8112 Maandag A°. 1870. 4 April. DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden... ƒ3.00. Franco per post....3.85. Afzónderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTKNTIKN. Voor iederen regel0.15. Grootere leth.r naar de plaatsruimte die zij beslaan. (lil Lelden, 2 April. De N. fi. Cl. zegt omtrent den uitslag van het nendement De Casembroot op het wetsontwerp nopens de verbetering van de haven te Harlio- gen, waarvan wij gisteren de beslissing niet ont- Hngen: „Het amendement van den héér De Ca- nbroot, dat lang gedobberd bad en ten laatste zinkenden toestand verkeerde, werd volstrekt Kmeewaardig" geoordeeld, en liet strandde dan k met 55 tegen 12 stemmen, waarna het be- [insel der wet met 46 tegen 21, en de geheele loordracht met 48 tegen 19 stemmen werd aan- l/nomen.'' De heeren G. J. Doelen, Jul. G. Bunge en J. oissevain wijzen in de Af. H. Cl. van heden, p het oogenblik der beslissing nopens de toomvaart-Maatschappij Nederland, die nabij is, en p liet groote belang hetwelk bet daarbij geldt. „Het welslagen der zaak," zeggen deze heeren, welker vestiging wij hebben voorbereid, hangt hans af van de vraag of er nog eenige honderden I mzer landgenooten zijn die met een kleine som de tansen willen loopen eener Nationale Seheepraart- nderneming, kansen die bijzonder gunstig zijn, nits zij terstond met voldoend kapitaal beginne. Wij hebben ƒ3* miliioen noodig niet meer." Zij besluiten aldus„Niemaud blijve terug uit inverschilligheid. Door samenwerking van ons geëerbiedigd Vor- itehhuis, 'van de Regeering en de Nederlandscbe landel-Maatschappij met den handelsstand van e tivee groote koopsteden is deze zaak voor- ereid. De gevoerde onderhandelingen geven ons recht ;e beweren dat zulk een gunstig oogenblik om e eigen Stoomvaart op Java door het Suez-Ka- jiaal te. vestigen niet weer terug komt. Zaterdag en Maandag aanstaande zijn de be- issemle dagen." Naar tv ij vernemen, is de Tweede Kamer voornemens de werkzaamheden uiterlijk tot den fcj.n April e. k. voort te zetten, ten einde onge veer 10 Mei tveder hijeen te komen, en dan tegen ■Juli op reces te scheiden tot de sluiting van het Littingjaar. (Arnh. Cl.) Het Dagblad deelt heden ouder alle reserve mede, „dat er nu werkelijk ernstig sprake zou lijn van een huwelijk van Z. K. H. den prins van Oranje met eene Engelsche prinses." Dit gerucht was ook ons ter ooreu gekomen, niet de bijvoeging dat de jongste reis van H. M. de Koningin naar Engeland daarmede geheel in verband stond, en dat de Engelsche prinses zou zijn prinses Louise, geboren den 18d" Maart 1848, vierde dochter van H. M. .Me Koningin Victoria. Wij herhalen, wij maken ons slechts tot echo van geruchten. Tot officier van de orde der Eikenkroon zijn benoemd de heeren J. Linden, consul van het groot-heitogdom Luxemburg te Brussel, en J. Fasbinder, directeur vau de in- en uitgaande rechten en accijnzen te Hasselt; en tot ridder van die orde de heer A. Le Roy, gewoon hoog leeraar aan de hoogeschool te Luik De Senaat der Leidsche hoogeschool heelt tot docluren in de theologie, honoris causa, benoemd 4e heeren; F. Nippold, buitengewoon hoogleeraar aan de universiteit te Heidelberg, en J. G. De Hoop Scheffer, hoogleeraar aan het seminarie der Doopsgezinden te Amsterdam. Commissarissen voor de Volksvoorlezingen hiel den gisterenavond in den Schouwburg hunne laatste sameukomst in dit seizoen met hen die gewoon zijn die voorlezingen te bezoeken. Dit maal was het een volksconcert waarmede zij be sloten. Wij juichen het denkbeeld van harte toe om op bet kunstgevoel van het volk te werken. Wil nlen wezenlijk een beschaveuden invloed op liet volk uitoefenen, men wekke hun gevoel op voor degelijke muziek. Het programma was dan ook zóo gekozen, dat liet naar ons oordeel geheel aan deze vereischte voldeed. De schoone mili taire symphonic van Haydn, uitmuntend uitge voerd, maakte blijkbaar een goeden indruk, ook de ouverture Egmont van Weber trok zeer de aandacht. Hulde moeten wij brengen aan den 1 verdienstelijken solist. De voordracht van het deciamatorium „de boodschap naar de ijzer smelterij" lokte eene daverende toejuiching uit. Ongetwijfeld gold niet alleen deze toejuiching het talent van den spreker, als wel den persoon des sprekers zelf, die zich reeds zoovele jaren met een ijver en belangstelling den bloei der volksvoorlezingen heeft aangetrokken,.welke alge- meene waardeering verdient. Mannen, die zich zóo de belangen des volks aantrekken, toonen ware volksvrienden te zijn. Het groot aantal ge- noodigden, waaronder wij met genoegen burge meester en wethouders opmerkten, gaven her haalde malen hunne bijzondere tevredenheid te kennen. Moge deze commissie steeds voortgaan om eene taak, waarvoor zij getoond heeft zoo goed berekend te zijn, op zulk eene waardige wijze te volvoeren, dan strekken deze voorlezin gen niet alleen tot eere van het Leidsche Depar tement der Maatschappij tot Nut van't Algemeen, maar wezenlijk tot heil der Leidsche burgerij. werkhuis alhier opgenomen van 128 lot 153 vol wassen personen en van 46 tot 57 kindereu. In het anders zoo stille Leiden heerschte in den laten avond van gisteren eene recht vroolijke levendigheid, te aangenamer, daar die pret ge heel geïmproviseerd was. Onze academie burgers vertoonden aan de goê-gemeente de eerste aan stalten voor de feesten bij gelegenheid van het lustrum der academie, in Juni. De commissie voor de maskerade hield een proefrit door de stad met de wagens, welke voor den gecostu- meerden optocht bestemd zijn, en die moeten voorstellen de rederijkerskamers De Witte Acolye en de Passiebloem. Zij had de besturen der verschillende studen- ten-vereenigingen uitgenoodigd daaraan deel te nemen. Tegen elf uren zette de stoet zich in be weging, voorafgegaan door de muziek van het 4de regiment infanterie, begeleid door fakkellicht en gevolgd door een menigte jongelui in rijtuigen, met Chineesche lampions versierd, en eene onaf zienbare volksmassa die steeds aangroeide. Deze proefrit mag als zeer gelukkig geslaagd beschouwd worden, daar de wagens aan de ver- eischten volkomen voldaan hebben en de bewo ners van enkele straten, waaromtrent onzeker heid bestond of de trein er door kon trekken, nu het vooruitzicht hebben den stoet op 9 Juni a. s. voorbij hunne woningen le zien gaan. Om streeks twee uren werd de trein voor de socië teit Minerva ontbonden. Nu dacht men van de vermoeienissen te kun nen gaan uitrusten; maar dit mocht niet zoo zijn, want nauwelijks had de menigte zich ver spreid of de klokken begonnen te luiden, de klap wakers te slaan, kortom, men hoorde al dit dof alarm, dat het uitbarsten van brand aankondigt. Het was ongeveer halfdrie. Waar isde brand? was natuurlijk het eerste geroep. Bij den meubel maker Randoe op de Haarlemmerstraat, luidde het aDtwoord. Een ieder stoof daarheen en zij die zooevcn toonden feest te kunnen vieren, waren de eersten om hulp te bieden. En dit was hard noodig, want het geheele achtergebouw, de werkplaats van genoemden bewoner, waarin een groote voorraad brandbare stoffen aanwezig was, stond in lichterlaaie vlam. De brandspuit van de protestantsche weezen was het eerste aangerukt en gaf onverwijld wa ter. De spuiten van liet 4de reg. infanterie en de huzaren bewezen eveneens uitmuntende diensten en de stadspuiten waren niet minder ijverig in de weer. Opmerkelijk was het dat de stadsbrandspuit N'. 1 uitsluitend door de heeren studenten be diend werd, die, als waren zij onvermoeide spuit gasten, tot ongeveer te halfzes, toén men den brand meester was, medewerkten. De burgemeester, die nevens andere civiele en militaire autoriteiten op de plaats des onheils was, richtte tot de jongelui een hartelijk woord van dank, hetwelk van hun kant met luide toe juichingen begroet werd. De opperbrandmeester, de heer Houthuyzen, kweet zich volijverig van zijn taak; schutterij, po litie en militairen waren allen op hun post. Het spreekt van zelf dat deze évènements de la nuit heden het onderwerp der meeste gesprek ken waren. De Minister van Oorlog zal op Dinsdag den 3d*11 Mei aanstaande, des middags te twaalf uren, aan het Departement van Oorlog, aanbesteden: de levering van de benoodigde brandstoffen en kaarsen aan de militaire wachten in het geheele rijk, over het tijdvak van den Ist"1 Juli 1870 tot en met den 30"" Juni 1871. De voorwaarden dezer aanbesteding liggen ter lezing bij voormeld departement; in de bureaux van de heeren Commissarissen den Konings in de onderscheiden provinciën, alsmede in die van de plaatselijke of garnizoens-kommandanten in de hoofdplaatsen van bedoelde provinciën. De Kamper Courant bevat een ingezonden stuk, waarin het volgende wordt medegedeeldBlij kens eene bijzonder korte annonce in de Haar lemmer Cl. van 25 Februari 11. is den lbd,D te voren op den huize V. bij R. (Gelderland) over leden E. R. U., echtgenoote van den baron v. P. v. H. Haar overlijden zou (zegt men) het gevolg geweest zijn van een op haar gelost pistoolschot, en bij eene plaats gehad hebbende lijkschouwing, zou professor Voorhelm Schneevoogt van Amster dam de doodwonde geconstateerd hebben. Van eenig onderzoek van de zijde der justitie hoort men niets. Bij velen wekt dit. stilzwijgen be vreemding, ja, argwaan en verontwaardiging. Wie heeft de doodwonde toegebracht? Er loopen daaromtrent zonderlinge geruchten. De inzender meent, dat in een land, waar allen gelijk zijn voor de wet, de liberale pers niet moet dulden, dat de zaak onder een adellijken domper ge smoord wordt." De A'. Holt. Cl. zegt naar aanleiding hiervan: „Ook ons zijn omtrent deze zaak berichten toe gekomen Volgens deze zou de bewuste dame zich zelve met een pistoolschot hebben gedood." Uit Leeuwarden wordt de volgende prijzens waardige maatregel van burg. en wetli. aldaar gemeld Uit aanmerking, dat er na het in werkingtre den der wet betreffende de maten, gewichten en weegwerktuigen, in 't algemeen bier wel neiging schijnt te bestaan om het nieuwe stelsel der ma- ten en gewichten in gebruik te brengen, doch het, ter bereiking van het door den wetgever beoogde doel, wenschelijk is dat dit, vooral met betrekking tot de nieuwe maat, zooveel mogelijk algemeen geschiede en daartoe in de eerste plaats de prijsbepaling naar de maat worde ge regeld, hebben burg. en weth. de ingezetenen in het algemeen en de kooplieden en winkeliers, vooral die in manufacturen in 't bijzonder, uit genoodigd tot het uitsluitend gebruik van de bij de wet bepaalde maten en gewichten; en voor namelijk den voormelden neringdoenden aanbe volen om de prijzen hunner koopwaren naar die maat en dat gewicht te bepalen, gelijk trouwens ook bij art. 10 der wet is voorgeschreven. De luit. ter zee der 1ste klasse J. H. Benthem Reddingius, dieuende op Zr. Ms. monitor de Tijger, en de luit. ter zee der 2de kl. H. H. Broers, die nende op Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, worden met den 30"" April a.s. op non-activiteit gesteld; verder worden met den 1"™ Mei daaraan volgende geplaatst: op Zr. Ms. wachtschip te Helle voetsluis, de luits. Ier zee der 1ste kl. A. J. Vis ser en H. Van der Meer; op Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, de luit», ter zee der 2de kl. W. J. Deix en H. F. Verheggen; op Zr.jMi. monitor de Tijger, als 1ste offic. de luit. ter zee der 2de kl. W. baron Van Hogendorp; en op Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Admiraal van Wassenaer, de luit. ter zee der 2de kl. W. J. P. Van Waning. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Z. M. heeft benoemd tot burgemeester van Kerk- rade W. L. J. Franssen. Z. M. heeft den lieer J. J. M. Liesle, Neder- landsch consul te Buenos-Ayre», benoemd tot rid der der orde van den Nederlandschen Leeuw. Z. M. heeft benoemd tot plaatsvervangend kan tonrechter te Deventer Mr. J. P. Verloren, advo caat aldaar. Z. M. heeft aan den Oost-Indischen hoofdamb tenaar J. Walland, laatstelijk resident der Lain- pon»che districten, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, met ingang van P. April la?0, een eervol ontslag verleend uil 's lands dienst, met toekenning van pensioen. Boskoop, 31 Maart. Gisterenavond hield de hier opgerichte afdeeling van het Nederlandsch School verbond haar tweede vergadering. In deze ver gadering werd o. a. het Reglement voor de af deeling vaitgesteld en een 141al leden gekozen om het bestuur in zijne werkzaamheden bij te staan. Tot afgevaardigden naar de eerstvolgende algemeene vergadering werden benoemd de hee ren Ham en Hussem. De drukke bezigheden van de meeste ingezetenen in aanmerking genomen, was de vergadering goed bezocht. De afdeeling telt thans 80 leden. 's-Gravinhagk, 2 April. De heeren De Pinto, Kist, De la Bassecour Gaan, Schuurbecque Boeye en Eyssel, leden van den gemeenteraad, hebben het voorstel gedaan, dat de Raad besluite eene Rijks toelage te vragen voor de Hoogere Burgerschool. Dit voorstel is in handen van B. en W. gesteld ter fine van praeadvies. Volgens eene mededeeling van het Depar tement van Binneulandsche Zaken, bestaat de commissie van toezicht over het vervoer van land verhuizers te Vlissingen uit de volgende leden H. E. Kleijnheus en W. A. De Gelder, leden van den gemeenteraad, W. C. Van Duuren Dutihlen B. Flander, leden der Kamer van Koophandel en fabrieken, F. Wibant, koopman en scheepsreeder, L. De Graaf, scheepsmakelaar en vice-consul van onderscheidene mogendheden, en F. C. Stewart Schultz, praktizeerend geneesheer. Rotterdam, 1 April. Door assuradeurs alhier is hedenmiddag ter beurze een telegram geafficheerd, meldende dat het bericht heden door sommige bladen medegedeeld als zou de geborgen lading der Alabahad te Boulogne in brand staan eene valsche tijding is. De ambachtsschool zal 11 April e. k. plech tig worden ingewijd. De minister van binneu landsche zaken, de Commissaris des Konings van de provincie Zuid-Holland, de inspecteurs vau het middelbaar en lager onderwijs en vele andere autoriteiten zijn uitgenoodigd geworden aan de plechtigheid deel te nemen, en het in de Yacht- club te geven diner met hunne tegenwoordigheid te vereeren. Heden had in de Diaconieschool der Ned. Hervormde Gemeente aan den Goudschenweg een eigenaardig feest plaats. Ouders en kinderen, onderwijzers en hulponderwijzers, regenten en verscheidene kerkeraads-leden ontvingen in de met groen en vlaggen versierde school den heer W. v. d. Brande, die gedurende vijftig jaren aan genoemde school werkzaam was, en bijna zonder eenige uitzondering steeds niet alleen de beste gezondheid genoot, maar ook met lust en liefde zijne taak vervulde. BUITENLAND. Frankrijk. Het Wetgevend Lichaam heeft gisteren geen zitting g»houden. Het zal zijn werkzaamheden a. s. Maandag hervatten om den dag te bepalen voor de interpellatiën betreffende het vraagstuk van het grondwetgevend gezag. Men verwacht zeer hartstochtelijke debatten van alle zijden. Ollivier zou blijven volharden bij zijn in een der vorige zittingen te kennen gegeven besluit, dat de Regeering geen interpellatie zal dulden alvorens deze quaestie in den Senaat afgedaan zou zijn, waar mede waarschijnlijk drie maanden gemoeid gaan. Reeds toen was de linkerzijde daarover zeer veront waardigd en als een man gaf zij een blijk van wantrouwen in de Regeering bij de «temming over de door den beer Ollivier gestelde kabinets- quaestie. Er staat dan ook bier eene gewichtige quaestie op het spel -. het recht vau de Kamer om iu de constitutionneele hervorming vau Frankrijk ge hoord te worden. De stedelijke belangen van Parijs baren veel zorg. De begrooting der hoofdstad, die reeds voor den 15d" F"ebruari aan liet oordeel van het Wet gevend Lichaam moest onderworpen zijn, is nog niet ingediend en het tijdstip waarop dit zal ge schieden is nog niet te voorzien. De oorzaak daarvan is van hoogst bedenkelijken aard. De Raad van State, die zich thans onledig houdt met een onderzoek naar den ougunstigen finau- tieelen toestand waarin de heer Haussmann Parijs gebracht heeft, is tot de ontdekking gekomen dat er schuld gemaakt is, dia aanzienlijk het lot dusver bekeDd cd reeds zoo hoog tekort overtreft.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1