4 X°. 3100 Maandag A°. 1870. 21 Maart. 1>cll luit de in de zitting van de Tweede Kamer van gisteren door de commissiën uitgebrachte eind verslagen over de wetsontwerpen: 1°. nadere regeling van de op hoog gezag ingevoerde sui kercultuur en wijziging van art. ÖO van het Re glement op het beleid der Regeering in Nederl. Indië; 2°. regeling van het onderwijs van Rijks wege in de beeldende kunstenen 3". onteige ning van perceelen, benoodigd voor den bouw van de tweede schutsluis te Hansweert ter vol tooiing van het kanaal door Zuid-Beveland, blijkt t daaromtrent geene nadere overweging in de leelingen wordt vereischt. imscll i.HeJ OCH ond UK Di- oensii EIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DICR ADVKRTBNTIEN. Voor iederen regel, .if 0.15. Grootere lettor naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 19 Maart. van Financiën, die bestaan zouden in eene in komstenbelasting, met groote letters in het hoofd orgaan der oppositie vermeld, schijnt ten doel te hebben, om een schrik in het land te ver spreiden. Wellicht dient het ook, gelijk een onzer bla den meent, speciaal voor de leden der Eerste Kamer. Waarlijk, wanneer de oppositie hiermede haar doel bereikt, en door een enkel woord, op de zwakke zijde onzer natie invloed zou vermogen uit te oefenen het zou een treurige maatstaf opleveren van het peil van ontwikkeling, in de tweede der 19d6 eeuw door ons volk bereikt. Men vraagt niet, wat voor soort van inkomsten belasting het zal zijn; het enkele woord: inkom stenbelasting moet reeds voldoende zijn, om een ministerie in de schatting van het volk verdacht te maken. BW ij weten niet, of het bericht juist is, wij be twijfelen het ten hoogste maar gesteld eens het ware juist, gesteld de Minister van Financiën had een belastingplan ontworpen, waardoor beter dan tot dusver geschiedt, een ieder zou betalen naar zijn vermogen zou men zich daarover niet ten zeerste moeten verheugen? Bedenkt men niet, dat zij die zoo fel tegen elk denkbeeld van een inkomstenbelasting zijn, daardoor erkennen, dat er velen zijn die tot nu toe niet in verhouding tot hunne inkomsten de algemeene lasten helpen dragen "En het groote bezwaar, dat eene inkomsten belasting tot nu ontmoette overigens zijn er wéinigen die het gronddenkbeeld er van niet toejuichen, betreft de wijze van uitvoering. Daarvan wordt ons niets medegedeeldop welke wijze die inkomstenbelasting gesteld het be richt ware juist zal worden geheven, daarvan deelt het bericht niets mede. Maar dit is toch de hoofdzaak. Tegen het beginsel zelf kan niemand in gemoede bezwaar hebben. En op zeer ver schillij de wijze kan een inkomstbelasting worden gehe\ en. gis I et dan niet belachelijk, dat men zulk een gering denkbeeld van ons volk zou hebben, om te meenen, alleen door het woord inkomsten- belasting, de menschen en zelfs de leden der Barste Kamer schrik aan te kunnen jagen? JSS eeniü pCt 90 li eesck 2SH An*- ld- 240, r* 3|e Vf. f Holt. lor ills' iet- f hu'i 1 te- tb,! ,|Op Donderdag den 7den April a. s. zullen voor het Hoogheemraadschap Rijnland plaats hebben de volgende verkiezingen, te weten: in het 4de strict (hoofdplaats de Lynden) van een hoofd eiland, ter vervanging van den heer H. F. Bultman, en van een hoofdingeland-plaatsver vanger in plaats van den heer F. W.Oevvel, die beiden met 1 Juni a. s. moeten aftreden; in het 5de district (hoofdplaats Leimuiden) van een hoofdingeland, ter vervanging van den heer T. P. Viruly, en van een hoofdingeland-plaatsver vanger, in plaats vau den heer F. C. Franck, die beiden met 1 Juni a. s. moeten aftreden; in het 15de district (hoofdplaats Wassenaar) van een hoofdingeland, ter vervanging van den heer C. E. baron van Pallandt, en van een hoofdinge land-plaatsvervanger, in plaats van den heer C. Ichiffer van Bleiswijk, die beiden met 1 Juni a. s. oeten aftreden. Bij de gisteren te Amsterdam gehouden ver kiezing voor hoofdingelanden van den Haarlem- Dicnneer Polder zijn herkozen de beeren A. Wij hands, Mr. C. Cock en Mr. T. J. J. Prins. Het Hoofdbestuur van het Nederlandsch On derwijzers-Genootschap heeft eene Commissie be noemd tot regeling en uitvoeringeener Verloting van voorwerpen van kunst, smaak en nijverheid, ten behoeve van het Hulpfonds der Levensver- zek eri ngsmaatschapp ij Deze Commissie heeft de hulp ingeroepen van de leden des Genootschaps in de verschillende deelen van ons vaderland. Voor Leiden en om streken bestaat de sub commissie uit de heeren hoofdonderwijzers Van Dijk, Van de Vliet en Japikse. Hartelijk wenschen wij dat hunne po gingen in ons midden met eenen gunstigen uit slag bekroond worden; dat velen zich opgewekt gevoelen mogen om, hetzij door het inzenden van prijzen, hetzij door het nemen van loten, deze onderneming te schragen. Het zal wellicht voor enkele lezers niet over tollig zijn kortelijk de strekking van het Hulp fonds aan te wijzen. Het Nederlandsch Onder wijzers-Genootschap heeft voor eenige jaren eene Levensverzekeringsmaatschappij gesticht om den onderwijzer de gelegenheid te verschaffen zoo goedkoop mogelijk op eene solide wijze voor weduwe en weezen te zorgen. Deze instelling wordt gra tis geadministreerd, evenals het contract tusschen Zuid-Hollandsche onderwijzers, waarvan het be stuur in Leiden gevestigd is. Aan de Levensverzekeringsmaatschappij is een Hulpfonds verbonden, uit welks renten aange vuld wordt, wat de nagelaten betrekkingen door den te vroegtijdigen dood van den deelhebber moeten missen. Zal het Hulpfonds aan zijne be stemming voldoen, dan dient het tot eene hoogte gebracht te worden, dat het ieder te laag we duwen-pensioen kan suppleeren. Onderwijzers en leden van het Schooltoezicht hebben reeds veel gedaan om het tot die hoogte op te heffen; en nu het blijkt dat eigen krachten ontoereikend zijn en de medewerking hunner naaste vrienden niet vermogend genoeg is, mo gen zij met vrijmoedigheid in ruimeren kring holp en medewerking vragen. In de eergisteren gehouden vergadering der commissie van enquête naar den stand der ar- beidsloonen te Arnhem, kwam het eerst ter sprake de toestand der fabneks-arbeiders aldaar. Drie leden der commissie hadden te dien einde een persoonlijk onderzoek ingesteld in verschillende fabrieken. Uit de zeer uitvoerige gegevens omtrent deze fabrieken bleek, dat de fabrieks arbeider over het geheel beter wordt betaald dan andere hand werkslieden, terwijl er veel grootere verschei denheid is in het bedrag der loonen. De meeste tevredenheid wordt gevonden op de bierbrouwerij, waar gemiddeld f 9 per week wordt betaald en waar men bovendien vrij bier heeft. De vraag omtrent de mogelijkheid en wensche- lijkheid eener oogenblikkelijke loonsverhooging werd daarna behandeld. Na eene langdurige discussie over dit punt werd met algemeene stemmen eene motie aangenomen, strekkende om te verklaren dat de dagloonen niet in evenre digheid zijn tot de dagelijksche behoeften van den werkman, en het zeer wenschelijk is zoo spoedig mogelijk het normaal cijfer van 11 cents per uur te verhoogen. Bij deze verhooging der loonen echter zal de behoefte nog aanmerkelijk grooter blijven dan de verdiensten, en in die onevenredigheid moet verandering worden gebracht door het cijfer der behoeften te verlagen, en door arbeid van het gezin waar zulks mogelijk is. In verband hier mede zullen thans in de vergadering, op 22 Maart e. k. worden behandeld: de Winkelvereeniging, Volksgaarkeukens, het bouwen van Arbeiders woningen, middelen tot werkverschaffing en lie- vordeiing van het geregeld schoolgaan. In de vergadering zal tevens worden gespro ken over den toestand der gemeente-arbeiders en gemeente-reinigers, wier loonen onbegrijpelijk laag bleken te zijn. De heer J. Nagel te Arnhem heeft medegedeeld, dat zijn plan tot oprichting van eene „Nederland- sehe landbouw-vereeniging", de ontvangst van zeer vele bewijzen van adhaesie, waaronder van aanzienlijke landeigenaren, landbouwers en be stuurders van landbouw-maatschappijen, ten ge volge heeft gehad, zoodat de voorgestelde bijeen komst tijdens de tentoonstelling van voortbrengse len van tuinbouw in het Paleis voor Volksvlijt, in April a. s. te Amsterdam zal plaats hebben, op nader te bepalen dag en uur. Een groot aantal gehuwde vrouwen, behoorende tot de protestantsch-ortliodosche kerk, zullen zich volgens een ingezonden stuk in de Arnh. Courant tot den Minister van Justitie wenden aangaande het goddelooze schandaal van het ge heel en al vrijstellen door het Hof van Gelderland der moordenares, die haar eigen kind heeft ver moord, op een gruwelijke wijze, eenig in haar soort (wij hadden daarvan in de vorige week een bericht); zoo mede dat het geen rechtvaardige, wettige verhouding is, dat een brave dienstmaagd en een brave, onmondige dienstknecht, voor een luttel bagatel, 5 jaren tuchthuisstraf moeten onder gaan. En daar het Nederlandsche wetboek zedelijk zij, zoo verzoeken zij den Minister de zaak te laten onderzoeken, want deze vonnissen waren geveld evenals bestond er geen wet of recht. Bravo Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 123 tot 150 vol wassen personen en van 37 tot 61 kinderen. Op Woensdag den 23"en Maart zullen door de Nederlandsche Handelsmaatschappij te Rotterdam worden geveild 85,400 balen Java- en Padang-koffie. Zr. Ms. raderstoomschip de Valk, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee N. M. J. Kroef, is, blijkens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram, den 17den dezer van Paler mo naar Tunis vertrokken, met verdere bestem ming naar Mahon. Aan boord was alles wel. 's-Gravenhage, 18 Maart. De Hollandsche Maat schappij van landbouw, afdeeling 's-Gravenhage, hield heden eene vergadering onder het voor zitterschap van den heer Schiller van Bleiswijk. In die vergadering werden met gepaste toespra ken de bekroningen uitgereikt, die sommige leden bij de algemeene tentoonstelling, ten vori- gen jare gehouden, hadden verworven. Onder de huishoudelijke aangelegenheden, heden behandeld, behoort een voorstel van het bestuur, om het ge tal zijner leden met twee te vermeerderen. Daar over zal in eene volgende vergadering eene beslissing worden genomen. Het voornaamste onderwerp, heden ter sprake gekomen, was een voorstel van den vice-president Jhr. W. F. Gevers Deynoot, strekkende om eene commissie te be noemen tot onderzoek van den toestand der pol ders in den omtrek van 's-Gravenhage, ook met het oog op de belangen van den landbouw; om de middelen op te sporen ten einde dien toestand te verbeteren en om te dien aanzien de afdeeling te rapporteeren en te adviseeren. Dat voorstel breed voerig toegelicht vond algemeenen bijval. De com missie werd samengesteld uit de heeren J.J.De la Bassecour Gaan, Emants en Waldeck, burge meester van Loosduinen, die, uithoofde van ver schillende betrekkingen door hen bekleed, geacht mogen worden geheel op de hoogte dier zaak te zijn. Aan het bestuur werd overgelaten, om, indien sommige van die heeren voor het lidmaatschap dier commissie mochten bedanken, anderen daar toe uit te noodigen. De voorsteller zelf had verlangd, geen lid der commissie te zijn. Men verneemt dat van de op 25 Augustus ter Koninklijke Nederl. steendrukkerij alhier, door het hoofdbestuur der Vereeniging ter bevor dering van fabrieks- en handwerksnijverheid in Nederland, bestelde diploma's ten behoeve der internationale tentoonstelling van Amsterdam, de laatste exemplaren eerst den 12den Maart jl. zijn afgeleverd en dat nu de verzending door den buitengewonen ijver van den heer A. Greeven- stuk, te Amsterdam, die de invulling der diploma's binnen den kortst mogelijken tijd tot stand bracht, eerstdaags zal geschieden. 's-Gravenhage, 19 Maart. De heer C. Schiller van Bleiswijk, voorzitter van het Departement 's-Gravenhage der Maatschappij tot bevordering van Nijverheid, heeft gisterenavond in eene zitting van dit Departement in Diligentia eene discussie ingeleid over de wenschelijkheid tot herziening van het kadaster. De mededeeling waaruit deze discussie ontstond, was een verzoek van het hoofdbestuur, om nopens de herziening van het kadaster in een daartoe betrekkelijk verslag te worden ingelicht. Dordrecht, 18 Maart. De gemeenteraad alhier heeft in plaats van den heer Mr. P. v. d. Bran- deler, die op zijn verzoek eervol is ontslagen, tot secretaris benoemd den heer Mr. S. De Swart, thans secretaris der gemeente Leeuwarden. Woerden, 18 Maart. Onze geachte stadgenoot de heer G. M. Ingenluyff herdacht heden zijn 40jarigen diensttijd als officier van gezondheid. In spijt zijner jaren is de waardige geneesheer nog met jeugdige kracht en moed werkzaam. Zijnen vrienden was het een aangename plicht hem op dit feest een blijvend aandenken hunner achting aan te bieden. Middelburg, 17 Maart. Met het doel den toe- komstigen handwerksman zooveel mogelijk te ontwikkelen en tot zijn vak te bekwamen, heeft de afdeeling Middelburg der Vereeniging ter be vordering van fabrieks- en handwerksnijverheid in Nederland in hare gisterenavond gehouden vergadering besloten, om hier eene ambachts school op te richten. Het voornemen bestaat, om op die ambachts school als leerlingen toe te laten jongelingen, die in het jaar van aangifte den ouderdom van vijf tien jaar hebben bereikt of zullen bereiken, en minstens twee jaar de burger-avondschool heb ben bezocht. Deventer, 17 Maart. Het was gisteren 25 jaar geleden, dat de heer J. E. Dikkers als officier van Justitie bij de rechtbank alhier werkzaam is. 32 jaar bekleedde ZEG. reeds dit ambt. De leden van de rechtbank en van de balie, die alle den jubilaris zeer waardeeren en hoogachten, hebben die gelegenheid niet ongebruikt voorbij willen laten gaan, en wenschten hem na afloop der rechtszitting, bij monde van den voorzitter, Mr. J. G. De Witt Hamer, in welsprekende woorden geluk met de viering van dezen dag, onder het aanbieden van een paar keurige geschenken. Daar het in den volsten zin des woords eene verrassing voor den heer Dikkers was, gevoelde ZEG. zich te rneer diep getroffen door dit bewijs van de waardeering zijner goede zorgen, in het belang der rechtspraak zoowel als in het lot der arme gevangenen. Breda, 16 Maart. Op den dag der begrafenis (gisteren) van wijlen den Nestor der Nederl. zee macht, den luitenant-admiraal E. Lucas, kanselier der Nederl. orden en oud-minister van marine, zag men bij alle der zich hier gevestigde zee-of ficieren uit hoogachting en eerbied voor den over ledene, hunne woningen gesloten en de vlag ter halver stok uitgestoken. Leeuwarden, 17 Maart. Met de uitgifte ter be bouwing van gronden op het terrein, bestemd tot uitbreiding van het bebouwd gedeelte der ge meente tusschen den Staatsspoorweg en het Zaai land, gaat het alleszins naar wensch. Franeker, 16 Maart. Een kreupele mau, giste ren per spoor van Leeuwarden alhier aangeko men, verteerde in een herberg zijn laatsten stui ver en toog verder. Eenige oogenblikken latei- werd hij levenloos uit de stadsgracht opgehaald de ijverigste pogingen van twee geneesheeren vermochten hem althans niet in het leven terug te roepen. Uit een zakboekje, dat de ongelukkige bij zich had, bleek dat hij R. De Graaf heette, van Groningen afkomstig was, van waar hij, zooals later bleek, vertrokken was met het doel om werk te zoeken. Dit laatste had hij ten minste aan zijn vrouw als reden van zijn vertrek opgegeven. jEngwirden, 16 Maart. In de scholen te Heeren veen en Tjallebird zijn kweekelingen aangesteld, ieder op een jaarlijksch traktement van f150. Wanneer men nu weet, dat kweekelingen in sommige gemeenten dezer provincie slechts f25 als jaarlijksch salaris genieten, dan moge daaruit blijken, dat de zaken van het onderwijs hier met eene prijzenswaardige royaliteit behartigd worden. Ook de traktementen der hoofdonder wijzers zijn flink geregeld. Kloosterburen (prov. Groningen), 16 Maart. Door den R.-C. pastoor dezer gemeente, den heer A. Kerkhoff, is een verzoekschrift aan het gemeentebestuur ingediend tot verkrijging van een subsidie van f300, voor het onderhoud van eene Katholieke school. Door een aantal ingeze tenen zal echter een adres worden ingediend, houdende verzoek om dat subsidie niet te ver- leenen. Nieuweniioorn, 18 Maart. In de alhier gehouden vergadering van het Departement tot Nut van 't Algemeen werd aan den heer T. De Zwaan, sedert

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1