geruiiffen tijd in Bengalen, te Bombay, vertoefd. Van daar bezuiden 't Vindliijn-gebergte door 't kolossale Dekan oostwaarts getrokken, is bij deels per spoor, deels, waar dit nog ontbrak, op avon tuurlijke wijze, te Nagpoer, Djubbelpoer, einde lijk in de hoofdstad van Engelscb Indië, het fraaie Calcutta, in oostelijk Hindostan aangeland. Later heeft hij zijn tocht voortgezet naar Birma en is van Rangoen bij de monden der Irawaddy te Singapoer, van Singapoer te Batavia en van daar na korten tijd op Ceylon aangekoineu. Het is na dezen breeden verkenningstocht dat hij, op Ceylon reisvaardig geworden zijnde, met de Mes- sageries Impériales het inmiddels voor hein geopend Kanaal van Suez ingestevend en dezer dagen in 't vaderland is teruggekeerd. De Minister van Financiën heeft bij resolutie van den 7dcn dezer, N". 52, beslist, dat de pahn- pillenkoeken voor de toepassing van het tarief van rechten moeten worden gerangschikt onder den post raap-, hennep-, lijnzaad-, papaver-, en grondno- lenkoeken, bij den invoer belast met 15 cents de 100 pond. Het koloniaal militair Invaliedenhuis op Bron beek wekt voortdurend belangstelling, getuige de geschenken, bij deze inrichting in den laat- sten tijd onder verschillenden vorm weder ontvan gen. Zoo werd door den heer Krayensteijn, te Ro- zeudaal bij Velp, ten behoeve der portretverza- tneling afgestaan een portret in olieverf van wij len den generaal De Koek, en door den generaal- inajoor van het Indisch leger, G. M. Verspeyck, aan de tropee-verzameling een heroverd geweer, afkomstig van de bemanning van het indertijd iri de Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo afge- loopen stoomschip Onrust, alsmede een pistool van wijlen den uit de Borneosclie expeditie roemvol bekenden kapitein der infanterie W. B. Graas. De Indische club te Amsterdam vernieuwde hare jaarlijksche gift tot buitengewoon onthaal der Invalieden, bij gelegenheid van 's Konings jaardag, terwijl de redactie der Nieuwe Arnhem- sche Courant, door de gratis toezending van een exemplaar van haar blad, baar goeden zin voor Bronbeek toonde. Door Mr. Schober, directeur der Maatschappij „de Koornschoof" te Utrecht, werden, ten behoeve van den boomgaard der inrichting, eenige vrucht- stammen ten geschenke gezonden. Men verneemt dat door diakenen der Iierv. gemeente te Dordrecht, aan den kerkeraad aldaar kennis is gegeven van de volgende legalen van wijlen den heer P. Blussé van Zuidland: 5000 voor de diaconie en f UI00 voor het bestedelin- genhuis, en van de reeds bekende beschikking van wijlen den heer L. Dupper Wz., 70 certifi caten van f 1000 254 pCt. nat. schuld voor de diaconie en 10 certificaten van 1UUU a 28i pCt. voor het bestedelinghnis; alles vrij van sucsessie. Men schrijft uit Gurcum, dd. 20 April: Ten gevolge van de prachtige zonnige dagen is de groeikracht thans zeer toegenomen. Het gras ontwikkelt zich verbazend. Zoodra eeue over vloedige en malsche regen het aardrijk verkwikt, kan het vee de weiden betrekken. De vroege aardappelen koinen reeds op. De vruchtboomen beloven een ruiiriem oogst. Het vee is gezond eu de duurte der landbouw-producten, vooral van het zuivel, maakt den prijs der grondeigendom men verbazend hoog. „Land" zeggen reeds velen „kan thans niet te duur meer worden gekocht", en menigeen toout, door enorme prij zen, die besleed worden, dat bet bij geen „zeg gen" blijft. Kaar men verneemt, zal de directie van den Rijnspoorweg met den aanvang der zomerdien sten eu ter gelegenheid der opening van de lijn s-Hage-Guuda, een nieuwen maatregel, ook in het belang van het publiek, doen in werking treden, namelijk, om, behalve, zooals tot heden, retourbiljetten geldig voor éen dag met 5U pCt. verhooging uit te geven, ook daarenboven ver krijgbaar te stellen retourbiljetten geldig voor 3 dagen met 75 pCt. verhooging, geldig op snel treinen zonder suppletie. Z M. heeft aan P. Kool, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend aü plaatsvervangend kantonrechter te Bviervijk. Z. AI. heeft aan S. J. Hoffman, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ont.-lag verleend als plaatsver vangend kautongerechter te Vluurdiugen. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arron- d ssemeut Koena.nd, ter standplaats Well, gemeente is. rgen, P. U. Kibbergb, canuidaat-nutaris te Roer mond. Z. At. heeft bennemd tot kantonrechter te Edam, Air. B. D. Wei land, thans griffier bij het kantonge recht te Alaarsen. Z. Ai. heeft den adelb rit der 1ste klasse H. C. E. Van IJsselsleyn, dienende bij het eskader in Oost- Iudië, op zijn ver/.'.ek, eervol uit den zeedienst ont slagen, met den laatsten der maand waarin dat be sluit te zijner keuuis zal worden gebracht. Z. AI. heeft goedgevondeu den Isten luit, E. A. A. Halverhout, van het 3de reg. vest.-art., gedetu- cheerd bij de Pyrotechuische scuuol, op zijn verzoek, een eervol omslag uit den militairen dienst to verlee- ncn. Z. AI. heeft aan den heer J. G. F. Riedel, adsis- tcm-resident van Gorontalo (residentie Alenadoj, vergunning verleend tot het aannemen der versierse len van Officier de l'lustructiou Pubhque", hem door den minister van het openbaar onderwijs in Frank rijk in naam van Z. Ai. den Keizer der Frauschen geschonken. Z. AI. heeft met ingang van 1 Juni 1870 aan de heeren W. H. Aluller en G. A. Buys, comoiiesen bij het departement, van koloniën, als gevolg eener nieuwe organisatie van het diensivak waartoe zij behooren, een eervol ontslag verleend uit hunne betrekking met behoud van aanspraak op wachtgeld, overeen komstig liet bepaalde bij de iste alinea van art. 1 van het Koninklijk besluit van 2-1 Juli 18(59 (Staats blad u°. 112); eu aan den vasten bode bij genoemd departement WZoetjes een eervol ontslag verleend uit 'a lauds dienst, met behoud van aanspraak op pensioen. Amsterdam, 21 April. Uit liet verslag van liet „Zeemanshuis" alhier blijkt, dat in 1869 minder zeelieden zijn ingekomen dan in 1868, namelijk 672 tegen 788 in het vorige jaar. De ïngekomeneu waren voor de helft buitenlanders. De zeevaart kundige school had 99 leerlingen, waarvan 12 als eerste, 13 als tweede en 11 als derde stuur man na examen een diploma kregen. De rekening sluit evenals vorige jaren met een tekort van f 2432.42. Up Woensdag jl., 20 April, hield de Sbpliia- Vereeniging lot bescherming van Oieren, voor ruim 2a> jaar alhier gesticht en even zoo lang gepre sideerd door Dr. W. Hendriksz, van 's avonds 8 tot 11 uur, in 't gebouw der Maatschappij lol Nut van 'l Algemeen, bare 4de openbare vergade ring, kosleloos toegankelijk gesleld voor belang stellenden van beider kunne, eu bijgewoond door nagenoeg 200 personen. Alet eene passende toespraak opende de voor zitter de vergadering, heette de aanwezigen wel kom, en riep hunne belangstellende en welwil lende aandacht in voor de redevoeringen, te houden door 2 geachte leden der vereeniging, de heeren Croes eu Van der Hans, die als sprekers zouden optreden. De eerste spreker, de heer Croes, schetste in treffende woorden het wezen, de beteekenis en den werkkring der vereeniging, die, door velen nog niet juist begrepen, noglans allengs meer en meer syinphatie bij onze nalie begint te onder vinden. Om de liefde eu trouw der dieren jegens den nieuscli in een schoon beeld saam te vutten, hield de heer Croes eene met indrukwekkende slem gesprokene voordracht van Tollens' onover troffen gedicht, getiteld Hondentrouw Daarna beliad de heer Van der Hans het spreekgestoelte, en hield, met het hein eigene vuur, eeue bezielde humoristische voordracht, waaiin bij voornamelijk de motieven deed uit komen, waarom de meusch de rechten, die de dieren op zijne bescherming eu liefde hebben, moet eerbiedigen en aankweeken. Eene korie pauze gal gelegenheid tot ontspan ning en verademing, waarna de voorzitter in hoogst bemoedigende woorden hulde hracht aan de aanwezige ambtenaren van de openbare macht, die zich door hunne wijze maatregelen hij de beteugeling der in 't openbaar gepleegde mis handelingen van dieren, die de straten der hoofd stad ontsieren, èn jegens de Maatschappij, èu in 't hijzonder ook jegens de Sophia-vereeuiging, in welker geest zij gehandeld hebben, verdienstelijk hadden betoond, en daardoor onbetwistbare aan spraak hadden verworven op de belooning eu bekroning der vereeniging. Op verzoek des voorzitters traden zij, geleid door den brigadier Koster, in 2 afdeelingen aan de bestuurstafel, en omvingen uit banden van het bestuur de hun toegedachte belooningen, ieder ver gezeld van eeu expresselijk te dezer gelegenheid vervaardigd met zinnebeeldige voorstellingen voor zien Diploma, waarbij zij benoemd werden tot Leden van verdienste" der Sopliia-Vereeniging. Nameus allen dankte de brigadier Koster met een kort kernachtig woord, en, toen de voorzitter aan deze wakkere 15 oud soldaten een Vivat" bracht, stemde de vergadering in dat blijk van welverdiende hulde in door eene algeuieeue en daverende acclamatie. In l'elix Meritis werd gisteren de vergade ring gehouden van de vereeniging in het belang der Weezenverpleging. Aleer dan 10U personen waren in de concertzaal aanwezig, waaronder velen uit verschillende oorden des lands. Ds. Alodderman toonde in zijne openingsrede ten duidelijkste aan hoezeer het noodig was dat men zich liet lot der weezen aaulrok, wier aantal in ons land circa 25,900 bedraagt, terwijl er meer dan 230 gestichten zijn, waarin 19,000 ouderlooze kinderen worden verpleegd. Puut 6. //Welke is de beste wijze van onderzoek naar den toestand der weezen verpleging in ons vaderland!" De heeren Vou Bauin- hauer, Van Stralen, Dr. Gunning, Veendam, Broers, Poortman, Dr. Van Lier Jacobsun, Emails, Bee- laerts van Blokland, Sluyter, Van Toorenenberg en Van der Kaay namen deel aan de discussie over dit punt; in hoofdtrekken werd daarin hoofd zakelijk het wenschelijke betoogd van liet kiezen eener juiste methode van onderzoek, eene enquête naar de antecedenten, en omtrent de verdere lot gevallen der weezen. Aan het bureau werd over gelaten een circulaire met vraagpunten ter be antwoording, aan de weesvoogdeu te richten. De heeren J. Coniuck Wesleuberg, Von Bauin- jiauer, Van Doorn en Moltzer bespraken liet tweede punt: welke waarde heeft de samenwerking van voogdijen en weesinriclilingen Uit de geschiede nis der armbesturen werd gedurende de discussie bewezen, hoeveel samenwerking vermag. Later kotnen wij op de verdere discussiën en in het j algemeen de geheele bespreking der zaak terug. Haarlem, 20 April. Iu de eerstvolgende verga dering van den gemeenteraad alhier, zal ter tafel worden gebracht een voorstel van B. en VV. op eeu adres van het departement Haarlem der „Alaatschappij tot Nut van 't Algeoieeu," oui eeue jaarlijksche subsibie vau 10Ü0, ten behoeve van de door het departement alhier op te richten kweekschool voor onderwijzeressen voor het mid delbaar en lager onderwijs, of vergunning voor de kweekeliugen dier school, om gratis de lessen te mogen bijwonen aan de school voor middel baar onderwijs voor meisjes. Het voorstel strekt, om aan het departement te verleenen, tot weder- opzeggens, een jaarlijksche subsidie, gelijk slaande met liet bedrag der schoolgelden, welke door de kweekelingeu der in liet leven ie roepen inrich ting voor liet ontvangen van onderwijs aan de meisjesschool, doch hoogstens tot een bedrag van /'1000, zullen verschuldigd zijn. Voor eenige dagen heeft de burgemeester alhier, een mondeling onderhoud gehad met den minister vail ourlog, over de quaestie van een exercitieterrein voor de infanterie, bij welke ge legenheid hij des raads bereidwilligheid heeft kenbaar gemaakt om in deze de behulpzame hand te bieden, hebbende men reeds pogingen in het werk gesteld, om een ruimer terrein te vinden dan hetgeen tot nog toe beschikbaar is geweest, doch zijnde men voor alsnog niet in liet verkrijgen van een geschikt terrein geslaagd. Alen twijfelt echter niet, dat de zaak op deze of gene wijze tot een goed einde gebracht zal worden en tot geeue verdere moeilijkheid zal aanlei ding geveu. Zaandam, 21 April. De vergadering van belang- stellenden in de oprichting van eene afdeeling der Alaaischappij tot Nut van den Javaan, was bezocht door een zeer uitgelezen publiek, waar onder ook verscheidene dames. De vergadering werd door den heer Air. A. Greebe geopend en door hem medegedeeld dat liaron Van Hoevell door eene lichte ongesteldheid verhinderd gewor den was deze vergadering bij te wonen. Onze afgevaardigde, de lieer Air. O. J. J. Mirandolle, schetste daarna in korte trekken liet doel van de Alaatschappij tot Nut vau den Javaan, en gaf een kort doch helder eu zaakrijk overzicht van de geschiedenis, onzer regeering in de Oost-In dische bezittingen eu van den toestand der be volking aldaar. Deze rede werd luide toegejuicht, en daarna door verschillende personen ruim schoots gebruik gemaakt van de gelegenheid, die gegeven werd om verschillende vragen te doen welke beurtelings door den lieer Fransen v. d. Putte of Aliraudolle werden beauiwoord. Od al deze vragen werd met de meeste bereidwillig heid liet antwoord gegeven en in die beantwoor ding had het publiek aanleiding het talent en de zaakkennis vau de heeren Aliraudolle eu V. d. Putte te bewonderen. 's-Guavenuage, 22 April. Het Indisch Genoot schap zal op Woensdag 27 April, des avonds te zeven uren, eene algeuieene vergadering houden. De volgende punten zullen in die vergadering wordeu behandeld De immigratie in Suriname. Statisiieke opneming van Java. Kustverlichting in Nederlandsch ludië. Telegraphische verbinding van Java met het overige gedeelte van Azië en met Australië. Is militaire bescherming van gou- vernementsvvege onmisbaar voor particuliere ondernemingen op de buiteubezittiugeu (bijv. voor mijnoiitgianiugeu)? Gisterenavond Ineid de afdeeling 's-Graven- hage der Vereeniging van fabrieks- eu liandwerks- nijvei'lieid iu Nederland, eeue buitengewone ver gadering. Eerst werd overgegaan tot de beuoe- ming van een lid iu het bestuur, tot vervulling der vacature, ontstaan duur de aftreding van den lieer A. Van de Velde Az. En is, uit liet door liet bestuur voorgesteld drietal, gekozen de heer A. P. Godon, die zoowel bij de 's-Gravenbaag- sclie vleeschliouvverij uyls bij de volksgaarkeukens beelt getoond dat bij tijd en lust heeft, oin ten nutte van zijne medeburgers, ook op het gebied der uijverheid, werkzaam te zijn. Na afloop daarvan had in de groote zaal der vereeniging eene' bijzondere plechtigheid plaats. Het was de uitdeeling der eereblijken, door de partementen van algemeen bestuur, inrichtingen en bijzondere personen behaald op de algemeeiie Tentoonstelling voor den handwerksman, in tiet atgeloopen jaar te Amsterdam gehouden. Die uitdeeling geschiedde onder eene gepaste toe spraak van den voorzitter der afdeeling, Air. J. Kappeyne van de Coppello. Die uitdeeling van eereulijkeii, die niet alleen den overwinnaars maar ook der residentie eu het geheele land tot eere verstrekken, werd door eeu talrijk en aanzien lijk publiek bijgewoond, waaronder men den heer commissaris des Koniugs in deze provincie met genoegen opmerkte. Volgens het programma zou daarop gevolgd zijn eene voordracht van den heer Van Gorkum uit Rotterdam, over photographic in verband met de nijverheid, opgehelderd door proeven. TotB Ier leedwezen was de lieer Van Gorkutn ill ongesteldheid verhinderd tegenwoordig te zil zoudat de voordracht achterwege is geblevtB maar integendeel de proeven iu ruime matei geven zijn. Breda, 21 April. Den 30'"" dezer zullen vl het reg. veld-art. uit Arnhem, van liet Iste rl vest.-art. uit Delft eu van het bat. mineurs I sappeurs uit Nijmegen de noodige detacliememl alhier aankomen, bestemd om liet kamp opfl Teteringsche beide in gereedheid te brengen hl welk door de cadetten van de Kon. Alil. Al detnie alhier van 1 Juni tot 15 Juli a. s. worden betrokken. Arnhem, 21 April. Hedenmorgen had de piel tige teraardebestelling plaats van Air. Fredtl Lode wijk öchlingemanu. Na eene ziekte vanslecl weinige dagen werd bij aan zijn loopbaan I zijn betrekkingen ontrukt, op liet puut staaiil den nieuwen gewichtigen werkkring van pl cureur-generaal op Curacao te aanvaarden, wal toe hij bij Koninklijk besluit van 20 Alaartl verheven was. Iu 1816 geboren, promoveerdeI te .Leiden in 1839 en vestigde zich als advocl te Zwolle. Iu 1845 werd bij benoemd tot subl tuut-officier te Zutfen, en in 1851 tot dezell betrekking bij de rechtbank alhier. In 1856 tri hij op als officier van justitie te Almelo, well betrekking bij na twee jaren verwisselde ui die van officier van justitie te Arnhem. Vooil was hij lid van verscheidene commissiën, o.I van de administratie over de gevangenis en \l het genootschap tot zedelijke verbetering der J vangeuen. Bij het graf waren vereenigd, behalve de 1 milie en vrienden van den overledene, alle il den van de Arrondisseinents rechtbank (uitger.l men de president), de substituut-officier en :l griffier bij dat college, vele advocaten en procl reurs en vele leden der rechterlijke macht tl der politie te dezer stede, alsmede de gewone tl vele buitengewone rijksveldwachters uit dit il roudissement, die het lijk hadden gevolgd, il de geopende groeve sprak de heer Mr. C. il Bijleveld, oudste rechter in de rechtbank allnel eenige woorden om den overledene te lierdenktl als liefhebbend echtgenoot, als trouw vader, al waardig rechterlijk ambténaar en als vriend. I De eenig overgebleven broeder des overledl nen dankte, namens de familie, in eenige wel nige woorden, allen, die de laatste eer aan del thans ontslapene hadden bewezen. Schoterland, 20 April. Van vertrouwde zijl verneemt men, dat er in de gemeente Dantuul deel een adres circuleert aan Z. Al. den Kon.'. f om bij een eventueel aftreden van den but.l meester dier geineeme, baron van Sytzama, nl weder Z.-E.-A.maar iemand, naar de beliol ten en eischen van het Noorden passende, J burgemeester te benoemen. De reden tot dit vJ zoek vloeit voort uit de verontwaardiging vil het volk over de schorsing van den hoofdonde] wijzer H. G. Van der Veen voor den tijd val drie maanden, 15 Febr.15 Alei, wegens lil niet wegzenden van een kind van de openbal school, ouidat voor dit laatste 't verschuldigd schoolgeld niet op tijd was voldaan. Harungen, 20 April. In den gisteren gehoudij gemeenteraad is eene gezondheidscommissie bi noemd, bestaande uit de heeren Dr. S. Posthuml Dr. W. F. L. TydemaD, Dr. N. Van de Wal leeraar aan de hoogere burgerschool en chemist P. De Vries Biiiksma, apotheker; W. Ruitend idem; Jac. Posthuma, architect; F. Harmens, ei porteur; J. Van Hulst Jr., handelaar; E. Laaf bakker. Tilburg, 20 April. Op gisteren zijn ter voorzin ning in de vacature van lid van den gemeente raad, ontstaan door het overlijden van de lied F. Suijs, ingeleverd 366 stembriefjes, welke W den zijn geopend en verdeeld als volgt8 biljettei van onwaarde; de heer J. F'. Jansen, burgemeestei bekwam 330 stemmen en de overige waren oj ]5 anderen verdeeld, waarvan de hoogste 5 stem uien bekwam. Onder de ingekomen stembriefje" was er een met de volgende regelen Hij die den Burgemeester mint, Een hart voor hem bezit, Hij stemm' dien waren volksvriud, Dat Achtbaar Hoofd als lid. Den EdelAchtb. Heer J. F'. Jansen; Burgt meester. INGEZONDEN. Alijnheer de Redacteur, Onder de punten, die Zaterdag aanstaande tt den Gemeenteraad behandeld zullen worden, I* hoort het verzoek om ontslag van den leeraat in de Fransche taal van de inrichtingen van ima ger en middelbaar ouderwijs. Niemand zal, gelod ik, wensehen, dat aan dit verzoek niet voldaan worde; maar wel mogen er bedenkingen geop perd worden tegen den gestelden datum, 1°. Octo ber e. k. Er moeten zeer gewichtige redenen bf' staau, die verhinderen dat liet ontslag ingaat op den door den aard der instellingen aangewezen datum, 1°. September. Immers, bedrieg ik mij niet dan begint de nieuwe cursus den tweeden Dini' dag van die maand eu brengt het belang van bel

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2