erEngelsche stationnair, de Duitsche beurzen be- d flauw gestemd. Wat wonder dus dat ook Amsterdamsche beurs zich niet tegen de al- leene richting in kon verheffen, maar het door buitenland gegeven voorbeeld volgen moest? 'och hebben wij reden om, wat onze Nationale arisen en onze industrieele waarden betreft, eden te zijn; de reactie, die op de laatste Isverhooging gevolgd was, maakte niet alleen |n verdere vorderingen, maar in tegendeel de zen verbeterden zich weder: 2pCt. liepen 55% tot 56% en bleven heden 55%, 4 pCt. whmen van 85% tot 87 en blijven S6%, alleen 1 ,Ct. verloren iets, n. 1. van 67 op 67 pCt. idelmaatschappij en Hollandsche Spoorweg- aatschappij kwamen respectievelijk van 120% 121%, en van 102% tot 103% pCt. Aandeelen iloitatie-maatschappij verloren echter van 79 77% pCt., gestempelde 3 pCt. Obligatiën Oen- Spoorweg liepen van 31.25 tot S3, blij de heden ƒ82. IVij hebben dus niet te klagen, doch de Bui- landsche fondsen des te ineer. Op eene enkele ;ondering na, van een paar soorten die eene tie in de acht dagen gewonnen hebben, zijn Hen met weinig kooplust flauw gebleven, en die waarin gedurende de tusschendagen nog ïge fluctuatie was, sluiten op het eind hoog- s tot dezelfde prijzen als op den 4de". Zelfs Noord-Amerikaansche Spoorwegfondsen, die in laatsten tijd de Beurs letterlijk beheerschten, den de oude liefhebberij niet en konden zich voor het meereudeel niet op de oude prijzen idhaven. Illinois-Aaudeelen Amsterdamsche ad- nistratie verloreu zelfs van 122 op 119 pCt., larentegen avanceerden Atlantic-Ohio-Certifica- van obligatiën van 60% tot 62% pCt. Deafkeu- ig van de maalregelen des Ministers van Finan- n van Amerika, welke aldaar vrij algemeen is, lukte evenzeer de Staats-fondsen, die alle beneden slotprijzen van verleden week blijven. [De Nederlandsche Bank verminderde heden it disconto met pCt., doch behield voor Belee- |ngen van allen aard den bestaanden renteprijs. Geld op prolongatie bij voortduring 5 pCt. Gemengde Berichten. De Haagsche kermis zal worden bezocht door ;t groote cirque équestre van Oscar Carré, de riété van Victor Driessens, die in het salon van en Judels is geïnstalleerd. Vervolgens herr Basch, de goochelaar onzer luw, Cagliostro II; het café-chantant van Théo- re de Lyon; Dassie's honden-en apenspel met .raan verbonden cirque en miniaturede bekende firma Blanus, het „klein paardenspel"; en nog een paardenspel tot nog toe bij ons onbekend ,n Simonhet Théatre Mecanique van de gebr. vrier; een tweede van die soort van Coppe- hs; nog een café-chantant van Vogel (bekend Paris)-, de panorama's van L. Xhafflaire en 'upont; de geleerde hondjes en geëerd tevens, uden we er haast bijvoegen van Van Stra in; een kijkwerk van Lotz en eene Russische |ame van Bellier; twee Eskimo's van Gilein en in jeugdige Reuzin van Schrameen jonge Reus lan Schuitenvoerder en een jong getijgerd Meisje an Alfred Manteau, en eindelijk een glazen I ijenkorf van Kroes! I Inderdaad de afwisseling is nog al groot; euzinnen en reuzen, getijgerde meisjes, eskimo's, I ijkwerken. I Eergisterenavond liepen een 200tal arbeiders door I e straten van 's-Gravenhage met het voornemen l m een hunner meerderen op een zoogenaamd Letelmuziek vóór zijne woning te vergasten. De I «troon zelf en de politie, daarvan bij tijds ver- I vittigd, hebben dit plan door zeer zachte mid- I leien weten te verijdelen, zoodat allen rustig huiswaarts gekeerd zijn. Zaterdag-namiddag viel de metselaarsknecht C. Joogendoorn bij het afbikken van den gevel aan iet huis van den koffiehuishouder C. Verhoef te Gouda van het steiger en brak een been. De heer N. Van Rijnberk, officier van gezond- leid in garnizoen aldaar, dit vernemende, ofschoon liet geroepen, had de menschlievendheid onmid- I iellijk naar de plaats te snellen waar het ongeluk I vas gebeurd en met den chirurgijn den heer hpruyt, die inmiddels was geroepen, den lijder 10 eerste voorloopige hulp te verleenen, waarna hij naar zijne woning is weggebracht. Hen schrijft uit Tjalbert, gein. Aengwirden, 11 4 April: Hedenmorgen mistte de onderwijzer Ier openbare school een paar kinderen. Toen hij óch, om naar hen te zien, naar buiten had be leven, zag hij tot zijn ontsteltenis een kinder lompje op het langs de school loopende water rijven. Dadelijk het ergste vermoedende,sprongde oedige man te water en had het geluk een meiske an den bodem der vaart te halen, dat hij geluk- Üg op het droge bracht. Eenige borreling die hij iog in het water bespeurde, deed hem vermoe- en, dat ook het tweede kind er in gevallen was, 'Vaarorn hij andermaal te water ging en, op het «reien afgaande, het geluk had ook het andere ünd te grijpen en aan wal te brengen. Dadelijk >verd geneeskundige hulp ingeroepen, en na vier uren arbeids, mocht de geneesheer er in slagen beide kindereu in het leven terug te roepen. Eere den moedigen redder, aan wien het be houd der kleinen te danken is. Men schrijft uit Tilburg van 11 April: Hedennacht heeft er alhier op bet Goirke bij de Gebroeders Smits, een diefstal met inbraak plaats gehad. De dieven, die met de localiteit goed bekend schenen te zijn, zijn door het venster van de fabriek ingebroken en hebben voor ƒ300 ge sponnen garen medegenomen. Een bekende dronkeman viel gisterennamiddag in de gracht van den Verversdijk te Delft. Toen hij er met veel moeite was uitgehaald, sprong hij er weder in om zijn pet, die hij verloren had, te redden. Men ontfermde zich andermaal over den hals en sleepte hem weder op het droge, waarna hij eindelijk huiswaarts waggelde. Uit Follega schrijft men dd. 9 April „Het is hoogst opmerkelijk dat in de school alhier van de 60 a 70 leerlingen bijna de helft scheel ziet. Ook onder hen, die lang reeds de schooljaren voorbij zijn, merkt men hetzelfde gebrek. „Is er ook eene oorzaak te vinden? „De heer Burgemeester heeft dezer dagen be volen onverwijld de schoolbanken te laten om zetten, opdat de jeugd betere lichtschepping erlange en, zoo mogelijk, verdere malheurs worden voor komen. „Intusschen zal een en ander wel aanleiding geven tot het bouwen eener nieuwe school, waar aan dan ook sinds jaren dringend behoefte bestaat." Uit den Helder wordt dd. 11 April, geschreven „Een anders oppassend jongeling, de steun zijner moeder, eene behoeftige weduwe, is, na een dag of vier vermist te zijn, hedenmorgen hier opge- vischt. Hij was tot laat in de herberg geweest, en schijnt, door den drank beneveld, in het water te zijn geraakt. Zijne moeder, de weduwe van een loods, die voor eenige jaren op eene ramp zalige wijze in zee verdronk, verliest nu voor de tweede maal haar steun op een nog treuriger wijze." Dat een of andere Paris met „zijns naasten huisvrouw" doorgaat, is, sedert de historie van den Trojaanschen Paris en zijne schoone Helena, die „parel van de Grieken", volgens Cats, helaas zoo vreemd niet. Dat echter een man twee vrou wen tegelijk van hare respectieve mannen scheidt, om ze voor zijne rekening te nemen, behoort tot de dingen, die niet alle dagen voorkomen. Slechts in Amerika kon zoo iets gebeuren en daar is 't inderdaad gebeurd. De held van de geschiedenis is een jong man, die den poëtischen naam Alvah Rose droeg, en te Newark (staaf New-Jersey) het poëtische bedrijf uitoefende van kramer in boter, haringen, enz. Op zekeren dag vonden zijne klanten den winkel buitengewoon vroeg geslo ten. Er kwam een rijtuig voor de deur en meester Rose stapte met koffers en valiezen daarin. In de naaste straat hield het rijtuig stil en de knappe jonge vrouw van zekeren Adam Oese zette zich naast den koopman. Eene straat verder hield men nogmaals op en ditmaal kwam zekere jufvrouw Lloyd in de koets. Het klaverblad reed naar het spoor en reisde met den trein naar 't nieuwe Jeruzalem, het heerlijke land der Mormonen, om daar den vaderzegen van den grooten profeet te verkrijgen. Master Lloyd heeft zijne andere helft wijselijk laten trekken; maar Adam Oese volgde zijne Eva. Hij haalde het trio te Pittsburg in en nam zijne voortvluchtige duive weer mede. De Amerikanen hebben, op het schoonste ge deelte der boulevards te Parijs, een club opge richt, genaamd de Washingtoo-club,. en geven bovendien te Parijs een Fransch-Amerikaausch dagblad uit, genaamd the American Register. Zij toonen hunne onafhankelijkheid op elke wijze en zijn zelfs niet bevreesd voor de duelleerende petits-creve's van het moderne Parijs. Als bewijs diene het volgende, 't welk aan dat orgaan wordt ontleend: „Wel gedaan! Gij hebt hem goed ge kastijd! Wien? Wel dien lovelacing, gepom- madeerden, geparfumeerden dandy, die sinds een dag of acht een der liefste en schoonste jonge dames, op welke onze Amerikaansche kolonie in Parijs roem draagt, vervolgt en naloopt waar heen zij ook gaat. Haar Amerikaansch onafhan- kelijkheidsgevoel kon niet langer verdragen dus geplaagd te worden, en gisteren, toen hij hare schreden wederom op den boulevard volgde> keerde zij zich om en zich tot den petit crevé wendende, verzocht zij hem beleefd maar ge streng, om te maken dat hij wegkwam (she ordered him to „vanish"). Hierop legde de gentleman (sic) eeue vurige liefdesverklaring af, welke de jonge dame afbrak door haar parapluie op zijn hoofd stuk te slaan. Wij bewonderen het fiere gedrag onzer schoone landgenoote. De gandin, aap die hij is, heeft gezworen wraak te nemen op den eersten den besten Amerikaan, die in zijn handen valt. Hij is zulk een ervaren duellist, vooral met den degen. Wel, indien graat C-n in ons bureau een bezoek wil afleggen, kun nen wij hem verzekeren, dat hij verscheiden Amerikanen zal aantreffen, die hem wel eens zouden willen bewijzen, dat wij aan de andere zijde van den Atlantischen Oceaan even goed met onzen degen leeren omgaan, als de jonge dame uit New-York dit kan met haar parapluie." BUITENLAND. FranJri-yii. Het wordt voor het Fransche ministerie met den dag moeilijker om zich staande te houden. Het hangt aan een zijden draad, dat de heer Daru niet het voorbeeld van zijn ambtgenoot Buffet zal volgenalthans alle berichten stemmen overeen dat hij niet langer in het kabinet zitting weuscht te hebben. De Public zegt zelfs, dat de Minister van Buitenlandsche Zaken reeds zijn ontslag heeft ingediend. De France verzekert dat het wel zijn voornemen was, maar dat hij er van afgezien heeft. De Independence meent dat het tegendeel waar is. De betrekkingen en verstandhouding waarin hij tot den heer Buffet en de leden van het linker-centrum staat, de verbintenissen die hij in overleg met die partij op zich genomen heeft, de moeilijke omstandigheden van het oogen- blik en de invloed en raad van den heer Thiers zouden hein het vast besluit hebben doen nemen om zijn ontslag in te dienenevenwel moet er nog geen beslissing zijn genomen. De Franfais laat doorschemeren, dat, voor het geval de Keizer aan de openbare meening tegemoet kwam, het niet alleen mogelijk kon zijn dat de heer Daru, maar ook de heer Buffet geneigd zouden zijn aan het bewind te blijven. In het tegenovergesteld geval zou het aan geen twijfel onderhevig zijn dat de laatste niet alleen het roer van den staat uit handen gaf. Maar, zegt de Indépendance, de Keizer is minder dan ooit gezind om toe te geven. Hij staat op de handhaving van zijn recht van beroep op het volk zonder inmenging van de wetgevende macht. En of nu de heer Ollivier en eenige van zijn ambtgenooten, of dagbladen die het plebis ciet verdedigen, zijn aard en strekking trachten te verzachten eu in een minder gevaarlijk dag licht te stellen, de openbare meening neemt daar mede geen genoegen. Zij beschouwt de volks stemming die eerlang zal plaatsvinden als een nieuwen strijd tusschen het persoonlijk gezag en den parlementairen regeeringsvorm. Dien zin hechten de leiders van de oppositie zoowel van het Wetgevend Lichaam als van de pers er aan. Zij dringen dan ook bij de bevolking er op aan, eene ontkennende stem in de stembus neer te leggen. Na de stemming over het plebisciet, welk ook het resultaat moge zijn, zullen zij den strijd voortzetten door voortdurend de noodzakelijkheid van ontbinding van het Wetgevend Lichaam te betoogen, en is die stem die van een roepende in den woestijn, dan zal de linkerzijde gemeenschap pelijk haar mandaat nederleggen. Het is de vraag of de heer Ollivier tegen een en ander bestand zal zijn. Ten gevolge van het aftreden van den heer Buffet is de heer Ségris, minister voor het onder wijs, tijdelijk belast met de portefeuille voor het departement van financiën; de heer Richard, mi nister van openbare werken, neemt voorloopig de zaken van het onderwijs waar. Indien de heer Daru aftreedt, zal de heer Ollivier minister voor buitenlandsche zaken ad interim worden. Men noemt vele mannen die als aanstaande ministers in aanmerking zullen komen, maar dit is op zijn minst genomen voorbarig. Het Wetg. Lich. zette Maandag de beraadsla ging voort over het wetsontwerp op de drukpers overtredingen. Het belangrijkste gedeelte van deze zitting was evenwel gelegen in een hoogst levendig debat tusschen de heeren Jules Favre aan de eene en de heeren Ollivier en Ségris aan de andere zijde, over de ministerieele crisis. De heer Buffet, die door den heer Favre in hooge mate geprezen en tegen zijn ambtgenooten in bescherming werd genomen, verklaarde dat de beweegredenen van zijn aftreden voldoende be kend waren en dat hij nu het oogenblik niet geschikt achtte om daaromtrent nadere verkla ringen af te leggen. De heer De Banneville, gezant van Frank rijk te Rome, is naar deze stad teruggekeerd, met instructiën van zijn regeeriug over zijn houding tegenover de beslissingen en handelingen van het Concilie. Oosteurük-Hong. Alouarcliie. Er is nog geen nieuw ministerie gevormd. Graaf Potozki zet de onderhandelingen voort. Die met den heer Rechbauer moeten nog niet afgebroken zijn, hoewel het geen gunstig tceken is dat zij nog tot geen resultaat geleid hebben. Zooveel schijnt echter vast te staan, dat voor het geval de onderhandelingen in deze richting mislukken, graaf Potozki volstrekt niet het voornemen heeft zijn mandaat tot vorming van het kabinet neder te leggen, maar de elementen voor een kabinet ergens anders zal zoeken. Als dus de combinatie Potozki-Rechbauer faalt, zal een overgangsminis terie, uit ambtenaren van de departementen van algemeen bestuur samengesteld, moeilijk te ver mijden zijn. TELEGrBAMMEN. Madrid, 12 April. De krijgsraad, waarvoor de Hertog van Monpensier heeft terecht gestaan, heeft uitspraak gedaan, dat de Hertog gedurende eene maand zich op minstens tien mijlen afstands van Madrid moet verwijderd houden en 30,000 fran ken schadevergoeding aau de betrekkingen van Don Henriquez uitkeeren. In de hoofdstad en in de provinciën is het rustig. Bucharest, 12 April. Prins Karei heeft eene boodschap bij de Kamers ingediend, waarin ge zegd wordt dat hij liet ontslag van de minister» heeft aangenomen. Parijs, 12 April. In het Wetgevend Lichaam heeft de heer Ségris de feiten opgesomd, die, na een tot viermalen herhaalde poging tot verzoe ning, het sluiten van de geneeskundige school hadden noodzakelijk gemaakt. Hij verzekerde dat de regeering tot dien stap wederom hare toe vlucht zal nemen, zoodra de moeilijkheden, na de heropening der school, zich mochten herha len. De heer Pelletan beweerde, dat de minis ter het recht niet heeft de universiteit te slui ten. De heer Ségris bleef bij het door hem gezegde volharden. In den Senaat heeft de heer Devienne rap port uitgebracht over het Senaatsbesluit. De dis- cussiën zijn bepaald op Donderdag a. s. In liet Wetgevend Lichaam zal de heer Olli vier voorstellen, dat de Kamer tot na de stem ming over het plebisciet zal uiteengaan. De stem ming zal plaats hebben den l,lM> of S"8" Mei, naar gelang van den duur der discussiën in den Senaat. De heer Ferry heeft in de Kamer verklaard, dat hij morgen de regeering interpelleeren zal over het komplot. De heer Ollivier heeft gezegd, dat hij daarop niet zal antwoorden. De aftreding van den minister Daru blijft waarschijnlijk. De heer Daru was echter heden in de Kamer op de bank des ministers gezeten. Volgens de Palrie zal de stemming over het plebisciet den 8,tBn Mei plaats hebben. De ministerieele crisis is nog niet voorbij. Nog altijd worden pogingen aangewend, om den heer Daru zijne portefeuille te doen behouden. Men hoopt heden tot eene definitieve oplossing te geraken. De werkstaking te Fourchambault duurt voort en breidt zich in de Loire-streken uit. Wcenen, 13 April. Het officieele blad deelt een eigeuhandigen brief des Keizers mede, waarbij het door de ministers aangeboden ontslag wordt aangenomen eu de heeren Giska, Brestel en Herbst worden benoemd tot leden van den geheimen raad. Voorts worden benoemd de heeren Potozki tot minister-president en minister van landbouw, Taaffë-tot minister van binnenl. zaken en van 's lands verdediging, de hofraad Tschabuschung tot minister van justitie en eeredienst, de sectie chef Distier tot minister van finantiën, de sectie chef Preuss tot minister van Koophandel. Rome, 13 April. De algemeene congregatie heeft de stemming over de amendementen ten einde gebracht. Bij de hoofdelijke stemming over het dogma de fide in zijn geheel, hebben 515 bis schoppen bevestigend geantwoord, terwijl 83 anderen dit onder zeker voorbehoud dedengeen enkele stem werd tegen het dogma uitgebracht, Op den 19deu dezer zal eene nieuwe algemeene congregatie plaats hebben. LAATSTE BERICHTEN. Amsterdam, 13 April. Tarwe stemming stil, O. B. Poolsche 332 op tijd; Rogge loco stemmingon- veranderd, Galatz, 187 c. z. k.; Taganrog 178, c. z./k.; Levering rogge stemming onveranderd, Mei 184, 185; Raapolie vliegend 47, voorjaar 46ye a 46%, najaar 43%, Lijnolie vliegend 35, voorjaar 85 a 34%, najaar 35%; Boekwijt stemming prijs houdend. 's-Gkavenhage, 18 April. Naar aanleiding van eene mededeeling, aan de leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal gedaan, kunnen wij berichten, dat de eerste bijeenkomt dier Ka mer vermoedelijk zal hebben Dinsdag den 10d8n Mei a. s. Alsdan kan de beraadslaging over de navolgende onderwerpen aan de orde worden gesteld1°. wetsontwerp tot regeling der suiker cultuur 2°. idem tot afschaffing der doodstraf; 3°. idem tot verhooging van hoofdstuk III der begrooting voor 1870 (Chineesche missie)4*. idem (Ot wijziging van hoofdstuk IV A der begrooting voor 1870 (ingenieur architect der gevangenissen) 5*. conclusie nopens het verslag wegens de over eenkomst tot regeling der suikerbelasting. Onder de belangrijke wetten, welke reeds in de afdeelingen onderzocht doch nog niet in staat van wijzen zijn, behooren dit op de schutterijen, de wet regelende de voorwaarden waarop aan de calamiteuze polders in Zeeland tegemoetko ming kan worden verleend, de wet houdende bepalingen omtrent den accijns op den wijn en die tot herziening van onderscheidene bepalingen der wet betreffende de brievenposterij. Aan het ministerie van binnenlendsche za ken is heden aanbesteed het verrichten van verfwerken aan de landsgebouwen te 's-Graven hage. Daarvoor waren 12 geldige biljetten inge komen. Minste inschrijver was dc heer J. Kippel, alhier, voor ƒ4482. Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3