iet trachten de roemruchtige, doch tweeslach- ige loopbaan te schetsen van een man, wiens emoeienissen reeds op jeugdige jaren in alle fetrijdvragen van onzen tijd voortdurend de alge- ïeene aandacht trokken van een man, die beur- elings, zoo niet te gelijker tijd, volgeling was van amenais en de vurige vriend van Mickewitz; e apostel voor vrijheid van onderwijs en ook e aanvoerder van de reactie, die deze vrijheid venals alle andere heeft verstikt; eens de ondgenoot en vervolgens de vijand van het ésarisme; de hartstochtelijke verdediger van de oolsche nationaliteit en de onverbiddelijke vijand egen die van Italië; eindelijk gedurende gansch ^ijn leven een heftige kampioen voor het paus- om, en zijn tegenstander in zijn laatste levensuur. De jongste discussie over de verzoekschriften lot beperking van het algemeen stemrecht, dooi den voor een kiezer vereischten ouderdom te ver- hoogen, waarmede de senaat zich had bezig te houden, heeft tot uitslag gehad dat tot de orde van den dag is overgegaan met verwijzing dezer .verzoekschriften naar het betrokken bestuur om nlichting. De Siècle, die hieraan een artikel wijdt, laat zich in dezen zin over dat hooge lichaam uit: „Wanneer men voor een eerste maal die heeren senatoren op hun zetels ziet, dan kan men zich onmiddellijk rekenschap geven, waarom de bij woning zijner zittingen zoolang verboden was: het was 't instinct van het behoud die dien maat regel had voorgeschreven. Zoolang men deze grijs aards, voor een deel gunstig aangeteelcend, voor een ander deel geheel onbekend, niet van nabij kou gadeslaan, zoolang men zich moest getroosten hun redevoeringen in de „officieele handelingen'' te lezen, kon men maar half aan de waarheid geloovenmaar sedert men hen kan zien met. hunne geborduurde costumes, nu men hen kan hooren en bijwonen, blijkt het meer dan duidelijk dat het spoedig noodzakelijk zal zijn, wil men althans de constitutioneele her vormingen ernstig aanvatten, om de rechten voor het bestaan van dit groot staatslichaam te wijzigen. Het grootste gedeelte van de leden heb ben of bekleeden nog openbare betrekkingen. Het heeft het hoofd van het uitvoerend gezag behaagd hen op een goeden dag op te roepen en te zeggen: Gij zijt senatoren en een ieder uwer zal een toelage van 30,000 fr. genieten. Beklagenswaardige heer Routierlaat het blad volgen Wij zagen hem sedert zijn laatste, optreden op de tribune van het Wetg. Lichaam niet weder. Wat zat hij droefgeestig en alsof hij zich verveelde in den voorzitterstoelHet gaat hem als Ovidius bij de Scyten! Welk een tooverniacht moeten die titel van Ecxellentie, het paleis van het Luxembourg, en de bezoldiging van honderdduizend franken toch wel hebben, dat een man als Rouher zich in zulk een ballingschap kan schikken 1" De verjaardag van den Keizerlijken Prins is op de gebruikelijke wijze gevierd. Wel een tal benoemingen in de orde van het legioen van eer, maar het Journal o/Jiciel behelsde geen amnestie voor politieke- en drukpersvergrijpen. Ook de voorspelling dat de Prins meerderjarig zou worden verklaard heeft zich niet bevestigd. De scholen hielden ter gelegenheid van dezen feestdag 2-1 uren vacantie. Een gedeelte der scholieren maakte daar echter geen gebruik van. Er zijn onder het jeugdige geslacht ook al on- verzoenlijken. De Hertog van Montpensier moet te kennen hebben gegeven, dat hij de opvoeding van de nagelaten kinderen te Parijs van den infant Don Henri de Bourbon, op zijn kosten zal voltooien. Gisteren had de teraardebestelling plaats van den graaf de Montalembert. De menigte voor en in den omtrek van het sterfhuis was overgroot. De slippen van het lijkkleed werden gedragen door den minister van buitenlandsche zaken, graaf Daru, de heeren Cuvillier Fleury, de her tog De Broglie, vorst Czartoryski (Montalembert droeg de Polen een warm hart toe), Dufaure en De Corcelles. De lijkdienst werd in de St.-Clothilde kerk ge houden. Overigens geschiedde alles, op verzoek van den overledene, hoogst eenvoudig. Op de be graafplaats waren een aanzienlijk getal staats lieden en letterkundigen aanwezig. Bij den lijkstoet zag men ook de bekende pater Hyacinthe, pater Eelix en tal van andere gees telijken. De pauselijke nuntius was afwezig, maar de redacteuren van de Univers, o. a. Louis Veuillot, bewezen de laatste eer aan het lijk van hun zoo plotseling bekeerden bondgenoot. Als candidaten voor de zetels in de Fransche Academie, opengevallen door den dood van La- martine, St.-Beuve en De Broglie, zouden, thans der Academie voorgoed aanbevolen zijn de hee ren Ollivier, Jules Janin, Teophile Gautier en Duvergier de Hauranne. De hervormingen in het personeel der onder prefecten, die men sedert eeuigen tijd verwachtte, zijn in het Journal O/ficiel van gisteren, Donder dag, verschenen. Het zijn meestal verplaatsingen van het noorden naar het zuiden, en van het oosten naar het westen. Slechts éen ontslag is verleend, waaraan een politieke beteekeuis kan gehecht worden, en wel aan den heer Tissier de Brolac, onder-prefect van Limoges, dezelfde waarvan de afgevaardigde Ferry onlangs in het Wetgevend Lichaam, de knoeierijen bij de jongste verkiezingen aldaar bekend maakte. Onder de nieuwbenoemden merkt men op ver schillende journalisten, o. a. Camille Farcy van de Liberté. Engeland. Londen, 16 Maart. Een der leden interpelleerde gisteren in het Hoogerhuis Lord Granville over het plotseling vertrek van cavalerie en infatiterie van Dublin naar het graafschap Mayo. De Minis ter antwoordde, dat die maatregel het gevolg was van een telegram, volgens hetwelk reeds gedu rende eenige dagen benden landloopers in het graafschap angst en schrik verspreidden, door braken in woningen te doen, geld af te persen, hooischuren in brand te steken en de pachters te dwingen de belofte af te leggen hun akkers voor minvermogenden beschikbaar te stellen. Volgens de laatste berichten was de orde en rust weer hersteld. In het Lagerhuis is het debat over de bill tot regeling van het openbaar onderwijs voortgezet. De afgevaardigde Witherbotham beschuldigde de Regeering van te groote haast met een zoo diep ingrijpend vraagstuk te maken. Hij drong voorts er op aan het godsdienstig onderwijs niet te belem meren. De discussie werd, nadat vele leden voor, andere tegen de bill gesproken hadden, verdaagd. De romanschrijver Charles Dickens hield den pjj.n dezer in „St.-James Halle" zijn laatste open bare voorlezing. Toen hij hiermede eindigde, richtte hij een korte toespraak tot het publiek, waarin hij te kennen gaf, met het houden van voordrachten te eindigen, om zich meer uitslui tend aan de literatuur te kunnen wijden. Oostenrijk-Hong-. Monarchie. W een en, 17 Maart. Algemeen vindt hier een bericht ingang, dat de Paus in spijt van alle tot hem gerichte vertoogen, noch in eeue verdaging van het Concilie, noch in het terugtrekken van het oufeilbaarheidsdogma zal bewilligen. Was de houding van de Oostenrijk-Hongaarsche bis schoppen op het Concilie tot dusver weifelend, thans is dit verre van daar zij zullen zoo spoedig mogelijk in liunne diocesen terugkeeren om niet mede te werken tot de besluiten van het Cou- cilie waarmede zij zich niet vereenigen kunnen. „Voordat ik priester werd, was ik Oostenrij ker" met deze woorden heeft een der le den van het Episcopaat zijn standpunt tegenover het Concilie gekarakteriseerd. Binnen korten tijd zal ook de landweer voor de. in den Rijks raad vertegenwoordigende Kroonlanden, niet meer bloot op het papier bestaan. De onlangs opgetreden Minister van Oorlog heeft het orga nisatieplan voltooid,- dat na de goedkeuring van den Ministerraad te hebben mogen wegdragen, den Keizer ter bekrachtiging is aangeboden. De landweer zal samengesteld worden uit 83 infan terie- en jager-bataljons en 13 cavalerie-regi- menten. Het geschil tusschen Hongarije en het Rijks kabinet over de verhouding van eerstgenoemd land tot de finantieele aangelegenheden van de Militaire Grenzen heeft een gunstige wending ge nomen. De organen van het ministerie-Hasner deelden heden voor zeker mede, dat dit nog voor Paschen de herziening van het kiesstelsel bij den Rijksraad zal indienen. Het plan voor eene wereldtentoonstelling te Wee- nen, wordt nog steeds doorgezet maar ondervindt nog al teleurstelling. Een deputatie uit de Kamer van Koophandel te Weenen, die vooral werkzaam is om dit denkbeeld vroeg of laat te verwezen lijken, is door den Minister van koophandel ont vangen, die verzekerde de zaak te zullen onder steunen; inaar de Minister van financiën, tot wien zij zich eveneens wendde, heeft met het oog op de vereischte kosten een niet bemoedigend ant woord gegeven. Italië. De minister van financiën, de heer Sella heeft voor de Kamer zijn millioenen-speech gehouden. Het stond vast dat er een werkelijk te kort van 110 millioen was, ook al werden 's land6 uitgaven verligt door het niet op de begrooling bren gen der interesten van kapitalen, die geconver teerd zullen worden. Dit tekort zal gedekt moe ten worden door eene bezuiniging van 25 mil lioen en de opdrijving van de gemaalbelasting tot 10 millioen. Er zullen dan nog 75 millioen ge dekt behooren te worden. De heer Sella is van oordeel dat de grondbe lasting, noch die op de gebouwde eigendommen verhooging kunnen dragen. Deze belastingen drukken reeds te zwaar. Van de hervormingen die hij zal voordragen, om de 75 millioen te scheppen, is de voornaamste een inkomsten-belasting van 40 millioen. De gemeenten en provinciën zullen geen opcenten op deze belasting mogen heffen. Ter vervanging van de inkomsten die deze op centen haar zouden geven, zullen zij belastingen op het personeel (een grondslag die de staat van 1 Italië niet heft) een hoofdelijken omslag en eeue I belasting op het vee mogen heffen. Vervolgens zou hij eene vermindering van de rente van den staat voordragen. Dan wenscht hij het registratierecht in te voe ren tot een bedrag van 10 millioen maar zal daarbij niet zoo ver gaan om de ongeregistreerde acten voor nietig te verklaren. Twaalf millioen zullen worden gevonden uit verschillende meer lokale belastingen. De laatste twaalf millioen zullen verkregen moeten worden uit opcenten op de grondbelas ting, die vervallen zullen, zoodra de opbrengst der overige belastingen dit zal gedoogen. Zie hier de voorgestelde maatregelen om het evenwicht in de uitgaven en inkomsten te her stellen. Dit ontwerp deed de heer Sella volgen door een wetsontwerp, op de vrijheid van banken, onder zekere voorwaarden. Het plan van den minister werd door een ge deelte der Kamer gunstig ontvangen^ de meerder heid scheen minder daarvoor gestemd. De Kamer heeft tot president gekozen den heer Biacheri, kandidaat der regeering, met 144 stemmen; de heer Caireoli, kandidaat der linker zijde (revolutionaire partij), verkreeg 117 en de heer Mari, bekwam 29 stemmen, meerendeels van de aanhangers van het vorig ministerie. Deze stemming kenschetst nauwkeurig den stand der partijen. Het steunpunt der regeering is gelegen bij de rechterzijde. De heer Biacheri is advocaat, en afgevaar digde voor San-Remo; hij was gedurende korten tijd minister van marine en moet zeer bekwaam zijD. TELEGRAMMEN. Berlijn, 17 Maart. De Rijksdag heeft bij de laatste lezing het tractaat van uitlevering met België goedgekeurd. Het debat over het strafwet boek had nu tot uitslag, dat tegen hoogverraad vesting- en tuchthuisstraf is bepaald, voor land verraad alleen tuchthuisstraf, maar onder erken ning, dat verzachtende omstandigheden mogelijk waren. Het voorstel van den heer Krijger, dat de paragraaf betrekkelijk landverraad op Noord- Sleeswijk niet zou worden toegepast, werd ver worpen Parijs, 17 Maart. De Parijsche correspondent van de Kolnische Zeitung maakte uit het bevel, aan den gezant Fleury gegeven, om de onder handelingen betrekkelijk Sleeswijk te staken, de gevolgtrekking, dat Frankrijk de hand aftrok van het artikel in het Praagsche verdrag, dat Sleeswijk betreft. Men verklaart deze gevolg trekking voor onjuist. Het bevel zou alleen de beteekeuis hebben, dat de onderhandelingen niet te St.-Petersburg moeten voortgezet worden. Madrid, 17 Maart. De Cortes hebben, met 74 tegen 38 stemmen, verworpen het voorstel van een der afgevaardigden, houdende dat alle pro vinciën op den voet van volmaakte gelijkheid zouden worden gesteld met betrekking tot de be taling van de passieve schuld en de coupons. Naar men verzekert, is de regeering tot het bestuit gekomen om, uit aanmerking van den te Rome heerschenden geest, geen vertegenwoordi ger naar het concilie te zenden. Men is hier van gevoelen, dat de afkondiging van het dogma der onfeilbaarheid den invloed en de belangen der Spaansche kerk aanmerkelijk zal benadeelen. Hier te lande bestaat eeue volkomen verdraagzaamheid, zoowel wat den godsdienst als de politiek betreft. De geestelijken van de verschillende eeredien sten, de staatkundige mannen van alle partijen, genieten hier eene volkomen vrijheid. H A N U L. OVERZICHT DER WEEK. Rotterdam, 18 Maart. Holfic. Verkeerde deze week in eene gedrukte stemming; er vonden geene afdoeningen plaats. Met verlangen wordt de veiling bij de Ned. H.-M. op 23 dezer te gemoet gezien. Suiker. Ruwe. In eene kalme stemming iu afwachting der veiling bij de Ned. H.-M. op 22 dezer. Geraffineerd. Met goede vraag zoowel voor spoedige als op verderen termijn; bij de raffi- nadeurs werden iets hoogere prijzen betaald. Thee. Zonder handel; de omgang bepaalde zich geheel voor behoeften. Rijst. Zonder omgang. Specerijen. Zonder handel. Indigo. Tot vorige prijzen vonden 16 kisten Java nemers. Meekrap. Flauw en tot iets lagere prijzen zelfs weinig kooplust. Potassclien. Petersburger loco f 14.25 af 14.12® te koop en Juli-Augustus-aflading f 13.25. Katoen. In vastere stemming met geregelde vraag voor verzending. Tin. Zonder handel. Petroleum. Tot 27.50 werden in den loop der week circa 500 vaten voor behoeften ver kocht, De geheele voorraad van echt Pensylv. olie is nu op circa 400 vaten na opgeruimd. Oliën. Raapolie cont. f 48.25Mei f 47.25 Oct. Dec. f46.50, 46.25. Lijnolie cont. 36.25 Mei f36.75; Oct./Dec. f38. Patentolie cont. f52.50, f52.75; Mei f 51.75; naj. f51. Granen. Bij vrij levendigen handel in vaste stemming, vooral voor granen die voor de bran derijen geschikt zijn. Meel. 1ste qual. f 15.75, f 16.25; 2de qual. f 13.25, f 14.75; 3de qual. f 11.75, f 12.25. Kei- zersmeel f20 a 25. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Iu de memorie van beantwoording op het voorloo- pig verslag nopens de wijziging der A rmenwet, waar aan wij gisteren reeds een gedeelte ontleenden, komt nog voor: Wat art. 2 betreft, heeft de meerderheid verlangd, dat nog nader zou worden toegelicht, wat de Regee ring in dat artikel verstaat door//de gemeente waai de arme verblijft." De Kegeeriug antwoordt, dat zij eenvoudig bedoelt de plaats, waar de arme zicli be vindt terwijl hij onderstand uoodig heeft en dien aanvraagt. De -woorden //waar de arme verblijft", die nu eekter in het gewijzigd ontwerp zijn veranderd in//vraar de arme zich bevindt", zijn iu het ontwerp opgenomen, om duidelijk te doen uitkomen, dat de wetgever geen domicilie van onderstand meer wil, en hier dus niet aan het bestuur der woonplaats in wet- telijken zin of aan eenig bepaald domicilie, maar al leen aan de plaats van het momentaneel verblijf te denken valt. Men neme wel in aanmerking, dat er geene verplichting tot restitutie bestaan en elk be stuur geheel zelfstandig op de aanvrage beslisseu zal. Er is dus geene aanleiding voor onderzoek naar de plaats waar behoefte ontstaat of voor geschillen over de verblijfplaats. De hoofdgrond van het voorstel om de kosten van plaatsing en verzorging in bedelaarsgestichten, van daartoe veroordeelde bedelaars en laudloopers, ton laste van bet Rijk te brengen, is, zooals de memorie van toelichting aanwijst, dat het verhalen dier kos ten op de gemeenten m strijd is met den regel, dat alle kosten van en voortvloeiende uit veroordeelingen wegens wanbedrijven en misdaden ten laste van den Staat komen. Bedelarij en laudlooperij nu zijn wan bedrijven volgens bet Wetboek van Strafrecht. De Regeering heelt zich te eerder genoopt gevoeld de zuivere toepassing van dien regel voor te dragen, nu daardoor tevens de finantieele bezwaren zullen wor den getemperd, die uit alschaffing van hot restitutie- stelsel voor sommige gemeenten zullen voortvloeieu. In zooverre is er een gelukkig verband tusschen ueu hoofdgrond van het voorstel en de gevolgen vau de beoogde opheffing van het restitutie-stoisel en van het domicilie van onderstand. Bij nader inzien geelt de Regeering de voorkeur aan de woonplaats als do plaats waar de verplegingskosten van krankzinnigen in gestichten zullen geJragen worden, boven de plaats van verblijf, tijdens de machtiging van don rechter wordt gevraagd. Voor het overige kan met do Rijks- en provinciale subsidiën op den bestaanden voet, ter verlichting van de gemeenten, worden voortgegaan. LAATSTE BJERICHTJEN. Per Telegraaf) De Tweede Kamer hield heden middag te halfvier eene zitting. Daarin is besloten om tegen Dinsdag een aantal wetsontwerpen aan de orde te stellen, waaronder de onteigeningswet ten behoeve van de Noordzeehaveu, de ontwer pen betreffende het hooger beroep in belasting zaken, dat nopens het college van zetters en tot codeficatie der wetgeving op de grondbelasting. Het eindverslag op de suikerwet is uitgebracht. 's-Gravinhage, IS Maart. Voor de crimineele terechtzitting van het hof op heden verschenen drie jeugdige knapen, genaamd E. C. Verhorst, oud 18, H. Van Bemmel, oud 16, en A. Van Dul, oud 14 jaren, allen geboren en laatst wonende te Rot terdam. Het betreft hier, gelijk Mr. Terpstra het noemde, een Rotterdamsclien kwajongens-diefstal. In den avond van Zondag 9 Januari vervoeg den genoemde drie jongens zich iu den blauw- porseleiuwinkel, op de Hoogstraat te Rotterdam, en vroegen portemonnaies te zien, waaraan dooi de winkeldochter, die zich toen alleen te huis bevond, werd voldaan. Zij konden moeilijk tot eene keuze komen, zoodat eenige kameraden, die buiten waren blijven staan, de winkeldeur open den, eu vroegen of ze nog niet klaar waren? Daarop werd door de jongens brand geroepen, waarvan echter niets was te ontdekken. De twee jongste der knapen verlieten toen ijlings den winkel, doch zeker bij abuis namen zij uit den winkel iets mede. De oudste daarentegen werd door de winkeldochter vastgehouden en in den winkel opgesloten; hij had reeds eeu stuk zeep in zijn zak geborgen, doch toen lnj zag dat hij iu den val was, op eene andere plaats dan van waar hij het had weggenomen, nedergelegd. Door een over buur werd naar de politie gezonden, die den oudsten jongen in arrest nam en de andereu spoedig opspoorde. Het Hof heeft na den advocaat-generaal Terp stra en den advocaat Van Hogeudorp gehoord te hebben, hen aan het hun ten laste gelegde schuldig verklaard en met aanneming van ver zachtende omstandigheden, de twee eerste besch. veroordeeld tot correctioneele gevangenisstraf van drie maanden en den derden tot opsluiting in eeu huis van verbetering voor den tijd van 14 dagen. De Hooge Raad der Nederlanden, burger lijke kamer, heeft heden uitspraak gedaan inde bekende zaak van E. J. Witkamp, eischer, Legen den Staat der Nederlanden, gedaagde, wegens vermeende overbetahng van frankeergelden voor bijvoegsels van het Amslerdamsclie Volksblad. De vordering van den eischer om de toen onder protest betaalde f 13.56 van den Staat terug te ontvangen, is ontzegd, met veroordeeliug in de kosten, o. a. op grond dat art. 12 der wet van 12 April niet op die drukwerken van toepassing was. Amsterdam, 18 Maart. Tarwe: stemming on veranderd. Rogge loco: stemming onveranderd. Levering stemming: Maart, Mei, iets hooger,

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3