Donderdag jl. zijn weer 11 jongelieden, waar onder 4 uit Maastricht, van Hasselt naar Rome vertrokken. Bij hunne aankomst te Brussel vonden zij 15 andere jongelieden, met wie zij gemeen schappelijk de reis naar 't pauselijk leger ver volgden. Van de acht adspiranten, die op 11 en 12 April het eerste gedeelte van het natuurkundig exa men in het physiolohisch laboratorium te Utrecht hebben afgelegd, zijn 2 voor alle, 3 voor éen of meer vakken afgewezen en 3 voor alle vakken toegelaten, namelijk de heeren Holwerda, Furnée en Koperberg. Voor bevoegden tot de uitoefening der genees- en heelkunst bestaat gelegenheid om te dingen naar de betrekking van officier van gezondheid der 2de klasse voor den dienst der Nederlandsche bezittingen ter Kuste van Guinea. Aan die betrekking zijn verbonden de volgende voord eelen a. eene bezoldiging van 1800 'sjaars, in te gaan met den dag "van inscheping naar de plaats van bestemming; b. vrije woning; c. eene gratificatie voor uitrusting, gelijkstaande met drie maanden traktement, en een gelijk be drag in voorschot; d. overtocht naar de Kust van Guinea, per inail, voor rekening van den lande, als passagier der lste klasse, c. q. met wettig gezin e. bevoegdheid om de particuliere practijk uit te oefenenen f. aanspraak op pensioen, overeenkomstig de bestaande of nader vast te stellen bepalingen. Zij die wenschen voor de gemelde betrekking in aanmerking te komen, behooren zich, bij ge zegeld request, met opgave van hunne tegen woordige standplaats, vóór of uiterlijk op 15 Mei 1870, te wenden tot het Departement van Ko loniën. Blijkens eene mededeeling der Frausche post administratie zullen de pakketbooten der Messa geries Impériales van de Indo-Ghineesche lijn, voortaan haren weg nemen door het Kanaal van Suez. In verband daarmede zal het vertrek van Marseille, 't welk tot dusverre elke maand des Zaterdags te 5 uren 's avonds plaats vond, voor het eerst op den 17d8° dezer maand, des Zondags te 8 uren 's morgens geschieden. De correspon dentie naar Nederlandsch Indië, door middel van de Frausche pakketten te verzenden, zal dienten gevolge uiterlijk tot Donderdag-avond in 's-Gra venhage, Amsterdam, enz. ter post kunnen be zorgd worden. De luitenants ter zee der lste klasse H. D. Guyor, Jhr. A. C. Van Haeften en P. E. Tegel berg worden met den laatsten dezer eervol ont heven van de waarneming der betrekking van adjudant van den directeur en kommandant der marine respectievelijk te Willemsoord, Amsterdam en Heltevoetsluis, en de beide eerstgenoemden op non-activiteit gesteld; terwijl met den lsten Mei daaraanvolgende die functiën worden opge dragen: bij die te Willemsoord aan evengemelden luitenant ter zee P. E. Fegelberg en bij die te Amsterdam en Hellevoetsluis respectievelijk aan de luitenants ter zee der lste klasse J. F. Van Kervel en C. A. Jeekel. Z. M. heeft als blijk van goedkeuring en tevreden heid verleend aan Ch. Frenck, schipper van de En- gelsche visschersboot Olive Leaf, de zilveren medaille, ingesteld bij Kon. besluit van 22 September 1855 n°. 64, en een loffelijk getuigschriften aan B. Brown, stuurman, M. Young en G. High, matrozen, H. Hub bard, lichtmatroos, en JJohnson, jongen, uitma kende de verdere bemanning van genoemde visschers boot, ieder eene geldelijke belounmg en loffelijk ge tuigschrift, wegens de redding van de bemanning van het in ziukenden staat verkeerende Nederlandsche schoonerschip Alida ter hoogte van de Lemon en Ower nabij Yarmouth op 9 Januari 1870. Z. M. heeft bepaald, dat eene der Rijks hoogere burgerscbo.en met driejarigen cursus te Heerenveen zal gevestigd zijn, terwijl tot directeur en leeraar bij die school is benoemd de heer Dr. H. J. Nassau Noordewier te Dordrecht. Z. M. heeft aan den heer Franpois P. L. Pollen te Scbeveningen, vergunning verleend tot het aan nemen en dragen der versierselen van ridder der Koninklijke militaire orde van Jezus Christus, hem door Z. M. den Kouing van Portugal geschonken. Z. M. heeft tot leden van het college voor de zeevisscherijen opnieuw benoemd de heeren J. De Koningh Cz., te Enkhuizen, H. A. Van IJselsteyn Jr., te Zierikzee, en G. J. Weyland, te Groningen. Z. M. beeft goedgevonden bij het wapen der inf. te benoemen tot majoor, bij het 6de reg. den kapit. A. C. J. De Eavauge, van het reg. gren. en jagers. Z. M. heeft aan den heer H. C. J. Hoogeveen, resident van Batavia, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van kominandeur der orde van Karei 111, hem door Z. H. den Regent van Spanje geschonken. Rijswijk, bij Wijk b. D., 12 April. Bij het af bikken der pilaren in de berv. kerk alhier heeft men onder de kalk enkele afbeeldingen in olie verf ontdekt, üp eene pilaar vindt men eene afbeelding van den heiligen Andreas met het onderschriftStc. pro. p. mem. (Ter vrome ge dachtenis van den heiligen Andreas.) Op eene andere pilaar vindt men de afbeelding van Pe trus, zonder onderschrift, maar kenbaar aan den sleutel, dien hij in de hand houdteen derde pi laar bevat de afbeelding, naar men vermoedt, van een der Gregoriussen, terwijl de vierde slechts een wapen vertoont. Daar al die heiligen weder verdonkeremaand zullen worden, schijnt men er als schilderwerk geene waarde aan toe te ken nen. Amsterdam, 12 April. Men is zeer ontevreden dat B. en Weth. bij de voorgestelde namen voor den omtrek van het Paleis voor Volksvlijt, met aan Sarphati hebben gedacht, een naam toch die nauw aan het Paleis voor Volksvlijt is verbonden. De heeren Smithuysen hebben zich per adres tot den raad gewend om ontslag als makelaars. Men herinnert zich dat beide heeren wegens schending van hun eed eeuigen tijd in hunne betrekking geschorst waren. Heden is in de. kunstzalen der Maatschappij Arli et Amicitiae eene tentoonstelling van tee- kenincen geopend van levende meesters. Tegen betaling van /5 hebben directeuren van het genootschap tot. bevordering der koepokin enting de gelegenheid opengesteld tot het doen inenten, rechtstreeks van het kalf met oorspron kelijke koepokstof. •s-Gravenhage, 12 April. Het comité alhier van de vereeniging het Roode Kruis hield Zaterdag avond, onder de leiding van den voorzitter, Dr. H. Van Gappelle, zijne jaarlijksche vergadering, waarin door den secretaris, Dr. Carsten, verslag werd uitgebracht over de werkzaamheden en den toestand in 1869. Uit dat verslag en uit de rekening van den penningmeester bleek, dat het comité voortdurend veel belangstelling en onder steuning ondervindt.. Het telde 182 leden, te zameri aan contributiën opbrengende 718; aan giften werd f 947 ontvangen, waaronder/82S bijzonder bestemd tot goedmaking van de kosten der ver- plegingsmiddelen, door het comité in September 11. tentoongesteld. De afdeeling had zich te verheugen over de medewerking van het dames-comité, hetwelk zich thans weder bereid verklaard heeft eene som van 500 te schenken, ter voorziening in het tekort, hetwelk ten gevolge der tentoon- stellingskosten in de kas ontstaan was. De vrij aanzienlijke bijdrage van f 238 werd ontvangen van de Scherm- en Turn-Vereeniging 's-Graven- hage, welke hare sympathie deed blijken door het geven van een assaut in den Kon. Schouw burg, ten voordeele van het Haagsche comité. Behalve in het houden van voorlezingenhet verzamelen van verbandmiddelen, het gereed maken van geschikt vervoer en verplegings-ma- teriaal, bestonden de werkzaamheden voorname lijk in het opleiden van vrijwillige ziekenver plegers. De daartoe gegeven lessen werden door gemiddeld acht vrijwilligers gevolgd, die zich na eenig theoretisch onderwijs zeer voldoende vaar digheid verwierven in het aanleggen van ver banden. Tot bevordering van hunne praktische vorming, vooral in den omgang met zieken, volgen zij thans eenmaal 's weeks de visite van den officier van gezondheid in het garnizoens hospitaal, waartoe de heer Van Dommelen hen in de gelegenheid stelt. In het vorige jaar werd ook een aanvang gemaakt met de opleiding van ziekenverpleegsters, waartoe door het dames comité besloten werd. De pogingen om tot dit doel van het burgergasthuis te mogen gebruik maken, stuitten af op de bedenking, „dat de be langen van het gesticht niet gedoogen, daarbuiten gehuisveste personen toe te laten ter bijwoning van de behandeling der daarin opgenomen lijders." Het gemeentebestuur en de kommandant der stedelijke schutterij kwamen echter in deze on gelegenheid welwillend te hulp door het in ge bruik geven van vertrekken in het lokaal der voormalige armen-inrichting op het Blijenburg. Van deze lessen maakten vijf ziekenverpleegsters gebruik; zij werden bijgewoond door de leden van het dames-comité. 's-Gravbnüage, 12 April. De directeur van den Zoülogisclien tuin heeft moeten besluiten bij liet bestuur zijn ontslag aan te vragen, om reden het hem langer onmogelijk was onder eeD bestuur werkzaam te zijn, bij welks meeste leden hij te genwerking ondervond. Rotterdam, 12 April. Heden heeft de rechtbauk alhier het vonnis uitgesproken in de zaak tegen Simon Van Gelderen Jr. Daarbij zijn als wettig en overtuigend bewezen aangenomen, door de bekentenis van beklaagde voor den Rechter-Coin- missaris afgelegd, bevestigd door de verklaringen der getuigen Spanjersberg en Van Nifterik, in verband met de overgelegde nummers van het Volksblad, de den beklaagde ten laste gelegde feiten. In die nummers heeft de beklaagde aan de Rotterdamsche politie-beambten ten laste gelegd, dat zij bij gelegenheid van eene daar vermelde aanhouding waren dronkaards en bloeddorstige dieren, en verder aan de politie, dat zij zoo slecht en verkeerd handelde, dat men voor een beul achting kan hebben, maar niet voor de. politie; dat zij den spot drijft met de rechten der bur gerij en te dier zake den strop waardig is; dat zij schuld heeft aan het straatrumoer van 1868 en eeD bende vormt die als moordenaars te werk gaan, die de burgers verradelijk aanvallen, won den, mishandelen, plunderen en vermoorden, hen tiranniseeren en verdrukken, en verdienen te worden uitgeroeid dat de politiehoofden niete- lingen zijn, en dat de politie een bende is die slaat, bijt, blaft en hen die haar onderhoudt, be- leedigt. De beklaagde is mitsdien schuldig verklaard aan vier wanbedrijven van hoon, door in een gedrukt geschrift, dat verspreid en in omloop gebracht is geworden, te plaatsen beleedigende uitdrukkingen jegens openbare autoriteiten en een Lichaam uit meer dan een persoon bestaande, welke uitdrukkingen geenerlei tenlastelegging van eene bepaalde en omschreven daad, maar van een aangeduide ondeugd behelzen, en zulks na reeds te voren tot eene gevangenisstraf van langer dan een jaar veroordeeld te zijn geweest. De beklaagde is veroordeeld tot vier geldboe ten van honderd gulden ieder, en in de kosten, desnoods bij lijfsdwang op hem te. verhalen, met bepaling der subsidiaire gevangenisstraf op veer tien dagen voor iedere boete. Gouda, 12 April. Het jl. Vrijdag benoemde be stuur der alhier gevestigde afdeeling van het Schoolverbond, heeft gisterenavond in hare ver gadering gekozen tot voorzitter den heer Dr. W. Julius, tot recretaris den heer C. Messemaker en tot penningmeester den heer A. A. Koek. Utrecht, 12 April. Na het gebruiken van het dejeuner boven de Nieuwe Bak alhier, hetwelk Z. K. H. den Prins van Oranje door een 12tal heeren aangeboden werd, ging Z. K. H. te half- drie naar de paardenmarkt en bleef aldaar eeni- gen tijd, waarna HD. zich naar zijne apartementen boven de sociëteit Sic Semper begaf, om te 6 uren aan het diner, hem door een 30tal aanzienlijke ingezetenen in de zalen van Tivoli aangeboden, te begeven. In de smaakvol gedecoreerde zalen, rijk verlicht, maakte de koninklijk aangerichte tafel een uitmuntend effect; het orkest van de kapel der rijdende artillerie, onder directie van den heer Neurenberg, leverde daarbij goede mu ziek, zoodat het geheel zeer naar wensch afliep. Te 11 uren verliet de Prins de zalen, na zijne hooge tevredenheid over een en ander te hebben te kennen gegeven. Hedenmorgen, met den trein van dertien minuten vóór elven, is Z. K. H. weder naar 's-Hage vertrokken. Gistereumiddag zijn per Rijnspoor naar Rot terdam een aantal prachtige paarden verzonden, die door Fransche kooplieden waren opgekocht. Men berekent, dat door vreemde handelaren in de jongste 14 dagen ongeveer 700 paarden zijn gekocht; voorzeker een bewijs, dat de paarden fokkerij voor den landman in deze streken een niet te versmaden tak van nijverheid is. Een bekende Fransche paardenkooper Pier rot heeft Zondag aan de Bilt, en gisteren alhier een groot aantal van de beste paarden gekocht, waaronder een bijzonder gelijk span voor den prijs van f 1630. Als tegenhanger hiervan, meldt men, dat een man met een paard ter markt kwam wien bij aankomst werd toegeroepen: „geef hem maar voor 3 pond (f 18)"! Dit paard is voor f 16 verkocht en voor de slachterij per spoor naar Amsterdam vervoerd. Doesburg, 11 April. De eerste, voorjaarsmarkt al hier, eigenlijk eene veemarkt, zal op den 208t8n de zer worden gehouden. Daar men ook prijsstelt op den aanvoer van linnen, landbouwgereedschappen enz., en op vele koopers en verkoopers, is er bepaald dat op dien dag geen tol-, brug-, staan- of marktgeld zal geheven worden, en zijn er premiën uitgeloofd voor den aanvoer van vee, landbouwgereed schappen, het grootste aantal vaatwerk, de grootste partij zadelmakerswerk, voor elke 50 paar schoe nen, voor elke rol linnen, terwijl ook de koopers der drie grootste partijen vee premiën zullen ontvangen. Nieuwenhagk, 11 April. De districts-schoolopzie- ner gelastte den llNcn Juni van het vorig jaar de sluiting van het schoollokaal dezer gemeente als nadeelig voor de gezondheid. Die maatregel is volstrekt niet afkeurenswaardig; maar dat er nu reeds 10 maanden verloopen zijn zonder dat in de daaruit ontstane behoefte, is voorzien en dat voor eene gemeente die 1100 a 1200 zielen telt is onverantwoordelijk. Waar moet het met de jeugd heen, die al dien tijd van openbaar onder wijs verstoken bleef. Zwolle, 11 April. In de hedenavond gehouden vergadering van den gemeenteraad zijn allerbe langrijkste debatten gehouden over voorstellen door den minister van oorlog gedaan, in verband met de defeusie der IJsellinie, waarvan sprake is. De raad heeft zich in beginsel tegen alle sub sidie te dier zake verklaard en geprotesteerd tegen alles wat er door den minister van oorlog in strijd met de belangen onzer gemeente, óf in, de stadsgrachten, óf op het Zwarte Water mocht worden ondernomen. Enschede, 11 April. In de gisteren te Hengelo gehouden algemeene vergadering der Twentsche Vereeniging tot bevordering van Nijverheid en Handel, is de motie, waarbij de Vereeniging als haar oordeel uitspreekt, dat door fabrikanten veel kan gedaan worden om den toestand der fabriekskinderen te verbeteren, en eenige maat regelen daartoe worden aanbevolen, bij accla matie aangenomen. Voorts is besloten zich tot de Tweede Kamer te wenden, met eenige bezwaren tegen het aanhangig wetsontwerp tot regeling van het toezicht bij het oprichten van fabrieken enz., die gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Vollenhove, 11 April. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft de belangrijke subsidie van f 1500 toegestaan voor de verandering en uitbreiding eener alhier be staande bewaar- en breischool tot voorbereidende klasse voor het lager onderwijs, en tot school voor handwerken voor meisjes, art. lp der wel op het lager onderwijs. EeDe tot datzelfde doel voorgenomene verlo ting vindt steeds veel deelneming, zoowel wegens de zaak waar voor, als de aanzienlijke en fraaie prijzen waarom zal worden getrokken. Blokzijl, 10 April. Als een bewijs, dat de Zui derzee hier sterk aanslibt, kan dienen, dat de erven B. P. G. Van Diggelen eene aanzienlijke uitgebreidheid lands publiek laten verhuren, die voor ongeveer 20 jaren nog geheel zee was, en toeD door genoemden heer met zoogenaamde slib- vangers omgeven werd. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Na vermelding van den uitslag der verkiezing van 25 gemagtigden voor het kiescollege van de Ned. Hery. gemeente alhier, maakte LIEd. de op merking dat de kerkelijke partijen goed gedisci plineerd zijn. Op het schrijven in meervoud neem ik de vrijheid aanmerking te maken, omdat bij de vrijzinnigen geen sprake kan zijn van discipline. Er bestaat hier eeD vrijzinnige kerkelijke kies- vereeniging waarvan ieder lid kan worden, ik druk op ieder want de contributie is niet ver plichtend. In een algemeene vergadering dier vereeniging, wordt een gros van candidaten opgemaakt, en ieder lid is geregtigd personen op te geven. Dat gros wordt gedrukt aan de leden rondge zonden, met uitnoodiging om zoo veel personen aan te teekenen als er benoemingen moeten geschie den, welke lijst dan stembillet is en in een geslo ten bus wordt ingeleverd; verder geschiedt alles als bij gewone verkiezingen. De op deze wijze, bij meerderheid van stem men, verkregen personen zijn de candidateD der vrijzinnigen, en ik betwijfel of de daaruit ge volgde eenstem migheid het gevolg is van discipline, I Anders is het bij de orthodoxen. Een drieman-I schap met een onfeilbaar hoofd (het symbooj der heilige drieëenheid) maakt een candidatenlijsf op en deelt die mede aan een vereeniging van p. m.|. 40 getrouwe uitverkorenen, die in den regel daarop amen zeggen, en zich verbinden om op alle mo gelijke wijze de smalle gemeente te bewerken om hunne candidaten te stemmen, waarbij be dreigingen en bangmaken niet versmaad wordt, terwijl den vrijzinnigen de zondagsnaam van god loochenaars en afbrekers der kerk wordt ge geven. Opmerkelijk is het dat de orthodoxen, die dit maal een bidstond voor den goeden uitslag der verkiezing hielden, 290 stemmen minder verkregen hebben dan in het vorige jaar. Gewis opmerkelijk genoeg om hun ernstig te gezeggen, die stem te hooren en hun harte niet te verharden. X. Gelei- en Elïectenmarkt. Amsterdam, 8 11 April 1870. Onze geldmarkt heeft werkelijk eene kalme week gehad, zóo kalm zelfs dat er een somber waas over scheen te liggen. Voor het eerst dert geruimen tijd was er geene leening voor Amerikaansche spoorwegen op til en was er ook, nadat de Stoomvaart-Maatschappij „Nederland" volteekend was, niets anders op zicht dan de prio- riteitsleening voor de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen, waarvoor de inschrijvin gen genoegzaam schijnen "te zijn geweest om eene nieuwe openstelling niet noodig te doen zijn, ter wijl aan alle inschrijvers toch het volle door hun ingeschreven bedrag kan worden toebedeeld, 't Is waar, bij de Nederlandsche Crediet- en De posito-Bank kan men inschrijven voor 6 pCl prioriteits-obligatiën van den Spaanschen Noorder- Spoorweg, waarvan 100,000 stuks a 500 fr. tol den koers van 195 franken te bekomen zijn, doch den tegenwoordigen toestand van Spanje i» aanmerking genomen, zal daarvoor wel niet veel lust zijn, evenmin als voor de Société Franfaise pour la fabrication des Tabacs, welke 28,000 stuki Hypotheek-Obligatiën wenscht uit te geven elk groot fr. 500 tot den netto prijs van fr. 287.51' en welke behalve eene vaste rente van 6 pCi ook aandeel zullen genieten in de winsten, zoo dat in het geheel volgens het prospectus na melijk op ruim 16 pCt. interest te rekenen valt Doch zooals wij zeiden: onze beurs was uiterst kalm deze week, en dat niet alleen wegens bo vengenoemde redenen, maar ook met het oog op den loop der zaken in Frankrijk en in Oostenrijk- Zooals bekend is, was de Parijsche beurs zwak. Rn v ,ns 8 up uc n; Jam (en an an lijei In 2uz ijk' Ee |e s m ete batri Jvitt (elei lis Za Hoo; iet poul Di jieid tiet pelli fas :pri po e pij i Mi Id. per Rich, peve Ion Irijv pioei an pig nog fvaa Jborr jkind |\ver<

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2