134, met lotlelijk getuigschrift, wegens de redding van een zevenjarig lnnd uit de haven te Leur op 18 .Februari jl. 33 M. heeft goedgevonden met ingang van den laten April aanslaande, lloogatdeszelfs adjudant in buitengewonen dienst den viee-adiniraal G. 0. C. Pels Kijcken, naar aanleiding van zijn daartoe gedaan verzoek, wegens langdurigen dienst op pensioen te stellen, met dankbetuiging voor de vele en goede diensten door hem in verschillende betrekkingen aan den lande bewezen, onder toekenning van een jaar- lijksch pensioen van 4UU0; en met voorschreven tijdstip te bevorderen tot vice-admiraal, den schout bij nacht P. A. Matt hijsentot schout btj nacht, den kapitein ter zee J. Van der Meersch, lot kapi tein ter zee, den adjudant van Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Hendrik der .Nederlanden, kapiteiu- luitouaut ter zee J. O. H. Arnlzenius; tot kapitein- luitenant ter zee, den luitenant ter zee der 1ste klasse J. W. Bmkes, tot luileuant ter zee der late klasse, den luitenant ter zee der 2de klasse A. J. VViilekens; tot luitenant ter zee der 2de klasse, den adelborst der lste klasse Jhr. VV. Laman Trip. Z. Al. heelt benoemd tot ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw de volgende hooid- en verdere officieren van het leger, in N ederlandsch Indie, als: bij de militaire admiuistratie, T. O. J. Kroesen, laatst hoofdintendant, thans op non-activiteit, en W. Al. l)e Jough, ondenntendaut der Isle klasse, genees kundige dienst, P. J. Aiaier, lsten apotheker, lsten laborant bij het scheikundig laboratorium te Welte vreden; infanterie, G. P. He A eve, kolonel, eu li. JU. Bar, H. P. Jleijer en G. C. E. Van Haaien, ka piteins, laatstgenoemde adjudant van deu komman- dant van het leger; artillerie, H. G. Boumeester, luitenant-kolonel, en P. W. H. Kuhn, 2den luitenant, directeur der geweermakersschool te Aleester-Oornelis; geuie, A. W. Egter van Wisse kerke, kolonel, direc teur van het wapen en inspecteur der «appears Bodegraven, 28 Alaart. In de afgeloopen week had er eene bijeenkomst plaats van de leden der liberale kiesvereeniging, waarin door een der leden werd te kennen gegeven, dat de vereeniging zich tot heden bijna uitsluitend bepaald had om eene goede keuze van vertegenwoordigers in Rijks- en Provinciaal-bestuur te bevordereneen drachtig had men om dat doel te bereiken ge werkt' en zich opolferingen van tijd en geld gewillig getroost; nu vroeg bedoeld lid of dit alleen de roeping moest zijn van deze kiesver eeniging. Hij wensebte, dat de aandacht in het vervolg meer bijzonder bepaald werd op de ge meente-belangen. Hit voorstel werd na eenige gedachtenwisseling algemeen toegejuicht, vooral omdat het mede strekken zoude om de keuze van goede raadsle den in den geest der vereeniging te bevorderen. Amsterdam, 28 Haart. Gelijk men weet, is door den Raad dezer gemeente in overleg met andere autoriteiten de concept-overeenkomst in verband met de alhier aan te leggen spoorwegwerken ontworpen. De moeilijkheden ten opzichte van deze quaestie zijn als opgeheven te beschouwen, daar door Z. Ex. den Minister van Binnenl. Zaken op 23 dezer machtiging tot het sluiten dezer over eenkomst met den staat is verleend. Amsterdam, 28 Maart. Z. K. H. Prins Hendrik heeft heden de hoofdstad bezocht, om te beraad slagen met den Raad van bestuur der stoom vaartmaatschappij Nederland. Haarlem, 28 Maart. Dezer dagen is door de. Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid, voor haar koloniaal museum op het Paviljoen, nabij deze stad, ontvangen eene vol ledige verzameling van planten, hout en bast, afkomstig van de kina cultuur op Java, voor het museum bijeengebracht door den heer K. W. Van Gorkom, directeur der kina-cultuur te Bandoeng. Deze verzameling, door prof. Aliquel, te Utrecht, botanisch onderzocht, bestaat uit een 50tal num mers, waarin al de soorten en verscheidenheden dej op Java gekweekt wordende kina zijn ver tegenwoordigd. Beverwijk, 27 Alaart. Op 27 Nov 11. werd in eene raadsvergadering, waar vijf leden tegen woordig waren, een gemeente-geneesheer voor den dienst 1S70 benoemd, met drie stemmen, houdende de twee overige leden zich buiten stemming, omdat bun het verkrijgen van inlich tingen werd geweigerd. Een der Uvee leden maakte de vergadering opmerkzaam, dat het besluit in strijd was met de bedoeling der wet. De voorzitter verklaarde het evenwel wettig. Het gevolg der zaak was dat bij Koninklijk besluit van 10 Alaart II. de be noeming onwettig verklaard, en het raadsbesluit vernietigd werd. In de vergadering van 23 dezer werd in de vacature voorzien, en werd een ander geneesheer dan de door Burg. en Welh. aanbevoleue reeds bij de eerste stemming met vier van de zeven stemmen benoemd. De benoemde als lid van den raad zelf hebbende medegestemd, verklaarde de voorzitter gebruik te zullen maken van het recht hem in art. 70 der Gemeentewet toegekend, en het besluit niet uit te voeren. Daar geen der gevallen, die een raadslid liet medestemmen ver bieden, op deze stemming van toepassing was en allen geheel vrij waren in huune keuze, mag men zich met reden over deze behandeling ver wonderen. Rotterdam, 28 Alaart. Gisterenmiddag is aan deu Goolsingel de eerste steen gelegd voor een sociëteitsgebouw der Zouaven-vereeniging. De scherpschutters der weerbaarheid van Schiedam, hebben gisteren eene militaire prome nade herwaarts gemaakt en zijn door officieren met den majoor-kommandant alhier aan de schiet- J haan verwelkomd, alwaar door de Schiedamsche 1 kameraden een wedstrijd is gehouden, waartoe ook heeren officieren der Rotterdamsche weer baarheid als mededingers werden uitgenoodigd. Alet uitzondering van den 3den prijs, die aan den Roiterdainschen lsten luit.-adj. Van Aleus is ten deele gevallen, zijn alle prijzen door de Schie dammers gewonnen, welke na eenige genoeg lijke eu kameraadschappelijke oogenblikkeu le ruim 3 uren deu terugmarsch hebben aanvaard, voorafgegaan door bun korps muzikanten en tamboers. Utrecht, 28 Maart. Hedenmorgen werd alhier het lijk ter aarde besteld van Z. Exc. baron Forstner van Dambenoy. Behalve door den-adj.- generaal des Konings, F. V. A. De Stuers, die Z. AI. den Koning representeerde, en door generaal Doorman, werd de plechtigheid bijgewoond door vele hoofd- en verdere officieren, en andere au toriteiten. Ds. Gewin sprak een ernstig woord bij de open groeve. Zaterdag jl. werd alhier op de Studenten sociëteit de dies uatalis der lioogeschool herdacht het muziekkorps van de rijdende artillerie uit Amersfoort liet zich daarbij hooien. Baark, 28 Alaart. Donderdug 11. werd alhier voor de tweede maal een schoolfeest gegeven en werden er 35 spaarbankboekjes eu 53 prijzen uitgereikt aan beu, die de school geregeld bezocht hadden. Van de 243 leerlingen waren er 52, die gedurende het laatste halfjaar meer dan 1/10 der schooltijden verzuimd hadden deze hadden dan ook geen deel aan de feestvreugde. 31 kin deren hadden geen enkelen en 22 kinderen slechls éen schooltijd verzuimd. Deze waren de be kroonden, terwijl 190 kinderen op chocolade en krentebrood onthaald werden. Toen in Sept. 69 het eerste feest gehouden werd, was er een getal van 225 kinderen inge schreven en werden slechts 5 maanden in aan merking genomen, en evenwel vond men toen nog 110 kinderen, die meer dan 1/10, ja zelfs 55 kinderen, die meer dan 1/5 der schooltijden verzuimd hadden, terwijl er slechts 6 waren, die geen enkele maal waren weggebleven. De pogin gen tegen bet schoolverzuim schijnen te Baarn dus aanvankelijk met tamelijk goeden uitslag bekroond te worden. AIeppel, 27 Maart. Dezer dagen had hier een treurig voorval plaats, waardoor eene zeer geachte familie in rouw werd gedompeld. De handelaar F. P., die sedert eenige dagen zeer afgetrokken was, heeft, naar men wil, zich het leven benomen. De oorzaak van deze treurige zaak is geheel on bekend. Hardingen, 27 Alaart. De adressen aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal opgezonden ten gunste onzer haven, strekkende om aan te dringen op verbetering van baar toestand, zijn binnen enkele dagen geteekend geworden door 1956 personen, waarvan uit Harlingon door ongeveer 500, overi gens uit Leeuwarden, Franeker, Bolsward, Gro ningen, Almelo, Goor, Enschedé, zelfs uit Leer. AIaastricht, 27 Alaart, Een geacht ingezeten onzer gemeente, de heer H. C. Clement, gepen sioneerd kapitein van de veld-artillerie hier te lande, is gisteren in den ouderdom van 85 jaren alhier overleden. De afgestorvene, die reeds voor 30 jaren den militairen dienst met het ambtelooze leven had verwisseld, bezat liet 25 dienstjaren- teeken, het Aletalen Kruis, de medaille van Wa terloo en die van St.-Helena en was ridder der Militaire Willemsorde 4de klasse. 's-Bosch, 26 Alaart. Het departement 's-Iierto- genbosch der Alaatschapptj tot Nut van 't Alge meen is voornemens, bij genoegzame ondersteu ning, alhier eene hoogere burgerschool voor meisjes op te. richten. IjVGHLUZOIVOEIV. Geachte Redacteur! In Uw nummer van gister avond las ik liet bericht, dat de leerlingeu van professor Opzoonier den 2S dezer eene bijeenkomst bielden met liet oog op ZHG's. 25jarig professoraat, dat den fi'1™ Juni 1870 invalt. Daar evenwel de benoeming van professor Üpzooiner op 23 Januari 1S46 heeft plaats gehad, schijnt men dat leest vooruil te wil len vieren; zouden dus de leerlingen in deze hun meester niet wat voorbijstreven in vooruit gang? Utv bestendige Lezer. L. 29 Alaart 1870. Alijnheer de Redacteur! De beide artikelen, die eenigen tijd geleden in Uw blad over het dezer dagen zooveel bespro kene Spiritisme voorkwamen, gaven ook mij aan leiding, mijne gedachten over die zaak te laten gaan, eu de handen eens op eene tafel te leggen, om te zien, of mijne overdenkingen ook soms door feiten konden worden opgehelderd. De tafel was en bleef echter dood. Nu behoor ik tot degenen, die niet met eene zekere vooringenomenheid iets terstond aannemen en daarmede dwependaarentegen houd ik er ook niet van, zoo maar dadelijk te zeggen, dat eene of andere zaak niet kan plaats hebben, vooral wanneer men daarbij te doen heeft met natuur- I verschijnselen. Ik schort in zulke gevallen mijn oordeel op, 1 overwegende, dat de mensch voortgaat in de ge heimen der natuur door te dringen, zoodat het- gene heden onmogelijk wordt geacht en in strijd met de ons bekende natuurwetten, morgen als een bewezen iets, als eene nieuw gevonden wet wordt aangenomen. Wonderen of afwijkingen van de natuurwetten neem ik ongaarne aanwel ingezien behoeven wij ook niet zoo terstond aan wonderen te den ken, om de eenvoudige reden, dal wij het wezent- lijke van het eenvoudigste, dagelijks voorkomend natuurverschijnsel niet kennen; of zal iemand mij kunnen zeggen, hoe uit een korreltje eene plant geboren wordt, hoe die plant de lucht en de opgenomen sappen verwerkt, 0111 daaruit groei kracht te ontleenen, hoe die plant wordt bevrucht en aan zaadkorrels liet aanzijn geeft? Wie weet hoe de uitzetting der lucht door warmte in zijn werk gaat? Waaraan is het toe te schrijven, dat de magneet ijzer en geen koper tot zich trekt, en zoo dit is omdat koper b.v. geen zuurstof bevat, hoe dan is de werking van zuurstof en dan magneet op elkander? Hoe ontstaat de -+- en electriciteit in de lucht, waaruit de bliksem voortkomt? Dit zijn dingen, die wij weten, dat gebeuren; maar het hoe blijft onbeantwoord. Er zijn derhalve oneindig vele verschijnselen, waaraan wij nog geene explicatie kunnen geven, ofschoon wij ze voor feiten houden. Gaarne houd ik mij bezig met over al dat schoons in de natuur te denken en te sprekendoen zich dingen voor, waarvan men niet zoo aanhoudend hoort eu die men slechts zelden mag zien, dan wordt mijne weetgierigheid nog meer geprikkeld. Dit laatste is liet geval met het spiritisme. Geloofwaardige personen beweren, dat zij stoe len en tafels sterk hebben zien bewegen, wan neer eenigen de handen daarop gelegd hadden en zich eenigen tijd stil hielden. Ofschoon ik zelf dat verschijnsel nog niet heb bijgewoond, waartoe ik overigens alle moeite doe, zoo mag ik den zegsmanuen mijn geloof niet ontzeggen. Werkelijk houd ik het er voor, dat eene tafel kan in beweging gebracht worden, zelfs omhoog- geheven, en dat door eene ons onbekende kracht. Die werking wil ik echter niet aan de tus- schenkomst of de hulp van geesten toeschrijven: oiu dit te kunnen doen zou men 1°. moeten overtuigd zijn, dat er geesten zijn; 2°. dat zij zich aan den mensch kunnen openbaren. Zoolang ik derhalve niet ben ingelicht, van waar die ons onbekende kracht komt, niet over tuigd ben, dat zij o. a. intelligent is, stel ik te genover de spiritisten mijn beweren, dat wij bier enkel mogen deuken aan eene gewone, ons onbekende natuurwet, zooals er vele zijn, de electriciteit niet te vergeten. Leiden, 19 Alaart 70. E. Cremengde Berichten. Als een staaltje van ijdellieid moge dienen het volgende schrijven van den heer P. Regout te AIaastricht aan den Burgemeester der residentie „Edel Achtbare Heer! „Ik veroorloof mij, nu het nationaal gedenk- teeken in onze Koninklijke residentie verrezen is, aan UEd. Achtbare bijgaande pliotographische afbeelding van dat monument voor den Raad der stad 's-Gravenliage, en om in de Zaal dei- Vergaderingen geplaatst te worden, te doen toe komen. „Het was mij gegeven, een groot aandeel te nemen aan het Onthullingsfeest van 17 November laatstleden. „Ik genoot de hooge eer, op het banket, dat door Z. K. H. Prins Frederik aan 400 genoodig- den werd aangeboden, toasten uit te brengen aan HH. KK. HH. de Prinsen van Oranje en Alexander. Verder werd ik door den Hoog- geschatten Prins-Voorzitter der Hoofdcommissie als diens Vice-President belast, eene aanspraak te houden aan 800 Oud-krijgers, in de zaal dei- sociëteit „de Vereeniging" vergaderd. „Deze beide aanspraken heb ik gemeend naast de afbeelding van het nationaal gedenkteeken, met mijn portret, te moeten doen aanbrengen. „Ik vlei mij, dat de Edel Achtbare Raad uwer stad dit stuk, als een bewijs mijner hoogachting, met genoegen zal gelieven aan te nemen, om bewaard te blijven in het archief, als voortdu rende herinnering van een der schoonste dagen, wier geschiedenis bij Neerlauds zonen bewaard moet blijven. „Ik mag deze gelegenheid niet laten voorbij gaan, om aan Uw Edel Achtbare aan te bieden de verzekering mijner oprechte hoogachting." De heer Regout heeft de Eerste eu Tweede Kamer met ditzelfde schrijven vereerd. Zoogenaamde liefhebbers van statistiek maken dikwijls berekeningen, die tot verbazing wek kende conclusiën leiden. Alen heeft berekend, hoe alleen door de eindjes sigaar te verzamelen een land zijn staatsschuld zou kunnen delgen! I Aan de statistici wordt aanbevolen na te gaan, I hoeveel miUioenen franken de doodslag van prins Pierre Bonaparte aan Frankrijk, ja aan gehi Europa kost. Stel liet aantal van lien, die in Frankrijk verslagen van bet proces lezen, op 500,000, t laat in bot overige Europa nagenoeg 500,# personen dat geding volgen. Neem aan, dat t in anderhalf uur slechts het getuigenverhoor de pleidooien kunnen doorlezen, wat zeker ri te hoog gerekend is, dan worden dagelijks ai derhall' milliocn uren aan dat proces gewijd. D gedurende zes dagen geeft negen millioen ure Stel de verdienste van een uur voor hen, di lezen, op éen frank, dan heeft alleen aan verk ren arbeidskracht de doodslag van prins Napoleo Bonaparte, negen millioen franken gekost. \Y laten nu nog buiten rekening den tijd der i het proces betrokken personen, voorts der ve slaggevers, zetters, drukkers, enz. Wie 't niet gelooft, kan liet narekenen. Dei statistieke berekening geldt in ieder geval ve' anderen, waarop de dagbladen ons onthalen. Eene boerin, die Zaterdag op de markt Utrecht bare medegebrachte artikelen verkoc had, miste den op hare zijde hangenden knipbe gel, waarin zich ongeveer /"200 aan papier geld bevonden. Of bij baar ontstolen was dan w of zij hem verloren bad, kon zij echter niet zet gen; alle aangewende pogingen, om den beug niet geld terug te krijgen, zijn vruchteloos ge bleven. De Engelscheu hebben van vroeger de kwade gewoonte overgehouden van te smalen op de Ne derlanders, die hun mededingers en dikwijls hu: vijanden op zee varen. In een Londensche cor respondentie van de N. Rolt. Cl. vindt men de volgende opgaven„Dutch butter is slechte ver valschte boter; Dutch cheese een soort van kaa; die zoowal de allerminste is onder de zusters a Dutch concert, als ieder een deuntje op zijn eigen band speelt; a Dutch feast, als de gastheer dronken wordt voor de gasten; a Dutch courage, jenevermoeda Dutch consolation, het had nog erger kunnen zijn! Double Dutch, klinkklare onzin.' Al deze uitdrukkingen dateeren uit den tijd va onze oorlogen met Engeland. Gevaar van hel gas uil lekke pijpen. Indien gas uit een pijp is ontsnapt, bemerkt men zulks dadelijk aan den reuk, en de zaak is zonder gevaar, indien men geen licht in de nabijheid brengt. Dikwijls wordt hierop echter geen acht geslagen. Alen meent, dat een zwakke reuk slechts eene geringe hoeveelheid ontsnapt gas aanduidt, doch zulk. is niet altijd het geval. Het lichtgas is specifiek lichter dan de dampkringslucht, het stijgt in de hoogte en vormt aldaar knalgas, terwijl dicht bij den grond slechts een zwakke reuk wordt waargenomen. Dit bleek o. a. bij eene gasont ploffing in liet vorig jaar te Berlijn, die een geheel huis in elkander deed storten en aan eenige menschen het leven kostte. De werklieden der gasfabriek betraden zonder eenige. stoornis met eene brandende lamp het vertrek. Toen zij echter bij bet onderzoek naar het lek bij de zoldering kwamen, ontplofte het aldaar gevormde knalgas. Een soortgelijk geval bad te Frankfort plaats. In een winkel stroomde door eene beschadigde pijp aan de kraan een weinig gas. De persoon, die 's morgens den winkel opende, bemerkte een zwakken gasreuk. Hij wilde het lek met een licht opzoeken, steeg daarmede op een ladder, maar toen hij de zoldering genaakte, ontplofte het knalgas. Alen zorge dus, met geen licht iu een vertrek te komen, waar een reuk naar gas wordt waargenomen, voordat men deuren en vensters heeft geopend. (Uit het 2 maaudel. Tijdschrift voor toegepaste scheikunde van E. J. Opwijrda, 4. jaarg. 5. atl.) BUITENLAND. Franlii-ij li. De tijdruimte, die tusschen de openbaarmaking van de.n hekenden keizerlijken brief en den dag van gisteren lag, werd onafgebroken gewijd aan beschouwingen over het wezen, de bedoeling eii strekking van dit staatsstuk, dat zulk eene vreed zame constitutioneele hervorming beoogt. Eene belangrijke rol bij dit over en weder schrijven van de Fransche dagbladpers, vervulde de geest, dien sommige zijden in dit staatsstuk meenden te onderkennen, dat de daarbij beoogde hervorming eigenlijk de laatste zou zijn, die bet Fransche volk van Napoleon te wachten stond, alsof daardoor nu het toppunt der vrijheid van Frankrijk bereikt was. Die zorgen voor de toekomst mogen op gegronde inzichten berustenveler verwachting moge te leurgesteld zijn, een feit is het dat de brief alge meen een goeden indruk heeft gemaakt en al staat liet conslitutionalisme van Napoleon en zijn ministers nog ver achter bij dat van andere lan den, men moet niet vergeten dat iedere stap voorwaarts in Frankrijk dit land verder afvoert van een regeeringstelsel, dat geheel van den per soonlijken wil van éen man afhing. Alen moet Frankrijk niet beschouwen naar hetgeen men gaarne zou wenschen, maar men moet zich daarbij afvragenwat bestaat er Is men daarvan doordrongen, dan zal men zeker tot de overtuiging komen, dat niets beter is dap

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2