bosch op. Een wel uitgevoerd snelvuur doet haar eenigszins wijken. Vooruit is een diepe kuil, die nog de helft van den reeds zoo smallen weg af neemt, en waarin de vijand is verscholen. De voorwacht verjaagt hem daaruit, doch bevindt zich nu plotseling bij een draai van het pad voor het krom en onder een hevig kruisvuur. De boschnegers, waarvan verscheidene gewond zijn, geraken in verwarring, schieten hunne ge weren af en bergen zich links en rechts van den weg in het bosch en ravijn. De artillerie werkt intusschen uitstekend. Te midden van het hevigste vuur gaat zij na ieder schot vooruit; reeds is zij tot op een vijftiental passen tot aan de huizen genaderd. De uitwer king der puntgranaatjes, met kalmte gericht en afgevuurd door matroos 1ste klasse Ten Hoorn, is uitstekend. Zij gaan door de leemen inuren, springen in de huizen en richten groote vernie ling aan. De vijand wijkt echter niet. Nog eens wordt beproefd in het krom te dringen, maar te vergeefs. Het hevige vuur en de groote overmacht doen dezen aanval wederom afslaan. Eindelijk, na nog een gelukkig schot, doe ik opnieuw storm- marsch blazen, nadat inmiddels de hoofdtroep, door unj niet den isteu luitenant-adjudant Van Braam Houckgeest op het boschpad achtergela ten, order gekregen heeft op te rukken. Matroos lste klasse Van Deinum snelt vooruit. In den stormpas aangesneld dringt Veeckens met zijne sectie door de voorhoede, die bedekt opgesteld een levendig vuur onderhoudt, henen en stormt het krom in, onmiddellijk gevolgd door de ma trozen E. Dubbeld, G. Van Urk en C. C. Van Egmond en Van Braam Houckgeest met het tweede min of meer achtergebleven gedeelte der sectie. Nu snelt ook de voorhoede vooruit en, dank zij het schoone voorbeeld der beide ge noemde officieren, is de storm gelukt. Wel houdt de vijand op enkele punten nog krachtig stand. Menigeen wordt nog gekwetst. Maar nu in de voorste huizen in den rug bedreigd, moet de vijand die overhaast ontruimen. De vlucht wordt algemeen. Spoedig hoort men niets meer van den vijand. Een langdurig hoezee kondigt de ver meestering van het krom aan. Het is een zeer schoon en regelmatig gebouwd krom, in het mid den met een breede straat met groote boouien, groote nette huizen en aan weerszijden vele dwarsstraten; alles duidt welvaart en betrekke- lijken rijkdom aan. Volgens berichten vau den vijand later over Cape Coast ontvangen, had hij op dien dag het aanmerkelijk verlies van 250 a 300 dooden en vermisten geledenvrouwen en kinderen waren in grooten getale naar die plaats gevlucht. Van alle kanten was volk ter hulpe geweest, zooals Wassa, Abremoe en Cape Coast; zelfs Gerty, de beruchte Koning van Anamaboe moet daar geweest zijn. Er is hevig gevochtendit duidt ook ons verlies aan, al is het betrekkelijk gering. Te halfeen zijn wij weder aan het kamp; op den terugweg is niets van den vijand gehoord van de in het bosch langs het pad gelegen krommen, des ochtends vol beweging en strijd lust, verneemt men nu niets meer. Het is overal dood stil. Onder een Leve de Kouing! en driewerf hoe zee! trekken wij het kamp binnen, alwaar wij door U Hoogedelgestr. met de levendigste blij ken van tevredenheid ontvangen worden. Zondag 16 Januari wordt, onder het houden van groote parade, de gezamenlijke macht door U Hoogedelgestrenge in voor mij zeer veree- reude bewoordingen toegesproken en daarna uwe dagorder voorgelezen. Vooraf heb ik order ontvangen 's Maandags den I?*™ het kamp geheel op te ruimen, en zorg te dragen met de geheele macht den volgenden morgen vroegtijdig te Elmina te zijn, waar wij dan ook, na den vorigen avond te elf uren het kamp te hebben verlaten en te Amkwana eenige ureu halt gehouden te hebben, te zeven uren aaukwamen. Aan de Veersche redoute werden wij aldaar door den gouverneur-commissaris en gevolg ont vangen, die in hoogst vereerende bewoordingen ons toespreekt, lof toezwaaiende aan hetgeen door ons te midden van zoovele vermoeienissen en het ongezonde heete klimaat verricht is. Aan de landingsplaats gekomen, wordt de ge zamenlijke macht, die ik de eer had ruim twee maanden aan te voeren, ontbonden met een woord van grooten dank voor aller ijverige plichtsbetrachting en nimmer weifelende trouw, en een woord van rechtmatige hulde aan den betoonden moed en volharding. Ook Koning Equaffo wordt door mij bedankt voor de bewezene belangrijke diensten en zijne onbezweken trouw. De gesneuvelden en gekwetsten onder de lan- dingsdivisiën van Zr. Ms. schepen Vice-Admiraal Koopman en de Amstel, waaraan een gedeelte Afri- kaansche soldaten van het garnizoen te St.-George d'Elmina, eenige hulptroepen, enz., enz. waren toegevoegd, op den li4"1 Januari 1870, na de ver overing van Kwassie-krom, zijn o. a.: de lste luit. der mariniers a|b. Zr. Ms. stoomschip Koopman, F, A. Van Braam Houckgeest: een geschoten wond in het voorhoofd en een in den linker- I voorarm; de adelborst lste klasse idem, L. A. H. Lam ie: een geschoten wond in de linkerwang en eeu schampschot aan de rechterwang; de machinist 2de klasse idem, S. L. Vermeer: een geschoten wond in de linker-slaapstreek; de kwartiermeester idem, H. Buijs: een geschoten wond in den linkervoorarm en een onder den rechterokselde matroos 3de klasse idem, N. M. Hageraats: een geschoten wond in den linkerdij; de matroos 2de klasse idem, E. W. De Bruin: een schampschot aan het linkeronderbeende matroos 3de klasse idem, H. Heeinink een schamp schot aan den rechter-middelsten en ringvinger; de marinier 3de klasse idem, J. Van Dijk: twee geschoten wonden aan deu linkerarm en eeD schampschot aan den linkerzijdehals, een schol in den rechtervoet; de luitenant ter zee 2de klasse a/b. Zr. Ms. schroefstoomschip de Amstel, F. Zegers Veeckenseen geschoten wond in den rechler- bovenarm; de luitenant ter zee 2de klasse idem, E. W. Hudig: een geschoten wond in het ach terhoofd; de 2de schiemansmaat idem, J. De Groot: een geschoten woud aan de rechterhand en een in de linkerknie; de scheerder idem, A. Groene- veld: een geschoten woud in den linkerschouder; de matroos lste klasse idem, A. Van de Laar, gesneuveld, twee .geschoten doordriugende borst wonden; de matroos 2de klasse idem, A. J. Bur gers gesneuveld, een geschoten schedelwond eu een geschoten wond in deu rug, (doordringend); de matioos 2de klasse idem, J. Stroineier, ge sneuveld, zeven geschoten doordringende borst wonden; de matroos 2de klasse idem, J. Ver voort: een geschoten woud aan elk der beide onderbeenen en een in den rechterschouder; de vuurstoker 2de klasse idem, C. De Raaf: een ge schoten wond in de rechter-lendenstreek; de tamboer 3de klasse idem, K. G. C. Kremer: een geschoten wond in de rechterdij; de bediende van den luitenant ter zee liudig, Hendrik: een geschoten wond in de rechterdij. Het is verblijdend te kunnen uiededceleu, dat sommige gekwetsten op den 2S",cn Januari 1870 reeds volkomen hersteld waren, terwijl de overige zonder uitzondering buiten eenig gevaar ver keerden, reeds aanmerkelijk in beterschap waren vooruitgegaan, en het zich met grond liet ver wachten dat allen zonder verminking in staat zouden worden gesteld om spoedig hunnen dienst te kunnen hervatten. De gezondheidstoestand der overige schepelin gen was in het algemeen zeer bevredigend. door Zijne Keizerlijke Majesteit den Sultan van Turkije geschonken. Van een geacht handelshuis ontvaugeu wij de volgende mededeeling. Te Hamburg zal eerstdaags het prospectus ver schijnen van eene groote Stoomvaart-Maatschappij, die met een kapitaal van zes unllioen thaler lij nen van stoomschepen wil organiseereu op Indië, China en Japan door het öuez-kanaal. Men schijnt te Hamburg zeer verrast te zijn, dat Nederland ditmaal de buren vóór is, 6n door samenwerking van Regeering en Handel zoo spoedig eene stoomvaart op Java door het Suez- kauaal zal ondernemen. Men had er min of meer op gerekend dat evenals in de vaart op Amerika de bedachtzame Hollander deu voordeeligsten tijd niet gebruikt zou hebben, en aan de buren gelegenheid zou hebben gelaten om wat ouder zijn duiven te schieten. (iV. R. Cl.) De Minister van Financiën, daartoe gemachtigd bij Koninklijk besluit van deu 12deD dezer, heeft de voorwaarden der, krachtens Koninklijke mach tiging van den 21''"° October 1869, door den Mi nister van Binnenlaudsche Zaken aan den heer W. Cornell Jewett verleende vergunning, tot den aanleg eu het gebruik van eene telegraphische ver binding van Nederland met Noord-Amerika, ge wijzigd. Z. M. heeft benoemd met ingang van 1 April daaraanvolgende: tot burgemeester der gemeente Ulrum L. H. Dijkhuis; tot burgetn. der gemeente Leens P. A. De Rochefort, onder toekenning van eervol ontslag als burgem. van Ezinge. Z. M. heeft aan den heer L. Drncker te Voor schoten, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van officier der Kei zerlijke orde van Medjidié, hem door zijne Kei zerlijke Majesteit den Sultan van Turkije ge schonken. Z. M. heeft bekrachtigd het door den raad der gemeente Beilen aan Mr. J. Sluis, burgem. en secretaris dier gemeente, opzijn verzoek verleend eervol ontslag uit laatstgemelde betrekking. Z. M. heeft benoemd bij het korps, gevormd uit de weerbaarheidsvereeuigiug „Willem II" te Tilburg: tot kapitein-kominaudant H. Pfaff; tot officier van gezond leid der 2de kl. Dr. T. H. Mac-Gillavry, voormalig officier van gezondheid der 2de kl. bij het leger in Nederl. ludië; tot 2den luitenant W. llauseinanu. Z. M. heeft aan den heer Mr. W. A. P. Ver kerk Pistorius, referendaris bij het Departement van Financiën, vergunning verleend tot het aan nemen en dragen der onderscheidingsteekenen van kommandeur der orde van Medjidié, hem Amsterdam, 21 Maart. Zooals wij reeds meldden, wordt voor deze gemeente een nieuwe regeling der gemeentelijke administratie voorbereid. Vol gens de N. R. Cl. wordt voorgesteld, het bureau der gemeentebelastingen tot een deel te maken van de afdeeling financiën. Van de verschillende voor gestelde wijzigingen wordt een totale besparing van ƒ21.5000 verwacht. Over het algemeen is de indruk van het voorstel, dat meer dan tot hiertoe genaderd wordt tot het stelselambtenaren, met een behoorlijk afgebakende verdeeling van den arbeid, regeling van ieders verantwoordelijkheid en goede bezoldiging. Amsterdam, 21 Maart. Men verneemt, dat eenige vereerders van wijlen Dr. Sarphati het voornemen zouden koesteren, bij de herschepping van het voorplein van 't. Paleis voor Volksvlijt, 't zij een monument, 't zij eene buste op te richten voor den grooten burger, aan wien Amsterdam, be halve dat Paleis, zóóveel andere nuttige instel lingen dankt; die als het warë den stoot heeft gegeven tot een nieuw tijdvak in de hoofdstad en, bij zijn leven vaak miskeud en verguisd, van lieverlede steeds hooger rijst in de dankbare her innering zijner stadgenooten. (-4. D. v. N.) Utrecht, 21 Maart. Gisteren hield de Neder- landsche Typografenbond in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen alhier, zijnejaarlijk- sche vergadering. Men deelt daaromtrent het volgende mede: Vele leden en afgevaardigden uit verschillende plaatsen van ons vaderland wa ren tegenwoordig, en uit het verslag bleek, dat zoowel de financiën als het aantal leden aan merkelijk vermeerderd waren. Het voorstel, om het uitkeerings-geld aan niet-arbeidenden van vijf op zes gulden te stellen, en dat om zich aan de internationale arbeiders-vereeniging aan te slui ten, werden tot na het te houden arbeiders-con gres te Antwerpen aangehouden, daar de verga dering den uitslag der aldaar te houden debatten wilde afwachten, alvorens een besluit te nemen. Tot het zenden van twee afgevaardigden naar het genoemde congres werd door de vergadering besloten. Apeldoorn, 20 Maart. Z. M. de Koning houdt zich dagelijks bezig met het nemen van proe ven met de machine voor kogelpersing en het schieten naar den schijf. Zctfen, 18 Maart. Meer dan honderd personen van verschillenden ouderdom en maatschappelijke positie hebben zich aangegeven als sollicitanten naar den vacanten post van onder-directeur van Ncdcrlandsch Mellray. Het traktement bedraagt ƒ600 met vrije inwoning. Leeuwarden, 21 Maart, Den IS4"" dezer werd alhier in het hotel Wilteveen eene vergadering gehouden van predikanten der moderne richting uit de Noordelijke provinciën, die door een 50tal werd bijgewoond en waarbij ook Prof. Muurling tegenwoordig was; O. a. werden twee belangrijke besluiten genomen. Na langdurige beraadslagin gen n.l. werd besloten tot de oprichting eener Vereeniging tot handhaving van gewetensvrijheid, waar van elk lid kan worden, die verklaart den gods dienst niet te stellen in het hechten aan eenig leerbe grip of eenig gebruik. Deze Vereeniging staat dus open voor leden der gemeente zoowel als voor predikanten, voor modernen en niet-modernen, voor ieder die met bovengenoemde verklaring instemt. In de tweede plaats besloot men in het najaar eene vergadering te houden te Leeuwarden, voor moderne predikanten en gemeenteleden, ter bespreking van kerkelijke belangen en toestanden. Deventer, 20 Maart. Sedert een paar dagen trokken aanvankelijk eenige jongens, waarbij zich al spoedig ook volwassenen voegden, de stra ten des avonds door, eenige liederen zingende, betreffende de ter dezer stede opgerichte paar- denslachterij van gebroeders Noach. Het volks vooroordeel toch verzet zich ten krachtigste tegen het -gebruik van dit dierlijk voedsel, dat door velen der aanzienlijksten beproefd en in de meeste gevallen zeer smakelijk en bruikbaar is bevonden. Vond de nieuwe koopwaar dus aanvankelijk goeden aftrek, het was niet eeD gevolg van den dienst, welken men aan de arbeidende klasse meende te bewijzen, door de oprichting van de verlangde paardenslachterij toe te staan. Slechts bij zeldzame uitzondering maakt de arbeidsman met zijn gezin gebruik van het goedkoope en krachtige voedsel. Daar nu bovendien de ouder nemers van de nieuwe industrie zeiven in geene hooge mate schijnen te deelen in de achting van het groote publiek, ontbrak het weldra niet aan persiflages, waaruit liedjes ontstonden, die op vroolijke wijzen gezongen werden; de zangers zochten natuurlijk elkander op, vereenigden zich en zoo ontstonden kooren, welke Vrijdag-avond tot een getal van circa 400 mannen en vrouwen waren aangegroeid, en waarbij zelfs een vaan del met de noodige toespelingen niet ontbrak. Hoe onschuldig dezaak nu ook op zich zelve was, moest toch de politie zich daarmede wel 1 bemoeien, omdat de stoet ieder huis niet even I ongedeerd liet, en het is alleen aan de groote populariteit te dauken van onzen burgemeester, den heer Mr. R. H. Van Marie, die den optocht tei Ifd 1 a< steeds volgde, dat alles rustig is afgeloopen. That heeft men evenwel aan de zaak een einde gt maakt, en de maatregelen, door het stedelijk K stuur zoowel als door de voornaamste industrieele en werkgevers, tot voorkoming van een herhali» daarvan, zijn zoo doelmatig genomen en de geziDilg.n heid der volksklasse zelve 100 goed, dat gistere: avond een enkel woord voldoende was om elk aanleiding tot ongeregeldheid te voorkomen Groningen, 20 Maart. De Gemeenteraad hee gistereD aangenomen het voorstel der raads-cot missie voor de gasfabriek, zoodat met de gende maand de gasprijs alhier zal zijn 8 ets kub. meter voor particulieren, en 7 ets. voor gemeente. BUITENLAND. - VU" lêri w» lil as: If in ■u Frankrijk. f Parijs, 20 Maart. Het Wetgevend Lichaam di|het bes zijl fci önl li* mi óg. |ai la |I zaa te in In |t ,ri t 10] urn ifi [as sei Kl ij re 10e kei ;/l morgen bijeenkomt, zal naar luid van verschi lende bladen de gewichtige quaestie om zonds verdere omwegen dit lichaam ook met grondwe geveDd gezag te hekleeden, bij wijze van inte pellatie opwerpen. (Zie telegrammen). De houding van den senaat die het minister Ollivier in zijn liberale hervormingen zeer bi lemmert, moet daarop van veel invloed zijn. De Siècle vreest dat de strijd die daaruit te schen het Wetgevend Lichaam en densenaatzi ontstaan, zal uitloopen op eeue ministireele crisi- die het kabinet enkel en alleen te dauken z> hebben aan het halfslachtig regeeringsbelei waarmede het is opgetreden. Had het toen goe doorgetast en het stelsel van geven en neme: uitgesloten, dan zou het thans niet staan voor d! dubbele oppositie van hen die het in zijn stappei op den liberalen bodem al verder en verder wi] voeren, en van de oude aanhangers van het pei soonlijk gezag. En nu acht dit blad juist de quaestie van hi grondwetgevend gezag, het blok waarover hi ministerie zal struikelenwaardoor de voorspel ling van hen die het leven bij den dag afkeur! den zal bewaard heid worden. De staatscommissie belast met het onderzoel naar de hervorming van het stedelijk bestuur der stad Parijs, is liet eens geworden omtreri het gewichtigste punt dat zij geroepen was lil beslissen. Het gevolg daarvan is haar besluit oi in het uit te brengen rapport voor te stellen dei gemeen leraad samen te stellen uit 80 ledeil een voor iederen wijk der stad, te kiezen doe: de stemgerechtigden die sedert vijf jaren op di kiezerslijsten voorkwamen, zonder dit recht nog- thans door de bepaling dat die raad door hel uitvoerend gezag zou worden benoemd, te kunnei uitoefenen. jj'Jl Het Memorial diplomatique verzekert dat da Fransche regeering besloten heeft den markie. De Banneville, gezant van Frankrijk bij de Heilige Stoel, aan te wijzen als zaakgelastigde voor h« Concilie. Hij zou echter om de vrijheid van beraadslagingen niet te belemmeren de zittingen niet bijwonen, maar op de hoogte worden gehou den van hetgeen omgaat betrekkelijk eenige leerstellingen, waartegen zijn regeering bezwa ren oppert in zoover zij aanleiding zouden kunne: geven, om de goede verstandhouding tusschet Frankrijk en de Heilige Stoel te verstoren en di rechten bij het concordaat van 1801 toegestaai te krenken. di' e ieo idr ijm ik' die ■r /Die he iii zeer Rechtsgeding tegen Prins Bonaparte, moordenaar van Victor Noir. De FraDsche bladen zijn gisteren begonnen ine: de reeks verslagen, brieven enz., die de naa: Tours gezonden redacteurs hen toezenden. Daa: het Hooggerechtshof eerst gisteren met het onder zoek van deze zaak, die de gemoederen te Pariji zoo hevig aan het gisten bracht, een aanvani maakte bepalen zich die correspoudentiën voor hei meerendeel tot reisindrukken, beschrijvingen vai de stad Tours, de stemming harer bevolking ei bijzonderheden nopens de personen en zaken het proces betrokken. Wij zullen uit onderschei dene van die gegevens welke voor ons ligge: eenige grepen doen. Tours schijnt zich weinig aan het proces, binnen zijn muren zal gevoerd worden, geleget te laten liggen. Vrijdag, bij de aankomst de: leden van het Hooggerechtshof, die op hun ver zoek niet met militaire eerbewijzen, dan toet met enkele ceremoniën aan het spoorwegstatio: werden ontvangen, zag men weinig of geen volt op de been. De heer Glandaz, president van het Hoogge rechtshof, heeft zijn intrek genomen in het Palei! van Justitie; zijn collega's, de raadsheereD, it de woning van den Aartsbisschop, waarover di stad met toestemming van Mgr. Guibert, die t Rome het Concilie bijwoont, heeft kunnen be schikken. In denzelfden trein bevonden zich de prinse Bonaparte, vergezeld van haar zoon, hare doek- ter en onderscheidene bedienden. De president bezocht spoedig na zijn aankomt de audiëntiezaal en ging nauwkeurig de inrich ting na. Voor de vertegenwoordigers der pers is op uil' stekende wijze zorg gedragen; zij zijn in gros: iet [raa wee ck e ;ekc e an r 1 era ukl Se t I ich |inê e-ac iort H ,eui listc lem |ndi Ji lelie lüri: In i I Jlri D lêri oii 'ier ras, daar I 'gd 1 liet I iad gme ;ega >J mg ui 'kek. 3oii I Ion el r'j iter llijr |inn keu Dij 5 (en; laar Ier A d len foii

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2