De heer Van Moorsel zegt dat hij wel voor eenige jaren met den heer Von Baumhauer die onderzoekingen heeft verricht, maar alleen uit een wetenschappelijk oogpunt. Later echter heeft de heer Von Baumhauer de resultaten dier on derzoekingen gebezigd voor de vervaardiging der herleidingstafel voor de sterkte van het gedistil leerd ten behoeve van het Departement van Fi nanciën. Aan dezen arbeid heb ik, zoo schrijft de heer Van Moorsel, hoegenaamd geen deel ge had, noch te dezer zake ooit in eenige directe of indirecte betrekking tot genoemd departement gestaan. Bij den burgemeester van Urk is van Z. M. den Koning eene aanzienlijke som gelds ontvangen ten behoeve der commissie tot voortdurende on dersteuning van nagelatene betrekkingen van verongelukte of overledene visschers alhier. De Minister van Binnenl. Zaken heeft dezer da gen de betrekking van raadslid onvereenigbaar verklaard met die van lijkschouwer. Aan de leden van de Tweede Kamer is rond gedeeld een geschrift getiteldAcademie of Mu seum; eenige denkbeelden over de Kunst in Ne derland, door H. A. Klinkhamer. Den 27,Un April a. s. zal te Utrecht in het ge bouw voor kunsten en wetenschappen de jaar- lijksche vergadering der predikanten-vereeniging gehouden worden. Na eene openingsrede van Dr. J. J. Van Uosterzee zullen de volgende onderwer pen ter sprake komen: 1°. In hoever is eene ont wikkeling van het hervormd kerkelijk sacraments- begrip naar de behoeften onzer dagen mogelijk en weuschelijk? 2°. Wat leert de geschiedenis van het ontstaan en de vroegste bewaring en handhaving van onze formulieren omtrent hun wettig en naar de echte kerkelijke beginselen ingericht gebruik S°. De quaestie der afschaffing van de doodstraf. 4°. De hedendaagsche verschijn selen van ziekelijke vroomheid, in oorzaken, aard, geneesmiddelen. 5°. In hoever is door het Kon. besluit van 28 Maart 1852, N'. S, de abnormale toestand der Ned. Herv. kerk in een normalen overgegaan De gebroeders Abrahams, uitgevers van de Middelburgse/ie Courant, hebben zich tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal gewend met een adres, waarbij zij vragen dat artikel 17 van het onlangs door de regeeriug ingediende ontwerp tot herziening van bepalingen betrekkelijk het brievenvervoer en de aangelegenheid der brie- venposterij, zoodanig door de Kamer worde ge wijzigd, dat voor dagbladen beneden de twintig grammen slechts een port van een halven cent worde gevorderd. Hedenmiddag te twaalf uren, is door Burge meester en Wethouders, in tegenwoordigheid der Commissie van Fabricage, op het Raadhuis alhier aanbesteedHet verrichten van onderscheidene werken in het gebouw, genaamdLakenhal. Daarvoor zijn 8 billetteu ingekomen, van de hee- ren: J. M. Carlier voor ƒ4480, J. C. v. d. Tas voor ƒ4850; J. J. Hasselbach voor f5150; J. P. Rietbergen voor 5190, C. C. v. Rijsbergen voor 5300, W. L. Leget voor 53S0, J. en J. J. v. d. Kamp voor 54U0 en W. T. v. d. Heyden voor 5880. Heden is alhier eene meid aangehouden, welke zich schuldig zou hebben gemaakt aan oplichting naar men verneemt, is zij bereids naar's-Graven- stein overgebracht. Wij vernemen, dat de medewerker van Ome Roeping de heer Herman de Ridder, predikant te 's-Gravenhage, toegetreden is tot de medewerkers van Ons Streven. Verder zijn nog toegetreden de heerenMr. L. De Harto», Mr. D. Mom Visch, Dr. W. J. Wendel, Dr. A. Van Oven en Dr. D. De Loos, de laatsten voor de rubriek scheikunde. In het weekblad Burgerplicht leest men het volgende over de veemarkt te Purmerend „Dezer dagen vertoefden wij eenige uren te Purmerend. llet was marktdag. Wij vroegen ons toen af: zijn wij hier in een beschaafd land of onder de wilden Wij hebben geen woorden genoeg om uit te drukken, hoe wij in ons gevoel gekwetst werden door de allerschandelijkste wijze, waarop men daar met de ter markt ge brachte dieren omspringt. Een enkel voorbeeld. Wij ontmoeten een boer, die op den rug een zak draagt, dien hij met beide handen vasthoudt. Achter hem aan sleept hij twee levende kalveren voort; de achterpooten zijn vastgebonden met een touw, dat aan het midden van het lichaam van den boer bevestigd isde koppen der levende beesten worden over de straatsteenen voortge- sleurd, zoodanig, dat het bloed uit neus en bek vloeit en de straatsteenen verft. Elders liggen een aantal kalveren op straat, en een wagen rijdt sans gêne over de bee6ten heen. De handeling van eerstgemelden boer wekte in die mate de verontwaardiging op van schrijver dezes, dat hij zich, op het gevaar af van door de omstanders bespot te worden, tot hem wendde, en hem op merkzaam maakte op zijne schandelijke hande ling. Het antwoord luidde: „Als wij dood zijn, wordt er met ons ook niet beter geleefd." Ons betoog, dat de dieren niet dood waren, maar leef den en gevoel hadden, en dat er, zelfs als wij dood zijn, nog beter met ons gehandeld wordt, scheen boven het bevattingsvermogen van den boer te gaan. Schande over een gemeentebe stuur, dat voortdurend dergelijke schandalen on der zijne oogen gedoogt, zonder bij gemeentever ordening daartegen te waken, en nog grootere schande, indien er eene verordening bestaat, dat deze niet gestreng wordt uitgevoerd 1 De zaak moet echter van rijkswege geregeld worden, en wij zullen den dag zegenen, waarop gestrenge straffen zullen worden bedreigd tegen daden, als de boven beschrevene. Hadden wij recht of niet, om te Purmerend te vragen, of wij in een beschaafd land dan wel in dat van wilden wa ren aangekomen De aangekondigde roman van Charles Dickens, The mystery of Eduiin Drood, zal, in het Nederlandsch vertaald, worden uitgegeven door de. boekhande laars Van Druten en Bleeker te Sneek. Het voor den dienst der bebakening en kustver- lichting in Nederlandsch Indië bestemde stoom- vaartuig Argus, waarover, voor den overvoer der waarts, het bevel is opgedragen aan den luitenant ter zee der 1ste klasse G. C. C. Thierens, is in den voormiddag van den 26"eD dezer van de reede van llellevoetsluis naar zee vertrokken. De officier van gezondheid der 2de klasse F. J. C. Broers, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den 21''™ de zer in Nederland teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft aan Mr. H. Jacobi, commies ter pro vinciale griffie van Noord-Holland, te Haarlem, ver gunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der Leopolds-orde, hem door Z. M. den Koning der Belgen geschonken. Z. M. heeft bij de dienstdoende schutterij, op zijn verzoek, eervol ontslag verleendbij die te Rotterdam, aan H. N. Montauban van Swijndregt, als kapitein en is bij de dienstdoende schutterij benoemdbij die te Rotterdam, tot kapitein D. A. Lamme, thans 1ste luitenant; tot lsten luitenant H. Van den Abeelen, thans 2de luitenant; tot 2den luitenant M. M. A. Offers, thans sergeant. papier, dal in dieu toestand het publiek wordt afgeleverd. Men heeft hier niet te doen met het ontcijfe ren van onregelmatig seinsehrift of met slechte schrijvers: de letters komen machinaal en dus, als de toestel goed is, alle even duidelijk en netjes afgedrukt voor. Deze inrichting is inderdaad bezienswaardig: ook uningewijden slaan de toetsen aan en sei nen terstond, altijd langzaam, wat zij verkiezen. Is deze toestel goed geregeld, dan kunnen een veertigtal telegrammen van gewone grootte in een uur daarmede behandeld wordenvoor de Morse-toestellen behoort men minstens 2 a 8 mi nuten per telegram te rekenen. Draaien de raden niet met gelijke snelheid, dan verkrijgt men ontregeling, en dus andere letters dan het seinend kantoor opgaf. Door het verstellen eener stang, slingerstang geheeten, kan men de omwentelingen op dezelfde maat brengen. Op het typenrad en op de toetsen heeft men ook cijfers en leesteekens: door het aanslaan van een toets, waarop geen letter of teeken staat, heeft men voor later aan te slane toetsen letters, terwijl, zoo men een tweeden blanken toets aauslaat, voor de daarop aan te slane toet sen cijfers en teekens heeft: op die wijze maakt men met denzelfden toets letters of cijfers, naar gelang men éen der beide blanke toetsen heeft neergedrukt. Het papier verspringt na het afdrukken van ieder teeken ver genoeg, om het volgende teeken op te nemen. Tusschen woorden heeft men grootere afstanden noodig en slaat daarom tot dat einde blank let ter of blank cijfer naar omstandigheden aan. Valt het moeilijk in een kort bestek en zonder de noodige figuren de telegraphie en toestellen in het algemeen populair te behandelen, eene beschrijving der inrichting van den Hughestoestel zal altijd vele leemten ook voor den aandachti- gen lezer behouden. Wij raden daarom ieder, die inrichting in werkelijkheid te gaan zien. Aan de rijkskantoren te Amsterdam, Rotterdam, 's-Gra venhage, Utrecht, Leeuwarden en Groningen zijn ze dagelijks in werking. Toegang tot de seinkamers der kantoren wordt verleend door Z. E. den Minister van Financiën, aan wien men daartoe derhalve een verzoekschrift heeft in te zenden. Wij zijn verzekerd, dat niemand de seinka mers dier kantoren, wat belangrijkheid van toe stellen betreft, onvoldaan zal verlaten. EINDE. Z. M. heeft goedgekeurd [de benoeming van J. C. Arts, burgemeester van Oploo, tot secretaris dier gemeente. Z. M. heeft bij de rustende schutterij, op zijn verzoek, uit hoofde van verandering van woonplaats, eervol ontslag verleend in de provincie Zuid-Holland, 4de bataljon, 3de compagnie, aan A. J. Van Man- nekus, als kapitein; en bij de rustende schutterij benoemd in de provincie Zuid-Holland, 4de bataljon, 3de compagnie, tot [kapitein B. A. Van Houten. Z. M. heeft benoemd. tot griffier bij het kantonge recht te Boxmeer L. C. H. Van Sasse van Ysselt, candidaat-notaris aldaar. Z. M. heeft aan den beer Jhr. J. L. C. Pompe van Meerdervoort, oud-officier van gezondheid bij de zeemacht, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der Koninklijke militaire orde van Onze Vrouwe der Ontvangenis van Villa Vifosa, hem door Z. M. den Koning van. Portugal geschonken. Z. M.' heeft goedgevonden^ met ingang van den l,tM April aanstaande den luitenant ter zee der 1ste klasse J"hr. T. L. Brantsen, op zijn verzoek, wegens ongeschiktheid voor den militairen dienst, ter zake van in en door den dieost ontstane lichaamsgebreken, op pensioen te stellen, onder toekenning van een jaarlijksch pensioen van f 1100; en te bevorderen tot luitenant ter zee der 1ste klasse,' den luitenant ter zee der 2de klasse C. J. Marinkelleen tot lui tenant ter zee der 2de klasse, den adelborst der 1ste klasse J. C. De Rooy. Katwijk aan Zee, 24 Maart. Sedert 11. Vrijdag zijn weder 30 schuiten aangekomen, met weinig aanvoer van rog, tarbot, tong; schol wat meer. De besomming was zeer ongelijk, van ƒ50 tot f 240. Noordwijk. aan Zee, 24 Maart. Veel wordt er gezegd over de weinige visch die er wordt ge vangen, wuar is het; maar als de tijd in aanmer king werd genomen, die er slechts wordt ge- vischt, dan moet iemand zeggen die er mede bekend is: hoe is het mogelijk dat er nog zoo veel kan gevangen worden, als men in aanmer king neemt dat in twee trekken voor/120 werd gevangen, waarna men genoodzaakt was door den hevigen wind en sneeuwbuien huiswaarts te keeren. De besommingen van de schuiten lie pen ƒ70 tot ƒ120. Onze visseherlieden veronder stellen dat er nog al visch zou te vangen zijn als het bestendig weer was. 's-Gkavenuage, 27 Maart. Het ligt in de bedoe ling van de Ned. Rijnspoorweg-Maatschappij, om dadelijk na de opening van de lijn Gouda-'s-Hage, in ieder geval gedurende het badseizoen, te Sche- veningen een rechtstreeksch verkeer derwaarts, zoo voor personen als voor bagage te orgauisee- ren, waarbij men in het buitenland tegen be taling van een tixum, hetwelk in de personen- en bagagevracht zoude zijn begrepen, de zeker heid zoude erlangen van zonder eenige bijbetaling hoegenaamd, hetzij voor tol, hetzij voor fooi per vigilante of per omnibus te worden gebracht aan het Groot Stedelijk Badhuis, aan liet Hotel Garni, aan de villa's of aan de huizen, voorzoo verre de villa's of huizen aan de openbare be strate wegen zijn gelegen. Bovendien zal het, naar het oordeel der directie, wellicht ook blijken wenschelijk te zijn om tusschen de stations der beide spoorwegen te 's-Gravenhage, een omni bus- of vigilantedienst voor doorgaande reizigers te organiseeren. Schoonhoven, 25 Maart. Zijn er nog «poken? De navolgende gebeurtenis geeft wel aanleiding tot deze vraag. De heer V. G. alhier gaat gere geld Zondags avonds met zijne geheele familie ter kerk; zoo ook voor 14 dagen. Toen men nu van het huis des Heeren zeer gesticht huiswaarts keerde, werd men, te huis komende, zeer ontsticht, om niet te zeggen buitengewoon verschrikt, toen men alle binnendeuren geopend vond. In een der kamers vond men een briefje, waarop geschre ven stond: „een ieder weet dat gij allen Zondags avonds ter kerke gaat"; een gemorste inktvlek in de vensterbank geeft aanleiding tot het ver moeden, dat liet daar geschreven is en men daar toe den inktkoker uit de kast gehaald heeft. Bij onderzoek is gebleken dat niets ontvreemd is, hetgeen nog al gelukkig is, als men nagaat, dat de heer V. G., fabrikant in goud en zilver, zijn niet onbelangrijk magazijn aan huis heeft en er twee pas ontvangen pakjes voor de hand lagen. Op order der politie is de zaak geheim gehouden, om te zien of men een volgenden Zondag terug kwam, maar tot lieden heeft zich deze aardigheid niet herhaald. Vlaardingen, 26 Maart. Het totale cijfer der bijeenverzamelde gelden voor de nagelaten 53 weduwen en weezen door den drievoudigen zee ramp, bedraagt tot heden 6806.81s. Apeldoorn, 25 Maart. Naar men verneemt, zal de 3de algemeene nationale Öcherpscliutterswed- strijd alhier gehouden worden in de tweede week der maand Augustus e. k., en wel van Maandag 8 tot Zaterdag den 13de° daaraanvolgende, zijnde de réunie der scherpschutters in het kamp be paald op Zondag den 7de» des namiddags. Verder verneemt men, dat tot leden der regelingscom missie te dezer plaatse benoemd zijn de heeren Jhr. Mr. J. F. R. Van der Feltz, Mr. R. L. De Fiellettaz Goethart, A. Piper, A. Verkouteren, J. C. Van Heuven, G. A. Schoehuizen, E. \V. De Fiellettaz Goethart, P. Kok Ankersmit, F. H. Gallé, H. F. G. N. Cornp, Mr. Ridder van Rappard en J. E. Claringbould. Utrecht, 26 Maart. Heden heeft de aftredi| rector-magnificus, Prof. B. J. L De GeerJ Jutfaas, in de groote gehoorzaal van het acs miegebouw, het rectoraat dezer hoogeschool u| gedragen aan den nieuwbenoemden rector-® nificus over het academiejaar 1870/71, Protl A. W. Miquel, met het houden eener rede J de noodzakelijkheid der beoefening van hetC maansclie, in het bijzonder van het oud- landsche recht. Utrecht, 28 Maart. De leerlingen en oud-lj lingen van prof. Opzoomer hebben heden i bijeenkomst gehouden, om te beraadslagen i het aanbieden van een huldeblijk aan genoj den hoogleeraar, bij gelegenheid der herdentl van dieDS 25jarig professoraat, dat den 6den ,f 1870 invalt. Leeuwarden, 25 Maart. Kort geleden is in| plattelands-gemeente dezer provincie eene duwe overleden, die reeds jaren lang doorl burgerlijk armbestuur werd bedeeld. Zij liet i zoon na van 15 jaren, die als boerenknecht kost verdient. Later, bij het doorsnuffelen van een papieren, die zich in den armen boedel bevonc| vond men niets mioder dan een bewijs, dal bij zeker kassierskantoor eene som van ƒ400 1 gedeponeerd. Het armbestuur heeft thans ;L den verstrekten onderstand, ingevolge art. 521 armenwet, op den nagelaten zoon te verhalei De onlangs hier opgerichte werkmansi eeniging heeft in eene door een 90tal leden zochte vergadering besloten tot het indienen 1 twee adressen aan Z. M. den Koning1°. tot i mindering der uitgaven voor oorlog en defecl omdat door die uitgaven zooveel kapitaal i arbeid en nijverheid wordt onttrokken; ü'.l opheffing van de voor den werkman zoo veil derende artikelen 415 en 416 van het Wethj van Strafrecht. BUITENLAND. Frankryk. Roohtsgeding tegen Prins Bonaparte, moordei van Victor Noir. In de terechtzitting van 24 Maart begon Floquet, raadsuiaD van de civiele partijde m: der en vader van Victor Noir, zijn pleidooi hij in de zitting van 25 Maart eindigde. De aanhef luidde Ik zal u niet in herinnering behoeven te bi gen de treurige gewaarwordingen, die het dri van Auteuil opgewekt heeft. Zij staan u ze! nog levendig voor den geest. Sederd, werd h: tochtelijk over en weer gepraat over deze grijselijke gebeurtenis. Maar ik durf, zonder geuspraak te duchten, te zeggen dat mevrouw mijnheer Noir tot dusver een eerbiedig stilzw gen hebben bewaard. Mevrouw Noir heeft in diepe afzondering zoon beweend, dien zij het meeste en zoo tee liefhad, omdat het haar jongste zoon was, vader heeft slechts eenmaal dit stilzwijgen t brokenhet was op 12 Januari, toen hij v. eenige uren voor de plechtige demonstratie, waai gansch Parijs deelneming toonde, naar het h begaf waar zich het stoffelijk overschot van i zoon bevond, en om allen twijfel omtrent de ws den die hij toen sprak op te heften, heeft hij voor mij op papier gebracht. Ze zijn deze: Parijs, 19 Maart '70. „Ondanks mijn geschokte gezondheid, verliet den 12d,n Januari alleen mijn woning, om in zoon voor de laatste maal te aanschouwen. Ti ik aan het huis kwam, waar men hem had bracht, lag het lijk tentoongesteld. Als een w vreemde ging ik alleen naar boven. Toen ik b daar op zijn praalbed uitgestrekt zag, staarde hem een oogenblik aan. Toen lag ik mijn tv vingers op zijn verstijfd voorhoofd en sprak de de eenige ware woorden, in de rouwkamer „Victor, hoor mij aan, uw vader vraagt slee. een zaak, gerechtigheid, geen recht dat vors aan den man van het volk plegen te geven, in wettig, eerlijk en goed recht, anders zal ik in eigen rechter zijn. Een Corsikaan heeft je gedo in Corsika zal ik je wreken." Ik ging vervolgens heen en sleepte mij als ware met mijn ziek lichaam naar huis. Nu kom ik van u, ging de advocaat voort, een grondig onderzoek van de zaak en na nau keurig het debat te hebben gevolgd, de wetu en eerlijke rechtspraak vragen die de vadem Victor Noir eischt. En om deze gerechtigheid te bekomen bek ik slechts aan te toouen, dat de besch. een moo heeft begaan, die door niets gerechtvaardigd dat de besch. niets anders is dan een lage niü denaar. Ik zal daarom op dit proces al het licht df schijnen dat voortspruit uit de gelijkheid van ieder voor de wet, en dit is hard noodig, W' ongelukkiglijk is dit hier niet altijd in het e gehouden en vooral in de wijze waarop de tuigen voor u gebracht zijn: Millière b. v. schen twee gendarmes, een afgevaardigde Parijs tusschen drie, terwijl de besch. een leide is verstrekt dat meer van een eereivi dan van eene strenge bewaking had. En gelooft gij, dat, indieu in het huis n'. 5'

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2