te 's-Gravenhage, J. F. Verschuuren te Groenen dijk, A. Bulk te Haarlemmermeer, H. Groenhout te Harmelen, Den Broeder te Leeuwarden, M. v. d. Veer te Leiden, P. G. Verbaan te Ommer- schans, G. J. G. J. Schouten te Rhenen, P. Lan- geveld te Sassenheim, G. Vlieg te Sloten, W. v. Dieren te Steenwijk; J- Mooijers, P. Vaal, bei den te Voorhout; P. v. d. Blom te Vennep, A. S. Baiker te Zutfen, J. Broeksma te Zwolle, A. De Groot te Zwartsluis; B. Franke, M. Been bei den woonplaats niet vermeld. De heer W. Bosch heeft heden in de N. R. Ct. het volgend schrijven ingezonden; „Nu de zaak tusschen den heer Nierstrasz en mij voor de rechtbank der publieke moraliteit hangende is, en mijn aanrander nog niet gedaan heeft wat men van een vertegenwoordiger mocht verwachten, die zich zoo erg gecompromitteerd heeft, reken ik mij verplicht tot de volgende mededeeling. Onder dagteekening van 17 Maart schrijft de heer Nierstrasz mij: „dat hij zich niet verplicht acht in publieke geschriften eenige verantwoor ding te geven, van hetgeen hij iu de Kamer ge zegd heeft; maar dat hij zich persoonlijk verant woordelijk stelt jegens hen, die meenen door hem beleedigd te zijn, zooals volgens hem, uit mijn antwoord in de N. R Courant zou blijken Hij verklaart zich ten volle bereid, die voldoening te geven welke tusschen hoofdofficieren gebrui kelijk is." Dat de man even weinig besef heeft van wat hij verplicht is, als van wat hij aan de bezoe delde eereplaats verschuldigd is, die hij inneemt, is duidelijk. Iets, wat onder mannen van eer zeer onge bruikelijk is, zou door iets gebruikelijks weer goed gemaakt en uitgewischt kunnen worden? Alsof de wisseling van een paar kogels tusschen ons zoude kunnen bewijzen, dat de heer Nierstrasz geen eerroover is, en dat ik geen eerlijk man ben? De staatsman die met zijne denkbeelden zoo achterlijk is, schijnt ook niet te weten, dat die middeleeuwsche logica, aan het vuistrecht ontleend, niet meer van onzen tijd en onze be schaving is. Het middel, om zich uit zijn neteligen toestand te redden, is echter niet kwaad bedacht. Liet ik mij uit mijne sterke stelling tot de dwaasheid verlokken, om daartoe de hand te leenen door een tweegevecht, dan had hij gewon nen spel, en was hij ontheven van de veel zwaar dere zedelijke verantwoordelijkheid die op hem rust. Ik liet mij niet vaDgen. Mijn antwoord van 18 dezer luidt: „Ik gevoel mij in 't minst niet beleedigd door 't geen door u op 3 Maart ten mijnen aanzien in de Tweede Kamer is gezegd. „Alleen de waar heid kan soms krenkende zijn, en hoe veel daar van in het door u gesprokene voorkomt, heb ik aan het publiek oordeel onderworpen, dat in den regel de meest juiste uitspraak doet." Aan mijne uitdaging om te bewijzen, wat hij mij ten laste legde, te bewijzen dat wij, de bestuur ders der maatschappij tol Nut van den Javaan, boe- ren-bedriegers zijn, kan de heer Nierstrasz door een zijwending niet ontsnappen. Is hij onmach- lig het bewijs te leveren, dan eischen zedewet en moderne beschaving een beteren, meer ver beven moed, dan die van het pistolen-argument. Hij is zedelijk verplicht openlijk te erkennen, dat hij onwaarheid heeft gesproken, dat hij niet het minste „recht" had mij met iets te bekladden dan kan, op eene apologie in behoorlijken vorm, de absolutie volgen. Mocht hij evenwel dien moed missen, dan blijft alles op hem kleven, wat eerlijke lieden aan zijne handeling toekennen, zooals ik hem gestempeld heb." Het Amsterdamsch departement van de Ned. Maatschappij ter bevordering der pharmacie geeft aan jongelieden, die voldoend lager onderwijs hebben genoten en daartoe lust en geschiktheid bezitten, gelegenheid om tot apothekersbedienden te wor den opgeleid. Door de zorg eener commissie worden zij bij apothekers geplaatst, om hunne practische en theoretische opleiding te ontvangen. Die opleiding geschiedt kosteloos. Tot hunne meerderjarigheid blijven de jongelieden onder het patronaat der commissie. Naar men verneemt, zullen van de militaire geneeskundige studenten van het Athenaeum te Amsterdam, 58 aan het natuurkundig staats examen, 't welk in het begin van April te Utrecht zal worden afgenomen, deelnemen en wel 7 voor b i geheele examen, 31 voor een gedeelte en 20 a.n„;u voor het literarische gedeelte. Onder dagteekening van 29 Januari schrijft Dr. Nachtigal uit Moerzoek nog eenige bijzon derheden omtrent den moord op freule Tinne gepleegd. Het blijkt volgens de verklaringen van alle ooggetuigen, dat de vijf Arabieren (waarvan er drie gevangen zijn en twee zich in Fezzan be vinden) een hoofdrol in de volvoering van het gruwelstuk hebben gespeeld. In hoeverre de vier bedienden, van welke zekere Mohammed-el-Kebis onder de zwaarste verdenking ligt, mede schul dig zijn, zal spoedig genoeg uit het verhoor der drie gevangen Arabieren blijken. Het opperhoofd der Toearegs, Jehenouchen, werpt alle schuld van zich af, en heeft een geschreven verdediging naar Europa gezonden, in welke hij beweert, de reizigster niet tot den tocht naar Rhat te hebben aangespoord, en evenmin haar bijstand beloofd te hebben. Intusscheu is het een daadzaak, dat hij freule Tiune aan het geleide van den Hadji Ahmed Bu-Slah toevertrouwde; 'en dat de neef ran dezen laatsten, Hadji-el-Schich, met acht Toearegs bij de misdaad tegenwoordig was. Of nu Hadji-el-Schich een werkelijk deel heeft ge nomen aan het vermoorden der freule, dit durft Dr. Nachtigaal niet te verzekeren. Hadji-el- Schich houdt staande, dat het slachtoffer reeds gevallen was, vóór hij, door schrik en ontsteltenis bevangen, tot hare verdediging had kunnen toeschieten. Met het oog op 's mans karakter is men algemeen geneigd aan deze zijne verklaring geloof te slaan. Zekere Dr. Schweinfurt, die thans in Afrika rondreist, schrijft hoe freule Tinne daar nog' in ieders herinnering leeft, en hoe zij haar als „das Madchen aus der Fremde" beschouwen, dat aan ieder eene gave bracht. Een der hoofden had zijne dochter ter harer eere „Signora" genoemd. De bekende economist Dr. K. H. Rau, profes sor te Heidelberg, is den 13deD Maart in zijn 78ste levensjaar overleden. De luitenant ter zee der 1ste klasse J. Van Burg, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en van daar den 16d"° dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op non-activiteit .gesteld. Z. M. heeft als blijk van goedkeuring en tevre denheid verleendaan H. Luken, kapitein van het Belgisch schip Josephine, de zilveren medaille, ingesteld bij Koninklijk besluit van 22 September 1855 n°. 64, en een loffelijk getuigschrift; aan J. Petersen, stuurman, J. Schepers, kok, H. Koop en G. L. Heijen, matrozen, en G. J. Springfeld en P. J. A. Hoijen, jongens, allen behooreude tot de bemanning van genoemd schip, ieder eene geldelijke belooning en een loffelijk getuigschrift, wegens de hulp, verleend ter redding van de be manning van het Nederlandsch kofschip Twee Broeders, van Veendam, bij het lijden van schip breuk op zijne reis van Dantzig naar Brussel op 19 December 11. Z. M. heeft de heeren E. P. De Monchy, Jhr. C. Hartsen en J. C. Cramerus herbenoemd tot commissarissen van Rijkswege bij het Rijks- entrepotdok te Amsterdam. Z. M. heeft aan J. W. Kleinschmit, op zijn daar toe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als griffier der arrondissements-rechtbank te Sneek, in te gaan den lsten April 1870. Z. M. heeft den kapitein-luitenant ter zee A. A. 'sGraeuwen met den laatsten April aanstaande eervol ontheven van de waarneming der betrek king van inspecteur over het loodswezen, de be tonning, bebakening en verlichting in het 3de. district te Willemsoord en op non-activiteit ge steld en voornoemde betrekking met 1°. Mei daaraanvolgende opgedragen aan den luitenant ter zee der 1ste klasse Jhr. H. O. Wichers. Hazerswodde, 22 Maart. De gemeenteraad al hier heeft ter bevordering van het klassikaal on derwijs op eeu der openbare scholen voor lager onderwijs, een tweeuen hulponderwijzer aange steld, ofschoon het getal leerlingen op deze school volgens de bepalingen van de wet deze benoe ming niet vorderde; het getal leerlingen was op deze school door het oprichten van twee bijzon dere secte-scholen met eeu honderdtal vermin derd, niettegeustaande er op de openbare school geen schoolgeld wordt geheven. Amsterdam, 22 Maart. Het Provinciaal Gerechts hof alhier heeft heden iu liooger beroep uitspraak gedaan in de zaak tegen Mr. D. J. C. Van Lennep, directeur der Centraal Spoorweg-Maatschappij. Op andere gronden dan de Arrondissements-recht bank alhier, en dus met vernietiging van het door deze uitgesproken vonnis, is de heer Van Lennep echter tot dezelfde straf, een geldboete van 100, veroordeeld, ter zake dat hij als bestuurder van een spoorwegdienst geweigerd heeft te voldoen aan een op 19 Juni 1869 door den Minister van Binnenlandsche Zaken gegeven bevel, om te be ginnen met 1 Juli trein 6 aan de halt te Weesp te doen ophouden. Het Hof heeft overeenkomstig de zienswijze van den Advocaat-Generaal Jhr. Mr. C. H. Hacker, de door den advocaat Mr. W. Van der Vliet voor den beklaagde en appellant aangevoerde verdedigingsmiddelen verworpen en o. a. beslist dat niet was bewezen de door hem beweerde onmogelijkheid om het gegeven bevel na te kouien, zonder in strijd te geraken met andere bepalingen der wet van 21 Augustus 1859 op de spoorwegen; en dat, indien al had kunnen blijken dat de Minister, gelijk beklaagde had aangevoerd, zijnerzijds de op die wet geba seerde voorschriften niet was nagekomen, als het hooren van den raad van toezicht, zulks geens zins de strafbaarheid van beklaagde kon wegne men, maar, op zijn hoogst genomen, aanleiding zou kunnen geven tot inroeping der ministerieele verantwoordelijkheid. Amsterdam, 22 Maart. Omtrent de doopformule in de Ned. Herv. Kerk heeft voor eenigen tijd de synode beslist, dat afwijkingen van die formule bij de bediening van den doop ongeoorloofd zijn. Uit de openbaar gemaakte handelingen der synode van de Ned. Herv. Kerk van 1869 blijkt, dat die beslissing is genomen met 12 tegen 8 stemmen. Voorprofessor Doedes, Dr. J. Witkop, presi dent, de heer S. F. Van Hasselt, secretaris der synode, en de leden Van Asch van Wijk, Mol huysen, Reitsma, Gerlach, Van Koetsveld, Molen kamp, Janssen, Van Deinse en Verhoeff. Tegende hoogleeraren Kuenen en Diest Lor- gion, en de leden Swiers, Oosterbeek, Westhoff, Thomkins, Moltzer en Pieper. 's-Gravenhage, 22 Maart. Iu de zitting van den gemeenteraad alhier, van heden, is na eenige beraadslaging met 16 tegen 15 stemmen aange nomen het praeadvies van Burg. en Weth. om het schoolgeld voorde hoogere burgerschool niet te ver- hoogen, maar te behouden op het cijfer van 60. In de vorige zitting hadden de stemmen over dit voorstel gestaakt. Voorts is na eenige beraadslaging met 25 tegen 6 stemmen aangenomen een voorstel van Burg. en Weth. tot afstand van grond aau het kanaal, tot den aanleg eener vaste batterij voor de artil lerie-schutterij. In beraadslaging gebracht zijnde een voor stel tot verhooging van het subsidie aan de Aca demie van Beeldende Kunsten en wel ten bedrage van/BI 00 wegens het afnemen der contribueerende leden, en het nut daarentegen dat door de Aca demie wordt gesticht, is na eenige woordenwis seling met algemeene stemmen aangeuomen een voorstel van een der leden tot het benoemen eener commissie uit den raad ten einde de be grooting van het loopende en de rekening van het afgeloopen dienstjaar van gemelde inrichting te onderzoeken en daaromtrent rapport uit te brengeu; en is vervolgens die commissie dooi den voorzitter samengesteld. Utrecht, 23 Maart. Naar men ons mededeelt, zou het jongste bezoek van Z. K. H. den Prins van Oranje aan deze gemeente in verband ge staan hebben met landbouw-aangelegenheden, voornamelijk betreffende den aanfok van inland- sche paarden. Z. K. H. heeft met eenige aanzien lijke hooren ccnc conferentie gehouden tot vor ming van een comité tot het vestigen van een algemeene stoeterij. Amersfoort, 22 Maart. Op de heden gehouden aanbesteding der stoomweverij en bleekenj van den heer E. E. Visser c. s. zijn negen inschrij vingsbiljetten ingekomen, waarvan volgens onder staand het verschil tusschen de hoogste en laagste inschrijver ruim 11,000 is. De gunning heeft eerst over drie dagen plaats, ofschoon men alge meen vermoedt dat den heeren Colder en Van Doornik het werk zal gegund worden Inschrijvers waren: A. Colder en Van Doornik te Amersfoort, 2S,000G. M. Zeegers te Amers foort, (28,130; J. H. De Bruin te Vaassen,( 33,469; G. Prins te Amersfoort, (34,400; W. Kampscheur te Amersfoort, (35,353 Verbrugge te. Broek, (35,354; De Bruin eri Mulder te Vaassen, 35,666 W. Muydermau te Zutfen, (38,749; De Zwaan Jr. en Koper te Amsterdam, 39,233. Zwolle, 21 Maart. Den dezer heeft de heer Mr. J. E. Dikkers, officier van justitie bij de rechtbank te Deventer, zijne 25jarige ambts betrekking aan die rechtbank herdacht. Reeds 32 jaren is Z.E.A. alsj officier van justitie werk zaam geweest. Zijne medebeanibten aan de rechtbank en de leden der balie betoonden den feestvierende door de aanbieding van keurige cadeaux hunne hoog achting. Zwolle, 22 Maart. De armbesturen der Ned. Hervormde, Roomsch-Katholieke, Israëlietische, Luthersche en Doopsgezinde gemeenten alhier, hebben in een adres aan den gemeenteraad hunue adhesie te kennen gegeven aan het wetsont werp tot wijziging der thans vigeerende armen wet en de daarbjj gevoegde memorie van toe lichting. Kampen, 22 Maart. Gisterennamiddag is de eerste steen gelegd van de nieuwe vergaderzaal der theologische school alhier, door den rector, den Weleerw. heer Bruminelkamp. Z.Eerw. heeft bij die gelegenheid eene toepasselijke toespraak gehouden. Enschede, 21 Maart. In het jaar 1869 werden alhier en te Lonneker met certificaat van oor sprong naar Oost-Indië verzonden 421,865 stuk ken diverse katoenen goederen tegen 498,000 stukken in 1868. Hengelo, 19 Maart. Het sedert 1 Januari jl. onder bevel van den lsten luitenant Dutry vau Haeften alhier gestationneerd geweest zijnde detachement huzaren is hedenmorgen weder naar Deventer vertrokken zonder te wordeD vervangen. Geen enkele maal is de hulp van het detache ment noodig geweest om de rust te bewaren, zoodat de angst voor ongeregeldheden onder de fabriekarbeiders, in het begin van den winter gekoesterd, overdreven schijnt geweest te zijn. INGEZONDEN. DOODSTRAF. Terwijl meer dan één Christenleeraar op gron den aan het Oude en Nieuwe Testament ontleend, met hartstocht er voor kampt dat tot op den jong sten dag gehangen en gewurgd worde (als strookte het meer met Godes onbegrensde liefde dat een zwakke sterveling door beulshandèn verdelgd, dan van zijnen zondigen levenswandel wierd terug gebracht), laat een geleerd Joodsch Rabbijn zich op de volgende wijze over hetzelfde onderwerp uit „Zeker is het dat toen Christus in betrekking „tot de overspeelster uitsprak: wie uwer zonder „zonde is werpe den eersten steen op haar, hij zich „in beginsel tegen de doodstraf verklaard heeft. „Had men niet met vooringenomenheid en onder „den invloed der sints eeuwen toegepaste dood- „straf deze uitspraak van Christus beschouwd en „behandeld, een ieder zou in dit woord (en in dien „geest) hare veroordeeling hebben erkend." Ei lieve! Wie oordeelt christelijker over den Christus? de Christenprediker van Rhijn of de Joden-Rabbi Furst? en wordt men ook hier niet wederom onwillekeurig gedrongen uit te roepen O Christendom, hoe vele gruwelen worden al niet in uw naam bedreven! J. Gr e me ngde Berichte n. Een majoor van een regiment in Britsch-Indië f die als eeu bluffer bekend stond beklaagde zich f op eene soirée, dat hij tengevolge van de domheid en nalatigheid van zijn officieren genoodzaakt! was, alleen voor de richtige dienst van het regi- ment te zorgen. „Ik ben mijn eigen majoor",! ging hij voort, „mijn eigen kapitein, mijn eigen I luitenant, vaandrig, sergeant, en" „uw eigen trompetter", viel eene aanwezige dame hem in de rede. Een zeer bijziend en daarbij afgetrokken per-1: souage liep dezer dagen tegen eeu koe aan, diet een boer aan een touw naar de markt bracht. Ontzet boog hij zich, nam den hoed af, en sta- melde verlegen: Duizendmaal vergiffenis me-f vrouw! Zoodra hij echter zijne vergissing be-L speurde, barstte hij in lachen uit. Ai lachendeli kwam hij eenige huizen verder in botsing met|l eene dame, waarop hij toornig uitriep: Ben je daar nog al, ellendige oude koe? Voor een talrijk publiek ontvouwde do iuge- 1 nieur Bateman Vrijdag avond in de Royal Insti tution te Londen zijn plan om Engeland eu Frank rijk door een onderaardsche tunnel te verbinden. De ontworpen tunnel zou eene lengte van 21 Engelsche mijlen, eene breedte van 13 voet heb ben. De ingenieur toonde aan dat dit werk bin nen 5 jaren en met een som van S millioen pd. sterling 92,000,000) uitgevoerd kon worden. Verplaats u voor eene wijle op het jongste operabal te Parijs. Eene aardige domino werd deD geheelen avond ijrerig vervolgd door een zeer intrigeereud masker, dat eindelijk de be koorlijke domino uitnoodigde, met hem te sou- peeren. Eene beschroomde weigering van de domino, eene herhaling van het verzoek, en zoo over en weer, tot eindelijk door de eerste toe gegeven werd en men zich naar het café Auglais begaf, waar door het masker een fijn soeper werd besteld. De domino bleef halsstarrig weigeren, haar masker af te Demen, vóór de derde champagne- flesch was aangerukt. Groote nieuwsgierigheid van het masker bij het ontkurken van de derde flesch. Maar o gruwel 1.... het was een redac teur van den Rappel! En zijn dischgenoot? Een redacteurvan den Pays. Tableau! Er ontbrak slechts Bengaalsch vuur Eene naar het uiterlijk te oordeelen zeer fat soenlijke dame, netjes gekleed en met een aris tocratisch voorkomen, werd Maandagnamidda; totaliter dronken, in het Jiulpbureau op de Bo termarkt te Amsterdam, gevankelijk binnenge bracht. De aan-, op- en bemerkingen van het verzamelde publiek, hadden stof kunnen geveo voor een roman in drie deelen, maar we had den helaas geen tijd, om van alles nauwkeurig nota te houden. (Het Noorden.) Hebt ge uwe vrouw geslagen? vroeg de pre sident eener rechtbank aan een echtgenoot, die van dat wanbedrijf beschuldigd werd. Wel, mijn heer de president! Hoe kan men het zeggen: Een paar onschuldige klappen met mijn zakdoek! Maar nauwelijks had hij die verklaring gege ven, of een schelle stem (die van de verongelijkte wederhelft) riep uit: Hij zegt niet, mijnheer! dal hij zich den neus met zijn vingers snuit. Mevrouw X. woonde laatst een concert bij. schoon om te stelen. Indereen bewonderde hare blonde haren zoo sierlijk opgemaakt, dediamao ten veer prijkte aan de linkerzijde van het hoofd, en wat vooral de aandacht trok waren de zwarte, fijD geteekende wenkbrauwen, die aan het gan sche gelaat zulk een bevalligheid bijzetten. H«i veec !evr< icht, mke n|ti'£ Hst< ing, :at tl Juurd jebbe erleg I n at 2 teoht Uit !2'Ui erho nter| lile DOUdl b jen. Pi' 1 üi .aai V'/tt iid( lots li jnei i er lin iUu, cel legt er :ne rd Ui 'ge loi ge fJ qs |eei s s ïki et

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2