ADVERTENTIE N. Auteuil een eenvoudig burger had gewoond, die niet een grooten naam had gedragen; gelooft gij werkelijk, dat men hem nog rustig in zijn huis had aangetroffen, twee uren na het vallen van zijn slachtoffer. Had men hem de vrijheid gela ten om al zijn vrienden te ontvangen en met hen de wijze van verantwoording te bepraten? De verdediger ging vervolgens den levensloop van den besch. na. Eerst bespreekt hij een moord door hem op een oflicisr van de pauselijke gendarmerie te Rome begaan, ten gevolge waarvan de doodstraf tegen hem werd uitgesproken. Vervolgens verhaalt hij een zwaar misdrijf, door hem in Amerika begaan. Vervolgens bewijst hij uit verschillende authen tieke stukken een moord, dien de besch. op een douaan te Corfu heelt gepleegd, en ten gevolge waarvan hij daar verjaagd werd. Hier verzocht de president hem zijn pleidooi te staken tot na het afdoen van het bekende incident Fonvielle. Wij zullen het Hof daarin niet volgen, evenmin in het hooren van nogeenjge getuigen op varzoek van het O. AI. in de zitting van 25 Alaart, maar onmiddellijk weder den draad opvatten van het pleidooi, dat de advocaat Flo quet na afloop daarvan voortzette. Ik ben gebleven, zeide hij, aan de misdadige loopbaan van den prins. Drieëntwintig jaar was hij na dit laatste feit oud, en reeds toen was dit leven dus bezoedeld met drie lijken door zijn hand omgebracht. Daar uit alleen zoudt gij kunnen opmaken, wiens ka rakter het kwaadaardigste is, dat van den besch. of dat van zijn slachtoffer, al heeft men willen uitpluizen dat Victor Noir zich in de koffiehui zen te Parijs een te hoogen toon aansloeg. Gij ziet dus uit een en ander dat hij gansch zijn leven een avonturier was, in dien zin echter, dat hij een mensch is, die geen rang in de maat schappij heeft weten te verkrijgen, en zich niet willende verlagen tot het werkzame leven, gaf hij de voorkeur om de wereld als een avonturier af te loopen. De besch.: Voeg er bij als balling! Alaar mijn heer de president, ziet gij dan niet dat men sa menspant om mij uit de kalme stemmi ng te brengen waarin ik mij bevind. De presidentGij zult u dit komplot moeten ge troosten zonder uwe bedaardheid te verliezen. De heer Floquet gaat voort met zijn antece denten op te sommen en wel zijn oneervol gedrag in het leger van Afrika, en zijn kwaadaardig gedrag in de constituante te Parijs. Nu u Noir en Bonaparte bekend zijn, zegt pleiter, zullen wij hun karakter onderling ver gelijken, om te onderkennen wie van beiden liet eerst in staat was om geweld te plegen Daartoe trad pleiter in een welsprekende en breedvoerige uiteenzetting, beoordeeling, onder linge vergelijking van hetgeen uit de verschil lende verklaringen der stukken en het onderzoek der terechtzitting was gebleken. Zijne gevolgtrekkingen kwamen in hoofdzaak hierop neder; dat de uitlegging van den besch. niet alleen onwaarschijnlijk, maar logenachtig en door geen deugdelijke en oprechte bewijzen gestaafd is; dat er dus van geen provocatie van de zijde van Noir, bijgevolg ook van geen wettige zelfverdediging sprake kan zijn. Hij eischt de schuldigverklaring van den be- schuldigde aan moedwilligen doodslag. Vervolgens bekwam het woord de heer Laur rier, in rechten optredende voor den overleden Victor Noir. Hij leverde eerst eene psychology sche studie van het slachtoffer en trachtte ver volgens in breede trekken het wettig bewijs te leveren dat de prins zich schuldig had gemaakt aan de nederlaag van een mensch. De heer Laur- rier had daarbij zeer welsprekende oogenblikken. Zijn gewichtigste getuigen waren niet de levenden, maar zij die niet spreken en niet liegen konden: de doorboorde kleederen, de kogels die ook de jas van Fonvielle doorboorden. Hij vergeleek ver volgens de karakters van den besch. en zijn slachtoffer naar hunne levens wijze en antecedenten. In de zitting van 26 Waart heeft de procureur- generaal na eene langdurige redevoering zijn requisitoir genomen, dat strekte tot veroordeeling van den beschuldigde, met inachtneming van art. 321 Code Pénal: „de doodslag enz. is verschoon baar, in geval zij door zware slagen of geweld dadigheden jegens iemands lijf of leven geprovo ceerd zijn geworden." De procureur-generaal achtte geen grond aan wezig voor de toepassing van art. 328 C. P., dat handelt over den nooddwang of wettige zelfver dediging. De zitting werd voor een half uur geschorst Toen zij weder geopend was, protesteerde de heer Leroux tegen de lasteringen, welke tegen den beschuldigde sedert zijne gevangenneming waren uitgestrooid; hij vertelde hoe zijne levens wijze was, en bewees dat hij den 10d«° Januari zich rechtmatig verdedigde; spreker eindigde met aan te driugen op vrijspraak. De heer Floquet zag van verdere repliek af. De heer Demange sprak eenige woorden ten gunste van den beschuldigde. De zitting werd toen kwartier over vijven opgeheven en verdaagd tot den volgenden middag, wanneer de jury uit spraak zou doen. De Jury heeft zich gisteren te halftwee ver wijderd om uitspraak te doente circa drie uren keerde zij in de gerechtszaal terug. De Prins is op alle punten van rechtsvervol ging ontslagen. Advocaat Laurrier heeft toen voor de civiele partij eene schadevergoeding geëischt van 100,000 franken, uit te keeren aan den vader van Victor Noir. De Prins is daarop veroordeeld tot het betalen eener vergoeding van 26000 franken en verder in de kosten. In de zitting van het Wetg. Lich. van Zaterdag vestigde de heer De Tillancourt de aandacht der re geering op de vele misdaden, die in den laatsteu tijd in spoorwegrijtuigen zijn gepleegd. De spr. achtte het .raadzaam in de beschotten) der wagens glazen te brengen, opdat men van het eene rij tuig in het andere kan zien, of wel het stelsel van Zwitsersche rijtuigen in te voeren. De Alinister van Binnenlandsche Zaken ant woordde, dat de staatscommissie voor de open bare werken zich met deze zaak bezig houdt. Het middel om aan de spoorwegreizigers meer veiligheid te verschaften, is echter niet zoo ge makkelijk als men wel denkt. Doch hoe dit zij, de regeering heeft de aandacht op deze zaak gevestigd, en zij zal onderzoeken op welke wijze voor de veiligheid der reizigers, beter dan thans, gezorgd kan worden. Engeland. Londen, 26 Alaart. Het Lagerhuis nam reeds gisteren des voormiddags de onderdeelen van de veiligheids-bill voor Ierland in behandeling. Niet minder dan drie uren liep het den vorigen dag verdaagd debat over het artikel, hetwelk vast stelt dat drukpersen en ander materieel van dag bladen, die opruiende artikelen behelzen, worden verbeurd verklaard. De heer Aioore (afgevaar digde voor Tipperary) protesteerde er tegen dat politieke delicten met agrarische misdrijven op éen lijn werden gesteld. Bovendien is de natio nale pers, die door millioenen in Ierland wordt gelezen, er ver van af om de agrarische vergrijpen te verdedigen. De „Sollicitor-general" bleef op het behouden van deze paragraaf als noodzakelijk aandringen en las eenige zinsneden uit de Irishman voor, om een denkbeeld te geven waar en wanneer de regeering haar toevlucht tot deze bepaling zou nemen. De heer Osborne, afgevaardigde voor Water ford, verzette er zich ernstig tegen, om de uit voerende macht door het aannemen van derge lijke bill, als het ware een onbeperkte macht in handen te spelen. De Alinister voor Ierlaud, de heer Fortescue, hield vol dat het regeeringsontwerp onveranderd moest blijven, maar wilde overigens wel verkla ren dat het niet in hare bedoeling lag de strekking van een dagbladartikel, maar wel de zinsneden die tot oproer aanzetten strafbaar te verklaren; en voorts aan de verbeurdverklaring van de persen en het overige materieel nog eene waarschuwing te doen voorafgaan. Nadat ook Gladstone doel en strekking der wet had toegelicht, werd een amendement om bedoelde paragraaf te doen vervallen met 3-33 tegen 56 stemmen verworpen. Eveneens werd met groote meerderheid een amendement afgestemd, dat voorstelde om de verbeurdverklaring eerst na de veroordeeling, of ten minste op bevel van hooger hand tc doen plaats hebben. De paragraaf werd eindelijk met 255 tegen 29 stemmen goedgekeurd. Het Huis zette in eene avondzitting het debat over de wet voort. De afgevaardigde Aioore trok daarbij al zijn amendementen in en gaf dien raad ook aan zijn geestverwanten, want elk verzet was z. i. ijdel. „Het zal van het Iersche volk afhangen," zeide hij, „om eene zoodanige wet te trotseeren, en hoe strenger zij uitvalt, des te eerder zal het daarin moeten vervallen." De derde en laatste lezing van de bill werd op Zaterdag bepaald. In deze zitting heeft het Lagerhuis alle artikelen van de bill aangenomen. Het terrein voor de tentoonstelling in 1871, en de uit terracotta vervaardigde versieringen en modellen van het gebouw, zijn door de commissie voor de internationale tentoonstelling bezichtigd Het gebouw, dat in Novemher van dit jaar ge reed zal zijn, loopt oostelijk en westelijk langs de Horticultural-society in South-Kensington, over eene uitgestrektheid van 600 voet. Het gebouw zal in ltaliaanscben stijl, meteen front geheel van terracotta, en twee verdiepingen hoog, worden opgetrokken. De eerste verdieping zal bestemd worden voor machinerieën en indus trie, de tweede verdieping voor kunstwerken Het gebouw is met den tuin van de Horticultu ral-Society verbonden. regeling van den finantieelen dienst aangenomen, en naar aanleiding van het voorgevallene te Pavia en Piacensa een votum van vertrouwen in het ministerie uitgesproken. Madrid, 27 Alaart. In de Cortes heeft de heer Figuerola medegedeeld, dat hij handelstractaten met Oostenrijk, België en Italië heeft ontworpen, die bij de Cortes zullen worden ingediend, en dat de schatkistbons tot den koers van 69 pCt. zijn te gelde gemaakt. Sfew-ïork, 27 Alaart. Op Cuba hebben ernstige gevechten plaats gehad. Beide partijen meenen zich de overwinning te kunnen toeschrijven. Stuttgart, 26 Alaart. Het comité der volkspartij heeft een toespraak gepubliceerd, waarin gezegd wordt dat het geheele Alinisterie den moed hebben moest voor zijne overtuiging uit te komen en de wet op den krijgsdienst te verdedigen of de Kamer te ontbinden; maar dat het den schijn van toe gevendheid verkoos. De toespraak eindigt met de vermaning, dat het volk zich door niets moet laten verleiden om zijn constitutioneel recht te hand haven. Tours, 26 Maart. Fonvielle is gearresteerd, als gevolg der uitspraak van het Hof, waarbij hij tot tien dagen gevangenisstraf werd veroordeeld. Parijs, 26 Alaart. De Kamer heeft met toestem ming der Regeering het voorstel van den heer Jules Favre, strekkende tot schrapping van art. 29 Code Pénal, betreffende bijeenkomsten van meer dan 20 personen, naar de afdeelingen terug ezonden. Lissabon, 26 Maart. Het Nederlandsch stoom schip Cycloop is alhier wegens slecht weder bin- nengeloopen. TELEGBAMMEN. Florence, 27 Maart. De Gazelta meldt dat de rust overal hersteld is. De Senaat heeft het ontwerp tot voorloopige HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. Roïteedam, 25 Maart. Koffle. In eene vaste stemming door den cou- lanten afloop der veiling bij de Ned. H.-M. op 23 dezer, waarin alles 1 a 2 ets. boven taxatie verkocht werd. Suiker. Ruwe. In de op 22 dezer gehoudene Ned. H.-AI.-veiling werd de geheele quantiteit coulant verkocht tot 0.50 a f 0.75 boven taxatie: een vierde voor uitvoer en het restant voor onze ralBnadeurs. Geraffineerd. Sedert de veiling zijn nog geeue afdoeningen bekend geworden. De markt is vast. Thee. Zo nder handel dan voor behoeften. Rijst. In den lagen prijs was deze week iets meerder vraag. Men noleert tliansRangoon 7.50, Voorloop 9.50, Java S a 8.75, Tafel 16 a ƒ2 1; alles per 50 kilo's, gewone condities. Specerijen. Zonder handelprijzen onveran derd. Vruchten. Ordinaire krenten gezocht met wei nig voorraad. Zeer ordinaire werd met 12 be taald; nieuwe Triest 15.50 a 16. Rozijn wordt op f22 gehouden. Indigo. Van fijne Java vonden weder eenige kisten nemers tot 25 ets. boven taxatie. Meekrap. Tot iets lagere prijzen was wat meer handel. In veiling werden 216 vaten puike onberoofde ƒ28 a /29 verkocht. Potasschen. Geheel als voren. Katoen. In verbeterde stemming met rijzing van 1& tot 2 ct.; sluit Hauw op verlaagden prijs. Tin. Stil. Banca71.50. Afgedaan 2000 blokken Billiton afkomstig veiling 10 Februari, Batavia tot 67. Petroleum. Van disponibele Peusylv. olie, is de voorraad tot op het laatste vat opgeruimd. Daarentegen zijn per Bertha 1292 vaten binnen, waarvan 450 vaten tot ƒ27 verkocht zijn en waartoe nog te koop blijft. Oliën. Raapolie cont. ƒ48.50, Mei 48, 48.25, Üct.jDec. ƒ46.75, ƒ47; Lijuolie cont. ƒ37, Mei ƒ37.25, Oct./Dec. ƒ38.50; Patentolie cont. ƒ52.75, ƒ53, Mei 52.75, naj. ƒ51.50. Graneh. In vaste stemming, doch door den kleinen voorraad werd de handel beperkt. Meel. 1ste qual. 15.73, 16.25; 2dequal. 13.25, ƒ14.75; 3de qual. ƒ11.75, ƒ12.25; Keizersmeel ƒ20, ƒ25. Het verslag der Commissie van Rapporteurs vau de Eerste Kamer, over het ODtwerp van wet tot wijzi ging en aanvulling der wetten omtrent de heffing en verzekering der in- en uitgaande rechten en acc., luidt als volgt: Met genoegen was dit ontwerp door vele leden ontvangen. Sommige leden zouden niette min aan eene volledige herziening der algemeenewet van 26 Augustus 1822 SlaatsblNo. 3S) de voor keur hebben gegeven, hoewel men zich de bezwaren aan zoodanigen arbeid verbondeu niet ontveinsde. De wensch werd tevens uitgedrukt, dat ook bij voort zetting van gedeeltelijke verbetering dier wet, eene algemeene herziening' niet uit het toog mocht worden verloren. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft ge antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Ka mer, nopens de verbetering van de haven te Harlingen. Het brengen van dien post op de staatsbegrooting, na het votum der Kamer, ligt in 's ministers zucht om de dringende havenverbetering niet opnieuw door eene quaestie van vorm uitgesteld te zien. In een gewij zigd ontwerp wordt dan ook in art. 1 de haven- verbetering van rijkswege bepaald. STATEN-GENERAAL. Bij de overweging van het wetsontwerp, houdende nieuwe bepalingen omtrent de schatkistbiljetten, werd in de afdeelingen der Eerste Kamer vrij algemeen te kennen gegeven, dat men tegen eene uitgifte van schatkistbiljetten, zooals die in art. 1 sub a, is om schreven, geen bezwaar zag. De daar bedoelde schat kistbiljetten dienen toch alleen om in tijdelijk gemis van geldruimte te voorzien. Eene uitgifte van de sub. b genoemde biljetten, werd echter door verscheidene leden als eene leening, eene vermomde leening, zoo als sommigen zich uitdrukten, beschouwd. Sommigen zagen daarin eene eerste schrede op den weg, die leiden moet tot creatie eener vlottende schuld, waarvan de ondervinding in het buitenland al de gevaren heeft geleverd. Bij gelegenheid van de behandeling dezer wet, werd weder door eenige leden de wenschehjkheid be toogd van eene uitgifte van muntbiljetten tot eeu hooger bedrag, bijv. van 15 millioen, in plaats van 10 millioen. LAATSTE berichten. (Per telegraaf.) In den aanvang van de zitting an de Tweede Kamer op heden is ingekomen eene missieve van den lieer Thorbecke, waarbij wordt kennis gegeven van het overlijden zijner echtgenoote. Die brief is aangenomen voor kennisgeving met besluit om een brief van rouwbeklag van wege de Kamer aan dien heer te doen toekomen. Daarna werd de beraadslaging hervat over het wetsontwerp tot codeficatie der bepalingen be treffende de grondbelasting. De geheele zitting was gewijd aan de artike len en aan sommige daarop voorgestelde amen dementen, die tot handhaving of uitbreiding van bestaande vrijstellingen strekken. Alorgen wordt de behandeling van dit wets ontwerp voortgezet. De Eerste Kamer der Stateu-Generaal heeft lieden aangenomen met algemeene stemmen de ontwerpen tot onteigening voor de tweede schut sluis te Hansweert en voor de Noordzeehaven maar na langdurige beraadslagingen verworpen met 21 tegen 8 stemmen het wetsontwerp tot verandering der grensscheiding tusschen Dordrecht en Dubbeldam. Woensdag zet de Kamer hare werkzaamheden voort. Amsterdam, 28 Alaart. Tarwe, Stemming onver anderd. Rogge loco, stemming onveranderd. Leve ring, stemming voorjaar iets flauwer, najaar iets hooger, Alaart 185, 1S6, 185; Alei 187, 186, 185; j-uli 184, 185; October 188, 189. Koolzaad, April 80%; October 77%. Raapolie, vliegend 45; voor jaar 4414, 41%; najaar 43, 43 ItLijnolie, vliegend 34; voorjaar 33y, 34; najaar 35%Tarwe, Donau 1S8 c. z./k.N. B. Pools 3U6. Rogge, Petersburg, 190] c. z./k.; dito 195 op tijd; Galatz 188 c.,z.,k., dito 193 op tijd; Taganrog 184 c. z./k.; Dautziger 200 c. [z./k. Boekwijt, stemming prijshoudend. HUWELIJKEN, GEBOORTES ES STERFGEVALLEN. Eerste Huwelijks-Afkondiging van Leiden van den 27sten Maart. A. Bonte jm. 28 j on VV. J. Tassel jd. 21 j. P. Van Vliet jm. 20 j. en W. Van der Kamp jd. 23 j. j. F. Fcekman jm 37 J- cu G. Grcssi jd. 28 j. M. Gijzelaar wedr. 69 j. en W. C. Zaalberg jd. 43 j. Uit de verschillende Dagbladen. Maart. 24. f. Maart. 22. M. 28. M. 24. C. 25. M. Maart. 5. J. 21. S. 22. P. 22. ii. 23. H. 23. w. 23. P. 24. N. 24. A. OKHÜffl). D. Nieuwenhui» cn J. Lulofs. Amsterdam. utTallen. Adriani, gcb. Gunning, D. Harlingen. J. Vau der WcrfF, gob. Lambert, I). Amsterdam. L. Buonacker, geb. Bloys van Treslong, Z. Amsterdam. Wonder, geb. Kos, Z. Alkmaar. J. Van Caspcl, geb. Kramor, Z. Amsterdam Delfos, Tricsman, D. Rotterdam. overleden. VV. Coster, M. 44 j. Zutfen. A. De Vries, U. 17 j. Amsterdam. H. Bastiaanse, M. 19 j. Maastricht. J. Diuct, M. 62 j. Leerdam. Slagter Lz., M. 50 j. Zwartsluis. Vau Gorscl, geb. Van Gorsc), wcdc. 63 j. Tholen. Bronsveld, M. 55 j. Haarlem. Al. Van Gent, D. 19 j. Ooltgcnsplaat. Van Schagen, geb. Herwig, V. 59 j. Ridderkerk. H. Jonkers, geb. Van Altonhuyzcn, wcdc. 04 j. Rot terdam. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. worg. morg. nam. nam. nam. avond avond 5 Q. 8 u. 12 u. 4 u. 5 u. 8 u. 10 D. Zondag 36» 34° 34» Alaand. 34» 34° 40° 3S° Wind: Zaterdag avond 5 uren N. O. Bevallen van eene Dochter E. (J. VV. RUE- LARTS Jonas. Leiden, 26 Maart 1870. Eenige kennisgeving. Docter en Mevrouw ZAALBERG betuigen hun nen dank voor de deelneming, ontvangen bij de geboorte van hun Zoon. Leiden, 28 Maart 1870, Visiles worden afgewacht Woensdag, Donderdag en Vrijdag a. s,

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3