op benei der Rechtbank te Haarlem uit zijne woning ge haald is, maar wel het tegendeel. Zijne inhech tenisneming aan zijne woning op listige en ver raderlijke wijze, weinig vereerend voor het publiek gezag, volbracht, acht ik in strijd met art. 151 der grondwet, omdat zij niet door een bevelschrift van den rechter gelast was, en er bij eene ge zonde beschouwing van art. 38 van Strafvorde ring, geene ontdekking hoegenaamd op heeter- daad heeft plaats gehad. Vergun mij uwe lezers verder te verwijzen naar mijne uitvoerige inge zonden en onderteekende stukken in het weekblad de Toekomst van 16 en 23 April jl. n°. S7 en 38; en bij deze de bladen, die uw verslag hebben overgenomen, openlijk te verzoeken, ook deze rectificatie te plaatsen of op voldoende wijze te vermelden. Overigens deel ik niet de slotbeschou wing van uwen verslaggever, „om voorshands het gerechtelijk openbaar onderzoek in deze ge- wichtmakeude zaak af te wachten," eerstens, omdat het plan der justitie in deze zaak wel eens zoude kunnen zijn, haar met gesloten deu ren wegens zekere bijzonderheden der Haarlem- sche instructie af te doenen ten tweede, omdat in een constitutioneel land als het onze de pers en ieder belangstellend staatsburger eene hoogere en meer doeltreffende roeping heeft, dan het ge beurde te relateeren en te bespreken als het te laat is. Door eene tijdige voorlichting en welge meende leiding dër publieke opinie kan veel kwaad voorkomen worden en het goede voorbe reid. Dit hoop ik hier in de zaak van den heer Dr. F. S. Elders. Achtend verblijf ik van uwe Redactie" enz. Het internationaal congres over de vorderin gen der geographische, cosmographisehe en com- mercieele wetenschappen zal, naar Onze Tolk ver- neemt, in den loop van Augustus te Antwerpen gehouden worden. Het voorloopig programma van die reünie, welke zal plaats hebben bij gelegen heid van de onthulling der standbeelden voor Mercator en Otélius te Ruppelmonde en te Ant werpen, ziet spoedig het licht. Talrijke quaestiën worden daarin ter behandeling aangegeven; o. a. vindt men er ook deze vraag gesteld: „Welke exemplaren bestaan er heden nog van de groote oorspronkelijke kaarten van Mercator?" Waar schijnlijk zal er te gelijker tijd eene tentoonstel ling plaats hebben van allerlei oude en nieuwe kaarten, globes, instrumenten, costumes en wa pens van het meerendeel der onbeschaafde vol ken, enz., kortom van alles, wat er merkwaar digs tentoongesteld kan worden op het gebied der geographie, ethnographie en aanverwante vakken. Door Mr. A. H. Verster, kantonrechter te Box tel, is concessie aangevraagd voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van Brouwers haven over Kerkwerve, Zierikzee, Nieuwerkerk, Oosterland, Zijpe, St.-Philipsland, Dinteloord en Fijenaard naar Zevenbergen, in aansluiting met den ontworpen spoorweg van Zevenbergen door de Langstraat naar 's-Hertogenbosch. Met zekerheid en tot ons genoegen kunnen wij vermelden, zegt de D. Ct., dat de verontrustende tijdingen, die dezer dagen zijn verspreid omtrent mevr. de wede. Storm-v. d. Chijs, zich gelukkig niet hebben bevestigd. Te Delft is het bericht ont vangen, dat zij zich op dit oogenblik gezond en wel in het zuiden van Italië bevindt, en des noods in den tijd van vier dagen weder thuis kan zijn. Naar men verneemt, zal Ds. J. J. L. Ten Kate Zondag 8 Mei a. s. gedachtenis vieren zijner vijf entwintigjarige evangelie-bediening. Men zegt dat ook bij de directie van den Hol- landschen spoorweg het plan bestaat om met den zomerdienst alle retourbiljetten geldig te verkla ren voor den dag van uitgifte en den daaropvol- genden dag. -In de Drentsche Ct. van jl. Donderdag wordt een gevangenbewaardster gevraagd tegen een traktement van ƒ350. De salarissen van hulpon derwijzers in Drenthe klimmen van ƒ150 tot 300. Wie van de hulponderwijzers hier ten plattelande 275 verdient, nrag niet klagen De betrekking van bewaardster in het tuchthuis moet dus vrij wat gewichtiger zijn dan die van hulponderwijzer. Uit eene opgave der dag- en weekbladen, welke in de Ver. Staten van Amerika worden uitgege ven, blijkt dat in de Nederlandsche taal verschij nen vijf bladen, t. w.in den staat Jowa, te Pella, de Gazette en het Weekblad; in den staat Michi gan, te Grand Rapids, de Vrijheidsbanier en te Holland de Hollander en de Hope. Dc Minister van Binnenlandscke Zaken heeft goedgevonden: 1°. te bepalen, dat de counuissién, aan welke wordt opgedragen het exan-neeren van hen, die eene akte vau bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs wensehen te verkrijgen, voor het jaar 1S70 zitting zullen houden te 's-Gravenhage2°. te be noemen: a. tot lid en voorzitter der commissie voor de examens in wis- en natuurkundige wetenschappen, zeevaartkunde, teekenen en boetseeren, Dr. J. Bosscha, inspecteur van het middelbaar onderwijs, te 's-Gra venhage; tot leden: Dr. W. C. H. Staring, inspec teur van het middelbaar onderwijs, te Lochem; Dr. G. F. W. Baehr, F. J. Van den Berg, Dr. A. C. Oudemans, Dr. H. Vogelsang en Dr. F. J. Stamkart, allen hoogl. aan de polytechnische school te Delft; Dr. AV. F. R. Suringar, hoogl. aan de hoogeschool te LeidenDr. M. Salverda, hoogl. aan de hoogeschool to Groningen; A. J. Van Peach, buitengew. hoogl. aan het athenaeum te Deventer; J. D. Van der AVaals, leeraar aan de hoogere burgerschool te's-Gra- venhage; Dr. F. W. C. Krecke, te Utrecht; Mr. C. Vosmaer, te 's-Gravenhage; J. Ph. Koelman, directeur der Academie van Beeldende Kunsten te's-Gravenhage; H. P. Vogel, hoofdonderwijzer aan de Academie van Beeldende Kuusten te 's-Gravenhage; E. Lacomblé, leeraar aan de polyt. school te Delftbtot lid en voorzitter der commissie voor do examens in dc Ne derlandsche taal- en letterkunde en de geschiedkundige wetenschappen, de staathuishoudkunde, de handels wetenschappen, de levende talen en hare letterkunde, het schoonschrijven en de gymnastiek, Dr. D. J. Steyn Parvé, inspecteur van het middelbaar onderwijs, te 's-Gravenhage; tot leden: Dr. M. P. Lindo, inspecteur van het lager onderwijs in Zuid-IIolland, te 's Gra venhage Mr. S. Vissering, hoogl. aan de hoogeschool te Leiden; Dr. C. A. Engelbregt, hoogl. d-recteur der Rijks- hoogere burgerschool te Utrecht; Dr. J. J. H. Hulsmann, directeur der hoogere burgerschool te Breda; Dr. E. Piaget, leeraar aan de hoogere burgerschool te Rotterdam; Mr. H. Ter Haar Bzn., leeraar aan de hoogere burgerschool te Deventer; Dr. E. Verwijs, te Leidon; Dr. H. Van Cappelle, referendaris aan het Departement van Blnnenl. Za ken; M. A. Van den Est, leeraar in de gymnastiek te Amsterdam. Z. M. heeft herbenoemd tot burgen van Hees- wijk G. Dobbelsteen, secretaris dier gemeente; tot burgern. van Reusel N. Royroaos Z. M. heeft aan den heer Jh' Mr. H. P. Van Karnebeek, lid van de Algemeene Rekenkamer, ver gunning verleend tot het aannemen en dragen der onderscheidingstc ekenen van ridder der orde van den Leeuw en de Zon der 3de klasse, hem door Zijne Keizerlijke Majesteit den Scbaeh van Perzië ge schonken. Z. M. heeft aan don hcP. B B. Motkc, hoofd inspecteur der dir. bel., in- en uitg recht9n en acc., vergunning verleend tot het aannemen en dragen der onderschei ding steel; enen van officier der Leopolds orde, hem door Z. M den Koning der Belgen ge schonken. Z. M. heeft den heer J. E A AV. baron van Heerdt tot Eversberg, West-Indisch hoofdambtenaar met verlof hier te lande, belast met de waarneming der betrekk'ug van referendaris, chef van het bureau AVest-Indlsche zaken bij het Departement van Kolo niën. Z. M. heeft bij het Departement van Koloniën, met ingang van den l6loa Juni 1870, benoemdtot adjunct-commies, de 1ste klerken AV. A. F. N. C. M. Hartmann, P. R. Beukers, J. Geradts, Th. Jeltes, F. J. A. Buys, J. T. Braun en C. A. Gevers Leuven, en tot bode, de adstistent-boden T. J. zich noemende en schrijvende M. J. Kriens en C. L. Molenbroek. Katwijk a/Z., 22 April. Hedenmorgen is aan gekomen schipper H. Haasnoot Hz. van den ree der J. Schadee van Dooren, met een buitenge wone vangst vau 106 manden schol, 12 manden scharren en schelvisch, waaraan werd besomd in 19 dagen reis 700. Noordwijk a/Z., 21 April. Van de schuiten kan men zeggen dat die, het weer in aanmerking genomen en ook den tijd van afwezigheid, vrij goed zijn aangekomen van de vijf aangekomenen besomde de laagste ƒ60 en de hoogste ƒ110. Esmond aan Zee, 21 April. Van de schuiten die in deze week begonnen zijn binnen te vis- schen, zijn vandaag drie teruggekomen met goede vangst; zij besomden van 90 tot 100 gul den in drie dagen. Met de schelvischvatigst gaat het niet zoogoed waar de booten 's morgens eene goede partij ge- gevangen hadden, vingen zij 's avonns niets, waar door de vangsten zeer uiteenloopen en wel van 10 tot ruim 400 visschen. Hoewel het alle dagen zeer warm weer is, worden voor de schelvisch en tong nog hooge prijzen besteed. Zandvoort, 21 April. Sedert de laatste opgaaf zijn Zondag II. twee schuiten van de buiten-visscherij aangekomen, die beide zes dagen afwezig waren geweest; de gevangen visch was doodde een be somde ƒ120, de andere daarentegen ƒ65. De andere schuiten zijn op de binnen-visscherij gegaan, dieech- ter tot heden door stilte nog niet veel oplevert; zij be somden t.usschen de f 22 en ƒ50 in éen dag, terwijl een ander gedeelte der schuiten dit bedrag in drie dagen niet besomde, daar de aankomst der schuiten zeer ongelijk en onzeker is. De prijzen der visch bleven daarom hoog. Amsterdam, 24 April. Eenige ingezetenen heb ben zich bij adres aan B. en W. van Amsterdam gewend, met verzoek, om aan het park vóór het Paleis voor Volksvlijt den naam van Sarphati- park te geven. Alhier overleed gisteren in 76jarigen ouderdom de heer David Borski, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, oud-lid van de beide Ka mers der Staten-Generaal. 's-Gravf.nhage, 25 April. De opening van de spoorweglijn van hier naar Gouda voor het alge meen verkeer, blijft definitief op 1 Mei e. k. bepaald. Er zullen niet minder dan 13 treinen heen en weder loopeD De vertrekuren van hier zijn bepaald als volgt 2, 2.50, 3.35, 5.45,7.1 Hm e Over aankomen te] 7.4 en ee .30, 4.15, K -r> 6.5, 7.40, 8, 9, 10.55, 12 8 en 9.30 uren. De treinen zullen hier 8.51, 10.5, 10.30, 12.10, 1.30, 8.5, 9.30 en 11,10 uren. 's-Graveniiage, 23 April. Hedenmiddag uren is in de zaal Diligentia, onder het voo: zitterschap van Mr. P. P. Van Bosse, commissari. president, de gewone algemeene vergadering gt houden van aandeelhouders in de naamloo; vennootschap dc Brood- en Meelfabriek te's-GrJ venhage. Uit het verslag over deze zaak, door den Vooil zitter uitgebracht, is gebleken dat de exploitatil van het boekjaar 1869, evenals de vorige jareiB* reden tot tevredenheid heeft gegeven de resulted ten, zoowel met de meelfabriek als met de 1 ,H,, ongev uil, c muur 5 zi bevoe [|emt Me Wlh Eene kind In 1 kerij verkregen, waren te zamen of ieder afzon derlijk beschouwd, niet ongunstig. De meclfabru heeft, uitgenomen Zon- en feestdagen en den tij. tot het doen van noodige reparation, geregeld lie gansche jaar doorgewerkthet fabrikaat werd o; eene kleine hoeveelheid na, door de bakkerij vei bruikt, terwijl het afval naar gelang van dei voorraad tot de marktprijzen werd opgeruimd De broodfabriek werkte mede niet onvoordeelii De aflevering bedroeg, alle soorten te zamen gi nomen, 3,299,046% kilo, tegen 3,32S,610% in 186 en 3,265,628% kilo in 1868. Iffize De broodprijzen ondergingen weinig fluctuatie onder Het gebinld tarwebrood wisselde van 18 tot 18 kind cents, het ongebuild van 13 tot 14; het wit rogge- |De brood van 9% tot 11; het zoet van 11% tot 1; pp cents. Door de ongestadige rijzing in de graan jke prijzen, veelal ten gevolge van het slechte weder,L werkte de fabriek van Mei tot Augustus niet zeer voordeelig; doch kon in weerwil daarvan ook nu een dividend van zeven percent uitgekeerd I worden; terwijl bij het opmaken van de balansl eene behoorlijke afschrijving heeft plaats gehad wegens waardevermindering van gebouwen, ma chinerieën en gereedschappen, overeenkomstig art, 19 der statuten. Uitbreidingen of veranderingen waren niell noemenswaard. De nieuwgebouwde oven voldoet goed, en een tweede volgens hetzelfde systeem, is sedert kort in werking gesteld. De won;ng voor den directeur, van af 1 Mei des vorigen jaars betrokken, voldoet uitnemend. Na het uitbrengen van dit verslag en het goed keuren der rekening over het afgeloopen jaar, heeft de vergadering van aandeelhouders den af tredenden commissaris, den heer S. C. J. Van Aalst, met algemeene stemmen herbenoemd; eene duurzame regeling van de bezoldiging van den directeur der fabriek, den heer Van de Putte, gelijk zij door commissaiissen wasvoorgedragen, vastgesteld en andere voorstellen van huishoude- lijken aard zonder bedenking aangenomen. Middelburg, 23 April De Provinciale Staten van Zeeland hebben iu hunne heden gehouden vergadering tot griffier benoemd den heer J. P J. Buteux, lid van Gedeputeerde Staten. INGEZONDEN. Den AVelEd. Heer Redacteur van het Leidsch Dagblad. AVelEd. Heer. In het Leidsch Dagblad van heden staat dat gij „van goederhand" vernomen hebt dat door mij voorloopig gunstig is beschikt op het mij aangebo den adres tot verandering der uren voor het exer- ceeren bestemd, en dat a. s. maandag middag de exercitiën voor het laatst van 1 3 uren plaatst hebben en voortaan weder op den ouden voet van 5 7 's avonds gehouden worden. Aangezien dit bericht, als „van goederhand" ver nomen, door u is medegedeeld, gevoel ik mij genoopt U te verzoeken in het eerstvolgend num mer uwer Courant te willen vermelden, dat hetzelve geheel onjuist is. Ik heb de Eer te zijn Uw Ed. dw. dienaar, Leiden, 25 April 1870. J. Scheltema. Gemengde Berichten. Te Hoek in Zeeland was een span paarden op hol. Het eene viel in een put, terwijl het andere in het raam sprong van een huis daar vlak bij. Men meldt uit Lonneker, dd. 19 April: Van tijd tot tijd hebben hier hanengevechten plaats, eene navolging in miniatuur van die ha telijke Engelsche en Indische gewoonte. Zoo ook gisteren, bij welke gelegenheid de prijs voorden winner uit circa 20 daalders of 36 bestond. AVenschelijk ware het dat de raad dezer gemeente eene verordening vaststelde bij welke dergelijke gevechten verboden en strafbaar gesteld worden. Niet alleen is het boosaardig en wreed, eene den mensch onteerende handeling, twee onschuldige dieren elkander te laten doodmartelen, maar er wordt ook bij dergelijke gelegenheden menige stuiver verwed en verdronken, die zeer goed te pas zou komen in de huishouding van dergelijke liefhebbers, die in den regel tot den minderen stand behooren. Een paar jongens vischten Donderdag-namid dag uit het water op de Geldersche Kade te Amster- 1D( Volu tigd rijk Villi Van jeke VOl'Q li-ln dc v M pleb gndi doei éisc dooi Ook tepi mer j geei D ci at perl kun min lest V 01 scl De tocl met Heli ■eë [fcii pr 100

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2