JV°. 3129, Dinsdag A°. 1870. 26 April. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Dezs Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS ID KR ADVERTKNTIKN. Voor lederen regel..0.15. Grootere lettere naar de plaatsruimte die zij beslaan. /tan de Redactiën van de verschillende bladen. Er is sinds Zaterdag een bericht in omloop, reeds thars ia vier bladen verschenen, meldende dat Z. II. do Honing en dc Frln* van Oranje dc Academiefeesten alhier, zullen komen bij wonen, en dat Z. M. vy onzen Burgemeester zijn Intrek zal nemer Dit. berichtje is echter iets anders dan een vrome wensch, op ons bureau uitgevonden, en ook schijnbaar voor ons blad be stemd geweest, ten einde een tweetal correspon denten uit te vinden; en het is ons thaos geble ken dat twee personen tot de administratie der drukkerij behoorende, die het volste vertrouwen genoten en reeds vooraf zich op de hoogte kon den stellen van alles, wat er 's avonds in ons blad voorkomt, correspondenten van andere bladen we ren en onze berichten aan die bladen mede deelden, voordat zij in ons blad waren versche nen; wij hebben deze bladen, die zeker hiervan onkundig waren ingelicht, en verder natuurlijk onze maatregelen genomen, om deze personen scha deloos te maken Maar, mochten wij bespeuren, dat deze heeren nog correspondenten van een of ander blad bleven, wij zouden natuurlijk op deze wijze blijven voortgaan. Een ieder zij dus voorzichtig in het uitzoeken van zijne correspondenten te Leiden. Red. Lelden, 25 April. EENE BELANGRIJKE ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD. Achten wij het onzen plicht om, waar wij mee- ncn dat de belangen onzer gemeente niet zoo behartigd worden als het behoort, dit zonder omwegen uit te spreken, het is ons een aan genamer taak, om, gelijk thans, te kunnen con- slateeren, hoe ons gemeentebestuur omtrent het meest belangrijke onderwerp, dat sedert jaren, in vele gemeenten van ons vaderland, aan de orde is, een koen besluit genomen heeft, en daardoor zoowel een opwekkend voorbeeld aan andere, gemeenten, als een beschamend voorbeeld aan onze residentie heeft gegeven. Met bijzonder veel genoegen is het dat wij mogen vermelden, boe zoowel de voorstellen voor den aanvoer van drinkwater als voor de verbe tering van het rioolstelsel en de waterverversching met bijna algemeene stemmen zijn aangenomen. Er zal alzoo een aanvang gemaakt worden. En Leiden zal de eerste stad in ons land zijn, die de proef neemt met het zooveel besproken Lier- nurstelsel, die den moed heeft om wat nieuws te wagen. Wij willen thans dan ook geen oordeel vellen over enkele woorden, die er gesproken werden, en die bij ons denzelfden glimlach opwek ten als toen wij het gedrukte voorstel met de sta tistiek omtrent den gezondheidstoestand van onze stad zagen. Wil men evenwel Leidens gezond heidstoestand als niet ongunstig voorstellen wij hebben er volkomen vrede mede, wanneer men, gelijk thans,alle maatregelen neemt, die men in an dere landen en op andere plaatsen ter verbetering van den gezondheidstoestand pleegt te nemen. En hiermede is Zaterdag een begin gemaakt. Iu de eerste plaats is het voorstel aangenomen, om onze stad van duinwater te voorzien. De wijze waarop dit geschieden zal is zeker, gelijk de heer Buys zeide, slechts een halve maatregelde aan voer van water met schuiten, gelijk vroeger te Amsterdam plaats had, is alles behalve een radi. caal middel; én in quantiteit laat natuurlijk eene dergelijke wijze van aanvoer te wenschen over én aan de qualiteitontbrak althans aan het op deze wijze te Amsterdam aangevoerde water dikwijls veel: het eene water gelijkt oppervlakkig zoo veel op 't andere 1 Maar wij zijn toch zeer dankbaar, dat reeds deze proef genomen wordt, die voor 't oogenblik de eenige mogelijke schijnt. De menschen worden nu in de gelegenheid gesteld om goed drinkwater te verkrijgen, en leeren zij eenmaal het op prijs stellen, dan zal, naar wij ''open, later een afdoende maatregel genomen worden. Maar daarom doet het ons leed, dat het voor stel der commissie van financiën aangenomen is, en dat er geene gelegenheid zal gegeven worden, om het water in den eersten tijd kosteloos te ver krijgen. Het rapport der commissie van financiën heb ben wij niet gezien, maar uit de rede van den beer Buijs bleek toch zeker duidelijk de meening der commissie; voor een buitengewonen maatregel die veel uitgaven vordert, moet iets door elkeen die daarvan genot had, betaald worden. Deze stelling beamen wij, maar het geldt nu een over gangsmaatregel de burgerij stelt het genot nu nog niet op prijs, en zij kan, al is het dan ook slecht, voor niets water krijgen; het komt er dunkt ons dan op aan, om door haar het gebruik in de eerste jaren zeer gemakkelijk te maken, haar dat genot te leeren kennen. Het geldt hier een zaak, waarvan het voor het gemeentebestuur, niet onverschillig is, of dc burgerij het al of niet ge bruiken zal. En zoolang nu aan de burgerij de keus gelaten wordt tusschen slecht water voor niets, of goed water voor geld, vreezen wij, dat de maatregel niet voldoende zal werken. Ver beeldt toch niet bijna een ieder zich, zelfs de meer- gegoede, dat het water van zijn huis, juist bij uit zondering niet slecht is? Wij hopen, dat wij ons bedriegen. Belangrijker was zeker Dog het besluit betref fende de verbetering van hot rioolstelsel. Dat hierin verbetering moet gebracht worden, wordt door alle deskundigen erkendmaar hoe zal dit ge schieden? De Vereeniging ter bevordering van de volksgezondheid deed het eerst het voorstel om de proef te nemen met het Ltenmr-stelsel. Dit stelsel, dat de fouten vermijdt van alle tot dusver bekende stelsels heeft echter dat na deel, dat het nog weinig in toepassing is gebracht. Er behoorde daarom moed toe, om de proef te nemen. Die moed heeft ons dagelijkse!) bestuur gehad, door het voorstel daartoe te doen, en de gemeenteraad door het aan te nemen. Onze i Wethouder van fabricage heeft door zijn krach tige verdediging Zaterdag jl. zeker tot dien goe den uitslag bijgedragen, en na zijne rede bleef dan ook alleen de finantieele zijde der quaestie over. Het bleek toen toch, dat het nu goldniets of het Licrnur-stelsel. Uit een finantieel oogpunt was het vooral de heer Dercksen, die zijne bezwaren ontvvikkeldo. Deze vond den toestand onzer gemeente-finantiën zeer ongunstig, gelijk reeds bij vorige gelegenhe den is gebleken, en ook hiervoor wilde hij het geld der gemeente niet gebruikenwaarvoor het dan ten slotte moet gebruikt worden, volgens het oordeel van den heer Dercksen, is ons niet recht duidelijk; voor onderwijs heeft hij reeds eenige malen bewezen ook zeer spaarzaam te willen zijn, de verbouwing van de Lakenhal voor museum stemde hij om finantieele redenen af, wat blijft er dan ten slotte over? De verkoop van kapitaal was het vooral wat de heer Dercksen afkeurde; maar is een goed rioolstelsel dan niet een kapi taal, waaraan de burgerij meer heeft, dan een kapitaal op het Groothoek? En welk beter bewijs kunnen wij van deze stelling geven, dan dat de Heer Cock, die terecht herinnerde hoe vaak hij den verkoop van inschrijvingen op het Grootboek had bestre den, vóór dezen maatregel was? De heer Derck sen werd ook blijkbaar overtuigd dat hij te ver was gegaan, en hij stemde ten slotte voor het voorstel. De Heer Goudsmit zeide bij zijn krach tige ondersteuning van het voorstel terecht, dat er welvaren hcerscht en dat het was alsof de Hr. Dercksen, met zijn donkere afschildering van Leiden's toestand, tot hen behoorde die vóór 40 jaren Leiden verlaten hadden en op den indruk toen gekregen voortredeneerden. Ten slotte werd ook het voorstel om met Rijn land, en op het verlangen van den heer Cock ook met Delfland, in onderhandeling te treden over het inlaten van water, ten einde het water in onze grachten te ververschen, aangenomen. Eene belangrijke zitting dus, die naar wij ho pen voor onze stad de beste vruchten moge dragen Opening van de lijn Gouda's-Gravenhage. Men meldt ons uit 's-Gravenhage: De residentie ziet heden eindelijk verwezen lijkt wat zoo lang door hare bevolking werd ge- wenscht, wat zóóveel en uit zoo verschillend oog punt werd besproken, doch ook zoo lang, en doorkruist met allerlei incidenten, verschoven werd. De aansluiting van 's-Gravenhage en van meerdere plaatsen langs den Hollandschen spoor weg aan het Europeesch spoorwegnet niet alleen, maar tevens de rechtstreeksche verbinding met de noordelijke en noordoostelijke provinciën des rijks is heden een voldongen feit; en niet langer zal gezegd kunnen worden, gelijk, met het oog op de bijna voltooide staatslijnen, zelfs in de ver tegenwoordiging is gezegd: dat, terwijl kleine plaatsen als Bergen-op-Zoom, Lonneker, Meppel, ja, welke niet al meer, aan het Europeesch ver keer zijn aangesloten, 's-Gravenhage alleen, de vorstelijke residentie en de zetel van de hooge staatsmachten en colleges, als 't ware in den achterhoek gedrongen en van alles afgesloten bleef. Het heeft voorzeker waiDig nut op dezen dag de oude geschiedenis dezer zaak, met hare meetings en wakkere voorgangers, met haar petitionnement en latere verbinding met mislukte concessiën tot uitgebreider plannen, kortom met alles wat reeds sedert 1855 is gedaan en beproefd of mislukt, in 't geheugen terug te roepen. De eerste locomotief, hedenochtend uit het cen traalpunt vertrokken en hij Gouda's veste feeste lijk en met gejuich verwelkomd, omdat ook die nijvere Zuid-Hollandsche stad hare aanraking met residentie en omstreken en wederzijds ziet ver meerderd, die eerste locomotief met den in feestdos gesierden trein is iu het gezicht en vliegt in volle vaart over al die lastige exception en procedures en tegenstrijdigheid van inzichten en belangen heen en bereikt zoo aanstonds de plaats van bestemming, het Rijnstation, prachtig gelegen aan den zoom van het pas ontluikende Haagsche Bosch. Dat station er is nog juist tijd om het even in oogenschouw te nemen is een meesterstuk in den vollen zin des woords. Het is uitgestrekt, ruim, hecht, schoon van bouworde en ornement, doelmatig ingericht voor de behoeften van een uitgebreid verkeer van passagiers en goederen. Ruim en gemakkelijk zijn de toegangen en ter reinen, hetzij aan den Z.-O.-Buitensingel, hetzij aan den prachtigen Bezuidenhoutschen weg met zijne rij van villa's en smaakvolle gehouwen. Het reuzenkapwerk van 't stationsgebouw dat het geheel overwelft, is een meesterstuk van constructie. Allen, bouwmeesters en aannemers, fabrikanten en werkbazen, hebben blijkbaar als om strijd ge ijverd een station te stichten, waardig de maat schappij, voor wier exploitatie het moet dienen, waardig ook de residentie, op een van wier schoonste plekken het verrees. De inwendige in richting is overschoon "en tevens geheel berekend op het comfort der reizigers. Prachtig zijn ameu blement en zaalversieringen, alles met den moesten smaak aangebracht, alle ruim en vrij en éene rechte lijn makende met het breede overdekte per ron, dat aanstonds wemelt van feestgenooton en gé- noodigden, doch van den l»m Mei a.s. af het vreed zaam drukke schouwspel zal opleveren van een geregeld spoorwegverkeer van den vroegen mor gen tot den laten avond naar en uit een over groot deel des lauds, naar en uit de brandpunten van den Enropeesehen handel en nijverheid. Datzelfde denkbeeld schemert ook duidelijk door bij de hoven alle beschrijving prachtige decoratie van het feestlocaal met zijne attributen aan handel en nijverheid nevens die aan kunsten en uitvindingen gewijd, en in welke feestzaal hedenavond de groote soirée dansante zal gehou den worden. Die zaal niet oneigenaardig eene bloemententoonstelling genoemd beslaat de geheele uitgestrektheid van het gebouw; is de samenvoeging van perron en gare door eene uit gestrekte vloei verbinding, en vormt zich eenerzijds als 't ware tot een geheel met de rijk versierde openstaaude zalen, wachtkamers en andere uit gestrekte gebouwen, terwijl anderzijds liet oog zich vestigt op een geheeleti zijwand van frisch groen, rijkelijk met gebloemte doorweven, afge broken en toch verbonden door tal van lusters en een veelkleurigen vlaggen tooi, en eindelijk, gelijk we reeds opmerkten, op indrukwekkende wijze afgewisseld door de sneeuwwitte beelden groepen die Handel en Nijverheid, Kunsten en Uitvindingen aanschouwelijk maken. Dat alles wordt teruggekaatst en als verdubbeld door kun stig aangebrachte spiegels tusschen dat groen en tusschen die bloemen en nationale vlaggen en tropeeën. Dit wat den eersten indruk betreft van deze feestzaal, wier decoratie de meesterhand van den heer IJzerdraad aanduid Waaneer men haar echter meer van nabij gadeslaat, omlijst als ze is met kandelaars en lustres, terwijl gas- en glaskronen uit het boogvormige dak als 't ware guirlandesgewijze in de luebtruimte zweven, terwijl een groote fontein hare frissche stralen opschiet om ze weder zacht-ruischend in haar vergulden kom op te vangen, en dat alles aan de beide uiteinden omvat door twee uitgestreklc bloemprieelen waar de muziek hare feestfanfares en hedenavond hare dansmelodieën zal doen lioo- ren, dan eerst kan men zich voor zoover dit op den dag mogelijk is, eenig denkbeeld maken van het indrukwekkende en aanlokkelijke van het geheel, dat een meesterstuk mag genoemd worden van hetgeen op dat gebied zelfs in vele hoofdsteden hij dergelijke gelegenheden wel eens aanschouwd wordt. Indien het voornemen blijft bestaan om de zaal éen dag voor liet publiek ter bezichtiging te stellen, dan zal ieder zich kunnen overtuigen dat de beschrijving niet overdreven, maar ook daarom nog verre beneden de werke lijkheid blijft, vermits het nog niet mogelijk is het effect te berekenen zoodra hedenavond duizen den bij duizenden lichten hun glans zullen ver spreiden over al dat groen en kristal, over dal kunstig bloemtapelt, dat ziclr uitstrekt langs de wanden, maar veel meer nog over de uitgelezen schare van dames, die zeker het feest den mees- ton luister zullen bijzetten. Maar daar fluit dc locomotiefHet uur wijst halfdrie. De feesttreiu bereikt onder luide toejuichingen en muziekgeschal liet station 's-Gra- venhoge. Per telegraaf.) De leden van het gemeentebe stuur en verschillende uitgenoodigde commis sion en coiporatiën waren in de wachtkamers vereeuigd. In den met vlaggen en groen versierden trein bevonden zich de leden van de directie der Rijnspooi weg-maatscliappij, onderscheidene aan deelhouders, burgemeesters van aan de lijn gele gen gemeentel) en leden van de Provinciale staten. Na de aankomst en ontvangst van de rei zigers, sprak de lieer Gevers Deynoot, burgemees ter der residentie, eene welkomstgroet uit en wees daarbij op het groote gewicht, gelegen in de on middellijke aansluiting der residentie aan het Europeesche spoorwegnet, zoowel voor de belan gen van handel, nijverheid en personenvervoer als tot vermeerdering van dc bronnen van wel vaart. Namens dc directie der maatschappij ant woordde. de directeur, de lieer Ameslioff. Hij gaf eene vluchtige herinnering van de geschiedenis de zer aansluiting en trad in eene korle aanwijzing van de gewichtige belangen, die daardoor ein delijlc verwezenlijkt zullen worden. Dit feest was niet een begin van teleurstelling, gelijk wel eens gebeurt, maar de inleiding lot vèr- meerdering van betrekkingon en genoegens. Daarna verzocht de heer Gevers Deynoot, presi dent van den Zoülogischen botaniselien tuin, de gasten om zich naar den Zoölogischen tuin te begeven, waar de feestcommissie de gasten ontving en de heer Wintgens, haar voorzitter, andermaal de aangekonienen in een aanspraak verwelkomde. De lieer Ameshoff, alsmede Duitsclie en En- gelsche aandeelhouders, hebben daarop geanl- woord. De Zoologische tuin was fraai gedecoreerd. Onder begunstiging van goed weder is de matinée musicale gehouden, waarop zich liet muziekkorps van het reg. gren. en jag. onder directie van den luit.-directeur Dunkier deed hooien. Men verneemt dat liet geschenk aan 11. K. 11. Prinses Maria der Nederlanden, ter gelegenheid van haar huwelijk, bestaan zal ;n een hijhei, en voorts, dat de bijdrage per persoon, om liet geschenk nationaal te maken, op 10 ets. gesteld is. Bij de overhandiging van het cadeau zal een album gevoegd worden, behelzende de namen der inschrijvers. Wij zijn in staat gesteld het volgende op Ie nemen De Commissaris des Koning3 ia de provincie Zuid-Holland; Gelet op de arU 55 en 57 der wet van den oden Mei J SG3 (Staatsblad n°. 50) en op de aut. 2 en 3 van het Koninklijk besluit van den 10den Maart 1870 Staatsblad n°. 49); Alsmede op de missive van den lieer Minister van Binnenlandsche Zaken, dd. 25 Maart II. n°. 232 (5dc afd.) geleidende exemplaren van liet bij laatstgenoemd Koninklijk besluit vastgesteld al gemeen reglement voor de eindexamens der hoo- gere burgerscholen; Heeft goedgevonden 1'. Te bepalen dat de eindexamens der hoogere burgerscholen voor de provincie Zuid-Holland, alsmede de vergaderingen der commissie van

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1