wijziging van het Koninklijk besluit van 9 dezer N°. 2, benoemd: tot ingenieur van den waterstaat der 2de klasse D. N. Labrijn, thans adsp.-iug.; en tot ingenieur van den waterstaat der 3de kl. W. Venvey Az., thans surnum.; tot adspirant- ingenieurs van den waterstaat, de eiviel-ing. J. Mulder te Almelo, Jhr. H. Van Gapellen te 's-Bosch en C. B. Schuurman te Rijswijk. 7j. M. heelt aan den kapit.-luit. ter zee W. B. F. Escher, met ingang van den lsten Mei a.s. tijde lijk opgedragen de waarneming der betrekking van havenmeester der marine te Willemsoord. Amsterdam, 23 Maart. In de buitengewone ver gadering van aandeelhouders in de Maatschappij tot Kxploitatie van Staatsspoorwegen, welke he den allner plaats had, zijn de voorstellen van tiet bestuur met algemeene stemmen aangeno men, om door wijziging van de artikelen 6 en ■12 der statuten, het maatschappelijk kapitaal, dat oorspronkelijk op 12 millioen gulden was geraamd en later op tl millioen was terugge bracht, op 13 millioen vast te stellen, en daarvoor eene obligatie-leening aan te gaan, rentende vijf ten honderd, met eene vereeniging van bankiers, ouder beding, dat na aftrek van commissieloon en kosten van uitgifte, minstens 9U pGt. in de kas der maatschappij zoude komen en de leening in 17 jaren zoude worden afgelost, ten gevolge van jaarlijksche uitlotingen a pan volgens open baar te maken rooster. 'i'er vergadering waren vertegenwoordigd 10,311 aaudeelen, recht gevende tot het uitbrengen van ti22 stemmen. 's-Gravenhage, 23 Maart. Gisterenavond is er in liet gewone locaal op den Fluweelen Burgwal, eene kunstbeschouwing gehouden van het genootschap Pulchri Studio, onder beschermheerschap van Z. M. den Koning. Zij bestond uit de portefeuille van den heer Gerard A. Heineken, van Amsterdam. HH. KK. BH. prins en prinses Hendrik vereer den deze kunstbeschouwing met hunne tegen woordigheid. Keu talrijk en zeer aanzienlijk pu bliek nam daaraan deel. 's-Gravenhage, 24 Maart. Onze begaafde jeug dige stadgenoote, mejufvr. L. Kiehl, dochter van den gunstig bekenden tooneelspelspeler van dien naam, deed zich onlangs voor het eerst in Duitsch- land als zaugeres hooren. Neemt men in aan merking, hoe het vreemde van het land, der om geving, van het orkest en van het publiek eener groote stad altijd eenigen invloed op haar moest uitoefenen, dan mag het naar waarheid worden gezegd, dat haar eerste debuut bijzonder gunstig was; haar zang maakte den treffendsten indruk, toen zij in het eerste concert te Coblenz boven andere reeds bekende solisten bepaald uitmuntte door frissche stem en schoone voordracht. Wij zulleu wel niet behoeven te verzekeren, dat ons dit eerste succes in den vreemde van deze jeugdige kunstenares, die als opvolgster van onze uitstekende cantatrice mevr. Offermans-Van Hove als het ware aangewezen is, van harte ge noegen doet en dat wij niets vuriger weuschen dan dat deze eerste zegepraal de voorbode van nog vele audere moge wezen. Dordrecht, 22 Maart. Door den gemeenteraad is in zijne zitting van heden bij acclamatie tot archivaris honoris causa dezer gemeente benoemd de eervol ontslagen secretaris, Mr. P. Van den Brandeler. Werkendam, 22 Maart. Heden is alhier uit 's-Hage het verblijdend bericht ontvangen, dat ook deze gemeente; in verbinding met het hulp kantoor van de brievenpost, weldra in het bezit van een rijkstelegraafkantoor zal gesteld worden. Zutfen, 22 Maart. Aan Dr. Ph. S. Van Ronkel, predikant alhier, is de eer te beurt gevallen, dat hem verlof is aangevraagd om de door hem op 25 December jl. gehouden Kerstpreek naar aanleiding van Lucas II 812, onder den titel „Het Licht van den hemel op aarde", bij de firma W. J. Thieme uitgekomen, in het Hoogduitsch te mogen vertalen. Zijn wij goed ingelicht, dan zou dit verlof door den redenaar ziju verleend. Kuederiksooud, 22 Maart. Iemand, die onbekend vvenscht te blijven, heeft, door tusschenkomst van de afdeeiing Leeuwarden, aan de Maatschappij van Weldadigheid eene gift van 500 geschonken. Goingarijp, 21 Maart. Onze geachte predikant, Dr. P. liolkema, herdacht gisterenmorgen zijne llijarige evangeliebediening, naar aanleiding van Roni. 1 vs. 16a. Winschoten, 21 Maart, 's Rijks commiezen in deze gemeente gestationneerd hadden, in de laatste dagen het voorrecht twee bekeuringen te doen wegens frauduleus vervoer van gedestilleerd, ten bedrage van 48 liters van verschillende sterkte; de sluikers, van hun last ontdaan, kozen telkens een anderen weg dan de ambtenaren, aan wie het in den regel maar niet schijnt te gelukken die soort van industrieelen te vatten en ze aldus voor korteren of langeren duur de gelegenheid te benemen tot uitoefening van een bedrijf, dat behalve voor den Staat in vele opzichten productief mag genoemd worden. Gennep, 22 Maart. Heden was het voor deze plaats een gedenkwaardige dag. De eerste spade toch werd in den grond gestoken, op het terrein van de Noord-Brabantsch-Duitsche spoorweg maatschappij. Bij deze eenvoudige plechtigheid, welke, ten gevolge der ongesteldheid van den president der Maatschappij, den heer W. H. Vau Meukeren, door den heer H. C. F. Karstens, vice- president der Maatschappij, na eene zeer toepas selijke en welsprekende toespraak, werd vol voerd, waren ook de overige directie-leden, HH. commissarissen, de aannemers, de hoofdingenieur enz., voor zoover zij niet verhinderd waren, te genwoordig, terwijl de Burgemeester van Gennep en vele andere belangstellenden der gemeenten aan de lijn van Boxtel naar Wesel, getuigen van deze eenvoudige, maar in de gevolgen voor deze plaats hoogstbelangrijke gebeurtenis waren. Uit veler woningen wapperde de nationale vlag, zichtbaar kenteeken van de sympathie, welke een spoorweg in deze streken tereoht opwekt. Gemengde Berichten. De Courrier des Etats Unis meldt het volgende uit New-York: Gisterenavond dreigde in het Théatre-Franijais alhier een ware storm los te breken. De zaal was eivol om made. Howard Paul in de Groothertogin van Gerolstein te zieu en te hooren, maar meer nog om prins Arthur in een loge d'avanl-scéne te zien zitten. De loge was met guirlandes versierd, en Engelsche en Fransclie vlaggen mengden hare kleuren met de Amerikaansche; de zaal schitterde van licht, van toiletten en bevalligheidDoch de loge blijft ledig; het publiek is daarover zeer onte vreden men spreekt van mystificatie, en, naar mate de uren verloopen, neemt het gemor als een opkomende vloed al meer en meer toe, ein delijk dreigt een storm los te breken, toen een geniale inspiratie dezen bezwoer. In de richting der vorstelijke loge doet zich een gerucht hooren, de deur knarstop hare heng selsalle lorgnetten richten zich naar dat punt en nu ziet menniet prins Arthur met zijn aide-de-camp, maar prins Paul uit de hertogin de Gerolstein, voorgesteld door den acteur Francis, in ziju tooneelcostuum en gevolgd door zijn men tor, barOD Puck, voorgesteld door den acteur Genot met ziju bekende parapluie met den een- dekop onder den arm, binnenkomen. Men stelle zich deu coup de théatre voor! Het orkest ving dadelijk in goed vertrouwen het God save the Queen aan! Toen volgde zulk een uitbarsting van vroolijkheid en gelach dat het gebouw daverde. Het gelach nam geen einde. Men was nu ont wapend en vermaakte zich wellicht meer dan de tegenwoordigheid van den doorluchtigen prins zelve had kunnen teweegbrengen. Moge dit suc ces van „prins Paul" voegt de Courrier er bij een les wezen voor prins Arthur! Een prins is licht door een ander te vervangen, vooral wan neer de remplajant van den wezenlijken prins een quasi-prins is. Oeltl- en Ellectenmarkt. Amsterdam, 14 21 Maart 1870. Er heerscht op alle Beurzen bijna, wel geen stilstand, maar eene lusteloosheid, eeu terughou dendheid van de kapitalisten, die alle ontwikke ling van den handel verhindert en de prijzen der meeste fondsen statiounair houdt. Er bestaat dan ook, wanneer men de Noord-Amerikaansche spoorwegen en een paar audere soorten van fond sen uitzondert, weinig speculatiegeest en alzoo kan het niet anders of het Beursnieuws moet wel uiterst weinig en zeer onbelangrijk zijn. Daarbij komt dat de politieke en finantieele ge beurtenissen, waaraan toch wel eenig gewicht zou mogeu worden toegeschreven, tegenwoordig minder invloed op de prijzen uitoefenen dan vroe ger het geval pleegt te zijn, eensdeels wijl men zich niet meer zoo spoedig beangst maakt, gewoon als men er aan geraakt, dat de meeste zaken zich nog al redden, anderdeels wijl de prijzen werkelijk reeds een zeer laag standpunt hebben ingenomen. Welk schoon gekleurd verslag de Italiaansche Minister van Financiën dan ook in de Kamer moge hebben uitgebracht, waaruit echter maar al te duidelijk blijkt dat de toestand der finan ciën van dat land inderdaad zéér slecht is, de inscriptiëu ziju niettemin iets hooger, van 51 k tot 52 V4. Of er een Turksche leening meer of minder aan de markt komt of de nieuwe Loterij- leeuing welke geen schitterend succes schijnt te hebben gehad al tegen 4344 pCt. aan de markt gebracht wordt, de oudere schulden lijden er niet noemenswaardig door; toch wordt het Turksche budget door die leening met een groot aantal millioenen, wegens de garantie, bezwaard 1 Dat de Russen en de Oostenrijkers onveranderd blijven, hoezeer èn de finantieele en ook de bin- nenlaudsche politieke toestand van het laatst genoemde land, alles te wenschen overlaat, kunnen wij ons om de bovengenoemde redenen verklaren niet zoo waarom er in de laatste dagen eeuige vooruitgang in Spanjaards en Portugee- zen plaats had, welke allen trouwens heden weder tot lager prijzen te bekomen waren. Onze Nationale Schuld mocht eene kleinigheid op de prijzen van verleden week winnen en blijft heden 2 ft pCt. 55, 3 pCt. 66, 4 pGt. 85 k pCt. Aand. Handelmaatschappij doorstonden de rescontre op 15 dezer, toen de passagekoers op 117* pCt. gesteld werd, en begonnen aanstonds te klimmen, tot 120 k pCt. zelfs, terwijl zij heden iets minder, op 119'» pCt., blijven. De.liefhebberij in Aand. Hollandsche Spoorweg schijnt wat ge temperd te zijn, of liever er was deze week geen handel van eenige beteekenis in. Daaren tegen was er veel te doen in Aand. Exploitatie- Maatschappij en in Centraal-Spoorweg, beiden tot verhoogde prijzen. De gestempelde Obligatiën dezer laatsten wonnen zelfs van ƒ75 tot ƒ80. Noord-Amerikaansche Unie-fondsen waren tot lager prijzen te bekomen; voor sommige soorten bedroeg dit zelfs 1 pCt. en méér; Spoorweg-fond sen echter, hoezeer het aantal soorten letterlij k bij den dag toeneemt, vinden nog steeds koopers en zulks over het geheel tot hooger, sommigen zelfs tot zéér verhoogde prijzen. Wij moeten onze lezers echter naar de prijscouranten der effecten verwijzen ter vergelijking der prijzen op den 151"11 eii heden van de 42 verschillende soorten, welke wij genoteerd vindenvoor ons overzicht wordt eene specificatie inderdaad te omslachtig en te uitgebreid. Alleen dit moeten wij opmerkeu, dat ook hier het kaf deerlijk onder het koren ver mengd is eu men wél doet zich eerst goed naar het fonds te vernemen dat men koopen wil, al vorens er zijn geld in te plaatsen 1 Ten slotte willen wij onze lezers nog opmerk zaam maken, dat van den 24,te,> tot den 26,ten dezer de gelegenheid is opengesteld ter inschrij ving in de Stoomvaart-Maatschappij „Nederland", ten doel hebbende de directe stoomvaart uiteen onzer havens naar Java. Alle dagbladen hebben deze onderneming reeds besproken eu van alle kanten beschouwdzoodat het wel overbodig zou ziju indien wij er van onzen kant nog iets anders over zeiden dan dat wij alle vrijmoedig heid vinden om de inschrijving uit volle over tuiging aan te bevelen. BUITENLAND. Frankrijk. Het schrijven van den Keizer aan den Mi nister van Justitie, Ollivier, om in overleg en samenwerking met zijn ambtgenooten een ont werp van Senaatsbesluit voor te leggen, hetwelk de „uit het plebisciet van 1852 voortvloeiende grond bepalingen onveranderlijk vaststelle, de wetgevende macht tusscheu de twee Kamers ver- deele en aan de natie het deel der grondwetge vende macht, hetwelk zij aan hare gelastigden overgedragen had, hergeve,heeft een onbe schrijfelijk guustigen indruk gemaakt. Waarlijk, het is ook niet genoeg in deu keizer te prijzen, dat hij eindelijk overtuigd is van de gevaren, welke onvolledige hervormingen en halve maatre gelen konden na zich slepen. Door geen gehoor te geven aan de stem van die raadslieden, die hem driugen wilden aan de openbare meening weer stand te bieden, eu door tegenover hen partij te trekken voor zijn ministers, die op ditoogenblik de getrouwste vertegenwoordigers zijn van de wen schen en den wil der natie, heeft Napoleon III bij hernieuwing getoond, dat hij vrijwillig, voor goed en zonder nevenbedoelingen deu liberalen weg heeft betreden, de eenig mogelijke om de verzoening tot stand te brengen tusscheu de par tijen, eertijds zoo hevig verdeeldhij heeft deu laatsten twijfel opgeheven van hen, die, met het oog op een treurig eu ver vervlogen verleden, geen geloof wilden hechten aan de mogelijkheid van een echt parlementair keizerrijk. Terzelf- dertijd heeft hij gebroken met een kleine doch woelige en hartstochtelij ke schaar, die, volgens haar, alleen de ware belangen van het keizerrijk op het oog had eu diende, om, door nu eens in het ge heim, dan eens onder het masker der democratie, het hervormiugs-miuisterie van 2 Januari te besto ken en te belagen. Mocht deze partij een oogenblik gewaand heb ben daarin steun te vinden bij den senaat en met zijn medewerking het kabinet omver te werpen door tweedracht met die hooge vergadering aan te 6token, deze hoop ontvalt haar thans geheel eu al, omdat na het schrijven van 21 Maart de senaat geen oogenblik meer twijfel kan voeden, dat de hervormingen, die men van hem vraagt, zoowel door den keizer als door de ministers met warmte voorgestaan worden. Het is een diep ingrijpende eu beslissende stap, die den genadeslag toebrengt aan de constitutie van 1852 en de onherstelbare vernietiging van het despotieke keizerrijk medebrengt. Immers, het uitsluitend recht van den keizer en den senaat om grondwettig gezag uit te oefe nen, liet al de zoogenaamde vrijheden, sedert tien jaren gegeven, aau de willekeur van een vorst en deu senaat over. Hetgeen door een senaatsbesluit was gegeven, kon door een senaats besluit worden teruggenomen; een soort coup d'état geheel binnen de grenzen vau de constitutie van 1852 kon het keizerrijk terugvoeren tot die tijden, toen die constitutie nog niet de allengs aangebrachte wijzigingen had ondergaan. Het schrijven van den keizer snijdt echter den kabel af, die Frankrijk nog aan het regeerings- stelsel, waarbij de macht van deu vorst onbe perkt is, bond. m!as'lës* Gaan wij thans voor een oogenblik de hervet, ming na, die de keizer door zijn ministers voor Leef gedragen wenscht te zien. De keizer stelt voor: Hem voor te leggen eeu ontwerp-senaatsbeLelu ring vver er n man gele sluit, hetwelk, de uit het plebisciet van 185! voortvloeiende grondbepalingen onveranderd tende, de wetgevende macht tusschen de twet Kamers verdeele, eu aan de natie het deel dei grondwetgevende macht, hetwelk zij aan hars gelastigden overgedragen had, hergeve. Het constitutioneele keizerrijk moet dus geba. seerd blijven op het plebisciet van 1852, toen duo 11( 7,500,000 stemmen het volgende is vastgesteld: „eeiJ 1°. Een verantwoordelijk hoofd voor den sluanóg (onder den titel van keizer). HE 2°. Ministers uitsluitend afhankelijk van d p>, uitvoerende macht. ïerq 3". Een raad van state, samengesteld uit de be ju kwaamste mannen, om wetten te ontwerpen eqieei die voor het Wetgevend Lichaam te verdedigenLeil 4®. Een Wetgevend Lichaam, dat over die weine ten een oordeel velt en uitspraak doet, door he tege algemeen stemrecht bij geheime stemming gekozen jie 5°. Eene tweede Vergadering, gevormd uit di over straf veel stom spr Lich vermaarde mannen van het land, die het even wicht bewaart en voor de riclitige uitvoering van dit grondwettig verdrag en voor de vrijheid en rechten van het volk waakt. Of het nu deze bepalingen, gelijk zij thani luiden, zullen zijn, welke de onveranderlijke con stitutie zullen uitmaken, of dat deze begiuselet in een sénatus-consulte nog meer zullen uitgebreid worden, is ods niet recht duidelijk, maar deztjnaai beginselen zijn het, welke niet dan bij eene volks stemming zullen kunnen veranderd worden. Het verlangde senaatsbesluit nu zal over de grenzen, den werkkring, het onderling verband en de samenwerking van die machten in den staat, moeten loopen en het gewichtigste vraagstuk, dat daarbij geregeld moet worden, is de verdee ling van de grondwetgevende macht onder de beide lichamen in litt. 4 en 5 bedoeld; met andere woorden, aau de beide Kamers de bevoegdheid te geven om hervormingen te brengen of zich te mengen in al de bepalingen, die als uitvloeisels van het bovenstaand plebisciet bij de constitutie voorgeschreven zijn. Dit nu moet noodwendig leiden tot de intrekking of wijziging van artikel 31 van het vierde hoofdstuk (over den senaat) van de constitutie van 1852. Dit artikel is van den volgenden inhoudDe senaat kan wijzigingen in de constitutie voordra gen. Zoo het daartoe strekkend voorstel door hel uitvoerend gezag is goedgekeurd, wordt daaraau door een senaatsbesluit uitvoering gegeven. Een en ander is niet anders dan het overbren- vel gen van de constitutioneel-parlementaire bepa- enz lingen van het Charter van 183U in de consti tutie van 1852. De senaat wordt dus in weerwil van zijn tegenstribbelen een Pairs-Kamer; het volk za! zelf waken voor de instandhouding zijner grond wettige rechten eu het Wetgevend Lichaam zal worden wat het behoort. is n. sten fin huid Whd vr;.u Eecl twei vau Iw |vers deze lit inci' vooi |v Ks Hel Reeds vroeger hebben wij meermalen en nog laatstelijk, door een rede van den lieer Jules tüinon in de bijeenkomsten van de Champs Elysées in hoofd trekken mede te deelen, doen uitkomen dat die afgevaardigde in Frankrijk de leider is van de groote beweging tegen de doodstraf. Van het nog niet oud senaatsbesluit, dat het recht van initiatief aan het Wetgevend Lichaam verzekerde, maakte hij dan ook gretig gebruik om een wetsontwerp in te dienen, welks eenig artikel was„de doodstraf is afgeschaft." De zoogenoemde commissie van initiatief, die ten gevolge van dit senaatsbesluit is ingesteld, ten einde het Wetgevend Lichaam te rapporteeren over de ingekomen wetsontwerpen andere voordrachten van de leden, hield hel voorstel van den heer Jules Öimon geruimen tijd onder zich, dan zij bracht eindelijk rapport uit, welks conclusie strekte tot verwerping, omdat de commissie meende, dat de straf op het oogen blik niet kan worden gemist. De discussiëu over het ontwerp ziju gisteren en eergisteren in het Wetgevend Lichaam ge voerd en wel voornamelijk door den heer Simon en den heer Bourbeau, rapporteur der commissie. De rede van den heer Siuion was zeer" wel sprekend en hoogst belangrijk. Met tal van sta tistieke gegevens en ollicieele stukken, toonde hij aan dat de afschaffing van de doodstraf in alle landen, die het geluk en de wijsheid hadden Frankrijk hierin voor te gaan, het gevolg heeft opgeleverd, dat het aantal misdaden sterk afge nomen was. Overal heerschte eene agitatie tegen dezen uitersten maatregel, die heeft uitgediend en Frankrijk, dat altijd heeft beweerd aan de spits der beschaafde natiën te staan, mocht than; niet achterblijven. De spreker beklaagde er ziet over, dat de commissie van rapporteurs het be ginsel onaangeroerd heeft gelaten, en toch h juist het beginsel van het meeste belaDg. Zijn stelling was deze: „Wie feilbaar is heeft niet hei recht om te dooden." De afschrikkingstheorie et de verbeteringstheorie zijn beide gebleken on houdbaar te zijn, eu de menschelijkheid eisclit de afschaffing van de doodstraf. het en "I ,t ]i |at tg btt I D nffi D D ro( at er» Ivc td< i ai Olfc pe2 get abi Bud h liet kist (ini L r had der bev den daa gezi Opz iuZ ^rc ne< iei |en biat bad Zak [u fou pilt pel ie- (lat

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2